AAMBEIEN Setier Set Kies uit de 3 beste shagsoorten in 3 smaken DUITS-RUSSISCHE BETREKKINGEN NA DE EERSTE WERELDOORLOG Geen stem mag er verloren gaan! De Diamantmijnen Koning Salomon Duitse ambassadeurs in Moskou Graaf Mirbach werd reeds na luttele weken vermoord Rapallo-politiek Verzorging van bouwvakkers fRADIcT) fl 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 28 MEI 1956 HEMOTABS Tibet bij communistisch China Stemmen bij volmacht Mevrouw Bouman meest bewonderde vrouw in ons land Bisdom Rotterdam Klein seminarie in Stoutenburg Gevaarlijke wetenschap WEERSTATION OP IJSSCHOTS ATOOMKLOK NYLONS TELEVISIEPROGRAMMA'S van door H. Rider Haggard Dr. Wilhelm Haas, de ambassadeur van de bondsrepubliek in Moskou, aanvaardde zijn functie wel onder unieke verhoudingen. Hij vertegenwoordigt de bondsrepubliek, die naar Duitse en westelijke opvatting het gehele Duitsland vertegenwoordigt, terwijl de repu bliek door de Sovjet-Unie slechts als één van de twee Duitse deelstaten wordt beschouwd. De bedoeling is deze opvatting met politieke en diplomatieke middelen te corrigeren. Tegenover De door de keizerlijke regering na het vredesverdrag van Brest-Li- tovsk tot ambassadeur in Moskou benoemde graaf Mirbach viel al in juli 1918, enkele weken na de aanvaarding van zijn functie, als' slacht offer van een aanslag van een paar sociaal-revolutionaire fanatici. Daar na bleef de republiek van Weimar die door opstanden, separatistische be wegingen en politieke onrust evenzeer werd geteisterd als de Sovjet unie door burgeroorlogen, zonder diplomatieke vertegenwoordiging in Moskou. De eerste Duits-Russische ontmoe ting na de eerste wereldoorlog vond plaats in april 1922 op de conferentie van Genua. De Russen namen het ini tiatief en sloten een verdrag met Duitsland. In dit verdrag van Rapallo verklaarden Duitsland en de Sovjet- Unie over en weer afstand te doen van alle aanspraken uit de oorlogsjaren en na-oorlogs-periode, besloten de nor male diplomatieke betrekkingen te herstellen en werden het eens over een meest-begunstigden-clausule bij handelsverdragen. Daarna ging een van de meest bekwame Duitse be roepsdiplomaten, graaf Brockdorf- Rantzau naar Moskou. MOEILIJKE TAAK Toen Brockdorf naar Moskou ging, was de wereld sterk onder de indruk van de schrik, die het verdrag van Rapallo alom had gewekt. En hoewel Brockdorf zich ook als ambassadeur ateeds voor tot het Rapallo-verdrag uitsprak, als politicus was hij toch te nuchter aan de verleiding toe te ge ven zich ipet de anti-westelijke poli tiek van de Sovjet-Unie te binden. Hij streefde er echter met volharding en energie naar de draad met Rusland niet te laten afbreken, maar zijn taak werd buitengewoon bemoeilijkt, door het heftige wantrouwen in Moskou jegens Duitsland. De aanvankelijk vriendelijke at- mosfeer in Moskou werd dan ook zienderogen slechter, toen door de communistische opstanden in Thu- ringen en Saksen de toenaderings pogingen tussen beide landen aan zienlijk werden belast. Onder de in vloed van deze gebeurtenissen ont ■wikkelden ook de economische be trekkingen zich slechts zeer traag. Tben «tresemanir, Duits rijksmmis- fer van buitenlandse zaken, het ini tiatief nam om tot overeenstemming te komen met de westelijke mogend heden, werden tijdens diens ambtspe riode de Duits-Russische betrekkingen zeer moeilijk. Sinds het verdrag Van Locamo koesterde de Sovjet-Unie 'n panische angst, dat Duitsland zich naar het westen zou