orth State 19 BOLS verstopping ne De Diamantmijnen Koning Salomon Verreweg de meest gerookte Amerikaan r 75 Geen oorlog beginnen" AT EEN ONDERLIJKE ERELD Meningen en Commentaren Silbermann ziek ernstig Het geval-Dirkzwager Aarde draait onregelmatig Ook waarnemingen op Curasao RADIO Wees Slank (G lis TWEEDE BLAD |3agMa9 DcSletn DINSDAG 29 MEI 1956 EEN LES DE, hoofdredacteur van het soci alistische „Vrij Nederland", Ma- thieu Smedts is eens in zijn geboor tegewest Limburg gaan neuzen, om na te gaan, hoe daar de stem ming nu is in verband met de na derende verkiezingen. Hij ontmoette er overtuigde KVP'ers, waaronder „ernstige nadenkende lieden, die in de eerste jaren na de oorlog heb ben geaarzeld voordat zij tussen KVP en PvdA kozen, omdat zij niet zeker waren of het godsdienstige belang door een confessionele par tij wordt gediend". NAAR DE FISCUS DE socialistische minister van Fi nanciën, de heer Van de Kieft, heeft te Utrecht tijdens het mid denstandscongres van de Partij van de Arbeid aan de daar verzamelde middenstanders een vondst van de eerste orde bekend gemaakt. ATOOMCENTRALES slechts fleef de strijd niet op tegen SCHATZOEKERS IN DE ANDES Sinds tientallen jaren aan de spits! Dc anti-papistische achtergrond Het slappe koord Boze jachtopziener Punt van onderzoek voor geleerden /Qest dezmrzyde, kiest RANG L)e vetsmpc'iirtfi pon demste tonrj. •tCic/dë^ e4\jtoc/i TELEVISIEPROGRAMMA'S van door H. Rider Haggard aat dat en een zaad le had- |ten het ar het iaadvis- Isteld is Ir terug. ling heb- pt eerst ve ver- Pijn drie I ebracht, Ivan 25 1 schitte- pze ma- Door |&en pla in sterke 1 kronen Iverbete- |ring bij het Jover de l^linken- de goot |ioel ont- zal een jen op 't It. Wan- me riole- ge- J verkre- Iring ge in het Ilde voor let. lioenwet, jtie van |ij sprak als ka poen. De Mabe- I nog in heistraat bekomen (bestrate Igen het 1 en naar worden Ind hield |n haar verschil de werd doorge- 3 uur: <X>d<><><><><><><><><><X>00<><>0<><><>0<><><><><><X><><>«<>0<><><>0<XX>00<>0<>00 O V «xXXXXXXXiOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO En wat zeggen die mensen nu? „Als het processieverbod in het noorden werd opgeheven, zouden de katholieken toch op vele plaat sen geen processies kunnen houden. Dat zou provocerend werken. Zo doet de PvdA er niet verstandig aan, in Limburg grote vergaderin gen te beleggen. Het treft de men sen in hun heiligste gevoelens!" Wat de heer Smedts aldus becommentarieert: Limburg voor Christus, zei men vroeger. Limburg voor de KVP, zegt men nu. Hier wordt een tegenstelling tus sen vroeger en nu opgezet, welke naar demagogie riekt. Zowel vroe ger als nu was de leus: Limburg voor Christus. Zowel vroeger als nu zagen de „ernstige nadenkende lie den" in het bewaren van de een heid der katholieken op politiek terrein één der middelen, om de Christelijke idealen en beginselen in de wereld uit te dragen. Zowel vroeger als nu hechtte men grote waarde aan het oordeel der bis schoppen. En die betoogden in het Mandement 1954 hetzelfde wat hun voorgangers steeds hadden voorge houden: „Voor het behoud van de hoogste goederen en voor de door voering van onze idealen zouden grote gevaren dreigen, als wij op politiek terrein zwak en verdeeld zouden staan". Waar de overgrote meerderheid der Limburgers dit woord met aandacht aanhoort en aanhangt, is het te begrijpen, dat zij de socialisten waarschuwen voor uitdagende propaganda. Hierdoor zijn bepaalde kwajongensdaden niet goed gepraat. Het is alleen maar een lesje in volkspsychologie, dat de rode heren hard nodig hebben. Overigens zal het aeh-en-wee- roepen over de katholieke „schand daden" in Limburg nu wel op de lippen besterven na het pijnlijke gebeuren in Meezenbroek bij Heer len. Dit was veel erger dan een kwajongensdaad. Waarvoor we ove rigens de PvdA als zodanig niet ver antwoordelijk willen stellen. „Het moge vreemd klinken", zo betoogde hij, „maar voor een deel is de betere situatie, waarün de middenstand verkeert, te danken aan de hogere belastingen". Hoge belastingen' beschouwt de minister dus als een weldaad voor ons volk. Dat lijkt ons een prachti ge verkiezingsleuze voor de Partij van de Arbeid. Het zou zelfs het eerste programmapunt kunnen wor