IN ALGERIE WORDT TOESTAND ONHOUDBAAR Razzia's en opnieuw massamoord Sierlijk spel met wind en water „Man met het masker'' overleden Belgen smokkelden j wapens Israël laat Nederlands vliegti tuig vertrekken DRIE KLEUTERS BIJ BRAND OMGEKOMEN DE DOOD OP DE WEG Overval op werkplaats van wegenherstellers VOORZITTER K.N.J.K. NAVO-sterkte een minimum SOEKARNO EREDOCTOR Weer drie doden op Cyprus Israëlisch journalist had gesprek met Eoka - leider P.v.d.A.-affiche op rustaltaar Gesprek Mollet- Adenauer DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister stelt voor: Ook onderwijzers kunnen lid van de Raad worden BRIEF AAN EEN FRANSE MOEDER Egyptenaar mocht mee Generaal Schuyler: Vrij zonnig N.S. maken een galant gebaar Moeder was even weg. Tegenslag voor Mollet Senaat verwerpt belastingwetten on-uitslasen voethal Verlamde vrouw in Lourdes genezen Erger!ijkerevanche in Limburg IVeddenschap die onbeslist moest blijven Pleisteractie E.H.B.O. Op 4 jwi' a.s. GEEN SLA MEER NAAR BELGIE leien arde ntoor >p de 1956 der aan- nster- ?reen- delen. ek II >r den aange- ukken n ten alwaar sta- en. 1936. vaard< Rijks- nerkeij illendï 'erpak- rdt ver- de toe- ich loj evmdt DER STEEN 96e JAARGANG No. 22159 Uitgave N. V. Uitgevers My. Weerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Kedactle en Administratie 3351 Verantwoordelijk doold- redacteur: J J ti A Bruna Redactieraad: j LVL A C. v. Dongen C J v. Hootegem Mr Dr A J. J. IV1 Mes, Mr H M L. de Rechter. L. J v t Westende, P. V M Ver- eau teren. Abonn.prijs bij voorultbet 1 5.85 p. kwartaal, p post t 6.55, p. week (uitsl by met postbesteil.) t 0.45 Incasso wordt berekend Losse nuAim 13 ct Postrek 378841 Voor God. Koningin en Vaderland M A AN DAG 28 MEI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. voor de Zeeuwse Kiiantien c,< JK.S, Westsingei 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oun 102 (Bijbureaus. TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601OOSTBURG. Nieuwstraat 41, bo. 35) Als de Kamer zich accoord verklaard inet een door de regering voorgestel de wetswijziging, zal het Raadslid maatschap voortaan ook toegankelijk zijn voor onderwijzers, zowel van de bijzondere als de openbare scholen. De minister kan geen ernstig be zwaar zien in het feit, dat onderwij zers in gemeentedienst kunnen zijn en als zodanig dus niet geheel onaf hankelijk staan van de gemeentelijke overheid. Om eventuele moeilijkheden toch 't hoofd te kunnen bieden, wil men mid dels een wetswijziging Gedeputeerden bevoegdheden geven tot het nemen van de nodige maatregelen. Als een leraar wethouder wordt, zouden Gedeputeerden voortaan kun nen bepalen, dat hij voor de tijd van zijn wethouderschap op non-actief komt en dat zijn wedde woidt aange vuld tot het bedrag dat hij als leraar genoot. Volgens het nieuwe wetsontwerp zullen voortaan ook „krijgslieden in werkelijke dienst" niet meer van het Raadslidmaatschap zijn uitgesloten. LAREN: De zes-jarige Jan Schol ten afkomstig uit het woonwagen kamp in Laren, werd op de Laarderweg door een auto aan gereden. Bij aankomst in 't zie kenhuis bleek het ventje reeds te zijn overleden. DE AMSTERDAMSE werkgevers van de stakende taxi-chauffeurs hebben gisteren „nee" gezegd op een verzoek van de stakers, om onderhandelingen over de drie en zes procent te openen. EEN VOORAANSTAANDE Deense kankerspecialist, dr. Clemessen, heeft sigarettenrokers aangeraden lange sigarettenhouders te gebruiken, om het gevaar voor longkanker te ver minderen. DE AFRIKAANS-Aziatische