HOE DE AUSTRALIËRS HUN OORLOGSDODEN HERDENKEN De uitvinder van de microfoon werd 125 jaar geleden geboren netter oet nylons Argentinië zoekt toenadering tot Ver. Staten Geen Ned; springruiters naar Stockholm Het hart-longen apparaat redder van mensenlevens De befaamde tegen de paal Ansae-Jay dag vol variatie Onmisbaar in de verbreiding van het elektrische woord WAAR KLAPPEN VIELEN Gespannen verhouding met Paraguay en Chili boekenplank Tweemaal zege voor de Jongli Eredivisie krijgt al gestalte Anders dan bij Nederlanders Het hart wordt met vakantie gestuurd Hugo Koblet in Ronde van Nederland Tokio '41 De Britse atoomproef res I in Iter J. |ide er- ate ees pn- 9 ■out Jag- Isv- ft de |[ers kon ■be lden 138e d' |een 't |uw, |t. VC belse rden ms- elijk Itad- Inte- leide jr de fiocht Turde |ley 't ge- feitter ■arles Iviis- (stuur Ivoor ge- ■Vlis- prmis Iwen, kt. ■n ex ile te- bij ge- |>n zij dinia- ^rwijl test be de Tot ■edaan Vlis- liierik- I Brom- -3. rOCS Ijonale Goes iB-stel- >lftal- sland dstru- had lerwijl [rijden |gcnie- Jit uit (erdam et nip- pr on- Idames 1 Sodeu |mster- Juitsen Omstel 8—6 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 22 MEI 1956 Ronde van Midden-Nederland plus koers in België voor Madenaar Door zich in de omgeving van Wiik bij Duurstede, 20 km voor de finish in hei Utrechtse stadion, los te werken uit een pcleton van zeven renners, behaalde P'et de Jongh uit Made met een voorsprong van 3 mi- Tinten een ruime overwinning in de 9e Rmule van Midden-Nederland. Zijn tiid over de afstand van 205 kilometer bedroeg 5 uur en 11 minuten precies. Deze klassieker verliep rustig tot hc'. beruchte traject Vinkeveen. Ka- merik. Woerden, Linschoten. Dit be tekende voor het toen bijeen geble ven peleton een ware slachting. In vele groepjes uiteengevallen, werd de tweede verzotgingspost Jutphaas be reikt Kort daarop vormden Ehlcn (Sittard), J. Buis (Halfweg, P. de Jongh (Madel en de Amsterdammers C Rabe, J. Wuurman, A. de Haan en JBarlange de kopgroep. Ver daarach ter volgde nog een grote groep ren- H'bY) Wijk bil Duurstede zag Piet-er de Jongh zijn kans schoon. In hoog tempo trok hij ertussen uit en nam weldra een grote voorsprong. Een voorsprong, die snel uitgroeide tot 3 minuten en waarmee hij ver voor de rest van de renners het- Utrechtse sta dion bereikte. De voornaamste uitslagen zijn: 1 P. de Jongh 5 uur 11 min., 2 J. Buis 5 uur 14 min., 3 H. Ehlen, 4 J. Barlange. 5 A. de Haan, 6 F. Rabe, 7 ,1. Wuurman, allen zelfde tijd als Buis, 8 C de Jager (Hoog-Blokland) 5 uur 15 min. 30 sec., 9 P. Splinter (Ankeveen). 10 J. van Vliet (R'dam), 11 T Siithof (IJselmonde). 12 L. Stoe- te (A'dam). 13 J. Groot (Beverwijk!. 14 A. Blaauw (Arnhem), 15 A. van Weiten (Noordwijkerhout) allen zelfde tiid als de Jager. J OOK IN BELG1E De dag tevoren had de Jongh ge zegevierd in een wedstrijd over 105 km, die in het Belgische Wijnegem erd verreden. Samen met Piet van Ést reed de Madenaai zich los uit het peleton. In de spurt klopte hij zijn gezel. De positie van de andere Ne derlanders was: 10e B. de Vree, Breda, 11e v. Meel, Wouw, 14 Hoff- mans. Ettcn. Nieuic ivereldztvemrecord De Amerikaanse zwemmer Robin Moore heeft te Palo Alto in Californië het officiële wereldrecord op de 100 yards vrije slag met 0.3 sec. verbeterd en gebracht op 48.9 sec. Halsteren Geslaagd. Onze plaatsgenoot J. v. Elzakker Pzn. slaagde te Breda voor de 2-jarige cursus aan de Boeren- en Tuindersleergangen. service" plaats bij de Cenotaaf op Martin Place m het hartje van Sjdney, ze waren er bij, toen de andere morgen om zes uur kranslegging en een korte dienst plaats vond bij dat monument voor de gevallenen in de wereld oorlogen. Ze zagen de tienduizenden in de ochtend langs het monument defileren- het was de grote dag voor a! degenen die bij die oorlogen be trokken