den voor een nieuwe partij: „de partij van de vrijwillige belasting betalers". In de geest zien we alle midden standers al naar de belastingkanto ren opdraven om daar hun winsten ter beschikking te stellen van va- (Advertentie) dertje Staat. Onmiddellijk zal dan hun situatie nog aanmerkelijk be ter worden. Hn welvaart zal met sprongen omhoog gaan, zo zelfs, dat ze met die welvaart geen raad meer weten. Komaan, dierbare medeburgers, haast u! Op naar de fiscus en ver hoogt zó uw welvaart. [^EN zou zo denken, dat het voor al in Amerika vlot moet gaan met het aanwenden van atoomener gie in het particuliere bedrijfsleven De Belgische Congo levert uranium naar believen, Amerika zelf be schikt over voldoende kapitalen welke voor de opbouw van de atoomcentrales nodig zijn. De tech niek is er hoog ontwikkeld. Wat zou er dus me*.r voor de hand liggen, dan dat juist Amerika zich in het bezit van een aantal particuliere atoomcentrales zou verheugen? Toch is dat niet het geval. Lr worat wei gepraat over de moeilijkheden, welke de verzeke ring van dergelijke objecten mee brengt. Eveneens worden bezwaren van psychologische aard aange voerd. Het Congres wijzigde reeds de wet op de atoomenergie om daar door gemakkelijker particulier ka pitaal aan te trekken. Het mocht niet baten. Die afzijdigheid van het particu liere kapitaal heeft een praktische oorzaak. Amerika beschikt ever een bijna onuitputtelijke voorraad brandstoffen: steenkoolen olie. Waarom zou men dus de kostbare atoomcentrales bouwen, terwijl goedkope brandstof voor het grij pen ligt? Moet in deze Amerikaanse hou ding voor west-Europa en dus ook voor Nederland geen aansporing liggen om juist wél over te gaan tot het ontwikkelen van de kern energie? Olie bezit west-Europa slechts in bescheiden mate. Ons ko- lentekort ook in Nederland wordt van jaar tot jaar groter we gens de stijgende behoefte van de industrie. Het gevolg is, dat we wegens zeetransport dure Ameri kaanse kolen moeten invoeren. (Advertentie) DIT IS d* manier om verstopping te «▼erwinnen: Drink morgens vroeg en avonds voor het naar bed gaan een gla» water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes 2e week: elke avond één 3e week: om de and< avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voed sel beter te verteren en de darmen to ontlasten; ze maken bovendien dat do Ingewanden daarna op eigen kracht regeU matig blijven werken. Zó helpen Carter» Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af. u is een ander mens. En mocht later door zorgen, door te veel eten. overver moeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug wee» op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVKRPLLLETJB8 - t L20 per Wie een hoge roeping vervult, moet zich door zijn eigen te kortkomingen niet laten ont moedigen. (Advertentie) en Koninklijke Fijne Vleeschwaren Conserven- fabrieken N V m&c\k Zi Vraagt pri jscourant van de complete maaltijden en specialité'» Vanuit Wezel (Did.) werd bij de Nederlandse Radio Unie bericht ont vangen, dat de radio-dirigent Bene dict Silbermann, die onder andere steeds het Promenade-orkest leidt, tijdens een autotocht van Hilversum naar Wenen in de omgeving van We zei door een maagbloeding is getrof fen. De heer Silbermann, die verge zeld was door zijn echtgenote, is in een van de ziekenhuizen van Wezel opgenomen. Zijn toestand is ernstig, maar gezien de omstandigheden niet onbevredigend. De dirigent was Vrij dag uit Hilversum naar Wenen ver trokken, waar hij enkele gastdirecties voor de radio en enkele gramofoon opnamen zou maken. Men verwacht dat de heer Silber mann geruime tijd in het Duitse zie kenhuis zal moeten verblijven. Acht bergbeklimmers zijn zondag uit Salta vertrokken naar een bei- van het Andes-gebergte, 130 km. ten noord-westen van Buenos Aires, waar een legendarische schat van juwelen en edelstenen door jezuieten zou zijn verborgen toen zij indertijd Peru moesten verlaten tijdens de Spaanse kolonisatie, als gevolg van strenge maatregelen van de Spaanse vice-ko- ning tegen hun orde. Ct QUALITY SINCE 1873 De storm, die was opgestoken naar anleiding van het verzoek van de Rotterdamse rechter, mr. A. Dirk zwager, de naam van mgr. Janssen, bisschop van