wenden. Tot Stresemann er in slaagde een oplos sing te vinden, die ook de Russen be vredigde. Dit was het verdrag van Berlijn in 1926, dat door het gemeen schappelijk streven van Brockdorf en Stresemann tot stand kwam. Na een ernstige ziekte overleed Brockdorf-Rantzau op 8 september 1928 in Berlijn. Nog op zijn sterfbed had hij vermaand de traditie van de Rapallo-politiek voort te zetten. GROEIENDE AFZET Tot opvolger van Brockdorf "werd Herbert von DIrcksen benoemd, die begin 1929 zijn functie aanvaardde. Hij slaagde er in met steun van Litwi- now, de gematigde minister van bui tenlandse zaken van de Sovjet-Unie, geleidelijk aan nauwe economische samenwerking tot stand te brengen. Duitsland won daardoor een omvang rijk afzetgebied. In de Sovjet-Unie was het eerste vijfjarenplan aan de gang. En van 1931 tot 1955 leverde Duits land voor meer dan twee miljard aan de Sovjet-Unie. Het was de grootste leverancier voor dit land. Von Dirck sen was een handig en terughoudend politicus. Toen begin van de dertiger jaren maarschalk Worosjilov Duitse partijen en instellingen aanviel en over radio Moskou heftige aanvallen op Duitsland werden gedaan, diende de ambassadeur een protest in. De Sov jet-regering antwoordde, dat zij geen enkele mogelijkheid had op de om roep invloed uit te oefenen, omdat deze door het vakverbond werd ge leid. CRISIS De economische crisis in Duitsland nam steeds ernstiger vormen aan en de economische betrekkingen tussen beide landen kwamen bijna geheel tot stilstand. In Duitsland zwol de sociale onrust bijna tot revolutie aan. Dircksen probeerde de spanningen te verminderen. Na de machtsgreep van Hitier bleef hij aanvankelijk in func tie totdat de verklaring van Hugen berg, voorzitter van de Duits natio nale partij op de economische wereld conferentie in Londen in de zomer van 1933 de Sovjet-Unie ernstig bele digde. Hugenberg stelde aldaar voor Rusland te verdelen en de bodem schatten en de Oekraine door de wes telijke mogendheden te doen exploi teren. Dit leidde tot het terugroepen van Dircksen. BREUK Zijn opvolger was Rudolf Nadolny. Hü kende de Russen sinds de ontwa peningsconferentie in Genève. Zijn functie bleek buitengewoon moeilijk nadat Hugenberg zoveel brokken had gemaakt. Zo kwam het in de zomer van 1934 tot een afkeer van de Ra pallo-politiek. Litwinov vreesde, dat de Baltische staten zich bij het intussen tussen Duitsland en Polen gesloten verdrag zouden kunnen aansluiten en stelde in 1935 een Duits-Russische garantie- verdrag voor dat de onafhankelijkheid van deze staten zou waarborgen. Na dolny poogde te bemiddelen en Hit- Ier en von Neurath tot andere gedach ten te brengen, maar Hitier weigerde. Dit leidde tot toenadering van de Sovjet-Unie tot de Volkenbond. Na dolny had zijnerzijds alles gedaan om de toenmalige regering van Duits land er van te overtuigen, dat dit ga rantie-verdrag nuttig zou zijn. Hij had zijn argumenten uitvoerig schriftelijk uiteengezet en nadrukkelijk op de toenmalige sterkte van het Sovjet-le ger gewezen. Neurath ontkrachtte zijn waarschuwing door te zeggen, dat een verandering in de Sovjet-politiek niet was te verwachten. Nadat Nadolny in mei 1934 het Berlijnse verdrag, dat was afgelopen, had verlengd, ver zocht hij om zijn ontslag en verliet Moskou. STATUS QUO In juni 1934, toen de Duits.Rus sische betrekkingen'er Wel zeer slechU voorstonden wercT graaf Frledrfch von der Schulenburg Duits ambassadeur het reusachtig Sovjet-rijk