waren. Mars in de ochtend; kerkdienst tegen de middag en m de namiddag... (Olympische Spelen). De fusiegeruchten rond Fortuna De voorzitter van Fortuna, de heer E. M. Joosten verklaarde, toen liem gevraagd werd of het waar was, dat Fortuna pogingen doet een fusie aan te gaan met een club in een ander deel van het land, dat dergelijke ge ruchten volkomen uit de lucht zijn ge grepen. „Wij hebben", aldus de heer Joos ten ...geen enkel contact met een ver eniging over fusie gehad. Trouwens, wij hebben ook geen behoefte aan een fusie. Het gaat met Fortuna in Ge leen goed, dus waarom zouden wij zulke absurde plannen koesteren? HET SCHOTSE AMATEURELFTAL, dat op 30 mei op Houtrust in Den Haag tegen het Nederlandse Ama teurelftal zal uitkomen, heeft op tweede Pinksterdag zijn ontmoeting in München met de Duitse amateurs met 14 verloren. TINI WOLFS heeft in Gütersloh (D) een criterium over 105 km. gewon nen in de tijd van 2 uur 40 minu ten (20 punten), voor de plaatse lijke favoriet Panhenrichs, die 14 punten verzamelde. DE DAMESHANDBALWEDSTRIJD te Groningen tussen de teams van Nederland en Zuidslavië, gespeeld, geldend als voorwedstrijd voor het wereldkampioenschap, is na ver lenging met 76 door de Zuid- slavische speelsters gewonnen; bij rust stonden onze landgenoten met 21 voor. Betreurenswaardig besluit Het Ned, Olympisch Comité heeft in overleg met de Stichting Neder landse Hippische Sportbond beslist, dat geen Nederlandse springruiters naar de Olympische ruiterwedstrij- den, welke van 10 tot 17 juni te Stock holm worden gehouden, worden uit gezonden. Naar aanleiding hiervan heeft de waarnemend voorzitter van de Stich ting Ned. Hippische Sportbond, de heer L. J. Uytendaal (Rijen) meege deeld, dat het zeer te betreuren valt dat de Nederlandse driekleur voor het eerst bij de Olympische Spelen niet in de hippische sport zal worden verdedigd, omdat de prestaties van de Nederlandse springruiters op het ogenblik van die aard zijn, dat deze niet meer beantwoorden aan de eisen, welke heden ten dage gesteld wo-- den. Gevraagd naar de oorzaken van deze terugging van prestaties in ver gelijking met die van het buitenland, gaf de heer Uytendaal als zijn me ning te kennen, dat de verschuivin gen, welke op internationaal hippisch gebied plaats vinden, zodanig zijn, dat wij ons land, dat zuiver het ama teurisme in deze tak van sport heeft bewaard, niet meer kan oproeien te gen die landen, die volledig door hun regeringen in staat worden ge steld hun kansen te verdedigen. HET KAN ANDERS De heer Uytendaal zag wel een mogelijkheid voor Nederland, op nieuw zijn naam ir. de historie van de hippische sport groot te maken, na melijk wanneer in ons land uit de kringen van handel en industrie meer belangstelling aan de dag zou wor den gelegd voor deze sport, Paardenmateriaal moet ter beschik king worden gesteld en de ruiters dienen gelegenheid te vinden inten siever te trainen en niet alleen in de vrije uurtjes. Dan zou ook in ons land het zui vere amateurisme verloren gaan, maar willen wij weer een woordje meespreken, dan dienen wij een voorbeeld te nemen aan andere lan den. m Maandag werd te Eindhoven Eind- hoven-Ajax gespeeld. Ajax won met 3-2. De foto toont een schot van een van de Eindhovenaren dat net tegen de paal gaat terwijl de doel- verdediger Pieters Graafland (A) naar de bal duikt. V.l.n.r. Michels (A), doelman Pieters Graafland (A), V. Mourik (A), en Reitjens (E.) De positie in de hoofdklasse B be gint zich reeds duidelijk af te tekenen. Naar bekend gaan aan het einde van het seizoen de acht hoogstgeplaatsten uit de beide hoofdklasseafdelingen over naar de hoofdklasse 1956-'57, wel ke zal bestaan uit 16 verenigingen In de hoofdklasse B hebben Ensche de, Elinkwijk, Rapid JC en PSV zich reeds definitief een plaats verzekerd in de hoofdklasse voor het volgend