PROBAX FRAAIE TWEEDE PLAATS VOOR PIET VAN DE BREKEL Standsorganisaties wensen hun deel van de agrarische voorlichting ORTH 5TALI 11 topkwaliteit voor et [Verreweg de meest gerookte Ameritaan 1 De Ronde van Italië tyoCma Schouten verstevigde positie DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 MEI 1956 Buitengewone vergadering van de KNBTB Garantieprijzen voor landbouw moeten worden verhoogd Graauwse secretaris vraagt ontslag „Paraat" trekt duizenden HET AUTO-ONGELUK AAN DE „KRAAGBRUG" Een der slachtoffers overleden Hoogwaterstanden LAATSTE NIEUWS Vierde etappe was oer-snelle Wim van Est blijft in voorste rijen oetbalprogram zondag 27 mei Weer KNVB- beker competitie? VOETBAL INTERLANDS OP STAPEL Fantini behield rose leiderstrui j)P-SCORERS> EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN it zijn, om- een nieuw t orgel zelf gend ver probleem dat enkele it meer dan lijk. Doch opbrengen? binnen en- ild kunnen vanging te ooit een ">ge dat nu, tijd gebeu- er 8 uur: i uur: Rear Graaf van inise Opera. sar. üs 't kindje Op de buitengewone algemene vergadering, dinsdag in het Casino te 's-Her- togenbosch belegd, hebben de katholieke boerenorganisaties, verenigd in de KNBTB, duidelijk gezegd, dat de standsorganisaties een gedeelte opeisen van de agrarische voorlichting, die nu door de overheid wordt geregeld. De eerste conclusie uit het rapport, dat de vergadering werd aangeboden, nadat het was samengesteld door een speciale KNBTB-commissie luidt: de agrarische voor lichting is krachtens haar doelstelling een zaak van algemeen belang, welk karakter behouden blijft ook indien en voor zoverre de uitvoering door niet- overheidsorganen plaatsvindt. Gezien de principiële taakverdeling tussen overheid en bedrijfsleven, zal uit organisatorisch oogpunt de zelfwerkzaam heid, c.q. de medezeggenschap van het georganiseerde bedrijfsleven ten aan zien van de agrarische voorlichting zoveel mogelijk veilig dienen te worden gesteld. Uit dien hoofde zal een wettelijke regeling op de voorlichtingsorganen aanbeveling verdienen. Het thema agrarische voorlichting werd op de eerste plaats aangesneden door de voorzitter van de KNBTB, de heer C. G. A. Mertens, die terloops het probleem stelde, de behandeling verder overlatend aan prof. ir. W. J. Dewez en mr. T. Brouwer. Voorzitter Mertens benutte echter de gelegenheid nog enkele andere problemen aan te snijden, namelijk de dalende renda biliteit van de landbouw en de snelle afvloeiing van arbeidskrachten uit de landbouw, waardoor grote moeilijkhe den ontstaan op het terrein van de ar beidsvoorziening. De voorzitter zei, dat zeker in een tijd waarin het Nederland góed gaat en de landbouw buiten eigen schuld in de welvaartsontwikkeling ten ach ter blijft, het billijk en verantwoord is, dat de overheid een wat royaler prijsbeleid voert dan tot op heden het geval is. De spreker drong aan op verhoging van de garantieprijzen in het alge meen en in het bijzonder de garantie prijs voor melk. Hij betreurde het, dat de regering zich van talrijke uitspra ken maar bitter weinig aantrekt. „Misschien wordt het na de ver kiezingen beter", commentarieerde de voorzitter. Tevoren had de heer Mertens een welkomstwoord gesproken tot diverse leden van de Sta ten-Generaal, functi onarissen van de ministeries van land bouw en maatschappelijk werk, verte genwoordigers van diverse standsor ganisaties, van bedrijfs- en produkt- schappen en van de KVP. het rapport schafte prof. ir. W. J. Dewez een toe lichting op het rapport, waarvan de eerste en belangrijkste conclusies in de aanhef werden weergegeven. Het georganiseerde bedrijfsleven zal bij de agrarische voorlichting nauw betrokken moeten worden aangezien deze voorlichting 'n sterk individueel, mentaal beïnvloedend karakter draagt en verschillende van haar aspecten nauw zijn verbonden met problemen van levensbeschouwelijke aard. Bij de agrarische voorlichting zal aan de eigen verantwoordelijkheid van de individuele agrariërs een zo groot