ritse imperium In Aden zou catastrofe denkbeeldig zijn wankelt met Nieuwe aanklachten ingediend tegen Mr. Schokking De „Rode Generaal macht naar zich toe trekt alle Ramp voor Britse economie is ook al best mogelijk Nieuwe kerk te Lourdes EISENHOWER BEPLEIT V.S. VAN EUROPA Het gaat weer verkeerd in Marokko DE DOOD OP DE WEG Geen crisis in Bonn Felle aanval op communisme DE HOLLANDSE NIEUWE! Artsen hebben bezwaren 6 DAGBLAD VOOR ZEELAND Beslissing binnen enkele weken De vasten- en on th oudingswet Vliegtuigongeluk in Guatemala In Algeric Beperkingen op berichtgeving Weer Japanse visser radio-actief besmet Belediging van Jodenzegt de moeder van mevrouw Pino Voormalige hospes „Pino redde mij" Verspreide opklaringen Agitatie tegen de Fransen Ook onderwijzers in gemeenteraad Telegram PMNS aan Koningin Juliana Coppi in brokkenwagen Gedwongen bloedproef Onze bekende GRIEKSE SANDAAL rsterk bruin rundbox. 32-35. 7.95 36-40 8.95 41-47. 9.95 96e JAARGANG No. 22158 Uitgave w v Uitgevers iVLy iNeei landia Verschijnt elke werkdag Bureaus; Breda. Beige»straat ib Tel.; Directie, Redactie en Administratie BBD1 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J li A Bruna Redactieraad j LV1 A (J v Dongen L J v Hoolegem (VIUi A J J IV1 (.Vies iVlr H. iVl L de Rechte» L J v Wesienae. P V iVL Ver- cauteren Aüotinpnjb oy vooruitoet l o 85 p Kwartaal p post t ö.ob, p week ruitsi by niet posttiesteil.) t u 4i> incasso wordt berekend Losse numm 13 ct Postrek 473841 Voor God, Koningin en Vaderland a§W a ZATE RDAG26 MEI 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 pei m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit* gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. ui'.iu vtitu up Zppuwsp Kilanrien. G< iKS, Wpstsingel 08, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsvh Vlaanderen HULST. Dubbele Boort 7, Tele oon 102 Bijbureaus; TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OQSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Behalve de grote moeilijkheden in Cyprus, heeft Groot Brittannië binnenkort ook nog het hoofd te bieden aan de problemen, die in Aden aan de orde zullen komen. De nationalistische leiders aldaar schijnen namelijk volgens een vast plan te werken, waardoor de zeggenschap van Enge land over dit gebied in ieder geval tot een mini mum gereduceerd zal worden, zo deze zeggen schap al niet helemaal zou komen te vervallen. Bovendien is het lang niet onmogelijk, dat de Britten ook met grote binnenlandse moeilijkhe den te kampen zullen krijgen: de minister van financiën heeft een zeer ernstige waarschuwing laten horen voor het gevaar van een voortdu rende stijging van lonen en prijzen. „Als de hui dige tendenz zich zou blijven voortzetten, zou dat een ramp voor de hele economie van ons volk zijn", aldus deze minister. Op Cyprus is het uiteraard weer tot de nodige botsingen gekomen. Britse militairen en politiemannen hebben bij verrassing huiszoeking gedaan in 't paleis van de verbannen bisschop Makarios te Nicosia, waar zij, in de kerk bij bet paleis, een laken vonden met de woorden: „Eoka* (de Cyprische onafhankelyksbewcging) zal nooit worden overwonnen. Eoka overwint legers en roeit generaal uit". Dat laken is in beslag genomen. Patrouilles werden met stenen bekogeld. In een dorp ten noorden van Famagusta werd een bom gegooid naar een militaire auto, waardoor twee leden van de Britse veiligheidsdienst werden gewond. Opgeschoten jongen en meisjes droegen in de hoofdstraat van Nicosia een Griekse vlag. De kinderen, die leuzen riepen, werden door veiligheids troepen uit elkaar gedreven. STADSKANAAL. Toen de 60- jarige mevrouw B. K. H. onver hoeds de verkeersweg overstak, werd zij door een motorrijder ge grepen en gedood. AMSTERDAM. Op de Sloterweg werd een 74-jarige man, die met zijn rijwiel aan de hand onvoor zichtig de weg overstak, door een personenauto aangereden. Hij overleed enkele uren later in' het ziekenhuis. 