is de bondsrepubliek een betrekkelijk klein staatje, vooralsnog zon der eigen militaire macht, evenwel geschraagd door verdragen met de westelijke mogendheden die eveneens het herstel van de Duitse eenheid eisen. Het loont de moeite de Duits-Russische be trekkingen tussen de beide wereldoorlogen eens na te gaan. in Moskou. In september van dit jaar trad de Sovjet-Unie toe tot de vol kenbond. Zij had een bondgenoot schap met Frankrijk gesloten ten ein de de status quo in Europa te handha ven. Aan de diplomatieke vaardigheid was het te danken, dat de Duits-Rus sische betrekkingen, ondanks heftige scheldkanonnades van de Duitsers, niet werden afgebroken. Kenners van de verhoudingen beweren echter, dat ondanks de ideologische verschillen, de Sovjet-leiders in die jaren nooit de mogelijkheid uit het oog verloren een pact met Hitier te sluiten ten einde zich tegen het westen te kunnen ke ren. GEPASSEERD In het voorjaar van 1939 werd Lit winov vervangen door Molotov. Er kwam opnieuw wijziging in de Duits- Russische betrekkingen. Op 23 aug. 1939 werd het Duits-Russische bond genootschap gesloten. Schulenburg, die niet bij Hitler in dé gunst stond, was bij de onderhandelingen hier verregaand uitgeschakeld. Tot 1941 heeft hij gepoogd Hitler van de on zinnige aanval op de Sovjet-Unie af te houden. Evenals Brockdorf-Rantzau stond hij bij de Russen in hoog aanzien. Na dat hij in de juninacht in 1941 aan Molotov de verklaring van oorlog moest overbrengen, sloot hü zich aan bij het Duitse verzet. Hi) werd door de Gestapo vermoord. (Advertentie) 'n geheel nieuwe behandeling om de pijn te verzachten Dit tabletje en een glas water is alles wat U nodig hebt. Hier is een volkomen nieuw middel om de pijn en het ongerief van Aambeien te verlichten. Hemotabs - 'n vrijwel smakeloos tablet, die ge kunt innemen met 'n gla water. Hemotabs geven niet alleen een weldadige verlichting van pijn en ongemak zonder zalf of zetpillen maar, met hun werking van binnen uit, doen ze de zwellingen slinken en bevorderen ze de genezing. Daarenboven: Hemotabs zijn zacht laxerend en helpen zo doende de normale functies te herstellen, zo belangrijk voor een volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. f 1.50 voor een complete kuur. Bij Apothekers en Drogisten. 'n Product van E. Griffith! Hughes Ltd., Manchester. In Lhassa (Tibet) heeft de commis sie ter voorbereiding van de grond wet voor het „autonome gewest Ti bet", dat onder commiiriistisch-Chi- nese supervisie blijft, zijn eerste vergadering gehouden. De Chinese delegatie onder leiding van de com munistische vice-premier Chen Yi, welke 57 leden telt, had een maand nodig om van Peking via de nieuwe, enig berijdbare weg die Tibet rijk is, Lhassa te bereiken. De foto toont (links) de Dalai Lama Dantzen Jiatso met de Pansjen Lama Ngoerhtehmi Chuj Ij Iatsan, die sa men het geestelijke en wereldlijke gezag in Tibet vertegenwoordigen en die respectievelijk voorzitter en vice-voorzitter van de voorberei dende commissie zijn. We hebben het al eens uiteengezet, maar we willen het nog eens een keer doen, omdat het zo uiterst belangrijk is: Hoe geschiedt het stemmen bij vol macht? Iedere kiezer, die vermoedelijk niet in staat zal zijn persoonlijk te stem men, kan een verzoek indienen bij volmacht te mogen stemmen. Hieronder vallen onder meet: per sonen, die bedlegerig zijn of een li chaamsgebrek hebben tengevolge waarvan zij zich niet kunnen verplaat_ sen; vrouwen, die