RADIO TELEVISIE RAKONA gDagbU? Pe^tcm Vitamine De Diamantmijnen Koning Salomon ONTSLAG MENDèS-FRANCE Onderhandelingen in Algerië 1 Ik had alles transpiratie 4 AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO TWEEDE BLAE ZATERDAG 26 MEI 1956 e Deze week in het buitenland Meningen en Commentaren S VOOR DE MICROFOON WAT WETEN WIJ VAN DE NOORDZEE ZEESPIEGEL RIJZING Kroestjev over „vrijheid" van godsdienst Fransen vlot op over oceaan Prins Bernhard in Italië Jongetje van drie jaar verdronken Liturgische Kalender NARE DAGEN? AMBULIN! Opletten de boodschap J TELEVISIEPROGRAMMA'S van door H. Rider Haggard i Ad vei ten tie) T~)E Franse premier Mollet is uit Moskou teruggekeerd zonder enige toezegging van de Sovjet regering, dat Rusland, zij het maar indirect, de Franse actie in Algerië steunen zal. In het slotcommuniqué over het Franse bezoek te Moskou was er wel sprake van Russische hoop, dat de Franse regering een passende oplossing voor het Algerijnse vraag stuk zou vinden, „in de liberale geest, waardoor de Franse regering zich laat leiden," maar bij deze libe rale geest moest dan naar de Sov jet-bedoeling wel vooral gedacht worden aan het voorbeeld van de oplossingen in Tunis en Marokko. Bovendien werd de Franse regering deze liberale geest alleen maar toe geschreven in de Franse tekst van het communiqué; in de Russische tekst was er eerder sprake van hoop, dat de Franse regering zich deze liberale geest eens zou gaan eigen maken. Hoe het precies bedoeld was, heeft Kroetsjef op een receptie in het Kremlin wel duidelijk gemaakt, toen hij een heildronk uitbracht op de Arabieren en alle volken, die strijden voor hun nationale onaf hankelijkheid. „Als mensen mij ko men vertellen, dat er volkeren zijn, die niet rijp zijn voor zelfbestuur, lach ik ze uit," aldus Kroetsjef. Misschien zou Kroetsjef dergelijke ontboezemingen nog wel voor zich gehouden hebben, wanneer Mollet maar op de suggestie van Boelga- nin had willen ingaan, dat Frank rijk een meer onafhankelijke poli tieke lijn zou gaan volgen. Maar Mollet heeft er juist geen twijfel aan laten bestaan, dat Frankrijk trouw zou blijven aan zijn bondge nootschappen, dus ook aan de NA VO, en dit is het meest waardevolle van het Franse bezoek aan Moskou gebleken. Intussen keerde Mollet praktisch met lege handen naar Parijs terug, waar hem een nieuwe teleurstelling wachtte. De minister zonder porte feuille Mendès-France, die al een maand eerder gedreigd had ontslag te zullen nemen, wanneer het beleid en de ontwikkeling in Algerië geen keer namen, gaf thans te kennen de daad aan het woord te willen voegen. Hij is nu inderdaad afge treden, zonder dat overigens zijn radicale partijgenoten in het minis terie dit voorbeeld gevolgd hebben. MENDèS-FRANCE was het niet eens met het thans in Algerië gevoerde beleid, omdat dit zich te zeer tot militaire actie beperkte. Hij wilde tegelijk een duidelijke po litieke koers uitgestippeld zien. Te gen de militaire actie verklaarde hij zich echter niet. Hij betoogde inte gendeel, dat deze niet energiek ge noeg is geweest. Men had door het oproepen van reservisten, wat Mollet zo lang mogelijk heeft trach ten te voorkomen in de afgelo pen maand al veel verder met de pacificatie kunnen zijn, zodat men nu reeds politieke maatregelen had moeten kunnen treffen. De politieke maatregelen, welke Mendès-France wenst, zijn onlangs in de „Cahiers de la République" gepubliceerd. Daarin was sprake van vrijlating van politieke gevan genen, persvrijheid, ontbinding van gemeentebesturen, agrarische her vormingen, loonsverhogingen en dergelijke meer, allemaal maatrege len, die men in een land, dat prak tisch in oorlogstoestand verkeert, bezwaarlijk kan gaan doorvoeren. Men zal zich echter herinneren, dat Mendès-France al bij de ver kiezingen vóór de kabinetsformatie heeft willen aansturen op een Frans- Algerijns gesprek, waarvoor de Al gerijnse partners gevonden moesten worden na Algerijnse verkiezingen. Mollet geeft trouwens hetzelfde voor, maar men kan niet zonder pacificatie tot verkiezingen geraken. De bedoeling van Mendès-France schijnt nu te zijn, ofschoon hij er zich niet duidelijk over uitlaat, reeds tijdens de militaire actie op de een of andere wijze tot onderhandelin gen met de Algerijnen te komen. Daarvoor zou hij ook al eerder een reis naar Marokko ondernomen heb ben, waarop de M.R.P.