DKW 7 Set DSffidklk 1 1 1 r in van Bijeenkomst huldiging IJzendijke wordt prof. Romme Terneuzen richt een jeugdnatuurwacht op KVCO bisschoppelijk goedgekeurd Hoogstraten leeft weer Zuiden heeft nog steeds geen psychopatenasiel Als dank voor Braakman-beleid Het lijf merk van miljoenen slechts i Een nieuw wonder schoonheidsproduct Schenk Uw gezin Argentijnse regering dreigde stakers met krijgsraad Parachutisten voor het Rode Kruis Verkiezingskoorts in Zeeuwsch-Vlaanderen Hoogtepunten Om vernielzucht tegen te gaan Kattendijke was collectemoe „Start in lyceum te Oostburg Van 8 tot 17 juni GARAGE CARL PETERS N.V. Sloomlram Walcheren in 1955 BI-SUL TA TEN BEVREDIGEND Dividend van 6 pCt. Landbouwschool te Aardenburg breidt onderwijs uit Ook vakvaardigheid DE WAARZEGSTER Nieuwste Britse vinding meer levensvreugde! Belangrijke plaats in t katholiek leven van west-Zeeuwseli-Vlaanderen Zelf Werkzaamheid Studiedag voor akkerbouwgebied BEVRIJDT U Rode Kruis heeft nog 100.000 donors nodig Peronistische vlugschriften Reünie oud-KJV-ers Kotter viste een vliegtuigmotor op Mr. J. P. Hustinx over criminaliteit De jeugd vraagt reële leiding VS-generaal Sovjet-leger geheel nieuw uitgerust DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 26 MEI 1956 (Advertentie) Langzaam komt de verkiezingsdag nader en het propaganda-apparaat van de; jK.V.P. gaat op een steeds hoger toerental draaien. In geheel Zeeland v.oroi intensief gewerkt en ook ZeeuwschVlaanderen laat zich niet onbe tuigd. De verheugende aktiviteit uit zich b.v. in het feit dat sommige afde lingen waarvan men tevoren nooit meer iets hoorde en die praktisch inge slapen waren, thans ook volledig wakker zijn en zelfs de organisatie van een forum op zich genomen hebben. Er staan nog enkele hoogtepunten 0p het programma. Zo komt prof. Romme naar IJzendijke en minister Cais spreekt aan de vooravond van de verkiezingen in Hulst.. Er is nog een openluchtmeeting in Hulst enz. De spreekbeurt van Romme in het parochiehuis te IJzendijke op 4 ju- ni a.s. zal een hoogtepunt worden. Vanuit geheel westelijk Z. Vlaande ren en de kanaalstreek lopen extra bussen (uit alle plaatsen) zodat let terlek ieder in staat is de bijeen komst bil te wonen. In samenwerking met de boerenorganisaties ook die van de arbeiders maakt men van de ze avond tevens een hulde aan de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer voor het gevoerde beleid inzake de De klachten, die de Terneuzense overheid bereikt over het vernielen van de plantsoenen, o.a. vooral door Re oudere jeugd, zijn zo talrijk dat de burgemeester van Terneuzen Mr. p. Teilegen gemeend heeft hier op de een of andere manier paal en perk aan te moeten stellen. Ook in de raadsvergaderingen zijn reeds ve le malen klachten hierover geuit. Over het algemeen is men van me ning dat de politie hier weinig tegen zal kunnen doen. De overheid kan veel meer berei ken door positieve maatregelen in dit geval de jeugd in het bijzonder en iedere burger in het algemeen eer bied bij te brengen voor alles wat leeft en bloeit in de nabuur. VERNIELZUCHT Burgemeester Mr. Teilegen zat de vergadering voor, die hij had uitge schreven en waarbij behalve de gast de heer C.H. Voorhoeve te Voorburg van de stichting Jeugd en natuur", verschillende hoofden van scholen, de wethouder van Openbare Werken, de heer M. de Vos het gemeente raadslid de heer S. Henry die de eigenlijke initiatiefnemer van de jeugdnatuurwacht is en de heer J. Will als gemeenteopzichter aanwezig waren. (Advertentie) Wéér dat schroeie&d, brandend maagzuur. Tjjd voor 'n paar Rennies I Wéér een avond bedorven, waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuurbranden voor en na. En niet te stillen.... Totdat een paar Rennies redding brachten. Onmiddellijk! 