JïagbïaJï Vitamine Studenten hekelden fel het regiem De Diamantmijnen Koning Salomon Meningen en Commentaren Eerherstel in Hongarije AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO TWEEDE BLAD WOENSDAG 23 MEI 1956 VALSE START BEZINNING BALDADIGHEDEN Inbrekers verdwenen met de brandkast ZOUTLOOS ETEN? Toch heerlijk en hartig! vleeswaren en blikconserven voor zoutloos dieet Model van beroemd schip In Australië Decimale muntstelsel wordt overwogen Overal heerste pinksterdrukte Dagjesmensen in duin en dierentuin VIRGINIA N2 10 'n Best nummer! Het mei-carnaval in Praag Menigte lachte om Stalincultus 4-voudige werking... extto geneeskracht! Chefariiie4 Stelende Haagse agenten veroordeeld TELEVISIEPROGRAMMA'. FRANKLIN THEE van door H. Rider Haggard ^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO o v i&ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo IWlinister Suurhoff heeft zich tij dens een persconferentie, wel ke hij heeft georganiseerd aan het einde van zijn ambtelijke loopbaan, er over beklaagd, dat de vrijere loonvorming, waartoe de regering verlof heeft gegeven, op een mis lukking is uitgelopen. Overal eisen de werknemers de drie procent over 1955 en over 1956 het maximum toegestane bedrag van zes procent. Is dat te verwonderen? Is dat geen gevolg van het feit, dat de ge oorloofde vrijere loonvorming op twee gedachten hinkt? Ze is tege lijkertijd vrij en niet vrij. Zij is al leen maar vrij binnen dat raam van drie en zes procent en daarbuiten niet. Het ligt voor de hand, dat iede re werknemer in dit geval gaat pro beren de uiterste grens te bereiken. Was het niet verstandiger geweest die vrijere loonvorming toe te staan zonder bepaalde grenzen, maar al leen onder de ijzeren en onherroe pelijk vast te houden voorwaarde, dat eventuele verhogingen uitslui tend mogen worden gefinancierd uit de winst en dat zij onder geen beding mogen leiden tot verhoging van prijzen? Als aan vertegenwoordigers van arbeiders in een openhartig gesprek - zo nodig met de boeken op tafel - kan worden bewezen, dat een even tuele verhoging van loon niet meer uit de winst kan worden gefinan cierd, gaat het feest niet door. Ook werknemers beseffen, dat het onder dergelijke omstandighe den doordrijven van loonsverhoging gelijk staat met het graven van het eigen graf. Men mag aannemen, dat arbeidersvertegenwoordigers te ver standig zijn om zulke dwaze dingen te eisen. president Soekarno heet binnen kort Doctor Soekarno, De Colum- bia-universiteit zal hem dezer da gen het eredoctoraat in de rechten verlenen. We weten niet, of er Ne derlanders zijn, die ook zulk een eredoctoraat hebben ontvangen. Als dat zo is, kunnen we ons voorstel len, dat ze er hard over denken hun doctorsbul terug te sturen. Inzake het recht „kan men zich toch kwa lijk op één lijn laten stellen met de president van een land, die een procesgang als in de zaak - Jung- schlaeger bliiijkt. Deze wonderlijke promotie toont, hoe in Amerika nuchtere bezinning nog lang niet het deel van allen is. Gelukkig is die wel aan het door breken bij een gezaghebbend blad als de New York Times ongetwijfeld is. De chef-redacteur James Reston heeft ten aanzien van Nieuw Guinea zeer verstandige taal neergeschre ven. Hij stelt vast: „Soekarno heeft niet geaarzeld de Verenigde Staten uit te nodigen hun bondgenoten te verlaten en de defensie in Azië te verzwakken ten einde „de harten van de Aziatische volkeren te win nen" en te laten doorschemeren, dat - indien wij dat niet doen - het communisme in Azië zal winnen, ongeacht hetgeen Washington heeft gedaan om de nieuwe onafhanke lijke landen te helpen". Washing ton is niet de mening toegedaan, zo zegt het blad verder, dat de Indo nesische aanspraak op Nieuw-Gui- nea zo