FRANS-VLAAMSE DAG TE HULST Vlissingen staat aan het einde van zijn bouwgrond De denaturatie van drie miljoen oesters FOKVEEDAG TE EEDE WALCHEREN Zuid-Beveland ZEEUWS( tl- VLAANDEREN Rcinaertstad en haar mede-Vlamingen van twee grenzen ver Overeenkomsten sympathie (/eUifues BURGOS 13 ct C. ANDRIESSEN Zn. Grenswijzigingen dringend nodig KVP roert de trom Minister Cals komt Uitbreiding van de M.T.S. te Vlissingen gewenst geacht Bouwkundeen elektro-techniek Antwoord van minister Mansholt op vragen van Ir. C. van Meel Keuring en bespreking der dieren MIDDELBURG PERIODIEKE PIJNEN? Oud-hopman Barbc ernstig ziek Bi en de Jonge voor Zeeuwen in Den Bosch VLISSINGEN GOES Al te haastige brommer TERNEUZEN HULST Het grote avontuur t moet toch kunnen.... AGENDA Heden Morgen Graauw vraag „Para duu, Hoogwa LAATSTE DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 MEI 1936 Frans-Vlaanderen en Zeeuwsch-Vlaanderen: hebben ze niet vele din gen gemeen, deze streken? Beiden zijn ze in wezen en van oorsprong Vlaams. Hoe goed paste dus in de Reinaertdagen een Frans-Vlaamse-Zeeuwsch- Vlaamse dag, waarin Hulst, als het oude hart van het meest Vlaamse stuk van Zeeuwsch-Vlaanderen, zijn belangstelling voor de Nederlandse, de Vlaamse broeders die twee grenzen ver wonen, onmiskenbaar de monstreerde. als België, een streek ..kristalliseerde" 1000 km2 groot en ca. anderhalf mil joen mensen omvattend, waar de ver fransing ook wel doordrong doch waar het Nederlands karakter is bewaard gebleven. In'Douai, in het stadhuis, staat de oude Vlaamse stijdleuze nog op de muur „Vlaanderen die Leeuw". In dit „Flandres Flamingantes" dat de arrondissementen Duinkerken en Hasebrouck omvat zijn nog 68 ge meenten eentalig Vlaams-sprekend, 18 tweetalig overwegend Vlaams sprekend. 27 tweetalig overwegend Zo heerste er gisteren een geest en een sfeer die te subtiel is om in woorden uit te drukken: men kan ze proeven en kan men het niet. wei dan mist men de essentie van wat een profesor Vital Celen en een lite rator André Demedts vertelden. Er waren weinig toehoorders, maar die er waren misten daarvan niets.. Behalve de twee hier genoemde sprekers was er dr. Jan Claes, een Frans-Vlaming, de enige in dit ge zelschap, één dier „bewusten", die een voorman is in het streven naar het opnieuw Ieren van het \Taams, neen, van het Nederlands, zoals men in Frans-Vlaanderen egt, zoals pro fessor Celen uit Antwerpen onder streepte. Hij wees erop. dat er nog nimmer tevoren een Frans-Vlaamse dag is gehouden, zelfs niet in Frans- Vlaanderen, noch in België of Neder land. Het is zeer typerend dat dit in Hulst, in Zeeuwsch-Vlaanderen ge beurt. een centrum van historie en cultuur in één deel van dat Vlaan deren dat „une et triple" is. Prof. Celen ging in op het nationa liteitsgevoel in Frans-Vlaar.deren, waar men zich nooit alleen Vlaming voelt, doch Nederlander en waarbij men in die benaming niet in het minst denkt aan een onderscheid ir. noord en zuid. Hij wees op de Vlaam se trouw van steden als Valenciennes (Valencijn), Lille (Rijsel), enz., in welke laatste Lodewijk XIV bij zjjn „blijde inkomst" slechts uitgestorven straten en geblindeerde vensters vor.d, en een magistraat die weigerde de eed van trouw af te leggen. Want Lille, neen: Rijsel, verfranst en wel, was Vlaams, Nederlands, gebleven. Met blijdschap gewaagde hij van de nieuwe bewustwording: men leert er weer Nederlands spreken.... en schrijven. BOEIENDE BIJZONDERHEDEN André Demedts uit Kortrijk (hij is o.a. directeur van de gewestelijke ra dio aldaar) vertelde een hele reeks boeiende bijzonderheden over Frans- Vlaanderen. Hij wees op het grote menggebied waar mensen Van Fran kische, Saksische en Friese oorsprong bijeen kwamen, waarin later nog het Germaans element werd versterkt. Hoe zich in dit gebied, half zo groot (Advertentie) dB a gentleman's eigar (Advertentie) Frans-sprekend en 11 eentalig geheel Frans-sprekend. Daar is nog sterk het „Vlaamse bewustzijn dat zich uit in het Frans" omdat men er vrees heeft voor de geringe uitdrukkings vaardigheids in het Nederlands, waar echter het Frans-spreken een uiter lijkheid is welke men „onder ons" af legt. Tot 1914. in enkele plaatsen zelfs tot 1940. werd er in kerker, in het Nederlands (het daar gebruikelijke Vlaamse dialect) gepreekt; sedert 1945 gebeurt dit praktisch nooit meer; men preekt er tweetalig, maar in deze merkwaardige zin dat men een voudig sprekende-weg van het Frans overgaat in het