JONGEREN BELANG IN STELLEN POLITIEK BOSCH ABC AWP KVP-forum te Westdorpe De Kritiek op het bestuursbeleid in de vergadering V.V.V. Middelburg Zeeuwsch-Vlaamse jeugd bewéés liet tijdens het appèl te Sas van Gent Bijsonder interessante vragen waren onderwerp van gesprek Subsidie voor Zomershow te Vlissingen Een nieuw wonder schoonheidsproduct Nieuwste Britse vinding Hoogwaterstanden N.V. VERENIGDE VERZEKERING MAATSCHAPPIJEN [V.V.M.] EINDLES LAGERE TUINBOUWSCHOOL TE KAPELLE Zuivel-directeuren staan terecht Diploma-uitreiking fruitteeltschool boekhandel - ginnekenstraat 30 - breda Walcheren VLISSINGEN Z-Vlaanderen Het doel Afscheid van de heer Ventevogel Conflict met ringrijders nog niet opgelost Reünie oud-K.J.V.'ers Zuid-Beveland GOES AGENDA Heden Morgen Maandag O On jy[ENDèS| eens gevoerde zeer tot Hij wilde litieke koe gen de mill zich echte» gendeel, dl noeg is geh het oproejf Mollet zo ten te voo pen maand pacificatie nu reeds moeten kul De politi Mendès-Fr in de „Cal gepubliceei Van vrijlat genen, per: gemeenteb vormingen, dergelijke len, die m( tisch in ot bezwaarlijl DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 26 MEI 1956 Het Jongeren-appél van de K.V.P., dat in Sas van Gent is gehouden en waarover we gisteren reeds in 't kort berichtten, was in een bepaald op zicht merkwaardig. De tijd nl. waarin een politieke vergadering, ook in de verkiezingstijd, droevig slecht bezocht werd, ligt nog maar juist achter ons. Slechts bü gemeenteraadsverkiezingen kon men zich nog tot enig enthousi asme opwerken, doeh niet omdat men zoveel interesse had voor de katho lieke politiek als wel voor de wijze waarop de raad van de eigen gemeente er zou gaan uitzien. Jonge mensen zag men zo goed als helemaal niet bij politieke bijeen komsten. Daarom was het zo opval lend dat Olympia voor een zeer groot deel bezet werd door jonge mensen uit de gehele omtrek, Zeeuwsch- Vlaamse jonge mannen en jonge vrouwen die kennelijk belang stellen in wat er straks op 13 juni gaat ge beuren en, die begrijpen dat het ook over hen gaat. In dit opzicht was dit jongeren-ap pèl tevens een mijlpaal in het katho liek-politieke leven en mede daaruit mag men vertrouwen putten ten aan zien van de uitslag van de verkie zingen. Het appèl werd uiteraard ook beheerst door de jongeren: er heer ste een sfeer van vrolijkheid. Het or kestje „De optimisten" speelde er vlot op los en had in een oogwenk de zaal mee. De jonge musici von den zelfs zoveel waardering dat men hen zal uitnodigen om straks in IJ- zendijke, waar prof. Romme komt spreken, eveneens te spelen. En onge_ twijfeld zal het orkest dan weer de „KVP-mars" moeten spelen, die de leider, de heer Vermaat, voor deze gelegenheid spontaan maakte en waarvoor mr. van Doorn, de alge mene KVP-voorzitter spontaan en hartelijk zijn dank betuigde. Want ook dit was tekend: dat jonge men sen hun wellicht pas ontstane politie ke enthousiasme in. muziek uitdruk ken. JUIST OUD GENOEG Aan de geest en sfeer van het ap pèl droeg niet in 't minst de rede van de jongerenkandidaat C.F. Klei- sterlee uit Rotterdam bij. Dit a.s. Kamerlid is nog maar juist oud ge noeg om als volksvertegenwoordiger te mogen optreden en dat sprak uiter aard de jonge luisteraars in Sas van Gent aan. Naar hij in zijn vurige rede be toogde heeft hij in Zeeuwsch-Vlaan- deren, waar hij voor 't eerst voet „aan wal" zette, de voorstemming van de komende overwinning al ge proefd. Hij wees erop dat thans voor 't eerst de jongeren van Nederland overtuigd en overtuigend aan de ka tholieke politiek meewerken en dat die politiek hen aanspreekt. Die po litiek heeft hen ook nodig en de heer Kleisterlee gaf daarvan voorbeelden: o.a. inzake de P.B.O.. die zonder de jongeren een dode Ietter zal blijven. De katholieke jeugd, aldus de jon gerenkandidaat. erkent slechts één doorbraak: die van het Christendom, het Christendom van morgen dat op de jeugd van vandaag wacht, omdat die jeugd de wereld van morgen moet maken. Hij rekende in zijn toespraak te vens af met de wel merkwaardige beschuldiging als zou de KVP niet met de tijd mee kunnen. Moge de P. v.d. A., zo zei hij, in de komende vier jaren weer even trouw achter die KVP, die „de