seizoen, Willem II en Feyenoord zijn met 38 winstpunten op de ranglijst vrijwel zeker van een plaats. Voor de twee resterende plaatsen komen dan nog in aanmerking: BW 35 punten (uit 31 wedstrijden), DFC 33 punten (31), GVAV 32 punten (31), Alkmaar 32 punten (31), MVV 31 punten (30) en Sittardia 28 (30 wedstrijden). Naast de krant, het geschreven woord, da gelijks over de gehele wereld verschijnend in een oplage van 225 miljoen exemplaren, ken nen we het elektrische woord, dat door middel van 257 miljoen over de ganse aardbol in ge bruik zijnde radio-ontvangtoestellen tot 't pu bliek komt. Een man, die voor het elektrische woord van even grote betekenis is geweest als Laurens Janszoon Coster en Johann Gutenberg de Om (Van onze correspondent in Australië) des avonds namen de eerste wachters voor ,dawn- Het was in de avond van de vierde mei, dat pl.m. vierhonderd Nederlan ders rond de Cenotaaf in Sydney ge schaard stonden, orn onze doden uit de wereldoorlog en de bevrijding van ons vaderland te gedenken. De Neder landse consul, de heer E. de Jongh, legde er een krans, na hem gevolgd door vertegenwoordigers van vereni gingen en een aantal particulieren. Daarna, precies om zes uur, verwijl den in de drie minuten stilte de ge dachten van al deze Nederlanders hier aan deze zijde van de wereld bij degenen, die vielen voor de bevrijding van het vaderland. Door verstommen van het flrukke leven op Martin Pla ce begrepen ook de Australiërs dat hier gevallenen uit de wereldoorlogen werden herdacht. Zó doen de Slowa- ken. de Polen, de Fransen en immi granten op hun gedenkdagen, zodat rond de Cenotaaf bijna altijd kransen en bloemen liggen. Doch op 25 april: Anzac-Day, dan spreiden zij zich uit over een groot stuk van de straat; het is de dag waarop Australië haar doden her denkt. Neen, nog nimmer heeft men hier de oorlog op eigen bodem gevoerd; men spreekt als een grote gebeurte nis over de paar bommen die op Darwin en de haven van Sydney wer den geworpen, doch de Australische soldaten vielen allen op vreemde bo dem. In de laatste oorlog waren het er 21.558; het aantal gewonden be droeg 177.049, terwijl ruim 20.000 man krijgsgevangen werd gemaakt. Het woord „Anzac" is een samenstelling van: „Australië - Nieuw Zeeland Army Corps", doch heeft een symbolische be tekenis gekregen, omdat het 'n verbinding werd met de geval len en nog in leven zijnde sol daten. „ANZAC", EEN SYMBOOL slaagden de vijand landwaarts te drij ven, moesten zij een aantal maanden later met grote verliezen terug trek ken. „RAT VAN TOBROEK" uitvinders van de boekdrukkunst voor het gedrukte woord is Hughes. Er is maar één ver schil. Velen, zeer velen hebben wel eens ge hoord van Coster en Gutenberg, doch de naam David Edward Hughes is voornamelijk slechts bij ingewijden bekend. Hughes, die onlangs 150 jaar geleden in Engeland werd geboren, is de uitvinder van de microfoon, dat kleine, in wezen eenvoudige ap paraatje. steeds niet principieel is gewijzigd, hoewel er natuurlijk wel vele verbe teringen tot stand zijn gebracht. Een uitermate geleidelijke ontwikkeling leidde tot de perfectie van vandaag, nu er vele verschillende types be schikbaar zijn. Het einde van deze ontwikkelings- OP DE WIELERBAAN te Hernehill bij Londen is Joop Captein, de Ne derlandse sprinter in de kwart fi nale van de Grote Prijs van Lon den voor amateurs ernstig geval len; hij moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. IN HET OLYMPISCH stadion te Helsinki heeft Engeland voor 20.000 toeschouwers met 51 van Finland gewonnen, na bij rust met 31 te hebben voorgestaan. De wedstrijd viel tegen. IN DEN HAAG is een wielerwedstrijd gehouden om het individueel sprint kampioenschap van Nederland voor amateurs. Verdoorn (Rotterdam) veroverde de titel na een spannende strijd met de kampioen 1955 Rijn hout uit