Vlaams. Kortom, dit merkwaardige stukje Vlaanderen, dat bij Nederland wil blijven horen, dat zich zijn band met de Nederlanden de laatste jaren meer en meer bewust wordt, ging voor de luisteraars leven- En men voelde zich als het ware volstromen met sym pathie 4voor de mensen daar. die door een staatkundige ingreep van ons (ons: de Nederlanden, zuid ér. noord» gescheiden geworden zijn. maar die in de geest nog bij ons horen en onze hulp en morele steun behoeven f bet beste der hetere horloges lo duurzaamheid onovertrotten in pnjt binnen Uw bereik. GROTE MARKT 22 BERGEN OP ZOOM i i i Een aantal bewoners van de Singel te Vlissingen verzochten B. en W. om de ?JZ noodwoningen aldaar op te ruimen, daar zy ontsierend werken en het uitzicht belemmeren. B. en W. schrijven nu de raad dat wegens de woningnood de noodwo ningen nog moeilyk gemist kunnen worden. Daarom zouden zij een beslissing op de vraag of tot afbraak van bo venbedoelde noodwoningen kan wor den overgegaan in elk geval nog wil len opschorten tot ongeveer septem ber, daar dan tengevolge van het gereedkomen van ongeveer 700 wo ningen, een duidelijker inzicht zal zijn verkregen in het woningvraagstuk. Daarbij komt echter ook nog een an der punt, dat ernstig de aandacht vraagt. Nu een beslissing inzake de grenswijziging zo lang op zich laat wachten, dreigt er een ern stig gebrek aan bouwgrond bin nen de bestaande grenzen van deze gemeente te ontstaan. In feite is dit gebrek reeds thans aanwezig, daar nog slechts bouwgrond voor bepaalde typen woningen en ook dit slechts in beperkte mate beschikbaar is. Dit zal tot gevolg hebben, dat, indien de grenswijziging niet spoedig haar beslag krijgt, in de ze gemeente binnen zeer afzien bare tijd vrijwel geen woningen meer zullen kunnen worden ge bouwd. Het behoeft geen betoog, dat onder die omstandigheden er moeilijk toe zal kunnen worden besloten, om over te gaan tot het afbreken van een aantal noodwoningen. Wanneer in sep tember a.s. de 700 nieuwe huizen ge reed zijn, zullen B. en W. de zaak nog eens bezien. Het politiek forum dat de KVP- afdelingen in geheel Zeeuwsch-Vlaan deren organiseert, vindt ook in Hulst plaats. Op 25 mei 's avonds om 8 uur zal in het Aloysiuspatronaat een fo rum worden gehouden, waarbij men vrijuit vragen op alle (politiek) ge bied kan stellen aan J. van Dongen, P. Vercauteren, E. v. Ruymbeke, D. v.d. Walle. drs. Th. Adriaansens en J. v.d. Voorde. Gesprekleider is F. C. Mechelinck uit Terneuzen. Aan de vooravond van de verkie zing op 12 juni dus, zal als klap op de vuurpeil een „laatste wapen schouw" worden gehouden: 'n spreek beurt van minister Cals. Tijdens de bijeenkomst, waarbij men ook veel belangstelling van buiten Hulst mag verwachten, zal ook de Zeeuwse kan didaat. J. van Dongen, van Aarden burg, het woord voeren. Het Zeeuwse Kringbestuur van de KVP zal bij deze grote vergadering aanwezig zijn. Blijvend misnoegen over toinatenexport naar Zuiderburen Het vorig jaar is er in Neder landse tuinbouwkringen zeer veel on tevredenheid geweest over de gang van zaken ten aanzien van de toina tenexport naar België. Nu de nieuwe regeling van de Belgische minimum- pryzen voor tomaten bekend gemaakt is, is deze ontevredenheid niet ver dwenen. Integendeel. Gevreesd moet worden, dat de exportmogelijkheid voor tomaten naar België in de pe riode 16 mei tot 15 juli nog ongunsti ger is dan deze het vorig jaar reeds was. De minimumexportprijzen zijn voor de periode 16 mei tot 5 juni 2,58 per kg. 6-19 juni 1,82 per kg.; 20 juni tot 3 juli 1,29 en 4 tot 15 juli 0,91 per kg. In enkele perioden is deze mini mumprijs iets lager dan het vorig jaar, maar hier staan belangrijke verhogingen tegenover. In de laatste helft van mei b.v. bedraagt het ver schil met het vorig jaar 30 ct. ten opzichte van 1955 en in de eerste vijf dagen van juni zelfs 68 ct. per kg. Van 6 tot 15 juni is de nieuwe regeling 8 ct. per kg. gunstiger maar van 16-19 juni 45 ct. ongunstiger. Hierdoor wordt gevreesd dat er zeer hoge heffingen op de export van to maten naar België gelegd zullen wor den en ook is de mogelijkheid niet uitgesloten dat er een volledig invoer verbod zal zijn gedurende bepaalde periode. Het bestuur der „De Ruijterschool" te Vlissingen heeft de raad meege deeld, dat het in zijn voornemen ligt de M.T.S. uit te breiden met op leidingen voor bouwkunde en elektro techniek. In verband met steeds voortgaande industrialisatie van ons land welke ook voor de provincie