's GRAVENHAGE. Ter hoogte van het tennispark Marlot slipte een auto, die daarna tegen een andere wagen opbotste. De chauf feur van de geslipte auto kwam om het leven. Twee andere in zittenden werden gewond, van wie een ernstig. ENSCHEDE. Op de onbewaakte overweg in de Bruggemorsweg werd een 6-jarig jongetje, dat bij zijn 13-jarig zusje achter op de fiets zat, door een trein meege sleurd en gedood. Zijn zusje liep verwondingen op. Niet minder ernstig schijnen de moeilijkheden in Aden te zullen wor den. Het officiële Egyptische blad Al Gomhoerija verklaarde in een hoofd artikel, dat het Britse imperium in Aden voor een catastrofe staat. Dat zou reeds binnen enkele weken kun nen blijken. De nationalistische leiders in Aden j weten wat zij willen en werken vol gens een vast plan, dat onvermijdelijk zal leiden tot de nationale bevrijding, aldus het blad. Het Egyptische radiostation „De stem der Arabieren" heeft in zijn uit zendingen de inwoners van Aden het voorbeeld van India en Egypte, „die zich van het Britse imperialism* heb ben bevrijd", en de inwoners van Cyprus en Kenia, die tegen de Britten strijden, voor ogen gehouden. De ambassade van van Saoedi-Ara- bië in Parijs heeft vrijdag een commu niqué uitgegeven waarin de Britten beschuldigd worden van „wreedheden" in het gebied van Aden. Deze beschul diging slaat op Britse radioberichten volgens welke vliegtuigen van de RAF drie vrachtauto's die op weg waren naar Aden, hadden beschoten en ver nield, aldus het communiqué. Hieraan werd toegevoegd, dat Sa- oedi-Arabië geen enkele aanspraak maakt op Aden of de aangrenzende Britse protectoraten. (Reuter tekent hierbij aan dat Brit se straaljagers zondag schijnaanvallen hebben gedaan op drie vrachtauto's met stamleden uit het protectoraat Aden, die zich circa 50 kilometer bin nen de oostelijke grens van het pro tectoraat bevonden. De stamleden ga ven zich toen over, 52 van hen wer den gevangen genomen, de 67 anderen werden vrijgelaten. Volgens de Britse inlichtingendienst keerden de stam leden terug van een illegaal bezoek aan Najran in Saoedi-Arabië. Som migen van hen hadden daar wapens gekregen.) Saoedi-Arabië en Jemen zouden proberen de stamleden over te halen onrust te verwekken in de Britse pro tectoraten. „BESLISSENDE PROEF" De Britse minister van financiën Harold Macmillan, heeft in een rede te Newcastle-on-tyne vrijdagmiddag het Britse volk gewaarschuwd voor het gevaar van een voortdurende stij ging van lonen en prijzen. Macmillan zei: „Een nieuwe verho ging van de salarissen zoals wij die in de afgelopen twee jaren meegemaakt LOONCHAUFFEURS in het taxibe drijf te Amsterdam zijn gisteren in staking gegaan. Circa 580 chauffeurs zijn bij deze actie betrokken. De er kende Vakbonden hebben de staking ontraden. ELLENDELING, dat je bent. Ben jij een vader om op zo'n manier tegen een jong meisje op te treden", riep de politierechter te Amsterdam uit tegen een veehouder, die zijn 18-ja- rige dochter had mishandeld. Drie maanden luidde de eis. DE EERSTE vrouw van Soekarno, mevrouw Fatmawati, wil zich laten inschrijven als studente van de na tionale universiteit te Djakarta. Zij wil Engels studeren. De senaat van de universiteit bestudeert haar