Culemborg. AAN DE RONDE v. LUXEMBURG voor profs, die van 23 tot en met 25 juni wordt gehouden zal een Nederlandse ploeg deelnemen Ook België, Frankrijk, West Duitsland en Luxemburg zullen met een team vertegenwoordigd zijn. IN KOPENHAGEN is een hockey wedstrijd gespeeld tussen de he renteams van Denemarken en Frank rÜk; de eindstand werd 44 VOOR 6000 TOESCHOUWERS is te Zelhem onder uitstekende weersom- standigheden voor de tiende maal een nationaal concours hippique ge_ houden. A. Ebben (Tilburg) won op „bunny Boy" het springconcours. JOOP DE MOS heeft beslag gelegd op de titel van Nederlands kam pioen tennisleraren 1955 door in de eindstrijd Buytelaar met 6-4 8-6 fr2,te verslaan. H. Hemmes en Mulder wonnen het kampioenschap m het dubbelspel. TIJDENS HET Pinksterweekeinde "1" «P. ue banen van de Twentse te Driene wedstrijden om het Nederlandse amateurkampioen- schap gehouden. Van Lanschot won met 1 up. TIJDENS. HET internationaal con cours hippique van Wiesbaden, waar aan onder meer wordt deelgenomen door de Duitse en Amerikaanse Olympische ploegen voor Stockholm zorgde de 14-jarige amazone Renate Freytag voor een grote verrassing door in het internationale spring- nummer om de prijs van de speel bank Wiesbaden de wereldkampioen der springruiters Hans Gruenther Winkler te verslaan en als eerste te eindigen. Een interessante, veelzijdige figuur, deze Hughes, die op 16 mei 1831 in Londen het levenslicht aanschouwde. Toen hij zeven jaar was, verhuisden zijn ouders naar de Verenigde Staten, waar hij snel naar de vonlwas- senheid groeide. Op 19-jarige leeftijd kreeg hij al dank zij zijn muzikale aanleg een benoeming tot professor in de muziek aan het College van Bardstown in Kentucky en daar ont wikkelde de jonge leraar zich tot uitvinder van meer dan gewone be gaafdheid. Hij legde zich toe op de studie van klanken, hetgeen hem la ter zou leiden tot uitzending en ver sterking van klanken. In 1856 nam hij, 25 jaar oud, patent op een naar hem genoemde druktelegraaf, die zelfs nog vele jaren na zijn dood op 22 januari 1900 op grote schaal in Amerika en Europa zou worden ge bruikt. Ook op andere gebieden was hij werkzaam. Zo is het principe, waarop de draadloze coherer (voorlo per van de radio-detector) berust, van hem afkomstig en ook op het gebied van het magnetisme heeft hij belang rijk werk verricht. BRUIKBARE VORM houden), kan er geen verschil van mening over bestaan dat Hughes de belangrijkste uitvin der van de microfoon is. Van hem stamt het bruikbare prin cipe; hij had niet alleen een ori gineel idee, hij bereikte er ook praktische resultaten mee en daarom is hij vooral de grote man van de microfoon. NIET PRINCIPIEEL GEWIJZIGD Maar zijn naam zal toch vooral tot in lengte van jaren voortleven, omdat hij de uitvinder van de microfoon is. In 1878 slaagde hij er namelijk in deze een praktisch bruikbare vorm te geven, hetgeen in die dagen van groot belang was voor de verdere ontwik keling van de in 1876 door Bell uitge vonden telefoon. Het woord „microfoon" was overi gens al van heel wat oudere datum, want de beroemde Sir Charles Wheat stone had dit in 1827 al als eerste ge bruikt. De verdienste van Hughes microfoon schuilt vooral in de prak tische bruikbaarheid, hoewel deze in onze ogen natuurlijk nog verre van volmaakt was. Zijn microfoon bestond uit een koolstaafje, dat rustte in de groeven van twee stukjes cokes; door dit losse contact konden de geluids trillingen in elektrische trillingen worden omgezet. Handige jongens, die al knutselende het enorme terrein van de elektriciteit verkennen, ma ken nu nog wel eens met enaele s-pij kers en een stukje blik zelf een mi crofoon, die grote gelijkenis vertoont met de eerste microfoon van Hughes. NIET ZONDER MEER Tegenwoordig zijn er vele tiental len miljoenen microfoons over de ge hele wereld in