MOT verstopping tP&Ui&éMF Brabantse scholieren exposeren Bij stijging nationaal inkomen groter aandeel voor burgerij Won doo S BORE De Pater Verhagen vertolkte noodkreet uit de Kerk Hulst vierde weer: de Vos Reinaert, zijn Luxemburgse achterneef zijn pleiters en aanklagers Academische zitting in ware Benelux-stijl E5mmm Letterkundig forum te Hulst Jordanië zal „neutraal zijn Douane dwong smokkelauto bij Putte tot stoppen men Risic altijc Stijn Streuvels kon niet komen Auto in de sloot nabij Zaamslag Twee zwaar gewonden flee! de strijd niet op tegen Russisch schip te water gelaten MÊÊÊüMTm Culturele renaissance in Zeeland zal niet komen vanuit de hoofdstad Betonnen klinkers in Walsoorden Nieuwe premier: Kweedjiehoo terug in Den Haag LEGER- EN LUCHTMACHTTENTOONSTELLING 1956 Vierde Jongeren Congres te Hulst Hoogwaterstanden Hier wordt historie gemaakt Buit: 600 kilo roomboter Prof. Romme in verkiezingsrede te Goes: Brede bestaansgrond van de K.V.P. Dc ware doorbraak AANBESTEDINGEN Zuid-Beveland GOES Z-Vlaanderen TERNEUZEN Pinksterdrukte AGENDA Heden Morgen Ei EXA DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 22 MEI 1956 Neen, de academische zitting, het plechtig begin van de Rcinacrtsdagcn 1956, is ditmaal niet, zoals vorig jaar, een Reinaei tdiaaiis tocrnooi-van-.de- geest geworden om de eer van Reinaert's burgerschap voor zich op te eisen of het een ander te betwisten. Men heeft er nu ed toponymie gelaten voor wat ze was en een waar achtig Benelux-trio van hooggeleerde sprekers heeft zich er gewijd aan de Luxemburgse neef van de Vos, aan zyn soortgenoten in de Reinaertfabels en aan de spitsvondigheid in de .advocatuur" in de Reinaert. Het waren resp. prof. dr. L. Hoffman, vertegenwoordiger van de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van het Groothertogdom Luxemburg, prof. dr. P. de Keyser uit Gent en prof. mr. B. Hermesdorf uit Nijmegen dit het aandachtig en zeer gemêleerde gezelschap in het Hulster Stadhuis vertelden van Reinaert. die weer leven in de brouwerij bracht met dc mening te verkondigen dat niet Willem die de Madock maakte, doch een onbekende het Reinaertmo- tief schreef. De Reinaert met de vele vossen- fabels vergelijkend, merkte prof. de Keyser op, dat het epos een schijn bare uitzondering is op de moralise rende tendenz der middeleeuwse lite ratuur, waarvan de vele fabels wel de hoofdschotel uitmaakten. Ze waren alle gevormd naar het Esopische voorbeeld en hebben niets gemeen met ,,Van den Vos Reinaerde" van Willem of wie dan ook. Uitvoerig be handelde de Gentse hoogleraar de naamsaanduidingen in de fabels en tenslotte de naam van Reinaert- de Vos zelf. Onder dit gezelschap, waarin de Vla mingen wel overheersten, bevonden zich een vertegenwoordiger van de Nederlandse minister van O.K.W., mr. Jansen, de Luxemburgse literator Remarque, die de „Renert" van Mi chel Rodange in het Nederlands heeft vertaald, dr. P. J. Meertens uit Am sterdam, de voorzitter van het Zeeuws Comité van letterkundigen, uiteraard ook prof. dr. Goosenaert uit Gent, die helaas Stijn Streuvels moest veront schuldigen, burgemeesters van vele Vlaamse en Zeeuwsch-Vlaamse ge meenten, van de Stichting Zeeland en kortom, bijna ieder vertegenwoor digde op zich een bijna andere wereld, werelden echter die alle op een be paald, soms onverwacht punt iets met elkaar gemeen hebben in de Reinaert, wiens feest Hulst voor de tweede maal vierde. Nadat de voorzitter van het Rei naert Comité, de heer J. H. Scholte, de zitting had geopend, betrad prof. Hoffman het spreekgestoelte om in perfect Nederlandse, waarin een nauwelijks te onderkomen Duits ac cent naast een Franse wijze van zins bouw de polyglot verrieden, het