-leider Teit- gen onlangs in afkeurende zin ge zinspeeld heeft. De Franse regering houdt echter nog vast aan een militaire pacifi catie, die aan het Frans-Algerijns gesprek moet voorafgaan, en aan een fundamenteel verschil tussen de Algerijnse situatie en die van Ma rokko en Tunis. De vastheid van haar beleid schijnt door het uittre den van Mendès-France versterkt, nog te meer omdat zij thans meer steun in rechtse kringen zal moeten zoeken. Dit ook al, omdat zij de steun der communisten, die weer eens aan het omzwaaien zijn, moet gaan ontberen. TN feite staat de regering echter zo sterk niet, omdat de pacifi catie in Algerië niet vordert en er daarom steeds zwaarder offers ge vraagd worden van de Franse be volking en de Franse economie, die men nu meer gaat gevoelen dan tij dens de strijd in Indo-China. Men ondervindt tevens de weer slag van de Algerijnse gebeurtenis sen in Tunis en Marokko, die aan dringen op gelijke behandeling van Algerië en zich onafhankelijker ge dragen dan Frankrijk zich bij voort- duur van onderlinge banden had voorgesteld. Van buiten af komt Nehroe nu met een voorstel voor een geweld loze oplossing in Algerië, die prak tisch op onderhandelingen neer komt. De Arabische Liga wil de Algerijnse kwestie voor de Veilig heidsraad brengen. Het is de vraag, of Frankrijk al dergelijke druk en suggesties zal en kan blijven weer staan. Hoe sterk de parlementaire basis voor het Algerijnse beleid der re gering is, zal volgende week blijken, wanneer de Assemblee een algemeen debat houdt over Noord-Afrika. <xxxxxxxxxx><xxx>oooooooooo<xxxx>ooo<xxxxxxxx>ooooooo J»00000<XXX>0000000000000000000<>C>00<X>00000000000000 PR is een heel schema opgesteld van speciale politieke radio uitzendingen. Alle bona-fide par tijen mogen meedoen. De minister raad stelde vast, dat de CPN niet tot de bona-fide-partijen mocht worden gerekend. Men heeft deze aangelegenheid niet op haar oppor tuniteit beoordeeld, doch principieel. Opportuun zou het immers zijn, een communist maar een half uurtje te laten praten. Dat zou waarachtig niet zo veel betekenen voor de me ningsvorming onder het volk. En nu gnuift de communistische pro paganda om een buitenkansje: De heren worden „verdrukt", het vrije woord wordt beknot! Minister Cals heeft in de Eerste Kamer uiteen gezet, dat daarvan geen sprake is. De heren mogen propaganda maken zo veel ze willen, maar het zou te gek worden, als hun daarbij van o verheidszij de nu ook nog de hel pende hand zou worden toegestoken. We geloven, dat dit een reëel stand punt is. Reëel dunkt ons ook, dat men op grond van de programma's aan nieuw zich aandienende groe pen ook de kans heeft willen geven op een speech voor de microfoon. Alleen is het maar jammer, dat er een omissie heeft plaats gehad met betrekking tot de Nederlandse Op positie Unie. De kandidaten waren niet scherp genoeg bekeken. Deze omissie is nu echter goed gemaakt. Acht heren mogen nu aantreden in de officieel voor verkiezingspropa ganda vrij gemaakte uren. Laten we intussen eerlijk wezen en vast stellen, dat speciaal de PvdA en in mindere mate ook de KVP ook nog andere gelegenheden hebben om zich voor de microfoon te weren. JN beschouwingen over het Delta- plan is voortdurend sprake over de rijzing van de zeespiegel, die naast de bodemdaling noodlottig kan worden, wanneer het land niet door sterk verhoogde dijken of af dammingen beschermd wordt. Men gaat hier dus uit van de toe stand en van veranderingen in de Noordzee, maar de gegevens daar omtrent kunnen bezwaarlijk ont leend worden aan een waterloop kundig laboratorium zoals dat van prof. Thijsse. Van wetenschappelijke zijde werd ons bevestigd, dat concrete kennis omtrent de Noordzee maar al te zeer ontbreekt. Beschouwingen hierover