mogelijke plaats dienen te worden ge laten. Een verdere all-round bedrijfs voorlichting dient hieraan te worden getoetst. Om hiervan zoveel mogelijk verzekerd te zijn. verdient het aan beveling om bedrijfsassistenten aan te stellen, ressorterende onder de provin ciale raden voor de agrarische voor lichting, welke in opdracht van die raden worden geleid door de secreta rissen van de raden. Daarnaast vraagt de hoogontwik kelde praktijk in de land- en tuin bouw meer en meer een sterk gespe cialiseerde technische voorlichting, waarvan de uitvoering bij de bestaan de rijksdienst kan worden gelaten, indien ook daarbij een reële medezeg genschap aan het georganiseerde be drijfsleven ten aanzien van het beleid (Advertentie) en de uitvoering wordt toegekend. Ten aanzien van de bedrijfseconomische voorlichting hebben zowel de overheid als het georganiseerde bedrijfsleven een taak. Met betrekking tot de sociale aspec ten zal de overheid zich in het alge meen dienen te beperken tot een sti mulerende, coördinerende en subsi diërende taak. Prof. ir. W J. Dewez gaf in zijn toelichting eeii vrij gedétailleerd over zicht van hoe hij dacht, dat de land bouwvoorlichting geregeld diende te worden. Mr. T- Brouwer, algemeen-secreta ris van de KNBTB, behandelde in een uitstekende rede de sociale aspecten van de voorlichting aan de agrariërs. HU zei, dat de standsorganisatie Jfich ook in het verleden sterk heeft bezig gehouden met de sociale voorlichting, maar de intensiviteit en de systema tiek kan nog aanmerkelyk worden op gevoerd. SCHEVENINGEN H. S. ZWAAR GESTRAFT Het bestuur van de KNVB heeft onderstaande straffen aan de vereni ging Scheveningen-Hoiiand Sport op gelegd wegens het staken van de wed strijd SHSEiinkwijk, gespeeld op 15 april j.l.: a. een geldboete van ƒ100; b. twee winstpunten in mindering op de ranglijst. Voorts heeft het bestuur van de KNVB bepaald, dat de wedstrijd voor het resterend gedeelte, zijnde 11 mi nuten, zal moeten worden uitgespeeld op het terrein van de tegenpartij met een stand van 23 in het voordeel van Eiinkwijk. Verder wordt bepaald, dat Scheveningen-Holland Sport het resterend gedeelte met tien man zal moeten spelen, waarbij de speler Jan van Geen niét mag worden opge steld. Het resterend gedeelte van de ge staakte wedstrijd SHSEiinkwijk van 15 april is vastgesteld op donderdag avond 24 mei op het terrein van Eiinkwijk. SHS ANTWOORDT (Advertentie) Het bestuur van Scheveningen-Hol land Sport heeft de KNVB medege deeld, dat gezien de korte tijd welke de bond heeft gelaten om gevolg te geven aan de opdracht, op 22 mei gegeven, om op 24 mei het resterend gedeelte te gaan spelen, zeer tot zijn spijt, om genoemde reden hieraan niet kan voldoen. Als lid van de commissie, die van de KNBTB de opdracht kreeg een rapport samen te 9tellen over de agra rische voorlichting in Nederland, ver- De heer H. W. Dalmijn, gemeente secretaris te Graauw, heeft met in gang van 1 juli eervol ontslag uit zijn functie gevraagd. De tentoonstelling van leger- en luchtmacht „Paraat", die te Goes 6tartte, trekt duizenden belangstellen den. Vrijdagavond boekte men er 1200; zaterdag 3500; maandag 2000 en gis teren ook ongeveer 2000. Ook de filmvoorstellingen die tel kens 'n half uur duren, worden druk bezocht. Zeer interessant is de film, die de militaire duiker, kikvorsman nen en varensgasten in hun doen en laten weergeeft. Eén der beide slachtoffers van het auto-ongeluk, dat op de avond van de tweede Pinksterdag nabij de „Kraag- brug" plaats had, de 27-jarige heer J. E. uit Terneuzen, is ten gevolge van de bij dit ongeluk opgelopen verwon dingen in de nacht van maandag op dinsdag omstreeks één uur in het Ju- lianaziekenhuis te Terneuzen overle den. De heer E. was gehuwd en had twee kinderen. QUALITY SINCE 1873 ''vhw 'MC ':1 _r Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 24 mei, de volgende hoogwaterstanden; te Hans- weert om 2.41 en 15.13 uur; te Ter neuzen om 2.06 en 14.31 uur en te Vlissingen om 1.37 en 14.03 