Zeeland in steeds grotere, mate zal gaan gelden, zal het naar de mening van het adres serende bestuur, echter voor de Vlis- singse M.T.S. alleen mogelijk zijn om aan de toenemende behoefte aan vak bekwame technici te voldoen, indien de opleidingen aan de school zo volle dig mogelijk zijn. Het bestuur der Vereniging acht het Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer van Meel, over het denatureren tot kaikgrit van ongeveer drie miljoen oesters heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening thans geantwoord dat de oesters uit de markt werden genomen in het seizoen 1955/1956 en betaald door het oesterfonds. Hiermee was een bedrag gemoeid van ruim 300.000, welk bedrag gebaseerd is op de in onderling overleg met het bedrijf aangenomen walprijs, dat is de prijs, waarvoor de kweker de gesorteerde oesters bij de stichting aankoop oesters kan inleveren. De opbrengst van het kaikgrit zal circa 1500 bedragen. Ook in het vorige jaar heeft zich aanvankelijk een overproduktie aan oesters voorgedaan. Dit surplus werd eveneens uit de markt genomen, doch aan het einde van het seizoen weder om verkocht aan de gegadigden. De vraag, of men hier te doen heeft met een incidenteel verschijnsel of dat in de toekomst gerekend moet worden met een duurzame overpro duktie van ongeveer dezelfde om vang als dit jaar, is thans nog moei lijk te beantwoorden. De produktie is namelijk sterk afhankelijk van na tuurlijke omstandigheden, welke van tevoren niet zijn te peilen. Ook de afzet .van het produkt is niet met In het kader van de verbetering van de rundveeteelt in Eede is door sa menwerking van de plaatselijke af deling van de N.C.B., de rijksvecteelt- consulent voor de Trovincie Zeeland Ir. W.L.Harmsen uit Middelburg en de assistent van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst J.M.J. van Aerts nit Aardenburg met medewerking van de Provinciale Commissie ter be vordering van Rijkswege der veefok kerij in Zeeland, een fokveedag geor ganiseerd te Eede, welke de eerste veetentoonstelling en veekeuring zal zal zijn die ooit ter plaatse werd ge houden. Nadat in een bijeenkomst van de Studiekring van de N.C.B., die des tijds werd gehouden allerlei problemen van de veeteelt te Eede aan de orde waren gekomen, werd reeds overge gaan tot aankoop van 'n groep jong vee van 25-30 stuks in Friesland. Dit was de eerste stap, die werd gedaan tot verbetering van de rundveeteelt. Op deze bijeenkomst werd door de Heer M. Kleinepier uit Goes van de Provinciale Commissie voorgesteld om ook een rundveekeuring te houden en hierdoor de belangstelling voor het vee te verhogen. Als gevolg daarvan is men gekomen tot deze fokveedag. Uit de R.K. Jonge Boerenstand. Afdeling Eede werd een commissie henoemd die de zaak zou moeten voorbereiden en waarin zitting hebben Arséne Cuelenaere en Leon Rodts. DINSDAG 5 JUNI De 'Provinciale Commissie heeft thans in haar programma voor de premiekeuringen voor stieren en vrou welijk fokvee die in mei en juni in de gehele provincie worden gehouden dinsdag 5 juni speciaal gereserveerd voor Eede. Hier zullen alle soorten rundvee mogen worden voorgebracht, zoals le kalfs, 2e, 3e, 4e kalfs koeien en ook oudere koeien. Er zal dan een speciale keuring daarvan volgen door de keurmeesters M. Kleinepier uit Goes en C. F. Vercraeije uit Aarden burg. Als prijzen zullen medailles en bekers beshikbaar worden gesteld. Bij een keuring alleen zal 't te Eede echter niet blijven. De Rijksveeteelt- consulent Ir. W. L. Harmsen heeft zich voorgenomen om in Eede aanwezig te zijn en hij zal de aangevoerde dieren een voor een bespreken, waarbij hij zal wijzen op de goede en slehte hoe danigheden der dieren, om daardoor de veeteelt op een hoger plan te bre- gen. Voor Eede met zijn kleine land- bouwbedrijfjes op de zandgrond is dit een hele stap in de goede richting en het ligt in de bedoeling bij slagen van deze proef in de toekomst hier ieder jaar een premiekeuring te hoeden. nauwkeurigheid te voorspellen, zodat ramingen slechts van indicatieve waarde zijn. De denaturering van de oesters zal geen nadelig gevolg hebben voor het grote aantal kleinere kwekers. Inte gendeel kan het van de markt ver dwijnen van drie miljoen oesters tot gevolg hebben, dat in het komende seizoen de exporteurs sneller zullen overgaan tot het aankopen bij de kleine kwekers. Dit kan dan dus een prijsstimulerende werking hebben, waarmee de kleine kwekers gebaat zouden zijn. De