moeten daarom ook steeds een speculatief karakter dragen. Het ligt wellicht ook niet zo zeer op de weg van de „natte" water staat zijn werkzaamheden buiten gaats te verrichten, omdat zijn taak op de wateren binnenslands ligt. Maar dan kan voor dit onderzoek toch een andere dienst worden in geschakeld. De marine kan hier ze ker de helpende hand bieden. Het gaat om zaken zoals zandaan- en afvoer aan de kust. dieptepeilin gen en stroomverplaatsingen. Men kan er nu wel naar gissen, maar voor beslissingen van grote draag wijdte past toch zeker, dat zij ge daan worden aan de hand van zorg vuldig verzamelde wetenschappelij ke gegevens. 70ALS in artikelen van Luctor in dit blad al herhaaldelijk is be toogd, is de voorstelling van zaken omtrent de zeespiegelrijzing, zoals de Deltacommissie die geeft om de opzet van haar plan te staven, aan vechtbaar. Het betreft hier juist een punt, dat nader onderzoek in de Noordzee zelf vereist. Wat weet men b.v. eigenlijk over de invloed van de ijs- afsmelting op het zeeniveau? De studies der geleerden over de absolute en relatieve zeespiegel rijzing, waarin met een evolutie van eeuwen wordt gerekend, komen tot zeer uiteenlopende bevindingen. De Deltacommissie gaat nu wel van de hypothese uit, als zou de rij zing van de zeespiegel constant voortduren en toenemen, maar dit staat volstrekt niet vast. Een studie van dr. Bennema in „Boor en Spade" wijst veeleer uit, dat de zeespiegelrijzing periodiek door een zeespiegeldaling gevolgd wordt. Maar in de opzet van het Delta plan komt deze zienswijze blijkbaar niet van pas. De vooropgestelde doelstelling is met een vreesaanja gende zeespiegelrijzing nu eenmaal beter gediend. De faam gelijkt een schaduw: nu eens gaat ze u vooruit, dan weer volgt zij u: soms iszij groter, soms ook kleiner dan gij. De secretaris van de Russische communistische partij, Kroestjev, heeft donderdag gezegd dat in Rus land iedere godsdienst gerespecteerd wordt, hoewel de communisten zelf niet aan God geloven. Hij zei dit in antwoord op vragen van de Indonesische delegatie die momenteel in de Sovjet-Unie op be zoek is. Volgens de Indonesische zaak gelastigde. Darmanto. heeft Kroestjev ook gezegd dat het Sovjet-systeem nu reeds zo ingeworteld is, dat de partij en de regering een lankmoedi ger houding tegenover de kerkelijke autoriteiten kunnen aannemen. De delegatie, die onder leiding staat van dr. Sartono, voorzitter van het Indonesische parlement, heeft ook gesprekken met premier Boelganin en president Worosjilov gehad. Boelga nin zou gezegd hebben dat de Sov jet-Unie ,,alle mogelijke" hulp ter beschikking van Indonesië wil stellen en dat de Indonesiërs zelf maar moe ten beoordelen of er aan deze hulp voorwaarden verbonden zijn. Vier Fransen zijn donderdag op een vlot van ongeveer vijf meter lengte uit Nieuw-Schotland vertrokken. Zij hopen binnen twee tot drie maanden in Europa aan te komen. Ze hebben voor een maand voedsel en water bij zich en hopen onderweg vis te kunnen vangen. Hun enige be schutting is een kleine met linnen overdekte hut, die ruimte biedt om te slapen. De vier begonnen hun vlot de tien ton metende ,,1'Egare Deux" in maart in Martmouth te bouwen. Twee van hen trachtten het vorige jaar van Montreal uit de oceaan over te steken, maar hun vlot werd door een orkaan op de kust van New- Foundland stukgeslagen. Prins Bernhard is voor een twee daags particulier bezoek aan Italië in Riccione, aan de Adriatische kust, aangekomen. De prins zal tijdens zijn bezoek enkele fabrieken bezichtigen. Op de terugreis van Italië zal hij in Genève een vergadering van de Foundation Europeënne de la cul ture" bijwonen. Hij zal dinsdag in ons land terugkeren. (Advertentie) geprobeerd tegen 'f* Mej. An. Bosch. Pr. H«n- JrlkUan, Bloemandaal, schrijft: Hat wil vrasalijk var- veland voor ledaraen op kantoor en thuis an vooral als Ik uitging. Maar nu gebruik ik Arrld •rame mn met reuze resultaat. Nooit meer last van transpiratie an gaan spoor van geur maar te bekennen. Fantastisch I" Een beetje Arrid in de okselholten - een