ZEELAND KREEG HET RODE- KRUIS CAMPAGNEBORD Zilveren jubilea van kapelaans te Dorst, Rijen en Roosendaal Molenberg-proef is uitstekend geslaagd AMSTLEVEN levensverzekering f^j SUIKERBIETENAREAAL ZAL WORDEN VERGROOT De ver Boottocht van 25-30 juni MIDDELBURG KRIJGT NU EEN VASTE CURSUS SERVEREN Oester- en mosselseizoen wordt feestelijk geopend ZUID-BE VEI A ND Bejaardenbond vergaderde M< DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 29 MEI 19b« TONEELPLANNEN NIEUW C.A.O. IN DE LANDBOUW Er komt een voorstel in de raad De gedagvaarde zuiveldirecties Het moet een propaganda-actie worden Eerste H. Mis te Kwadendamme (/eta^acs ESP AN A 26 ct IValeheren VLISSINGEN Aardbeien van de koude grond Keidermans' „heerlijke bouwwerkte Hulst Hoogwaterstanden Aandeelhouders van de VCS vergaderden Mogelijk meer suikerfabrieken Naar export of beperkte teelt? ZEEUWSC H- VLAANDEREN TERNEUZEN Burgerlijke Stand HULST De Linguaphone demon- stratiewagen staat in Hulst. Jaarvergadering Wit-Gele Kruis AGENDA Heden Morgen NAAI DE social nanciën,| heeft te denstandsc; de Arbeid middenstani" eerste ordel „Het mo; betoogde h is die bete middensta aan de ho. Hoge be: minister d ons volk. ge verkiez: van de A; eerste progi den voor partij van betalers" Geef de In een drukbezochte vergadering van het Zeeuwse Rode Kruis, heeft de heer E. de Vlam uit Eindhoven het campagne-bord van 1955 uitgereikt aan Zeeland, dat weer de beste resultaten bij de inzameling behaalde. Spreker me moreerde dat niet alleen Zeeland in de jaren '51, '54 en '55 van alle provin cies procenlsgewijs de beste inzameling heeft gehad, maar dat ook St.-Phi- lipsland in de afgelopen twee jaren als hoogste der afdelingen in den lande werd geklassificeerd, waarvoor zij reeds twee keer in het bezit is gekomen van de landelijke zijden erewimpel. grootste gedeelte als ..te goed" oe- vonden, m.a.w. patiënten, die vanwe ge hun gesteldheid niet voor een der gelijke tocht in aanmerking konden komen. Primair werden de bedlege rige patiënten onder de loep genomen en vnl. dan nog degenen die thuis in hun enge slaapruimte al jaren liggen opgesloten en nimmer in de gelegen heid zijn er eens „uit" te gaan. Ho- vendien kunnen de huisgenoten, die dergelijke patiënten moeten verzor gen en verplegen, in die week ook eens met vakantie gaan. Het verheug de spreker voorts dat ook het perso neel, bestaande uit verpleegsters, helpsters en helpers der Zeeuwse ke- lonnes, thans gepland is en zij dus zo- Hij feliciteerde de kring van harte met het fraai behaalde resultaat en overhandigde daarna namens het hoofdbestuur het campagnebord i955 aan de kringcommissaris, die daarvoor een dankwoord sprak. DISCUSSIE OVER BOOT TOCHT. De boottocht, de eerste welke de kring Zeeland organiseert, lokte tal rijke discussies uit. De voorzitter, mr. Heyse, bracht hulde aan dokter Huygens van West- kapelle, die bereid is gevonden de leiding als scheepsarts op zich te ne men. De boot „Kasteel Staverden" genaamd, is thans volgeboekt, zodat 44 vrouwelijke en 27 mannelijke patiën ten de tocht van 25-30 juni a.s. over de binnenwateren zullen meemaken. Dokter Huygens deelde de verga dering mede, dat var. de ongeveer 160 aanvraagformulieren, welke door huisartsen bij het kringsecretariaat waren opgevraagd, er 120 ingevuld terugkwamen, zodat ongeveer 50 pa tiënten moesten worden teleurge steld. Hiervan is echter verreweg net De Zeeuwse werkgevers- en werk nemersorganisaties in de land- en tuinbouw, bereikten overeenstemming, over een nieuw contract voor 1956-57. Het normaal tijdloon bedraagt voor arbeiders van 23 jaar en ouder, die belast zijn met de verzorging van vee, voor bouw- en paardenknechts en voor hen, die arbeiden met zwa re landbouw-machines, indien zij nim mer in akkoord werken, voor vaste arbeiders f 69,06 per week van 1 maart tot 30 november en f 62,13 van 1 december tot en met 28 fe bruari. Voor los-vaste arbeiders zijn deze bedragen resp. f 71,30 en f 64,13 Voor de overige arbeiders van 23 jr. en ouder geldt het volgende uurloon: vakarbeiders 117,5 cent per uur