gehele onderhavige regeling ligt binnen de autonome bevoegdheid van het bedrijfschap (oude stijl) voor vis- serijprodukten. De oesters, welke voor denaturering in aanmerking komen, zijn op grond van de verordening tot regeling van het oesterbedrijf 1955 van het be drijfschap voor visserijprodukten uit de markt genomen door de stichting aankoop oesters en het eigendom van deze stichting. Deze is met mede werking van het bedrijfschap tot stand gekomen en verplicht geheel in overeenstemming met de richt lijnen. welke door het bedrijfschap zijn en worden vastgesteld, te behan delen. Het bestuur van het bedrijfschap heeft in dezen gehandeld na advies van en in overeenstemming met de bij dezelfde verordening ingestelde oester-advies-commissie. in de eerste plaats gewenst deze uit breiding met nieuwe afdelingen te doen geschieden met opleidingen, welke voor een belangrijk deel paral lel lopen met de bestaande opleidin gen voor werktuigbouwkunde en weg en waterbouwkunde. Dit zal de ver wezenlijking van de gewenste uitbrei ding eenvoudiger maken, aangezien dan van het benodigde lerarenkorps een belangrijk deel aanwezig té. Teneinde tot de voorgenomen uit breiding van de M.T.S. te geraken moet in verband met de Nijverheids onderwijswet, de gemeenteraad als zijn oordeel uitspreken, dat de uitbrei ding der school met de genoemde afdelingen nodig wordt geoordeeld, nadat de daarbij betrokken organisa ties van patroons en werklieden zijn gehoord. SCHEEPSBOUWKUNDE? Werkloosheid krimpt verder in. Per 1 mei stonden bij het districts bureau der Arbeidsvoorziening te Mid delburg, ingeschreven 927 werkloze mannen, waarvan er 540 nog te werk waren gesteld bij verschillende objec ten van werkvoorziening. De verdeling over de gewestelijke arbeidsbureaus was: Goes 133 (217), Middelburg 186 (171), Terneuzen 562 (940), en Zierikzee 46 (197). Het aantal aanvragen van werkge vers steeg van 803 tot 883. Het aantal werkloze vrouwen en meisjes daalde van 243 tot 123. Te Goes waren dit er 45 (84), te Middel burg 24 (32), te Terneuzen 41 (81) en te Zierikzee 13 (46). Ook voor deze categorie liep het aantal aanvragen van werkgevers op, nl. van 323 tot 350. B. en W. schrijven de raad dat de ze organisaties er mee instemmen en voegen er aan toe, dat bij hen de vraag naar voren kwam of het niet gewenst was ook een afdeling scheepsbouwkunde aan de school te verbinden. Het bestuur meende echter dat de belangstelling daarvoor te gering zou zijn. Wanneer echter in de toekomst mocht blijken, dat aan een uitbrei ding van de schooi met laatstbedoel de afdeling behoefte bestaat, is het adresserende schoolbestuur zeker be reid daartoe pogingen in het werk te stellen. Met betrekking tot de kosten, wel ke voor de gemeente zullen voort vloeien uit een uitbreiding van de de afdeling bouwkunde en elektro techniek delen b. en w. de raad mee, dat door het bestuur der school nog geen begroting van kosten is op gesteld, zodat hiervoor geen cijfers te onzer beschikking staan. Ingevol ge het daaromtrent bepaalde in de Nijverheidsonderwijswet komt 25 pet. van de netto-kosten ten laste van de gemeente. Tenslotte kunnen b. en w. aan het vorenstaande nog toevoegen, dat het in het voornemen ligt van het school bestuur met ingang van het cursus jaar 1957-1958 een aanvang met de bovenbedoelde opleidingen te maken, maken. Zij stellen de raad voor te verkla ren dat de gevraagde uitbreiding no dig is. (Advertentie) Moderne vrouwen bestrijden ze meti ...'n Z WITS AL preparaatl De heer Barbé, kandidaat-notaris te Vlissingen en oud-hopman van de André de Thayegroep te Philippine is, toen hij op weg was naar zijn ouderlijke woning te Philippine, plot seling onwel geworden. De dokter constateerde een hartkwaal. De toe stand was zo ernstig, dat de heer Barbé de laatste H.H. Sacramenten moesten worden toegediend. Per zie kenauto werd hij naar het ziekenhuis te Sluiskil gebracht. Op uitnodiging van de Zeeuwse ver eniging „Luctor et Emergo" te 's Hertogenbosch zal de Zeeuwse hu morist Rien de Jonge uit Kloetinge op maandag 28 mei een „Zeeuwse avond" verzorgen waarvoor grote be langstelling bestaat. DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis dat door Gerardus Willibordus Tinkhof, wonende te Middelburg, bij Gedeputeerde Staten van Zeeland een verzoek is ingediend om een hotel vergunning voor het perceel Gort straat 30. Binnen twee weken na heden kan te gen inwilliging van het verzoek bij ons College schriftelijke