gebruik, waarvan het merendeel wordt aangewend voor tele fonie. Maar ook die voor telefonie- doeleinden niet meegeteld, zijn er al tijd nog ettelijke miljoenen, die voor de een of andere vorm van commu nicatie en registratie worden gebezigd Merkwaardig is, dat de microfoon van Hughes na bijna honderd jaar nog gang is overigens nog niet bereikt, Steeds slagen specialisten er in ver beteringen aan te brengen. ZACHTMOEDIGE ZONDERLING Vandaar dat „Anzac-day" eigenlijk geen nationale herdenkingsdag is doch in sterke mate beperkt blijft tot degenen met militaire verbintenissen „Anzac", zo werd na de oorlog ge noemd het plaatsje aan de Suvla-baai in Turkije, waar de Australische troe pen voor de eerste maal als zelfstan dige legermacht optraden, doch waar bovendien zich een tragedie voltrok, welke als één van de grove fouten in de oorlog wordt aangemerkt. Er was n.l. medegedeeld dat be doeld gedeelte onbeschermd was, doch toen in de nacht de Australiërs aan land waren gezet, bleek dat de Turken zich in de bergen hadden verschanst, vanwaar een moorddadig vuur werd geopend. Hoewel de Australiërs erin Moge dus „Anzac-mannen" voor. zover nog overlevend heel wat her_ inneringen met elkaar kunnen op halen; de „Ratten van Tobroek" doen niet voor hen onder, hebben zelfs nog groter faam. Zij kunnen verhalen over de tijd, toen ze, door Rommel's troepen in een hoek van Egypte gedreven, zich daar wisten te handhaven en als rat ten in holen en gaten levend, later de victorie hielpen bevechten. Zo kwamen vele Australiërs door Europa en hielpen aan de bevrijding van de oude wereld. Doch daarnaast waren er ook vele duizenden die in de Pa cific in de strijd tegen de Jap het leven lieten, hetgeen zoal niet een haat, dan toch in elk geval een anti pathie tegen hen heeft doen ontstaan. Het is op de Anzac-day, oud-strijders zoveel mogelijk bijeen komen. Waartoe? Ja, daar ligt nu het dualisme deze dag. Niet zozeer voor de Aus traliërs zelve, die zich geen gewetens zorgen maken over de „herdenking' of de „viering" van deze dag. Ze marcheren in de vroege ochtend langs de Cenotaaf; lopen mee naar de open lucht-kerkdienst en dan Hoog het glDit jaar is het met de kerkelijke aangelegenheid wat mis gelopen, om dat men bepaalde bezwaren had aan gevoerd. Resultaat is geweest, dat de wegen van de oud-strijders zich tij dens de optocht letterlijk scheidden en men naar twee verschillende kerk diensten zich begaf. Daarover wordt nu heel hard gediscussieerd, ook om dat hierdoor een breuk dreigt te ont staan in de organisatie van de oud strijders. Maar uiteindelijk was er op die dag tóch de verbroedering: in de pub. HET BIER DER HERDENKING.... Aan één van de „ratten" vroeg ik wat nu eigenlijk het hoogtepunt van de dag is; de man twijfelde met z'n antwoord; die viering is ook zo pret tig weet u. Het weerzien van de wa penbroeders; allen stevig behangen met medailles. De „weet-je-nog- wel"-gesprekken. Niemand zal hen al dat genoegen misgunnen. Evenmin het glaasje bier om de kelen te sme ren. Maar de dag is lang en de ge sprekken duren lang voort. Men moet drinken op het weerzien. Velen drin ken totdat ze elkaar niet meer zien... Dan slingeren zij met hun rammelen de medailles in de namiddag over de straat; ze helpen elkaar naar de sta- dat al die tions omdat ze van heinde en ver naar op de grote stad zijn gekomen vanwege de herdenking. Wat is het hoogtepunt van „Anzac- day", de dag waarop de doden der wereldoorlog worden herdacht? De Australiër twijfelde met z'n antwoord. t. passend en verrassend elegant Bij een patiënt moet een hartoperatie van ingrijpende aard worden gedaan om hem van een zekere dood te redden en de operateurs staan voor de moeilijke, technische praktisch onop losbare taak aan het hart te opereren, terwijl het moet blijven doorwerken en niet in zijn functie belemmerd