goed gegrond is, dat de aan spraken van de Nederlanders zon der meer kunnen worden afgewe zen. En de N. Y. Times wijst er ook nog op, dat Nederland tenminste verantwoording schuldig is voor zijn optreden op Nieuw Guinea, terwijl Indonesië indien Nieuw Guinea bij dit land zou worden ingelijfd, ver antwoording aan niemand schuldig zou zijn. Hiermede komt men in Amerika dan uit de wolken van een anti- koloniale rhetoriek weer terecht op de bodem van een vaste realiteit. JTr wordt veel ophef gemaakt van baldadigheden tijdens een ver- zingstournee van Dr. Drees door Limburg. Nu kunnen baldadighe den wel eens leuk zijn en in menig kinderboek worden ze verhaald, om sympathie voor de held op te wekken. Ditmaal echter was het helemaal niet leuk, ja doodgewoon onbeschaafd. Niemand heeft er dan ook een goed woord voor over ge had. Als men dit incident, echter tracht uit te buiten tegen de K.V.P. begaat men ook een daad, die niet door de beugel kan. Als men alle incidenten van besmeurde en afge scheurde biljetten aan de partijen ging toeschrijven, dan zou er in Ne derland geen enkele meer schoon blijven. Het is nu eenmaal zo, dat voor de verkiezingen sentimenten worden wakker geroepen, die in jeugdige personen tot onbeheerst heid kunnen overslaan. Degenen, die zich op verkiezingstournee be geven, mogen dit wel bedenken. In Limburg zijn er heel wat mensen, die bisschoppelijke wensen en aan bevelingen heel hoog aanslaan. Als men hun nu komt vertellen, dat die bisschoppen er eigenlijk niet,s van weten en dat men beter naar leids lieden als Drees kan luisteren, dan kan er wel eens iets gaan koken. Hiervoor moest toch ook enig be grip bestaan. We weten het: in een geestelijke worsteling mogen slechts geestelijke wapens gebruikt wor den. In stinkbommen, geschreeuw en het doorsnijden van lichtkabels steekt geen enkel argument. Jonge mensen zijn echter jonge mensen met een spontaneïteit die gemakke lijk uitbarst in dwaze daden. Men moet nu niet met vervaarlijke woor den als „fascisme" komen aandra gen. Uw stemmingen beheersen is een eis van naastenliefde. Inbrekers hebben in de nacht van 'maandag op dinsdag uit het kantoor van een autobusonderneming op de Turfmarkt in Den Haag een brand kast meegenomen, waarin een bedrag van ca. 1500 was en enig vreemd geld. Naar men aanneemt, hebben de inbrekers, die door insluiping in het gebouw waren gekomen de brand kast weggevoerd met een auto. (Advertentie) Denkt u eens aan rookvlees - gekookte tong - procureur bacon zonder zwoerd - ham - snij- worst boterhamworst gekookt mager spek en aan... leverpastei, soepballetjes, gebraden Anton Huninic' i knakworst, hamworst... U mag ze eten! vleeswaren voor «.utDe pittige oplossing voor uw zoutloos dieet! lees dieet zi|n, denk zl| een speciale vinding (Ned. Octrooi 74530) nefriumvrl| bereid, sender keukenzout, bartig van smaak en normaal houdbaar. MVHTMA VU«*ï!*2f h i0 Verkrijgbaar in elke goede zaak voor fijne -m,. i "«>wor.n. let op het label me» loodje! (Advertentie) Breng Uw spijsvertering in EVENWICHT! Wanneer het 20 gevoelige evenwicht in Uw maag ver stoord is, kan de spijsvertering niet normaal verlopen. Overtollig maagzuur werkt vertragend op de ver tering van Uw voedsel en veroorzaakt maagbranden en zure oprispingen. Een zacht werkend middel moet het evenwicht in de spijsvertering herstellen, waardoor de maagsapklieren weer normaal gaan werken. t*'SUAB) BISMAG (Gebismureerd Magnesium) helpt U snel en afdoend van Uw maagstoornissen af. Verkrijgbaar in poedervorm en in tabletten bij apotheken en drogisterijen. Het Hongaarse communistische blad ..Szabad Nep" meldt, dat het centrale comité van de partij maatregelen heeft genomen om het eerherstel van degenen, die onschuldig in de gevan