Rotterdam, uit het kie- zersregister te schrappen, is weer gaan liggen. Burgemeester en wet houders van de Maasstad hebben af wijzend op het request beschikt en mr. Dirkzwager heeft in het ontstane umoir aanleiding gevonden zijn ac tie te staken. In zeker opzicht is dit laatste te betreuren. Wanneer de magistraat had doorgezet, zou de Hoge Raad de gelegenheid hebben gekregen zich over de onderhavige kwestie uit te spreken. We twijfelen er niet aan, of Nederlands hoogste rechtscollege zou de visie van Dirkzwager in een wei- gefundeerd arrest hebben verworpen en dit arrest zou de zaak een meer bevredigend slot hebben gegeven dan zij thans heeft ontvangen. We willen er intussen de aandacht op vestigen, dat de opvatting van mr. Dirkzwager niet plotseling bij hem is opgekomen, toen Rotterdam werd uitverkoren tot bisschopsstad. Hij heeft haar integendeel reeds en kele jaren geleden verkondigd in een door hem gepubliceerd boekje, dat de titel droeg ,,De codex juris ca- nonici, getoetst aan de Nederlandse wetgeving". Op blz. 18 en 19 schrijft hij daar: „Voor het geval de in Ne derland benoemde bisschoppen Ne derlanders zijn, kan de vraag rijzen of dezen, hun benoeming zonder toe stemming des Konings aanvaard heb bende, hun Nederlanderschap niet verloren hebben (art. 74 Wet op het Nederlanderschap: het Nederlander schap wordt verloren door zonder Ons verlof zich te begeven in vreem de krijgs- of staatsdienst)". In bovengenoemd boekje komt ook reeds duidelijk het gebrek aan juri disch onderscheidingsvermogen naar voren, dat de auteur het recente ver zoek aan B. en W. van Rotterdam in de pen gaf. Op pag. 18 treft men de volgende verbijsterende stelling aan: ,De Vaticaanse staat is, behalve wereldlijke staat, ook en voorname lijk kerkgenootschap en valt als zo danig onder artikel 169 van de Grond wet, dat bepaalt, dat aan alle kerk genootschappen in het Rijk gelijke bescherming verleend wordt." Aan dezelfde verwarring tussen r.-k. Kerk en het wereldlijk territoir van de Paus maakt Dirkzwager zich schul dig als hij op pag. 10 schrijft: .De regelen, volgens welke de Vati caanse staat wordt geregeerd, zijn neergelegd in de Codex Juris Canoni ci". Het feit, dat de Codex op 19 mei 1918 in werking is getreden en de Vaticaanse staat pas bij het Verdrag van Lateranen van 11 februari 1929 werd geconstitueerd, maakt de weer legging van hetgeen de schrijver hier beweert, wel erg gemakkelijk. Het werkje, dat we hiervoor enkele malen citeerden, is nog om een an dere reden interessant. Het werpt n.l. een scherp licht op de mentaliteit van de auteur, een mentaliteit, die, naar we vrezen, niet zonder invloed is op de wijze, »waarop hij sommige voorschriften meent te moeten inter preteren. Hij draagt zijn boek op aan „kloos terlingen en geestelijken, die gebon den menen te zijn aan hun staat, zo mede aan de ouders van die kinde ren. die zij hebben of hadden voor bestemd voor de geestelijke of kloos terlijke staat". Een dergelijke opdracht, waaruit men de aversie van de schrijver te gen het kloosterleven duidelijk proeft, lijkt ons in een als wetenschappelijke studie en niet als schotschrift be doelde publicatie volkomen mis plaatst. Genoemde aversie blijkt nog ster ker, als de heer Dirkzwager op blz. 12 pathetisch uitroept: ,,Het schijnt wel alsof de rechtsmacht van de Staat der Nederlanden ophoudt bij het claustrum; waarom zo vraagt men. Want allen, die zich op het grondgebied des Rijks bevinden, heb ben gelijke aanspraak op bescher ming van persoon en goederen (art. 4 Grondwet). Slavernij en alle an dere persoonlijke dienstbaarheden van welke aard of onder welke be naming ook bekend, worden in het Rijk niet geduld en allen, die zich op het grondgebied van de Staat be vinden, zijn vrij en bevoegd tot het genot der burgerlijke rechten (art. 2 Burgerlijk Wetboek). Bij de Rooms- katholieken echter geldt de bepaling, dat bij strijd tussen de nationale wet en de Codex, de laatste prevaleert". De suggestie, dat kloosterlingen toch eigenlijk maar beklagenswaar dige lieden zijn, die in een toestand van slavernij worden gehouden, waar uit de staat hen zou moeten verlos- in, is evident. De opmerking op pag. 78 doet de deur dicht. De auteur geeft daar een