PaablaÜ Pekten .1 iel zijn gewone kiezers die ons werk moeten doen slagen" PAPIER VOOR UW PEN met melk meer mans «"I Dikken BrnWs Duivenkroniek K VP-PROGRAM IN DE OGEN VAN J. J. Fens Nationale en internationale idealen maken eenheid nodig RIPOLIN Er is weer druk gevlogen DERDE BLAD ZATERDAG 26 MÈI 1956 Oude Europa vraagt aller inzet OPLOSSING. doe het zelf. EXPRESS Niet op de vuist Overste J. J. Fens werd in J 1949 Kamerlid voor de K.V.P. Hij kreeg toen een kwaliteits- 5 zetel voor defensie. In de loop S van de laatste jaren echter heb- ben zijn politieke activiteiten zich steeds meer uitgebreid. Mo- menteel is hij rapporteur voor S j militaire aangelegenheden in de Raad van Europa en vice- S president van het parlement J van de West-Europese Unie. In dit orgaan vervult hij eveneens S de functie van militair rappor- teur en bovendien is hij vice- t president van de commissie voor bewapeningsaangelegen- heden. In de assemblee te Straats- burg bleek men niet alleen zijn militaire ervaring hoog aan te S slaan. Overste Fens is namelijk ook lid van de werkgroep van de Raad van Europa, die zich i belast met de samenstelling van een sociaal charter voor Euro- pa. Het pleidooi dat hij onlangs hield voor de handhaving van S een sociaal-economische raad S in het raam van dit charter, be- i zorgde hem een warme dank- 5 brief van het Internationale Christelijke Vakverbond. Typerend voor persoon en werk van overste Fens is zijn functie van secretaris-generaal J der Navo-parlementariërs. De- ze vertegenwoordigers van de Havo-landen streven ernaar tot een hechtere culturele en politiek-economische samen- werking te geraken tussen de partners van de Atlantische S Verdragsorganisatie. Zij waren J al met hun taak bezig, voordat de „drie wijze mannen" korte- Ungj hun werkopdracht kre- I gen. S Tenslotte is overste Fens lid van de Nederlandse sïaatscom- missie voor defensie en van de J parlementaire enquêtecommis- sie. „Aan voorspellingen waag ik me niet graag, maar ik meen toch wel te mogen zeggen, dat ik de kansen voor de K.V.P. mo menteel gunstiger acht dan in 1952. En dit om verschillende re denen. Op de eerste plaats zijn er de harde programmapunten van het partijprogram, maar ik geloof dat er toch nog meer is dat in het voordeel van de K.V.P. heeft gewerkt. De mensen die in 1952 hun stem niet op deze partij meenden te moeten uitbrengen, zul len bij de uitslag van die stemming toch wel een beetje geschrok ken zijn. Veelal hebben ze op andere partijen gestemd om be perkte belangen. De nogal verbijsterende constatering achteraf, dat ze daardoor een groot en algemeen belang in gevaar hadden gebracht, zal velen tot ander inzicht hebben gebracht Maar op de eerste plaats: de K.V.P. heeft in de afgelopen vier jaren niet gelummeld. Zij heeft getoond dat het haar ernst is met het verkiezingsprogram. Zij heeft op de bres gestaan voor de belangen van het gezin en is stevig en karaktervol op het principe gestaan van de verdelende rechtvaardigheid." Dat is de mening van overste J. J. Fens uit Breda, die in de Tweede Kamer een kwaliteitszetel heeft voor defensie en wiens stem in diverse in ternationale organen een vertrouwde en gewaardeerde klank heeft gekre gen. Overste Fens, die momenteel overste b.d. is, kan niet beweren dat hij ,,van zijn pensioen geniet" in de gebruikelijk zin van de uitdrukking. Hij heeft het drukker dan ooit en het zal wel eens voorkomen dat zijn gezin nauwelijks weet, of hij nu eigenlijk naar Londen of Straatsburg, naar Brussel of naar Parijs is gegaan. Het is in 1949 begonnen met een Kamerspecialisme voor defensie. Mo menteel ligt ongeveer alles was met internationale politieke, militaire