materiële belan gen verwaarloost", aanhobbelen als (Advertentie) Reeds meer dan 50 jaar dB Bougie voor iedere motor Imp. N.V. Willem van Rijn' HAARltMMERWEG 4/5- AMSIEROAH-W. - IEL. 86211 (7 11INEN) in de afgelopen jaren, wat de ale politiek betreft! WAARDIGE PROPAGANDA. Overigens was alles wat er t.o.v. andere partijen en voornamelijk over de grote concurrent P. v.d. A. werd gezegd, zeer waardig. Natuurlijk, de principes werden niet verdoezeld, maar aan goedkope propaganda-ef- fectcn werd niet gedaan. De Zeeuw se kandidaat J. v. Dongen wees er op dat beide grote partijen in het verleden in bepaalde opzichten heb ben samengewerkt. De heer van Don gen behandelde in een „nutshell" de politiek zoals die in de afgelopen ja ren door de KVP is gevoerd en toon de aan wat er bereikt is, vooral in zuiver katholieke geest. Zo releveer de hij de gezinspolitiek, waarbij Rnro- me's naam b.v. niet aan de kinder bijslagwet werd verbonden, zoals die van Drees aan de noodwet ouder domsvoorziening. SOCIAAL OP 5E PLAATS. In dit opzicht, zo betoogde hij. moet er nog veel gebeuren. We zijn nu wel trots op onze sociale voorzienin gen, doch een vergelijking met west Europa leert dat Nederland op dit stuk slechts de 5e plaats inneemt! Hij wees op belastingfaciliteiten, de kentering in de woningbouw en vele andere zaken. Tot slot wees hij op de weduwen- en wezenvoorziening, die hij een schandvlek op onze samenle ving noemde, een vlek, die spoedig uitgewist dient te worden. Zich speciaal aan de belangen van Zeeland en Zeeuwsch-VIaanderen wij dend, sprak hij als zijn overtuiging uit dat dit geisoleerde gebied zeker niet achtergesteld behoeft te worden. Als men de eenheid verwezenlijkt, zal men ook in Zeeland en Z. Vlaan deren, sterk zijn. OPTIMISTISCH. Mr. van Doorn haalde nog even het Limburgs incident aan, daarbij de socialistische pers de raad gevend zich liever te wijden aan praktische dingen: i.p.v. dit ook door de KVP afgekeurde incident uit te spinnen kan zij beter eens vertellen wat de P. v.d. A. wel denkt van de Belgi sche schoolstrijd. Tenslotte wees hij erop dat de kleine katholieke groep in Zeeland in de praktijk van de kracht van een eigen katholieke staatkundige organisatie is overtuigd kunnen worden. Daarom en mede door het kennelijk enthousiasme van dit appèl was hij zeer optimistisch t.a.v. de verkiezingsuitslag in Zeeuws Vlaanderen. R.-k. artsenvereniging bijeen De Kath.Artsenvereniging komt, ter voorbereiding van het Int.Congres der Kath.Artsen dat van 9 - 15 septem ber in Scheveningen plaats vindt, te Arnhem bijeen op 9 juni. Inleiders zijn mr.dr.J.F.M. Eras, raadsheer te den Bosch en dr.J.B. Stolte te Bilt- hoven. (Advertentie) Voor de provirftie Zeeland gelden voor morgen, zondag 27 mei, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 4.25 en 16.54 uur, te Ter- neuzen om 3.58 en 16.24 uur en te Vlissingen om 3.31 en 15.52 uur. Maandag zal het hoogwater zijn: te Hansweert om 5.16 en 17.34 uur, te Terneuzen om 4.37 en 16.59 uur en te Vlissingen om 4.10 en 16.28 uur. Ongemerkt stapelen Ac premies zich op tot een grote somde sleutel die Utv kinderen de wereld opent. Sluit een studie' af uit setverzekering hij de V. V.M. Maliebaan 50Utrecht In Kapelle is de eindles gehouden van de lagere tuinbouwschool van de ZLM, de ir. A. W. v. d. Plassehe- school. Tijdens deze bijeenkomst heb ben 14 leerlingen het diploma van de vierjarige cursus aan deze school gekregen. De leiding berustte bij de heer J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge. De di ploma's werden uitgereikt door br. van Hennik en namens de ZLM sprak de heer P. J. J. Dekker te Wemel- dinge, welke aan de beste leerling, de heer J. C. van Liere te Kloetinge, een boekwerk aanbood. De tweede leerling was G. M. de Jager te Ka pelle. welke een boekwerk kreeg van de kring o.-z.