studen tenconferentie te Bandoeng zal woens dag beginnen. Deze beslissing is gis teren genomen, nadat er onenigheid was geweest tussen de organisatoren over de toelating van studenten uit communistische landen. IN EEN aantal mijnen in de Belgi sche Borinage wordt gestaakt als pro test tegen het besluit van de regering, om in overeenstemming met de KSG binnenkort een mijn te sluiten. EEN VAN de 25 meisjes uit Hirosji- ma, die naar New York was gekomen voor het ondergaan van een plastisch- chirurgische behandeling, is tijdens een derde operatie overleden De meisjes zijn slachtoffers van de atoom aanval op de stad in 1945. ONDER TWAALF nieuwe leden van de Koninklijke Nederlandse Akade- mie voor Wetenschappen bevindt zich ook professor L. Landau van de uni versiteit te Moskou. Hij doceert daar natuurkunde. IN DE MAAS te Rotterdam is het lijk gevonden van een 86-jarige man die sedert 18 mei uit het R.K. Oudé liedengesticht aan de Kruiskade werd vermist. EEN VIERMASTER met de naam ^utome wordt in de haven van Kiel opnieuw uitgerust. De Griekse ieder Onassis, inwoner van Monaco, heeft het schip aan prinses Grace ca deau gedaan. BIJ ONGEREGELDHEDEN naar aanleiding van een staking zijn te Kharagpoer, 150 km. ten zuiden van Calcutta, 63 personen gewond. Van vijf hunner is de toestand ernstig. DE BRITSE minister van Luchtvaart Nigel Birch, heeft een uitnodiging van Boelgamn aanvaard om de volgende £wd Sovjet-Unie te bezoekén ter vaart Van de "dag van de lu<=ht- EN PRESIDENT TITO van Zuid-Sla- 5aA °.p -luni me' zijn echgenote naar Moskou, voor een offieipel be- Uni Va" dr'e W0ken aan ',e s°vjet- Het ziet er naar uit, dat de crisis in Algcrië naar een dra matisch hoogtepunt gaat. De Fransen hebben de toestand nauwe lijks meer in de hand. Zondag werden in de hoofdstad Algiers uit gebreide razzia's gehouden. Franse politiemannen en militairen arresteerden honderden Arabieren, in wier huizen wapens wer den aangetroffen, of die om andere redenen onder verdenking kwamen. In het zuid-oosten van Algerië, te Oematsje, hebben opstandelin gen onder beschutting van de nachtelijke duisternis het personeel van een werkplaats van wegenherstellers overvallen. De rebellen ver moordden twaalf Fransen. Twee kinderen werden gespaard. Hun vader en moeder bevonden zich onder de slachtoffers. Twintig Mohammedaanse arbeiders sloegen op de vlucht. De rebellen zijn na de aanslag de bergen ingetrokken. Zij worden momenteel door Franse eenheden achtervolgd. In verschillende steden en dorpen kwam het eveneens tot daden van terreur. Voor de Synagoge te Batna werd een handgranaat geworpen, waardooor twee personen werden ge wond, van wie één ernstig. Te Constantine werd een Moham medaan door revolverschoten gewond. In het departement Oran zijn de lijken gevonden van een Fransgezin de Mohammedaan en van een jong meisje, die door keelafsnij ding om 't leven waren gebracht. Het Algerijnse „Nationale Bevrij dingsleger" heeft zaterdag in Cairo op een persconferentie de waarschuwing uitgegeven dat „op ongekende schaal" tegenaanvallen zullen worden gedaan als de Franse regering een offensief tegen het Algerijnse volk zou openen. Volgens een der woordvoerders zou de Franse regering van plan zijn „tus sen 1 en 15 juni een offensief te be- ginnei* om het Algerijnse volk te vernietigen." Het Franse blad „Paris Presse" drukte zaterdag een fotokopie af van een brief die het „Nationale Bevrij dingsfront" heeft gezonden aan de moeder van een der Franse militairen die gesneuveld is bij