ENORME SPANNING TE BONN en Traangas op rumoerig bommen Cyprus SPORTVLIEGER MAZAIRAC FIGUURLIJK IN DE WOLKEN Handel en telers hebben schade van 20 miljoen OPERA - TENNIS - HUWELIJK NIET MIS, DIE MISS van financiën en Duitse klacht over Yanks Adenauer riep ministers economische zaken ter verantwoording Het kabinet was in geheime zitting uren bijeen DE DOOD OP DE WEG Ideaal land, dat België Zijn dochter Els haalde haar vliegbrevet „VERBAN SOBOLEF" Paard feestelijk ingehaald DAGBLAD VOOR Aardappelexport naar Engeland Engelse voorraad wel toereikend Journalisten werden weggestuurd Kouder Waarnemerskorps in Palestina Doctor Soekarno Cabot Lodge verdedigt van Heuven Goedhart Scheepsramp bij de Philippijnen Geen woningnood! GEEN ZENDTIJD VOOR DE NED. OPPOSITIE UNIE Minister Cals trok zijn besluit in Radio-actief fruit in Japan De Grieken gaan beroep doen op commissie rechten van de mens Nicosianen gaven geen inlichtingen Grote primeur voor Bergen op Zoom K wajongenswerk' Jeugdige drummer lekende |gemak. grote I maakte If39.75. prvoor at beste lijgen is. 96e JAARGANG No. 22157 Uitgave N. V Uitgevers Mij. Neeilandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. 1'eL: Directie, Kedactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad: J U A C. V. Dongen C J v Hootegem Mr. Dr. A J J IVi Mes. Mr HML.de Rechter. L. J v. t Westende, P V M Ver- cauteien Abonn prys by vooruitbet t 5.85 p uwartaai, p post t 5.55, p. week (uitsi by met postbesteiL) t U.45 Incasso wordt berekend Losse numm 13 ct Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ DAG 25 MEI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen I U 35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. jj u vuiu ae Zeeuwse Eilanden. GtiEiS, WestsingeJ 08, Telefoon 2335 Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 (Bybureaus; TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG; Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) De eerste minister van Rijnland- Palts, ALmeier, heeft zich bij de be velhebber van de Amerikaanse troe pen in Kaiserslautern, generaal-ma- joor Elwyn Post, beklaagd over de „schrikbarende toeneming" van over vallen op taxichauffeurs en mishande ling van argeloze voorbijgangers door Amerikaanse militairen en wegens hun dikwijls onbehoorlijk gedrag in café's. Het regeringshoofd van het West- duitse land, dat de meeste Amerikaan se troepen herbergt, heeft ook zijn ernstige bezorgdheid geuit over wan gedrag van Amerikaanse militairen en om maatregelen verzocht. Generaal-majoor Post heeft geant woord, dat deze gevallen hem ook be kend waren. Er waren maatregelen getroffen om herhaling ervan te voor komen. Alle gevallen zouden grondig onderzocht en de schuldigen gestraft worden. Nu het stof van het strijdtoneel van de massale uitvoer van aardappelen naar Engeland optrekt, begint zich de omvang van de gezamenlijk geleden strop af te tekenen. Deskundigen schatten, dat op een geforceerde uit voer van circa 150.000 ton tussen 11 en 12 april door de Engelse impor teurs en groothandelaren, de Neder landse exporteurs, landhandelaren en telers een verlies van rond twintig miljoen gulden is geleden. Men. schat de voorraad aan Neder landse aardappelen in Engelse pakhui zen nog ruwweg op de helft van het genoemde kwantum. De hierbij betrokken Engelse en Ne derlandse zakenlieden verkeren in ve- Heel Duitsland heeft met grote spanning het debat over de conjunctuur van het Westduitse kabinet tegemoet gezien, dat gis terenavond te Bonn werd gevoerd. Bondskanselier Dr. Adenauer had n.l. te Keulen aangekondigd, dat hij in deze bijeenkomst