en sociale problemen vandoen heeft, óók binnen het werkressort van deze KVP-afgevaardigde. ,,De grote betekenis van de komen de verkiezingen? Dat de uitslag het antwoord zal geven op de vraag, of de doorbraak zich zal doorzetten, ja dan nee. Wat ik hiervan denk, heb ik u al gezegd. De vraag, of de „een voudige kiezer" die betekenis inziet, mag ik eveneens als beantwoord be schouwen. Het zijn de eenvoudige kiezers die de weegschaal vorige keer naar de linkerkant hebben doen doorslaan. Zij zullen wel degeiyk in zien, daarmee een groter belang te hebben geschaad dan zij met hun afwekende stem meenden te kunnen dienen. (Advertentie) Wel ben.ik ervan, overtuigd, dat juist de mensen, die minder geschoold Z zijn in de politiek, terdege moeten worden voorgelicht over zaken als bezitsspreidi i, bezitsvorming en al- les wat met de delicate loonpolitiek samenhangt. Een valse vereenvoudi ging van deze zaken, een onverstan- dige eenzijdigheid ook, werken in dit opzicht vaak negatief". Overste Fens zegt ervan overtuigd te zijn. dat het op de eerste plaats aan de kiezers ligt of het verkiezings program van de KVP gerealiseerd zal worden en in welk tempo dit zal ge beuren. De propaganda, zegt hij, zal zich vooral dienen in te stellen op het beginsel van de rechtvaardigheid voor allen en de uitwerking daarvan in de concrete punten van het ver kiezingsprogram. „En wat ik ook belangrijk vind: de Nederlandse ka tholiek moet het nut gaan inzien van de eensgezinde houding der katho lieken in het streven naar een ver enigd Europa. Niet alleen politieke samenwerking tussen de landen is geboden, maar ook en vooral politiek samengaan tussen de katholieken van die landen. Er staan belangr^ker waarden op het spel dan de louter materiële, of schoon ik met nadruk zou willen zeg gen dat de toekomst van Europa me de afhangt van de manier, waarop men voor de mensen in Frankrijk en Duitsland, in België, Italië en Nederland en in de overige Europese staten een gunstiger sociaal klimaat weet te scheppen. Omtrent dit vraag stuk zijn de katholieken in al deze landen opvallend eensgezind. Is ook dit geen belangrijk argument voor een katholieke eenheid in politicis...?" Overste Fens is niet de zakelijke politicus meer, als hij over het werk spreekt in Europees verband. Hij weet dan even het visioen te schep pen van een Europa, dat zijn kracht weer ontleent aan de grote waarden van een wezenlijk christelijke cul tuur: het grote ideaal van de Unie van Christen-Democraten, die vol gens sommigen van hun tegenstan ders erop uit zouden zijn, een „Room se-dictatuur" te vestigen in Europa... Verblijdende macht „In 1951 zijn we in Straatsourg eerst goed van wal gestoken. Eerst toen bleek welk een verblijdende macht de Europese christenen vormen in de Kolen- en Staalgemeenschap, dat zich niet alleen met kolen en staal bezig houdt, maar ook met de grote sociale vraagstukken in de aangesloten landen, voorzover deze binnen zijn bevoegdheid liggen. Ik denk hierbij ook aan net werk van ,onze" Marga Klompé. in de sociale commissie van de KSG". Overste Fens is specialist In defen sieproblemen. „De landsverdediging", zegt hij, „is niet direct een succes nummer bij de verkiezingsvoorberei dingen. Het enige wat men ervan kan zeggen is, dat zij harde nood zakelijkheid blijft, omdat men van een totalitair regiem als het Russi sche vandaag niet kan zeggen wat het morgen gaat doen. De machtheb bers worden niet tegen zichzelf be schermd door een volksvertegenwoor diging en bovendien: het communis-j tisch ideaal blijft altijd hetzelfde. Wat de K.B.P. naar voren mag brengen: dat zij zich een pleitbezorgster heeft getoond van de belangen