'n Wonder die Rennies - U gebruikt ze toch ook? In iedere apotheek en dro gisterij verkoopt men U Rennies graag. De Kroon keurde dit af Vorig jaar weigerden B. en W. van Kattendijke aan het verbond voor kinderbescherming een collecte te houden. Het verbond nam dit niet en ging in beroep bij de Kroon. Men voerde aan, dat de weigering niet juist kon zijn, omdat de data voor de te houden collecte te Katten dijke 31 oktober tot 5 november vastgesteld waren in overleg met de daarvoor aangewezen instantie te Amsterdam. In zijn advies overweegt de Raad van State, dat B. en W. wel aanvoer den dat er te Kattendijke zcrveel col lecten worden gehouden, maar dat er in dit motief niet voldoende grond zit, voor genoemde weigering. Mitsdien, aldus de Raad van State, is de ge vraagde toestemming ten onrechte af-^ gewezen. In zijn openingswoord deelde bur gemeester Teilegen mee, dat aan de behoefte, de jeugd meer eerbied voor de natuur te leren, een vastere vorm moet worden gegeven. Door deze vergadering bijeen te roepen wilde burgemeester Tellegen tonen dat de gemeentelijke overheid de stoot wil geven tot het oprichten van een jeugdnatuurwacht omdat de schade die vooral door de oudere jeugd aan de plantsoenen wordt toe gebracht de gemeente jaarlijks dui zenden guldens kost. Dit werd door de heer Will bevestigd die voorbeel den noemde. Bovendien kwamen nog feiten naar voren uit de vergadering, waaruit overduidelijk bleek dat vooral de ou dere jeugd, maar dikwijls zelfs de ouders hoewel ondoordacht zich mis schien aan vernielingen schuldig ma ken. Burgemeester Tellegen bracht daar. bij uitdrukkelijk naar voren dat, hoe wel de gemeente de stoot geeft, dit verder aan het particulier initiatief moet worden overgelaten. JEUGDNATUURWACHT. De heer C. Voorhoeve gaf een uit eenzetting van het doel van de stich ting Jeugd en natuur". Het gaat er om, aldus de heer Voorhoeve. ,,de grijpbare jeugd" in te schakelen en die de eerbied voor de natuur bij te brengen. Het onderwijzend personeel kan hier vanzelfsprekend een grote taak verrichten omdat vooral op school zal moeten worden geleerd dat de mens eerbied moet hebben voor wat er groeit en leeft. Daarom worden er voor de scho len vanaf de vierde klas der lagere school de middelbare. Technische scholen, huishoudscholen en Lycea (de eerste drie klassen) films over de natuur vertoond en lezingen ge houden. De leerlingen van 10 tot 16 a 17 jaar kunnen lid worden van de jeugdnatuurwacht. Wanneer zij zich hiervoor opgeven ontvangen zij het insigne dat door de burgemeester wordt uitgereikt en waarvoor zij kleine vergoeding (ongeveer 25 ets.) betalen. Verder betalen zij geen con tributie. Wel kunnen zij zich abon neren op het maandblad ,,de jeugd natuurwachter. Er wordt bovendien in de gemeen te een comité gevormd dat contact houdt met de leerkrachten van alle scholen. Gezamenlijk worden plannen beraamd om de jeugdnatuurwachters op zo'n aangenaam mogelijke wijze met de natuur in aanraking te bren gen en hen zo de schoonheid van Gods schepping te leren zien en waar deren. Na afloop van de vergadering werd een voorlopig comité gevormd dat de voorbereidende werkzaamheden zal verrichten. Wanneer het onderwij_ zend personeel zich mede voor deze taak wil inspannen zal de jeugd van Terneuzen het mooie van de natuur leren zien en daardoor leren waarde- reji. Een rijkdom waarover zij zich alleen maar kan verheugen. Braakman. Daarbij zal ook ir. van Meel, die persoonlijk zo veel werk heeft verzet om het katholieke Zeeuwsch-Vlaamse protest tegen de vroegere onrechtvaardige gang van zaken bij de verdeling van de Braak man tot in de regering hoorbaar te maken, aanwezig zijn. De organisators van de bijeenkomst hebben daarbij een speciale verrassing op touw gezet en er zal ook gezorgd worden voor voldoende „vuurwerk". Tenslotte zal de meeting muzikaal omlijst worden FORUMS Op 28 mei is er een politiek forum te Koewacht, op 30 mei te Terneu zen, 1 juni in de nieuwe afdeling Breskens, 2 juni te Stoppeldijk. 