-Beveland der ZLM en de derde leerling. Joh. Mol te Hans- weert kreeg een' boekwerk van de veiling Kapelle. Namens de gemeente Kapelle sprak wethouder B. de Jager en namens de leerlingen bracht A. A. de Wilde te Middelburg zijn dank over. Verder werd het woord gevoerd door de heer A. Nijssen te Kapelle namens de ver. van oudleerlingen en door de heer J. Q. C. Lenshoek, namens de commissie van toezicht. De namen der geslaagden zijn: M. J. v. d. Vliet, Biezelinge: Joh. Mol, Hansweert; J. J. Roese, Goes; A. A. de Wilde, Middelburg; G. M. de Jager, Kapelle; J. C. van Liere, Doktersdiensten Te Goes wordt zondag de dienst waargenomen door dokter v. d. Werff,; te Middelburg cn Vlissingen resp. door doktoren Feikema en Bil; te Heir.kenszand, Arendskerke en Wolfaartsdijk door dokter Zonne- vylle en op oost Z.-Beveland door dokter Noome te Krabbendijke. Dok ter Luyckx te 's-Heerenhoek neemt waar voor dokter Folmer en dokter Kiviet te Borssele voor dokter Gel derblom. Voor Zoutelande, Koude- kerke en Westkapelle wordt de dienst waargenomen door dokter H Frima te Zoutelande (tel. K 1186—282) Kloe.tinge: M. C. Weststrate en A. Gijssel, Wemeldinge; A. M. Braam- se. Wolfaartsdijk; A. J. J. Sandee, Yerseke; A. J. L. Pieterse. Wemel dinge en C. A. van Buël, A. C. de Groene en J. J. Kosten, Kapelle. Dinsdagmiddag a.s. zal zich voor de economische politierechter te Mid delburg een viertal directeuren van boterfabrieken in Zeeuwsch-Vlaande ren moeten verantwoorden. Zij zijn afkomstig uit Hontenisse, IJzendijke, Aardenburg en Kloosterzande. Het viertal staat terecht in verband met de levering van grote partijen boter, zulks in verband met de botersmok kel. (Advertentie) Alle cursisten slaagden In de „Prins van Oranje" te Goes heeft gistermiddag de heer Bartels, inspecteur van het tuinbouwonder- wijs, aar. alle achttien cursisten van de fruitteeltschool te Wilhelminadorp het diploma uitgereikt. De geslaagden waren: W. Traas, Biezelinge, L. Lin- denberg. Wemeldinge, C. Adriaanse. Lewedorp, T. Beyl, Haamstede, A. Blok, Bergen op Zoom, J. van Boven, Ellewoutsdijk, P. Gijssel. Wemeldinge, A. Hanse, Wissekerke, W. de Jager, Kapelle, G. Lepoeter. Kapelle, F Meulenberg Rilland, J. Mol, Krabben dijke, M. Nieuwer.huize, Biezelinge, M. Oudeman, Goes, L. Slabbekoorn, Kloetinge, A. Vleugel, Oudelande, A. Vogelaar. Krabbendijke en H. Won- dergem, 's H. H.-kinderen. De drie beste cursisten, de heren Traas, Lindenbergh en Vogelaar ont vingen van de voorzitter van de on derwijscommissie, de heer J. Kake- beeke een geschenk. Voor de diploma-uitreiking begon werden door drie cursisten korte in leidingen gehouden over onderwer pen de fruitteelt rakende. VERVOLGCURSUS Ir. v. Hennik, de tuinbouweonsulent deelde mee, dat de school dit jaar december reeds twintig jaar bestaat. Tot een der eerste in Nederland be horend is ze nu in gezelschap van zestig andere. Gezien de animo voor dit onderwijs is er een plan om met september a.s. over te gaar. tot een vervolgcursus, die één jaar duurt en één lesdag per week beslaat. Er zal les worden gegeven in boekhouding, bedrijfseconomie en belastingwet wetgeving. Na de diploma-uitreiking heeft na mens de leerlingen de heer Beye de leraren bedankt en de cursusleider de heer de Wilde, een bockcnbon overhandigd. De heer C. Traas sprak voor de ouders zijn erkentelijkheid uit. Advertentie* Stopzetting sla-exort Met ingang van 26 mei is door de regering van België de invoer van sla uit Nederland tijdelijk stopgezet. Gisteren was het dus de laatste dag waarop voorlopig Nederlandse sla naar België kon worden uitgevoerd. tot ter gelegenheid van het ver schijnen van het eerste deel van algemene winkler prins encyclopaedie geven wij van 26 mei tot 6 juni - in een overzichtstentoonstelling een interessant beeld van de ont wikkeling en de inhoud der nationale encyclopaedie. filiaal m. oomens De K.V.P.-vergailering Gister meldden wij reeds, dat mi nister Witte op de vergadering der K.V.P., die onder leiding van de heer W. Groffen ir. de hal van de St. Paulusschool werd gehouden, een goed gefundeerde en geestdriftige verkiezingsrede hield. Na de gedachtenwisseling, die zeer interessant was, werd een pakkende film vertoond over de schoolstrijd in België, een uitstekend stuk reportage vol actie en vuur. Tenslotte hield een pater Domini caan uit Venlo een lezing over het onderwerp: „Heeft Schaepmans testa ment ook nog waarde voor deze tijd". Het antwoord luidde bevestigend. Van 1750 tot 9000 bewees de historie, dat de katholieken slechts aan hun rechten konden komen, naarmate ze een vuist konden maken. En al lio"en na de tijd. waarin Schaepman leefde, de zaken anders, ook nu is het nog zo dat in onze eenheid de kracht ligt om ons te handhaven en het brede partijprogram te verwezenlij ken. De voorzitter sloot met een op wekkend woord. Grannie MUZIEKFEEST Onze fanfare „Nooit Gedacht" zal in samenwerking met de fietsclub „Prins Hendrik" alhier ccn groot muziekfeest organiseren op zondag 29 juli, Reeds hebben twee muziek gezelschappen hun medewerking toe gezegd. Benoemd. Onze dorpsgenoot, de heer 'J. Hamelink, momenteel leraar aan een M U L. O.