rond de stemdag 13 juni zullen bevallen; perso nen, die op 13 juni met vakantie in het buitenland vertoeven; personen, die op de stemdag buiten de eigen gemeente vertoeven en geen gebruik kunnen. maken van de. regeling voor het stemmen in een andere gemeente. WAT TE DOEN Op de secretarie van iedere gemeen te kan men gratis een formulier (Mo del K4-1) verkrijgen, waarop het verzoek om bij volmacht te mogen stemmen wordt gedaan. Op dat for mulier moet men invullen: naam adres, geboortedatum, de gemeente, waar men in het kiesregister is opge nomen (dit is praktisch altijd de ge meente, waar men staat ingeschre ven), deze zelfde gegevens van dege ne, die men voor zich wil laten stem men (de gemachtigde), alsook de re denen, waarom men bij volmacht wil stemmen; dus: ziekte, afwezigheid, etc. Let wel: voor zieken is geen dok tersverklaring nodig! Van tüd tot tijd stelt het Nederlands instituut voor de publieke opinie de volgende vraag aan een heel nauw keurige steekproef van het Nederland se publiek: „Wie van de op het ogen blik levende vrouwen (leden van het Koninklijk Huis uitgezonderd) bewon dert U het meest?" In 1949 bleek mevrouw Roosevelt de meest bewonderende vrouw, met 13% van alle stemmen. In 1951 weer (met 14%), in 1952 opnieuw (met 12%). Thans krijgt mevrouw Roosevelt slechts 3% der antwoorden en me vrouw Bouman, de verdedigster in de processen te Djakarta, 35%. Dat is een ongekend hoog percentage. Zo ziet de lijst der in Nederland meest bewonderende vrouwen er op het ogenblik uit: 1. Mevrouw Bouman (genoemd door 35%); 2. Grace Kelly (door 6%); 3. mevrouw Straalman-Kremer (4%); 4. mevrouw Roosevelt (3%); 5. mej. Klompé (1%); 6. Helen Keiler (1%). Ook moet de gemachtigde op dat formulier verklaren, dat hij de mach tiging aanneemt. Het ingevulde formulier moet men uiterlijk op de veertiende dag vóór de stemdag dus uiterlijk op woens dag, 30 mei a.s. sturen, brengen of laten brengen naar dë secretarie der gemeente, waar men staat ingeschre- ven. De gemachtigde ontvangt dan later de oproepingskaart voor de stemming thuis. WIE KAN GEMACHTIGD ZIJN Anders gezegd: wie mag men voor zich laten stemmen? Gemachtigde mogen zijn: a. de echtgenoot of echtgenote; b. een bloedverwant of aanver want in de eerste tot en met de zesde graad. Dus: een vader mag stemmen voor een dochter of zoon en omgekeerd; hetzelfde geldt voor grootouders en kleinkinderen, oom en neef of nicht, tante en nicht of neef. Het geldt niet voor nichten en neven onder elkaar. c. de echtgenoot van een schoon zuster of de echtgenoot van een zwa ger; d. de huisgenoten van de volmacht gever. (Advertentie) Er zijn momenteel onderhandelin gen gaande om het klein seminarie, van het nieuwe bisdom Rotterdam voor de tijd van twee jaar onder te brengen in het Franciscanerklooster te Stoutenburg (prov. Utrecht). Het zal definitief in Leidschendam gevestigd worden. Het noviciaat van de Franciscanen is onlangs overge plaatst naar het minderbroederkloos ter te Hoogcruts bij de Nederlands- Belgische grens in zuid-Limburg. Een leerling van het Heymansly- eeum te Groningen, moest donderdag, de nacht van donderdag op vrijdag en vrijdagmorgen onder bewaking gesteld worden van zijn rector en een leraar van het lyceum, pmdat er tussen de examenopgaven Frans bij de expe ditie een enkel exemplaar geraakt was van de examenopgaven Engels, die de volgende dag pas op het roos ter stonden. Leerling Tjassens trof dit exemplaar donderdag