5 ju ni in Clinge, 6 juni is er een speci ale bejaardenbijeenkomst te Sas van Gent, waar het probleem van de be jaarden behandeld zal worden en op 12 juni spreekt zoals bekend is, mi nister Cals te Hulst. Deze bijeen komst begint om 8 uur en een uur daarvoor wordt te Sluiskil een open luchtmeeting gehouden, waar de Zeeuwse kandidaat J. van Dongen spreekt. Hij zal daarna ook bij de bij eenkomst in Hulst zijn. Deze beide propagandistische eve nementen zullen een enthousiast ge voerde verkiezingsactie in Zeeuwsch- Vlaanderen besluiten. Advertentie^ Van 8 t.m. 17 juni a.s. zal de Start in het Lyceum te Oostburg een tentoonstelling houden van werken van jonge Nederlandse schilders. Start ontstond in 1952 op initiatief van de toenmalige jury voor de Ko ninklijke subsidie voor vrije schilder kunst, in samenwerking met het Mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat de kosten draagt, en een groot aantal jonge kunstenaars. Zij heeft ten doel de werken van de jongste schildersgeneratie ter ken nis van het publiek te brengen. De samenstelling der collectie ge schiedt door een jury, die ieder jaar waarin de huidige voorzitter van de jury Koninklijke subsidie permanent zitting heeft, naast een aantal jonge schilders. Iedere schilder in Nederland kan aan Start deelnemen, mits hij de leef tijdsgrens van 40 jaar niet heeft over schreden en zijn werk door genoem de jury wordt goedgekeurd. In tegenstelling tot andere jaren heeft Start dit seizoen drie gelijkwaar. dige collecties samengesteld. Hierme de werd bereikt, dat het aantal deel nemers per collectie beperkt kon wor den, doch dat zij met een groter aantal werken konden worden verte genwoordigd. Oostburg ontvangt de 3e collectie van de huidige reeks. Deze werd reeds tentoongesteld in Enschede (Raadhuis), Alkmaar (Stedelijk Mu seum) en eindigt te 's-Hertogenbosch als vierde stad. Start IV zal dan bij het beëindigen van het seizoen 1955-56 13 steden be zocht hebben. Luxueus en uiterst snel!. OHlcl.l D.K.W. D..1.' WESTKADE 107 Telefoon K 1158 - 361 SAS VAN GENT Imp H.rt Nibbrlj S. Gr««». N.V. P.rkitr..! D«n H..j QUALITY SINCE 1873 |BHJ j Verreweg c/e meest gerookte Amerikaan! De r.-k lagere Landbouwschool te Aardenburg, zo idyllisch gehuisvest op de Elderschans, is in Zeeuwsch- Vlaanderen de eerste die met het on derwijs in handvaardigheid is begon nen. Deze uitbreiding van het leer programma, welke als een experi ment is opgezet, voldoet overal waar het is toegepast uitstekend. Ook in Aardenburg, waar men nu het plan heeft de onderwijsvernieuwing met het vakvaardigheidsonderwijs verder door te voeren. Voor het handvaardigheidsonder- wijs, waarbij de leerlingen wegwijs gemaakt worden met allerhande ge reedschap teneinde zelf reparaties aan het bedrijf enz. te verrichten, had men de beschikking over juist voldoende ruim zijnde bijgebouwen. Nu in september het vakvaardigheids onderwijs aan het leerprogramma wordt toegevoegd, waardoor de leer lingen in staat gesteld worden zich ook met herstel enz. van landbouw machines bezig te houden, moet de school een uitbreiding krijgen. Waar schijnlijk krijgt men daartoe de be schikking over enkele niet meer in gebruik zijnde noodwoningen. (Advertentie) CAMERA'S 1 Ondanks een teruggang in het aan tal vervoerde passagiers ten opzichte van 1954 is het resultaat over 1955 voor de N.V. Stoomtram Walcheren bevredigend. Het jaarverslag aan de aandeelhouders zegt hierover, dat dit is te danken aan de op 1 februari in gevoerde tariefverhoging en de we derom gestegen opbrengsten van het toerwagenvervoer. Door de Commissie Vergunningen Personenvervoer werd de N.V. een vergunning verleend voor de uitvoe ring van toerwagenritten