der militai ren. Denk aan de kostwinners vergoeding. Denk aan de vrij stelling voor de oudste zoon van een weduwe...." „Brede basis" „Of naar mijn oordeel de brede ba sis ook voor de toekomst wenselijk is? Ik geloof het wel. Als we be paalde grote projecten willen ver wezenlijken, moeten we dit doen in samenwerking met het grootste deel van het Nederlandse volk. In mate rieel opzicht gaan de politieke tenden- zen in dezelfde richting. Natuurlijk zullen we omwille van de brede basis nooit concessies mogen doen aan wat het strikt eigen karakter bepaalt van onze politiek. Als ik de katholieke kiezers één parool zou moeten meege ven voor de weken die komen gaan, dan zou het dit kunnen zijn: „Leg de toekomst in vei lige handen, maar vooral zorg ervoor dat er genoeg handen komen, waarin men die toekomst veilig weet!" 41# (Advertentie) (Advertentie^ HORIZONTAAL: 1- reeks; 2. soort vogel; 7. hoefdier; 10. houd ng; 11 opstootje; 12. thee (duits); 13. pl. in Canada; 16. doorn* 19. bedrag; 20. knaagdier* 22 ver laagde toon; 24. ind. orkest; 26 'steen soort; 29. onverstandig; 30. eerstvol gende (afk); 32. meisjesnaam; 33 geestdrift; 35. begrip; 37. graveren* 39. zangnoot; 40. wederhelft; 42. hen nepbraak; 44. landbouwwerktuig; 45 koordvormig weefsel; 47. geestdrift*' 49. akelige; 51. elektr. geladen deel tje; 52. windrichting (afk): 53 Eng voegwoord; 54. dief; 57. slag om de oren; 61. ter attentie van (afk); 62 ind. ambtenaar; 64. koor; 66. koets huis; 68. zij die dansen; 71. staaf 72. herkauwer; 74. vaas; 75. slot (duits); 76. soort boom; 77. bijwoord. VERTICAAL; 1. steenmassa; 2. mijn (ital.); 3. r in, Celderland; 4. geur; 5. dieren geluid; 6. pl. in Overijsel; 7. eiken schors; 8. zeeplant; 9. chin, maat 10. vloot; 12. witte nier; 14. deel v h hoofd; 15. aantal; 17. thee (eng)*' 18. steensoort; 21. wondje; 23. deel v.e. klok; 25. Aziaat; 27. ontvang draad; 28. vorm van vergissen; 31 meisjesnaam*. 34. bijb. naam; 35. het zelfde (afk); 36. Europeaan: 38. aan zien; 41. meisjesnaam; takje; 50. bloedvaten; 53. brede laan; 55. tarief (afk); 56. soort; 58. op dracht; 59. meisjesnaam; 60. meis jesnaam; 63. wrede keizer; 65. zij rivier v.d. Donau; 67. afgemat; 69. van het heilige roomse rijk (lat. afk) 70. voorzetsel; 73. water in Friesland, Horizontaal: 1. vara; 4. ar; 6. ar moe; 10. suf; 11. alleen; 4. amen; 16. pi; 17. ria; 18. u.s.; 19. t.a.; 20. na; 21. alle; 23. ge; 25. prent; 28. inpeperen; 30. one; 32. e.k.; 34. er; 35. nero; 37. intensiteit; 42. ba; 44. ent; 45. se; 46. v.s.; 47. rei; 48. li; 49. stoethaspel; 53. nota; 55. ee; 56. e.k.: 58. leo; 59. tamarinde; 63. grime 65. kr; 66. edel; 68. es; 70. oe; 71. la; 73. aal; 75. to; 76. raam; 78. koning; 80. mes; 81. steeg; 82. p.s.; 83. ever Verticaal: 1. vuil; 2. af; 3. aai; 4. al; 5. reu; 6. an; 7. maan; 8. om; 9. een; 10. spade; 12. lage; 13. esprit; 15. nare; 17. renet; 19. tennissen; 22 li; 24. epos; 26. re; 27. tor; 29. pres e; 31. nobele; 33. kinine; 36. et; n.t.39. neo; 40. iet; 41. eva; 43, 44. el; 47. re; 49. st; 50. ermelo hark; 52. pedel; 54. oog: 57. kolos leer: 60. a.m.; 61. iran; 62. ed; 64 WATERSPORT Het zomerse weer heeft nauwelijks zijn intocht gedaan of vele watersportliefheb bers in G'berg staan voor grote moei lijkheden waar hun boten te meren. In het begin deed het gerucht de ronde dat de steiger weg moest in verband met de bouw van een nieuwe brug. Het ge meentebestuur had de watersportliefheb bers reeds maanden geleden gewaar schuwd, maar met de nieuwe brug is nog geen begin gemaakt. Op het ogen blik liggen er al verscheidene boten en kano's aan een steiger gemeerd, die er absoluut ongeschikt voor is. Kan het