ver zoek. IN HELMOND is gistermorgen brand uitgebroken in de drogerij van de katoenfabriek van van Vlissingén. De schade loopt in de tienduizenden gul dens. HONGAARSE TROEPEN zijn bezig om de grensversperringen aan de Oostenrijk-Hongaarse grens opnieuw op te bouwen, enkele honderden me ters dieper op Hongaars gebied. EEN FELLE BRAND heeft gisteren een gebouw van de Londense univer siteit gedeeltelijk verwoest. De politie houdt rekening met de mogelijkheid, dat nier een maniak aan het werk is. ZONDAG en maandag aanstaande worden in Italië verkiezingen gehou den voor ongeveer zevenduizend ge meente- en provinciale raden. Er zijn circa dertig miljoen stemgerech tigden. NA DENEMARKEN, Noorwegen en Zweden heeft ook Finland maarschalk Boelgamin en partijsecretaris Kroestj- sjef uiL nodigd om het volgend jaar een bezoek aan dit land te brengen. DINSDAG zal de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties bijeen komen om het rapport van secretaris-ge neraal Dag Hammersk.joeld over zijn onlangs gevoerde besprekingen in het midden-oosten te behandelen. Woensdag 30 mei zal de bouw van een nieuwe ondergrondse kerk bij het heiligdom van Lourdes plechtig worden ingezegend. Kardinaal Ger- lier, aartsbisschop van Lyon, zal. rechtop staande in een jeep. om de bouwplaats van de nieuwe kerk heen rijden. De kerk, die ondergronds ont worpen is om de harmonie der be staande heiligdommen niet te versto ren, wordt 200 meter lang en 60 meter breed, zonder pilaren, en zal twintigduizend plaatsen bevatten. Zij wordt toegewijd aan de heilige Pius de tiende. Men hoopt het werk tegen 1958, het eeuwjaar van de verschij ningen van de Maagd Maria aan Ber- nadette Soubirous, gereed te hebben. Bondskanselier Adenauer heeft vrij dag de crisisstemming in zijn kabi net aanzienlijk verminderd door zyn vertrouwen uit te spreken in zijn mi nister van Economische Zaken, Er- hard, die hij woensdag en donderdag scherp critiseerde, evenals minister van Financiën, Schaeffer. De vertrouwensverklaring werd uit gesproken na een ernstig maar vriendschappelijk gesprek, dat Ade nauer met Erhard had. De bonds kanselier zal een soortgelijk gesprek met minister van Financiën Schaef fer voeren. Er is voorlopig geen gevaar meer voor een kabinetscrisis, ofschoon het meningsverschil over de conjunctuur- politiek nog bestaat. Wel is men het eens over het behoud van de stabi liteit van lonen, prijzen en koop kracht. De sociaal-democratische op positie zal om een debat over de conjunctuurpolitiek in de Bondsdag verzoeken. Om aan alle twijfels een einde te maken, dispenseren de Bisschoppen van Nederland, krachtens speciale volmacht van de H. Stoel, alle gelo vigen in de vasten- en onthoudings- wet op de volgende verplichte feest dagen, die in de Nederlandse Kerk provincie niet meer als zodanig wor den gevierd: Besnijdenis des Heren, 1 januari Driekoningen, 6 januari. Sacramentsdag H.H. Petrus en Paulus, 29 juni en Marias' Onbevlekte Ontvangenis. 8 december. Een Douglas DC-3 van de Guate- malaanse staatsluchtvaartmaatschap pij met 31 inzittenden is 130 km ten noord-oosten van de stad Guatemala tegen een heuvel gevlogen. Het nog brandende wrak van het vliegtuig is vrijdag gevonden. Levenstekenen zijn niet waargenomen. hebben, zou een ramp voor de Britse economie zijn. Ik gebruik dit woord opzettelijk en in het volle besef van zijn verantwoordelijkheid". Het voorstel van de Labourpartij om weer een prijscontrole in te stellen teneinde inflatie te voorkomen, ver wierp de minister. Hij zei, dat hieruit tevens een controle op lonen en win sten volgen