aan. Hij waarschuwde de leraar, maakte na overleg het exa menwerk Engels klaar en moest toen als enige oplossing gescheiden wor den van de rest van de leerlingen, op dat niet overal in het land de examens Frans en Engels herhaald zouden moeten worden. De rector begeleidde 's avonds de leerling naar het huis van een leraar waar hij moest logeren. Onder geleide kwam hij vrijdagmor gen in het examenlokaal, om alsnog zijn Franse werk te maken, terwijl de medescholieren het examen Engels maakten. (Advertentie) GEDtPON EEBO >HANDE^MERK Een volledig automatisch radio zendstation, dat op een drijvende ijs schots in het Noordpoolgebied is op gericht, is begonnen weerberichten en andere wetenschappelijke gegevens te zenden naar het instituut voor Noordpoolonderzoek te Leningrad. Het station zal het gehele jaar gege vens over bewegingen van ijsschotsen en weerberichten zenden om de weersomstandigheden op de noorde lijke zeeroutes te helpen voorspellen. Een atoomklok, gemaakt door het nationale laboratiorium voor fysica te Teddington, in het Britse graafschap Surrey, is thans in werking gesteld. De klok wijkt slechts een honderdste seconde per jaar af. (Advertentie) IBISEXP0RT Besprekingen tussen de federatie vah werkgeversorganisaties en de Bond van Nederlandse Architecten (B.N.A.) hebben er toe geleid, dat laatstgenoemde organisatie zijn leden met nadruk heeft aanbevolen in hun bestekken een clausule op te nemen ten behoeve van de persoonlijke ver zorging van de bouwvakarbeiders op de bouwplaats. Deze clausule zal behelzen, dat de schaftlokalen, schaftwagens, rijwiel berging, privaten en urinoirs, wasge legenheid en drinkwatervoorziening in overeenstemming dienen te zijn met de richtlijnen, samengesteld door de commissie hygiënische voorzieningen. Punt van uitgang is geweest, dat de verzorging van de bouwvakarbei der op zijn werk niet ten achter mag staan bij hetgeen in andere bedrijfs takken wordt geboden, opdat een van de oorzaken van de verminderde be langstelling voor een beroep in de bouwvakken wordt weggenomen. Alle goede dingen bestaan uit drieën. Geen wonder dat steeds meer rokers over stappen op 1 van de 3 sma ken IBIS uit de bekende rood-wit-blauwe dozen. Cellofaan' verpakking garandeert constante kwaliteit passend en verrassend elegant DINSDAG 29 MEI HILVERSUM I 402 m KRO: 7,00 Nws. 7.10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V. d. huisvrouw 9,35 Waterst. 9,40 Lichtbaken 10,00 V. d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Lichte muz. 11,00 V. d. vrouw 11,30 Schoolradio 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12,00 Angelus 12.03 Gram. 1230 Land en tuinb. meded. 12,33 Instr. octet 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Dansmuz. 13,0 Gevar. progr. 15,00 Schoolradio 15,30 Kamerork. 16,00 V. d. zieken 16,30 Ziekenlof 17,00 V. d. jeugd 17,40 Beursber. 17,4 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: J. v. d. Laan: Kroniek van overzee 18,00 V. d. jeugd 18,20 Sport- praatje 18,30 Lichte muz. 19,00 Nws. 19,10 Verkiezingstoespraak 19,25 Gram. 20,20 Act. 20,35 De gewone man 20,40 Die Ent- führung aus dem Serail, opera, i. d. pau ze, pim. 21.45-22.05 Om de toekomst van Nederland, klankb. 22,45 Avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Nieuwe gr. HILVERSUM II 298 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9,10 V. d. vrouw 9,15 Gram. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gr. 10,50 V. d. kleuters 11,00 Gram. 11,30 Pianoduo 11,50 Gram. 12,00 Amus. ork. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,35 Zang en piano 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gr. 13,25 Amus. muz. 13,55 Koersen 14,00 Gr. 14,40 Schoolradio 15,00 V. d. vrouw 15,30 Sopr. en piano 16,00 Gram. 16,30 V. d. jeugd 17,30 Gram. 18,00 Nws. 18,15 Piano spel 18,30 In en om de universiteit 18.45 Gram. 18,55 Paris vous parle 19,00 V. d. kind. 19.05 Koorconc. 19,45 Toneelbeschou wing 20,00 Nws. 20,05 Gevar. progr. 21,00 Het ei en de kip, hoorsp. 22,00 Dansmuz. 22,15 De antwoordman 22,30 Pianorecital 22,55 Ik geloof, dat... 23,00 Nws. 23,15 New York calling 23,20 Act. of gram. 23.30- 24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 11,45 Gram. 12,IS Pianorecital 12,30 Weerber. 12,34 Piano recital (verv.) (om 12,55 koersen) 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16.02 Orgelspel 16,30 Ork. conc. 17,00 Nws. 17,10 Kamermuz. 17,45 Boekbespr. 18,00 Gram. 18,15 Idêm 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Filmmuz. 19,50 Caus. 20,00 Int. wedstr. Koningin Elisabeth 22,30 Nws. 22,45 Gitaarspel 23.00- 23,05 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,15 en 14,45 Gram. 15,00 Ork. conc. 15,40 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 18,38 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Int. wedstr. Ko ningin Elisabeth 22,55 Nws. DINSDAG 29 MEI NTS: 20,00-20,15 Journ. en weerber. KRO: 20,15 Harmonie van een gemeen schap, documentaire film, daarna Engelst filmcomedie. FRANS België: 18,45 Testbeeld 19,00 V. d. jeugd 19,30 De club v. d. uitvinders 20,00 Act. 20,15 Nws. 20,40 A vous Londrês 20,45 TV-spel 22,10 Litterair progr. daarna wereldnieuws. VLAAMS België: 19,00 Testbeeld 19,15 Gram. 19,30 Openingsbeeld 19,31 Cult, en educatieve uitz. 20.00 Nws. 20,30 Zo lang gij daar bent, film 22,10 Antwerps Bach- gezelschap 22,25 Journ. 23) „Twee mijlen van Loo". ging Infa doos voort, „is een heuvel, gebogen als een nieuwe maan, een vreemde vorm, waar mijn regiment en drie andere regimenten, welke deze hoof den commanderen gestationeerd zijn. Deze'morgen zullen wij een plan ma ken, dat twee of drie andere regimen ten ook daarheen zullen trekken. Dan, indien werkelijk de heren de maan kunnen verduisteren, zal ik u in de duisternis bij de hand nemen en uit Loo naar deze plaats leiden waar wij veilig zullen zijn en vandaar uit kunnen wij oorlog voeren tegen ko ning Twala. „Het is goed", zei ik, „laat ons nu slapen en onze tovermiddelen ge reed maken". B Infadoos stond op en vertrok, na ons te hebben gegroet met de hoof- „Mijne vrienden", zei Ignosi zodra f® weggegaan, „kunt ge dit wonderlijk duig doen, of hebt gij slechts ijdele woorden tot de kapi teins gesproken?" „Wij geloven, dat we het kunnen doen, Umbopa Ignosi bedoel ik". ,,Het is vreemd", antwoordde hij, ,,en indien ge geen Engelsen waart, zou ik het niet geloofd hebben, maar ik heb geleerd dat Engelse getlemen geen leugens vertellen. Als wij het er levend afbrengen, weest dan ze ker, dat ik u mijn dankbaarheid zal tonen." „Ignosi", zei sir Henry, „beloof mij één ding." „Ik wil mijn vriend beloven, nog voor ik het gehoord heb", zei de gro te man met een glimlach. „Wat is het?" „Dit: dat als ge ooit koning wordt van dit volk, ge een eind zult ma ke" i aan dat uitvinden van tove naars, zoals wij in de afgelopen rfacht hebben gezien en dat het doden van mensen zonder een gerechtelijk on derzoek niet