NEHROE STELT OPLOSSING ALGERIJNSE KWESTIE VOOR Beleid minister Cals onder de loupe OORZAKEN EN THERAPIE VAN DE WONINGNOOD Koningin op bezoek bij de padvindsters BOMAANSLAGEN IN NIKOSIA Amerika heeft kritiek op Dr. van Heuven Goedhart Beide partijen zullen moeten afzien van Filmjournaals beslag in gebruik van geweld Veroordeelden in beroep Jb, Tip-TONIC Onthulling van Foster Dulles Ruslan Abdulgani bracht Nieuw-Guinea ter sprake Mendes-France zou aftreden DOOD OP DE WEG Eerste Kamer verschilde veel in waardering Bedrijfssamenwerkingvan seer groot belang geacht Roodboek over Kerkvervolging r Filmhuwelijk in Florence VOOR ZEELANJ Truman bij de Paus Op Cyprus Zuiveringsacties gaan intussen door De Lekkenzaak Overwegend zonnig Naar internationale toeristenmunt In Nederland Ruim 300.000 personen-auto s Kwestie blijft voor de V.S. onveranderd Weer wat export aardappelen Discussie over de politieke zendtijd Verwijt van Rusland tof toe le zwaaien Macabere bloemetjes Commissie van de Mij. voor Nijverheid bracht rapport uit Lening aan KL M. van 50 miljoen dollar 96e JAARGANG No. 22155 Uitgave N. V Uitgevers Mij Weerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat IB Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J tl A Bruna Redactieraad: J MAC. V. Dongen C J v Hootegein Mr Dr. A J J 1V1 Mes, Mr ti M U de Rechter, U J. v. t Westend'e, P V M Ver- cauteren Abonn.prijs Dij vooruitbet t 5.85 p. kwartaal, p. post t 6.55, p. week tuitsl bij niet postbesteil.) t U.45 Incasso wordt berekend Losse numm 13 ct Postrek 278841 Voor G"d, Koningin en Vaderland WOENSDAG 23 MEI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen I 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau vooi de Zeeuwse Eilanden: CiUES, Westsinge) 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Tele oon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstrl^t 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) In zijn privé-bibliotheek in het apostolisch paleis te Rome heeft Z. H. Paus Pius XII de Amerikaanse ex-president Harry S. Truman en diens vrouw in audiëntie ontvangen. De foto geeft een beeld van deze ontvangst. De politie van Nicosia heeft dinsdag film- en televisie-opnamen van bom. aanslagen en wanordelijkheden, die maandag j.l. in de Cyprische hoofd stad plaats vonden, in beslag geno men. De opnamen zouden per vliegtuig naar Londen en New York worden overgebracht. Een woordvoerder der politie heeft later, nadat de cameralieden om een verklaring hadden verzocht, medege deeld, dat de opnamen in beslag zijn genomen, omdat men ze mogelijk kan gebruiken bij een reconstructie van de aajjslagen. „Zodra de betrokken politie-autori- teiten de opnamen hebben gezien, zul len zij aan de cameralieden worden te ruggegeven", verklaarde hij. De Indische premier Nehroe heeft een uit vijf punten bestaand voorstel gedaan, om tot een regeling van het Algerijnse vraagstuk te komen. De vijf punten zijn: 1. Beide partijen moeten verklaren af te zullen zien van het gebruik van geweld, opdat een voor onderhandelingen gunstige atmosfeer kan ontstaan. 2. De Franse regering moet de nationale eenheid van Algerië erkennen en dit gebied als staat beschouwen. 3. De inwoners van Algerië moeten gelijkgerechtigd zijn, onge acht hun ras (er wonen ongeveer acht miljoen Mohammedaanse Algerijnen en een miljoen Franse kolonisten). 