ge zelschap te verhalen van de Luxem burgse Renert, de naneef van Rei naert, geschapen door Michel Rodan ge, de Luxemburgse nazaat van de 13e eeuwse Willem. Naar prof. Hoffman opmerkte is de taal van de Renert de beste uitdruk king van het Luxemburgs, dat helaas een te klein taalgebied heeft om ge noeg mensen ervan te doen genieten. De vertaling van Remarque van dit als een naast de Reinaert geheel op zichzelf staand verhaal te beschouwen werk, is thans gereed en de heer Hoff man sprak de hoop uit dat deze ver taling goed ontvangen zal worden ,,in deze streek waar, naar het schijnt, op de duur alle vossen komen". RECHTSPRAAK IN DE REINAERT. Prof. de Keyser uit Gent sprak over de Reinaert in de Reinaertfabels en alvorens daar diep op in te gaan wees hij op de nimmer gesloten Vossen jacht-der filologen, wier zoeken naar alle wegen en omwegen van Reinaert nog lang niet alle vragen heeft beant woord. Hun aantal is onlangs weer uitgebreid met de Vlaamse Jos. de Wilde en de Limburgse W. Janssen, Gisteravond omstreeks half zeven is een luxe auto, waarin waren ge zeten de heren L. I. en J. E., beiden gehuwd en wonende in Terneuzen, verongelukt. De auto kwam uit de richting Zaamslag en gleed even voor de Kraagbrug door onbekende oorzaak uit de bocht en kwam in de naast de weg liggende sloot terecht. Eerstge- hulp werd verleend door de doktoren Elenbaas uit Zaamslag en Brons uit Souburg, die beide zwaargewonde slachtoffers naar het Juliana-zieken- huis in Terneuzen over hebben ge bracht. De auto werd zwaar bescha digd. Zierikzee heeft weer een burgemeester Mr. F. Th. Dijckmeester is in een buitengewone raadszitting officieel als eerste burger van de stad Zierikzee geïnstalleerd. Tot degenen, die de burgemeester na zijn installatie hebben toegespro ken, behoorde ook de burgemeester van de Franse gemeente Saint-Hilaere du Harkouet, dr. Cuche. (Advertentie) DIT IS 4* manier om verstopping t« overwinnen: Drink morgens vroeg en avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet Neem eerst een week elko avond twea Carters pilletjes 2e week: elke avond één - 3e week: om de andera avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen root de galtoevoer die nodig is om het voed sel beter te verteren en de darmen te ontlasten: ze maken bovendien dat de Ingewanden daarna op eigen kracht regel matig blijven werken. Zó helpen Carters Iieverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af. u is een ander mens. En mocht a later door zorgen, door te veel eten, overver moeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn ®eö paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTER3 LÏVKRPELLETJE3 f L20 per Prof. dr. Hermesdorf benaderde de Reinaert vanuit de juridische hoek, de veronderstelling als zou de schrijver van het epos griffier bij het Gentse gerechtshof zyn geweest, voedsel ge vend in de kennelijke belangstelling welke hy aan de dag legt jegens de advocatuur, de in die tijd voorkomen de misbruiken daarin en wijzend op de leugenachtige eigenschappen van vele mensen die zo maar raak aankla gen of ten onrechte verdedigen, tegen beter weten in. EEN OUD PAARD.... De zitting werd opgeluisterd door het Hulster Dameskoor, dat onder lei ding van de heer Jo Ivens enkele lie deren zong; passende intermezzo's. Na de spreekbeurten werden de ge nodigden in de Burgerzaal ontvangen door het gemeentebestuur van Hulst, aan de aanvang waarvan burgemees ter A. L. S. Lockefeer een welkomst woord in Reinaertstijl sprak en waar na men gezamenlijk een wandeling over de nu weer met vers loof ge tooide wallen maakte, met het doel de ontgravingswerkzaamheden aan Kelderman's Dubbele Poort te bezich tigen. De eerste Reinaertdag