de overval op 'n Frans konvooi bij Palestro. Daarin wordt de moeder medegedeeld, dat haar zoon gevallen is. „Mevrouw", aldus de brief, „wij melden u vreselijk nieuws. Uw zoon zal niet terugkeren. Hij is in een hin derlaag gevallen. Er woedt hier een volledige oorlog. Bloed vloeit aan alle kanten. Er moet iets gedaan wor den. Droog uw tranen. Oordeel met uw volle verstand. Aanvaard uw ver antwoordelijkheid. Ga vastbesloten naar uw regeerders en zeg hun, met andere vrouwen en moeders, dat U er genoeg van hebt. De brief was op 23 mei in Algiers gepost. In een zaterdag te Haarlem gehou den Kringraadsvergadering van de Katholieke Nederlandse Journalisten Kring is tot voorzitter gekozen drs. G. van Lieshout te 's-Gravenhage. Hij volgt de heer Leo Hanekroot op, die tien jaar lang dit voorzitterschap heeft bekleed, doch die thans had te kennen gegeven een herverkiezing niet te kunnen aanvaarden. De schei dende voorzitter werd met woorden van waardering en dankbaarheid toegesproken door vice-voorzitter J. Bruna, die hem namens de vereniging het ere-lidmaatschap aanbood en te vens een stel grammofoonplaten. De voorzitter van de N.J.K., de heer van Mechelen, nam ook met een enkel woord afscheid van de heer Hane kroot, met wie hij in federatieverband steeds zo hartelijk had samengewerkt, welk woord eveneens vergezeld ging van een materieel geschenk. De Franse minister van landsverde diging Maurice Bourges-Maunoury heeft in een boodschap voor oud-strij ders gezegd, dat het „de taak van het Franse leger is, in Noord-Afrika het streven van de Egyptische dictator Nasser te verijdelen." „Opnieuw", zei hij, „heeft ons legeF tot opdracht de ontwikkeling tot staan te brengen van een totalitaire onderneming, geleid door een dictator, die de ellende van zijn volk wenst te verhullen door een op gebiedsuitbreiding gericht avon tuur, dat werd geboren uit een geest van fanatisme en duisterheid." 4 De Franse politie is op het spoor 4 gekomen van een omvangrijke 4 J smokkelhandel in wapens tussen J i België en Frankrijk. In samen- J i werking met de Belgische ryks- t J wacht en douane slaagden zij er 4 J in, twee van de smokkelaars en J 0 een Noord-Afrikaanse handlanger i 4 op heterdaad te betrappen. 4 Men was er achter gekomen, dat 4 in de buurt van Kortrtfk al een J 4 jaar lang regelmatig wapens over de grens werden gebracht. Enkele 4 J dagen geleden achtte de politie J 4 het moment gunstig om in te grij- J 4 pen. Zij legde een hinderlaag en 4 J arresteerde twee Belgen uit Es- 4 J taimpuis, van wie er één lid bleek J 4 te zijn van de communistische J 4 partij. 4 By deze laatste, een zekere M., 4 J vond de politie modellen van wa. J 4 pens, die op het punt stonden ver- J 4 handeld te worden. De man in 4 J kwestie, een voormalige onder- 4 4 officier, had tegen derden gepocht, J 4 dat hij wekelijks minstens drie revolvers over de grens smokkel- 4 J de. Het staat wel vast dat de wa- 4 4 pens bestemd waren voor de Al- J 4 gerijnse organisatie in de streek 4 van Rijssel en Rouhaix, die dan 4 J zorg droeg voor verder transport J 4 naar Noord-Afrika. Het karteringsvliegtuig der K.L.M. dat een maand geleden in Egyptische opdracht foto's maakte van een ge deelte van de woestijn bij Gaza en door Israëlische jagers tot landen ge dwongen werd, is zondag met de uit vier leden bestaande Nederlandse be manning en de sergeant van de Egyp tische karteringsdienst van het vlieg veld van Lyddk naar Cairo vertrok ken. De Israëlische autoriteiten hadden reeds vrijwel direct