uur. Ontvoerde meisje blijft bij moeder Het 8-jarige meisje Pearl Bulloch blijft bjj haar moeder in Den Haag. Gisterenavond zijn haar moeder en vader samen met het kind bij de kin derpolitie in 's-Gravenhage geweest. De man heeft toen aan de politie meegedeeld, dat hij er in toestemt, dat het kind bij de moeder blijft. Er is een afspraak gemaakt, dat het meis je eens per jaar voor veertien dagen naar haar vader in Schotland zal gaan. Zoals bekend is, heeft de 30-jarige me vrouw Bulloch-van Kuijeren vorige week maandag het kind in Glasgow uit school gehaald en linea recta per vliegtuig mee naar Nederland geno men. De Amerikaanse hulp aan het buitenland De commissie voor buitenlandse za ken van het Amerikaanse huis van af gevaardigden heeft gisteren het pro gram voor hulp aan het buitenland, dat 4,9 miljard dollar beloopt, met ruim een miljard dollar besnoeid. Met 18 tegen 11 stemmen werd be sloten op de drie miljard, die Eisen hower alleen voor militaire hulp aan het buitenland in het komende belas tingjaar bestemd had, een miljard te bezuinigen. Van de economische hulp werd 109 miljoen afgetrokken. De regering staat op het standpunt flat besnoeiing de veiligheid van de ver. Staten in gevaar brengt. De com- missie-voorzitter, Richards, verklaarde echter, dat van vorige jaren nog ge noeg geld is overgebleven om de re gering in staat te stellen haar hulp program zonder moeilijkheden uit te voeren. (Zeeuwse korfbalcompetitie) ANIMO EN VITESSE BLEVEN ONGESLAGEN In de eer&te klasse van de Zeeuw- s se korfbalcompetitie werd slechts één j wedstrijd gespeeld. Tjoba won in Hansweert op het nippertje van Zee- landia (2—3) en klom daardoor naar de derde plaats. In de tweede klasse A bleef Animo aan de kop, want Vios 2 moest met een 122 nederlaag naar huis. Maar ook Vitesse bleef ongeslagen en zon der verliespunten door een 31 zege op het bezoekende Togo 2. Voto bleef door een 40 overwinning op Swift 3 baas in eigen huis, waardoor beide ploegen op de ranglijst van plaats verwisselden. Tjoba 2 en Eendracht scoorden elk één maal en bleven dus de onderste plaats delen. In de tweede klasse B deden de hekkensluiters uitstekend werk. De Poel behaalde een kleine, maar be langrijke overwinning op Elto (5—4), terwijl TOP de eerste zege boekte op Volharding 2 (4—0). Door deze uit slagen is er nu geen enkele ploeg meer zonder overwinning. In 3 A eiste Swift 4 in Koudekerke de volle buit op van KVL (68). AKC zag zich op eigen veld de beide punten ontnomen door Stormvogels (29) en kwam dus weer wat stevi ger op de onderste plaats. In 3 B kwam Ondo in de lilt, want het bezorgde Swift 7 in Middelburg een 35 nederlaag. TOP 2 klom van de vijfde naar de tweede plaats, want Wissenkerke moest er op eigen veld met 58 aan geloven. In 3 C had Swift 5 in Souburg wei nig moeite met Animo 4 (111). Zuid westers 2 toonde zich juist iets ster ker dan het bezoekende Vedo (54), In 3 D kreeg WKV de eerste neder laag te slikken. Het moest op eigen veld in Blauw Wit de meerdere er kennen (25). Weliswaar behield WKV nog de eerste plaats, maar Blauw Wit bleef ongeslagen en zon der verliespunten op de tweede plaats. Olympia 2 zorgde er voor niet verder achter te raken en haalde bij SVS de beide punten weg (12). In 3 E tenslotte kreeg Elto 2 de eerste nederlaag te incasseren, want het leidende Vitesse 2 bleef met 41 baas in eigen huis. Dios had weinig moeite met Voto, dat met een 91 nederlaag naar huis moest. Door deze overwinning bezet Dios nu de tweede plaats. Handbalwedstrijden te Vlissingen Voor de tweede maal organiseerde de VSV Marathon te Vlissingen een massaal jeugdtoernooi zevenhandbal. Er moesten in totaal 85 wedstrijden worden gespeeld, maar niettemin werd alles keurig op tyd afgewerkt De deelnemende ploegen waren ver deeld in vier groepen en na afloop konden de prijzen als volgt worden toegekend: Jongens 12 tot en met 14 jaar: 1 Walcheren, 2 op. ulo Vlissingen; Marathon; 4 chr. ulo, Vlissingen. Jongens 15 t.m. 17 jaar: 1 Tonido Goes; 2 