was nog niet afgelopen. In minder officiële geest, waarin de Zeeuwsch-Vlaamse en de Vlaamse harten elkaar weer spoedig hervonden, werd hoe langer hoe spitser de Reinaertdegen gekruist, waarbij de Hulster burgervader alle moeite moest doen om de stand in de Reinaertsstrijd tussen St. Nikaas en Hulst weer enigszins gelijk te krijgen, want zijn Waesse ambtgenoot weet ook van vossenstreken Van de werf der koninklijke maat schappij „De Schelde" te Vlissingcn is het 7500 ton dead-weight metende motorschip „Angara" te water gela ten, dat in aanbouw is voor de V.O. Sudoimport te Moskou. Mevrouw T. N. Gourov, echtgenote van de han- délsvertegenwoordiger van de Sovjet- Unie te Amsterdam, doopte het schip en nam de laatste beletselen weg. Aanwezig waren daarbij o.m. de am bassadeur van de Sovjet-Unie in Den Haag, de heer J. P. Kirsanov, de direc teur-generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen mr. S. Th Teppema en de burgemeester van Vlissingen. mr. B. Kolff. Na afloop van de tewaterlating hebben de directeuren van De Schel de, de heren ir. C. Kapsenberg en G. N. van Ginkel het gezelschap in hotel Brittanr.ia ontvangen. (Advertentie) VIJAND No. 1 VAN UW BONTWERK Deze vijand is voor U ech ter gegarandeerd onge vaarlijk, indien U Uw bontwerk iaat bewaren, in onze Bontkluis Halen en bezorgen gratis. Tel. K 1600 - 9030 BREDA EINDSTR.2* Een Noordnederlandse geleerde heeft met betrekking tot Hulst en overig Zeeuwsch-Vlaanderen eens gezegd „Vlaanderen huwde Neder- derland!" Behalve in het folkloristisch en karakterologisch opzicht waarin hij dit bedoelde is dit ook waar wanneer het gaat om het cul tureel leven van beide zo dicht aaneengebonden landen. Helaas moet hier zo vaak dit Nederland vertegenwoordigd worden door Zeeuwsch-Vlaanderen alléén en de spijt daarover werd op de twee de Pinksterdag, waarop de Letterkundige Dag der Reinaertfeesten werd gehouden, ernstig en waardig uitgedrukt door dr. P. J. Meertens, voor zitter van het Comité van Zeeuwse letterkundigen, thans wonend in Amsterdam, maar een geboren Zeeuw. wel opgeld doen: koop juliennesoep en krijg een boek van Walschap, of koop een boek en word miljonair, want ge krijgt dan een tiende lot in de „koloniale". Hartverwarmend: die onderlinge kritiek, die zelfkritiek, die twijfel soms aan algemeen veronderstelde waarden, die tenslotte toch terugge vonden werden, soms op onverwachte plaatsen! Aan de gemeenschappelijke verbroederingsmaaltijd, die in avonduren plaats had, deelde burgemeester Lockefeer mee, dat het voorstel tot het toe kennen van een letterkundige prijs van de stad Hulst aan het gemeentebestuur ter goed keuring zal worden voorge legd. Veel autoriteiten woonden in Wals oorden de opening bij van de nieuwe afdeling van het betonbedrijf van de firma Jan Bleyenbergh-Ferket. Deze firma is er namelijk in geslaagd de produktie ter hand te nemen van een nieuw soort straatstenen. Het worden betonnen stenen, waarvan de nieuwe afdeling minimaal 18.000 stuks per dag kan vervaardigen. De feestelijke opening geschiedde door burgemeester C. J. van Hootegem van Hontenisse. Na de opening bezichtigden de ge nodigden het gehele uitgebreide be- dryf. De nieuwe Jordaanse premier, Said Moefti, heeft maandag gezegd, dat Jor danië een neutrale politiek zal voeren en een vriendschappelijke en onafhan kelijke houding in de Arabische we reld zal aannemen. Eén kwestie over heerste de Jordaanse politiek: Israël. Met betrekking tot het Brits-Jor daanse verdrag zei de premier, dat er ontevredenheid in het land was over de bepalingen ervan. De Indonesische zaakgelastigde in ons land, de heer Kweedjiehoo, is uit Djakarta in ons land teruggekeerd. Hij wilde niet veel los laten over de sta tus van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Indonesië. Hij had geen instructies van zijn regering met betrekking tot de regeling van die kwesties. „Het gesprek", zei hij, „is nog altijd aan de gang. KNVB bondsspeld voor J. Silvius De voorzitter der KNVB-afdeling Noordbrabant, de heer A. L. M. Schroder, heeft j.l. zaterdag aan de heer J. Silvius, voorzitter van de vereniging V.V.N te Klundert de K. N.V.B.