de ministers van financiën en economische zaken de heren Erhard en Schaeffer ter verantwoording zou roepen in verband met hun goedkeuring van de discontoverhoging. In Bonn had men de indruk, dat de heide ministers, wanneer de Bondskan selier zijn standpunt niet zou veranderen, overwogen daaraan consequenties te verbinden. De besprekingen, die des avonds laat werden gevoerd, droegen een strikt geheim karakter. Beide minister waren vast besloten vast te houden aan hun plannen en aan te dringen op een conjunctuur programma van de Westduitse rege ring. dat de maatregelen van de circu latiebank tot stabilisatie van de con junctuur zal aanvullen. In hun opvat ting weten zij zich gesteund door het directorium van de Bank Deutscher Lander, waar, naar verluidt, gedacht wordt aan persoonlijke stappen, even tueel zelfs aan een demonstratief af treden, wanneer er geen uniforme houding van de Westduitse regering tot stand komt, welke naar buiten de overeenstemming tussen regering en circulatiebank herstelt. GEEN OVEREENSTEMMING Juist op het moment, dat deze pa gina werd afgesloten, bereikte ons het bericht, dat het kabinet uren is bezig- geweest de meningsverschilen tussen Adenauer enerzyds en Erhard en le gevallen in ernstige betalingsmoei lijkheden. Er is nog geen weg gevon den om deze moeilijkheden te kunnen verzachten. Zoals men weet, werd begin april bekend, dat de voorraad aardappelen in Engeland lang niet toereikend zou zijn tot einde juni. De Engelse impor teurs deden toen vrij omvangrijke be stellingen in ons land. Uiteindelijk echter kwamen plot seling de Engelse boeren, die meer voorraad bleken te hebben dan offi cieel bekend was. Toen bleken de Nederlandse aardappelen bij Engel se importeurs en groothandelaren voor een deel onverkoopbaar te zijn, indien men zich tenminste geen ern stige verliezen zou willen getroosten. De kwaliteit van het doorgaans slecht opgeslagen produkt werd dage lijks minder en zo ontstond de gewel dige schadepost, die vele Engelse im porteurs en bandelaren op de rand van het bankroet heeft gebracht, met het gevolg, dat de Nederlandse leve ranciers op hun beurt de landkooplie- den en telers niet of onvoldoende kun nen betalen. DE EGYPTISCHE premier, luitenant kolonel Nasser, heeft een uitnodiging voor een bezoek aan communistisch China aanvaard. IN DE Verenigde Staten zijn gisteren bij t^ee diefstallen diamanten en juwelen ter waarde van bijna een miljoen gulden gestolen. AAN DE veilingsvereniging Over-Be- tuwe te Eist zijn de eerste kaskersen aangevoerd, ze brachten 5 cent.per stuk op. HET ANTAL inwoners van Neder land bedroeg op 1 april van dit jaar 10.851.797, HET AANTAL inwoners van Ned er van Dijk, dat uit Australië naar Zwe den gevlogen is om daar aan een her sentumor te worden geopereerd, mag zondag of maandag het ziekenhuis te Stockholm verlaten. GENERAAL Radi Innab, staf-chef van het Jordaanse Arabische legioen, heeft zijn ontslag ingediend. Als zijn opvol ger is benoemd de 35-jarige luitenant kolonel Ali Aboe Noewar. VOLGENS radio-Moskou heeft een Moskouse ingenieur een televisie-uit zending uit Praag opgevangen. De af stand tussen beide hoofdsteden be draagt ongeveer 1600 km. IN HET afgelopen jaar zijn 17.400 per sonen in Frankrijk door alcoholisme om het leven gekomen. DE ZALIGVERKLARING van Paus Innocentius XI, die op 17 juni ver wacht werd, is uitgesteld tot oktober. LA VéRITé, het orgaan van de inter nationale communistische partij, is donderdag te Parijs, op bevel van de minister van Binnenlandse Zaken, in beslag genomen. De inhoud was ge richt op „demoralisering van volk en