voudig en vlug. Meteen stopt de trans piratie, geen spoortje geur meer te be kennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principe: het bevat Tr&nstop, waardoor de crème direct bij het aan brengen tot diep in de onderhuid door dringt. Daarom is het zo afdoende - al is het nog zo warm, Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt-niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid, de crème waarvan specialisten hebben vast gesteld dat het anderhalf maal langer, zekerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prijs f. 1.65. Het driejarig zoontje van de fami lie Groenenberg te Nieuwendijk raak te tijdens het spel te water. Toen het kind op het droge was gebracht, was het reeds bewusteloos. Pogingen van een arts om de levensgeesten op te wekken mochten niet baten. (Advertentie) ZONDAG 27 mei. Wit. Feest van de Allerheiligste Drievuldigheid. 2e ge bed van de le zondag na Pinkste ren. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. MAANDAG 28. Wit. H. Augustinus van Kantelberg. DINSDAG 29. Wit. H. Maria Magda- lena de Pazzi. WOENSDAG 30. Groen. Mis van de le zondag na Pinksteren. 2e gebed H. Felix I. Of: Rood. H. Felix I. 2e gebed van de le zondag na Pinksteren. Gewone prefatie. DONDERDAG 31. Wit. H. Sacra- menstdag. Sequentia. Credo. Ge wone Prefatie. VRIJDAG 1 juni. Wit. H. Maagd Ma ria Koningin. 2e gebed. H. Angela de Merici. Credo. Prefatie van de H. Maagd. Of: Wit. Votiefmis ter ere van het H. Hart. Gloria. Credo. Prefatie van het H. Hart. ZATERDAG 2. Wit. Mis van de H. Maagd.op zaterdag. 2e gebed H. H. Marc'ellinus enz. Prefatie van de H. Maagd. (Advertentie) ZONDAG 27 MEI HILVERSUM I 402 m NCRV: 8.04") Nws. en weerber. 8,15 Orgelconc, 8,30 Morgenwijding 9,15 Koorzang. KRO: 9,30 Nws. 9,45 Gram. 9,55 Inleiding hoogmis 10,00 Plechtige hoogmis 11,30 Gram. 11,45 Orgelconcert 12,20 Apologie 12,40 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,10 Dansmuz. 13,40 Boekbespr. I 1,55 Gram. 14,00 Radio Filharm. ork. en solist 14,30 Kamerkoor 15,00 Pianovoordr. I 15,25 Wetenschap en leven, oaus. 15,35 Viool en hammondorgel 15,55 Lichte muz. 16,15 Sport 16.30 Vespers. IKOR: 17,00 Ev. Lutherse kerkd. 17,0 De zuilen in Nederland, caus 18,15 Filmrubriek 18,30 Overpeinzingen van een dorpsdominee 18,40 Muzikale caus. 18,45 Even napraten op de studeerkamer an ds. P. de Geeter. NCRV: 19,00 Boekbespr. 19,10 Nws. uit de kerken 19,15 Vocaal ens. 19,30 Het Evangelie in een draaikolk. caus. KRO: 19.45 Nws. 20,00 De gewone man 20,05 Amateuruitz. 20,25 Act. 20,35 U bent toch ook van de partij?, caus. 20.45 Gram. 21,10 Charles Ribaud verdween hoorsp. 22,00 Promenade ork. en solisten 22,45 Avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws, 23,15- 24,00 Brabants ork. en solist. HILVERSUM II 298 m VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8,18 Weer of geen weer 9,45 Geestelijk leven. caus. VPRO: 10,00 V. d. jeugd. IKOR: 10.30 Oud-kath. hoogmis, AVRO: 12,00 Elektronisch man doline ens. 12,30 Sportspiegel 12.35 Even afrekenen, heren! 12,45 Pianorecital 13,00 Nws. 13,05 Meded. of gram. 13,10 V. d. militairen 14,00 Boekbespr. 14,20 Het leven van Mozart, hoorsp. 15.30 Weense muz. 16,00 Dansmuz. 16,30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Het platteland nu. VARA: 17.30 V. d. kind. 17,50 Nws. en sportuitsl. 18,05 Sportjourn. 18,30 Strijkens. 19,00 Discussie 19,30 Progr. t.g.v. Camille Huys- mans verjaardag. AVRO: 20,00 Nws, 20,05 Amus. muz. 20,50 Saint-Germain des Prés is gestorven, klankb. 21,05 Popularis 21,40 Radiojourn. 21,50 Disco-causerie 22,30 Gr. 23,00 Nws. 23.15 Act. 23,25-24,00 Franse liedjes. BRUSSEL 324 m: 12,00 Ork. conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 V. d. sold. 14,00 Gram. 15.30 en 15,40 Gram. 16.00 Voetbalrep. 16,45 en 17,00 Gram. 17,30 Sportuitsl. 17.35 Gram. 17,45 Sport uitsl. 18,05 Gram. 18,15 Omr. koor 18,30 Godsd. halfuur 19,00 Nws. 19,45 Gram. 20,00 Ork. conc. 21,30 Amus. ork. 22,00 Nws. 2215 Verz. progr. 23.00 Nws. 23,05- 24,00 Gram. BRUSSEL 484 m: 12.15 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Verz, progr. 