4. Erkend moet worden, dat Algerië het vaderland is van allen, die er wo. nen, ongeacht hun ras. 5. Aan de hand van de hiervoor genoemde denkbeelden moeten rechtstreekse onderhandelingen worden geopend. In Algerië zelf vinden de Franse zui. veringsacties onverminderd voortgang. Meer dan 3.000 man Franse troepen die het gebied van Palestro, ongeveer vijftig km ten zuidoosten van Algiers, uitkammen, hebben dinsdag een over levende gevonden van een groep Fran se militairen, die vrijdag uit een hin derlaag werden overvallen. Volgens de berichten zijn zeventien van deze mi litairen door de opstandelingen door folteringen gedood. De gevonden militair zou te uitge put zijn om verslag uit te brengen. Drie leden van de overvallen pa trouille worden nog vermist De Fran se 'troepen hebben meer dan vijftig op standelingen bij het zoeken naar de vermiste soldaten gedood, aldus de be richten. Het dorp Ouled Djerrah, waarvan de bewoners deelgenomen zouden hebben aan de overval, is naar verluidt, met de grond gelijk ge maakt. OVERVALLEN Labrusse en Turpin, de twee Fran se ambtenaren, die in de Lekkenzaak tot gevangenisstraf zijn veroordeeld, zijn in hoger beroep gegaan. In Parijs is gisteren een gerechtelijk onderzoek geopend naar de wijze, waarop tijdens deze geruchtmakende zaak' enige documenten zijn verdwe nen. LADY CHURCHILL, de 70-jarige echtgenote van Sir Winston, heeft be loofd haar ogen na te laten aan een „ogenbank" ten behoeve van blinden. VOLGENS HET Amerikaanse bureau voor de statistiek omvatte de Ameri kaanse bevolking op één april j.l. on geveer 167.440.000 personen. MEJ. MINNIE MANGUM, 52 jaar, die bekend stond om haar liefdadigheid, heeft in Norfolk, in de Amerikaanse staat Virginia, bekend, de firma, waar bij ze werkte, tussen 1933 en 1955 voor ruim een miljoen dollar te hebben op gelicht. De firma is failliet gegaan. IN FLORENCE is een proces aan de stegen 159 Italianen, die ervan be schuldigd worden zich op onwettige wyze aan de dienstplicht onttrokken te hebben. Het proces zal maanden duren. DE ITALIAANSE Fiatfabrieken heb ben hun werkweek van 48 tot 46 uur teruggebracht, zonder dat dit e loonsvermindering inhoudt. HET NATIONAAL Museum van de V.S. bezit een versteend blad van een boom, dat 60 miljoen jaar oud moet zijn. HET NOORSE schip Hordnes (5.018 ton) is bij Swinoujscie (het vroegere Swinemuende) gezonken. Poolse sleep, boten hebben de bemanning aan boord genomen. SYRIë ZAL spoedig communistisch China erkennen. De vorige week had Egypte als eerste Arabisch land gemeld de regering van Peking te zullen erkennen. Foster Dulles zei gis teren de stap van Egypte te betreuren Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond: Overwegend zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. Zwak- ke tot matige noordoostelijke wind. Dezelfde middagtemperatu- ren of iets lagere. Vandaag: zon onder 20.40 uur. Z J Morgen: zon op 4.33 uur. Z In het departement Constantine zijn drie Franse militairen gedood en vijf Het Nederlands Centrum voor va kantie en vakantie-recreatie, dat in de plaats is gekomen van het comité vakantiespreiding, heeft op een pers. conferentie haar plannen voor de toe komst ontvouwd. Men wil o.a. streven naar de instel ling van een vakantiespaarfonds. Ver der wordt gedacht aan het invoeren van een internationaal erkende toe ristenmunt. gewond, toen een Frans convooi in de streek van Mansoura (tachtig km ten westen van Setif) werd overval len. De opstandelingen verloren ze ventien man. Het aantal Mohammedaanse doden is tot achttien gestegen in de dorpjes (Advertentie) De nieuwste tip voor Uw long drink: TIP VAN BOOTZ bij Philippeville, die zondag door de opstandelingen zijn overvallen. Uit het gebied van Kabylie is gemeld, dat acht opstandelingen gedood en veertig verdachten zijn gevangen genomen. In het Nementsja-gebergte bij de Tunesische grens werden wapens en