leger". DE VERBOUWING van het Centraal Station te Amsterdam, drie jaar ge leden begonnen, is voltooid. De kos ten van de verbouwing bedroegen drie miljoen gulden. DE ZWAARSTE straf, die de wet toe laat, drie jaar gevangenis en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor vijf jaar, is te Groningen geëist tegen de autobestuurder IJ. S. uit Winschoten, die onder invloed zijn auto had be stuurd en een echtpaar bad aangere den, dat kwam te overlijden. STOKERS VAN steenbakkerijen in de Belgische Kempen zijn in staking. Zij eisen een werkweek van 45 uur. Mo menteel werken zij 56 uur per week, 2 Weersverwachting van het K.N. 2 2 M.I. tot vanavond: 2 In de ochtend plaatselijk nog J wat regen in het oosten van het land. Overigens opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Matige af en toe vrjj krachtige wind tussen west en noordwest. Middag. 2 temperaturen belangrijk lager dan 2 gisteren. J 2 Vandaag: zon onder 20.43 uur. 2 2 Morgen: zon op 4.31 uur. HMMIMMIHHIIIMIIMIMIMUIIMH De secretaris-generaal van de V.N. heeft bekend gemaakt, dat eenentwin. tig nieuwe militaire waarnemers van Australische, Canadese, Nieuwzeeland- se, Noorse en Zweedse nationaliteit, het waarnemerskorps in Palestina sul len versterken. Het aantal waarnemers bedraagt thans 61. De nieuwe waarnemers zijn bestemd voor nieuwe observatieposten in de strook van Gaza, waarover nog onder handelingen gevoerd worden. Aan president Soekarno is gisteren voor een uitgelezen gehoor in de Co- lumbia-universiteit het eredoctoraat in de rechtswetenschappen verleend. De president van de universiteit noem de Soekarno een symbool van emi na tie, die vastbesloteii is vrij te zijn. In zijn rede memoreerde Soekarno de strijd van het Indonesische voik voor zijn onafhankelijkheid. „Wij zochten geen geweld, maar wij waren ertoe gedwongen. De gewelddaden werden niet veroorzaakt door de gis ting van het nationalisme, maar door de overblijfselen van het kolonialis me", zei hij. De voornaamste Amerikaanse afge vaardigde bij de V.N., Henry Cabot Lodge, heeft gisteren geantwoord op aanvallen op Mr. G. J. van Heuven Goedhart, Hoge Commissaris der V.N. voor de hulp aan vluchtelingen. Van deze aanvallen maakten wij in onze editie van gisteren gewag. Lodge zei, dat Mr. van Heuven Goedhart een „eerste doelwit" van aanvallen van de Sovjet-Unie was geweest en in verga, deringen van de V.N. veelvuldig stel ling tegen opvattingen van de Sovjet- Unie had genomen. NIJMEGEN: De 13-jarige Johanna de Haan werd, terwijl ze op de fiets op het Keizer Karelplein reed. door een auto aangereden en onmiddellijk gedood. APELDOORN: De 75-jarige R. van der B. uit Steenwijk, die in Apeldoorn bij zijn dochter legeer de, en even haar bromfiets wilde proberen, is hiermee uit de bocht gevlogen. De man sloeg met het hoofd tegen de trottoirband. Kort na het ongeluk is hij overleden. Ter hoogte van Carigara op het Phi lippijnse eiland Leyte is een motor schip van negen ton met een honderd tal r.-k. bedevaartgangers aan boord in brand geraakt. Volgens de eerste berichten waren er 23 doden en werden minstens twaalf mensen vermist. De pelgrims waren zieke mannen, vrouwen en kinderen. Een twintigtal bedevaartgangers is gewond. De eigenaar van het schip had geen vergunning voor passagiersvervoer. te Schaeffer anderztfds uit de weg ruimen. Na een bespreking van bijna vijf uur is de bijeenkomst verdaagd zon der dat het nog tot een beslissing is gekomen. Het debat in het kabinet zal later worden voortgezet. Strikt geheim was deze bespreking. Zelfs de perschef van de regering werd niet toegelaten. Toen