toestemming voor het vertrek van vliegtuig en beman ning gegeven, doch zij wilden dat de De huidige Navo-defensie moet in het licht van de bestaande krachts verhoudingen gezien worden als een absoluut minimum. Dit heeft de chef staf van SHAPE, generaal Cortlandt van Rennselaer Schuyler, verklaard in een bijeenkomst voor Nederlandse re serve-officieren. Generaal Schuyler merkte ook op, dat het in een onverhoopte oorlog no dig zou kunnen zijn dat Nederland 'n deel van zijn grondgebed prijs gaf, om insluiting van grote legereenheden te voorkomen. Als tegen 1960 de Duitse strijdkrachten aan de Navo-de- fensie worden toegevoegd, zou een „forward Strategy" mogelijk worden, waardoor een agressor op afstand zou kunnen worden gehouden. De zwakke plek in de parate ver dediging van het grote laagvlakte-ge bied in midden-Europa zou door toe voeging van nóg een parate divisie uit Nederland voor een groot deel kunnen weggenomen worden. De strategische luchtmacht van de Navo, aldus generaal Schuyler, is sterk genoeg om aan de militaire in stallaties van een agressor vernieti gende slagen te kunnen toebrengen. 4 Weersverwachting van het K.N. J >1.1. tot vanavond: droog en vrij zonnig ivefcr met hogere tempera- 4 4 turen. Zwakke tot matige, in het 4 zuiden van het land nu en dan vry J 4 jachtige wind uit oostelyke 4 4 richtingen. 4 t Verwachting van het Belgisch 4 4 weerkundig instituut: lichte tot matige wind uit het oosten. Mooi J t en iets warmer. 4 Vandaag: zon onder 20.48 uur, J J Morgen: zon op 4.27 uur. enige Egyptische inzittende, een ad judant van het Egyptische Israël zou blijven. Hiertegen werd be zwaar gemaakt door de KLM en de Egyptische regering. Laatstgenoemde verklaarde dat het KLM-toesteR zonder de Egyptenaar, niet op Egyptisch gebied zou mogen landen. De Israëlische autoriteiten hebben thans, na onderhandelingen met Nederlandse vertegenwoordigers, als „bewijs van goede wil" tegen over ons land toestemming voor ver trek van het vliegtuig, met alle inzit tenden, verleend. Een fraaie opname tijdens de zeil wedstrijden op het Brasemermeer die tijdens het weekeinde werden gehouden. De foto werd gemaakt tijdens de strijd in de drakenklasse. De Nederlandse Spoorwegen zullen vanaf vrijdag 1 juni op een aantal sta tions damesparapluies verhuren tegen een tarief van 30 cent per dag en een waarborgsom van drie gulden. Het ligt in dè bedoeling in de toe komst deze service op alle stations te bieden. Voorlopig komen de volgende stations hiervoor in aanmerking: Utrecht. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Nijmegen, Haarlem en Apel doorn. Drie jonge kinderen zijn zaterdag morgen om het leven gekomen bjj een brand, die heeft gewoed op een woonscheepje dat op een terrein stond langs de Grote Wittenburgerstraat te Amsterdam. Slachtoffertjes zijn de bjina vier maanden oude Geertrulde, de ruim anderhalf jaar oude Johanna en de vierjarige Hendrik» Beckers. Mogelijk is een gloeiende kool of een vonk uit de kachel op de grond gevallen. De 22-jarige mevrouw Bec kers had om kwart over zeven de ka chel, die in het middenschip stond, aangemaakt en er een ketel water op gezet voor de was. Zij bemerkte ech ter, dat er geen waspoeder meer in huis was en verliet even het scheepje om dit te gaan halen. In die tussen tijd voltrok zich binnen een kwartier De Franse senaat heeft het grootste gedeelte van de belastingverhogingen en nieuwe belastingen verworpen, die de regering had voorgesteld voor de financiering van de voorgenomen ver hoging der