genis zitten, te vergemakkelijken en te verzekeren, dat zij politiek, moreel en financieel genoegdoening verkrij gen. ,,De partij heeft maatregelen genomen voor de vrijlating en herzie ning van de zaak van sociaal-demo craten". Het blad schrijft dit naar aanleiding van een rapport van het centrale comité der communistische partij, dat door eerste secretaris Matyas Rakosi is uitgebracht op een bijeen komst van partijleiders te Boedapest. Volgens inlichtingen uit onofficiële bron overweegt Australië, dat op het ogenblik een soortelijk muntstelsel als Engeland heeft, over te gaan op het decimale muntstelsel. Men meent te weten, dat Australië sterk beinvloed is door het besluit van India in april van het volgende jaar het decimale muntstelsel in te voeren. Een model van de „Endeavour", het schip, waarmee de bekende Engelse ontdekkingsreiziger captain Cook zijn (Advertentie) Het bezoek aan Schouwen en Dui- veland was tijdens de Pinksterdagen buitengewoon groot. Honderden auto's en vele dagjesmensen bezochten de duinstreek en Zierikzee. Hierbij wa ren ook vele buitenlanders. Hoewel de veerpont Krammer van het veer Zijpe Anna - Jacobapolder regelmatig voer en er tot 's middags vier uur goed in slaagde het verkeer te verwerken, begon zich na die tijd een file te vormen van auto's. Van zes tot negen uur bedroegen deze files 150 tot 200 auto's en de "gemid delde wachttijd aan het veer duurde ongeveer drie kwartier. Tilburg en omgeving hebben ook gedeeld in de drukte van de beide Pinksterdagen. Het Tilburgse dieren park trok 6500 belangstellenden en Rommeldam te Oisterwijk 4500. tochten maakte, krijgt nog een laat ste opknappertje, voordat de tentoon stelling over Cook die in het Na tionale Scheepvaartmuseum wordt gehouden geopend wordt. Captain Cook sneuvelde in 1779 op Hawaii. Duizenden zingende en feestvieren de studenten hebben in Praag voor het eerst weer hun carnavalsoptocht die voor de oorlog in mei traditie was. gehouden. Zij staken hierin de draak met de autoriteiten, de ..Stalin cultus" en het regiem in het alge meen. Een lachende menigte langs de route van de optocht juichte de stu denten, die spandoeken met zich mee voerden ,toe. Een groep studenten droeg een span doek met de woorden aanbevolen boeken". Hierop volgde een studente die plechtig één enkel werk toonde: ,,De vraagstukken van het Leninis me". Op een tweede spandoek kon men lezen: „niet-aanbevolen boe ken". Daarop volgde een aantal stu denten die stapels boeken van aller lei soort droegen. Een andere groep met een doek voor mond of ogen, symboliseerde de pers, in het bijzon- Advertentie) 4 middelen tezamen werken mneller9 krachtiger en langduriger. In de hele wereld wordt tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Cbefarine „4" elk op zichzelf al beroemd - helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET T «gen pijnen en gr iep. Getc hikt voor de gevoeligste meag, «vent die wordt befchtrmd door het bettenddee'Cheferoe. der werd op deze wijze de redactie van ..Mlada Fronta" het blad van de jeugdorganisatie uitgebeeld. Enige studenten in rouwkleding, liepen achter een doodkist met het lijk van de „bureaucratie". Het genationaliseerde reisbureau Cedok werd belachelijk gemaakt door studenten in ruimtepakken, die goed kope reizen naar Mars aanboden, „zonder dat men formulieren behoeft in te vullen". De studenten riepen ook leuzen. Toen zij voorbij het dertig meter hoge monument van Stalin kwamen, riepen zij: „Bouw scholen, alvorens monumenten te bouwen". Een lange student droeg een bord met het woord ..cultus"; achter hem kwam een kleinere student met een bord waarop te lezen was „kleinere cul tus" en vervolgens een nog kleinere met het woord „zeer kleine cultus". De rechtbank