gemeentebestuur niet een paar palen la ten heien, om de steiger vast te leggen, zodat men er tenminste met een gerust hart een boot kan aanleggen. Is het niet een schande voor G'berg dat het zich door de omliggende gemeenten het gras voor de voeten laat weg maaien, temeer daar het door het bezit van een goede aanlegplaats het watersportcentrum van de omtrek kon zijn. Begint het gemeentebestuur nu nog niet te beseffen, dat een nieuwe aanleg plaats voor deze gemeente geen over bodige luxe is. GEERTRUIDENBERG. EEN WATERSPORTLIEFHEBBER SPEELTUINEN Als bewoner van het oudste deel van het Heuvelkwartier was ik een dezer dagen weer getuige van een complete politie-overval op voetbalspelende kinde ren. Via een doorgang tussen Houtman straat en Olivier van Noortstraat ver scheen plotseling Hermandad, terwijl een collega in burger via de Columbusstraat de zaak compleet maakte. Zonder goed te pratenf dat de kinderen op de gras velden spelen, vraag ik mij af (en met mij vele ouders) of het nu eindelijk eens niet hoog en hoog tijd wordt, dat er speelgelegenheid voor onze kinderen komt. Het veelvuldig geschrijf over bal dadige jeugd in het Heuvel kwartier gaat de mensen gruwelijk vervelen. Van al de narigheden is het gemeentebestuur zelf de grote schuldige. Reeds jaren geleden werd de aanleg van speelvelden, shot- velden en rolschaatsbanen in de gemeen teraad goedgekeurd, maar nog steeds wacht het oudste gedeelte van het Heu velkwartier op de uitvoering hiervan. Waarom toch dit traag gedoe? Wenst de gemeente het Heuvelkwartier aantrekke lijk te maken voor zijn bewoners, dan moet de grote meerderheid, die door de kinderen gevormd wordt, beslist niet ver geten worden. BREDA. J. H. MOEDERS UIT DE KAMPEN Enige maanden geleden deed ik de suggestie, een actie te beginnen, om moe ders uit D. P.-kampen met vakantie naar Nederland laten komen, Ik kreeg toen een brief terug dat dit onmogelijk was gezien het gevaar voor de Nederlanders, met het oog op t.b.c. Nu las ik tot mijn verwondering in uw blad van vorige week zaterdag dat moeders uit het kamp Lindau de moeder van kapelaan Snoeren 1 tulpen hadden aangeboden. Zouden de andere vrouwen in de kampen ook niet dankbaar zijn voor zo'n welkome vakantie? Ik weet zeker dat dit de naam van Nederland en vooral van Breda voor hen een nog warmere klank zou geven. BREDA N.N. NIET IDEAAL Zondag jl. moest ik naar de openbare waterplaats aan de Nieuweweg, maar wat ik daar tegen kwam, was bij de beesten af. Vlak voor de ingang lag een niet te noemen substantie, zodat ik er om heen moest lopen, maar van binnen was het nog erger. Er lagen zeker 5 kartonnen dozen in het midden van het rooster waarlangs het water afgevoerd wordt. Heel de zaak was verstopt, wat een zeer onaangename lucht verspreidde. Onze stad staat als zeer proper bekend, maar de vreemdeling die daar geweest is zal dit in twijfel trekken. BREDA, Kloosterstraat 15. B. v. GENNIP. OPVOEDING GEWENST Zowel te Bergen op Zoom, te Venlo en te Roermond zijn door jongere Katholie ken aan de verkiezingspropaganda van de P.v.d.A. moeilijkheden in de weg ge legd, die afgekeurd worden. In B. o. Z. traden de jongeren humoristisch op en als dit korter geduurd had zou een af keuring niet nodig zijn geweest. In Ven lo en Roermond echter heeft men door allerlei tegenmaatregelen de propaganda gebrutaliseerd. Dit is afkeurenswaardiger. Vooral in Roermond, waar minister-president Drees niet alleen om zijn functie, maar ook om zijn persoon, zeer achtenswaardig kreeg dit optreden van jongeren een voor het Katholieke welwillende hart, en een voor het fair play ook in verkiezings strijd geldig, wrange bijsmaak. In al deze gevallen heeft het plaatse lijk K.V.P.