Breekt in Warschau politiek klimaat een milder door Formule AN-APN-66: de onfeilbare gids voor Amerikaanse pilóot JAN NOLTEN DEED WEER EENS VAN ZICH SPREKEN HUISSOON WINNAAR IN RONDE VAN YZENDIJKE FRAAIE TWEEDE PLAATS VOOR WIM VAN EST Maar Wagtmans klom een plaats hoger! Fausto Coppi huis naar WALCIIERSE RINGRIJDERS VIERDEN „PINKSTERDRIE" Na acht jaar experimenteren Nederlands succes in Ronde van Italië ieren uiloft! L)A - Russische bezetter wordt toegefeti Het Poolse volk is trou w gebleven aan zijn eeuwenoude tradities MINDER SCHROOM ZEVENDE RONDE VAN AARDENBURO Hockey-toernooi te Sydney De Giro vordert De Ronde van oost-Frankrijk Negen ploegen in Nederlandse ronde MARKTEN WATERSTANDEN ENDA enteraad te korte agen- "oorna amste ijn: verkoop zing lid be- n de 3 pet. ÏRAND een vracht voor Zoute- obeerde met maar zonder e brandweer mlijke onge- oor. IN DE AD svergadering. ar gehouden ing van een Die belasting le belastbare eigendommen s, naast een vier percelen Burgemeester betreffende burgerlijk tg e- lis li te Hoeven gewijd onze rwaarde heer geboren op gir.g in de ie Hageveld. uw door de odat hij een Hoorn, stu- ste Zeeuwse ig zijn oplei- lem heeft ge- de eerste, die worden de in Goes afge- jter heeft de aan de grens Vier Linden", stelt zich de en versierde itje. Aan de psstraat staan de stoet naar Ongeveer om echtig H. Lof. elf de eerste neomist met B Schneiders, iaken J. Rijk, ehouder. door EVAL. reed met een .cialeweg toen iptrad aan de ,en waarin een kwam in de sloot terecht, iren uit de au- lam geen let- slechts enkele le wagen weer ltst, .werd hij aar Terneuzen IG. s voor rijwie- het dorp deed oor, die nog ;er de T. reed in de richting hoewel geheel een dame die tak, niet meer ongelukken De fiets werd ijl de auto het afbracht. rD. ité te Paulus- de bovenzaal n dansavond, angstelling be- n deze zomer- n niet geringe lat in de ko- Nicolaasfeest den gevierd. werd het gou- vierd van het an Hooste en ide oudjes ge kende gezond- nité met als Rumste heeft rkt voorbij la- ig in de mor- gekroond aan m paar. Tegen i stoet op be- alwagens, ge- s en personen- lie vervoerden. k. kerk, waar rheid werd op- het café van elijke erewijn de namiddag r de voorzitter len hun ver- •erhanriigd In e praalwagens le gouden echt- n hebben ver leven. Tot laat est gevierd en el en Manche Hijke gemaakt. HUTTER len met de re- imslag voor de •ijkspolitie wist ions de Schep- 2 leggen op de g hiervoor een Vederom heeft bewezen een zijn met het liermede reeds n heeft gewon- Caesar. o: Als 't kindje iooI aan A. Coor- n minister Witte man aan de top. Vlaamse Opera. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 24 MEI 195o Reeds een jaar geleden viel het de weinige bezoekers uit het Westen op, dat het politieke klimaat in Polen en voornamelijk in de hoofdstad Warschau aanzienlijk milder was dan in de overige Russische satelliet-staten van Oost- Europa. Na de „postume val" van Stalin schynt het zelfs, dat dit dooi weer blijft aanhouden en Polen eindelijk na de vele jaren van de ijzigkouden politieke winter zoiets als een zachte lente zal krijgen. De openlijke aan vallen op Stalin kon men hier trouwens reeds horen en lezen, voordat de Sowjet-afgod op het 20ste partijcongres in Moskou van z'n hoog voetstuk was geworpen. De Polen uitten hun kritiek op Stalin reeds toen zo duidelijk, dat de „Prawda" er in het begin van dit jaar een fel artikel aan wijdde en het nodig vond hen op de vingers te tikken. Na de officiële val van Stalin neemt men in Warschau nog minder een blad voor de mond. In een der grootse boekhandels bij de Weichselbrug, op de hoek van de Jeroseolemsky-allee en de Nowi Swiat-straat, vechten de klanten iedere dag om een exemplaar van de „Times", de „Manchester Gu ardian" of van de „Le Monde" mach_ tig te worden. Een hooggeplaatst ambtenaar van het Ministerie van •Buitenlandse Zaken, die wij op dit verschijnsel wezen, glimlachte slechts en zeide: „We hebben niet voldoende deviezen om alle kranten uit het Wes ten te laten komen, die worden ver langd. Velen laten ze zich daarom door vrienden of familieleden in het Westen sturen." f 30 VOOR EEN RIJTUIG Uit deze geesteshouding der War- schauwers is het dan ook te verklaren dat er onlangs bij de begrafenis van president Bierut, die volkomen onver wacht in