opsomming van de boeken, die hij heeft geraadpleegd en vermeldt dan o.m. een uitgave van het Missaal. Zonder dat daartoe enige aanleiding bestaat voorziet hij deze vermelding van de volgende kanttekening: ,,In de mis voltrekt zich de trans-substantie, ongeveer op het ogenblik dat de pries ter de hostie aanbiddend en ophef fend, uitspreekt de sacramentele woorden: hoc (enim) est corpus (meum), welke woorden, zoals men weet, door de spotters geridiculi seerd werden tot hocus pocus". Het was deze ironiciblijkbaar te „difficile satyram non scribere" (het is moeilijk geen satyre te schrijven). Deze giftige opmerking, die in een lijst van geraadpleegde boeken toch helemaal niet thuishoort, ook overi gens geen enkel verband heeft met hetgeen Dirkzwager te berde brengt en zelfs de verontwaardiging gaande maakte van de niet-katholieke prof. Fischer (in diens recensie in het Ned. Juristenblad), verraadt een geestesgesteldheid, die voor een rechter toch wel zeer bedenkelijk moet worden genoemd. Als er in Nederland nog eens een vereniging van anti-papisten wordt opgericht, voorspellen we de heer Dirkzwager een goede kans op het voorzitterschap. Mr. K. H. J. DORREN. In een op de film opgenomen vraag gesprek, dat zondag voor de televisie is vertoond, heeft President Soekarno een beroep gedaan op de Verenigde Staten, een meer actieve houding te gen het kolonialisme in te nemen. De film is verleden week, vóór het ver trek van Soekarno naar New York, gemaakt. Op de vraag of Indonesië tegen Ne derland ten strijde wil trekken om westelijk Nieuw-Guinéa, antwoordde President Soekarno: „Neen, wij zul len geen oorlog beginnen. Wij zijn een vredelievend volk. Wy onderhan delen". (Advertentie) Ontsluier de schoonheid van uw huid Reeds na drie weke* kunt u constateren, hoe uiterst gunstig de huid reageert op de toepassing van hormoonhoudende Endocil. Uw huid krijgt weer de veer kracht van de jeugd: glad, gaaf cn zacht. hormooncrême van Organon Ter tube f 2.90 Do Zweedse koorddanser Allan Lundberg heeft dit weekeinde zijn eigen wereldrecord verbeterd: hij bleef 33 uur en 51 minuten op het slappe koord. Een Franse jachtopziener heeft zon dag een helikopter van de luchtmacht met hagel doorzeefd omdat het lawaai van de motor een 75-tal fazanten ver hinderde eieren te leggen. De inzit tenden van de helikopter werden niet gewond. GESTE De 44-jarige Deense onder- wijzer Tage Lillienstrand is barrevoets met een geit op weg naar Rome om de geit aan de in Zweden geboren actrice Ingrid Bergmann te J overhandigen. Hij is al tot Hannover gevorderd. Lillien- strand heeft niet verteld waar- f om hij de geit aan onze Ingrid wil geven Vrachtje Op het strand bij Beesands vond de heer Cerels een soort blik. Hij nam de vondst mee als een soort souvenir aan zijn dagje-uit. Toen hij er enige tijd mee had rond gereden keek hij nog eens goed naar het blikje om vervolgens als een haas de politie op te bellen. Cerels zette zijn wagen in een groot eenzaam bos en liep zelf zo ver mogelijk uit de buurt. Het blikje was namelijk een zeemijn. Klachten Mevrouw Phyllis Brumfield is naar de politie van Los Angeles ge stapt om ernstig te klagen over het gedrag van haar man. Zij zei, dat hij op het dak van haar auto placht te gaan zitten om alarm-signalen te ge ven aan voetgangers. „Ik rijd altijd voor gek," zei onze Phyllis. Taxi Mevrouw Arlene Andrews uit Waukega» belde een taxibedrijf op en bestelde een auto. De wagen kwam voorgereden en Arlene maakte haar ritje. Toen ze de chauffeur eindelijk goede dag zei, vermeldde de taximeter dat ze 5000 gulden moest betalen. Ze had namelijk voor de aardigheid een toeristentochtje gemaakt. Ze legde daarbij een afstand af van 4000 kilometer. Koffer Een groot Engels dagblad, dat aan het verbouwen is geslagen, wil in de fundamenten van het nieuwe ge bouw een grote koffer laten inmet selen. Daarin wil het voorwerpen stoppen, die karakteristiek zijn voor de twintigste eeuw, zodat de gene raties na ons altijd nog kunnen vast stellen: ,.kijk, kijk, zo was het dus in die tijd". Het blad heeft de. keuze van de voorwerpen overgelaten aan zijn lezers. Op de lijst komen voor: gramofoonplaten van de toespraken die Churchill in oorlogstijd heeft