te 's-Gravenhage deed uitspuraak in een tweetal zaken van Haagse politie-agenten, die zich aan tal van gevallen van diefstal hadden schuldig gemaakt. De beide inmiddels uit de dienst ontslagen Haagse hoofdagenten van politie, de 34-jarige T. van der S. en de 31-jarige W.J., werden veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 3 jaar, met aftrek van het voorarrest, conform de eis. De inmiddels ontslagen 34-jarige Haagse agent van politie L.P.. die tij dens surveillance in de periode 1945- 1955 verscheidene malen uit gepar keerde auto's had gestolen, werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden, met aftrek van voorarrest. De officier had een ge vangenisstraf van 3 jaar met aftrek geëist. REKENING. J Een gerechtshof in Floren- J ce heeft beslist dat ex-ko- J ning Faroek ruim 17,000 gul- J i den zal moeten betalen voor i een hoeveelheid tafellinnen J die hij in 1952 gekocht heeft. J De vroegere koning was van t mening dat deze rekening door de Egyptische rege- J i ring betaald moest worden, J die de administratie van de J vroegere koninklijke huis-t J houding overgenomen heeft. J i......................J. Druk. Het tekort aan hotelkamers in Hel sinki is zo groot, dat een der grote hotels toeristen 's nachts onderbrengt in de kleedhokjes van een Turks bad. Verscheidene hotels in de Finse hoofdstad zijn reeds voor de hele zomer volgeboekt. Opdracht. De advocaat van prins Rainier van Monaco heeft, medegedeeld, dat hij opdracht heeft alle kopieën van kleurenfilms van het huwelijk van de flim, die zonder zijn toestemming in Europa vertoond worden, in be slag te nemen. Anders. De Italiaanse communistische partij heeft bepaald, dat de vele jongetjes die „Stalin" ge doopt zijn, hun naam moeten veranderen. Middel. Een Zweedse dokter heeft een pre paraat ontwikkeld, waarmee 40 pro cent van de behandelde rokers van het roken genezen worden. Het heet „e.w. 55" en wordt door middel van injecties toegediend. Protest. Tijdens een ernstig debat in het Zweedse parlement over enkele constitutionele wetsontwerpen klonk dezer dagen plotseling een schot. Op de publieke tribune stond een man met zijn armen in de hoogte, die in de lucht had ge schoten. In de doodse stilte die na dig de regering ervan een finan ciële politiek te volgen, die zal uit lopen op het aanmaken van vals geld". Toen hij door de politie werd gearresteerd, riep hij nog: „mijn pistool is met losse flodders geladen". Handschoenen. Van mannen op een station van de Nederlandse Spoorwegen hebben WÜ nog een gijntje gehoord, dat heus en echt waar is. Zij kregen te maken met een dame, die in de trein een paar handschoenen had gevonden en deze eerlijkheidshalve kwam afge ven. Zij reisde verder. Vanuit het volgende station belde de dame ech ter op. Zij vroeg met klem of men de handschoenen, die ze zo juist had afgegeven, toch maar vooral goed zou bewaren. Ze waren van haar zelf. We hebben maar een klein tuin- het weerklinken vein het schot ont- tje, maar we halen eruit wat er stond, riep de man: „Ik beschul- in zit (Advertentie) Een schepje BUISMAN bij de koffie doet wonderen. Oob bij Nescafé en andere soorten oplosbare koffie Is een beetje BUISMAN onmisbaar. C7 C? C C7 C? DONDERDAG 24 MEI 1956 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en li turg. ka], 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9.00 V. d, vrouw 9,35 Waterst. 9.40 Schoolradio NCRV: 10,00 Gramm. 10,30 Morgendienst KRO: 11,00 V. d. zieken 11,45 Orgelconc. 