mag worden. Zie hier het grote dilemma, waarvoor tot voor kort vele medici zich onverbiddelijk geplaatst zagen en.... zich gewonnen moesten geven. De dood won in vele gevallen het pleit Twee instituten in de Verenigde Staten, de Mayo Clinic in Rochester in de staat Minnesota en de nabij gelegen Universiteit van Minnesota hebben sinds enige tijd een apparaat in gebruik, dat de chirurg een veel grotere kans geeft als overwinnaar uit de strijd te voorschijn te komen. Het betreft hier het zogenaamde hart- longen-apparaat, ook wel kunstmatig hart genoemd, dat gedurende de ope ratie de functie van hart en longen van de patiënt overneemt, waardoor het hart tijdelijk wordt uitgeschakeld en de operateur zijn werk ongestoord kan doen. MECHANISCHE LONG Toen David E. Hughes, de uitvin der van de microfoon, eens met zijn toestelletje de Great Portlandstreet in Londen op en neer liep om bepaalde proefnemingen te doen. beschouwden de bewoners van de Engelse hoofd stad hem als een originele, zachtmoe dige zonderling, om het niet sterker uit te drukken. Niettemin groeide uit zijn vinding een instrument, waar de mensheid tegenwoordig niet meer buiten kan. Voor vele doeleinden wordt de microfoon tegenwoordig ge bruikt, voor ontspanning en vermaak, maar evengoed voor onderricht en in gevallen van nood. wanneer snelle communicatie lijfsbehoud kan bete kenen. En de lijst van toepassingen blijft open staan voor aanvullingen, die in de toekomst zeker nog zullen komen. De bandrecorder bijv., die vooral na de laatste oorlog snel ter rein wint, is er een duidelijk bewijs van. De werking van dit apparaat komt hierop neer. dat het bloed, vlak vóór dat het in de hartkamer binnenkomt weggepompt en door een mechanische long wordt gevoerd, vanwaar het, na van het koolzuur ontdaan en van zuur stof voorzien te zijn, weer voorbij het hart in het lichaam wordt terug geleid. Het kunsthart werd voor het eerst met succes toegepast door dr. D. Dodrill in het hospitaal van Detroit, die toen echter slechts de helft van het hart van zijn patiënt op deze wijze uitschakelde. Enige tijd later slaagde de bekende dr. John Gibbons in Philadelphia erin bij een jong meisje het gehele hart „met vakantie" te sturen om een gat in de binnenste hartwand dicht te ma ken. Sindsdien hebben in de Mayo Clinic te Rochester 78 personen een hart operatie ondergaan, die dank zij het kunstmatige hart een volledig succes 'erden. Aan de Medische Faculteit an de Universiteit van Minnesota zijn 120 hartpatiënten op deze wijze door operatief ingrijpen genezen. De chirurgen van de Mayo Clinic hebben ook een aantal kinderen, die geboren waren met een perforatie van de wand tussen de beide hartkamers en ten dode waren opgeschreven, dank zij de hart-longen machine kunnen redden. Overigens, de eer van de uitvinding heeft Hughes waarlijk niet zonder meer gekregen. Een zekere Reis ont wierp in 1861 een microfoon met platina-contact en interruptor, maar deze was alleen geschikt vooi hoge to nen en in plaats van spraak kon er slechts een muzikaal gegons mee worden waargenomen. Niettemin luidt zijn grafschrift „Der Erfinder des Telephons". Later maakte een profes sor Dobaer er aanspraak op, dat hij het vósrk van Reis aanmerkelijk ver- DE 25 K.M. STRATENLOOP te Ber gen op Zoom werd gewonnen door van Ginkel (GAC-Hilversum) in 1 uur 26 min. 52 sec. EEN WEGWEDSTRIJD voor amateurs die zaterdag in Temse (België) werd verreden, leverde 'n dubbel Zeeuws succes op. De Goesenaar Theo van Wijchen wist zich n.l. als eerste te plaatsen. Jo de Roo uit Schore ein digde als 2e. Huissoon (Yerseke) werd 8e. Sedert de val van Perón voert Ar gentinië een actieve buitenlandse poli tiek, welke in het bijzonder gericht is op versterking van de solidariteit en samenwerking der Amerikaanse sta ten. De verjaagde dictator volgde in dit opzicht