ge. sproken, tien tophits van vandaag de dag, een speelgoed-catalogus, een, prijslijst van voedsel, een collectie vakantie- en toeristenfolders, make- up-middelen en foto's van gebombar deerde steden. Jongen De Amerikaan Malcolm Riggle in Columbus (Ohio) zou vader worden en hij had zijn zinnen ge- zet.op een zoon. Toen de boreling inderdaad een zoon bleek te zijn, huurde hij een reclame-vliegtuig, hing er een band achter met de tekst: ,.Het is een jongen, moeder en kind wel." en vloog daarmee drie uren achtereen over zijn. woonplaats. Formulier Een west-Berlijnse student moest een formulier invullen alvorens hij een examen mocht afleggen. Achter de vraag „Oorlogsinvalide?" zette hij een krats. Maar het ambtelijk regle ment eiste een „ja" of „neen". Daar om moest de student een autorit van vijf uren maken om de krats te ver vangen door vier simpele letters. Het moest namelijk neen zijn. Hulp Een Franse moeder wier vijfjarig* zoontje aan leucaemie lijdt, vernam dat' twee andere Franse jongetjes van deze ziekte genezen waren door een serum, dat door een zekere dok ter Robert uit Baden-Baden verschaft was. Zij belde direct dokter Robert op. De behandeling zou binnen 48 uur begonnen moeten worden om kans van slagen te hebben. Terwijl iemand naar het ziekenhuis reed om de be nodigde documenten te halen stelde de „Air France" het vertrek van het vliegtuig naar Frankfort een half uur uit. De luchtvaartmaatschappij zorgde er ook voor dat er op het vliegveld van Frankfort een auto ge reed stond om de documenten naar dokter Robert te brengen en daarna het serum en de behandelingswijze weer naar het vliegveld te brengen. Waarom maak jij altijd van die misselijke grapjes, al-s ik zelf eens een paar sokken heb gebreid? (Advertentie) De Nederlandse organisatie voor zuivcr- wetenschappelijk onderzoek heeft Prof. R. Roelofs, hoogleraar te Delft in de geodesie, een subsidie verleend voor het doen van astronomische lengte- en breedtebepalingen op Cura<?ao. Deze bepalingen, die een onderdeel vormen van het internationale geofysische jaar zullen worden verricht" door twee van Prof. Roelofs' medewerkers, namelijk de geodetische ingenieurs J. Rolff en A. C. Scheepmaker. In een onderhoud met prof. Roelofs wees deze er het ANP allereerst op, dat de bedoeling van het internati onale geofysische jaar dat 1 juli 1957 begint gelegen is in waarne mingen op het gebied van de mete orologie. het aardmagnetisme, het noorderlicht, de kosmische stralen, de activiteit van de zon, de ionosfeer, de lengte- en breedtebepalingen en de oceanografie. De reden, dat dit geofysische jaar 433 dagen duurt, houdt verband met een kleine schommeling die het aard- lichaam om de aardas uitvoert. Aan de geodetisch-astronomische on derzoekingen van het internationale geofysische jaar, doen vele landen mee met in totaal 39 stations, waarvan een groot aantal zich in Europa bevindt. Verkrijgbaar in diverse fijne vruchtensmaken. los 32 cent per 100 gram en in rollen 17 cent. Let op de naam RANG op het be schermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. De stations zijn in drie groepen te onderscheiden: a. 21 permanente stations (sterre- wachten), die deel uitmaken van de internationale tijddienst. b. 13 permanente stations, die geen deel uitmaken van de internationale tijddienst. c. 5 tijdelijke stations, namelijk in San Diego, op Hawai, op Tahiti, op het eiland Amsterdam en op Curasao. De eerste twee stations zullen be zet worden door Amerikanen, het der de en het vierde door Fransen en het laatst genoemde door ir. Rolff en ir. Scheepmaker. Het hoofddoel van de waarnemingen zijn de tijd- en lengtebepalingen. Daaruit wil men de onregelmatighe den in de draaiing van de aarde af leiden. De aarde draait namelijk niet ge heel regelmatig. Omstreeks de juni maand van elk jaar is zij zevenhon derdste secunde achter en omstreeks november zevenhonderdste secunde voor. Door de internationale samenwer king der diverse stations wil men deze onregelmatigheid nauwkeurig vaststellen. Een ander doel is een in zicht te krijgen in de voortplantings- snelheid der radiogolven en de daarin optredende fluctuaties. Bij dit onder zoek spelen de radiotijdseinen een rol. Weer een ander doel is een ant woord te krijgen op de vraag of de continenten ten opzichte van elkaar in een vaste positie verkeren dan wel bewegen. De resultaten, die het volgende jaar verkregen zullen worden, zullen ver geleken worden met die van 1926 en van 1933, toen deels op dezelfde sta tions ook internationale lengtebepa lingen zijn verricht. Uit de verge lijking dezer resultaten hoopt men dan bepaalde conclusies te kunnen trekken (Advertentie) WOENSDAG. 