Moskou overleed, een grote belangstelling van de zijde der bevol king was waar te nemen. Degenen die dit opvatten als een sympathiebeto ging voor de communisten vergisten zich. De bevolking treurde oprecht over het heengaan van deze politicus. „Zonder hem hadden we het nog slechter gehad", luidde het algemene oordeel. Hieruit blijkt echter tevens, dat de Polen met weinig tevreden zijn ge worden. De nood onder het volk is di rect na het einde van de oorlog zo groot geweest, dat de minste verbete ring met vreugde wordt begroet. Toen wij bij onze aankomst in Warschau een taxi wilden nemen voor het War- sawa-hotel, bleek dit niet mogelijk te zijn. Reizigers, die beter op de hoogte waren met de plaatselijke toestanden dan wij, waren naar buiten gesneld en hadden een der weinige taxi's opge ëist. Ons bleef niets anders over dan gebruik te maken van de voorwereld lijke huurkoetsjes, waarvan de paar den eruit zagen, of zij nog aan de slag van Tannenberg hadden deelgenomen. De koetsier droeg nog een pelerien, zoals ten tijde van Paderewski, en zag er slecht gevoed uit. „Dertig-zloty tot aan het hotel Warsawa" zeide hij. Hij zag, dat wij van dit bedrag, ongeveer f 30 schrokken. „Prosze pan, wat wilt u, mijnheer" zeide hij. „ik ben arm en mij» paarden zijn mager". - HERADEMING Tijdens ons verblijf in Warschau hebben wij ruimschoots gelegenheid gekregen de gemoedstoestand van dit volk te bestuderen. De mildere be handeling der bezettingsmacht komt duidelijk naar voren in alle mogelijke maatregelen die tot voor kort nog on denkbaar waren. De vrees voor de geheime staatspo litie wordt minder. Felle kritiek op de nationale jeugdorganisatie is toe gelaten. De onderscheidingen en geld- premies voor soldaten, die op vluch telingen schieten, zijn afgeschaft. Bij het leger zijn weer katholieke aalmoe_ zeniers in dienst gesteld en in de fa brieken wordt weer meer gelet op in dividuele prestatie en niet in de eerste plaats op partijlidmaatschap. Op de gezichten der mensen is hier door weer zo iets als levensblijheid te lezen en men krijgt weer vertrouwen in de toekomst. De Polen zijn een volk van dromers en romantici en daarom zijn zij trouw gebleven aan hun oude tradities. In het „Cultuurpaleis" hebben we een voorstelling bijgewoond van het War- sawa-ensemble. Het programma was uitstekend, doch slechts eenmaal brak het publiek los in een daverende ova tie, die minutenlang aanhield. Dit was toen dansers en danseressen gekleed in de oude nationale dracht van de adel, een polonaise dansten. ,,Dit is altijd zo, wanneer wij her innerd worden aan onze oude tradi ties", zeide onze buurman. „Niet uit heimwee naar de vergane feodale tij den of naar buitensporige luxe, doch alleen hierom, omdat iedere Pool, of hij nu rijk is geweest en arm is ge worden, of steeds arm is geweest en het ook wel altijd blijven zal, zich in zijn hart als een pan", een heer be schouwt." De volgende dag stonden wij rr^et een Poolse vriend op de top van de Kasprovy in het Tatra-gebergte pij Zakopane. Beneden ons strekte zich een wijds dal uit en zagen wij h$t dorpje Porodin, waar Lenin sinds 1912 heeft gewoond, doch zagen wij ook het veel oudere kerkje van Zab. „Kijk", zei onze vriend, „zo wen-*' sen wij met de Russen samen te le ven: wij willen vrij bidden en vrij werken." Het lijkt erop, alsof de Russen in Polen thans bezig zijn de „coëxisten tie", het vreedzaam naast elkaar le ven van twee politiek-verschillende stelsels in praktijk te brengen. Ter gelegenheid van de kermis zal te Aardenburg op maandag 4 juni a.s. de 7e ronde van Aardenburg worden verreden, ditmaal voor nieu welingen over een afstand van 65 km. De geruchten die de ronde deden, als zou de jaarlijkse kermiskoers dit jaar niet doorgaan, zijn dus onjuist. Grote belangstelling voor KNGV bondswandeling. Het K.N.G.V. heeft aan de Bergen op Zoomse turnvereniging U.D.I. de vererende opdracht gegeven dit jaar weer de bondswandeling te organise ren. Voor deze wandeldag bestaat grote belangstelling. Allereerst in de kringen van de vereniging U.D.I. zelf, maar daarnaast ook b(j een grote groep individuelen, en van de zijde van de militairen o.a. van de leger plaats Ossendrecht. Voorts zullen aan de bondswandel- dag deelnemen een groep van de re serve Marechaussee, en de Bergen op Zoomse