langer zal plaats hebben m dit land." Ignosi dacht een ogenblik na en antwoordde toen: „De wegen van zwarten zijn niet die van witmensen, noch stellen wij de waarde van het leven zo hoog. Als het in mijn ver mogen ligt zal dit zoeken naar tove naars niet meer plaats hebben en geen mens zal worden ter dood ge bracht zonder onderzoek en vonnis". „Dat is dus overeengekomen", zei sir Henry, „en laat ons nu een korte tijd gaan rusten". Geheel uitgeput, waren wij spoedig in een gezonde slaap en sliepen tot Ignosi ons omstreeks elf uur wekte. Toen stonden wij op, wasten ons en hadden een goed ontbijt. Daarna gin gen we buiten de hut en vermaakten ons met te onderzoeken hoe de hut ten der Kukuana's waren ingericht, ook hadden wij gelegenheid om te letten op de gewoonten van de vrou wen. „Ik hoop maar dat de eclips komt zei sir Henry. „Als het niet gebeurt, is het mét ons allen gedaan", zei ik somber, „want het is zo zeker als tweemaal twee vier is, dat sommige van Tie hoofden de hele geschiedenis aan'de koning zullen vertellen en dan zal er een andër soort van verduistering zijn en een, die ons zeker niet zal bevallen." We gingen naar onze hut terug en ontvingen het overige gedeelte van de dag verschillende bezoeken. Eindelijk gmg de zon onder en we hadden een paar uren, welke zo rustig waren als onze min of meer droefgeestige stem ming het veroorloofde. Omstreeks half negen kwam een boodschapper van Twala ons verzoeken de grote jaarlijkse meisjesdans bij te wonen, welke zou worden gehouden. Haastig trokken wij onze metalen hemden aan, welke de koning ons had gezonden en namen geweren en ammunitie mee, zodat wij alles bij de hand zouden hebben. Wij ver trokken, stoutmoedig genoeg naar het uiterlijk maar inwendig niet zonder vrees en beven. De grote ruimte voor de kraal van de koning had een ge heel ander aanzien dan de vorige avond-. Inplaats van aaneengesloten gelederen krijgslieden, stonden er nu verschillende groepen Kukuana-meis- jes. Ze waren niet geheel gekleed, maar ieder van haar droeg een bloemkrans op het hoofd en hield een palmtak in de ene hand en een witte lelie in de andere. In het mid den van de open ruimte zat koning Twala, mét de oude Gagool aan zijn voeten eu bij hem waren Infadoos, Scragga en twaalf wachters. Er was ook een aantal hoofden, waaronder ik de meeste van onze vrienden van de vorige avond herkende. Twala groette ons schijnbaar hartelijk, ech ter zag ik dat zijn ene oog kwaad aardig op Umbopa rustte. „Welkom, blanke mannen van de sterren," zei hij, „het is een ander gezicht, dan dat van gisteren, maar het is niet zo mooi. Meisjes zyn aar dig. maar mannen zijn beter. De kussen en tedere woorden van vrou wen zijn zoet. maar het klinken van de wapenen der krijgslieden is schoner. Wilt ge vrouwen hebben van ons volk, mannen van de sterren? Zo ja, kiest de schoonste hier en ge zult haar hebben, zoveel als ge maar wilt." Hij hield op en wachtte een antwoord. Het voorstel scheen niet zonder aantrekkelijkheid voor Good, die als de meeste zeelieden een ontvanke lijk gemoed had ik was- echter ouder en wijzer en voorzag eindelo ze moeilijkheden, want vrouwen bren gen zo zeker last als de nacht volgt op de dag, dus haastte ik mij te antwoorden: „Dank u, o koning, maar wij blanke mannen huwen al leen met blanke vrouwen. Uw meis jes zijn schoon, maar ze zijn niet voor ons". De koning lachte. ..Het is goed. In ons land is er een uitdrukking, die zegt, dat de ogen van