30 MEI 1956 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 V.d. zieken 9,25 V.d. huisvr. 9,35 Waterst. 9,40 Lichte muz. 10,05 Gram 10,30 Morgendienst 11,00 Gram. 11.30 Berglift, hoorsp. 12,10 Holl. liederen 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12,37 Middagpauzedienst 13.00 Nws. 13,15 Metro- pole ork. 13,50 Gram. 14,00 Rep. v.d. bondsdag v.d. bond van verenigingen van Geref. vrouwen 15,40 Gram. 16.00 V.d. jeugd 17,20 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Orgelspel 18,15 Spectrum v.h. Christelijk organisatie- en verenigingsleven, caus. 18,30 RVU: G. van den Steenhoven: Ca nada's Caribou-Eskimo's. Eerste lezing 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Volksliederen 19,30 Buitenl. overz. 19,45 Verkiezings- toespr. 20,00 Radiokrant 20,20 Concertgeb. ork. en solist 21,20 Emigratie. een nat. belang, caus. 21,40 Concertgeb.órk. en sol. (verv.) 22,25 Evangelische uitz. 22.40 Instr. kwart. 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. 23,15 Zaalsportuitsl. 23,20-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,23 Gram. 8.00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9,35 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio VARA: 10,20 Gram. 11,00 Idem 12,0o Orgel en zang 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V.h. platteland 12,38 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellingsagenda 13.18 Promenade ork. 13,45 Medische kron. 13,55 Prom ork. 14,30 V.d, jeugd 16.00 V.d. zieken 16,30 Gram. 17,30 Instr. kwint. 17,50 Re- geringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Ir. W Langeraar: De Kon. Marine in Nieuw- Guinea 18,00 Nws. en comm. 18,20 Act. Daarna: Gram. 18,45 Pari.overz. 19,00 Ne- lis volle vaart 19.05 Gram. 19,15 Ver- kiezingstoespr. VPRO: 19.30 V.d. jeugd VARA: 20.00 Nws. 20,05 Progr. v.d. mil. 20,35 De twee deugden, hoorsp. 22,05 Sportpraatje 22,15 Dansmuz. 22,45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nws. 23,15 Hamm.orgelsp. 23,25 Gram. 23,50-24,00 Soc. nws. in Esperanto. BRUSSEL. 324 m. 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. (Om 12,55 Koer sen) 13,00 Nws, 13,15 Mozart en zijn tijd 14,00 V.d. scholen 16,00 Koersen 16,02 en 16,15 Gram. 16,30 Ork.conc. 17,00 Nws. 17,10 Knapenkoor 17,50 Boekbespr. 18,00 Houtblazerstrio 18.30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Volkszang 20,00 Int, wedstr. Konin gin Elisabeth 22,30 Nws. 22,45 Vioolrec. 23,00-23.05 Nws. BRUSSEL. 484 m. 12,00 Gram. 13.00 Nws. 13,15 Gram. 14,10 Idem 14,15 Ork. conc. 15,00 Gram. 15.45 Koorzang 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 en 17,30 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Int. wedstr. Ko ningin Elisabeth 22,55 Nws. AVRO: 17.00-17.40 V.d. kind. VARA: 20.00 U en uw regering 20.20 De wijze ka ter een boosaardig sprookje. FRANS BELG.: 18.45 Testprogr. 19.00 Onbekend 19.30 V.d. kind. 20.00 Act. 20,15 Nws. 20,40 Waalse spiegel 21,10 Filmprogr. 22,30 Filmmuseum 23,Oo Wereldnws. VLAAMS BELG.: 17,00 V.d. kleuters 17,20 V.d. jeugd 17,40 Filmprogr. v.d. jeugd 19.00 Testbeeld 19,15 Gram. 19.30 Openingsbeeld 19.31 Nws. 20,00 Een kléins nachtmuziek, kameropera 21,15 De grote stromen van Europa: -De Rhone 21,40 Vra- genbeantw. 