turnvereniging Sparta. De te lopen afstanden bedragen van 8 t.m. 11 jaar 10 km, van 12 t.m. 15 jaar 15 km en vanaf 18 jaar 25 km. De rust voor drie afstanden is in het palvil- joen van het gemeentelijk sportpark „Rozenoord". Zowel voor de 25, 15 als 10 km is een pracht parcours uit gestippeld in de fraaie omgeving van Bergen op Zoom. Deze bondswandel- dag is verdeeld over de dagen 26 en 27 mei. De start heeft telkens plaats in de tuin van Thalia. Pleasantville. Met deze kleine, nog geen 12.000 inwoners tellende stad met haar plezierige naam, ten zuidoosten van New Jersey in de staat New York gelegen, zullen de Amerikaanse piloten, en spoedig wellicht ook die der ganse geciviliseerde wereld, zich op plezierige wijze verbonden voelen, wanneer zij met hun kostbare lading hoog boven de vaak onzichtbare aarde blindelings kunnen vertrouwen op de aanwijzingen van hun AN/APN-66. Welk geheim steekt er achter deze, de leek niets zeggende formule? Daarover zouden de ingenieurs en technici van het General Precision Laboratory, het laboratorium voor precisieinstrumenten van Pleasant ville U meer kunnen vertellen. Zij hebben namelijk kans gezien in jaren van studie en research een vol-auto- matisch navigatie-controle apparaat te ontwikkelen, dat het de piloten mo gelijk maakt te allen tijde onder alle denkbare omstandigheden hun ma chines feilloos op koers en hoogte te houden, veilig te doen opstijgen en te doen landen. En dit systeem, dat de technici en geleerden van Pleasant ville hebben ontworpen, is reeds lang het laboratorium-stadium te boven. De naar dit systeem ontwikkelde na- vigatie-apparatuur heeft gedurende meer dan een jaar reeds ettelijke miljoenen kilometers in het lucht ruim „gevlogen!1, en heeft daarbij zonder hulp van radar, zonder radio bakens op de grond, blind en in „splendid isolation" zijn precisiewerk feilloos verricht. 'T GEEFT NIET.. (Schoolvoetbaltoernool) Drie schooltitels naar Zeeutvsch-Vlaan deren. In Goes werd de eindronde ge speeld van het Zeeuwse schoolvoet- baltoernooi in de afdelingen A. B en C. De organisatie verliep uitstekend, mede door het feit, dat zich niet min der dan negen scheidsrechters be schikbaar hadden gesteld. Deze ar biters offerden een vrije dag voor de jeugd op, hetgeen door de organisa toren op hoge prijs werd gesteld. Jammer was, dat in de afdeling lagere scholen de o.l.s. Schoondijke niet kon deelnemen, omdat op die school op het ogenblik enkele geval len van roodvonk zijn geconstateerd. Vijftien streekkampioenen bekamp- ten elkaar om de Zeeuwse titels en opmerkelijk genoeg gingen alle drie de titels naar Zeeuwsch-Vlaanderen. In afdeling A werd de St.-Wille- brordusschool uit Hulst kampioen, in afdeling B het Janseniuslyceum, even eens uit Hulst en in afdeling C toon de de Technische school uit Oostburg zich de sterkste. De streekkampioenen waren in af deling A de o.l.s. Souburg voor Wal cheren, de o.l.s. Kapelle voor Zuid- Beveland, de o.l.s. Zierikzee voor Schouwen-Duiveland; de St.-Willebror- dusschool Hulst voor oost-Zeeuwsch- Vlaanderen en de o.l.s. Schoondijke V?Srv west"Zeeuwsch-Vlaanderen; in afdeling B Nijverheidsdagschool 7 vlissingen, Ambachtsschool 4 te Goes, lagere technische school 3 te Zierik zee, Janseniuslyceum 3 te Hulst en Koningin Wilhelmina Lyceum 3 te jglt-in afdelin,g C de chr. ulo te Middelburg, de chr. ulo te Goes, ae lagere technische school i te Zie rikzee, de chr. ulo te Axel en de technische school i uit Oostburg. KA I B-protestcommissie vergaderde KlnvJilbu.re.kwam dinsdagavond de hi j "Protestcommissie bijeen voor net doen van de volgende uitspraken: Het protest van RKTW, ingediend de wedstrijd tegen RKDVC werd afgewezen. Het protest van RAC in de wedstrijd tegen Rood Wit werd w2!ens all,ewezen. De beide pro testen van SCO, ingediend in de wed- j tegen Madese Boys werden bei- n ontvankelijk verklaard! - ,e Protesten van Gilze, ingediend .de ontmoeting tegen Zundert zijn doorgezonden naar de KNVB, tér af- vSev rodal het bestuur van de doen n mtsPraak moeten Resterend gedeelte SHS- Elinkwijk uitgesteld Het resterend gedeelte van de op 15 april gestaakte wedstrijd Scheve- ningen Holland Sport Elinkwijk, dat neden, donderdagavond 24 mei op liet terrein van Elinkwijk zou worden ge speeld, is op verzoek van SHS uit