zou en dat zulks onver enigbaar is met vrijheid en democra tie. Macmillan voegde hier aan toe dat Groot-Brittanië voor een „beslissende proef" staat, doch hij hoopte dat het land deze zal doorstaan met behulp van gezond verstand en een goed hu meur. De in Algerië residerende Franse minister Lacoste heeft vrijdag voor vertegenwoordigers van pers, radio en film beperkende bepalingen afge kondigd, zoals die gelden in tijd van oorlog. Zo zullen de correspondenten zon der toestemming geen cijfers en an dere bijzonderheden over de Franse verliezen mogen melden, terwijl ook niet gesproken of geschreven mag worden over de Franse strijdplan nen. Tenslotte is het ook verboden lugubere beschrijvingen" te geven, die leed kunnen veroorzaken voor de betrokken "gezinnen". President Eisenhower heeft vrijdag in een toespraak, die hij hield in de Baylor-universiteit te Waco, in de Amerikaanse staat Texas, ver klaard, dat het communisme in we zen gefaald heeft. Ook deed hij een beroep om tot de instelling van ,,een vrij land, de Verenigde Staten van Europa" te komen. ,,De vrije Verenigde Staten van Eu ropa zouden krachtig zijn door de bekwaamheid hunner inwoners, die over voldoende materiële hulpbron nen beschikken. Zij hebben een rijke, gemeenschappelijke cultuur, en ar tistieke erfenis. Zij zouden een zeer welvarende gemeenschap vormen", aldus de president. ..Europese eenheid schijnt thans dichterbij te zijn dan in eeuwen het geval is geweest", vervolgde hij. Omtrent het communisme zei de president, die vrijdag voor de 38ste maal tot eredoctor werd benoemd, onder meer: ,,Een strijdvaardig en agressief communisme beheerst thans een groot gedeelte van het aardop pervlak en het heerst over honderden miljoenen mensen. Het communisme is wreed, onver draagzaam en goddeloos. Het maakt veroveringen door list. vreesaanja- ging en bruut geweld. Het vormt een bedreiging, waarvoor zelfs de Ver enigde Staten niet volkomen veilig zijn. Doch zelfs in deze vorm openbaart zich op reusachtige schaal het falen van deze leer", aldus Eisenhower. De schipper van de Japanse vis sersvloot ..Taiyo Maroe", die zich 21 dezer, toen boven Atol Bikini in de Stille Oceaan een Amerikaanse wa terstofbom tot ontploffing werd ge bracht, ruimschoots buiten de gevaars zone bevond, vertoont duidelijke ver schijnselen van radio-actieve besmet ting. De ..Taiyo Maroe" heeft opdracht gekregen onverwijld naar zijn thuis haven te varen, opdat de gehele be manning radiologisch kan worden on derzocht. Mr. G. Terlaan te Utrecht heeft bij de officier van justitie in Den Haag 'n tweetal verzoeken om strafvervolging ingediend tegen mr. F. M. A. Schok king. Het betreft hier klachten van de in Brazilië wonende moeder van me vrouw E. Pino-Adler, schoonmoeder van Jokob Pino en van de heer D. Slui te Rotterdam die in het gezin Pino in Hazerswoude bij hem onderdak verschafte en daarna gelijk met het gezin Pino is gearresteerd. Mevrouw Fanny Heinemann, we duwe van Abraham Adler, moeder van Erna Pino Adler en schoonmoeder van Jakob Pino, schrijft, dat zij de afzon derlijke klacht tegen mr. Schokking indient met overneming van de gron den en middelen, die mejuffrouw Mietje Pino in haar klacht heeft ge steld, met dien verstande, dat een en ander is geschied in oktober 1942 en dat Jakob Pino, naar dezer dagen is gebleken, niet door de Duitsers is om gebracht, doch zichzelf in de cel te Scheveningen door ophanging van het leven heeft beroofd, na ernstig door de Duitsers te zijn mishandeld. Zij handhaaft, dat mevrouw Erna Pino Adler en het kind in Oswiecim door de