-school te Olden- zaal, is met ingang van het a.s. schooljaar benoemd tot leraar licha melijke opvoeding aan het r.-k. Gym nasium te Zenderen (Overijsel). Het forum, dat te Westdorpe werd gehouden, bestond uit de volgende leden: mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van Gedeputeerde staten en voorzitter van de Kring Zeeland van de K.V.P. J. M. A. C. van Dongen, Burgemeester van Aardenburg en toekomstig Zeeuwsch-Vlaams tweede kamerlid. Th. J. Andrlessen, Burgemeester van Ovezande, en voorzitter van de Statenkring Goes der K.V.P. E. Lansu, Directeur lagere landbouwschool en secretaris tevens propagandaleider van de Kring Zeeland der KVP. J. v. d. Voord^ Districtsbestuurder der,K.A.B. voor Zeeuwsch-VIaanderen. De heer Lansu. zette uiteen wat nou eigenlijk het doel van een forum als dit is. Tevens sprak hij hierbij over de taak van het plaatselijk be stuur bij de a.s. verkiezingen. Het gaat erom zo zei hij te zorgen dat geen enkele katholieke stem onbenut blijft. Wij moeten deze keer alles op alles zetten en zeggen „de overwin ning is ons". Hierna werd de gelegenheid gege ven om vragen aan het forum te stellen. Als eerste vraag kwam uit de bus, wat het forum dacht van de be lastingvrije grens, of die niet ver hoogd diende te worden. Bij de be antwoording van deze vraag kwam de laatste loonronde en de huurstij- ging ter sprake. Tevens werd hierbij gesproken over bezitsvorming en de Dit is de nieuwste Britse uitvinding voor gezichtsverzorging', een ideale combinatie van crème en poeder, die de huid niet doet uitdrogen, maar hem voedt.' Met „Secret Magic" (spreek uit: Siekret Medzjik") kunt U er de hele dag jong en stralend uitzien! Ook Uw huid heeft recht op deze weldaad: een zachte, heer lijk geurende combinatie van poeder en crème, gefabriceerd door de Britse OUTDOOR GIRL-fabrieken, Dienst dierenartsen Op Z.-Beveland hebben zondag dienst de heren Joh. Klaassen, Hein- kenszand en G. Bonenhanser. Krui- ningen. Tijdens de ziting van de raad van Vlissingen heeft men kennis genomen van het schrijven van de heer J. P. Ventevogel, waarin hij de burgemees ter verzoekt alle raadsleden te dan ken voor hun vriendschap, door hem ondervonden tijdens zijn bijna 10- jarig lidmaatschap. De raad besloot tot vaststelling van 'n verordening tot wijziging van het algemeen ambtenaren reglement der gemeente Vlissingen met betrekking tot het ambtenaarschap der gehuwde vrouw. Alle fractie's spraken zich uit voor het aanvaarden van deze wijziging, zij het dan ook dat enkele leden persoonlijke bezwaren hadden, doordat men de taak der gehuwde vrouw allereerst In het gezin zag. De raad besloot een krediet van f 6000.beschikbaar te stellen voor de bestrijding der kosten voortvloei ende uit de omzetting van week- in maandlonen en een krediet van f 900 voor de aanschaf van een nieuwe studieklavier bij het carrillon op de St. Jacobstoren. De raad sprak er zijn oordeel over uit, dat het nood zakelijk is, dat de M.T.S. uitgebreid wordt met een afdeling voor bouw kunde en elektrotechniek. B. en W. zullen een aantal adres santen berichten, dat het tijdstip nog niet is aangebroken om tot afbraak van de noodwoningen over te gaan. Deze zijn gelegen aan de Singel en belemmeren het uitzicht der nor male woningen in hoge mate, waar door de waarde der woningen even eens sterk daalt. Door suggesties uit de raad zal het college zich beraden om contact met Koudekerke op te nemen ter verkrij ging van bepaalde stukken grond, zo dat de woningbouw niet afgeremd oe- hoeft te worden. Immers, de voorge stelde grenswijziging en de hieruit voortvloeiende