gesteld. vervolg van de ontmoeting (11 minuten speeltijd) is nu verscho ven naar woensdagavond, 30 mei te ,,Of men vliegt over verlaten zeeën, over barre woestijnen en woeste ijs velden zonder oriëntatiepunten of over bergketens. Of men de hoogst mogelijke hoogte vliegt of dicht over de oppervlakte van de zee raast. Of men een rechte koers volgt of als een blad in de herfststorm de speel bal is van een orkaan, het maakt al les geen verschil. Het maakt ook niet het minste verschil of men blind in een sneeuwstorm zit, in mist of in de gevreesde elektrische stormen, de AN/APN-66 weet altijd precies op welke koers men ligt, wat de plaats bepaling van het vliegtuig is en blijft Nederland teint van Australië In het hockeytoernooi om 't officieuze wereldkampioenschap voor dames, dat te Sydney wordt gehouden, heeft de Nederlandse dames-tourploeg de wedstrijd tegen Australië met 1-6 ge wonnen. Canada won met 1-0 van Schotland, Nieuw Zeeland zegevierde met de zelfde cijfers over Ierland, Zuid Afri ka versloeg Amerika met 3-0, ter wijl Engeland zich met 10-0 de ster kere toonde van India. Belgisch korfbal-twaalftal tegen Nederland Het Belgisch twaalftal, dat zondag 27 mei te Den Haag zal uitkomen te gen het Nederlands twaalftal is als volgt samengesteld: Aanval: dames: L. Adriaenssensv. Kerckhoven; L. Schram; heren: F. Wagemaeckers; K. van Eeckhaute; midden: dames: D. PaulisStes; M. van Hove; heren: J. van de Velde, L. Decamps; verdediging: dames F. Broeckhove; L. van Beeck; heren: P. Roth, aanvoerder; L. Saerens. Als scheidsrechter treedt op de heer K. van de Ven uit Antwerpen; als grensrechters zijn aangewezen de he ren F. Franse (Nederl.) en N. Verbist (België). de onverstoorbare gids die mens en machine foutloos naar hun bestem ming brengt." Dit is wat de mannen van het Plea santville laboratorium van hun pro- dukt, de AN/APN-66 te zeggen heb ben. Acht jaren van experimenteren en onderzoek zijn in deze apparatuur verwerkt. Het ging er om het na- Krijgt „Hulst" versterking? Enkele dagen geleden werd be-> kend, dat de oud-Hulst speler H. Neefs die vorig jaar over ging naar Wil lem II en in het reserve-elftal van de Tilburgers uitkomt, weer naar zyn oude club terug wil. Willem II schijnt niet ongenegen te zijn om Neefs te laten gaan. Thans vernamen wij, dat de voet baller G. v.d. Poel, die afkomstig is uit Lamswaarde en op het ogenblik in het tweede elftal van BVV uit komt, overschrijving heeft aange vraagd naar Hulst. Het ziet ,er dus naar iut, dat Hulst het volgend sei zoen versterkt de competitie zal in gaan. Spannende voetbalduels in IJzendijke Tijdens de kermisdagen werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen IJzen dijke en Hoofdplaat. Vanaf het begin was een duidelijk overwicht van de gastenploegen merkbaar. Als resultaat daarvan schoot Hoofdplaat zes maal raak. IJzendijke wist slechts éénmaal te doelpunten. Deze ontmoeting gold als voorwed- stryd voor de match Goes-Meuleetede (Gent). Vele toeschouwers genoten van de spannende strijd. Beide elftallen, die volkomen aan elkaar gewaagd ble ken, wisten drie maal de roos te tref fen, zodat het einde kwam met een 3-3 gelijkspel. tuurkundlg fenomeen van het zoge naamde „Doppler effect" technisch dienstbaar te maken aan de lucht- navigatie en het is hun gelukt. DOPPLER EFFECT Het „Doppler effect" is iedere leer ling der middelbare school ver trouwd: het is de naam voor het ver schijnsel, dat geluids- of elektrische trillingen, uitgezonden door een bewe gend voorwerp, ten opzichte van een stationair of ander bewegend voor werp frequentie-veranderingen onder gaan. Het klassieke voorbeeld van dit fenomeen is de passerende trein: het fluitsignaal bij het langsflitsen heeft duidelijk een top in toonhoogte (tril lingsfrequentie). Dft principe is in de nieuwe naviga- tie-apparatuur toegepast voor het me ten van de frequentie van radargol ven door het vliegtuig uitgezonden en teruggekaatst door het aardopper vlak. De AN/APN-66 berekent uit het frequentieverschil tussen de uitgezon den geluidsgolf en haar echo de snel heid, dichting en hoogte van het vlieg tuig ten opzichte van de grond. Een elektronische apparatuur verwerkt deze gegevens en op deze wijze is de piloot van minuut tot minuut precies op de hoogte van zijn positie en is de veiligheid