bezwaren worden ingebracht. Middclhurg, 19 mei 1956. Burgemeester en wethouders voornoemd. J. W. Kögeler, burgemeester wnd. W. F. van Riet, secretaris wnd. HOOFDLANDMETER BENOEMD De heer G. Bierma alhier, landmeter le klas, verbonden aan het bureau van de ruilverkavelingsdicnst. alhier, is benoemd tot hoofdlandmeter. Bottelier Harskamp onderscheiden Bi.i Kon. Besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid toege kend de erepenning voor menslie vend hulpbetoon, in brons, met bij horend loffelijk getuigschrift, aan W. T. Harskamp, bottelier 2e klasse der Kon. Marine, alhier, wegens het met gevaar voor eigen leven redden van een drenkeling uit „het haventje van Meijer", in de nacht van 25 op 26 fnaart 1955. Er komt weer 'n zomersliow Evenals vorig jaar het geval is ge- weest.^ zullen ook dit jaar door het comité „Vlissingse Zomershow" ,dat ontstaan is door samenwerking van de plaatselijke middenstands verenigin gen, het groot-winkelbedrijf, de ver eniging voor vreemdelingenverkeer, de kon. maatschappij „De Schelde", de stichting „Het Vlissings actiefonds" en anderen, gedurende de a.s. zomer feestelijkheden worden georganiseerd, ten einde meer levendigheid in onze stad te scheppen en het vreemdelin genverkeer te stimuleren. Hoewel de plannen van uitvoering nog niet de finitief zijn vastgesteld, ligt het in de bedoeling om een koopactie te organi seren. evenals sportwedstrijden, rol- schaatsenwedstrijden, wielerwedstrij. den, een zeepkistenrace, brandblus- demonstraties, strandfeesten en open luchtbals. Voorts gaan de gedachten uit naar het afsteken van een vuur werk. Zoals hieruit blijkt, ligt het dus in de bedoeling, dat men zich zo wel op cultureel ais op commercieel gebied zal bewegen. De kosten van een en ander zijn geraamd op f 13.000. B. en W. hebben nu de raad voor gesteld om in een eventueel exploi tatie-tekort te subsidiëren tot f 4000. Nog vragen B. en W. een crediet van f 2000 voor Gemeentewerken om daaruit de medewerking bij het or ganiseren der feestelijkheden te be kostigen. Letlanders boden volksdans en zang Gade geslagen door vele honderden Vlissingers en toeristen hebben op de Grote Markt Letlandse vluchtelingen een indruk gegeven van hun rijke volkskunst. 's Middags kwamen de Letlanders in onze stad aan, waarna men de stad bezichtigde en de pleegouders op zocht. 's Avonds gaf men met medewerking van de Volksdansgroep Walcheren een uitstekende voor stelling. De fraaie costuums, de soms wat klagende volksliedjes, doch voor al de grote blijheid die uit dans en zang sprak en die allen ontroerden, maakten een onuitwisbare indruk. Vier en twintig Letlanders, 11 man nen en 13 vrouwen, waarvan 3 echtparen toonden het vrije westen iets van de oude cultuur van Letland. Op de 's Heer Hendrikskinderendijk passeerde een bromfietsrijder een fiet ser en dit ging goed. Maar 'n andere bromfietser, de heer T. uit Amsterdam die zijn 13-jarig dochtertje op de duo had,__vond het nog nodig om tegelij kertijd de passage te beproeven. Daar voor was het pad te smal en de man reed in volle vaart tegen een boom. Hij kwam met de schrik vrij, doch 't meisje bleef bewusteloos liggen en is met een zware hersenschudding naar „St. Joanqa" gebracht. NIEUW VOORSTEL TOETREDING TOT BOUWKAS In november 1953 wees de raad een voorstel van B. en W. om toe te tre den tot de bouwkas van N. Neder landse gemeenten af. Aanvankelijk had genoemd college geen zin meer om op de zaak terug te komen, maar naderhand heeft de bouwkas contact gezocht met de raadsleden en is er met hen vergaderd in hotel De Koren beurs. Hierin vonden B. en W. aanlei ding thans nogmaals voor te stellen aan de raad te besluiten tot toetre ding tot genoemde N.V., tot deelne ming in het maatschappelijk kapitaal door het nemen van 23 aandelen, elk groot f 250, waarop te storten 20 pet is totaal f 1150 en tot storting van 'n entreegeld ten bedrage van f 230, zijn de f 10 per aandeel. Zij voegen hier nog aan toe, dat zij bereid zijn, in voorkomende gevallen de raad voor te stellen om ook aan personen, die wensen te bouwen met financiering door andere beleggers, op dezelfde voorwaarden financiële faci liteiten te verlenen als aan hen, die met bemiddeling van bovengenoemde bouwkas een woning bouwen. Kloetinge Ondanks de meoilke positie waarin de vluchtelingen verkeren tracht men op alle mogelijke wijzen dit cultuur goed te beholden en over te dragen op de jongere generatie, die vér van huis en