van 1 maart tot en met 30 november en 119,5 cent van 1 december tot en met 28 februari (vaste arbeiders), resp 121,5 cent en 123.5 cent voor los-vaste arbeiders en 114,5 cent ('t gehele jaar) voor losse arbeiders. Voor ongeschoolden geldt een uur loon van f 1,04. Er zijn speciale lo nen voor de jeugdige arbeiders, ook weer onderverdeeld in vaste, los-vas te en losse arbeiders, zowel' voor paardenknechts als anderen, evenals voor vrouwelijke arbeidskrachten. De c.a.o. bevat voorts bepalingen over toeslag voor bijzondere werkzaamhe den, tijdloon voor inwonende arbei ders, diplomatoeslagen, toeslagen voor eerste knecht of voorman, af standsvergoeding, aftrek voor dienst woning, akkoordwerk e.d. wel bij de in- en ontscheping te Ter- neuzen, Vlake en Zijpe als aan boord hun opgedragen taak kunnen vervui len. LEDENWERVING. Bij behandeling van het punt ledenwerving, deelde de voorzitter mee dat het in de bedoeling ligt in het a.s. najaar een grote landelijke ledenwerfactie te ontketenen, dit in verband met het 90-jarig bestaan van het Ned. Rode Kruis in 1957. Er is reeds een commissie door het hoo'1- bestuur aangewezen, waar voor Zee land de wnd. kringcommissaris, mr. M. Tydeman te Westkapelle, in zit ting heeft. De kringsecretaris heeft daarbij het oog gericht op de propaganda-avon- den. welke in het komend wintersei zoen gehouden zullen worden en deelde de vergadering mee dat het in de bedoeling ligt om uit enkele Wai- cherense afdelingen een toneelgroep te formeren om het stuk ,,Het Witte Legioen" van Maarter. van Vught, dat betrekking heeft op het Rode Kruis en zich afspeelt in een ziekenhuis, bij de afdelingen op tournee te gaan. Hijzelf zal daarvoor de regie in han den nemen. Morgen zijn er drie kapelaans in het bisdom Breda, die tot de zilveren priesters behoren. Dat is in Roosen daal kapelaan R. v. d. Heijden van de H. Hartparochie en in Dorst is het kapelaan de Bruijn van de St.-Mar- coenparochie. Tenslotte kapelaan Wij nen in Rijen van de H. Maria Magda- lenaparochie. Kapelaan R. v. d. Heijden is Zeeuw van geboorte. Om precies te zijn Clin- genaar. Hij is nu reeds 10 jaar werk zaam als kapelaan in Roosendaal. Voor die tijd was hij kapelaan in Hon- tenisse, Klundert en Leur. In het ver enigingsleven is de jubilaris een graag geziene figuur door de wijze waarop hij steeds kort maar krachtig zijn me ning over de geestelijke zaken weet te formuleren. Kapelaan v. d. Heijden is dan ook van vele verenigingen geestelijk ad viseur. Zo o.m. van de r.-k. midden standsvereniging en van de r.-k. aan- nemersbond. In 't parochieleven heeft de jubilaris de geestelijke zorg over de KAJ en de H. Familie, terwijl hij als godsdienstleraar aan de r.-k. nij verheidsschool verbonden is. JEUGD Kapelaan de Bruijn werd na zijn priesterwijding in Hoeven eerst assis tent te Molenschot. Van 1935 tot 1946 was hij kapelaan te Nieuw-Vossemeer en daarna tot 1951 kapelaan te Te- teringen. Eerst dit jaar werd hij over geplaatst naar Dorst, als opvolger van kapelaan Luykx, die in Halsteren werd aangesteld. Kapelaan de Bruijn heeft vooral veel gedaan Voor het jongensjeugd- werk Zijn hoofddoel was middelen te vinden voor de vrije-tijdsbesteding en hij is hier bijzonder goed in ge slaagd. Evenals in andere plaatsen richtte hij ook in Dorst een mondhar monicaclub op. Als deze straks voor de eerste maal aan een concours te Laren gaat deelnemen, zal dit de Zoals bekend heeft het bestuur van de industrie- en huishoudschool een cursus georganiseerd in het serveren. Deze cursus werd opgezet met het doel het personeel van de hotel-, res taurant- en cafébedrijven beter voor zijn taak geschikt te maken, waarmee o.a. voldaan werd aan een belangrijke eis in verband met het toenemende vreemdelingenbezoek aan onze pro vincie. Voor deze cursus is van de zij de der werkgevers een stijgende be langstelling waar te nemen. Thans ligt het in de bedoeling van het bestuur van de industrie- en huis houdschool om met ingang van 1 sep tember definitief een cursus serveren aan de school te verhinden. Het be stuur heeft zich