-bestuur bekendgemaakt dat het van deze acties niets afwist. De jongeren" kunnen uit deze gang van zaken heel wat levenswijsheid op doen aangaande de levensgewoonten on der fatsoenlijk politiek opgevoede men sen. Maar wat nu met die „jongeren"? Wat zijn of wat waren die „jongeren"? In onze K.V.P.-organisatie kennen wij tegenwoordig een „jongeren "-organisa tie. In Bergen op Zoom zeker en ook waarschijnlijk in Venlo en Roermond. Zijn die „jongeren", die beslist afkeu renswaardig optraden, de jongeren-leden van de organisatie? Of zijn het anderen? Is dit onderzocht en zal het worden bekend gemaakt? Zijn zij leden van de jongerenorgani saties, Wat heeft men er dan aangedaan? Is bij de verdere „opleiding" hun gesteld dat hun optreden afkeurenswaardig was en waarom dit zo is. Zijn het anderen jongeren, dan is het toch wenselijk, te weten te komen waar de bron is van dit ongewenste optreden. Er moet ergens 'n bron zijn en het is goed die op te zoeken en de gebeurtenissen te gebruiken om de jongeren te wijzen op hun al of niet toe komstige plichten als staatsburgers en als wellevend mens. Er is nu eenmaal een politieke tegen stelling tussen K.V.P en P.v.d.A., maar die raakt zeker niet bijvoorbeeld een per soon als Drees. Dat zij dit niet inzagen is een bewijs dat althans hun politieke instelling uiterst groen en onervaren is. Het zou goed zijn, als wij ouderen eens konden lezen of horen op welke wijze deze jongeren terecht gewezen zijn. B.O.Z. Ir. A. J. L.. JUTEN In Duitsland schynt men er genoeg: van te hebben. Dit zou men althans kunnen afleiden uit de uitspraak van het gerechtshof te Essen in het jaren lange proces van de Duitse Duiven- sportbond tegen zijn voormalige di recteur dr. U., die advocaat en no taris is. Wegens geconstateerde on regelmatigheden in de boekhouding werd deze heer op 4 juni '54 op staan de voet ontslagen. Nu zijn zulke man nen geen katten om zonder hand schoenen aan te pakken; beide partij en namen vrouwe Justitia in de arm. Na veel vijven en zessen veroordeelde Essen de gewezen directeur van het Bondsbureau o.m. tot terugbetaling van DM 7148.70. In hoger beroep werd hij ook door het Landesarbeits- gericht te Dusseldorf in het ongelijk gesteld „hebbende dr. U gepoogd vuistrechtelijke methoden te gebrui ken, waarmee men in een rechts staat schipbreuk lijden moet". Het feit van kwade trouw werd bewezen geacht, wat altijd een lelijk ding is. Nogmaals in hoger beroep werd be klaagde thans veroordeeld tot terugbe taling van DM 10.454. Meer had de Duitse Bond niet geëist. Mijnheer de president liet in 't midden wat er van een post van DM 12.000 geworden is. Het was voor hem genoeg dat de Doktor ze uit de kas genomen had, zonder het bedrag te kunnen verant woorden. Het verslag staat in grote opmaak in „Der Kupferdreher", een te Essen verschijnend dagblad. Hopelijk is de ze onverkwikkelijke historie, die bij onze oosterburen stofwolken als atoompaddestoelen heeft doen op waaien, thans definitief uit de we reld. Volgens dat het schijnt, voelt men er in het Duitsland van Aden auer niets meer voor om „op de vuist" te gaan. En dan heb ik hier de uitslagen van St. Ghislain, in de Bredase Bond vloog de snelste van de 3510 duiven 1380 meter per minuut: 1 Adr. Fran ken, 2. J. van Boxtel, 3 J. Mol, 4 De Jong en Ko. 5 P.M.Jaspers, 6 Adri. v. Halteren, 7 M. Remie, 8 J. Kapitein, 9 W. Matthijssen, 10 A. Kleemans, U L. Boeren, 12 P. de Peijper, 13 wwrd;^46.nB^K»^r:inaaiQpii«I0tó" 1 l^ers, 14" Jac6 Verhoeven! ttö. i 4% afia# 77. at; 73. 79. lg; 80. me. i5# Petersen. 