22,10 Journ. (Advertentie) wrrs jrzond In Uw houding, Uw gang. Uw teTnè en Uw kleding, in dat alles ziet men het prachtig» resultaat van Carrugan, het onschadelijke- en ro mige Zweedse melkdieet. Carruganmelk smaakt ook lekker, vermengd met sterke koftje of vruebteo- aappeo. J 24) ..Brengt haar hier, Scragga, maak je speer scherp." Twee van de mannen stapten voor waarts en toen ze haar naderden, kwam het jonge meisje lot besef van haar ongelukkig lot, ze kreunde luid en wendde zich om te vluchten. Maar sterke handen grepen haar aan en brachten haar, hoewel ze zich bleef verzetten, voor ons. „Hoe is je naam, meisje?" klonk de schrille stem van Gagool. „Zo, wil je geen antwoord geven? Moet de zoon van de koning dan zijn werk dadelijk verrichten?" Scragga keek bij die woorden wreedaardiger dan ooit, deed een stap voorwaarts en lichtte zijn grote speer. Ik zag op dit ogenblik, dat Good de hand aan zijn revolver sloeg. Het arme meisje zag door haar tranen heen het staal schit teren en krampachtig de handen uit slaande, sidderde zij van het hoofd tot de voeten. ..Zie," schreeuwde scragga, „ze schrikt al voor het ge zicht van dit kleine speelding, nog voor ze het heeft gevoeld." „Als ik er ooit kans voor krijg, zal je mij dat betaald zetten, jonge hond" hoor de ik Good mompelen. ,,Nu je rusti ger bent, zeg ons nu je naam. liefje. Kom spreek maar vrij uit en vrees niet," zei Gagool. ,,0 moeder," ant woordde het meisje bevend, „mijn naam is Foulata van het huis van Suko. O rr oeder, waarom moet ik sterven? Ik heb geen kwaad ge daan." ..Troost je maar," ging het oude wijf op haar hatelijk spottende toon voort, „je moet sterven, inder daad, als een offer aan de oude, die daaronder zit," en zij wees naar de pieken, „maar 't is beter te slapen in de nacht, dan te tobben overdag; het is beter te sterven dan te leven en gij zult sterven door de konink lijke hand van des konings eigen zoon." Foulata wrong haar handen in angst en riep luide: „O, hoe wreed! En ik ben nog zo jong! Wat heb ik gedaan, dat ik nooit meer de zon zal zien opgaan of de sterren schijnen? Dat ik geen bloemen meer mag plukken? Dat ik de hut van mijn vader niet meer zien en de kussen van mijn moeder niet meer voelen zal? O hoe wreed, hoe wreed!" En weer sloeg zij de handen in wanhoop samen en richtte haar door tranen overstroomd en met bloemen gekroond gelaat naar de hemel. Het was roerend haar te zien in haar wanhoop en ze was werkelijk een mooie vrouw en de harten van min der wrede wezens, dan die drie tegen over haar, zouden zeker zijn getroffen geworden. Maar Gagool en haar meester en diens zoon werden niet bewogen, wel zag ik medelijden op het gezicht van de wachters en van de hoofden. Wat Good betreft, hij be gon woeste gebaren van verontwaar diging te maken en het was of hij haar te hulp wilde snellen. Met de snelheid van het vrouwelijk begrip zag het veroordeelde meisje wat er in zijn geest omging en met een snel le beweging wierp zij zich voor hem en omklemde zijn „mooie witte be nen" met haar handen. „O blanke vader van de sterren!" riep zij, „werp over mij de mantel van uw bescherming, laat mij kruipen in de schaduw van uw sterkte, dat ik ge red mocht worden. O, red mij van deze wrede mannen en van de vals heid van Gagool!" ,,'t Is goed, mijn hartje, ik zal voor je zorgen, kom sta op!" zei Good zenuwachtig on in het Engels, waarvan zij het be hoeft wel niet gezegd niets ver stond. Daarop vatte hij haar bij de hand. Twala zag het en wees zijn zoon erop, die met opgeheven speer naderde. „Nu is het uw tijd," fluis terde sir Henry mij toe. „Waar wacht gij op?" „Ik wacht op de eclips," antwoordde ik. „Het laatste half uur heb ik mijn oog op de maan gehouden en ik zag die nooit zo hel der schijnen als nu." „Ja, maar ge moet het toch wagen, anders is het meisje verloren. Twala begint zijn ge duld te verliezen." De kracht van het argument erken de ik ten volle en nog eenmaal wierp ik een blik op het schitterend gezicht van de maan. De grootste astronoom kan onmogelijk met meer belangstel ling een verschijnsel aan de hemel hebben afgewacht, als ik het nu deed. Met al de waardigheid, waarover ik te beschikken had, trad ik nu tussen het meisje en de speer van Scragga. „Koning," zei ik, „het zal niet ge beuren; wij zullen dit niet toelaten, laat het meisje in veiligheid gaan." Twala rees van zijn zetel in gram schap en verbazing en van de hoof den en de aaneengesloten rijen van meisjes, die in afwachting waren van de tragedie welke zou volgen, kwam een gemompel van verbazing. „Het zal niet gebeuren! jij witte hond, die de leeuw in zijn hol aan blaft; het zal niet gebeuren! Ben je gek? Wees voorzichtig, anders zal het lot van dit kuiken jou ook wach ten en degenen die met je zijn. Wie