thans in een schrij ven tot de raad gericht, waarin het verzoekt daartoe een besluit te nemen. Het is B. en W. bekend, dat de voor ziening van de Horeca-bedrijven van enigermate geschoold personeel met grote moeilijkheden gepaard gaat. B. en W. verlenen gaarne medewerking aan de totstandkoming van een der gelijke, permanente cursus binnen subsidieverband van rijk en gemeente. De vereniging „Handelsbelang" heeft aanvulling verzocht van de ver ordening betreffende ontheffing win kelsluiting op zondag. Deze verorde ning, welke geldend is voor enkele straten in het centrum van de ge meente, zag Handelsbelang graag aan gevuld met de St,-Pieterstraat. B. en W. stellen de raad voor de stratenlijst niet uit te breiden. Als tot uitbreiding zou worden overge gaan, komt de St.-Pieterstraat zeker niet in de eerste plaats daarvoor in aanmerking, aldus B. en W De te Middelburg gevestigde winke liers in groenten en fruit hebben zich tot het gemeentebestuur gericht met het verzoek, een verplichte vakantie week voor die branche in te stellen. De betrokken personeelsorganisaties hebben geen bezwaar tegen de inwil liging van dit verzoek, doch wensen de maand oktober niet op te nemen, daar volgens hen deze maand niet als een vakantiemaand kan worden be schouwd. Het college van B. en W. heeft te gen de inwilliging van het verzoek geen bezwaren, ook niet tegen de maand oktober, omdat de betrokken winkelier, die in deze maand zijn zaak gesloten zal hebben, zijn per soneel in de zomer om de beurt va kantie geeft. De heer A. F. H. Spijker heeft per 1 okt. a.s. ontslag gevraagd uit zijn betrekking als leraar aan de Avond school voor Nijverheidsonderwijs. B. en W. stellen voor de heer Spijker eervol ontslag te verlenen. Ter rechtzetting van het bericht in ons blad van zaterdag betreffende de dagvaarding van een aantal directies van zuivelfabrieken in 2L-Vlaanderen delen wij mede, dat de zuiveldirecties uit IJzendijke en Aardenburg op ge nerlei wijze ter verantwoording wor den geroepen voor zaken die betrek king zouden hebben op smokkel. Hun wordt een overtreding van de zuivel- verordening ten laste gelegd. Op initiatief van ir. Dorst, voorzit ter van het Visserijbestuur op de Zeeuwse stromen en burgemeester Willemse werd in Hotel Nolet een voorbereidende bespreking gehouden met de leden van de oester- en de mosseladviescommissies teneinde het nieuwe oester-, en mosselseizoen op 1 september officieel te openen. Ook dr, Korringa, bioloog aan het Visse— rijlaboratorium, woonde de bespre king bij. Vastomlijnde plannen zfjn niet gemaakt, maar het ligt in de bedoeling, er een grote propaganda van te maken voor oester en mos sels. Binnenkort zal een vergadering worden uitgeschreven waarop verde re plannen en mogelijkheden nader zullen worden besproken en toege licht. Besturen van de visserij- en di verse andere verenigingen zullen hiervoor worden uitgenodigd. Vorig jaar had het Bedrijfschap voor Vis- serijprodukten een dergelijk plan, maar door de houding van de kwe kers die geen reden zagen om feest te vieren na een seizoen met slech te bedrijfsuitkomsten en de onzeker heid over het verloop van het nieu we seizoen, bleef het bij een plan. Ook de tijd van voorbereiding bleek toen veel te kort. Uit oogpunt van propaganda is een goed opgezette opening, in de geest van Vlaggetjes dag bij de buitenvisserij, niet te on derschatten. kroon op zijn werk betekenen. Ook kapelaan de Bruijn is van vele ver enigingen geestelijk adviseur. hoofdkwartier Kapelaan Wijnen is sedert 1947 in Rijen werkzaam. Daarvoor was hij assistent in Kruisland en kapelaan in Dorst, Ossendrecht en Breda. Inde jaren '45-'47 was hij als rector belast met de zielzorg voor de katholieken die naar Frankrijk wilden emigreren. Zijn werkzaamheden in Rijen zijn veelomvattend. Zo is de H. Familie onder zijn leiding tot een grote bloei gekomen.. Hij richtte een afdeling van de KJMV op en door zijn toedoen kre gen de welpen en verkenners een prachtig hoofdkwartier. Ook hij is, hoe kan het anders, geestelijk adviseur van verschillende