van het luchtverkeer wat de navigatie betreft in hoge mate ge waarborgd. HET NEDERLANDS amateur bonds- elftal heeft te Apeldoorn, ondanks een zeer duidelijk veldoverwicht in de tweede helft, geen kans gezien om de Middlesex Wanderers een nederlaag toe te brengen. Daarvoor toonde de Nederlandse voorhoede te weinig stootkracht en doortas tendheid De uitslag werd 1-1, een stand, welke bij de rust reeds was bereikt. DE EERSTE voetballandenwedstrijd tussen Rusland en Denemarken is in een 51 zege voor de Russen geëindigd, nadat zij met de rust met 20 de leiding hadden gehad. Er waren ongeveer 80.000 toeschou wers in het Dynamostadion. DE OP 16 JUNI te verrijden vier de „Kikkerrit" van Axel naar Aar denburg zal voor een groot deel door België leiden. Er wordt gere den in twee etappes en de gemid delde snelheid bedraagt 36 km per uur. Naast de tijdrit is er een toer rit voor minder ervaren rijders. De ze voert geheel over Nederlands grondgebied. In IJzendijke werd tijdens de ker mis de twintigste wielerronde voor amateurs verreden. De strijd ging over 100 k.m. Het parcours van dik vier kilometer bleek v/el wat lang om de toeschouwers onafgebroken ge boeid te houden. Overigens ontbrak het in het 35 man sterke veld zeker niet aan span ning. Reeds in de tweede ronde sprongen Jan Huissoon uit Yerseke en J. West dorp uit 's Herenhoek weg. Vermoe delijk beschouwde het peleton de vlucht van het tweetal niet als ge vaarlijk. Er werd niet onmiddellijk een achtervolging ingezet. Toen men ernstig ging proberen de koplopers te achterhalen, was het al te laat, omdat de voorsprong inmiddels te groot was geworden. Tot het einde van de strijd werd de voorsprong geleidelijw aan vergroot, zodat er zelfs ondanks de lengte van het parcours renners werden gedub beld. Schotte won Grote Prijs van Bali De grote prijs van Bali, een dri» étappenwedstrijd is geëin digd in een zege voor Brik Schotte. Hij legde beslag op de eerste plaats in het eindklas sement vóór Wim van Est. De derde en laatste étappe var. Schwenningen naar Ludwigshafen over een afstand van 260 k.m., werd tijdens regenachtig weer gereden. Maar deze ongunstige weeromstan digheden hadden weinig invloed op de strijdlust van Schotte en Ockers en Wim van Est. Zij werkten volkomen samen en beletten steedk weer een uitlooppoging van de Duitse deelne mers. Veertig kilometers voor de finish viel de beslissing, toen elf renners onder wie zich Schotte, van Est en Ockers bevonden, een kopgroep vorm den. In het wielerstadion te Ludwigs hafen wist Reineëke (D.) de sprint te winnen. Van Est ging achter Backat (D.) als derde over de eindstreep. Het eindklassement luidde: 1 Schotte 21.40.48; 2 van Est 21.42 08, 3 Becker 21.44.55; 4 Maue 21.45,10; 5 Backat 21.45.23; 6 Junckermann 21.45.29; 7 Ockers 21 45.30; 8 Debus- mann 21.45.47; 9 Müller 21.45.53; 10 Petry 21.45.54. Als eerste ging tenslotte Huissoon over de eindstreep. Tweede werd Westdorp. De verdere uitslag luidt: 3 (op 3 min.) P. van Est, Fijnaart, 4 P. Maas, Pindorp, 5 A, van 't Hof, Haar lem; 6 A. van Sluys, Vlissingen, 7 J. Geldermans, Beverwijk, 8 E. de Roo, Schore, 9 J. Bruggenkamp, IJmuiden! 10 H. van Glerum, St. Willebrord. (Van onze speciale verslaggever) SAN MARINO (woensdagavond) Het is vandaag een goede dag voor de Nederlandse ploeg ge weest. De vijfde etappe, die in twee gedeelten moest worden gereden, leverde wat de wegwedstrijd Mantua-Rimini (228 km) ijetreft een fraaie zesde plaats op voor Schoenmaker en een tiende voor Stolker, in dezelfde tijd als de winnaar, de Italiaan Guiseppe Minardi uur 36 min. 06 sec.). De overige Nederlanders klasseer den zich aldus: 20ste v. d. Brekel, de overigen o.w. Wagtmans, eindigden allen op de 24ste plaats in de tijd van 6.37.05. Het tweede gedeelte van deze vijfde etappe werd verreden op een circuit van de republiek San Marino. Het betrof de estafette-etappe. Telkenmale was elke ploeg met een renner vertegenwoordigd op een parcours, dat 6.750 km lang was en door ieder van de deelnemers tweemaal moest worden afgelegd. Er werd een individueel klassement opgemaakt, dat tevens voor de algemene rangschikking gold en een ploegenklassement. Jan Nolten zegevierde in de tijd van 20 min. 55 sec. (gemiddelde uursnel heid 37.29 km); 2 Bahamontes 20.57; 3 Dotto 21.03 enzovoort