ouderdomspensioenen Het wetsvoorstel, waaraan Mollet onlangs in de Assemblee de vertrou wenskwestie verbond, moet nu op nieuw worden behandeld door de Na tionale Vergadering, die de laatste beslissing heeft. het drama. De baby lag in de kinder wagen te slapen en de beide oudste kinderen in het achterschip. De 30- jarige vader, sloper van beroep, was naar zijn werk. Het echtpaar is tij delijk bij een familielid in de buurt ondergebracht. Van de inboedel is praktisch niets gered kunnen worden. Het echtpaar was niet tegen brand verzekerd. 2 De hoofdklasse - uitslagen van dit weekeinde zijn: HOOFDKLASSE A Stormvogels - ADO 30 i Ajax - Excelsior 40 J NOAD - Eindhoven 20 HVC - Fortuna '54 0—0 Rigtcrsbleek - Roda Sport 0—2 S EBOH - Limburgia 11 J Vitesse - DOS 01 Sparta - Amsterdam 14 NAC - WV 3—1 HOOFDKLASSE B 2—7 1—2 t SW - DFC J EDO - Feyenoord i J Elinkwijk - De Graafschap 1—1 GVAV - Spel. Enschede 31 i Rapid JC - Alkmaar 60 I Sittardia - Willem II 10 J PSV - Emma 4—0 MW - De Volewijckers 71 Schev.-Holl. Sport - BW 1—5 Voor verslagen mogen wij U verwijzen naar onze sportpagina's t By een treffen tussen Grieken en Turken in het Cyprische dorp Afania hebben een Griek en een Turk het le ven gelaten. Zij werden gewond naar een ziekenhuis gebracht, waar zij kort daarna stierven. Nog zes dorpelingen werden gewond. Voor het gebouw van de rechtbank te Paphos is zondagochtend een bom geworpen, waardoor een lid van de hulppolitie werd gedood en één ge wond. Een verslaggever van het Israëlische ochtendblad „Haboker" heeft op Cy prus een onderhoud gehad met de leider der Cyprische verzetsbeweging „Eeoka", de veelbesproken Divhenis. De journalist verhaalt hoe hij des nachts geblinddoekt naar een onver- (Advertentie) I1I1IRIIIIIII1EBII1 MAZEIFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Naar het K.N.P. van een ooggetuige verneemt, heeft zich tijdens de Pink sterdagen te Lourdes een plotselinge genezing voorgedaan. Een Italiaanse vrouw, moeder van drie kinderen en aan één kant verlamd, stond plotseling van haar brancard op tijdens de H. Mis, die voor de Italiaanse bedevaart aan de grot werd opgedragen. Lachend liep zij naar het beeld van O. L. Vrouw en dankte luidkeels. Tij dens de Sacramentsprocessie droeg de echtgenoot van de genezene de kruk ken van zijn vrouw triomfantelijk bo ven zijn hoofd. Het medisch bureau van Lourdes heeft de gemelde gene zing in onderzoek genomen. Het zal nog jaren duren voordat de uitslag van dit onderzoek bekend is. licht huis werd geleid, waar hij gedu rende drie kwartier met Dighenis die hij niet kon zien, doch slechts ho ren sprak. De Israëliër vroeg hem of bij ia- derdaad de Griekse generaal Grivas was. Dighenis antwoordde het beter te vinden, dat men naar zijn identi teit bleef raden, dan die te onthullen. De Eoka-leider, die zeer goed En gels sprak, bevestigde dat hij en zijn organisatie tegen de „Britse bezet tingstroepen" zouden blijven strijden, totdat hun worsteling met succes was bekroond. Hij voegde hieraan toe bereid te zijn elke oplossing van het Cyprische vraagstuk te aanvaarden, waarmede (de verbannen) aartsbisschop Maka- rios zijn instemming zou betuigen. In de parochie Meezenbroek onder Heerlen is zondagochtend beroering gewekt door het feit, dat een verkie zingsplakkaat van de Partij van de Arbeid bleek te zijn geplakt op de troon van een rustaltaar, dat langs de route van een Sacramentsprocessie was opgesteld. Ook op andere langs de route der processie aangebrachte versieringen werden dergelijke