een opportunistische zig zag-koers; hij wilde zich niet binden en beleed de idee der Amerikaanse solidariteit met de lippen, zonder tot daden over te gaan. Door zich beurte lings als anti-communistisch en anti- imperialistisch voor te doen. trachtte Péron tegelijkertijd bij Washington en Moskou in het gevlij te komen. Zo kon het gebeuren, dat tijdens het Peronis- tische regime de ratificatie van de be langrijkste Inter-Amerikaanse docu menten, de statuten van Bogotó en de verklaring van Caracas, achterwege bleef. De nieuwe regering heeft aan deze zig-zag-koers een einde gemaakt. Reeds in januari werden de statuten van de Organisatie der Amerikaanse Staten geratificeerd, welke statuten op de Inter-Amerikaanse conferentie in Bogota (1948) met algemene stem men waren aangenomen. De ratifica tie-oorkonde is onlangs in Washing ton gedeponeerd. Inmiddels heeft de Argentijnse regering ook de verkla ring van Caracas tegen het internatio nale communisme geratificeerd. Deze beterd had. Hij maakte er zelfs een rechtszaak van, maar de uitspraak luidde dat de telefoon van Dobaer „een gekras was instede van spreken". Lijkt hfet niet sterk op de strijd, die tussen de aanhangers van Coster en Gutenberg werd en ook nog wel wordt verklaring werd twee jaar geleden op de Inter-Amerikaanse conferentie in Caracas aangenomen op voorstel van de Ver. Staten. De Argentijnse gede legeerde onthield zich toen van stem ming. Wat de betrekkingen met de Ver. gestreden? Zonder anderen te kort te doen, (ook de grootste Ameri kaanse uitvinder, Edison, heeft zich met microfoons bezig ge- gelopen tien jaren een wisselend beeld vertoond. In zijn verkiezingscampag ne van 1945 zocht Peron zijn aanhang te vergroten door middel van anti- Amerikaanse propaganda, met het gevolg, dat de relaties tussen Buenos Aires en Washington in de eerste periode van het Peronistisch regime verre van hartelijk waren. Hierin kwam verandering, toen Milton Eisen hower in 1953 op zijn goodwill-reis door Latijns Amerika ook aan Argen tinië een bezoek bracht. Het State Department streefde naar een modus Vivendi met de dictator, die vast in het zadel scheen te zitten, en Ameri kaanse firma's gingen zich weer voor investeringen in Argentinië interes seren. Sommige firma's wisten een voorkeursbehandeling te verkrijgen, waarover in nationalistische kringen veel ontstemming bestond. De onder handelingen van Peron met de Stan dard Oil over een concessie in zuid- Patagonië waren zelfs een der voor naamste oorzaken van de revolutie in september 1955. In de herfst van het vorige jaar dreigden de betrekkingen tussen beide landen opnieuw in een kritieke fase te komen. Buenos Aires oefende open lijk kritiek uit op de Amerikaanse ambassadeur Alfred Nufer, die een der intimi van de ten val gebrachte dictator was geweest. Toen Argenti nië tot ratificatie van de Inter-Ame rikaanse documenten was overgegaan maakte Washington een verzoenend gebaar door Nufer terug te roepen. Hij wordt vervangen door de ambas sadeur in Chili. Willard Beaulac. die voor Zuidamerikaanse zaken. Er kan geen twijfel over bestaan, dat Argentinië in de toekomst nauw met de Ver. Staten zal samenwerken, bovenal op economisch terrein. Argen tijnse banken hebben van Amerikaan se particuliere zijde dollarkredieten ontvangen, ter hoogte van 60 miljoen peso's en met de Exim-bank zijn on derhandelingen aan de gang over een krediet van 60 miljoen dollar voor de bouw van een staalfabriek in San Ni- cilas. Binnenkort zal Argentinië zich aansluiten bij het Internationaal Mo netair Fonds en de Internationale Bank voor Wederopbouw, hetgeen de mogelijkheid van nog meer kredieten opent. ROERIGE PERONISTEN Tweede Pinksterdag werd te Til burg Willem II-Rnpid J.C. gespeeld welke in een 3-0 overwinning voor Rapid J.C. eindigde. De foto toont een aanval op het