de vergadering twee uur aan de gang was, moesten de wachtende journalist<?n het terrein van het paleis Schaumburg verlaten. Jaarlijks worden in België 40.000 nieuwe huizen gebouwd, waarvan het grootste deel voor particuliere reke ning. Van woningnood is intussen in België geen sprake meer en in Brus sel kan men straten aantreffen, waar drie of vier huizen te huur worden aangeboden. Op een voorlichtingsbijeenkomst verklaarde de Belgische minister van volksgezondheid, dat België thans over drie miljoen woningen beschikt. Hier van werd einde 1947 39 procent be woond door de eigenaars en 61 pro cent door huurders; 59 procent van deze huurders betaalde een gemiddel de maandelijkse huishuur van fr. 800. De gemiddelde huishuur in de grote steden bedroeg fr. 12.120 per jaar. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft de zendtijd ingetrokken, die met het oog op de a.s. verkiezingen door de Radioraad, in opdracht van de mi nister, was toegekend aan de Neder landse Oppositie Unie. Ter toelichting op dit besluit, is ons door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het vol gende medegedeeld: „Op de door de Nederlandse Oppo sitie Unie ingediende lijsten van kan didaten voor de op 13 juni a.s. te hou den verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal komt voor: J. Beckering Vinckers, ge boren 30 mei 1897 te Zaltbommel. Het was de Radioraad niet bekend, dat ge noemde Beckering Vinckers bij sen tentie dd. 4 november 1947 van de procureur-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te "s-Gravenhage buiten vervolging werd gesteld, met bepaling o.m. dat hij voor de tijd van tien jaar (derhalve tot 4 november 1957) is ont- De bevolking van districten in mid den-Japan is gewaarschuwd, geen fruit en groenten te gebruiken, aangezien hierin, na de jongste zware regenval, een hoeveelheid radio-activiteit is ge constateerd, die vijf maal groter is dan voor menselijke consumptie veilig wordt geacht. In alle delen van het land is radio-actieve regen gevallen, wat wordt toegeschreven aan de Brit se atoomproef op de Monte Bello-ei- landen op 16 mei. zet van het recht tot het kiezen en de verkiesbaarheid bij krachtens wet telijk voorschrift uitgeschreven verkie zingen. Het feit, dat het bestuur der Neder landse Oppositie Unie Beekermg Vinckers op de bovenbedoelde lijsten heeft geplaatst, terwijl hij nog steeds van het actieve en passieve kiesrecht is ontzet, heeft de minister aanleiding gegeven de aan deze partij reeds ver leende zendtijd in te trekken." Een menigte Turkse jongeren heeft donderdag in Paphos op Cyprus een anti-Griekse demonstratie gehouden, naar aanleiding van de dood van een Turks-Cyprische politieman, die woensdagavond in Polis werd ver moord. Onder het uitroepen van anti- Griekse leuzen gooiden de betoger» ruiten in van Griekse Cyprioten. Ten slotte werden de Turken door Britse veiligheidstroepen naar hun wijk te ruggedreven. Ook in Limassol hebben woedende Turken betoogd tegen de dood van de Turkse politie-agent. Zij vielen Griek se winkels aan en bedienden zich daar bij van stokken, stenen en flessen. Zij Toine Mazairac (55), de bekende sportvlieger uit Bergen op Zoom, had gisteren zijn dag Toine mag dan als vlieger vaak let terlijk in de wolken zijn, gisteren was hij het figuurlijk en daartoe bestond alle reden. De vlieger (die overigens ook van auto's alles afweet) vierde gisteren zijn vijf en vijftigste verjaar dag, maar dat was het niet op de eer ste plaats, wat Toine in de wolken bracht: neen, zijn dochter Els (22) had 't 'm geleverd en dat deed zijn vlie- gerhart iets sneller