voorraden van de opstandelingen in grotten buitgemaakt. Een Franse militaire rechtbank te Algiers heeft de Franse militair Jean Maillot bij verstek ter dood veroor deeld. Hij was vorige maand met een vrachtwagen wapens naar de Alge rijnse opstandelingen overgelopen. Volgens berekeningen van de K.N. A.C. bedroeg het aantal geregistreer de motorrijtuigen op 1 april 1956: 301.400 (267.888) personenauto's, 6960 (6722) autobussen, 105.600 (97.699) vrachtauto's en bestelauto's, 4545 (4275) trekauto's. 6.010 (4.944) spe ciale voertuigen, 153.950 (146.171) mo torrijwielen inclusief scooters, 580.000 (503.421) bromfietsen. 300 tractoren en 12.090 (11.294) motordriewielers. Het totaal aantal motorrijtuigen (inclusief de bromfietsen) bedroeg per 1 april 1.170.855 stuks. On 1 augus tus 1955 was dit aan 1.042.674. De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de laatst bekende door het C.B.S. gepubliceerde gegevens per 1 augus tus 1955. Ter gelegenheid van het veertigja rig bestaan van het Nederlandse Padvindsters Gilde werd gisteren een „jubeldag" georganiseerd op de Goudsberg te Lunteren, welke door H.M. de Koningin werd bezocht. De linker foto toont de Koningin, die applaudiseert ter ere van een 350- tal volledige baby-uitzetten welke werden aangeboden aan de voorzit ter van de UNICEF, Mr. A. M. Joe- kes, en bestemd zijn voor Grieken land. De rechter foto toont de Ko ningin in gesprek met blauwe vo gel" Quini Jonker, die H.M. een kalender aanbiedt. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren onthuld, dat de kwes tie Nieuw-Guinea vorige week door de Indonesische minister van buiten landse zaken, Ruslan Abdulgani, ter sprake was gebracht. Dit gebeurde tijdens een bespreking, die hij met hem op het ministerie van buitenlandse zaken had gevoerd. Dul- les zei. dat de li' nesische minister van buitenlandse zaken de hoop had uitgesproken, dat de Verenigde Sta ten de Indonesische aanspraken op dat gebied zullen steunen. Dulles zei, dat hij zijn Indonesische ambtgenoot de redenen had aangegeven, waarom de Verenigde Staten niet de Indonesische aanspraken konden steunen en voegde eraan toe, dat de kwestie vrijwel on veranderd bleef. Minister Dulles deelde dit mede in antwoord op een vraag van een jour nalist, die hem gevraagd had, of pre sident Soekarno tijdens zijn bezoek aan Washington had gepoogd van de Amerikaanse regering een openlijke verklaring te verkrijgen, waarin de territoriale aanspraken van Indonesië op westelijk Nieuw-Guinea gesteund werden. DE REISKOSTEN Intussen zijn de hoge reiskosten van het bezoek van Soekarno in Indonesië onderwerp van vele gesprekken ge weest. ..The Indonesian Observer" schrijft hierover, dat die hoge kosten van de reis onrust hadden veroor zaakt bij .zekere kleingeestige groe pen". „Maar", aldus het blad. „het overweldigend succes van het bezoek aan Amerika heeft alle kritiek doen zwijgen en een bedrag aan goodwill opgebracht, dat ver uitgaat boven de kosten." Mendes-France heeft dinsdagavond gedurende 40 minuten met president Coty gesproken. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen zou hij de pre sident op de hoogte hebben gesteld van zijn voornemen om af te treden als minister van staat. Hij is het niet eens met de politiek t.a.v. Al gerië. Na de export-stop van aardappelen, die de vorige maand werd afgekon digd, zijn de beschikbare voorraden nogmaals geïnventariseerd, waarbij gebleken is, dat nog enige export kan worden toegestaan. Hiervoor wordt het systeem van contingentering ge bruikt, aldus minister Mansholt in antwoord op vragen van de heer van Meel (K.V.P.). Voorshands is besloten 