In het ploe genklassement nam Nederland met 1 uur 5 min. 18 sec. de tweede plaats in VROEG UIT DE VEREN Het eerste gedeelte van de vijfde etappe, de wegwedstrijd van Mantua naar Rimini over 228 km, begon al om half zeven, maar iedereen kon zich verheugen in de zo lang ontbeer de zuidelijke zon. Het peloton beperkte zich enige uren lang tot een „wandeling"; het tempo kwam niet hoger dan onge veer 30 km per uur. Nadat ongeveer 100 km wareq afgelegd, deed zich bij het stadje Ferrara een tuimelpartij voor. Er raakten enkele sturen in de knoop en Daan de Groot, Piazzi en diens beroemde landgenoot Fausto Coppi maakten een lelijke smak. Ter wijl de Nederlander en de nevg niet zo vermaarde Italiaan al gauw weer in het zadel zaten, duurde het ruim vier minuten, voor de helpers alle letterlijke en figuurlijke kreukels, die Coppi had opgelopen, weer hadden glad gestreken. Niettemin staakte hij later de strijd. In Argenta (na 124 km), waar de eerste vliegende etappe was vastge steld, gingen resp. Poblet, Albani en Zucconelli het eerst over de streep. In Alfonsine, waar de renners ge ravitailleerd werden, was het .gehele veld bijeen. NIEUWE KRACHTEN De lekkere hapjes in Alfonsine had den blijkbaar de krachten versterkt en met korte tussenpozen snorden enkele kleine groepjes naar voeren. Éérst verlieten Poblet en Ruiz met Coletto de grote groep; daarna volg den Toni Bergmans met Maule en Zucconelli, welk ploegje no*g ver sterking kreeg van Mies Stolker. Zij allen en even later ook Graf en Mon ti, vonden aansluiting met de uit lopers, in de buurt van Ravenna, op 164 km van de start gelegen. Onder deze voortvarenden toonde de Ita liaan Maule zich een rebel, door, na dat hij de tweede vliegende etappe in Ravenna had gewonnen, vóór Gras- si en Baffi, meteen door te gaan. De rest van de kopgroep werd door het inmiddels ontwaakte peloton ach terhaald. Daarmee was de rust in de groep echter niet teruggekeerd. Er waren er, die geen genoegen namen met de halve kilometer voorsprong, welke Maule had veroverd en zij gingen hem die (met succes) bestrij den. Het waren Galdeano, Graf, Schoen maker en Stolker, Monti en Fabbri; daar kwam nog een groepje bij, onder wie dal'Agata, Albani, Minardi en Coletto. Er bleven tenslotte in de kopgroep nog elf renners over, die elkaar op de wielerbaan van Rimini de eind sprint konden betwisten. Albani stormde als aanvoerder op de finish lijn af, maar hij werd met een band dikte verslagen door de regionale ster uit Romagna, Giuseppe Minardi. VREUGDE IN NED. KAMP in een wat gewijzigde vorm ook met Hugo Koblet in de Tour de France hebben meegemaakt. DOWNSTEMMING BIJ DE ITALIANEN Woensdagavond verklaarde de be handelende geneesheer, dat Coppi ze ker drie weken rust zou moeten hou den alvorens weer aan wedstrijden te kunnen deelnemen. Fausto zelf liet aarzelend doorschemeren, dat hij mis schien in de Ronde van de Dauphiné Liberé zou uitkomen of in de Ronde van Zwitserland, maar aan de Ronde van Frankrijk beslist niet.... DE OVERWINNING VAN NOLTEN In grandioze stijl heeft hij als voor laatste renner van de Nederlandse ploeg Wout Wagtmans vertrok als laatste een prachtige overwinning behaald, na een felle strijd tegen de Spaanse klimmer Bahamontes. De eerste ronde van 6,5 km, waar bij een hoogteverschil van ongeveer 120 meter moest worden overwon nen, werd door Nolten in precies tien minuten afgelegd. In de tweede ronde wist Nolten zijn voorsprong te be houden, maar Bahamontes nam de twee venijnige stijgingen voortreffe lijk en bedreigde de overwinning van Nolten sterk. Met twee meter voor sprong ging de Limburger in die groep als eerste door de finish. Door zijn fraaie prestatie steeg Nolten vele plaatsen in de algemene rangschik king. De tijden van de andere Nederlan ders waren: Schoenmakers 27 min. 37 sec.van de Brekel 25 min. 25 sec.; Bergmans 23 min. 54 sec.; Stol ker 24 min. 59 sec.De Groot 22 min. 22 sec. en Wagtmans met 22 min. 1 sec. ALGEMEEN KLASSEMENT Jan Nolten bracht in San Marino vreugde in de harten van de kleine Nederlandse kolonie, toen hij erin slaagde de estafette-etappe van San Marino op bijzonder fraaie wijze te winnen in de tijd van 20 min. 55 sec. over een afstand van 13 km, met twee seconden voorsprong op de Spanjaard Bahamontes. Maar op deze zelfde dag is, let