14,30 Fanfare ork. 14.55 Gram. 15,00 Ork. conc. 15,50 en 16.45 Gr. 17,00 Nws. 17.05 Gram. 19,00 Godsd. half uur 19.30 Nws. 20,00 Gram. 21,45 Idem 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22,55 Nws. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. MAANDAG 28 MEI HILVERSUM I 402 m NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7,45 Een woord voor de dag 8.00 Nws. en weerber. 8,15 Sportuitsl. 8,25 Gram. 9,00 V. d. zieken 925 V. d. BRUILOFT 5 Charles Bembridge en Audrey Briggs uit het Engelse Derby J zijn dezer dagen voor de i tweede maal getrouwd. In hun jonge jaren traden ze met t elkaar in het huwelijk. Maar het ging niet goed en na een 'i heleboel ruzie werd tot echt- scheiding besloten. Dat ge- beurde vijf maanden geleden. Nadien werden echter Charles en Audrey wederom op elkaar verliefd. Ze gaven elkaar weer het ja-woord. Zodoende. Er kan voorlopig nog geen sprake zijn van wittebroods- weken, want eerst moet nog J worden gespaard voor de kos- ten van het echtscheidings- J proces. I)og Het gaat er eindelijk van komen, dat ook de kinderen hun eigen dag krijgen. Na moederdag en na vader dag zal in Amerika op 5 juni een zoon-dag gehouden worden, terwijl men voorts ernstig werkt aan een dochter-dag. Verhaal Twee jongens, die loos brand alarm hadden gemaakt en daardoor de hele brandweer van New Jersey op straat brachten, zijn door een kin derrechter veroordeeld tot 't schrij ven van een opstel. Het moet min stens 1000 woorden lang zijn en han delen over de nadelige gevolgen van hun daad. Aanbod Een warenhuis in Sidney heeft een proef genomen om vast te stellen hoe goed voorbijgangers de etalages bekijken. Het plakte een geweldige affiche op de ruit, waar op stond: „Wij geven u 50 gulden voor 46 gulden en vijftig cent." Het biljet hing er een volle dag, maar niemand kwam binnen om van de voordelige aanbieding ge bruik te maken. „Dit is het - kerste bewijs voor de stelling, dat de mensen wel naar etalages kij ken,. maar zich niet bewust afvra gen, wat er allemaal is te zien." Kip In een overvolle speelclub te Le Touquets in Frankrijk kreeg ieder een opeens zin in kip. Alle aanwe zigen wilden kippebout. En daarna wilden zij nog eens kippebout. En daarna nog eens. Het gevolg was, dat de prijzen van vijfhonderd francs met sprongen steeg tot één miljoen francs per stuk. Bedienden uit de Reuken van het casino gingen op stap om overal panklare kippen op te duikelen. Ze kregen er niet ge noeg bijeen om de behoefte te dek ken en daarom gingen de geachte klanten meest miljonairs te gen elkaar opbieden. Wapen Meteropnemers van het elektri citeitsbedrijf in Long Island krij gen sinds kort voordat ze aan hun dagelijkse ronde beginnen een zakje lekkere koekjes mee. De di rectie wil met deze maatregel het aantal beten, dat personeelsleden vm honden krijgen, drastisch ver minderen. Als er kwade honden opduiken hoeven de mannen niets anders te doen dan bliksemsnel een koekje voor de dag te halen. Briefkaart Zes weken nadat de 23-jarige Ro bert Green uit de gevangenis van het Amerikaanse Camden was ont snapt door stiekum tussen de wielen van een vuilniswagen te gaan han gen en zich zo naar buiten te laten trekken, heeft de politie hem op nieuw kunnen arresteren Zij ont dekte in welke stad hij zich ver borgen hield. Onze Robert had met moederdag namelijk een briefkaart naar huis gestuurd om zijn moeder te feliciteren en het poststempel werd zijn ongeluk. Het verried de plaats waar hij de kaart had gepost. Weerberichten Sommige radiostations in de Ver enigde Staten overwegen de moge lijkheid om de dagelijkse weerbe richten op een wat origineler manier in de ether te brengen. De dor ge worden zinnen zouden worden ver vangen door nieuwe termen, die aan het taaltje van bookmakers doen denken. „Kans op neerslag" zou dan zo iets worden van „Drie tegen één dat het vandaag regent." De dorstige helikopter-piloot (Advertentie) vrouw 9,30 Kookpraatje 9,35 Waterst. 9,40 Gevar. progr. 