22.500 ton voor export vrij te geven. Afhankelijk van de situatie zal later worden be zien ,of tot het vrij geven van grotere hoeveelheden kan worden overgegaan. ROTTERDAM: Een jongetje van twee en een half jaar is, toen zijn moeder, bij wie hij achter op de fiets zat. even weifelde op een kruispunt, van de fiets gevallen. Hij kwam onder de wielen van een vrachtauto en was op slag dood. Het beleid van minister Cals is bij de bespreking van de begroting van O., K. en W. door de Eerste Kamer nogal verschillend beoordeeld. De heer Algera (A.R.) was fel in de oppo sitie en meende, dat de minister meer een makelaar in ideeën was van an deren, dan dat hij een eigen beleid had uitgestippeld. Dit naar aanleiding van de vele no ta's. die de minister heeft ontworpen en het uitstel van enkele grote wets ontwerpen, waaronder de radiowet. Anderen waren gematigder. Prof. Die penhorst toch eveneens A.R. kon best begrijpen, dat de minister niet ineens alle onderwijsproblemen kon oplossen en dat hij met name niet honderden onderwijzers tevoorschijn kon toveren.* De conclusie van de socialistische professor Schermerhorn was, dat in de komende parlementaire periode inderdaad meer gehandeld zou moe ten worden dan overlegd, maar hij zag wel in, dat de uitvoerige studie en voorarbeid van minister Cals juist dat handelen mogelijk zouden maken. De heer Derksen (KVP) vroeg om een algemeen adviserend lichaam, dat de warwinkel van adviserende instan ties zou dienen te vervangen. Daaraan zou ook het probleem van de salaris herziening voor alle onderwijskrach ten met meer kans op succes kunnen worden toevertrouwd. Er zou dan dienen te worden be reikt, dat de verhoudingen tussen de salarissen van onderwijzers en lera- De Hoge Commissaris der V.N. voor de vluchtelingen, de Nederlander dr. G. J. van Heuven Goedhart, staat in de Verenigde Staten aan ernstige kri tiek bloot. Reeds vorige week vrijdag verklaar, de de auteur Julius Epstein in een subcommissie van de Senaat, dat dr. van Heuven Goedhart niet alles in het werk stelt om te voorkomen dat vluchtelingen uit oost-Europa over- Toen de politie en Britse troepen in Nikosia, de hoofdstad van het woe lige eiland Cyprus, trachtten een einde te maken aan de relletjes, die ontstonden nadat schoolmeisjes een demonstratie van betrekkelijk ge ringe omvang hadden gehouden, zijn door opstandige elementen bom men geworpen, waarvan er een te recht kwam in een patrouille-jeep van het Britse leger en een andere in een wagen van de politie. De gevolgen beperkten zich wonder bo ven wonder tot verwondingen. De foto laat zien hoe 'n lid van 't Brit se Staffordshire regiment direct na de bomaanslag op de Engelse leger- jeep hulp verleent aan een gewonde kameraad. De laatste weken werd af en toe de klacht gehoord, dat van graven op de algemene begraafplaats „Crooswijk" te Rotterdam bloemen en vazen ver dwenen. Dezer dagen betrapte een be ambte een vrouw, die een bos tulpen wegnam. De beambte legde de bloe men terug en gaf de vrouw over aan de politie. Zij bleek de 57-jarige we duwe R. P. M.-van der T. te zijn, die de laatste weken geregeld een bezoek aan de begraafplaats bracht. Zij be zocht dan het graf van haar man, maar nam tevens bloemen van andere graven weg. Ook had zij al eens een vaas meegenomen. Zij deed dit. zo vertelde ze, om 's zondags een bloe metje in huis te hebben. Een door de Nederlandsehe Maatschappij voor Nijverheid en Handel ingestel de woningbouwcommissie, onder ^voorzitterschap van prof. dr. A. H. M. Al- bregts, heeft een rapport uitgegeven onder de titel „woningproduktie en wel vaart", waarin zij zich diepgaand