verenigingen. Ongetwijfeld zullen de betreffende parochianen er voor zorgen, dat de dag van morgen voor de jubilarissen een onvergetelijke gaat worden. Er zijn in ieder geval comil'é's opgericht en die zullen niet stil gezeten hebben. begunstigd door, het mooie weer heeftk JCwader.damme i zijn .priester zoon Jan Walraven ingehaald met een fleurige stoet van versierde fiet sen, een onafzienbare file auto's en een "menigte bruidjes. Aan de parochiegrens werd hij be groet door een deputatie parochianen en aan het begin van het dorp door burgemeester H. Stieger. Pastoor B. Schneiders riep de pries terzoon van zijn parochie welkom toe in de kerk, waar de wijdeling ge doopt en gevormd was waarna hij de neomist verzocht, zijn eerste pries terzegen aan de parochianen te ge ven. In het Lof, dat hierop volgde, en ook daags daarna in de plechtige H. Mis en het Lof, zongen de Goese koorknapen met hun heldere stem metjes, onder leiding van hun direc teur, de heer Heiblok, samen met het parochiële zangkoor. Daags daarna was dit koor versterkt met zangers uit Goes. De receptie na het Lof werd zeer druk bezocht. Verscheidene cadeaus werden de feesteling overhandigd, o.a. het paroehiegeschenk, een enveloppe met inhoud. „Con Affezzione" gaf een serenade. (Advertentie: a gentleman's cigar Koudekerke NATURALISATIE Ingediend is een wetsontwerp tot naturalisatie o.a. van Louis van de Velde. geboren 14 september 1928. chauffeur-monteur alhier. op straat onwel geworden. Maandagmiddag werd mevr. G.f terwijl zij op haar bromfiets in ae Coosje Buskenstraat reed, plotseling onwel. Zij viel en liep kneuzingen aan haar arm op. Men achtte het raadzaam haar onmiddellijk naar het St.-Jozeph-ziekenhuis over te bren- ben voor nader onderzoek. Het is nog maar erg sporadisch, maar er zijn weer aardbeien van de koude grond geplukt en gegeten in Kapeile. Maandag waren er in deze gemeente enkele personen, die konden genieten van de eerste vruchten. De vele zon van de laatste dagen had ze gaar ge stoofd Het zal nog wel even duren voor ér weer volop aardbeien van de koude grond te koop zullen zijn, maar het begin is er in elk geval weer en verwacht wordt dat er vandaag, dins dag, al geveild zullen worden op de veiling in Kapeile, De aardbeien in Zeeland staan er over het algemeen wel goed voor, hoewel voor vele per celen een buitje regen zeer welkom zou zijn. Het is namelijk reeds vele weken geleden dat het geregend heeft in de omgeving van Kapeile en aard beien zijn een produkt, dat veel regen nodig heeft in de groeiperiode. Het is voor de honderden Hulste naren die geregeld een wandeling naar de Molenberg maken, wellicht een teleurstelling zich te moeten realiseren dat het graafwerk naar de roemrijke Dubbele Poort van Kei- dermans, de Land- en Waterpoort, slechts een proef was. Men hoeft zo als aangekondigd was, willen vast stellen of zich onder de Molenberg inderdaad een restant van het bouw werk bevond dat de moeite van het uitgraven wettigde. Dit is nu ondubbelzinnig gebleken. De proef is geslaagd.... en dus wordt het werk neergelegd. Want er was geen toestemming om de poort geheel bloot te leggen, Üftéraard' hoopt men~<Jat die toe stemming spoedig zal komen. Oud heidkundig bodemonderzoek te Amersfoort heeft een uitvoerig rap port over de zaak gekregen, dat door de heer P. Brand is samengesteld en deze dienst zal dus over de vindst binnenkort wel zijn mening geven. Men heeft nu een fünK aeei van de poort te voorschijn gehaald. Nu is reeds een begin te zien var. wat wel licht ingangen kunnen zijn, al is de heer Brand (voorzichtig als altijd) van mening dat het hier nog niet om de ingar.g van de eigenlijke water poort gaat. Wel is duidelijk zicht baar dat boven de gevonden .nissen" (om voorzichtigheidshalve nog maar r.iet van poorten te spreken) bogen geweest zijn, waarschijnlijk van zand steen, die ofwel ingeslagen zijn toen men, drie en een halve eeuw geleden, de poort onder een hoop aarde be dolf ofwel in puin geschoten zijn. Bij een boorproef is gebleken dat in de kop van een der toren wellicht ook zand