-bondsspeld uitgereikt vanwege het feit dat deze ongeveer dertig jaar lang het bestuurslidmaatschap dezer vereniging heeft vervuld en zich daar door voor het „lagere voetbal"" zeer verdienstelijk heeft gemaakt. IAdvci lei» life' te Goes in zaal Kniger op de Beestenmarkt, wordt morgenavond 23 mei onherroepeliik gesloten Verzuimt niet alsnog van de gelegenheid gebruik te maken deze interessante tentoonstelling te bezoeken 'Geopend van 11 22 uur' idp' tiger en Üw luchtmacht vragen Uw aandacht! TOEGANG GRATIS Het vierde Jongeren Congres dat doen en moet ik er dat voor laten? op Pinkster-zaterdag in de Koning van Engeland te Hulst werd gehou den, had niet over gebrek aan be langstelling te klagen. Het waren deze maal ongeveer 225 jongeren uit oost- Zecuwsch-Vlaanderen die naar Hulst getogen waren om er pater Leopold Verhagen te horen in zijn „s.o.s.-sein" dat zich regelrecht tot de jongeren zelf richt met de kernachtige, geen moge lijkheid tot uitvluchten biedende vraag „Wat doe jij?" Nadat Ben Kuypers het congres had geopend en de vele gasten verwel komd had, kregen eerst de twee trou badours het woord. Daarbij ontpopte Lou ten Bosch zich als een rasechte Pierrot en een virtuoos imitator en sneltekenaar. Dit ging als een luchtig begin het eigenlijk onderwerp van deze middag vooraf. Na een korte inleiding daar op nam pater Leopold Verhagen het woord. Zijn toespraak werd een nood kreet uit de Kerk. evenzeer echter uit de wereld, die het ogenschijnlijk zo goed gaat. In vele, ook zondige harten leeft een sterk verlangen naar ver nieuwing. Wij, het nieuwe volk Gods, zijn het die deze mogelijkheid tot ver nieuwing in ons meedragen. Doch wij dragen ons geluk te weinig uit. Ons godsdienstig-zedelijk leven is nog te veel een soort levensverzekering voor het hiernamaals, we leven nog teveel vanuit het standpunt „hoe kom ik in de hemel", mag ik daarvoor dit nog Slechts als we weer gaan leven met het doel God te verheerlijken, aldus ging pater Verhagen voort, kan er weer een „werfkracht" van onze chris telijke levensbeschouwing uitgaan De toespraak van pater Verhagen, die met grote aandacht was gevolgd, biedt uiteraard talloze mogelijkheden tot verdere uitdieping van het onder werp. Wellicht is daartoe de traditio nele voettocht van de Katholieke Jon geren Gemeenschap naar Zuiddorpe, op zaterdag 16 juni, de gelegenheid. Het slot van de bijeenkomst was een heroptreden van de troubadours, waarbij de congressisten verrast wer den met een beroemde Engelse zan geres en een stuk concertmuziek on der leiding van Eduard van „Bijna" een meesterlijk stukje imitatiewerk. Jan de Nijs lijmde alles weer zingend, spelend en vertellend aan elkaar. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, woensdag 23 mei, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 1.55 en 14.30 uur, te Terneu zen om 1.26 en 13.53 uur en te Vlis singen om 0.57 en 13.25 uur. Wat hij zei was voor de Zeeuwsch- Vlamingen onder het gezelschap in de trouwzaal van het Hulster stad huis de oost-Vlaamse en de Zeeuw se literatoren door het gemeente bestuur en het Reinaerteomité ver welkomd, niet nieuw. Wél verheugde het menigeen dat het zó werd gezegd en door iemand die tot oordelen be voegd is. „Wat hier gebeurt", aldus