heeft bezig gehouden met de beantwoording van de vraag, welke de oorzaken van de woningnood en welke de middelen ter verbetering zijn. Nederland de voorsprong op woning- gebied, die het 25 jaar geleden had, volkomen verloren heeft en zelfs voor een deel in achterstand heeft zien ver anderen. De commissie stelt voorts vast, dat om welke reden dan ook de bouwtijd per woning na de oorlog zeer aanzienlijk is verlengd. Voor de grotere woningcomplexen bedragen de verschillen minstens vier tot zes maanden. DE THERAPIE In het eerste deel van het rapport wordt gesteld, dat zelfs bij een pro- duktie van 70.000 woningen per jaar, het woningtekort niet binnen rede lijke tijd verwezenlijkt kan worden. Vergelijkt men de kwaliteit van de tegenwoordige Nederlandse woning bouw met de kwaliteit van de tegen woordige Nederlandse woningbouw met die in andere Westeuropese lan den, dan blijkt, aldus het rapport, dat De commissie spreekt als haar ver wachting uit, dat de arbeidsmarkt zich eerder in ongunstige, dan in gunstige zin zal ontwikkelen. Voor de overheid is volgens haar een belangrijke taak weggelegd in het scheppen van het juiste klimaat voor het bevorderen van een efficiënte wo ningproduktie, terwijl van het be drijfsleven een totaal andere instel ling ten opzichte van de problemen moet worden verlangd. Het arbeidsklimaat kan, aldus het rapport, o.m. worden verbeterd door het overbrengen van vele werkzaam heden van de bouwplaats naar de fa brieken en werkplaatsen, het bevorde ren van een z.g bedrijfssamenwerking, waardoor o.a. ook een vaste band tus sen arbeiders en bedrijven zal kunnen ontstaan en het zo spoedig mogelijk aanbrengen van verwarmings. en lichtinstallaties, waardoor tijdens de winter „normaal" kan worden doorge werkt. Tenslotte doet de commissie een sug gestie voor een door het hoofdbe stuur der maatschappij voor nijver heid en handel te nemen initiatief tot het in het leven roepen van een stich ting woningbouw. Deze zou tot taak kunnen hebben om, door het stimule ren van industriële produktie- en bouwmethoden en door standaardisatie van woningonderdelen, zowel voor traditionele woningbouw als voor de z.g. systeembouw en montagebouw, te komen tot een meer rationele voorzie ning in het huidige tekort aan wonin gen voor huisvesting van medewer kers. betrokken bij de grote industrië le en andere bedrijven in Nederland. reed worden, weer naar hun land te rug te komen. Deze subcommissie houdt zich bezig met de Russische campagne om vluchtelingen naar oost- Europa te doen terugkeren. De voorzitter van de commissie, de democratische senator Eastland, schreef daarop een brief aan Cabot Lodge, leider van de Amerikaanse de legatie bij de V.N. In deze brief verzocht hij om een verklaring voor het feit dat „iemand die opvattingen heeft als dr. Goedhart, aangesteld kon worden als hoofd van de V.N. vluchtelingenorganisatie". Gisteren heeft hel rechtse New- Yorkse blad „Daily Mirror" een hoofd artikel aan deze kwestie gewijd. Het blad zegt, dat dr. van Heuven-Goed- hart het voorwoord geschreven heeft van „de grote samenzwering tegen Rusland" en dat hij in dit voorwoord de Sovjet-Unie geprezen heeft. Het boek, dat geschreven is door Michael Sayers en Albert E. Kahn, ademt volgens het blad een Sovjelrus- sische gezindheid. Dr. van Heuven Goedhart is op het ogenblik in Was hington om uit particuliere bronnen geld te verzamelen voor de vluchte lingenhulp. Hij verklaarde op een persconferentie, dat hij poogde te ver hinderen dat er op vluchtelingen druk wordt uitgeoefend om hen te doen te rugkeren. ren eens en voor altijd wordt vastge legd, zodat er