op. ulo Goes; 3 RK HBS Goes; 4 EMM, Middelburg. Meisjes 12 t.m. 14 jaar: 1 Walcheren Vlissingen; 2 Olympus, Vlissingen; Marathon. Vlissingen; 4 Olympus 2 meisjes van 15 t.m. 17 jaar: 1 Ma rathon; 2 Zeeland Sport, Vlissingen, 3 Tonido; 4 De Meeuwen, Hoedekens- kerke. (Van onze speciale verslaggever) MANTUA, dinsdag. De vierde étappe van Voghera naar Mantua over een afstand van 198 km is gewonnen door de Spanjaard Poblet in de tijd van 4 uur 43 min. 17 sec. Tweede werd Piet van de Brekel, die in de sprint door Poblet werd verslagen. Derde aankomende was de Santi, vierde Bober (Fr.) en vijfde Botella (Sp.) allen in dezelfde tijd als Poblet. Het peleton arriveerde in 4 uur 44 min. 58 sec., waarbij Zuconelli de sprint won. Fantini behield de rose leidestrui. De overige Nederlanders eindigden ex equo op de 16e plaats met 4.44.19. Na de zware rit van tweede Pinksterdag moest er vandaag, tijdens de rit van Voghera op enkele k.m.'s van Salice Terme gelegen en Man tua, over 198 km, wel een reactie komen. Bergen of heuvels raten er niet in het parcours, zodat het begrijpelijk werd, dat een hoog uurgemid- (lelde kon worden gereikt. wc uc 1 algemeen klassement. Piet Rentmeester wordt amateur. De coming man aan het Zeeuwse W.1,e firmament Piet Rentmeester uit Yerseke die dit seizoen als nieu weling in recordtijd een serie over winningen op zijn naam schreef gaat deze categorie verlaten. Reeds za terdag 26 mei a s. verschijnt hij in Axel tijdens de provinciale Zeeuwse kampioenschappen als amateur aan de start. (Grote Prijs van Bali) De tweede rit van de drie etappen- wedstrijd om de Grote Prijs van Bali, van Karlsruhe naar Schwenningen over 270 km, is geëindigd in een ver rassende overwinning van de jonge Saarlandse renner deBussmann. Hij had aan de finish ruim een minuut voorsprong op Germain deRijcke en nog meer op wereldkampioen Stan Ockers. Wim van Est eindigde in deze etappe op de tiende plaats, in dezelf de tijd als Ockers. Reeds na 20 km van deze bijzon der zware tocht waren deRijcke, deBussmann, Holzhoefer, Schmidtke en Loedler er tussenuit gegaan en zij hadden spoedig een voorsprong van ruim drie minuten. In de afdaling zette een groep van zeventien renners, onder wie van Est en Ockers, in een angstwekkend tem po de achtervolging in en nadat 195 km waren afgelegd, bedroeg de ach terstand van de jagers nog ruim 5 minuten. Op 25 km voor de finish kreeg deRijcke met een inzinking te kampen en ging de jonge deBuss mann op kop alleen verder. Wel slonk zijn voorsprong op de achtervolgers zienderogen, maar hij slaagde er toch in, alleen te blijven. De uitslag luidde: 1 deBussmann 8 uur 13 min. 2 deRijcke 8.14.4, 3 Ockers 8.14.48, 4 Müller 5 Petry, 6 Becker, 7 Junkermann, 8 Reinecke 9 Maue. 10 Van Est, 11 Schotte, allen m dezelfde tijd als Ockers. Na twee etappen heeft Schotte de leiding in het algemeen klassement met een tijd van 14.35.48; tweede is van Est met 14.37.08; derde Becker met 14.37.30. D. Davidse damkampioen van Zeeland De stryd om het persoonlek dam kampioenschap van Zeeland eerste klasse heeft ditmaal een wel bijzon-, der spannend en langdurig verloop gehad. Nadat D. Davidse uit Arnemuiden en G. M. v.d. Voorde gelijk geëindigd waren, bracht een beslissingsdrie- kamp ook nog geen kampioen, want weer bleken beiden even sterk. In de tweede beslissingdriekamp echter heeft Davidse zich onbetwist de sterk_ ste getoond. De eerste wedstrijd won hij, de tweede eindigde in remise, maar de derde won hij eveneens, waardoor hij dus Zeeuws titelhouder werd. Zeeuwse records aan de lopende band De Zeeuwse atletiekrecords sneu velen in dit nog maar nauwelijks be gonnen seizoen aan de lopende band. Iedere week zijn er nieuwe record verbeteringen. Naast de nieuwe re cords op de 1000 en 2000 meter, waar over men gisteren in dit blad heeft kunnen lezen, verbeterde Hein Cu jé zondag het Zeeuws record op de 3000 meter. Tijdens wedstrijden op de Ne nijtobaan te Rotterdam eindigde hij namelijk op deze afstand als derde in 