Rapid-doel toen van Roessel Willem 11) (links), de bal moest afstaan aan Mommers (R.) (midden) waardoor Smeets (R.) (geheel rechts) niet meer in actie behoefde te komen. Staten betreft, deze hebben in de af-een goede naam heeft als specialist De verhouding tot Paraguay en Chi li laat veel te wensen over, aangezien de Peronisten in deze staten zich sterk roeren. De laatste maanden scheen met Paraguay een zekere ontspanning in te treden: president Stroessner verwijderde enkele in vloedrijke Peronisten uit zijn omge ving en de Argentijnse minister van defensie. Ossorio Arana, bracht een bezoek aan Asuncion. Maar onlangs zijn Argentijnse studenten in Asun- ción mishandeld, naar hun zeggen door Peronisten, zodat net tot nieuwe complicaties dreigt te komen. Ook in Chili ontwikkelen de aan hangers van Peron grote activiteit en de Argentijnse regering moet zelfs over bewijzen beschikken, dat de ge wapende opstand in Mendoza gedeel telijk vanuit Chili voorbereid en gefi nancierd werd. Het recente bezoek van een adjudant van Aramburu aan president Ibanez wordt hiermede in verband gebracht. Dit bezoek heeft in zoverre resultaat opgeleverd dat de pro-Peronistische radio-uitzéndingen van de oud-senator Maria de la Cruz gestaakt zijn en de Chileense am bassadeur in Buenos Aires, Conrado Rios Gallardo, evenals zijn Ameri- kaanse collega Nufer een vriend van Peron, kort geleden werd terugge roepen. Alex Burtin, de ploegleider van Zwitserland voor de Tour de France, kon zijn oren niet geloven, toen hij van Hugo Ko biet vernam, dat hij niet voor een benoeming in de Zwitserse ploeg voor de Ronde van Frank rijk in aanmerking wil komen Koblet geeft de voorkeur aan de Ronde van Nederland, omdat hy deze beschouwt als 'n ideale voorbereiding voor de wereldkampioenschappen Kopenhagen. Putte Autobotsing. In dc Grensstraat kwam de heer T., bedrijfsleider van de N.V. Persplastiekfabriek Gebr. Niftrik alhier, met zijn luxe auto in botsing met de vrachtauto van bier bottelaar H. alhier. Alles bleef ech ter tot materiële schade aan beide au to's beperkt. De rijkspolitie maakte de nodige aantekeningen. TPoensdrecht VERKEERSOBSTAKEL UIT DE WEG GERUIMD De gerooide bomen langs de weg bij Schaliehoef, die een ernstig verkeers obstakel vormden, zijn eindelijk uit de weg geruimd. Als nu ook de gaten, die door het rooien ontstaan zijn, eens zijn opgevuld en bestraat Dit boek behandelt in romanvorm het optreden van Dr. Sorge, die in 1941 persreferent was aan dé Duitse ambassade in Tokio. Hans-Otto Meiss- ner schildert deze man als een dub- bel-agent, die weliswaar Berlijn van waardevolle informaties voorzag, maar ook en met voorkeur het Krem lin inlichtte en op kritieke momenten van de oorlogsgeschiedenis door zijn informaties de kansen deed keren. Dit alles uit een morbide verlangen, om te kunnen ingrijpen in het rad der historie, om macht uit te oefenen door zijn duistere daden. Tenslotte werd Sorge door de Japanse geheime dienst ontmaskerd. En ter dood ge bracht Een nauwkeurig verhaal om trent zi.in executie is wel bekend, maar de schrijver zaait twijfel aan de echtheid. Het hele relaas omtrent deze meester-spion is door Meissner nogal sensationeel gekleurd, niet het minst met amoureuse avonturen. Van Tokio zoals het er in 1941 reilde en zeilde krijgt men geen verheffend beeld. (Uitgave P. Vink, Antwerpen- Tilburg). Waarnemers bij de jongste Britse atoomproef op de Monte Bello-eilan- den geloven, dat het ging om het beproeven van een tactisch wapen, klein genoeg om in bestuurbare af- weerprojectielen te worden gebruikt. Het is opgevallen, dat niets is ge daan om de vernietigingskracht van het wapen te bepalen op voorwerpen in de buurt. De uitwerking is slechts met wetenschappelijke instrumenten gemeten. De radio-activiteit was be trekkelijk gering.

de Stem | 1956 | | pagina 7