kloppen. Els had haar vliegbrevet gehaald, nadat ze helemaal op haar eentje van Woensdrecht via Hilversum naar Texel was gevlogen en weer terug. Dit betekent, vertelde Toi ie ons gis teren, dat mijn dochter de vierde vrouwelijke piloot in Nederland is. Hieraan voegde instructeur A. Bruys van de W.B.A.C., die gisteren daar in de garage aan de Bergse Glaeisstraat ook van de partij was, nog iets toe. Dit betekent óók, dat we hier het unicum beleven, en dat zeker voor Nederland, maar misschien zelfs wel voor geheel Europa, dat vader en dochter beiden vliegen Els is een bijzonder vlugge leerlinge geweest, zo vertelde de heer Bruys, die de twee en twintigjarige in de ge heimen van de vliegkunst en na tuurlijk op Woensdrecht inwijdde. In oktober van het vorige jaar zijn we begonnen en dezer dagen legde ze haar practische proeve van bekwaam heid, die bestond uit het maken van een solo-vlucht, af. U moet de presta ties, die zij op deze vlucht maakte, zeker niet onderschatten, zo vervolg de de instructeur, die mét vader Ma zairac en Els-zelf natuurlijk, flink in de wolken zat. De dag, dat zij haar vlucht maakte, zag het er met het weer-en-zo erg rooskleurig uit, maar loen Els op de thuisreis van Texel naar Woensdrecht was, moest ze toen wel terdege tonen, dat ze de kneepjes /an het (vliegers) vak kent. Het werd >rg heiig, waardoor het gotde zicht /erdween. Maar Els heeft het ge- daard: in één uur en vijf en veertig minuten vloog zij van Texel naar Woensdrecht en dat is helemaal niet iek. En toen kwam Els Mazairac het vantoortje van haar vader binnenlo penHoe ze er zo toe gekomen was, >m te gaan vliegen Wel, doodeen 'oudig, vertelde de dochtc- van de ïeer Mazairac: ik ben vaak met va der de lucht in geweest, en toon begon ik er „iets" voor te voelen; ik vond het prettig. Dat „iets" van Els Mazairac is dus tot een unicum uitgegroeid. Het duo Toine-Els Mazairac zal op Woens drecht, waar het zo veel vlieguurtjes heeft liggen, een bekende verschijning blijven. werden door veiligheidstroepen terug gedreven. Turkse betogers in Nicosia werden door Britse troepen met benulp van traangasbommen uiteengedreven. Te Lapithos werd een Cyprisch kind gedood, terwijl drie kinderen ern stig werden gewond, door het ontplof fen van een helse machine, die zij hadden gevonden. Bij een onderzoek werden nog drie van dergelijke bom men, zoals de verzetsbeweging die ge bruikt, ontdekt. De inwoners van Nicosia hebben zich niet laten bewegen inlichtingen te verstrekken naar aanleiding van de relletjes, die zich het afgelopen week einde bij de Phaneromeni-kerk hebben voorgedaan, en waarbij een Britse sol daat werd gedood en een twaalftal personen gewond. Martin Cleruens, de Britse commissaris in Nicosia, dreigde bij een openbaar verhoor tevergeefs met een collectieve bestraffing. De rondgedeelde enveloppen met schrijf papier werden oningevuld teruggege ven. Een man, die een bomaanslag pro beerde te plegen op de plaats, waar het openbare verhoor werd gehouden, is gevat. EEN BEROEP De Griekse regering zal naar aan leiding van de gebeurtenissen op Cy prus een beroep doen op de Europese commissie voor de rechten van de mens ,die op 28 dezer te Straatsburg bijeenkomt. Een woordvoerder van de Raad van Europa, die dit meedeelde, verklaarde, dat de bijzonderheden van het Griekse verzoek geheim zijn. Het is nu de eerste maal, dat een staat een geschil met een andere staat aan de commissie voorlegt. COLLECTIEVE STRAF De Britse gevolmachtigde van Ni cosia, Martin Clemens, heeft donder dag aan de bewoners van een stads deel van Nicosia een collectieve straf opgelegd. Het