8.30.4, waardoor hij nog maar twee seconden van het Zuidnederlands re cord af bleef. De Zeeuwse tenniscompetitie Voor de Zeeuwse tenniscompetitie vierde klasse speelde MLTC 3 uit Middelburg tegen Animo 3 uit Ter neuzen. De Middelburgers demon streerden een duidelijk overwicht en behaalden een 62 overwinning. In Zierikzee kwam de Zierikzecse TC uit tegen Sla Raak uit Goes. Ook hier won de thuisclub met 62. Hieronder volgen de aanvullingen en wUzigingen van het KNVB-pro- gramma voor zondag 27 mei. BETAALD VOETBAL le Klas C Uitgesteld: OosterparkersVolendam DoskoFortuna VI; WilhelminaTOP Ingelast: VolendamDosko. DISTRICT ZUID I 2e Klas A Ingelast: OSS '20Taxandria; Baard wijk— SARTO; UNO Animo—De Spechten. 2e Klas B Ingelast: RoosendaalDongen; DESK —Middelburg; Axel—RAC; Internos- Goes; Hulst—MOC '17. 3e Klas B Ingelast: RKTVVVOAB; RKDVC Reusel Sport. 3e Klas C Ingelast: BSCVeerse Boys; RKC Zierikzee; VirtusDHV; WSCGu dok. 3e Klas D Ingelast: Zeeland SportCorn. Boys. 4e èlas H Ingelast: RIA WLuctor. Res. 2e Klas B BSC 2—BW 3. Res. 3e Klas B Ingelast: GW 2St. Mich. Gestel 2. Res. 3e Klas C Ingelast: Rood Wit 2Sarto 2. Programma amateur eerste klassers Gisterenavond is voor de eerste klasse C amateurs telegrafisch het volgende programma voor a.s. zondag vastgesteld: Vlissingen-VVH '16; Schijndel-Alli- ance; Maurits-Kimbria; TSC-Braban- tia. Naar wij vernemen worden plannen ontworpen om de competitie om de K.N.V.B.-beker in ere te hestellen. De bedoeling is dat deze competitie reeds in het begin van het seizoen 1956-57 aanvangt met voorwedstrijden Voorts wil men het daarheen leiden dat ook de amateurclubs aan deze bekercompetitie kunnen deelnemen, naar het voorbeeld, zoals dat reeds jaren in Frankrijk geschiedt. De competitie voor het betaald voetbal zal niet op 26 augustus be ginnen, maar een week later, op 2 september. Op de internationale voetbalkalen der, aanvangende september 1956 en geldende tot eind december 1957, zul len tenminste tien iandenwedstrijden van het Nederlands Elftal moeten worden geplaatst. Dit houdt verband met het feit, dat Nederland een uit- en een thuiswedstrijd moet spelen in de voorronde voor het wereldkampioen schap tegen Oostenrijk en hetzelfde geval doet zich voor met Luxemburg. Deze voorronde moet namelijk zijn gespeeld vóór 31 december 1957. De volgende Iandenwedstrijden zijn reeds definitief vastgesteld: Zwitserland—Nederland, Lausanne zaterdag 15 september 1956. BelgiëNederland, Antwerpen, zon dag 14 oktober 1956. Denemarken—Nederland. Kopenha gen, zondag 4 november 1956 Nederland—Duitsland, Amsterdam, woensdag 3 april 1957. Nederland—België, Amsterdam, maandag 22 april "957. België B—Nederland B, zaterdag 20 april 1957. Nederland—België, najaar 1957. Leen Outermans en Adrie Jongepier gehuldigd Voor de aanvang van de wedstrjjd tegen Torhout FC werd Leen Outer mans van Middelburg gehuldigd in verband met het feit, dat bij meer dan twintig jaar voor het eerste elftal van Middelburg heeft gespeeld. Hij ontving bloemen en geschenken van de vereniging, de supportersver eniging. de contactcommissie en van de spelers van het eerste elftal. Ook het tweede elftal, waarin hij de laat ste tijd bij toerbeurt uitkomt, bood hem een geschenk aan. De Belgische bezoekers bleven daarbij niet achter. Tijdens een gezellig samenzijn hul digde men Adrie Jongepier voor het zelfde feit. Ook hij ontving geschen ken van zijn vereniging, zijn mede spelers. van de supportersvereniging en de contactcommissie en van Tor hout FC. De Nederlandse ploeg, die in de voorafgaande etappes zwaar op de proef was gesteld, bleek over een voortreffelijke moraal te beschikken. Tijdens de talrijke ontvluchtingspo gingen, welke ondanks het hoge tem po nog werden ondernomen, kon men namelijk voortdurend één of meer oranjetruien ontdekken. Schoenma kers demarreerde al binnen de eerste 20 km en een tweede maal probeerde hij het na het passeren van het plaat sje Broni. toen het peleton de brug over de Po achter zich had