16 H. de Visser, 17 A. van Sluys, 18 C. Jacobs, 19 C. v. Halsteren, 20 P. van den Bogaard, 21 Adje van Nunen, 22 Hein Roks, 23 Chr. Joosen, 24 W. IJzermans, 25 J. Laurijssen, 26 L. Remie, 27 C. van der Linden, 28 Ant. Joosen, 29 C. Beusenberg,' 30 W. van de Vijver, 31 Th. Dekkers, 32 Gebr. Schuurmans (26 mee), 33 Van Doorn, 34 J. Jas pers, 35 Alf. Jansen, 36. M. Remie, 37 W. van Tilburg, 38 Adr. van Halte ren, 39 F. Feskens. 40 G. Feskens, (blijft in de familie), 41 P. Schier- mannie, 42 J. Dekkers, 43 Th. Abben- huis 44 J. de Kort, 45 A. Schierman- nie, 46 Jac. Joosen, 47 J. Sips, 48 C. C. van Dongen, 49 M. Schrijvers, 50 C. Vrins enz. De fiets wordt gewonnen door de watervlugge C. Beusenberg, de serie van honderd door P. M. Jaspers, die van vijftig door De Jong en Ko. De prestatie van de duif van Adr. Fran ken, die acht minuten los vooruit vloog, is een speciale vermelding waard. Vele grote kampioenen kla gen dat hun trawanten niet in forme zijn en dat ze geen papier kunnen raken. St. Denis zal de klap moeten geven, zo niet wordt het voor de zo veelste keer pet met den hoed op. C. C. Nieuw Ginneken: 1 Jaan Tim- mers, 2 Jan Roovers, 3 Kest Mar tens, 4 P. van Eijnatten, 5 9 en 11 Van Eil - De Weerd, 6 Kest van End schot (de nieuwe kampioen), 7 J. Wilthagen (1 mee) 8 Jan Marijnis- sen, 10 Frans Heyblom enz. De grote crack Jaan Voeten pakt er zeven van de twaalf. Veel klachten over onre gelmatige aankomsten en pauwstaar ten voorop. K.P.V. te Kaatsheuvel: 1 en 14 A. Peijnenburg, 2 en 13 C. van Boxtel, 3 L. Mosselveld, 4 C. van Dinteren, 5 J. Cornelissen, 6 J. Bergmans, 7 J. Laros, 8 M. van Boxtel, 9 J. van Dongen 10 M. Brockx, 11 W. Ha mers, 12 W. van Heijst, 15 C. van Rooij enz. C. C. Bergen op Zoom e.o. met 1406 duiven: 1 en 5 L. Groffen, 2 Flip van Elzakker, 3 F. Vlegels, 4 A. Schoute ren (niet te verwarren met Toontje uit De Heen, die heel de westkant weer onder tafel vliegt), 6 J. van Geel 7 L. Denissen, 8 J. Karremans Czn. dat karretje loopt ook nog goed, Jan, 9 B. Lambregts, 10 L. Stok, 11 W. Verduit, 12 P. Bruys, 13 A. Vercam- men, 14 C. de Groot, 15 A. Ber- naards, enz. De bonnenverkoop voor rang hebben I het Bondsconcours van Angouleme is in volle gang, zorgt dat ge met uw traktement tussen zit. Verkrijgbaar bij Baasje van Elzakker en M. Ver palen. En dan heb ik hier de V.B.P. te Bergen op Zoom: 1 R. Free, 2 4 en 10 de grote kampioen Willem van Broek hoven, 3 J. Segers, 5 Jac. Weijdt, 6 J. Mentzij, 7 Jac. Musters, 8 en 9 C. Stoop, 11 J. Sebregts, 12 J. Segers, 13 C. Augusteijn, 14 J. Sep en 15 Jac. de Vos enz. Het Zuiden te Reijen: 1 C. Wens; 2 Jac Maas, 3 Jac. Biemans: 4 «Van Opstal-van de Steen; 5 J, C. Hese mans, 6 Ant. van Dorst, 7 en 8 A. Metsaars, 9 A. C. Willemen, 10 Adr Smans enz. Gevleugelde Vrienden te Chaam: 1 P. van Opstal 2 P. Verheijen, 3 Fr. Verheijen, 4 P. van Raak, 5 J. de Rooy, 6 C. Oomen, 7 C. van Boxtel, 8 B. Hendriks, 9 J. Ansems, 10 Adr. Geerts enz. De Luchtbode te Dinteloord: 15 6 en 7 C. de Zwart, 2 C. de Geus, 3 en 4 Chr. Nieuwland, 8 Kwits-Duyve- laar, 9 A. J. Nieuwland, 10 Gebr. van Poppelen. Verder heb ik nog een nagekomen uitslag van Pont St. Maxence uit Nieuw Vossemeer e.o.: 1 Giel Plas, 2 Chr. Luysterburg, 3 4 7 10 12 enz. Jan Cools, 5 P. Wijmans, 6 J. Ma- thijssen, 8 en 11 Pietje Kooien, 9 P. van Overveld enz. In West Zeeuwsch Vlaanderen werd een groot concours gegeven van Dour- dan, dat de rook er af vloog: 1 8 en 11 Staf Dusarduyn te Groede, 2 3 17 18 A. de Putter te Cadzand, 4 5 14 Staf de Wever te Schoondijke, 6 M. de Smet te Ede. 7 P. Buyze te Bres- kens, 9 A. Breyaert te Aardenburg, 10 12 13 P. de Smit te Sluis, 15 J. de Meester te Breskens enz. UITSLAGEN UIT BELGIë Op veler verzoek geef ik, in het vervolg, evenals