gevonden zal worden: tot op 2,5 (Advertentie) meter diepte boorde men het n.l. op. Nu vaststaat dat er ale aanleiding is om Hulst in het bezit te stellen van een fraai oudheidkundig monument, hoopt men zeer spoedig de nodige vergunningen te verkrijgen het werk definitief uit te voeren. Letterlijk de gehele bevolking van Hulst ij er op gebrand dat dit gebeurt INSTRUEER DE JEUGD. Aangezien er kans is dat het uitge graven deel van de poort voorlopig in dezelfde toestand zal moeten blijven staan, zou 't raadzaam zijn maatrege len te treffen opdat er geen beschadi gingen kunnen optreden. Onder de vele belangstellenden zijn ook heel wat jeugdigen. Gevaar voor schade is zeker niet denkbeeldig; de stenen, vooral de zandstenen, zullen aan de buitenlucht overgeleverd, steeds los ser gaan zitten, zodat het niet moei lijk zal zijn het bouwwerk te bescha digen. Om de jeugd begrip bij te brengen voor de noodzaak de oude water- en landpoort zo gaaf mogelijk te bewaren, ware het wenselijk haar de historie van dit bouwwerk bij te brengen en het in de bescherming van de jeugd het publiek in het alge meen trouwens te plaatsen. Dit kan ook gelden voor alle overige na tuur- en monumentenschoon in Hulst. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, woensdag 30 mei, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 6.27 en 18.42 uur, te Ter- neuzen om 5.53 en 18.11 uur en te Vlissingen om 5.27 en 17.44 uur. Wanneer de Zuiderzeepolders ge heel in cultuur gebracht zullen zün, zal het areaal dat met suikerbieten zal worden bezaaid een aanzienlijke uit breiding ondergaan. Het gevolg hier van zal zijn, dat de huidige verwer kingscapaciteit der suikerindustrie on toereikend zal zijn en dat tot stichting van één of meer nieuwe suikerfabrie ken zal moeten worden overgegaan. Aan de hand van het huidige suiker- verbruik van Nederland, van het ver bruik der suikerverwerkende export industrie en de exporthoeveelheid, welke krachtens de internationale sui- kcrovereenkomst aan Nederland is toegekend, zal er voldoende plaat singsruimte zün voor de vermeerderde produktie, maar dan zal voor de zelf standige raffinaderij-industrie een an dere regeling getroffen dienen te wor den dan die welke thans van kracht- is en die in meerdere opzichten leem ten bevat. Bovenstaande toelichting gaf de icer J. M. v. Bommel van Vloten, van de Verenigde Coöperatieve Suikerfa brieken (VCS) op de maandag te Roo sendaal gehouden algemene vergade ring, ten aanzien van de positie waar in de suikerindustrie verkeert en de toekomstmogelijkheden van deze in dustrie Zou de produktie op de bo venomschreven wijze worden uitge breid, dan zal Nederland, evenals Bel gië en Frankrijk, een suikerexporte- rend land worden. Of deze richting zal worden ingeslagen hangt uitslui tend af van het beleid dat de rege ring te dezer zake zal wensen te voe ren. Indien besloten zou worden de suikerproduktie beperkt te houden tot de huidige omvang, dan zal de uit breiding van de cultuur in de nieuwe Zuiderzeepolders tot gevolg hebben, dat de bietenteelt in het huidige pro- duktiegebied moet worden ingekrom pen, waaraan uiteraard zeer grote be zwaren verbonden zijn. FISCALE POSITIE De voorzitter wees voorts op het belangrijke verschil in structuur tus sen de coöperatieve produktievorm en die van de particuliere bedrijfsvorm. Door de coöperatie is een integratie tussen landbouw- en industrieel be drijf tot stand gebracht, welke een gunstige invloed uitoefent op de be drijfsresultaten en die ook nationaal economisch van betekenis is. Met de bijzondere structuur der coöperatie en met de integratie van de beide on derdelen van het produktieproces welke daarvan het gevolg is, moet naar spr. oordeel rekening gehouden worden bij de bepaling van de fiscale positie der beide produktievormen. 