meer evenwicht komt en dus niet het lager onderwijs een doorgangshuis wordt voor min of meer bevoegden, die er op uit zijn een beter betaalde betrekking in het on derwijs te verwerven. DE ZENDTIJD De verdeling van de zendtijd voor politieke doeleinden en de uitsluiting van de communistische partij onder vond behalve van de communisten zelf ook kritiek van mevrouw Ver- wey-Jonker (P. v. d. A.). Zij vestigde er de aandacht op, dat de kwalijk als een democratische partij te kwalifice ren Nederlandse Oppositie Unie wel zendtijd kreeg toegewezen. Minister Cals heeft nogal wat de tailkritiek gehoord over toestanden op radio- en televisiegebied. Mr. Witte- man (KVP) was het geenszins eens met de mening van de minister, dat de films, die de televisie uitzendt, niet kunnen worden gekeurd. Mr. Cals had er op gewezen, dat hij toch ook niet alle cabarets en andere voorstellingen kon laten keuren. „Als dat inderdaad zo zou zijn, dan zou ik er de voorkeur aan geven de televisie maar af te schaffen", aldus de katholieke woordvoerder. Mgr. Dell 'Acqua, prosecretaris van Z. H. de Paus, heeft aan de H. Vader het „Roodboek" aangeboden, dat de toestand van de vervolgde kerk schil dert. Het is samengesteld door een commissie ad hoe uit de internationale katholieke organisaties en is in de Ita liaanse taal geschreven. Vertalingen in 7 talen o.a. in het Frans, Duits, Spaans en Nederlands zullen spoedig gereed komen. Het Roodboek is in 12 hoofdstukken verdeeld; het eerste handelt over de vervolging achter het IJzeren Gordijn in het algemeen, de overigen over de landen afzonderlijk. Het boek, dat een documentaire van contemporaine geschiedenis vormt, is zeer nuchter gehouden: feiten en cij fers vormen het materiaal. De K.L.M. heeft met drie vooraan staande Amerikaanse banken een kre dietovereenkomst aangegaan tot een totaalbedrag van 50 miljoen dollar. Dit bedrag is bestemd voor de fi nanciering van een deel van de aan koopprijs van bestelde nieuwe vlieg tuigen. Het krediet zal van 1956 tot en met 1960 beschikbaar zijn in de vorm van een „revolving credit". Het totaalbedrag, dat ultimo 1960 zal zijn opgenomen, zal dan worden omgezet in een vijfjarige lening, terug te beta len in tien gelijke halfjaarlijkse ter mijnen. Extra terugbetalingen zijn mo« gelijk, waardoor de gewenste flexibi liteit in de financiering gewaarborgd is. Het totaal aan bestellingen op nieu we vliegtuigen en onderdelen bedraagt momenteel 450 miljoen gulden. De Zweedse schoonheidsko ningin en filmster Anita Ekberg en de Britse filmacteur Anthony Steel zijn dinsdag te Florence in het huwelijk getreden. Over de zaal, waar het hu welijk zou worden voltrokken, waren moeilijkheden gerezen, doordat de r.-k. burgemeester Giorgio la Pira, die als tegen stander van burgerlijke huwe lijken weigerde als ambtenaar van de burgerlijke stand op te treden, ook geen toestemming gaf om de grote „zaal van de 200te gebruiken. Aangezien de gewone trouwzaal te klein werd geacht, vond de plechtigheid tenslotte plaats in een andere zaal, waar vierhonderd jaar ge leden een zoon van Lorenzo de Medici „de praehtlievende" als Leo de tiende tot Paus werd gekroond. Als ambtenaar trad op de 74-jarige wethouder Me- notti Riccioli. Voor de 26-jarige bruid was het het eerste huwelijk, terwijl het voor Steel de tweede maal was, dat hij in het huwelijk trad. Er waren geen familieleden van het bruidspaar aanwezig. De vader van de 36-jarige brui gom had niet kunnen komen tengevolge van deviezenmoei- lijkheden. Volgens de bruid had haar familie wel willen komen, als de reis niet zo lang was ge weest.

de Stem | 1956 | | pagina 1