vaderland opgroeit en ge boren wordt. T oeristen-invasie Pinksteren bracht ons eindelijk 'n vrijwel constant schijnende zon, mét warmte, zónder te veel wind en, wat belangrijk voor vele neringdoenden was: met veel toeristen. Wat Vlissingen betreft: tijdens de Pinksterdagen vooral tijdens 2de Pinksterdag was het druk. Ontzettend druk. De veerboten voeren af en aan en stromen vreemdelingen Belgen, Fransen, doch ook vele Duitsers bewogen zich door Vlissint»>n hetzij per auto, scooter of fiets. Of in groe pen per toeringcar. De „Flandria", die Hemelvaartsdag verstek het gaan, deed echter tijdens deze Pinksterda gen Vlissingen weer aan en spuide eveneens stromen Belgische toeristen die dra op de terrasjes verscholen zaten achter pinten bier en patates. Belgen, die met een eigen ver voermiddel naar Vlissingen en Walcheren waren gekomen trof men overal aan, pic-nickend op de on mogelijkste plekjes, die echter meest al rustig waren gelegen. De boule vards waren af en toe overvol. BURGERLIJKE STAND Geboren: Pieternefta dv M. de Pooter-v. d. Velde; Bernardus zv A. SteketeeMeijer; Jannis zv J. Caste- leijnGeelhoedt; Wilhelmina dv M. Leunis-Meuzelaar; Gerarda dv W. Pol- derman-Vromans; Cornelis zv C. van Minnen-Romeijn; Bruno zv E. Ghuijs. Cornelis; Catharina dv P. Oppeneer- Bareman; Vivian dv L. van Megroot- van Pottelberghe; Gerrit zv J. Hak- voort-van Langevelde. Huwelijksaangiften: J. Siudzinski 34 j. en M. Neeis 34 j.; H. Lobbezoo 30 j. en M. Aalbregtse 26 j.; A. Minneboo 22 j en J. Tanis 19 j.; J. v. Dixhoorn 23 j cn C. Vroegop 20 j. Gehuwd: J. van Tatenhove 25 j. en H. Harms 22 j.; J. Willemstein 28 j. en E. Robijn 27 j.; D. Mobaeh 33 j. en I. Briquet 19 j.; F. Dooms 23 j. en M. Harms 24 j.; F. Jansen 31 j. en M. Schieman 38 j. Overleden: J. Meertens 52 j.; M. Kischbaum 80 j.; A. de Feijter 80 j. STUURSTANG GEBROKEN Een Belgische vrachtauto reed uit de Arsenaalstraat richting Postkan toor. In de Nieuwstraat brak plotse ling de stuurstang, waardoor de auto tegen een aan de rechterzijde van de Nieuwstraat staand boompje opbot ste. Daar de auto met zeer matige snelheid reed, was de schade niet erg groot. FEESTAVOND KATH. BEJAARDEN. De plaatselijke afdeling van het Wit Gele Kruis en de Katholieke Na tionale Federatie voor bejaarden or ganiseerden voor de katholieke be jaarden van Terneuzen in het paro chiehuis een feestavond. Na een korte film gaf de wijkzus ter van het Wit Gele Kruis zuster van Ravels, een uiteenzetting over haar werk en de zorgen die zij aan de bejaarden besteedt ook al zijn de ze niet ziek. Mej. van Acken, de maatschappe lijk werkster vertelde kort en duide lijk een en ander over haar werk zo dat de aanwezigen tot de overtui ging kwamen dat in allerlei proble men, zoals woonruimte, hulp bij ziek ten, pensioenaangelegenheden en vele andere gevallen de maatschappelijk werkster hulp en raad kan brengen. Na een tweede filmpje sprak het gemeenteraadslid der K.V.P. de heer W. Weterings over de nieuwe ouder domswet en vestigde de aandacht op de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer, daarbij nog eens duidelijk uit eenzettend wat men moest doen in geval van stemmen bij volmacht. In de pauze werden de talrijke aanwezigen getracteerd. De gratis 'lo terij was geanimeerd en velen gingen met een aardig prijsje naar huis. Het tweede gedeelte van de avond bracht de film ..Queen Esther" die zeer in de smaak viel. Tot slot sprak pas toor van Campen en hij hoopte dat het deze zomer mogelijk zal zijn de donderdagmiddag in het park van de pastorie te kunnen doorbrengen, wanneer er voldoende banken zuilen zijn. HULDIGING ECHTPAAR BOUBER. Na de laatste voorstelling in het Concertgebouw door „De Toneelver eniging" voor de leden van het spaarfonds heeft het bestuur hiervan naar aanleiding van het feit dat de heer en mevrouw Bouber 50 jaar voor het voetlicht treden een kleine maar daarom niet minder hartelijke huldiging bereid. ,,De Toneelvereniging" heeft „Zee mansvrouwen" van Herman Bouber als lubileumstuk gekozen om de beide jubilarissen in de gelegenheid te stellen samen op te treden. In de loop van deze 50 jaren is de naam Bouber een begrip geworden. Herman Bouber, de auteur van „De Jantjes en „Bleke Bet" de eerste grote Nederlandse films uit de derti ger jaren zijn voor de ouderen nog aangename herinneringen. En de stukken waarin zij beiden vele hon derden malen zijn opgetreden hebben meestal het typische Amsterdamse volksleven uitgebeeld. Dit