12,00 Angelus 12,03 Instr. sextet 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Wij van het land 12,40 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Rep. 13,25 Pianorecital NCRV: 14.00 Metropole ork. en klein koor 14,45 V. d. vrouw 15,15 Gram. 15,23 Pianoreci tal 16,00 Bijbellezing 16,30 Clavecimbel en viool 17,00 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Koersen 17,45 Gram. 18,Oo Vocaal ens. 18,20 Lichte muz. 18,45 Leger des Heilskwartier 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19.20 Sociaal perpectief 19.30 Gram 20,00 Radiokrant 20,20 Gevar. progr. 21,45 Gram. 22,00 Tijdschriftenkron. 22,10 Or gelconc. 22,35 Gram. 22,45 Avondover denking 23,00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23,20- 24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m. AVRO: 7.00 Nws 7,10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening - AVRO: 8,00 Nws 8,15 Gram 9,0o Gym. 9,10 V. d. vrouw 9,15 Gram. 9,40 Morgenwijding 10.00 Gram. 10,50 v, d. kleuters 11,00 Tussen de wal en het schip, caus. 11,15 Amus. muz. 11,45 Hen drik Ibsen een groot dramaturg, caus. 12.00 Orgel en zang 12,25 In 't spionnetje 12,30 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Lichte muz. 13,55 Beursber. 14.00 Gram. 14,20 Voordr. m. muz. 14,45 Klarinet en piano 15,15 V. d. zieken 16,00 Gram. 16,15 Voordr. 16,30 Gram. 16.45 V. d. jeugd 17,30 Britse accordeonkampioenschappen 17,45 Regeringsuitz.: Nederland en de we reld: Uitwisselingsprogr. over Turkije, in samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep. Spr.: Ir. J. Stephan 18,00 Nws 18,15 Sportproblemen, 18,25 Mannen koor 18,55 Gesproken brief uit Londen 19.0OV. d. kind. 19.05 Cabaret 19,25 Britse accordeonkampioenschappen 19,45 V, d. jeugd 20,00 Nws 20.05 Peer Gynt, Grief 22,40 Journ. 22,50 Sportact. 23,00 Nws. 23,15 Act. of gram. 23,25-24.00 Jazzmuz. BRUSSEL 324 m, 12,00 Amus. muz. 12.30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws 13,15 Orgel en piano 14,15 Gram. 14,30 Vlaam se liederen 14,40 Gram. 14,45 Idem. 15,00 Muz. progr. 16,00 Koersen 16,02 Kamerorlc. omr. koor en sol. 16,25 Gram. 17,00 Nwa 17,10 Gram. 17,15 V. d. kind. 18,15 Gram 18,30 V. d. sold. 19.00 Nws 19,30 Rep. 19,40 Gram. 19.50 Caus. 20,00 Verz. progr. 20,10 Missiemontage 20,40 Verz. progr. 21,30 Jazzmuz. 22.00 Nws 22,15 De gezongen Mis 22,55-23,00 Nws BRUSSEL 484 m. 12.00 en 12.30 Gram. 13,00 Nws 14.15 en 14.20 Gram. 15,00 Ork. conc. 15,55Gram. 16.05 Lichte muz. 17,00 Nws 17,15 Gram 19.30 Nws 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws 22,15 Instr. kwint 22,40 Gram. 22,55 Nws NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. KSO: 20,15 wij stellen u voor.... V. d. vrouw; Kookpraatje; Arhem als ontspanninfs- en vakantiecentrum, film. - NTS: 21,00- 22.30 Eurovisie: Eurovisie zangfestival 1956 te Lugano. VLAAMS BELG. 18.30 Testbeeld 18,45 Gram. 19.00 Openingsbeeld 19,01 Nws 19,20 Film 21.00 Eurovisie: Europese zang festival te Lugano 22,30 Journ. FRANS BELG. 16.45 Testbeeld 17,00- 18,20 V. d. kind. 19,45 Testbeeld 20,00 Act. 20,15 Nws 20,40 Rep. 21,00 Eurovisie: Eu ropese zangfestival te Lugano. Daarna; Wereldnws. (Advertentie) verstopping r neent 19) Daarna keerde ze haar kaal gie- renhoofd naar ons toe. „Wat zoekt ge blanke mannen van de sterren, o ja. van de sterren? Zoekt ge iemand die verloren is? Ge zult hem hier niet vinden. Hij is niet hier. Nooit voor eeuwen op eeuwen heeft een blanke voet dit land betreden; nooit met uit zondering van een en ik herinner mij, dat hij het verliet, maar om te sterven. Ge komt voor mooie stenen: ik weet het. ik weet het; ge zult ze vinden, wanneer het bloed droog is; maar zult ge terugkeren vanwaar ge kwam, ot zult ge bij mij blijven? Ha! ha! ha! En jij, jij met je donkere huid en je trotse houding," en ze wees met haar knokige vinger naar Umbopa, ,,wat ben jij en wat zoek jij? Geen stenen die schijnen, geen geel metaal dat blinkt, dat laat je over aan de blanke mannen van de sterren. Mij