vroeger, als de plaatsruimte het toelaat, de uitsla gen van enkele belangrijke vluchten in België. Zijn het regionale en pro vinciale vluchten, dan neem ik die van de Union te Antwerpen, omdat menigeen nieuwsgierig is, hoe het daar allemaal gaat, alsmede een paar concoursen, waar blijkens het gezette geld de beste duiven hebben gevlogen. Het spreekt van zelf, dat nationale concoursen voor- In de Antwerpse Union dan werd Dourdan gevlogen met 1791 duiven en ik heb de eer U deze week de „twintig eersten" te geven: 1 Jos Janssens te Deurne, 2 A. Geraerts te Stekene, 3 en 16 M. van Tuyn, 4 Sooi- ke de Clercq te Klinge, 5 Dorsan Naessens te Stekene, 6 Victor van HJvermaet te Klinge. 7 en 11 Van Rhijn-Kloeck te Merksem. 10 Huys- kens-van Riel te Ekeren; 12 en 17 L. Soetewey te Kapellen, 13 R. Debie te Stabroek, 14. Edw. Steenput te Eksaarde, 15 en 19 A. Ramsdonck te Merksem, 18 A. Plaquet te Ste kene, 20 R. Mous te Berendrecht enz. Met 3 16 27 29 50 85 en 97 heeft van Tuyn weer bijzonder sterk gevlogen. Verreweg het meeste geld was uit gezet op de provinciale Orleans te Kortrijk, waar de gevreesde halve fondmannen tussen Schelde en Leie „er met de groffen bustel doorheen gingen": 1 G. Bossuyt te Waregem (9335 fr.), 2 Roger Vereecke te St. Louis Deerlijk, met zijn vermaarde „88" waarschijnlijk de beste halve fondduif van België (19.605 fr.), 4 en 5 E. Deweer te Harelbeke (resp. 2725 en 4225 fr), 6 R. Dewever te Kortrijk (4045 fr), 7 C. Delbecque te Kortrijk (3045 fr), 8 Jan Verwee-Pi- cora te Kortrijk (4735 fr), 9 O. Win dels te Deerlijk (11.405 fr), 10 G. Bos suyt te Waregem (7605 fr), 11 en 12 de sterkste halve fondspeler van Bel gië Alois Varnewijck te Waregem (resp. 7605 en 7805 fr), 13. C. Van- fleteren te Harelbeke (3645 fr) 14 A. Decuypere te Kortrijk (5205 fr), 15 R. Lesage te Bissegem (3275 fr), enz. Vandenbroucke - De Weerd had den hun drie beste duiven mee die de nationals moeten vliegen, zij vlo gen tegen de specialisten op drie- en vierhonderd km. alle drie in de prij zen. De Haspengouwse Federatie vloog met 2468 duiven Toury: 1 A Jacobs te Wange (1992 fr), 2 G. Magon te Heers (1561 fr), 3 Jean Hayen te Attenhove (4992 fr), 4 Raymond Hoe- banckx te Landen (8728 fr), 5 Aug. Virlot te Herstappe (1790 fr), 6 G. Herbots te Binderveld (6059 fr), 7 H. Kempeneers te Hoepertingen (5321 fr), 8 Arthur Piron te Jeneffe (343 fr), 9 René Beckers te St. Truiden (1548 fr.), 10 Vanderstukken - Veaux te Eorset (758 fr). Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE DRINKWATER In Nederland wordt veel gedaan voor gezondheidszorg. Daar worden miljoenen aan gespendeerd. Dat echter 50 pet. van de boeren het zonder leidingwater moe ten doen, interesseert blijkbaar geen mens Totdat er voedselgebrek komt. Dan we ten ze de boeren wel te vinden. Heeft men wel eens bedacht hoe sme rig het regenwater kan zijn, dat uit de goot komt. Allerlei gedierte verontrei nigt het. De helft van de Nederlandse veestapel krijgt ook geen leidingwater, maar water uit welputten en sloten. Dit maakt het gebruik van ongekookte melk gevaarlijk. Statistisch is bewezen, dat de stads mens bij keuring voor dienstplicht ge zonder blijkt te zijn dan de bewoner van het platteland. En de natuur is zo gezond, zegt men dan. Dat 6 tot 10 procent van het Nederlandse volk het met minder waardig water moet doen is een schan de. In het buitenland ligt het percentage veel gunstiger. Door Rijkssubsidies moet het toch mogelijk zijn, ook de platteland bewoners van het leidingwater te laten profiteren. Er zijn 16 procent agrariërs in ons land, maar op de begroting wordt geen 16 pre. voor hun welzijn uitgetrokken. Is dit r echtvaardigh eid