dr. Meer tens doelend op de culturele bete kenis der Reinaertdag en, ..zal wel licht van grote betekenis blijken te zijn op de Zeeuwse cultuur. Hier wordt (en in dit verband haalde hij een bekend woord van Goethe aan) geschiedenis gemaakt... en wij zijn daar getuigen van". „De culturele renaissance in Zee land", zo stelde hij vast, „zal name lijk niet komen vanuit de hoofdstad der provincie, welke zich het cul turele middelpunt acht want het cul turele leven van Middelburg is ver stard. Het kleine Hulst, met zijn rijke historie evenwel, dat geschiedenis gemaakt hééft en het nog zal maken, zal deze taak op zich mogen nemen. Als geboren Middelburger mag en moet ik dit zeggen". RECHTZITTING Het hoogtepunt van deze dag, de tweede Pinkster-, dus de tweede Rei naertdag, was het letterkundig fo rum. dat een opmerkelijke belang stelling kreeg. Het werd gehouden in de burgerzaal van het stadhuis. Zoals dr. Meertens, voorzitter van het fo rum opmerkte, is een forum een rechtszitting, hetgeen evenwel niet inhoudt dat de in het front der groene tafel zittenden beklaagden zijn. Dit hield dus een ongeveer analoge situatie in ten opzichte van de ReL naert: de beklaagde zelve was af wezig! Met evenveel verve en gloed als in het vossen-epos werd het förum overdonderd met -'ragen, veronder stellingen en meningen. De voorzit ter en zijn secondanten (vertegen woordigers van de Zeeuwse en de Oostvlaamse literatoren) kregen me nig probleem ter oplossing aangebo den. Voorts kwamen humor en kunst ter sprake en hun mogelijke samengang in de letterkunde en dr. de Pillccyn gewaagde van enkele praktijken in de letterkunde zoals die in Vlaanderen Nederlandse douaniers hebben za terdag, na een wilde jacht door de bossen, bij Belgisch Putte een smok kelauto tot stilstand kunnen brengen. De inzittenden wisten te ontkomen. BU onderzoek bleek dat in de wagen 600 kilo roomboter opgeslagen was. De douane kreeg de smokkelauto op de weg van Hoogerheide naar Putte in het vizier. Onmiddellijk werd de achtervolging ingezet, die bij Bel gisch Putte een einde vond. Door het lossen van enkele schoten dreven de douaniers hun „prooi" in 't nauw. De smokkelauto bclandd- tegen een boom en liep zware schade op. Toen de douane de auto. die van een Nederlands nummerbord was voor zien, bereikte, waren de smokkelaars gevlogen. Bij nadere inspectie troffen de dou anemannen in de auto verschillende Belgische nummerplaten aan. Wa gen en lading werden in beslag ge nomen en aan de Belgische douane overgegeven. Wij gaan, zei prof. Romme zondagmiddag op een drukbezochte vergadering in het Goese Schuttershof, straks gelukkig naar de stembus met een verder gegroeide eenheid dan in 1952, zij het dan dat zij nog niet volgroeid is helaas. Ook de leden van de kath. werkgemeenschap en de P. v. d. A. schotschrif ten van heden ten spijt hadden wij gaarne in onze gelederen gezien. Nu dit niet gelukte moeten wij op 13 juni a.s. duidelijk maken, dat een overwinning van de socialistische doorbraak naar katholieke kant uitgesloten. KVP-fracties aangenomen, dat bij stij ging van het nationaal inkomen, de stijging van de staatsuitgaven daarbij achter moet blijven en er daardoor n groter percentage aan de burgerij komt. Natuurlijk zijn er voorzieningen die voorrang hebben boven belastingver laging en als zodanig noemde spr. de defensie en dc weduwen- en wezen- verzekering, die in dc komende peri ode onvoorwaardelijk en met spoed tot stand moet worden gebracht. Voorts wees spr. er op, dat 't werk program der KVP een aantal punten telt, die geen staatsgeld kosten als de Europese eenwording, de PBO: de vrij ere loonvorming: progressie en de kinderbijslag; beteugeling der licht