is de grote verdienste van de ze beide vitale rasacteurs. Hoewel zij beide aan de zeven kruisjes toe zijn, denken zij er nog niet aan er mee op te houden. Toen twee bestuursleden van het spaarfonds mevrouw Bouber bloemen en de heer Bouber een ver rassing aanboden werd de wens dan ook uitgesproken dat het hen gegund moge zijn nog vele jaren hun kunst te brengen. Sus van Gent NIEUW BESTUUR. De vereniging van oud-leerlingen van land- cn tuinbouwwintercursussen alhier heeft een nieuw bestuur gekre gen wegens het bedanken van enke le leden van het bestuur. De nieuwe samenstelling is nu als volgt: L. v.d. Linde, (voorzitter) C. Toorenaar (vi ce voorzitter) J.M. van 't Veer (se cretaris): J. de Jonge (vice secreta ris) G. Jacobs (penningmeester); M. Verhulst (vice penningmeester). Algemeen adjunct is M. Everse. Het bestuur is nu van vijf op zeven leden gebracht. TWEE KINDEREN NAAR BIO-VAKANTIE-OORD De Stichting Bio-Vakantie-oord waarvan de bestuursleden geheel be langeloos hun functie waarnemen en waarvoor regelmatig in de bioscopen wordt gecollecteerd, zendt zwakke kinderen uit geheel Nederland in de leeftijd van 6 tot 14 jaar, op advies van de schoolartsen, naar het bio- vakantie-oord „Russenduin" te Ber gen aan Zee, ongeacht de religieuze of politieke gezindheid der ouders of verzorgers. Het enige doel is, dat deze kinde. ren nieuwe krachten en levensvreug de zullen opdoen. Ook uit onze gemeente worden re gelmatig kinderen in het Bio-Vakan- tie-Oord verpleegd en op vrijdag 25 mei a.s. zullen dan ook weder twee kinderen van hier voor een verblijf van zes weken naar dit herstellings oord vertrekken. Dit jaar zullen ook twee kinderen uit Westdorpe de reis meemaken. Philippine GOUDEN ECHTPAAR. Het zal dan zaterdag 26 mei juist 50 jaar geleden zijn dat Alphons de Vries met Elodie Snoeck is getrouwd. Van een groot feest kan hier geen sprake zijn, omdat de omstandighe den zo zijn, dat beide oudjes geen opwindende dingen meer kunnen ver dragen. Dat neemt echter niet weg dat ze toch in de bloemen gezet zul len worden. Het gouden paar heeft het niet zo gemakkelijk gehad. De bruidegom heeft vele jaren met ziekte te kam pen gehad en ais er dan niets te ver dienen was had moeder de vrouw wel eens moeite de eindjes aan elkaar te knopen. Uit hun huwelijk is één zoon geboren. K.A.B. EN DE 400.000e. De plaatselijke afdeling van de K. A.B. heeft hier enig feestvertoon ge houden naar aanleiding van de 400 000ste ingeschrevene. Begeleid door de fanfare trokken de K A B.-leden met hun kinderen door de straten. Op de markt werd door de voorzitter nog een kort pro- pagandawoordje gesproken. Daarna werden de leden en kinderen getrac teerd. Slot filmkringseizoen in Reinaert-Ueken. Donderdagavond sluit de Filmkring het seizoen met de poëtische natuur beschrijving van de Zweedse cineast Arne Sucksdorff een voorstelling wel ke uitstekend past in de Reinaertweek omdat de vos in deze film een belang rijke rol speelt. Al van 1941 af heeft Sucksdorff voorstudies gemaakt voor deze grote natuurfilm die in 1955 te Cannes veel indruk maakte. Zijn voorstudies be stonden uit het maken van drie korte natuurfilms, waarin een vos de hoofd rol speelde: Een zomersage, Ochtend stond en Een verdeelde wereld. Al deze natuurstudies, maar dan in groter verband, vinden we terug in „Het grote avontuur" van 1953 en men kan deze film de 12 jaren van voor bereiding aanzien: ze hebben haar ge maakt tot een der best verzorgde en diepst doordachte documentaires die we. thans kennen. Sucksdorff beschrijft zijn film zelf als een confrontatie van de mens met het verloren paradijs. Dit paradijs is dan de omgeving van een Zweedse boerderij in het hoge noorden, de velden, de vennen en de maagdelijke wouden De mens is ach tereenvolgens de boerenknecht, die jacht maakt op een moedervos en het dier tenslotte doodt, als het een kip heeft gestolen. Verder een oude land loper die op de bevroren plassen op bevers jaagt en tenslotte een paar kin deren die het wonder van de natuur ondergaan in qlle argeloosheid en on gereptheid van hun jeugd en die de geplaagde bever in bescherming ne men.Sucksdorff zelf treedt onopval lend in enkele fragmenten op als de vader van de kinderen. Trouwens, geen der menselijke figuren verstoren de natuurlijkheid van het geheel in *t minst. De natuur overheerst, bespied door een eindeloos geduldige camera, die de seizoenen karakteriseert in beelden van adembenemende pracht en dre het