terlijk en figuurlijk de roem vergaan van een der grootste wegrenners, die de wielerhistorie ooit heeft gekend: van Fausto Coppi. De gedane val betekende voor Coppi net einde van de Giro, een dramatisch gebeuren, zoals wij dat enkele jaren geleden, Overal grote belangstelling Walcheren heeft weer op de traditio nele wyze „Pinksterdrie" gevierd, namelijk met ringrjjdersfestljnen in de meeste dorpen. Het weer was dit maal buitengewoon gunstig en de be langstelling was dan ook overal bij zonder groot. De uitslagen waren als volgt Grljpskerke: 1 J. Geschiere, 23 rin gen; 2 A. Dingemanse 19; 3 H. Rei- nierse 19; 4 P. Geertse 17; 5 F. Vos 16; 6 C. Dingemanse 15; 7 D. Vos 14, 8 L. Jobse 13. 9 C. J. Bierens 10; 10 M. Louverse 9. Koudekerke: 1 Jan Melse 25; 2 A. W. Bakker 25; 3 M. Janse 24; 4 M. Filius 24, 5 P. de Visser 21; 6 J. Jozias- se 17; 7 W. Bosschaart 17; 8 A. van Eenennaam 17; 9 W. Bakker 15; 10 T. Bosselaar 14. Nieuw- en St. Joosland: 1 Jac. de Klerk 30; 2 L. de Voogd 24; 3 C. A. Polderdijk 19; 4 Chr. Reynoudts 18; 5 P. Hoebeke 18 6 J. Knuyt 14; 7 Joh. van Waarde 14; 8 P. Meyer 13; 9 pi Pleyte 13; 10 T. Medendorp 12. Oostkapelle: 1 J. Maljaars 23; 2 J. Lous 20; 3 K. Poppe Jz 18; 4 D. Mal jaars 17: 5 J. Poppe Kz 15: 6 A. Poppe Kz 14; 7 J. Poppe Jz 14; 8 P. Mal jaars 13; 9 P. Lous 13; 10 J. Koo- man 13. Sint Laurens: 1 J. Koole 24; 2 M. Koole 24; 3 P. Rooze 23; 4 S. de Visser 19; 5 C. Abrahamse 19; 6 F. Wisse 19; 7 M. Kwekkeboon 17; 8 P. Gilde 16; 9 I. Wisse 15; 10 W. Rooze 13. Souburg: 1 M. Vos 25; 2 G. Sinke 24; 3 Abr. Verhage 22; 4 S. Reynierse 21; 5 L. Verhage 21; 6 A. de Pagter 20; 7 A. Luteyn 18; 8 J. Reyniedse 18; 9 D. Vos 18, 10 A. Ovaa 18. Veere: 1 L. P. Brasser 34; 2 J. Mesu 24; 3 J. Maljers 22, 4 G. Koppejan 22, 5 A. de Nood 18; 6 W. Maljers 17; 7 A. Wielemaker 17 8 F. de Bree 16; 9 Brasser 15 10 L. Maljers 15. 1 Faniini 24 uur 15 min. 28 sec. 2 Astrua op 30 sec. 3 Fallerini op 59 sec. 4 Moser op 1 min. 23 sec. 5 Clerici op 1 min. 24 sec. 6 Fornara op 1 min. 37 sec. 7 Couvreur op 2 min. 5 sec. 8 Giudici op 2 min. 11 sec. 9 Buratti op 2 min. 11 sec. 10 Ranucci op 2 min. 36 sec 11 de Filipis op 2 min. 40 sec. 12 Bran- kart op 2 min. 44 sec. 13 Nencini op 3 min. 2 sec. 14 Wagtmans op 3 min. 7 sec. Posities der overige Nederlanders: 33 Nolten 24 uur 23 min. 3 sec. 67 de Groot 24.33.57. 69 Borgmans 24. 36.34. 70 Stolker 24.37.21. 75 van de Brekel 24.40.42. 87 Schoenmaker 24. 48.47. Veel pech voor Nederlandse ploeg De Nederlandse ploeg, die onder leiding van Klaas Buchly in de Ronde van oost-Frankrijk, voornamelijk door de Elzas gaande, is gestart, heeft veel pech gehad. Het was bijzonder slecht weer cn het regende vrijwel gedu rende de eerste etappe, welke van Forbach naar Colmar leidde over 233 kilometer. Onmiddellijk na de start kreeg Gijs Pauw een defect aan zijn derailleur, maar nadat dit euvel was verholpen waren Pauw, van der Lijcke en van den Broek betrokken bij een valpartij, veroorzaakt door een ongelukkige sa menloop van omstandigheden, toen een de wedstrijd volgende motorpoli tieman op het peleton inreed. De wielen van Piet van der Lijcke en Henk van den Broek lagen in brok ken op de weg, maar lichamelijk wa ren beide renners er goed afgekomen. Gijs Pauw daarentegen liep een le lijke beenwonde op, welke hem veel pijn deed. Dit ongeval kostte de drie Nederlandse renners zeker vijf minu ten, Ondanks de slechte weersomstan digheden slaagde het drietal erin hun achterstand tot 1 minuut terug te brengen. Maar Pauw moest afstappen. De strijd in de voorhoede bleef ver woed en tenslotte maakten zes ren ners zich definitief uit het veld los, waarbij Mahé de sprint bij aankomst te Golmar won in de tijd van 6 uur, 13 min. 37 sec. Op de 7e plaats kwamen ex equo 18 renners in de tijd van 6 uur 14 min. 37 seconden. In dit peleton zaten van Steenselen.en Lahaye. Voortir.g kwam met twee minuten achterstand op de winnaar binnen. Wim Rusman werd 33 geklasseerd met ongeveer 10 minu ten achterstand en van der Lijcke en \an der. Broek die aanvankelijk zo dapper Gijs Pauw (die opgaf) hadden bijgestaan, als 50e en 51e eindigden met meer dan 25 minuten achterstand. Wim van Est, Wagtmans en Schulte zullen vermoedelijk kop mannen zijn van de drie Nederlandse ploegen, die in de Ronde van Nederland