vaardige echtscheidingen, enz. Dat overigens de KVP niet ver keerd zag bij haar actie tot belasting verlaging bewijst het feit, dat. de be lastingdruk met rond één miljard kon verminderd worden, zonder 's lands financiën in gevaar te brengen. In de komende periode zal een verdere ver lichting van de belastingdruk voor het grote doel van de bezitsvorming ge hanteerd moeten worden. GEZINSPOLITIEK Er is maar één doorbraak die telt en dat is de doorbraak van de chris telijke beginselen; de doorbraak van de natuurlijke zedenwet; de door braak van de katholieke politiek. Krachtig ontkende spr., dat aan gelegenheden als processie-vrijheid; zondagswet en bijzonder onderwijs al leen maar een bestaansgrond zouden kunnen vormen voor de KVP. Katholiek betekent algemeen en als katholiek hebben we ook in de poli tiek een taak voor ons volk in het. al gemeen. Behalve deze z.g. specifieke katholieke aangelegenheden zijn er de aangelegenheden waarbij de natuurlij ke zedenwet, die voor ieder geldt, ten nauwste is betrokken. Steunend op de goddelijke wetten en openbaring en op de honderden brieven en allocuties van de Paus heb ben wij de hele samenleving iets te bieden waarop zij zich baseren kan. BELASTINGVERLAGING Met de stukken in de hand hoorde prof. Romme de voosheid der socialis tische bewering aan, dat er een te genstelling zou bestaan tussen de eis om belastingverlaging en de wens naar allerlei nuttige voorzieningen. Als algemene lijn werd door de Heftig keerde spr. zich tegen een uitlating van het liberale Werkge versverbond dat de kinderbijslag wel verlaagd en langzamerhand afgeschaft alles gedaan te hebben. kan worden. Onder applaus zei hij, dat zoiets op dit ogenblik onaanvaardbaar Duidelijk ontzenuwde spr. de bewe ring van dr. Drees dat de KVP alleen belastingverlaging wilde ten bate der grote vermogens. De KVP heeft in haar program het gezamenlijk dragen der lasten en ver werpt het idee van het socialistisch kamerlid Hofstra, die via successie belasting het particulier eigendoms recht wil belagen, wat uiteindelijk tot de slavenstaat zou voeren. KRINGVOORZITTER SPRAK Mr. Mes, die de vergadering opende, dankte prof. Romme voor zijn offer de verre reis naar Zeeland te maken en was hem zeer dankbaar voor dc omstandigheid, dat hij nog 'n tweede rede te IJzendijke wil houden. Mr. Mes wekte op om de KVP weer tot de sterkste in de lande te maken. Niet uit lust- tot macht maar in het algemeen belang. De doorbraak moet 'n halt worden toegeroepen. Spr. dankte de propagandisten er> wekte alle katholieken op mee te wer ken aan de zege der KVP. TOESPRAAK VAN DONGEN De kandidaat voor de Zeeuwse ze tel, de heer J. van Dongen, voerde 'n krachtig pleidooi voor een eensgezind optrekken van de katholieke Zeeu wen, want als een betrekkelijk kleine groep zich verdeeldheid permitteert-, zal haar stem verzwakken, wat aller eerst. voor haar zelf en tenslotte voor de provincie. In enkele markante trekken schet ste spr. wat onze Kamerfracties en onze ministers te bereiken wisten en toonden 'eseliik aan hoe dom het is als de PvdA, die toch ook een min derheid is. er zich op laat voorstaan De Brabantse Kunstenaarsvereniging Jeroen Bosch heeft in Breda een ten. toonstelling georganiseerd van geselec teerde tekeningen van leerlingen, die het M.O. volgen. Deze expositie was in de openlucht ingericht in een rustig hoekje van het onrustige centrum. Daarbij maakte men voor het eerst gebruik van zgn. zetstukken, die, keu rig afgedekt door tentzeil, een ideale expositieruimte boden. De deelnemers kwamen uit Breda, Oosterhout, Waal wijk. Dongen, Roosendaal, Oudenbosch en Etten. De tentoonstelling, geopend door wethouder Stubenrouch, trok duizen