onteigenir.gsprocedu- re's zullen nog wel enige jaren in be slag nemen. Zonder op of aanmerkingen ver leende de raad een subsidie van max. f 4000.aan het comité Zomershow voor het organiseren van feestelijk heden tijdens de zomermaanden en een krediet van f 2000,voor de kosten verbonden aan de door Ge meentewerken te verlenen mede werking. die zich ten doel stellen betere kos- metika te leveren tegen lagere prij zen. Vraag nog vandaag een doosje Secret Magic" van slechts f 2,45 (past in alle gangbare compact- dozen) en ervaar hoe dit een, ver jongingskuur betekent voor Uw huid. Uw eigen schoonheidsgeheim: meest revolutionaire vondst van de OUTDOOR-GIRL-fabrieken, Import C.F.G., Bierkade, Den Haag. grote strijd welke hiermee gaande DE LOONRONDEN Hierna vroeg dhr. van Waes wat het forum dacht van het geval loons verhoging, en of het einde niet zoek zou raken als men steeds bezig bleef met der-gelijke loonronden. Dhr. van Dongen, antwoordde hier op en zei, dat we even moesten terug zien naar het verleden en dan nog niet zo heel lang geleden, toen zo als hij zei, de prijzen en de lonen ook steeds stegen en toch kon men van grotere welvaart spreken. Hij sprak hierbij over de mechani satie, die wel degelijk goed kan zijn. Men moet de machine niet gebruiken zo meende hij als concurrent van de arbeider. Neen men moet het zien als een weldaad, want zelfs met min der man-uren kunnen er toch goede verdiensten zijn. De machine ver aangenaamt het leven van de mens. Dhr. Mes sprak hierbij over de ach tergebleven groepen. Inderdaad, zo zei hij, komen zij, die niet aan het arbeidsproces deel nemen achter bij de anderen. Er mogen eigenlijk geen vergeten groe pen zijn. Maar als wij hier eens denken aan de Weduwen en Wezen, die met dat kleine pensioentje niet kunnen rond komen. Ook deze men sen moeten aan hun trek komen. Dhr. Lansu haalde ook de land bouw erbij. De landbouw die welis waar ook is Opgenomen in deze wel vaartsstijging, terwijl Dij de land bouw eigenlijk geen sprake is van een stijging. En toch moet de land arbeider. een gelijkwaardig loon als in welke bedrijfstak ook kunnen wor den gegeven, om te voorkome dat deze mensen overgaan naar de In dustrie. DE CLASSIFICATIE Het aloude vraagstuk dei gemeen te classificatie kwam ook te West dorpe weer aan bod. Dhr. van de Voorde, noemde de gemeente clas sificatie een groot onding. Het past niet meer in onze tijd zo zei hij. maar ze zitten er toch maar mee, het blijft maar hangen. Toch zijn er al verschillende winst punten Behaald, want in de nieuwe Ouderdomswèt is geen gemeente clas sificatie meer. Er is inderdaad een streven naar algehele afschaffing van dit zeer verouderde stelsel. Dit zal echter geleidelijk moeten gaan. Ook staat op het werkprogram van de K.V.P. zo zei spreker, „spoedige af schaffing van de verouderde gemeen te classificatie". Dhr. Lansu bezag nog even het cultureel en wetenschappelijk terrein van dit onderwerp. Dhr. van Dongen sprak hierbij over het probleem der „Pendelaars". Volgens hem speelden niet de ge meente classificatie alleen een grote rol maar ook de pendeluren die be taald worden. Dat wij hiermede zitten is een nood der tijden, zo zei spre- DE P.B.O. Ook het landarbeiSersvraagstuk werd uitvoerig besproken. Dhr. An- driessen sprak hierbij over de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie (P.B.O.) Iedereen kijkt hier een beet je vreemd tegen aan, dat komt om dat men er zo weinig van weet, De bedoeling van de P.B.O. werd door spreker duidelijk belicht. Hierna kwam het onderwerp vrije tijdsbesteding ter sprake. Ook hier over werd uitvoerig gesproken. De heer v.d.Voorde sprak over de be langrijkheid van een nuttige vrije tijdsbesteding. Vervolgens kwam de vraag ter tafel over de kostwinnersvergoeding mili tairen. Vragensteller achtte het niet bil lijk. dat alleen de gezinnen met de weerbare mannen grote offers moes ten brengen. Dhr, v.d. Voorde noemde dit ccn groot vraagstuk. Hij zei dat inder daad zoals vragensteller het zei, al leen de gezinnen met weerbare man nen offers moeten brengen. Het gaat hier om onze katholieke gezinnen. Onze katholieke gezinnen levere in derdaad de meeste weerbare man nen. Het gaat hier weer