2,5 MILJOEN INVESTERING Bij de behandeling van het jaarver slag over 1954-'55, dat uitvoerig door de voorzitter werd toegelicht, werden de stukken ongewijzigd goedgekeurd. De kosten der investeringen van het jaar 1954-'55 ten bedrage van f 2.600.000 werden geheel ten laste van de exploi tatierekening gebracht, terwijl een ex tra afschrijving op de waarde der fa brieken van f 983.000 werd toegepast. Voor te betalen vennootschapsbelas ting werd een bedrag van f 2.247.000 gereserveerd. BINDING LIDMAATSCHAP In het jaarverslag wordt nog gere leveerd, als belangrijkste besluit op een tijdens het boekjaar gehouden ver gadering, de wüziging van de statu ten. Deze wijziging had een sterk prin cipieel karakter, omdat als gevolg daarvan het lidmaatschap der coöpe raties wordt gebonden aan de beoe fening van het landbouwbedrijf. Met deze statutenwijziging wordt beoogd: le tot uitdrukking te bren gen dat een verwerkingscoöperatie de logische voortzetting is van de beoe fening van het landbouwbedrijf; 2e de baten der verwerkingscoöperatie zoveel mogelijk ten goede te laten ko men aan hen, die het landbouwbe drijf uitoefenen; 3e het element der bietenkopende leden zoveel mogelijk te beperken en geleidelijk geheel te doen verdwijnen. De wijzigingen heb ben inmiddels rechtskracht gekregen. Heinkenszand BENOEMING R.K. SCHOOL Als leerkracht aan de r.-k. school werd met ingang van 1 september a.s. benoemd de heer J. A. de Groene uit Utrecht. AANBIDDINGSFEEST Bij een stralende lentezon werd in de parochie van de H.Blasius. als slot van het aanbiddingsfeest, de jaarlijkse processie gehouden. Onder het gebeier der klokken en muzikaal begeleid door leden van de muziekvereniging Euterpe, trokken vertegenwoordigers van vak- en standsorganisaties, kerkelijke- en ont spanningsverenigingen met vaandels en banieren door de tuin rond de parochiekerk. Voorafgegaan en gevolgd door vrij wel de gehele parochie, een stoet van bruidjes, kerkelijke en burger lijke autoriteiten werd het Allerhei ligste medegedragen. Met een korte plechtigheid aan het rustaltaar onder de Mariagrot en het Te Deura werd dit parochiefeest be sloten. Yerseke GERINGE ZAADVANGST. De vangst van mosselzaad op het Groninger Wad is zeer tegengevallen. Reeds zijn verschillende schepen te ruggekeerd, die weinig of geen zaad hebben gevangen en dus de verre reis naar de Wadden voor niets hebben gemaakt. Hier tegenover staat dat anderen met een mooie vracht en een enkele met een voile lading zaad terugkwamen. Van deze laatste had den enkele min of meer buiten het eigenlijke Wad gevist, vandaar het goede resultaat. Hoewel de zaadvis serij nog tot vrijdag opengesteld is gaan vele vaartuigen niet meer terug. nieuwe verlichting. Op de laatste raadsvergadering heb ben de aanwezigen voor het eerst kennis gemaakt met de nieuwe ver lichting in de raadszaal. Er zijn drie smeedijzeren kronen aangebracht, ieder met acht lichtpunten van 25 watt. Het effect is niet direct schitte rend, de verlichting is op deze ma nier absoluut niet voldoende. Door het aanbrengen van een glazen pla fond of het monteren van een sterke lamp in het midden van de kronen zal getracht worden hierin verbete ring te brengen. slechte afvoer riolering Reeds geruime tijd komen bij het gemeentebestuur klachten in over de open riolering achter de v, Klinken bergstraat. In het midden ligt de goot te laag, zodat hier een stinkboel ont staat. Als voorlopige oplossing zal een verbinding aangebracht worden op 't riool in de v. Randwijkstraat. Wan neer het plan voor de nieuwe riole ring. waarmeee f 1.000.000,ge moeid is, goedkeuring heeft verkre gen, dan zal deze open riolering ge heel verdwijnen. Huw.-voltrekkingen: Carl Hasenja- ger 29 j. en Lilian Ornek 22 j; Aart den Dikken 26 j. en Neeltje Schilper- oort, 20 j. Geboorten: Carlos z. van Alphonsus D'Hont en Anna Haeghens; Linde d. van Gustaaf den Haerijnck en Elfrida Maatthijs; Monique d van Remy Nee- lemans en Maria van Dorsselaer; Ber. tha d. van Gerard Mol en Lydia Ram- meloo; Willem z. van Pieter Moes en Maria Verberkmoes; Freddy z. van Adriaan Sorber en Johanna van der Hooft; Johanna d. van Cornelis Ver- moest en Catharina van Grootel. Overlyden: Johannes d'Hont 50 j. echtg. van Rozalia van Puijvelde; Jo seph Teugeman 53 j. echtg. van Hele na De Roo; Arie de Witte 78 j. echtg. van