zullen starten. Verder is het zo goed als zeker, dat er een complete Zwitserse, een Engelse, een Italiaanse, een Duitse, een Belgische en een Franse ploeg komen. In totaal zullen dus 9 teams van 8 man op pad trekken. De tijdrit is gepland tussen Heerlen en Gennep. De rit gaat over 40 km. Voor de équipe van Wagtmans is de Bredanaar Toon Simons reeds gepolst voor het ploegleidersschap. Hierboven de parcoursen van de 6e, Te en 8e etappe van de Ronde van Italië, die donderdag, vrijdag en zaterdag worden verreden. Hengelwedstrijd te Kapelle De hengelvereniging De Kanaalvis sers te Kapelle hield op 2e Pinkster dag een hengelwedstrijd in het Kanaal door Zuid Bevcland, waaraan werd deelgenomen door 45 leden. De uitslag was: 1 A. v. Boven, 2 J. Remijnse; 3 J. de Neef; 4 C. Koo- mans; 5 J. Bruggeman; 6 A. J. Kra mer; 7 M. S. Slootmaker; 8 A. Rid derhof; 9 C. Lepoeter; 10 J. Lepoe- ter Sr. Uitslag junioren: 1 Aug. Remijnse; 2 Jan Bierens; 3 C. Sinke. In totaal werd gevangen 3150 gram vis. TE BORDEAUX is bij een circusvoor stelling de Tsjechische temmer Val- chek door een van de vier leeuwen, waarmee hij optrad, gedood. EXAMEN^ JUDO Voor het examen gele band judo slaagden de heren J. Massar, Bergen op Zoom en J. Rijnders, Vlissingen. Voor het examen witte band judo be neden 14 jaar slaagden: T. de Nooyer, C. Hoogestegen, P. Vol'ker, J. Vente- vogel en D. v.d. Voorde, alle te Vlis singen. GOES, 23 mei Groenten: Kropsla Al 6, A2 5, BI 4-5. Bloemkool Al 72, A2 61, BI 45-58, afw. 27. Spinazie 2 .8.50-15. Radijs 2 5-10. Rabarber 1 8- 11, 2 4. Komkommers Al 48, B 39-51. Aardbeien per doos 1 75-84, 2 52. 's-HERTOGENBOSCH, 23 mei Op de markt van heden waren aangevoerd 6942 stuks vee, nl. 2616 runderen, 602 vette kalveren. 449 nucht. kalveren, 78 fokzeugen, 385 slachtvarkens, 34 lo pers, 1999 biggen, 143 schapen, 628 lammeren en 8 geiten. De prijzen wa ren: melk- en kalfkoeien 765-1125; guiste koeien 675-900, zw. soorten bo ven notering; kalfvaarzen 700-1050; klamvaarzen 600-675; guiste vaarzen 635-760; pinken 480-610; graskalveren. 290-435; nucht. fokkalveren 120-175; nucht. slachtkalveren 42,50-55, zware soorten 65-90; lopers 75-93; biggen 48- 66; drachtige zeugen 295-400; ooien m. lammeren 185-245; lammeren 60-92, al les per stuk. Aanvoer slachtvee 738 stuks. Prijzen: extra kw. vaarzen 3,60- 3,75, le kw. 3,30-3,50, 2e kw. 3,05-3,20, 3e kw. 2,85-2,95; vette stieren 3,15-3,30, worstkoeien 2,70-2,85, alles per kg, gesl. gew. Vette kalveren prima soor ten 2,75-3,00, middenklasse 2,30-2.60, lichte soorten 1,90-2,20; nucht. slacht kalveren 1,30-1,45, zw. soorten 1,60-1,80; slaehtzeugen 1,43-1,51; jonge slachtvar kens 1,58-1,64, per kg. levend gewicht. Overzicht: Groter aanvoer van rund vee. Melk- en kalfkoeien werden kalm verhandeld Prijzen moeilijk te hand haven of minder. De handel in guiste koeien en weidevee verliep rustig en niet geheel prijshoudend. Ruimer aan bod van graskalveren, handel trager, prijzen bleven ongeveer gehandhaafd. Zeer grote aanvoer van vette kalve ren, handel stroef, prijzen even lager. Minder aanbod van nucht. slachtkal veren, handel vlot, prijzen vaster. De handel in lammeren en ooien met lammeren verliep redelijk goed, prij zen onveranderd. Minder aanvoer van fokzeugen. handel tamelijk vlot en rmm-prijshoudend. Groter aanbod van lopers en biggen. Bij voldoende vraag verliep de handel goed. De prijzen ble ven ruim gehandhaafd. De handel in slachtvee had over de gehele linie een trager verloop. De prima kwaliteiten werden prijshoudend verhandeld Min dere kwaliteiten prijzen iets hoger. Minder aanbod van slaehtzeugen, han del even williger, prijzen vaster. TERNEUZEN. 23 mei Sla 400-820 Bloemkool A2 75. BI 39-56, B2 36-42 Cl 11-31. C2 25, D2 19-20, C afw. 10. Peen 2 49-62. Radijs 4,5-8, Charlotten 16 Aardappelen 1410-1550. Asperges 100- 175. Peen A2 57-61, B2 40. Rabarber 10-17. Spinazie 8.5-34, Postelein 36. Aardbeien (per doosje) 1 62-69, 2 43. Mannheim 350 (—8), Kaub 257 (+24), Trier 133 (—0), Koblenz 246 (+23), Keulen 204 (+26), Ruhrort 377 (+12), Lobith 975 (+1), Nijmegen 758 (1-0), Arnhem 776 <_1), Eefde 284 (—5), Deventer 190 (—6), Namen la Plante 158 (+5), Maastricht hoofd- sluis 4387 (+3), Borgharen 3863 (—20) Belfeld 1080 (—10), Grave 470 (+11).

de Stem | 1956 | | pagina 3