over de gezinspolitiek. Het vraagstuk, vergoeding van oor logsslachtoffers werd uitgebreid be handeld. Dhr. van Dongen zeide, dat hierover onderhandelingen gaande zijn. De zaak loopt zo zei hij, en door de Regering is positief toegezegd, dat hierop een beslissing zal worden ge nomen. Hierbij kwamen de Indische gezin nen ter sprake en de daarvoor gel dende pensioenen, die momenteel aangevuld worden door Nederland. Ook sprak hij over de krijgsgevan genen en het hierover behandelde in de Tweede Kamer. Breedvoerig is er in de gehouden jaarvergadering van de Ver., tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer op Walcheren gesproken over de plannen voor dit jaar. Kritiek op deze plannen werd geleverd door de heer A. Imanse, die het beleid van de voorzitter aanviel. Suggesties werden ge daan door de heer P. I. Hamming, de voorzitter van de Chr Middenstands vereniging hoewel de heer Hamming hier uiteraard als lid van V.V.V. aanwezig was. De heer Hamming bracht als zijn mening naar voren, dat men beter het spenderen van geld aan het ver lichten van straten kan stopzetten cn deze gelden storten in een eventueel te stichten fonds, waarover V.V.V. het beheer zou moeten voeren. Uit dit fonds zou dan later een perma nente, beschaafde attraktie kunnen worden gefinancierd. Verder bracht de heer Hamming naar voren, dat de leerlingen van de hoogste klassen van H.B.S. en Gymnasium tijdens hun vacantie in de zomermaanden uitstekende dien sten kunnen verrichten als gids voor de vreemdelingen. Tenslotte drong hij erop aan. dat het bestuur in het vervolg de plannen voor een bepaald seizoen verder in een vergadering met de leden zal bespreken - „re geren is vooruitzien" zo zei hij. De heer P. Blaauw opperde het plan, om jaarlijks een défilé te or ganiseren met het wagenbezit van de vereniging. Deze suggesties waren indirect het gevolg van de heer Imanse's kritiek. De voorzitter, mr J.A.Dumon Tak, had tevoren de door het bestuur uit gebroede plannen ontvouwd. Zo deel de hij mee, dat nog geen definitieve oplossing is gevonden voor het plaat sen van de schijnwerpers, die het stadhuis zullen verlichten. De ge meente legt de kabels aan, doch het is jammer, dat enkele pandeigena- ren weinig medewerking geven. Voor deze verlichting is 1500,— gereser veerd. Deze reservering gaat door, om later nog andere monumenten en pittoreske hoekjes (zoals de Kui perpoort) te kunnen verlichten. RINGRIJDEN De moeilijkheden, die vorig jaar rezen ten aanzien van het ringrijden zijn nog niet opgelost. Mr.Dumon Tak deelde mee. dat alsnog wordt gehoopt op het bereiken van een ak koord hiertoe wordt volop verga derd. De voorzitter zei, dat V.V.V. er voor moet zorgen, dat het een attraktie voor de vreemdelingen is en blijft, een folkloristisch gebeuren. Voor de Benelux-ronde werd een sub sidie van 250,— beschikbaar ge steld. Tevens zal een plattegrond van de stad in grote oplage worden uit gegeven. Deze plattegrond zal via bus chauffeurs, hotels c.d. gratis aan de vreemdelingen worden verstrekt. De voorzitter zei vervolgens spe ciaal tot de heer Imanse, die in een vorige vergadering had aangedrongen op grotere aktiviteit, dat van B.en W. van Middelburg een schrij.ven was binnengekomen, waarin een aan7 merking wordt gemaakt op de vijftien honderd gulden, die werden gevoteerd voor de stadhuisverlichting. Dit zou niet op de weg van V.V.V. liggen, welke organisatie slechts propagan da moet maken. De heer Dumon Tak zei nu dubbel bang te zijn om gel den uit te trekken voor het organise ren van evenementen. De voorzitter achtte het beter geld samen te bun delen en voor een goed, eerste klas doel aan te wenden. De heer Imanse zei hierop zeer te leurgesteld te zijn. Hij zag graag, dat V.V.V. een andere koers ging varen. Hij noemde de leiding te pessimis tisch „Doe iets" zo zei hij, „op de ze manier is V.V.V. absoluut op de verkeerde weg." Ten aanzien van het ringrijders conflict, vroeg hij de voorzitter water in de folklore-wijn te doen. De heer Imanse zei de Z.R. V. te zien als een sportvereniging. Het is belangrijk, de ringrijderij te behouder., wie het organiseert doet er niet toe. Mr. P.C. Adriaanse, die deze zaak namens het bestuur