dierenleven betrapt in mo menten van sierlijk spel, maar ook van angstige wreedheid. De Hulsterse parochianen merken het wellicht zelf niet meer zo bijzon der op, tenzij men er met opzet zijn aandacht op concentreert: een feit is toch dat een zo trotse Basieliek, de roem van een eeuwenoude stad ver kondigend maar ook en vooral van de godsdienstzin van het Hulst van vroe ger en nu getuigend, dat een zo scho ne en monumentale kerk schromelijk tekort wordt gedaan door het gebrek aan een goed orgel. En aan een orgel niet alleen, maar ook gebrek aan een voldoende ruim koor. Het kerkkoor, uit ruim veertig man nen bestaande, kent een verheugende bloei. Er is animo onder de leden en men komt tot prestaties. Welke helaas echter, in plaats van geaccentueerd, gedeeltelijk teniet gedaan worden door de onmacht van het orgel waarmee de Hulster Basiliek het nog altijd moet doen. De hoogmis op Pinksteren onder streepte dit nogmaals: het koor had een prachtige Mis ingestudeerd, te zamen met het Hulster jongenskoor, dat er ook zijn mag. Het orgel kan daar niet tegenop Evenredig daaraan is de ruimte op het koor: nu er meer daar tachtig mensen een plekje moes ten vinden kostte het merkwaardige toeren de twee koren zodanig op te stellen dat de directeur nog enig over zicht overhield. De jongens moesten zich in vele bochten wringen om nog een stukje van de directeur te ont waren. Nu zou het teveel gewenst zijn, om wille van een ruimer koor een nieuw orgel te willen hebben. Het orgel zelf behoeft evenwel ook dringend ver vanging, dus het blijft één probleem Een groot probleem helaas, dat enkele tienduizenden guldens omvat meer dan een halve ton waarschijnlijk. Doch zou Hulst dit niet kunnen opbrengen? Zou een „orgelfonds" niet binnen en kele jaren voldoende gevuld kunnen worden om de nodige vervanging te bewerkstelligen? Er moet ooit een begin gemaakt worden. Moge dat nu, in deze toch welvarende tijd gebeu ren! 8 uur: OOSTBLRG Ledel Theater Blackboard Jungle. SAS VAN GENT Olympia, 8 uur: Rear Window. TERNEUZEN Luxor, 8 uur: Graaf van Bragelonne de vechtjas. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera. 8 uur: Walsdroom. GOES Grand: Julius Caesar. MIDDELBURG Electro: Als 't kindje binnenkomt. VLISSINGEN Katli.school aan A. Coor- telaan 8 uur: Rede van minister Witte de KVP. Alhambra: De man aan de top. mc Op de buite togenbosch be KNBTB, duidi de agrarische conclusie uit l samengesteld lichting is kri karakter beho overhcidsorgai overheid en heid, c.q. de zien van de ai gesteld. Uit die aanbeveling vi Het thema werd op de ee door de voor de heer C. G. het probleem verder overlat Dewez en mr. Mertens benutl nog enkele an snijden, namel biliteit van de afvloeiing van landbouw, waa den ontstaan o ibeidsvoorzienii De voorzittei tijd waarin he en de landbou in de welvaart ter blijft, het is, dat de ovei prijsbeleid voer geval is. De spreker d: van de garant meen en in het prijs voor melk. de regering ziel ken maar bittei „Misschien w kiezingen beter voorzitter. Tevoren had welkomstwoord leden van de S onarissen van d bouw en maatsi genwoordigers ganisaties, van schappen en vai Als lid van de KNBTB de rapport samen rische voorlicht: De heer H. V secretaris te Gr gang van 1 jul zijn functie gevr De tentoonste luchtmacht „Pa startte, trekt dui den. Vrijdagavon zaterdag 3500; teren ook ongev Ook de filmvi kens 'n half uur bezocht. 2teer ir die de militaire nen en varensga laten weergeeft HET AUT AAN DE Een der ove Eén der belde auto-ongeluk, tweede Pinkster brug" plaats hac E. uit Terneuzei de bij dit ongelu dingen in de n: dinsdag omstree lianaziekenhuis den. De heer I twee kinderen. Voor de provir voor morgen, doi volgende hoogwat weert om 2.41 er neuzen om 2.06 Vlissingen om 1.: Ontvoerde bij n Het 8-jarige ir blijft b(j haar m Gisterenavond zi vader samen met derpolitie in 's-< De man heeft meegedeeld, dat h het kind bij de een afspraak gen je eens per jaar naar haar vader ii Zoals bekend is, h vrouw Bulloch-va week maandag h uit school gehaali vliegtuig mee na men. De Ameri aan het De commissie v Ken van het Amei gevaardigden hee gram voor hulp dat 4,9 miljard ruim een miljard Met 18 tegen 11 sloten op de drie hower alleen voo het buitenland in tingjaar bestemd bezuinigen. Van werd 109 miljoen De regering sta dat besnoeiing dt Ver. Staten in gev missie-voorzitter echter, dat van v noeg geld is over gering in staat program zonder voeren.

de Stem | 1956 | | pagina 2