en ongere geld vervoer met tien motorrijtuigen. Hierdoor werd een einde gemaakt aan de onzekere toestand, welke sinds jaren op dit punt bestond. Op 2 oktober 1955 werd een uitge breide dienstregeling ingevoerd op de ringlijn Walcheren, zo vervolgt het jaarverslag. Deze verhoging van de frequentie het aantal ritten in beide richtingen werd van 10 op 16 gebracht zal bij wijze van proef gedurende een vol jaar worden aangehouden. Een direct gevolg is geweest, dat per_ soneel en wagenpark moesten worden uitgebreid. Gedurende de drie maan den in 1955, waarover thans gegevens bekend zijn, is het aantal passagiers gestegen met 14de opbrengsten met 23% en de kosten met 49%. Gedurende het verslagjaar kwamen wachthuisjes gereed in de gemeenten Domburg, Oostkapelle, St.-Laurens (4 stuks) en Vlissingen. Plannen voor de bouw van wachtgelegenheden be staan nog in de gemeenten Aagte- kerke, Ainemuiden, Oostkapelle en Vlissingen. In verband met de invoering van een frequentere dienstregeling op de ringlijn Walcheren moest de perso neelssterkte worden uitgebreid; in het algemeen kan met voldoening worden teruggezien op de door het personeel geleverde prestaties. WAGENPARK In 1955 vonden geen wijzigingen plaats in de samenstelling van het wagenpark. Door de dertig bussen werd in totaal een afstand van 1.713.130 km afgelegd, hetgeen 57.104 km per bus is. In i954 was dit getal 54.490. Er werd een bestelling geplaatst voor de levering van vier nieuwe autobussen. De aflevering zal dit jaar plaatsvinden. ZEER OUDE GENEVER v, 3/ «i u*terste zorg gestookt! RjTj)U\ SCHADE BUYSING SCHIEDAM (Advertentie) Dit is de nieuwste Britse uitvinding voor gezichtsverzorging: een ideale combinatie van crème en poeder, die de huid niet doet uitdrogen, maar hem voedt! Met „Secret Magic (spreek uit: Siekret Medzjik") kunt er de hele dag jong en stralend uitzien! Ook Uw huid heeft recht op deze weldaad: een zachte, heer lijk geurende combinatie van poeder en crème, gefabriceerd door de Britse OUTDOOR GIRL-fabrieken, die zich ten doel stellen betere kos- metika te leveren tegen lagere prij zen. Vraag nog vandaag een doosje Secret Magic" van slechts f 2,45 (past in alle gangbare compact- dozen) en ervaar hoe dit een ver jongingskuur betekent voor Uw huid. Uw eigen schoonheidsgeheim: meest revolutionaire vondst van de OUTDOOR-GIRL-fabrieken. Import C.F.G., Bierkade, Den Haag. Hoofdpijn, keelpijn, verkoudheid, koorts, beletten Uw gezin ieder jaar heel wat dagen ten volle van het leven te genieten. De K.V.C.O. in west Zeeuwsch-Vlaanderen is thans door de bisschop officieel goedgekeurd, waarmee het door deze organisatie bestreken ge bied dus in het bezit is gekomen van een op het gebied van ontspanning en cultuur actief werkzame vereniging waartegen moeilijk meer een bepaald bezwaar is aan te voeren, een omstandigheid welke zich wel licht nu nog meer in het ledental zal gaan aftekenen. De K.V.C.O. bestaat nu vier jaar en ze heeft in die tijd al heel wat tot stand gebracht. In de eerste plaats al een binding tussen de katho lieke jongeren in weest Zeeuwsch-Vlaanderen met zijn verspreide dorps kernen. tuur en ontspanning, doch daar dit haar hoofdtaak zeker niet is, bestond er in west-Zeeuwsch-Vlaanderen nog de behoefte aan een vereniging die zich daaraan uitsluitend ging wijden. Men heeft intussen ervaren dat de KVCO dit op volkomen verantwoor de wijze doet, een wijze welke de jeugd blijkt te kunnen pakken. Binnenkort zal de KVCO, die nu ook de koninklijke goedkeuring zal gaan aanvragen, haar algemene le denvergadering houden. Gezien de zowel in omvang als aantal groeien de activiteiten zou het niet verwon derlijk zijn indien daarbij een beroep zal worden gedaan op veel meer van de „gewone" leden dan tot nog toe, teneinde eveneens actief werk te gaan verrichten. Want ook de