Maatje Loof; Johannes Eckhardt 27 j. echtg. van Maria Kraaier; Con stant Braet, 76 j. Philippine HET GOUDEN ECHTPAAR. Het gouden echtpaar de Vries- Snoeck kan tevreden zijn over zijn feest. De belangstelling was groot. In de loop van de dag werden ze bezocht door de pastoor en b. en w. En voor dat zij ter ruste gingen heeft de fanfare nog een stevig slot lied gezongen dat bestond uit een Speech van de voorzitter en nog een paar pittige marsen, JÖKNY JORDAAN KOMT Om het jaarlijkse tuinfeest van de muziekvereniging weer van succes ie( verzekeren, heeft men dit jaar, 2' juni beslag weten te leggen op Johnj Jordaan. Deze echte Amsterdams; zanger zal dan hier optreden. W estdorpe verbetering molenstraat. Maandagvoormiddag werd begon nen met het uitbreken van de weg In de Molenstraat. Na lang wachten ;fal dus ook deze straat gelijk worden aan de overige straten ir. de nieuwe wijk. Tevens wordt tegelijkertijd net elektrisch net in de Molenstraat on dergronds gebracht. Getracht zal wor. den ook hier H.P.L. verlichting te plaatsen. De katholieke bond van bejaarden van onze stad hield een drukbezochte jaarvergadering, waarin voorzitter Fl. de Meurichy behalve ca. 80 leden ook bestuursleden van de zusterverenigin gen uit Axel, St.-Jansteen, Philippine, Sluiskil en Zuiddorpe welkom kon heten. Een speciaal woord wijdde hij aan mevrouw M. Geerts, wier echt genoot oprichter van de bond was. De aftredende ondervoorzitter werd met algemene stemmen herkozen waarna in de vacature-Sprugt geko zen werd mevr. Th. Kramers-Cappen- dijk, die als bestuurslid haar overle den man opvolgt. De heer Steinmetz van het dioce saan bestuur dankte het bestuur van de afdeling en de overige hier verte- (Advertentie) De ideale methode om vreemde talen te Ieren spreken en verstaan duidelijk toegelicht. Iedereen weet dat een verblijf in een vreemd land dc snelste en ge makkelijkste methode is om een taal perfect te leren spreken en verstaan. Maar nog lang niet iedereen weet, dat het Linguaphone Instituut het moge lijk maakt, zo lang als men wenst te vertoeven in de sfeer van een vreemd land, naar de inwoners te luisteren, met hen te spreken en hun taal tot in alle finesses te leren. Dit alles zon der dat men er een stap voor behoeft te verzetten. Want Linguaphone bren^J het vreemde land in de huis kamer door middel van pick-up of gramofoon. Rustig thuis zittend in de vertrouwde gemakkelijke stoei wan delt en winkelt men ver over de gren zen. Men gaat op visite, doet inkopen, legt zakenbezoeken af. gaat naar theaters, kortom men lééft in het vreemde land. Hoe gemakkelijk dit allemaal gaat en met welke betrekkelijk lage kos ten deze droom van velen te verwe- zijnlijken is wordt duidelijk en zon der enige verplichting uiteengezet in de demonstratiewagen van het Lin guaphone Instituut. U vindt dit rij dende informatiebureau van 29 mei t m 2 juni a.s. op de Grote Markt te Hulst. 604-OO genwoordigde afdelingen en in het bijzonder het r.-k. Vrouwengilde voor wat het voor de bejaarden doet. Hij besprak de nieuwe pensioenwet, daaraan verbindend de kwestie van de komende verkiezingen; hij sprak de hoop uit dat de bejaarden als ka tholieken hun plicht zullen doen. De geestelijke adviseur kapelaan Mabe- soone benadrukte dit laatste nog in zijn sluitingswoord. St.-Jansteen GOEDE VERBETERING De bestrating van de Hemelstraat is vandaag in verbinding gekomen met de gedeeltelijk nieuw bestrate Tragel zodat een dezer dagen het verkeer via de Hogeweg van en naar Hulst wederom zal kunnen worden geleid. Feestavond Zaterdagavond hield de toneelvereniging St. Jan haar jaarlijkse feestavond. Met verschil lende schetsjes en een dansje werd deze avond in gezelligheid doorge bracht. Heikant GOUDEN BRUILOFT Het echtpaar A.v.Houte-Breijaert zal volgende maand de dag herden ken dat hij 50 jaar geleden in het huwelijksbootje is gestapt. Aardenburg In de zaal van de Roode Leeuw werd de algemene ledenvergadering gehouden van de vereniging ,,Het Wit-Gele Kruis". Van zuster Lucie was bericht ontvangen, dat zij door haar oversten was benoemd