vrouwen al tijd mooi zijn, onverschillig van welke kleur ze zijn en een andere spreekwijze luidt, dat men altijd haar moet liefhebben, die aanwezig is, om dat men zeker kan zijn te worden verraden door de afwezige. Maar misschien zijn die dingen anders op de sterren. In een land, waar de mensen wit zijn, is alles mogelijk. Het zij dan zo. blanke mannen; de meisjes zullen zelf niet vragen. Welkom nog eenmaal en welkom ook, gij zwarte. Indien de wens van Ga gool vervuld was geworden, zoudt ge nu stijf en koud zijn. Het is ge lukkig voor u,dat ge ook van de sterren gekomen zijt; ha, ha!" „Ik kan u doden, voor ge mij doodt, o koning," was het kalme antwoord van Ignosi, „en gij zult stijf zijn, voor mijn ledematen ophouden te buigen." Twala was verbaasd. „Ge spreekt op stoute toon, jongen," zei hij nijdig; „waag je niet te ver." „Hij, van wiens liepen de waarheid komt. mag stout spreken. De waar heid is een scherpe speer, die naar de plaats van haar bestemming vliegt en niet mist. Het is een boodschap van de sterren." Twala zette een kwaad gezicht, zijn ene oog keek grimmig, maar hij zei niets meer. „Laat de dans beginnen!" schreeuwde hij en daarop sprongen de met bloemen gekroonde meisjes in groepen voorwaarts, ze zongen een zacht lied en wuifden met de palmen en de witte lelies. Voorts dansten ze, dwarrelend en zwaaiend hier en daar terugvallend en met grillige bewegingen; het was een genot dit te aanschouwen. Einde lijk kwam er een pauze en een mooie jonge vrouw sprong uit de rijen en begon voor ons te dansen met een gratie en kracht, welke menige bal letdanseres beschaamd zouden heb ben kunnen maken. Na enige tijd ging ze uitgeput weer naar haar plaats en een ander kwam na haar, daarna nog een en nog een, maar geen van haar stond in gratie en bedre venheid met de eerste gelijk. Toen de uitgekozen meisjes allen hadden gedanst, lichtte de koning zijn hand op. „Welke vindt gij de mooi ste, blanke mannen?" vroeg hij. „De eerste." zei ik onnadenkend. De volgende seconde speet het mij, want ik herinnerde mij dat Infadoos ons had verteld, dat de mooiste vrouw als een offer moest vallen. Dan is mijn gedachte als uw ge dachte en mijn ogen zijn als uw ogen. Zij is de mooiste en dat is voor haar een zeer kwaad ding, want zij moet sterven." „Zij moet sterven!" piepte Gagool en haar scherpe ogen wierpen een blik in de richting van het arme meisje, dat nog onbekend met het verschrikkelijk lot, dat haar wachtte, op korte af stand van ons stond en bezig was een bloem uit haar krans te ontblade ren. „Waarom koning?" vroeg ik, met moeite mijn verontwaardiging bedwingende, „het meisje heeft mooi gedanst en ons bekoord, zij is mooi, het zou hard zyn haar te belonen met de dood." Twala lachte, toen hij antwoordde: ..Het is onze gewoonte en zij die ginds in de stenen zitten, moeten hun schatting hebben. Verzuimde ik he den het mooiste meisje ter dood te brengen, dan zou ongeluk vallen op mij en mijn huis. De profetie luidt: indien de koning geen offer brengt van een mooi meisje op de dag van van een meisjesdans aan de oude, die zit en wacht in de bergen, dan zal hij vallen, hij en zijn huis. Ziet hier blanke mannen, mijn broeder, die voor mij regeerde, bracht het offer niet, weerhouden' door de tra nen der vrouwen hij viel en met hem zijn huis en ik regeer in zijn plaats. Het is belist; zij moet ster ven!" Daarna keerde hij zich tot de wachters. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3