dunkt ik ken je. mij dunkt ik kan ruiken de reuk van tiet bloed in je hart. Maak je gordel los." Hier kreeg het gezicht van het buitengewone schepsel stuiptrekkingen en ze viel op de grond, razend in een aanval van epilepsie. Men droeg haar in de hut. De koning stond bevend op en wuif de met de hand. Onmiddellijk begonn- nen de regimenten te defileren en in tien minuten was de grote ruimte door allen verlaten, met uitzondering van ons zelf. de koning en enige op passers. „Witte mannen," zei hij, „het "gaat mij door de geest om u te doden. Gagool heeft vreemde woor den gesproken. Wat zegt gij?" Ik lachte. „Wees voorzichtig, o koning, wij zijn niet gemakkelijk te doden. Ge hebt het lot van de os gezien; zoudt ge willen zijn. zoals die os is!" f°.nin? fronste de wenkbrauwen. „Hews niet goed een koning te drei gen. „Wij dreigen niet. wij spreken wat waarheid is. Tracht ons te do den, o koning en zie wat de gevol gen zijn." De grote wilde bracht de hand aan het voorhoofd en dacht na. „Gaat in vrede," zei hij eindelijk, vanavond is de grote dans. Die moet ge zien. Vreest niet, dat ik u een strik span. Dus tot hedenavond." „Het is goed, o koning," antwoord de ik onverschillig, daarna stonden wij op en vergezeld door Infadoos gingen wij terug naar onze kraal. HOOFDSTUK X De heksenjacht Toen wij onze hut hadden bereikt, ging Infadoos op ons verzoek mee naar binnen. „We zouden gaarne met je praten Infadoos" zei ik. „Laten de heren tot mij spreken". „Het schijnt ons, dat koning Twala een wreed man is". „Het is zo, o heren! Vanavond zult ge het zien. Het is de grote hek senjacht en menigeen zal als heks worden doodgemaakt. Niemands le ven is zeker. Indien de koning de ossen van iemand wil hebben, of de vrouw van een man begeert, of hij vreest dat iemand een opstand tegen hem zal verwekken, Jan moet Gagool die ge hebt gezien, of een van de andere vrouwen, die van haar heb ben geleerd, uitvinden dat die man een heks is en wordt hij gedood. Ve len moeten sterven, voor de maan vannacht verbleekt. Het is altijd zo. Misschien zal ook ik moeten sterven. Tot nu toe ben ik gespaard gebleven omdat ik ervaren ben in de oorlog en bemind door de soldaten, maar ik weet niet hoe lang ik heb te leven. Het land kreunt over de wreedheid van koning Twala, het is hem en zijn rode wegen moe". „Maar hoe komt het dan, Infadoos, dat het volk zich niet van hem be vrijdt?" „Neen, heren, hij is de koning en werd hij gedood, dan zou Scragga in zijn plaats regeren en het hart van Scragga is zwarter dan het hart van Twala. zijn vader. Als Scragga ko ning werd, zou het juk op onze nek zwaarder zijn dan het juk van Twa la. Als Imotu niet was vermoord of als Ignosi, zijn zoon had geleefd, zou het anders zijn geweest, maar ze zijn beiden dood". „Hoe weet ge. dat Ignosi dood is?" zei een stem achter ons. Wij keken rond om te zien wie ge sproken had. Het was Umbopa. „Wat bedoel je en wie heeft je ge last om te spreken?" vroeg Infadoos. „Luister, Infadoos", was het ant woord, „en ik zal u een geschiedenis vertellen. Jaren geleden werd koning Imotu in dit land gedood en zijn vrouw vluchtte met haar zoon Ignosi. Is het niet waar?" „Het is waar." „Er werd gezegd dat de vrouw en haar zoon stierven in de bergen, is het niet waar?" „Het is waar." „Welnu, de moeder en de kleine Ignosi stierven niet. ze trokken over de bergen en ze werden geholpen door een stam van rondtrekkende woestijn bewoners over de zandige vlakten ginds, tot ze eindelijk weer kwamen aan water, gras en bomen." „Hoe weet je dat?" „Luister. Ze trokken verder, vele dagen tot ze een land bereikten, be woond door een volk genaamd de Amazulu. eveneens van de Kukuana- stam en waarbij zij vele jaren bleven tot eindelijk de moeder stierf. Daar op