Duitsers zijn vermoord. Zij is belanghebbende, omdat zij, zoals in de zin der wet is voorgeschre ven de rechte lijn vertegenwoordigt en zij heeft, waar zij eerst enkele we ken de feiten vernam, ook een civiele actie tegen mr. Schokking ingediend. BELEDIGING De klacht geldt niet alleen het overleveren aan de Duitsers van haar familieleden, doch ook de per soonlijke belediging, haar door mr. Schokking aangedaan en belediging van de Joodse volksgroep, waartoe zij en haar dochter behoren. Deze belediging is haars inziens ge legen in de beschuldiging van mr. Schokking aan het adres der omgeko men Pino's, dat hij meende, dat hem door hen een valstrik was gelegd en dat zij als provocerende elementen moesten worden aangemerkt en uit zijn gemeente geëlimineerd. Zij acht het onderdeel der beledi ging terwille van de nagedachtenis der slachtoffers en de volksgroep der joden even belangrijk als de uitle vering aan de S.D. De overweging, dat sedert 1946 geen nieuwe omstandigheden zijn gebleken, acht zij onjuist. Er zijn, volgens mr. Terlaan, talloze nieuwe omstandighe den, die in het beklag van mejuffrouw Pino, dezer dagen bij de Hoge Raad in te dienen, naar voren zullen worden gebracht. DE KLACHT VAN SLUI De heer Slui heeft in een uitgebreid relaas in een strafklacht vastgelegd hetgeen hij van het gebeurde in Ha- 1 Zwaar bewolkt met verspreide 2 opklaringen en hier en daar een bui. Matige tot vrij krachtige "«ordelijke wind. Koel weer. Vandaag: zon onder 20.45 uur. 1 Morgen: zon op 4.29 uur. Zon Z onder 20.46 uur. Maandag: zon op 4.28 uur. (Van onze Parijse correspondent) De machtsverschuiving in het ternauwernood zelfstandige Ma rokko tonen aan hoe gevaarlijk de situatie in Noord-Afrika dreigt te worden. Het leger on der leiding van dr. Khatib blijkt zich niets meer aan te trekken van de bevelen van de sultan of de regering, doch een eigen weg te gaan. Met recht mag men zich afvragen wie in Marokko nu de baas is, de regering en de sultan of de chef van het leger. Zonder dat regering ot sultan op de hoogte waren gesteld heeft de legerchef de staatsradio verplicht een boodschap aan het volk uit te eenden, welke als een bom heeft gewerkt. In het communiqué werd opnieuw stelling genomen tegen de Fransen, die opzettelijk onrust en ongeregeldheden zouden veroorza ken om aan te tonen, dat Marokko nog niet op eigen benen kan staan. De legerchef nam hierin stelling te gen de nog in Marokko aanwezige „buitenlanders" en concludeerde: „wij zullen geen rust hebben voor ook de laatste kiemen van het kolo nialisme zullen zijn verdwenen." Ook vele Marokkanen zijn nu ver ontrust en vrezen een machtsgreep van het leger. Nog dezer dagen werd de minister van nationale verdediging Guédira ondervraagd over de legale status van het bevrijdingsleger en hij moest er op antwoorden hierover nog niet te hebben nagedacht doch te me nen, dat deze kwestie ten zijner tijd zou kunnen worden geregeld. Een et maal later bleek ze al in kannen en kruiken te zijn, want het bevrijdings leger dwong het ministerie van Voor lichting de genoemde boodschap uit te zenden. Hieraan gaat gepaard een nieuwe agitatie tegen de nog in Ma rokko vertoevende Franse soldaten. Plaatselijke commandanten van het bevrijdingsleger willen de Franse troe pen dwingen in hun kampementen te blijven. In Marchand wilde de caid, bijgestaan door de plaatselijke leider van het bevrijdingsleger de aldaar ge legerde Franse troepen verplichten de tricolore neer te halen. In tal van ge westen krijgen de chefs van de Fran se legereenheden ultimatieve mede delingen, dat hun troepen