gelaten. Na Schoenmaker zagen wij Mies Stol- ker een poging ondernemen om weg te komen. Dat was in de buurt van San Cristina, na ongeveer 40 km., te zamen met zes andere renners. Vervolgens was het de heurt van v. d. Brekel, die met tien man weg vluchtte. Bij deze tien zaten o.m. Fornara, Bober en Astrua. Zoals alle voorafgaande pogingen hadden ook Fornara c.s. geen succes. Ruim 20 k.m. verder, bij het stadje Lodi (70 k.m.), probeerden Daan de Groot, Baffi en Baroni en alweer Bober met een felle demarrage uit het veld te springen. Maar voor de ravitaillering bij Casalbuttano (115 k.m.) had het peleton ook deze vier vluchtelingen te pakken. Gezamenlijk naderde men Cre mona (129 km), waar de sprint voor de vliegende étappe was vastgesteld. Poblet ging als eerste over de streep, gavolgd door Albani en Messir.a. Tot Piader.a. 30 km verder, gebeurde er niets bijzonders meer en de Santi won in dit stadje de tweede vliegen de étappesprint voor Botella, die te zamen 400 meter voorsprong hadden op het peleton onder aanvoering van Jan Nolten. d Santi en Botella zetten meteen door en bü Bozzolo (168 km) moest de gehele karavaan voor gesloten spoorbomen wachten. De renners dachten er evenwel anders over en sprongen met fiets en al over de hin dernissen heen. Piet van de Brekel, Poblet en de Fransman Bober, die evenals de Ne derlandse renners in deze étappe zeer actief was geweest, begonnen toen aan een ernstige poging om Botella en de Santi die al 40 seconden voor sprong hadden veroverd, te achter halen. Het drietal maakte fel jacht op de leider en 5 k.m. verder lagen 5 renners op kop. GOED GEDAAN. Route 4e en 5e etappe Natuurlijk was het bericht, dat van de Brekel de beide andere vluchte lingen, tezamen met Bober en Poblet had ingehaald, snel in het peleton bekend. De oranjemannen gingen meteen op kop zitten ten einde zoveel mogelijk het tempo van het peleton af te stoppen en eventuele andere uit looppogingen te verhinderen. Die tac tiek gelukte wonderwel. De aankomst te Mantua vond op de wielerbaan plaats. Van de Brekel lag in derde positie. Natuurlijk werd de sprint aangetrokken door Botella, met Poblet in tweede positie. In de laatste bocht werd de weinig ervaren Lim burger nog door de Santi ingesloten, zodat onze landgenoot geen kans kreeg om Poblet op de proef te stel len. De Spanjaard won gemakkelijk met twee lengten voorsprong voor van de Brekel. Alleen Daan de Groot had vandaag over pech te klagen, maar zijn lekke band was spoedig verholpen, omdat de volgwagen van Pellenaars juist in de buurt was. Belangrijke veranderin gen in het algemeen klassement vie len na deze vierde étappe niet te noteren. UITSLAG 4e ETAPPE. 1 Poblet, 4 uur 43 min. gemiddeld uursnelheid 41,936 km; 2 van de Bre kel z.t. op twee lengten. 3 de Santi z.t. 4 Bober z.t. 5 Botella z.t. 6 Zuc- cennoelli 4.44.19: 7 Maule, 8 Baroni, 9 Guerrir.i, 10 Padovan, 11 Benedetti. 12 Ernzer. 13 Nencini, 14 Schoubben, 15 Bertoglio, allen zelfde tijd als Zucconelli. 16 ex equo: alle overige renners o.w. de zes Nederlanders Wagtmans, Nolten, Borgmans, Schoenmaker, de Groot en Stolker. (Advertentie) 1 Fantini 17.16.01; 2 Fallarani 17.17.24 3 Astrua 17.17.39; 4 Clerici 17.17 41 5 Fornara zelfde tijd; 6 Mo- ser 17,17.45; 7 Giudici 17.18,06; 8 Nen- cir.i 17 18.53; 9 Ranucci 17,19.00; 10 Brankart 17,19.02; 11 Couvreur zelfde tijd 12 Buratti 17.19.16; 13 de Filippis 17.19 20. 14 Ferlenghi 17.19,27; 15 Wagtmans 17.19.29 (3 min 28 sec. achterstand op de leider). 16 Barto- lozzi 17.21,23; 21 Magni 17,22,22. 49 Nolten 17,25,03; 69 de Groot 17,34.30; 70 Borgmans 17.35.35; 72 stolker 17.36.16; 76 van de Brekel 17.38.12; 88 Schoenmaker 17,45.04. 