10,10 Gram. 10,30 Morgen dienst 11,00 Gram. 11,20 Gevar. muz. 12,25 Voor boer en tuinder 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Meisjeskoor 12,53 Gr. of act. 13,00 Nws. 13,15 Oud emuz. 13,40 Gram. 14,05 Schoolradio 14,35 Gram. 14,45 V. d. vrouw 15,15 Lichte muz. 15,45 Gr. 16,00 Bijbeloverdenking 16,30 Oude muz. 17,00 V. d. kleuters 17,30 Gram. 17.40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: dr. A. van der Horst: Mens en melodie in de Nederlandse Antillen 18,00 Koorzang 18,20 Sportuitsl. 18,30 Gram. 18,40 Engelse les 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Orgelspel 19,30 Pari. comm. 19,45 Verkiezingstoespr. 20.00 Radiokrant 20,20 Banjo-ork. 20,40 Berglift. hoorsp. 21,20 Vierhandig cia vecimbelrecital 21,40 De Bijbel onder de^Zuid-Toradjas, caus. 21,50 Omr. ork. en solist 22,45 Avondoverden king 23.00 Nws. 23,15 Gram. 23.40-24,00 Evangelisatie-uitz. i. d. Duitse taal. HILVERSUM II 298 m - AVRO: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8.00 Nws. 8,15 Gram. 9,10 V. d. vrouw 9,15 Gram. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gram. 11,00 Merk waardige medici caus. 11,15 Kamerork. 11,45 Voordr. 12,00 Orgel en sopr. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,35 V. h. plat teland 12,45 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Metropole ork. 13,55 Koer sen 14,00 Viool en piano 14,30 Reisverhaal 14,50 Gram. 15.15 Hersengym. 15,40 Gr. 16,45 Het Spectrum 17,10 Gram. 17.30 V. d. padvinders 17,50 Mil. comm. 18,00 Nws. 18,15 Orgelspel 18,30 Amus. muz. 19,00 Verkiezingstoespraak 19,15 Byzantijns koor 19.45 Regeringsuitz.: Landbouwru- briek: Uw huis... zoals het worden kan, rep. van een tentoonstelling voor en door plattelandsvrouwen 20,00 Nws. 20,05 De Radioscoop 22.45 Vrouwenkoor 23,00 Nws. 23,15 Radiojourn. 23,25-24,00 Filmprogr. BRUSSEL 324 m: 12,00 Ork. conc. 12,30 Weerber. 12,34 V. d. landbouwers 12,42 Gevar. muz. (om 12,55 koersen) 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 Schoolradio 15,20 Ka- mermuz. 16.00 Koersen 16,02 V. d. zieken 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17.45 Kinder, liederen 18,00 Franse les 18.15 Gram. 18,25 Kron. voor beschaafde omgangstaal -18,30 Aanleg en service door gediplomeerde monteurs Uitsluitend wereldmerken Grote keuze in onze showroom GÏNNEKENSTRAAT 61 BREDA Telef. 9683 Goed van vertrouwen als V is, let U soms niet op, of U Uw MAÏZENA DU RYE A - die U toch nadrukkelijk vraagt - ook werkelijk krijgtJa, thuis, in het gebruik dan merkt U het verschil gauw genoeg. Want er bestaat geen beter bindmiddel voor groenten, soepen en sau sen dan de echte MAÏZENA DU RYE A. Niet zonder reden wereldvermaard. Vraag dus niet alleen MAÏZENA DURYEA, maar zie toe dat U het ook krijgt. De naam DURYEA staat op ieder pak. V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Weense muz. 20.00 Int. wed«tr. Koningin Elisabeth, voor piano 22,30 Nws. 22,45 Gram. 22,55-23,05 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,15 en 13,45 Gram. 14,15 Kamer - muz. 15,00 Ork. conc. 15,30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17,15 Gram. 17,30 Bariton en piano 17,50 Gram. 19,30 Nws. 20,00 int. wedstr. Koningin Elisabeth 22,55 Nws. ZONDAG 2T MEI FRANS België: 12,15 Testbeeld 12,30 Rep. 18.45 Testbeeld 19,00 Kath. uitz. 19.30 Weekjourn. 20,00 Act. 20,15 Nws. 20.40 Cabaret 22,00 Filmprogr. 23,30 Wereldnws. VLAAMS België: 12,30-1300 Doudou- feest te Bergen 14,30-17,30 Eurovisie: Sportrep. 18,30 Testbeeld 18,45 Gram. 19,00 Openingsbeeld 19,01 Feuilleton 19,30 Nws. 19.45 Quiz. 20,15 Toeristische film- rep. 20,40 Intern, circusprogr. Na afloop nws. en sportact. MAANDAG 28 MEI FRANS België: 18,45 Testbeeld 19,00 Sport 19,30 Kookpraatje 20,00 Act. 20,15 Nws. 20,40 Gevar. progr. Daarna: wereld nieuws. 