betreft hier de buurt van de Faneromeni-kerk, waar in de afgelopen twee maanden 40 maal on lusten zijn gemeld, zonder dat de or deverstoorders gearresteerd konden worden. Niet minder dan 17 woonhuizen en 37 winkels, waarbij zich enkele grote magazijnen bevinden, zijn gesloten en de bewoners moeten hun huizen voor zondagmorgen 8 uur verlaten hebben. Ook het kerkplein is gesloten, hoe wel de kerk zelf voor godsdienstoefe ningen geopend blijft. Men gelooft dat de straf drie maan den zal duren. De ondercommissie voor de binnen landse veiligheid van de Amerikaanse senaat heeft erop aangedrongen dat Sobolef, leider der Sovjet-Russische delegatie bij de Ver. Naties, uit de Verenigde Staten zal worden gezet. Hij wordt ervan beschuldigd, dat hij evenals de eerste secretaris Ekimof, dwang heeft gebruikt om vijf van de negen Sovjet-Russische zeelieden ter koopvaardij, die asiel in de Verenigde Staten hadden gevraagd, ertoe te krij gen naar Sovjet-Rusland terug te ke ren. Donderdagochtend is in Amsterdam het huwelijk voltrokken tussen de beroemde Nederlandse opera-zange res Gre B.rouwenstijn en Dr. A. C. van Swol, die enige jaren tennis kampioen van Nederland was. De foto toont bruid en bruidegom na. de huwelijksvoltrekking tussen de nieuwsgierigen op de binnenplaats van het Amsterdamse stadhuis. Een 16-jarige j'ongen, werkzaam la een constructiewerkplaats te 's-Gra- venhagen, goot een scheut vernis over de kleren van zijn vriendje, dat daar ook werkte. De laatste riep de eerste toe beter uit te kijken, omdat deze vloeistof brandbaar was. De baldadige jongen wilde dit blijkbaar eens con- troleren en hield een brandende luei» fer bij de kleren van de ander, waar. op deze onmiddellijk vlam vatten. Het slachtoffer is met brandwonden naar een ziekenhuis overgebracht. De vijfjarige Amerikaanse drummer Richard Keith heeft van een rechtbank te Los Angeles toe stemming gekregen, een contract te sluiten om gedurende zeven jaar voor de televisie op te treden tegen een salaris, dat varieert van 300 tot duizend dollar (ongeveer 1.100 tot 3,800 gulden) per week. Richard is al twee jaar beroeps artiest. Dertien van de veertien Europese miss-en, die in Stockholm zullen dingen naar de titel „Miss Europa 1956" miss Denemarken komt la ter zijn bezig zich in de Zweed se hoofdstad op de wedstrijd van hun leven voor te bereiden. Er wor den persconferenties gegeven, er wordt geposeerd voor de talrijke fotografen en bij de piano houdt men de stemming erin. Deze foto toont flinks) de Nederlandse „miss" Rita Schmidt met (rechts) de Bel gische ..miss" Rosette Chrislain, luisterend naar het pianospel van Phyllis Classde Ierse deelneemster. Elias is terug in Buena Vista in de Amerikaanse staat Colo rado. Elias is een paard. Een beroemd paard. Want in de af gelopen winter was deze edele viervoeter op een bergtop in Colorado geïsoleerd geweest, temidden van ijs en sneeuw. Dank zij vliegtuigen en heli kopters. die hooi uitwierpen, overleefde het brave paard de ijs- en sneeuwperiode. Het beest dankte er wel zijn naam aan: Elias werd het gedoopt, met referentie aan het Bijbelse verhaal over deze profeet. Buena Vista heeft het dier hartelijk verwelkomd. M uzi kanten van de plaatselijke fan fare bliezen zich de wangen bol. Er waren toespraken van de plaatselijke notabelen, niet in ■het paardsmaar in het En gels. Eliasvan zijn vierduizend meter hoge bergtop naar de stad vervoerd, verstond er geen woord van, kwam niet onder de indruk en sprak zelfs geen dankwoord. Kortomhet paard, zelf. feestvarken nummer één, gedroeg zich honds

de Stem | 1956 | | pagina 1