550 Voertuigen in tweede Zonneveldrit. Nog nooit zjjn er op het terrein van het zeehospitium Zonneveld te Oostkapelle zoveel auto's, motorfiet sen, bromfietsers en scooters geweest dan op deze tweede Pinksterdag. De tweede „Zonneveldrit", georgani seerd door de Motor- en Autoclub Scheldegouwen, ten hate van de jeug dige patiëntjes van dit sanatorium, trok namelijk niet minder dan 550 deelnemende voertuigen. De organisatie was uitsteken en aan de finish was het buitengewoon gezellig. De vorig jaar door de Zeeuwse sportwereld geschonken ge luidsinstallatie zorgde voor de muzi kale opluistering en de verpleegsters hadden zelfs een restaurant ingericht waar de deelnemers zich konden la ven na de vermoeiende tocht. De prijsuitreiking vond plaats in het Schuttershof te Middelburg, waar een gezellige stemming heerste. Alle deelnemers ontvingen de speciaal ontworpen plaquette, terwijl de 250 ingeschreven passagiers een Delfts blauw kannetje in ontvangst mochten nemen. Het organiserende comité kon voor lopig een bedrag van 1500.over dragen en het is vrijwel zeker, dat de opbrengst van vorig jaar ruim 1700 zal worden overschreden. Dokter mevrouw Lamaison v.d. Berg bracht de organisatoren de dank van de kinderen over, waarna dr. de Groof, voorzitter van het bestuur, de vele fraaie prijzen uitreikte. Pinkster hridge-toernooi in Terneuzen Gedurende de Pinksterdagen speel de een Amsterdams viertal waarbU de aefemneester van de Ned. Bridgebond, de heer Filarski, een vriendschappe lijk toernooi tegen vier viertallen van de bridgeclub „Luctor" te Terneuzen, een viertal uit Sas van Gent en een viertal uit Oostburg. Reeds op de eerste dag waarin het toernooi volgens het „vyfhoek- systeem" werd gespeeld, bleek al zeer nadrukkelijk de „meesterklasse" van de Amsterdamse gasten. Het Amsterdamse team behaalde -E 121 M.P. tegen 9 M.P. van de bes te „Luctor"-ploeg (de heer en mevr. Voorhans). Het Sas van Gentse viertal bracht het er 's-zondags heel wat beter af. Er werd toen volgens het „duplicate- systeem" gespeeld en slechts 24 spel len, wat heel wat minder van.het uit houdingsvermogen eist. Maar het re sultaat was ontegenzeggelijk uitste kend (Amsterdam 43 M.P., Sas van Gent 37 M.P.). Op tweede Pinksterdag speelde een viertal uit Oostburg eveneens 24 spellen volgens het „duplicate- systeem". Ook dit team moest met 38-12 M.P. het meesterschap van de Amsterdammers erkennen. (KNVB afd. Zeeland.) Biervliet II definitief onderaan verzeild In de tweede klasse A Iaat de be slissing nog even op zich wachten. Aardenburg 2 heeft de leiding, maar kan nog worden ingahaald door Vlis singen 4. De roodwitten moeten daar toe vrijdagavond de uitwedstrijd tegen hekkesluiter Middelburg 4 winnen, waarna dan een beslissingswedstrijd met Aardenburg 2 nodig is. Noor mannen 2 bleef met 4-1 baas over Breskens 3, maar Zuidzande zag zich in eigen huis met de zelfde cijfers geklopt door Groede. In de derde klasse B tenslotte werd Kwadendamme 2 door Steen 3 met een 3-0 nederlaag over de Schelde teruggestuurd. Sluiskil 3 kwam tegen het bezoekende Rapenburg 2 maar net aan haar trek (4-3). onderhoudsprodukten gaven DIEPGLANS aan uw auto, motor, scooter of fiets Met het einde van de competitie in zicht heeft Sohouten in het dubbel programma met Pinksteren zijn kan gen voor de titel van goalgetter-kam- pioen nog verbeterd. Hij gaat met drie doelpunten méér op kop vóór Dillen van PSV en de Jongh van Elinkwjjk. NAC-er Canjels klom ook een aardig stukje omhoog in het „klassement van-twintig". Dit ziet er nu ais volgt uit: 1. Schouten (Feyenoord, hfdkl. B) 33 doelpunten; 2. Dillen (PSV, hfdkl. B) 30); 3 de Jongh (Eiinkwijk, Hfdkl. B) 30. 4. Lammers (DOS, hfdkl. A) 28; 5 v.d. Linden (DOS. hfdkl. Al 28. 6. Oonk (SC Enschede, hfdkl. B) 24. 7. Kaneman (SW, hfdkl. B) 22; 8 Lenstra (SC Enschede, hfdkl. B) 22. 9. van Roessel (Willem II, hfki. B) 21. 11. Canjels (NAC, hfdkl. A) 20. 12. Ehlen (Sittardia, hfdkl. B) 19. 13 Geel (Amsterdam, hfdkl. A) 18; 14 Heinen (HVC, hfdkl. A) 18; 15 v. Melis (Rapid, hfdkl. B) 18 16 Vonk, (Eiinkwijk. hfdkl. B) 18. 