ben je, dat jc het waagt je te stel len tussen mijzelf en mijn wil? Te rug zeg ik. Scragga dood haar! Ho, wachters, grijpt deze mannen!" Op zijn bevel kwamen gewapende mannen van achter de hut aanlopen, waar ze kennelijk als voorzorgsmaat regel waren opgesteld. Sir Henry. Good en Umbopa gingen naast mij staan en lichtten hun ge weren op. „Houdt op!" riep ik stoutmoedig, hoewel op dat ogenblik mij het hart in de schoenen was gezonken. „Houdt op! Wij, de blanke mannen van de sterren, zeggen, dat het niet zal ge beuren. Kom slechts een stap nader en wij zullen het licht van de maan doen verdwijnen, zoals de wind de lamp uitblaast. Dat kunnen wij, die in haar huis wonen,doen en duister nis zal over het land zijn. Waagt het ongehoorzaam te zijn en ge zult ge troffen worden door onze toverkunst." Mijn bedreiging had uitwerking; de mannen kwamen niet verder en Scragga stond stil voor ons, zijn speer omhoog. „Hoort hem! Hoort hem!" gilde Gagool; „hoort die leu genaar, die zegt. dat hij het licht van de maan kan uitblazen als een lamp. Laat het hem doen en hij zal ge spaard worden. Ja, laat het hem doen of maakt anders haar dood en ook hem en die met hem zijn!" Wanhopig keek ik naar de maan en nu werd ik tot mijn onbeschrij felijke vreugde gewaar, dat wij, of liever de almanak, geen fout had ge maakt. Aan de zoom van de grote bol lag een zwakke schaduwrand, ter wijl een soort damp de overige glin sterende oppervlakte scheen te over trekken. Nooit zal ik dat prachtig, dat heerlijk ogenblik van verademing vergeten. Daarna lichtte ik plechtig mijn hand op, een voorbeeld, dat door sir Henry en Good werd gevolgd. De schaduw werd al groter en groter en ik hoorde zuchten en kreten van vrees uit de menigte rondom ons op gaan. „Zie, o koning!" riep ik triomfan telijk; „zie Gagool! Ziet hoofden en mannen en vrouwen en ziet of de blanke mannen van de sterren hun woord houden, of dat zij slechts groot sprekende leugenaars zijn! De maan wordt zwart voor onze ogen; spoedig zal er duisternis zijn ja, duisternis in het uur van de volle maan. Ge hebt een teken gevraagd; het is u gegeven. Verduister, o maan! ont trek uw licht, uw zuiver en helder licht, breng het vermetele hart van bloeddorstige moordenaars tot het stof en werp uw schaduwen over de wereld." Een kreet van schrik barstte uit de omstanders los. Sommigen ston den verpletterd, anderen wierpen zich op hun knieën en schreeuwden luid. Wat de koning betrof, hij zat stil en werd bleek onder zijn donker vel. Al leen Gagool hield moed. „Het zal voorbijgaan," schreeuwde ze. „ik heb dat vroeger meer gezien; een mens kan het licht van de maan niet weg nemen. Verliest de moed niet; zit stil de schaduw zal voorbijtrekken." „Wacht en ge zult zien," riep ik op gewonden. ..O. maan! Wat zijt gij koud en grillig!' Dit was een versregel, weke ik mij herinnerde uit een romance, die ik vroeger wel eens gehoord had. Het was wel ondankbaar van mij tegen over de koningin van de nachtelijke hemel, maar ik ben nooit sterk in de poëzie geweest en wist op dat ogenblik niets anders. Daar ik de verdere regels ook niet kende, riep ik de hulp in van Good en verzocht hem iets te reciteren, onverschillig wat. Hij vervulde zijn taak boven ver wachting en bleef wel tien minuten aan de gang, zonder dikwijls hetzelf de te zeggen. Intussen werd de don kere plek al groter en groter en de massa mensen hield in diepe stilte de ogen op het hemellichaam geves tigd. De maan was nu half verdwe nen en wij konden nauwelijks meer de gezichten onderscheiden van de mensen voor ons. Geen enkel ge luid werd vernomen en Good had ein delijk ook opgehouden met zijn vers. „De maan sterft de witte tove naars hebben de maan gedood," riep prins Scragga eindelijk. „We zullen allen in de duisternis omkomen," en gedreven door vrees en woede, of door beide, lichtte hij zijn speer en dreef die in sir Henry's borst. Maar hij had vergeten dat de ko ning ons pantserhemden had gege ven, welke wij onder onze kleren droegen. De stoot had dus geen uit werking en voor hij die kon herha len, had sir Henry de speer gegre- nen en hem met kracht gedreven in het lichaam van Scragga. Deze viel dood neer. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3