KVCO ont komt. zonder dit, niet aan het alge meen probleem in het verenigingsle ven: dat van de centralisatie. Enke le mensen moeten al het werk op knappen en de leden-massa laat het werk voor zich doen. Bij een organi satie als deze, welke min of meer leeft door haar veelheid en verschei denheid van gebeurtenissen (van al lerlei aard) is een dergelijke centra lisatie nog meer ongewenst. Ze be last in de eerste plaats de organisa tors veel te veel en kan tevens oor- Uiteraard behoudt men een duide lijk begrip van de werkelijke plaats welke de K.V.C.O. in dit gebied en in het organisatiebeeld inneemt. Zij is geen standorganisatie en wil dus zeker niet, zoals sommigen ten on rechte schijnen te menen, slechts jongeren uit de middenstand tot zich trekken. Ze staat open voor iedereen en men hoopt dan ook een steeds gevarieerder ledental te ver krijgen. De K.V.C.O. komt nJL niet in de plaats van een of andere standsorganisatie. Zij staat daarnaast en erkent de grotere belangrijkheid van de standsorganisatie. Deze laat ste kan op zich uiteraard eveneens werkzaam zijn op het gebied van cul- Voorkom dit toch! Dank zij 'ASPRO' kunnen Uw gezin en U binnen enkele minuten van de pijn verlost zijn of de koorts gestild hebben, want 'ASPRO' helpt Uw lichaam de pijn te bestrijden. Zorg daarom overal en altijd 'ASPRO' bij de hand te hebben, want: Dinsdag 12 juni zal er te Bergen op Zoom een studiedag gehouden worden voor de akkerbouwgebieden, georga niseerd door de NCB te Tilburg. Aan deze studiedag zullen de besturen van de kringen Roosendaal, Zeven bergen, Steenbergen, Hulst en Oost- burg van de NCB deelnemen, alsook de besturen van de afdelingen van deze kringen. Reeds eerder organi seerde de NCB een studie in de ge mengde gebieden. Deze studiedag zal in hoofdzaak gewijd zijn aan de eco nomische problemen en de mechani satie in de akkerbouwgebieden. zaak zijn van een beginnende onver schilligheid t.o.v. het wel en wee in de vereniging. Leden die niets behoe ven doen dan afwachten wat „het officieel bureau" weer heeft uitge dacht, wat de „evenementenfabriek" op touw heeft gezet, krijgen niet vol doende kans zich in te leven. Daar om is het aanpakken van dit pro bleem, ten eerste door de centra lisatie en de stimulering van zelf werkzaamheid, het eerste nodige pro grammapunt. (Advertentie) van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth, en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88. 703-OO De vergadering van aandeelhouders hechtte er haar goedkeuring aan, dat uit de winst over hqt afgelopen boek jaar ad f 48.807,59, vermeerderd met het onverdeelde winstsaldo per 31 dec. 1954 ad f 120,73, totaal f 48.928,32 dus, een dividend zal worden uitge keerd van 6%, waarmee een bedrag van f 30.000,— gemoeid zal zijn. Te vens werd besloten een bedrag van f 12.000,— uit deze winst te reserve ren voor bijzondere doeleinden, f 6000.werd toegevoegd aan de „Al_ gemene Reserve"; het restant werd overgebracht naar de nieuwe reke ning. BENOEMINGEN Tot commissaris werd herbenoemd mr. dr. R. W. Graaf van Lynden. Tot leden van de financiële com missie werden de heren J. C. Blau- pot ten Cate, B. A. Hesselink en mr. P. Loeff benoemd. Tot hun plaatsver vangers werden gekozen: de heren E. M. Alberts, jhr. ir. H. L. Bogaert en mr. M. Tydeman. Het Rode Kruis heeft nog 100.000 bloedgevers nodig. Dit heeft dr. J. Roovers, voorzitter van de centrale medische bloedtransfusiecommissie verklaard. Het geven van transfusies heeft in de medische wereld een hoge en ze genrijke vlucht genomen. Het ziet er naar uit. dat in de naaste toekomst het aantal donors verdubbeld zal moeten zijn, zodat men nog 10.000 vrijwilligers vraagt. Dit moeten ge zonde personen tot 65 jaar zijn. In 1945 werden met 5000 liter bloed 10.000 direkte transfusies en enkele plasmatransfusies (met gedroogd bloed) gegeven. In 1955 waren deze getallen resp. 80.000 liter, 115.000 en I «£«-» rBer7en"o7ïöom per j a medis elf ïïSZST""1 1 uit Breda. „Hoogstraten", dat was voor de vreemdeling in de eerste plaats ,,de toren", de 105 meter hoge reus van de Kempen, ,,de triomf van de bak steen", zoals hij eens werd genoemd. Zo was het eeuwen lang, toen de toren de reizigers toewenkte van op uren afstand, toen zelfs van op de to ren 's nachts vuursignalen werden gegeven aan 't garnizoen van Bergen op Zoom. Zo bleef het tot die akelige morgen van 23 oktober 1944, toen 't laatste Duits garnizoen van Hoogstraten, de toren in een zee van vuur deed in eenstorten en iedereen zuchtte: ,,Nu is Hoogstraten dood!" Maar goddank! Het geloof is ster ker dan het brute oorlogsgeweld en, als een feniks uit zijn asse, verrijst de toren en Hoogstraten wordt weer zich zelf. Weldra is de klokkenkam^r vol tooid en op 53 m hoogte, op de om megang, verrijzen dan weer de vier sierlijke wachttorentjes en de 15 m hoge bakstenen lantaarns! Dit jaar wordt de vijfmiljoenste Kempische baksteen gelegd! Aan de voet' van de toren wordt reeds uit zware eikenstammen zijn bolvormige bekroning van 9,60 d<por- snede getimmerd en het volgend jaar wordt de kroon op het werk gezet. Dank vele stoere werkers op de steigers en nog veel anderen, die be neden kappen en beitelen in hout en steen, of die in de beslotenheid van een architectenbureau plannen ont werpen en tekenen, of die op een an dere wijze meehelpen, bereikt de to ren weldra weer zijn hoogte van 105 m. en wordt weer de roem van Hoog straten en van heel de Kempen! Daar naast dankt het zijn roem aan de H. Bloed-processie, die vele pelgrims blijft trekken. Dit jaar zijn de hoogtijdagen van 27 mei tot 3 juni. Er komen ook pro cessies uit Nederland. Zondag a.s. reeds uit Woensdrecht en Halsteren, Vervoersdiensten in Buenos Aires, waar voor hogere lonen werd ge staakt, rijn donderdagavond hervat, nadat de overheid de stakers had gewaarschuwd, dat zij door een krijgsraad als deserteurs zouden wor- Op Bouvigne Bij het zilveren feest van Bouvigne, dat door talrijke organisaties en groe pen, die Bouvigne ooit bezochten, ge vierd wordt, zal ook de KJV, de grootste groep daaronder, het jubi leum meevieren. Op 28 juni a.s. is er een reünie, de dag waarop 25 jaar geleden Bouvigne in gebruik werd genomen, waarbij destijds 1800 KJV- ers aanwezig waren. Uit het gehele land komen op 28 juni de oud-KJV- ers naar Bouvigne om dit feit te vieren. Ook vanuit Zeeland is er veel belangstelling. De organisatrice deel de ons mee dat er, hij voldoende deelname vanuit Zeeland extra bus sen zullen worden ingelegd. Een Scheveningse motorkotter heeft gistermorgen een vliegtuigmotor op gevist, op een vermoedelijke afstand van 40 a 50 mijl bewesten Schevenin- gen. De kotter, die verscheidene uren aan het wrakstuk heeft vastgelegen, doordat het vistuig aan uitsteeksels van het motorblok bleef vast zitten, heeft de motor met 'n hijskraan aan boord genomen en de vondst aan de strandvonderij opgegeven. Het vistuig is aanzienlijk bescha digd. Op een katholieke onderwijsdag in Nijmegen heeft mr. J. P. Hustinx, advocaat-generaal van het Bossche Gerechtshof gezegd, dat criminali teit niet overerfelijk is van vader op zoon, maar een gevolg blijft van mi lieu-invloeden, op straat, in de fa briek, in dienst, in sociaal verkeer en ook in de gezinnen. Vooral de jeugd. ook in het. zui den lijdt daai-onder. In ons zuiden zei hij, dacht men vroeger die on deugden, als uitvloeisels van de men selijke natuur, met gebedjes te kun nen overwinnen. Wij katholieken toon den op psychopatisch gebied een be paalde achterlijkheid. Ook thans heb ben wij nog geen enkel psychopaten- asiel in het zuiden. Wij werken wel op het terrein van de geestelijke volks gezondheid, zo