17. Brusselers (PSV, hfdkl. B) 17; 18. van Es (DFC, hfdkl. B) 17 19. Franssen (PSV, lifdkl. B) 17; 20 v Pelt (SW, hfdkl. B) 17. Gerrit Voorting tweede te Ninove (B) Joseph Schils heeft een wegwed strijd over 180 km. te Ninove gewon nen in de tijd van 4 -uur, 50 minuten. Gerrit Voorting eindigde op de twee de plaats, met een lengte achterstand op de winnaar. Voorting liet de Belg Mertens op zijn beurt een lengte achter zich. Vervolgens finishte een groep van 20 renners, allen Belgen, in dezelfde tijd' onder wie vooraan Schroeders. Bor- remans en Mommerency. ',i$PVkïintkQ#hC DE KONINKLIJKE Nederlandse At letiek Unie heeft een invitatie ge accepteerd welke door de Franse bond was gezonden voor deelne ming aan internationale wedstrij den te Parijs op 8 juli a.s. BEHALVE HONGAREN EN OOST DUITSERS zullen ook enkele En gelse atleten aan de wedstrijden op de Olympische Dag te Amster dam deelnemen. Shirley Hampton is ingeschreven voor de damesnum mers. Roberts zal de Engelse sprin ters vertegenwoordigen op de 100 en 200 meter. Op de 1500 meter start Roger Dunkley. ONDER GROTE belangstelling speel de Axel 2e Pinksterdag een friendly -game tegen de zuidelijke amateur le klasser V.S.V. uit Valkenswaard. De thuisclub won met 4-1. DE DUSSENSE WIELRENNER Leo van der Pluym, die onlangs in België bij een valpartij werd be trokken en zijn sleutelbeen brak, is thans weer zover hersteld, dat hij zijn training heeft hervat. JUDO Te Amsterdam slaagde voor het exa men zwarte band judo de heer J. v.d. Rest uit Vlissingen. GOES, 22 mei Eierenprijzen. Be richt van handelaren: kippeëieren 10; eindeëieren 8; kalkoeneieren 15 en ganzeëieren 20 ct. GOES, 22 mei Groenten; Kropsla A2 5-7, BI 5-7, afw. 5-6 Bloemkool Al 63-72, A2 57-65, BI 42-51, afw. 27- 57, Spinazie 1 20-21, 2 10-13. Rabarber 1 11-14, 2 5-12. Boswortelen 69. Aard beien per doos 115. KAPELLE-BIEZELINGE, 22 mei Aardbeien per doos: Deutsch Evern 1 74-101, 2 50-59. Regina 1 81-94 2 50-61. Manch Frühernte 1 82. 2 55. Appelen: Jonathan 170 86-92, 175 85, 165 77-86, 160 75-78, 2 69-74, K 71-77. F 56-63. Gold. Delicious 175 108. 170 97-109, 165 90-100, 160 85-93, 2 71, K 70-94. F 60-73. Groenten: Kropsla 4,5-7,5. Spinazie 25. Witlof 51, afw. 12. Rabarber 9-14. Aardappelen 1 13-16, 2 5,5, driel. 1. ROTTERDAM, 22 mei Aanvoer in totaal 5549. Vette koeien en ossen 1160. Gebruiksvee 1151. Vette kalveren 95. Graskalveren 281. Nucht. kalveren 1094 Varkens 803. Biggen 70. Paarden 95. Schapen of lammeren 88, Weide- zuig- lammeren 676. Bokken of geiten 26. Prijs in centen per kg. Vette koeien le kw. 330-350, 2e kw. 290-320, 3e kw. 280-290. Vette kalveren 290-310, 270- 290, 240-270. Varkens (lev. gew.) 175, 173, 170. Slachtpaarden 230, 246, 226. Prijs in guldens per stuk: Graskalve ren le kw. 525, 2e kw. 400, 3e kw. 300. Nucht. kalveren 70, 60, 53. Biggen 65, 55, 50. Schapen 130. 115, 100. Weide- zuiglammeren 85, 75, 60. Kalfkoeien 1225. 980, 750. Melkkoeien 1225, 980. 750. Vare koeien 900, 775, 650. Vaarzen 900. 750, 600. Pinken 625, 500, 400. Vette koeien aanvoer groter, handel rustig, prijzen als vorige week. Vette kalveren, kleiner, tamelijk, als vorige week. Graskalveren, als vorige week, rustig, als vorige week. Nucht. kal veren, kleiner, willig, iets stijver. Var kens (lev. gew.) iets kleiner dan vo rige week, aanvankelijk goed, afloop minder, iets stijver; zouters boven no tering, zware varkens 166-168, maei- jijk te plaatsen. Biggen kleiner, kalm, iets stijver. Slachtpaarden iets- klei ner. lui, als vorige week. Schapen, als vorige week, heel rustig, iets lager. Weide- zuiglammeren groter, rustig, als vorige week. Kalfkoeien iets rui mer, slecht, prijzen als vorige week, met moeite te handhaven. Melkkoeien iet sruimer, slechts, idem. Vare koeien als vorige week, heel kalm. idem. Vaarzen gewoon, heel stil. idem. Pin ken gewoon, heel stil, idem. Mannheim 358 (+0,38), Kaub 233 (-^0,23), Trier 133 (+0.03), Koblenz 233 (+0.10) Keulen 178 (-0.00) Ruhrort 365 (-0.03), Lobith 974 (-0,08), Nijme gen 753 (-0,09), Arnhem 777 (-0,05), Eefde 289 (-0.05), Deventer 199 (-0,04) Namen la plante 153 (+0.03), Maas tricht hoofdsluis 4384 (-0.06). Borgha ren 3883 (+0,08), Belfeld 1090 (+0 14) Grave 459 (-0,08).

de Stem | 1956 | | pagina 3