ging de zoon Ignosi weer rond trekken en bleef in een land van won deren, waar blanken leven en hij leer de hun wijsheid." „Dat is wel een aardige geschiede nis", zei Infadoos ongelovig. „Jarenlang leefde hij daar. werken de als een knecht en als soldaat, maar hij behield in zijn hart alles wat zijn moeder hem had verteld van zijn eigen plaats. Lang dacht hij er over na hoe hij naar hier kon reizen om zijn volk te zien en zijn vaders huis. Jarenlang leefde en wachtte hij en eindelijk kwam de tijd zoals die altijd komt voor hem die weet te wachten en hij ontmoette enige wit mensen. die dit onbekende land wil den zoeken en sloot zich bij hen aan. De witmensen gingen iemand zoeken die verloren was. Ze gingen door de brandende woestijn, over de met sneeuw bedekte bergen en bereikten eindelijk het land van de Kukuana's en daar vonden ze u, o Infadoos." „Je bent zeker gek dat je zo praat" zei de verbaasde oude krijgsman. „Dat denkt u, maar ik wil het u laten zien oom. Ik ben Ignosi, de wettige koning van de Kukuana's!" Met een enkele beweging had hij zijn gordel losgemaakt en het lichaam ontbloot. „Zie", zei hij, „wat is dit?" en hij wees op een grote slang, getatoueerd in de bek op de plaats waar het dij been is ingezet. Infadoos keek, zijn ogen puilden hem bijna uit het hoofd. Daarna viel hij op zijn knieën. „Koom! koom!" galmde hij. „het is mijn broeders zoon; het is de ko ning". „Zei ik u dat niet oom? Sta op. Nog ben ik de koning niet. maar met uw hulp en met die van deze brave blanke mannen, die mijn vrienden zijn, zal ik het worden. Ja. de oude toverheks Gagool had gelijk, er zal eerst bloed vloeien in het land en het hare zal ook vloeien, als zij het tenminste nog heeft en als zij sterven kan, want zij vermoordde mijn va der door haar woorden en dreef mijn moeder weg. En nu, Infadoos, kies. Wilt ge uw handen tussen mijn han den leggen en mijn man zijn? Wilt ge de gevaren welke voor mij liggen met mij delen en mij helpen deze tiran en moordenaar te overweldigen of wilt 'ge niet? Kies." De oude man bracht zijn hand aan het hoofd en dacht na. Daarna stond hij op en naderde tot de plaats waar Umbopa, of liever Ignosi stond, kniel de voor hem en nam zijn hand. „Ignosi. wettige koning van de Kukuana's, ik leg mijn hand tussen uw handen en ben uw man tot in de dood. Toen ge een kind waartheb ik u op mijn knieën laten dansen, nu zal mijn oude arm strijden voor u en de vrijheid." „Het is goed Infadoos; indien ik overwin zult ge de grootste man van het koninkrijk zijn na zijn koning. Indien ik val kunt ge slechts sterven en de dood is niet ver van u ver wijderd. Sta op oom." Daarna richtte hij zich tot ons: „En gij. blanke mannen, wilt ge mij hel pen? Wat heb ik U aan te bieden? De witte stenen! Indien ik overwin en ze kan vinden, zult ge er zoveel hebben als ge kunt meevoeren. Zal u dat voldoende zijn?" Ik vertaalde wat hij had gespro ken. „Zeg hem", antwoordde sir Henry „dat hij een verkeerd denkbeeld heeft van een Engelsman. Rijkdom is goed en komen schatten tot ons, dan zullen wij die nemen maar een gentle man verkoopt zichzelf niet voor geld. Alleen voor mij zelf sprekend, zeg ik dit: ik heb altijd van Umbopa ge houden en zoveel als ik kan, zal ik hem bijstaan in zijn strijd. Het zal mij een genoegen zijn om af te reke nen met die wrede duivel Twala. Wat zegt gij Good? En gij, Quatermain?" „Wel", zei Good, „om de hyperbo lische taal te gebruiken, waarin al dat volk zich schijnt uit te drukken, kunt ge hem zeggen dat zulk een strijd altijd goed is en het hart ver warmt en dat ik hem zal helpen zo veel ik kan. Mijn enige voorwaarde is dat hij mij toestaat een broek te dra gen." Ik vertaalde de antwoorden. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5