PHILIPPINE IEMAND DIE GOED DRINKWATER WIL VOEDSELVERSPILLING Al dikwijls heb ik mij geërgerd over de inhoud van de vuilnisemmers. Hoe veel brood wordt er niet weggegooid, zelfs hele broden. Dit is diep treurig. Waarom dit niet in een aparte bak ge gooid en met de schilleboer meegegeven? Deze komt toch ook niet voor niets langs de deur. Dit is tenslotte zijn broodwin ning, maar hoofdzaak is het, dat dit brood ten goede komt aan de beesten. Tijdens de strenge wintermaanden werd er toch ook met man en macht voor de vogels gezorgd. Daar werd door iedereen aan deelgenomen. Laat men nu voortaan het oude brood en verdere keukenafval bewaren, zodat de dieren er goed mee zijn. BREDA. C. de V. SOEKARNO Een zekere heer Soekarno, die thans een even grote bekendheid geniet in Amerika, als enkele jaren terug in Japan, heeft de Amerikanen eens precies ver teld wat voor een vreselijke uitbuiters die Nederlanders eigenlijk wel zijn. Jam mer genoeg is de rede van dit staatshoofd voor het congres net iets te kort geweest voor een goed begrip der feiten. Enige punten die de heer Soekarno zeker naar voren had moeten brengen volgen hier: „Ziet-U eens hoe Indonesië vooruitge gaan is sinds de Nederlanders er ver dwenen zijn. Onlusten behoren tot het verleden en nu pas wordt er werke lijk recht gesproken. Of zou de geachte heer Soekarno deze beweringen niet aangedurfd hebben, om dat hij dan te opvallend had moeten lie gen? Ik zal het gedrag van deze presi dent niet walgelijk noemen, en de kwa lificatie collaborateur niet gebruiken, maar de zegswijze „Stvoor dank" is hier toch wel op zijn plaats. Toen Soekarno gevraagd werd of het gevangenhouden van Nederlanders in In donesië niet indruiste tegen de rechten van de mens, heeft hij een erg lang ant woord gegeven. Laten we hopen dat het niet lang ge noeg geweest is om de vrije wereld van zijn gelijk te overtuigen. OOSTERHOUT J. OOMEN SOEKARNO (II) Te oordelen naar de sensationele be richten over Soekarno's bezoek aan de Verenigde Staten zou men mogen ver onderstellen, dat de Amerikaanse open bare mening een beetje op drift is ge raakt; en dan is dat zeker niet voor de eerste maal in de geschiedenis. Wel merkwaardig, hoe zulk een intelligent en machtig volk altijd weer zó ontvankelijk blijkt voor schijnheilige glimlachjes en zoetsappige vleierij. Vermoedelijk zou Adolf Hitler thans driekwart van de we reld hebben beheerst, indien hij op het juiste psychologische moment slechts een joviale Wallstreet-grijns had weten te produceren; simple comme bonjour. We hopen intussen dat Soekarno daar in New York niet a 1 te vermoeid raakt, dat hij althans nog voldoende van zijn verbijsterende beminnelijkheid overhoudt voor zijn a.s. bezoek aan het Kremlin. Het lijkt ons overigens een onmogelijke opgaaf, om, na de Nederlanders en de Amerikanen ook nog de Russen in de maling te nemen; gesteld dat zulks in Soekarno's bedoeling ligt. Het meest beschamende van deze hele Nieuw-Guinea-affaire is voor ons Neder landers evenwel niet gelegen in wat Soe karno te Washingtondoch in wat Hatta onlangs te Djakarta heeft gezegd: ,.0p het juiste ogenblik zullen de Ne derlanders gedwongen worden, Nieuw- Guinea aan Indonesië terug te geven..." De heer Hatta moet wel zeer gegronde redenen hebben om aan te nemen, dat „de meer progressieve groeperingen in Nederland thans wel bereid zijn, Nieuw- Guinea aan ons af te staan..." Een duidelijk appèl dus aan de .pro gressieve" elementen van ons eigen volk. De doorbraak mag dan al „mislukt" he ten, voor afbraak van het Koninkrijk der Nederlanden zijn er weer goede vooruit zichten, blijkbaar. BREDA. L. PISON. (Advertentie)

de Stem | 1956 | | pagina 5