vervolgde de heer Hus tinx, maar wij zijn nog lang niet, waar we zijn moeten. Nederland telt 30.000 alcoholisten. Daarvan levert het katholieke zuiden een afschrik wekkend groot deel. Mr. Hustinx sprak ook over het vraagstuk van de ongrijpbare mas- sa-jeugd, welke steeds meer afzakt van de traditionele verhoudingen, die op religieus-morele basis steunen. Die jeugd zonder stijl, dikwijls zon der moraal, is het dorre hout, waar den berecht, indien zij zich niet voor het werk zouden meldlen. Onder de transportarbeiders waren vlugschriften verspreid, die de hand tekening van oud-president Juan Pe- ron droegen. Hierin werden de arbei ders opgeroepen alle verkeer stil te leggen, waardoor op vier juni een Peronistische staatsgreep mogelijk zou worden gemaakt. Woensdag wa ren 23 stakers gearresteerd twee communisten en 21 Peronisten die als de aanstichters tot de staking worden beschouwd. Intussen zijn 68 politieke gevangenen onder wie vier vrouwen van Peronis tische leiders, vrijgelaten. Volgens welingelichte kringen is deze maat regel genomen met het oog op de na tionale feestdag op 25 mei, waarop de 146ste jaardag van de vorming der eerste Argentijnse regering wordt ge vierd. „Het Sovjet-leger is, van de lichte automatische wapens tot atoompro jectielen toe, geheel nieuw uitgerust." Dit heeft generaal James Gavin, hoofd van de afdeling onderzoek van het Amerikaanse landleger verklaard. Generaal Gavin sprak verder over een Amerikaanse tank, die eventueel atoomprojectielen kan afschieten. Bij de eerste proeven waren bevre digende resultaten bereikt. De ge neraal gaf geen verdere bijzonderhe den. Het korps Rode - Kruis - parachu tisten is thans reeds met tien man paraat. De tien getrainde parachutis ten, leden van de Ned. Parachutis tenclub, zijn .intensief opgeleid voor EHBO, eerste hulp in oorlogsomstan digheden, gewondenvervoer in moei lijk terrein, verbindingen, pionieren, identificatie, registratie, administra tie en algemene kennis omtrent de organisatie der overheden en van het Rode Kruis. In juni doen zij hun laatste examens. Zij zullen in groe pen van vijf te Leiden en Arnhem geconcentreerd worden. Generaal b.d. P. Alons, comman dant van het Rode Kruiskorps is thans van plan nog twintig van de van wij toch nog moeten proberen bekwaamste EHBO-ers tot parachu- infp f i-t r-*~t nIron XTI z j 1 i iets te maken. Het groene hout is de jeugd, die goed wil, maar keihard, kritisch en nuchter is. Zij willen de kern van de geestelijke waarden we ten zonder franje en romantiek. Die jeugd moeten wij ook via het betere onderwijs opvoeren tot de hoog te, welke tot God voert. In dit ver band wees mr. Hustinx op de hoge taak van de onderwijzers, die zelf persoonlijkheden moeten zijn om kwa liteitsmensen te kunnen vormen. Hij betoogde, dat deze hoge taakvervul ling ook haar eisen stelt en hij zag die in hogere waardering van het on- derwijzersberoep, verbetering van de leerlingenschaal onderwijsvernieu wing, reconstructie van de schoolbe sturen ook van de parochiële scho len meer invloed van de ouders op het onderwijs enz. tist te doen opleiden, mannen zowel als vrouwen. Deze springsters en springers zullen, samen met een staf van een commandant en twee artsen- parachutisten het uiteindelijk korps vormen. Bij de tien reeds opgeleide manschappen bevinden zich enige me dische studenten. De manschappen worden uitgerust met speciale bestuurbare parachutes en borstparachutes, bijzondere over alls, valhelmen en zo licht mogelijke apparatuur. Het nieuwe tiental zal waarschijnlijk door een buitenlandse instructeur en twee Nederlandse hulp instructeurs worden opgeleid. Onder handelingen met de Koninklijke Luchtmacht om voor training en hulp verlening vliegtuigen beschikbaar te krijgen zijn in een vergevorderd sta dium.

de Stem | 1956 | | pagina 9