22) ,,Als er bij mij nog slechts enige aarzeling had bestaan om Umbopa tegen die helse zwarte kerels te hel pen". viel Good hem in de rede. ,,dan zou die nu voor goed verdwenen zijn. Het was eigenlijk meer dan ik kon doen, daar zo stil te zitten, ter wijl die slachter rondliep. Ik probeer de om mijn ogen gesloten te houden, maar ze wilden juist op de verkeer de tijd telkens weer open. Ik ben be nieuwd te weten waar Infadoos is, Umbopa. mijn vriend, je moogt ons wel dankbaar zijn; het scheelde niet veel of je had enige luchtgaten in je huid gekregen." ,.Ik ben dankbaar", was het ant woord van Umbopa, ,,en ik zal het niet vergeten. En Infadoos zal straks nier zijn. Wij moeten wachten." Dus staken wij onze pijpen op en wachtten, W HOOFDSTUK XI Wij geven een teken Gedurende een lange tijd twee uren, zou ik denken, zaten wij in stil te, te veel onder de indruk van het verschrikkelijke dat wij hadden ge zien, om te spreken. Eindelijk, toen het niet ver meer van het krieken van de dag kon zijn, hoorden wij het geluid van voetstappen en een ogen blik later kwam Infadoos de hut bin nen, gevolgd door een half dozijn sta tig uitziende hoofden. Heren", zei hij, ,,ik ben gekomen volgens mijn woord. Heren en Ignosi wettige koning van de Kukuana's. ik heb deze mannen meegebracht, die grote mannen zijn onder ons, want ieder van hen heeft het commando over drieduizend soldaten. Ik heb hun verteld van hetgeen ik gezien heb en wat mijn oren hebben gehoord. Laat he" nu ook de heilige slang om uw middel aanschouweh en vertel uw ge schiedenis Ignosi, dan kunnen zij zeg gen of ze al dan niet gemene zaak met u willen maken tegen de koning. In antwoord daarop maakte Ignosi weder zijn gordel los. Elk van de hoofden kwam nader en onderzocht het teken bij het schemerlicht van de lamp, om zonder een woord te spre ken weer naar zijn plaats te gaan. Ignosi maakte daarop zijn gordel weer vast en herhaalde de geschiede nis welke hij 's morgens had verteld. ..Nu hebt gij het gehoord, hoofden", zei Infadoos, toen hij gereed was met zijn verhaal, ,,wat zegt gij; wilt ge deze man bijstaan en hem helpen op zijns vaders troon of wilt ge niet? Het land schreeuwt het uit tegen Twa- la en het bloed van het volk vloeit als het water in de bronnen. Ge hebt het vannacht gezien. Twee andere hoofden waren er nog met wie het in mijn bedoeling had gelegen te spreken en waar zijn ze nu? De hyena's huilen over hunne lichamen. Spoedig zult ge zijn als zij, indien ge niet opstaat. Kiest dus, mijne broe ders." De oudste van de zes man, een korte gezette krijgsman met wit haar deed een stap voorwaarts en ant woordde: „Uw woorden zijn waar In fadoos: het land schreeuwt het uit. Mijn eigen broeder is onder hen die vannacht stierven, maar het betreft hier een zaak vari gewicht en het is moeilijk te geloven. Hoe weten wij, dat, wanneer wij onze wapenen opvat ten, het niet is voor een bedrieger en een leugenaar? Het is een zaak van gewicht, zeg ik, waarvan niemand van ons het einde kan zien. Want weest hiervan verzekerd: het bloed zal bij rivieren stromen voor de daad is ge daan; menigeen zal nog aan de koning blijven hangen, want de mensen ver eren de zon die nog prachtig aan de hemel schijnt eerder dan die welke nog niet is opgekomen. De toverkunst van deze blanken mannen van de sterren is groot en Ignosi is onder de bescherming van hun vleugelen. Indien hij inderdaad de wettige ko ning is, laat hem dan ons een teken geven, laat het volk een teken hebben dat allen kunnen zien. Zo zal men ons aanhangen, wetende dat het waar is en dat de toverkunst van de wit mensen met hem is." ,,Ge hebt het teken van de slang" antwoordde ik. „Heer. dat is niet genoeg. De slang kan daar zijn gebracht na zijn jeugd. Geef ons een teken en het zal vol doende zijn; maar wij willen niets doen zonder een teken. De anderen gaven een teken van instemming en ik keerde mij angstig naar sir Henry en Good, om de zaak te verklaren. „Ik geloof, dat ik iiet gevonden heb" zei Good juichend, „vraag hun ons een ogenblik te geven om te den ken". Nadat ik aan zijn verzoek had voldaan, vertrokken de hoofden. Zo dra ze weg waren, ging Good naar een klein kistje, waarin hij zijn medi cijnen bewaarde, sloot het open en haalde er een kleine almanak uit. ..Is het morgen niet de vierde juni?" vroeg hij. Wij hadden nauwkeurig aantekening gehouden