binnen moe ien blijven, want dat de leiders van het bevrijdingsleger geen verantwoor delijkheid kunnen nemen voor even tuele incidenten. DE RODE GENERAAL Verantwoordelijk voor deze actie is de chef van het Marokkaanse leger, dr. Khatib. Onmiddellijk nadat hij op 14 mei het défilé had afgenomen van het leger van het onafhankelijke Ma rokko, dat immers nauwe en prettige betrekkingen met Frankrijk zou on derhouden, dat zelfs het leger door Franse specialisten zou laten opleiden verklaarde hij; „De taak van ons le ger is niet beëindigd voor geheel Noord-Afrika en vooral Algerië zullen zijn bevrijd..." Thans blijkt onomwonden, dat deze rode generaal voornemens is met zijn troepen Algerië binnen te vallen om er de opstandelingen te helpen. Alleen de aanwezigheid van sterke Franse eenheden in Marokko kunnen hem wellicht nog weerhouden. Het kan overigens nauwelijks toeval zijn. dat de legerchef geen Marokkaan maar Algerijn is. Hij deed zijn studies in Pa rijs en werkte korte tijd in een Frans hospitaal als assistent van een chi rurg. Zijn broer is gehuwd met de dochter van Si Fathmi Ben Slimane, de gouverneur van Fez. dr. Khatibis één der weinige leiders van de Istiq- lal. die tevens lid is van de communis tische partij, hetgeen hem de bijnaam bezorgde van „rode generaal". In Marokkaanse regeringskringen te Rabat was men overigens evenzeer verwonderd over de radioboodschap van dr. Khatib en men vreest zijn te zelfstandige actie als een begin van een staatsgreep, die onder meer ten doel zou hebben in Noord-Afrika de weg te effenen voor het communisme. Algerie, waar de vreselijke strijd nog steeds voort duurt, wordt momenteel overstroomd door communisten agi tators, die kennelijk door Khatib via Marokko het land worden binnenge smokkeld. Een woedend hoofdartikel in „Al Alam" de krant van de Istiqlal werd eveneens geïnspireerd door de rode generaal. Hij lanceert daarin een aan val op de Franse pers in Marokko en stelt de directies aansprakelijk, die hij voor een militair gerechtshof wil bren gen. VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD De Arabische landen hebben de an dere leden van de Aziatisch-Afrikaan- se groep vrijdag meegedeeld, dat zij besloten hebben de Algerijnse kwes tie voor de Veiligheidsraad te bren gen. Naar gemeld wordt, hebben vier Aziatische leden van de groep zich al bereid verklaard deze stap te steu nen: Ceylon, Afghanistan, Pakistan en Perzië. De rest van de groep heeft instructies van de respectie velijke regeringen gevraagd. zerswoude afweet Nu aan de klacht van mejuffrouw M. Pino geen gevolg is gegeven, heeft de heer Slui alsnog voor zichzelf een klacht tegen de heer Schokking ingediend, zulks na over leg .met dc procureur-generaal, die hem als gemachtigde van de minister van justitie te woord stond. De heer Slui stelt onder meer, dat hij rechtstreeks en met zijn lever, be dreigd geworden. Hij heeft er /iet le ven afgebracht, dank zij de heldhaftige houding der Pino's, die het verweer van Slui, die zeide niet te weten, dat hij Joden verborgen hield, hebben gedekt. „Geenszins is mijn leven ge red door de houding van de heer Schokking", aldus de heer Slui, die voorts met velargumenten nog be toogt, dat datgene, wat de heer Schok king als disculpatie en beroep op overmacht aanroert, geen grond heeft. De regering is van oordcel, dat liet verbod voor onderwijzers om lid te worden van een gemeenteraad be hoort te worden opgeheven. Zij heeft daartoe een wetsontwerp ingediend, waardoor deze bepaling uit de gemeentewet van 1851 wordt verwijderd. De bepaling, dat ambte