plakkaten gevon - den. De affiches werden door bewo ners van de betreffende straten ver wijderd voor de processie moest be ginnen. President Sukarno is eredoctor aan de universiteit van Columbia ge worden. We zien hem hier op het moment, dat de daken van de uni versiteit, dr. Harr J. Carman hem de kappa omhangt, terwijl de pre sident van de universiteit, dr. Cray- son Kirk hem de bul overhandigt. In Brigton (Engeland) is op 80-jarige leeftijd overleden Har ry Bensley, die zich in het be gin van deze eeuw bekendheid verwierf door een vreemdsoor tige weddenschap. De Amerikaanse miljonair Pierpont Morgan wedde in 1908 met lord Lonsdale, dat iemand niet onherkend rondom de we reld kon lopen. Bensley, die in die dagen een inkomen van 5000 pond uit Russische beleg gingen genoot, nam op zich het te proberen. Als voorwaarde was gesteld dat hij de voetreis, die door 19 landen ging, achter een kinderwagen zou maken, met een ijzeren masker op om zijn identiteit geheim te houden. Verder moest hij in zijn levensonderhoud voorzien door de verkoop van prent briefkaarten en voor het einde van de reis een echtgenote gevonden hebben. Door duizenden toegejuich' startte hij van het Trafalgar-squaie in Lon den. Bij de paardenrennen van New market verkocht hij koning Edward de Zevende een prentbriefkaart voor vijf pond. Hij moest de koning een handtekening weigeren. Er stond een beloning van duizend pond op het onthullen van Bens- ley's identiteit. Zo kon het gebeu ren ,dat ergens een kamermeisje zich onder zijn bed verstopte in de hoop achter het masker te kunnen kijken, maar de opzet slaagde niet. In Dartford (Kent) werd hij aan gehouden wegens het verkopen van prentbriefkaarten zonder vergunning, maar dit liep goed af omdat de poli tie en de rechter hem toestonden zijn masker op te houden. Tijdens zijn reis, die zes jaar heeft geduurd, verklaarden 200 vrouwen zich bereid me, hem te trouwen. Hij had al zo'n kleine 50.000 km afgelegd en o.m Amerika, Canada en Austra lië bezocht, toen de eerste wereldoor log uitbrak, met nog ruim 11.000 km voor de boeg. De weddenschap werd afgelast en Bensley keerde naar Londen terug, waar hij een troostprijs van 4000 pond in ontvangst kon nemen. De eigen lijke premie was 21.000 pond. Bensley gaf de prijs weg. In de oorlogsjaren verloor hij zijn gehele vermogen. Toen hij stierf bezat hij geen cent. Alleen zijn 80-jarige we duwe en twee vrienden woonden de begrafenis bij. Tijdens de bondsvergadering van de katholieke E.H.B.O., zaterdag jl. in Den Bosch, heeft voorzitter A. M. Bergers medegedeeld, dat opnieuw 'n pleisteractie zal worden gehouden. Deze moet echter plaatselyk worden georganiseerd. Van de opbrengst zal 1 cent per pleister voor een eigen E.H. B.O.-bondsgebouw worden bestemd. Tegen het einde van de bijeen komst arriveerde de bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman, die in de St. Jan een avondmis voor de deel nemers heeft opgedragen. Officieel is medegedeeld, dat de west-Duitse premier dr. Adenauer 4 juni a.s. in Luxemburg met zijn Franse ambtgenoot Mollet zal beraad slagen over het Saargebied. Tevens zullen de door Mollet te Moskou ge voerde besprekingen ter sprake ko men. België heeft de invoer van sla uit Nederland verboden. Ook Zwitserland heeft een dergelijke maatregel geno men en voorts bepaald, dat de invoer uit Nederland van bloemkool slechts in zeer beperkte mate zal zijn toege staan. Frankrijk zal per 1 juni de in voer van Nederlandse appelen beëin digen.

de Stem | 1956 | | pagina 1