van de dagen en konden hem dus verzekeren dat het zo was. „Zeer goed; dan hebben wij 4 juni totale maansverduistering, beginnen de om 8.15 Greenwich tijd, zichtbaar in Teneriffe, Zuid-Afrika enz. Daar is een teken. Zeg hun dat wij morgen avond de maan zullen verduisteren". Het idee was prachtig, het enige zwakke punt was vrees, dat de alma nak van Good misschien niet correct was. Indien wij een valse voorspel ling maakten in dit opzicht, dan zou ons prestige voor altijd verloren zijn en dan was ook voor Ignosi de kans op de troon voorgoed verkeken. „Veronderstel dat er nu eens een fout is in die almanak", opperde sir Henry en Good, die ijverig bezig was om op een blaadje van zijn zakboek iets uit te werken, antwoordde: „Ik zie niet in. dat er reden bestaat om zoiets te denken. Eclip oksenmen zoiets te denken. Eclipsen komen al tijd op tijd, dat is althans mijn erva ring en er staat nadrukkelijk bij, dat deze zichtbaar zal zijn in Zuid-Afri ka. Ik heb zo goed als ik kon de be rekening gemaakt, zonder nauwkeurig te weten waar we zijn en ik kom tot de slotsom dat de eclips hier moet beginnen morgenavond omstreeks tien uur en eindigen om half twaalf. On geveer anderhalf uur zal het geheel donker zijn". „Nu", zei sir Henry, „ik meen dat we het kunnen wagen". Ik stemde ook toe. hoewel niet dan aarzelend want eclipsen zijn won derlijke dingen het kon wel eens een zeer bewolkte lucht zijn, de da tum zou verkeerd kunnen wezen echter zond ik Umbopa om de hoof den terug te roepen. Ze kwamen dadelijk en ik richtte mij aldus tot hen: „Grote mannen van de Kukuana's en gij Infadoos luistert. Wij houden er niet van om onze macht te tonen, want als wij het doen, grijpen wij in de loop der na tuur en dompelen de wereld in vrees en verlegenheid. Maar sinds deze zaak er een is van gewicht, en daar wij verontwaardigd zijn op de koning om de slachting, welke wij hebben ge zien en om de daad van Isanusi Ga- gool, die onze vriend Ignosi ter dood wilde brengen, hebben wij besloten met de regel te breken en een teken te geven, dat alle mensen kunnen zien. Komt hier", en ik leidde hen naar de deur van de hut en wees op de bal van de maan. „Wat ziet ge daar?" „Wij zien ondergaande maan", antwoordde de woordvoerder van het gezelschap. „Het is zo. Vertel mij nu. kan enig sterfelijk mens die maan wegnemen voor haar uur van ondergang en kan hij het gordijn van de zwarte nacht dichthalen over de aarde?" De kleurling lachte een weinig om die vraag. „Neen heer, geen mens kan dat doen. De maan is sterker dan mensen die naar haar kijken, ook kan er geen verandering worden gebracht in haar loop". ..Dat zegt gij. Welnu, ik vertel u dat morgenavond, omstreeks twee uur voor middernacht, wij de maan zullen doen verdwijnen voor de tijd van een uur en een half uur. Ja, diepe duisternis zal de aarde bedek ken en het zal een teken zijn, dat Ignosi inderdaad koning is van de Kukuana's. Indien wij dit doen, zult ge dan voldaan zijn?" „Ja, heren", antwoordde het oude hoofd met een glimlach, die ook ver scheen op de gezichten van zijn met gezellen. „indien gij dit doet, zullen wij inderdaad voldaan zijn". „Het zal gebeuren, wij drieën heb ben het gezegd en het zal gebeuren. Hoor je het Infadoos?" „Ik hoor het heer, maar het is een wonderlijk ding de maan weg te ne men, de moeder van de aarde, wan neer ze juist vol is." „Wij zullen het toch doen, Infadoos" „Het is goed heren. Vandaag, twee uren na zonsondergang, zal Twala zenden om de heren, om getuigen te zijn van de meisjesdans en een uur nadat de dans begint zal het meisje, dat Twala het schoonste vindt, ge dood worden door Scragga, de zoon van de koning, als een offer aan een van de stille stenen", en hij wees naar de drie vreemd uitziende pieken waar Salomo's weg, naar veronder steld werd. eindigde. „Laten de he ren dan de maan donker maken en het leven van het meisje redden en het volk zal inderdaad geloven." „Ja", zei het oude hoofd, nog altijd een weinig lachend, „net volk zal inderdaad geloven". ''Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3