naren met uitzondering van on derwijzers geen lid van de raad morgen zijn. blijft gehandhaafd. Een uitzondering zal worden gevormd voor die personen, die als vrijwilliger bij bijvoorbeeld de vrijwillige brand weer hulpdiensten verrichten. Het hoofdbestuur van de P.M.N.S. te Vlissingén, liceft aan Koningin Ju liana een telegram gezonden. Het had de volgende inhoud: .,12 Dagen lang heeft de Neder landse regering noch voeding, noch zakgeld aan het Zuid-Molukse volk die tot de P.M.N.S. behoort, verstrekt. Wij hebben de Nederlandse regering en de betrokken instanties verzocht om de uitkeringsregeling niet toe te passen, omdat het geen zaak is van maatschappelijk werk. maar van het voldoen aan verplichtingen voort vloeiende uit art. 44 betreffende de landstrijdkrachten, vermeld in het staatsblad J. 570. Maar hun verzoek wordt beantwoord door ons uit te hon geren. H.M. wordt verzocht deze han delingen te doen stoppen, omdat het een onwettige daad is". Verslagen en down zit Fausto Coppi in de brokkenwagen. Campionissimo Fausto reed de Giro d'Italia niet uit.... In de vijfde étappe van de 39sle ronde van Italiëvan Man- tova naar Rimini, is het Itali aanse wielersportidool gevallen. Na zijii ernstige ziekte wilde hij deze Giro voor zijn come-back gebruiken. Als enige van de Ita liaanse oude garde reed hij mee. Niet lang.... Of deze valpartij, waarin o.a. ook Daan de Groot werd be trokken. een definitief einde van de Fausto de Grote zal be tekenen. moet nog blijken. Half Italië zit in angst en vreze, dat dit inderdaad het geval zal zijn. Schipper Cor Korvink van de IJmuider rederij Vrolijk heeft met de trawler Sch. 171 „Cornells Vro lijk Jr." de jacht op de „Holland se nieuwe" van dit jaar gewonnen. Om ongeveer half vier meerde het schip vrijdagochtend in de haven van IJ muiden, waar onmiddellijk met het lossen van de eerste zestien kantjes nieuwe haring en het proe ven van het malse zeebanket werd begonnen. De bovenste foto geeft een beeld van het lossen. Hoe de eerste nieuwe van dit jaar smaakte toont de onderste foto: v.l.n.r. de heer H. de Boer. wethouder van Velsen; schipper Korvink en de reder C. Vrolijk. Naar aanleiding van het voornemen der overheid, om de strafmaat voor overmatig alcoholgebruik te verzwa ren en als norm bij het onderzoek een alcoholgehalte van 0.50.6 pro cent in het bloed te aanvaarden, heeft de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering van de Ge neeskunst zich afgevraagd, of de art sen aan de bloedproeven hun mede werking kunnen geven of niet. In een artikel in Medisch Contact worden een aantal bezwaren naar vo ren gebracht, waarvan wel het voor naamste is. dat bij de voorgenomen wetgeving de arts een ingreep zou moeten doen, waartoe de patiënt wordt gedwongen. Momenteel is de bloedproef vrijwillig. Zowel zuiver medische als hoofd zakelijke ethische bezwaren blijken er bij de artsen te zijn. Men vraagt zich bijvoorbeeld af. of het juist is dat een laboratoriumonderzoek moet dienen als enig bewijsmateriaal en dat een arts eraan meewerkt, dat een verdachte zelf de bouwstenen aandraagt, voor zijn veroordeling. Men vindt de gedwongen bloedproef en wat daarmee samenhangt een pro cedure met zeer vergaande conse quenties. De wetgever, zo wordt gezegd, zal zich ernstig hebben af te vragen of het niet beter is dit maar geheel achterwege te laten dan de vele en belangrijke bezwaren die hier rijzen, te aanvaarden, waarbij de bezwaren in verband met de positie van de medicus in de samenleving toch ook zeker van groot belang geacht moe ten worden.

de Stem | 1956 | | pagina 1