van V.V.V. steeds behandelt, verhief zijn stem om de heer Imanse toe te voegen „U weet niet, waar het hier om draait". De voorzitter richtte zich tenslotte tot hom: „Als er ideeën zijn, zal er enthousiasme zijn". „Me neer de voorzitter, maak dan wat!' drong de heer Imanse opnieuw aan Hierna deed men bovenvermelde suggesties. COÖRDINATIE. De heer I.J. van Houte drong aan op stimuleringdoor V.V.V. van de coördinatie van diverse organisaties, die thans nog langs elkaar heen wer ken. De voorzitter stelde tenslotte de vraag: „Wie vindt het plan voor een evenement?" Een stem uit de vergadering, die pleitte voor uitgebreidere openstelling van de winkels op zondag, werd on middellijk onderdrukt. Nadat de heer Hamming er op had gewezen, dat dit V.V.V. meer kwaad dan goed zou doen, concludeerde de voorzitter, dat zulks inderdaad een averechtse uit werking zou hebben. JAARVERSLAGEN In zijn jaarverslag noemde de se cretaris de heer A.P. van de Kamer, 1955 gunstig. Met name het vreemde lingenverkeer uit Noord-Frankrijk nam toe. Lof zwaaide hij aan het ad res van de heer G.W. Oskamp, de directeur van de prov. V.V.V. en de stichting Nieuw Walcheren voor hun propagandistische arbeid. De klach ten over de lange wachttijden voor de veren verminderden. Het ledental steeg van 339 tot 368. De heer F.B. den Boer, de penning meester, maakte melding van een batig saldo van 546.99. In 1955 kon een aanzienlijk bedrag worden uitge geven voor reclame-doeleinden. LAGE CONTRIBUTIE. Vermeld zij nog, dat de heren P.J C. Castenmiller en J. Vroom als be stuurslid werden herkozen; het be stuurslid, de heer J.A. van Dixhoovn. noemde de contributie, die totaal 2.000 bedraagt, voor de hoofd stad van Zeejgad bedroevend laag. navertentie» Opgave te richten vóór 15 juni aan Mej. T. Messagie, Lange Nieuwstraat 2, Hulst. Vergoeding plus reis f 8.75. 629-0 HET MEISJE VAN DE RIVIER Het is een Italiaanse film, die he den in Grand draait met Sophia Lo- ren in de hoofdrol. Het dramatisch gebeuren speelt zich af in een we reldje van vissers en smokkelaars en behalve in het wilde avontuur, komt het warme zuiderbloed ook in de liefde tot uiting. Verraad cn wraakneming doen de passies nog heviger oplaaien en oas tegen het* einde breekt de menselijkheid weer door. Voor volwassenen geschikt. JAARVERSLAG „ORANJE- GROENE KRUIS" In het jaarverslag der Goese wijk verpleging het Oranje-Groene kruis lezen wij o.a. dat het ledental van 1390 tot "1500 klom en dat de wijkzus ter bij 63 patiënten 2324 bezoeken aflegde; bovendien had zij 55 patiën ten voor t.b.c. onder controle, waar zij 316 bezoeken aflegde. Het aantal consulten voor zuigelin gen en kleuters bedroeg resp. 1570 en 461. In samenwerking met het Groene Kruis zijn dit jaar voor het eerst bestralingen met de hoogtezon toe gepast. De bestralingen worden uit sluitend op advies van de huisarts kinderarts of schoolarts uitgevoerd. Het aantal gegadigden bedroeg 72, waarvan 66 kinderen en 6 volwasse nen. Ook is meer aandacht besteed aan de rheuma-bestrijding. Het financieel verslag is minder mooi. De ontvangsten bedroegen f 23.530,- maar de uitgaven overtrof fen dit bedrag nog. De rekening van de wijkverpleging sloot met een na delig saldo van 275,12 en die van de t.b.c.-afdeling met een tekort van f 89,90. Een en ander hangt samen met de aanpassing van de salarissen der zusters aan de vastgestelde normen. Dit bracht tevens mee dat ook de pensioenen moesten worden herzien, wat een behoorlijk bedrag vorderde. ONTEIGENING VAN GRONDEN In maart besloot de raad tot ont eigening van gronden aan de Kloe- tingseweg en Poelweg, eigendom van mej. Cv.d.Weele, alhier, Tege dit raadsbesluit, aldus schrij ven b. en w. de raad, hebben G.S. enkele bedenkingen voornamelijk als gevolg van het feit', dat het gedeelte van het uitbreidingsplan, waarin de betreffende percelen zijn gelegen, nog niet is goedgekeurd. In verband hier mede wensen Ged.Staten, dat het raadsbesluit wordt aangevuld met de bepaling, dat geen dagvaardigingen zullen plaatsvinden alvorens onher roepelijk is beslist over de goedkeu ring van het uitbreidingsplan en dat het besluit tot onteigening vervalt, wanneer en voor zover aa het uit breidingsplan