te Drie sprong bij Breda en dus niet meer naar Aardeuburg zou terugkeren. Na mens het testuur werd haar dank gebracht voor het vele werk, dat zij in Aardenburg voor de wijkverple ging heeft verricht. Algemeen vond men het jammer, dat zij niet meer terugkeerde, nu zij door haar ziekte genoodzaakt was tijdelijk haar werk te staken. Uit het 29ste jaarverslag bleek, dat de vereniging bij het begin van dit jaar 767 leden telde en wel 339 te Aardenburg, 304 te Eede, 66 te Heille en 58 te Sint Kruis. Vooral Eede had in het afgelopen jaar een grote stijging van het aantal leden te zien gegeven, hetgeen het gevolg was van een ledenwerfactie. Door ziekte van de zuster was de personeelsvoorzie ning het afgelopen jaar moeilijk ge weest, doch daarin is thans voor zien. Doordat de Eerw.zusters uit Aardenburg vertrokken zijn, ge schiedt thans de regeling van de doodskleden door het wit-gele-kruis. De toestand der vereniging was in het afgelopen jaar over het algemeen gunstig geweest, zo zelfs dat een schuld aan het kerkbestuur over een gemeenschappelijk geplaatste muur voor afscheiding der percelen voor de helft kon worden afgelost. Bij de bestuursverkiezing werden Mej. M, van Leeuwe en E.Cuelenaere uit Aardenburg, C.v.d.Wynckel uit Eede en J. de Rijcke uit Heille her kozen. In de rekeningscommissie werden benoemd G.Buijsse en J.Bou- tens uit Aardenburg en C. van Que- kelberge uit Eede, met als plaats vervangers Ach. Buijsse en H.Die- rikx uit Aardenburg en O.Rodts uit Eede. Bij de rondvraag stelde Ach Buijsse voor om zuster Lucie als dank voor het vele verrichte werk een attentie te bezorgen, hetgeen door bestuur en vergadering werd goedgekeurd. Dank werd gebracht aan degenen die een obligatie hadden genomen voor de aanschaffing van een auto voor de zuster. Er hadden zich 64 leden opgegeven terwijl er slechts 52 nodig waren. Eede R.K.J.B. HEEFT NIEUW BESTUUR Door het aftreden van G.de Baere als voorzitter en doordat Ars. Cuelé^ naere, die secretaris was onder dienst moet. werd door de Afd. Eede van de r.-k. Jonge Boerenstand een nieuw bestuur gekozen. Voorzitter werd Walter Staelens en secretaris Her man Marteijn, terwijl verder als nieuwe bestuursleden werden geko zen P.van Bellegem en F.Nobus. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Het afscheid op de heuvel. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Zo begint het leven. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Gypsy Colt ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Walsdroom. f EU W-N AMEN A. Bogaert 3 uur: Schieting op staande wip. IOSTBURG Ledel 8 uur: Odyssee. CKRNEUZEN Luxor R uur: Gypsy Colt SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Zo begint het leven. <XXXXXXX O •xxxxxxx hoofdi alistisch( thieu Smei tegewest L: na te gaa ming nu is derende ve: er overtuig| „ernstige n de eerste j;| ben geaarzj KVP en Pvi zeker wan belang doo tij wordt g; En wat zi] „Als het noorden w de katholie sen geen pr| Dat zou pj doet de P aan, in Li gen te bele; sen in hun Wat de becomment Christus, zei voor de Kt Hier wor sen vroege naar demai ger als nu voor Christ zagen de den" in he heid der 1 terrein éér Christelijke in de were vroeger alsl waarde aai schoppen. B Mandement voorganger houden: „V hoogste go< voering va grote geva politiek tei zouden sta meerderhei woord met aanhangt, zij de socia uitdagende zijn bepaal; goed gepra' een lesje i de rode he Overigen: roepen ovei daden" in lippen best gebeuren ir len. Dit w kwajongens ricens de P,! antwoordel; In de ge; standers s ren opdra ter beschil DIT IS a< overwinner 'e avonds water en g naar het tc avond twe elke avond avond één. Want Cartt de galtoevi sel beter I ontlasten; tngewande matig blijv Leverpillet held u i later d oor z moei d heid nog eens ve| Carters pill 24) „Bre maak je s Twee v waarts e. kwam het haar onge en wendd sterke ha brachten verzetten. „Hoe is dc schrill wil je ge de zoon v dadelijk bij die w ooit, deed lichtte zij ogenblik, revolver s door haar teren en M slaande, tot de vc| Scragga

de Stem | 1956 | | pagina 2