goedkeuring mocht worden onthouden. Voorts wensen Ged.Staten de mede- deoing van de eigenares, da.t.zij.door een belofte gebonden is om nimmer vrijwillig afstand van de betreffende percelen te doen, als een formeel be zwaarschrift tegen de onteigening te beschouwen, zodat ingevolge de Ont eigeningswet hierop het advies van de hoofdingenieur-directeur van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting in de Provincie Zeeland gevraagd moet worden. Dit is thans alsnog ge schied. In verband met het bovenstaande stellen b. en w. de raad voor het raadsbesluit van 21 maart 1956 in te trekken en opnieuw te besluiten tot deze onteigening met inachtne ming van de hiervoor genoemde op merkingen. VOLKSCONCERT. Hedenavond acht uur geeft „Ho sanna" op de Grote Markt een volks concert. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Bei dir war es immer so schön. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: 20.000 mijlen onder zee. GOES Grand: Het meisje van de rivier. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Haat. ST. JANSTEEN J. Baart 3.30 uur: schieting. MIDDELBURG Schouwburg: Chantage. OOSTBURG Ledel-theater 8 uur: Odyssee. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Re becca. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Sluiers van Bagdad. Luxor 8 uur: Es kader 8 keert terug. VLISSINGEN Alhambra: Het meisje van de rivier. Luxor: De twee wezen. IJZENDIJKE Hofzicht-theater: De blauwe diamant van Maharadja. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Don Carlos. AXEL Het Centrum 4.15 uur: Bei dir war es immer so schön; 8 uur: Meisjes in nood. CLINGE J. v.d. Bergen 3 uur: schie ting, DE KLINGE Kinema v. Dijck 3 en 7.30 uur: 20.000 mijlen onder zee. GOES Grand: Het meisje vande rivier. HULST Bioscoopgebouw 2.30 en 5.15 uur; Haat; 8 uur; Het afscheid op de heuvel. Aug. de Gucht 3 uur: schie ting. Staande wip 3 uur sehieting. KOEWACHT R. Verhoeven 3 uur: schieting. MIDDELBURG Schouwburg: Chantage. OOSTBURG Ledel-theater 2, 4.30 en 8 uur: Odyssee. SAS VAN GENT Olympia 2 30 uur: Verdedigers van de duivelsrots; 5 en 8 uur: Rebecca, TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Sluiers van Bagdad. Luxor 4.30 en 8 uur: Eskader 8 keert terug; 2 uur: Sluiers van Bagdad. VLISSINGEN Alhambra; Het meisje van de rivier. Luxor: De twee wezen. IJZENDIJKE Hofzicht-theater 5 en 8 8 uur. De blauwe diamant van Maha radja. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 3 uur. Othello; 8 uur: Manon. AXEL Het Centrum 8 uur: Meisjes In nood. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: 20.000 mijlen onder zee. GOES Grand: Het meisje vande rivier. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Het af scheid op de heuvel. MIDDELBURG Schouwburg: Chantage. OOSTBURG Ledel-theater 8 uur: Odyssee. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Re becca. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Eskader 8 keert terug. VLISSINGEN Alhambra: Het meisje van dt rivier. Luxor: De twee wezen. U)E FraJ Moskl enige toe| regering, indirect, steunen In het Franse wel sprak de Frs oplossing I stuk zou I geest, wa| zich laat 1 rale geestl jet-bedoe| worden oplossinge Bovendien deze li geschreveil het comml tekst wasl hoop, dat deze liber, eigen mail Hoe het heeft Krof het Kreml;h toen hij e<| de Arabiel strijden v| hankelijkh": men verte die niet rfi lach ik ze i Misschiel ontboezem gehouden maar op nin had v| rijk een n tieke lijn Mollet hel aan laten trouw zoul nootschap» VO, en dit[ van het gebleken. Intussenl met lege waar hem| wachtte, feuille ft maand e< te zullen en de ontl keer nam| de daad voegen, treden, radicale terie dit Men zal dat Mendè kiezingen heeft willet Algerijns g gerijnse pa worden na Mollet gee voor, maa: pacificatie De bedof schijnt nu zich niet dt tijdens de of andere gen met Daarvoor reis naar ft ben, waart gen onlan; zinspeeld i De Fran nog vast catie, die gesprek rr 22) ,,Als er aarzeling tegen die pen", viel zou 'die zijn. Het kon doen, wijl die sla de om mij maar ze w de tijd teil nieuwd te Umbopa, 1 wel dankb veel of je huid gekrt ,.Ik ben woord var niet verge hier zijn. Dus sta wachtten.

de Stem | 1956 | | pagina 2