den bezoekers. Met de zetstukken .heeft Jeroen Bosch grote plannen. Men wil o.m. met deze vernuftig bedachte apparaten ook de kleinere plaatsen met exposities be dienen. (Advertentie) HERBOUW WOONHUIS TE AARDENBURG In opdracht van mevr. de wed. A. van Deursen te Aardenburg heeft door het architecten- en ingenieurs bureau Sturm te Roosendaal aanbe steed het wederopbouwen van een door oorlogsgeweld vernield woon huis op een perceel aan de Heeren- dreef te Aardenburg. Ingeschreven werd als volgt: H. Leenknegt te Aar denburg 22.200, A. Heijndrikx Zn Aardenburg f 21 605, Vlaeminck en Verhulst, te Eede f 21 400, P. F. Barra te Oostburg f 21.292 Het werk is aan de laagste inschrijver 'gegund. Veertig jaar bij de post De heer C. Mieras heeft zijn 40- tig-jarig jubilee als besteller bij de P.T.T. onder veel belangstelling mo gen vieren. Uit de wereld der posterijen kwa men heel wat blijken van belang stelling naar het gebouw van de C. J.M.V. waar de jubilaris enkele uren domicilie had gekozen. De inspecteur van het postdistrict Middelburg de heer Waele, kwam hem een stevige handdruk geven en de directeur van het Goese kantoor, de heer Verba ken overhandigde hem de fraaie oor konde voor 40 jaren trouwe dienst. Zijn collega van Zweeden offreerde de heer Mieras een rookstel uit het jubileumfonds en namens het uni- formpersoneel complimenteerde hoofd besteller van Riet hem. Ds. Karei- se bood een boekenbon aan en na mens de C.J.M.V, speechte de heer J. Sinke. Allen roemden de heer Mieras om zijn ijver en toewijding. Kloetinge „EXCELSIOR" NAAR GOES Traditie getrouw heeft de muziek vereniging „Excelsior" op le Pinkster dag een concert gebracht voor zieken en verplegend personeel in het zie kenhuis „St.-Joanna" te Goes. Dit concert werd gul onthaald. De muzikanten werden daarna met een kleine attentie verrast. Nieuwland Verkeersongevallen op nieuwe .weg De weggebruikers schijnen nog wat te moeten wennen aan de nieuwe rondweg. De 32-jarige textielhande laar A. Groenendijk uit Arnemuiden werd dicht bij de nieuwe weg nog gepasseerd door de automobilist van Dongen uit Duivendijke r.et toen eerstgenoemde naar links ging om de oude weg naar de dorpskom te be reiken. De botsing was zo hevig, dat de auto van v. D. werd gekraakt, en de bestelwagen van G, over de kop ging. Eerstgenoemde kwam er vrij goed af, maar G. liep verwondingen en een paar gebroken ribben op. 'n Motorrijder, die te laat de rondweg opmerkte, was even tevoren in het losse grint er naast terecht gekomen en sloeg ook over de kop. Vooral de tweede pinksterdag heer ste er een zeer grote drukte in en om Terneuzen. Vele buitenlanders (er waren opvallend veel Franse auto's) hebben van het. prachtige lenteweer geprofiteerd om een uitstapje naar Terneuzen te maken en niet alleen Terneuzen zelf maar vooral de Schel de te bezichtigen. Langs de dijken was er dan ook een zeer druk bezoek en stonden hier en daar tenten opge slagen. Jammer dat het nog te koud was om te zwemmen hoewel het wa ter erg aanlokkelijk was. Aan de pro vinciale boot was de drukte enorm maar dank zij de marechaussee werd de orde oerfect gehandhaafd. De boot naar Hoedekenskerke heeft de tweede pinksterdag een record aantal reizi gers (meest vreemdelingen) moeten overbrengen. Op zo'n dag komt de slechte verbinding tussen Zeeuwsch- Vlaanderens voornaamste plaats (en derde haven van Nederland) en ,.de overkant" wel zeer pijnlijk tot uit drukking. Het is voor de vreemdelingen in ieder geval geen stimulans om via Terneuzen de overkant te bereiken. Sint-Kruis VERKEF.RSEXAMF.NS. In het Dorpshuis en café „De Brak ke" in de wijk het Eiland werden de verkeerscxamens afgenomen, die door de Aardenburgse leden der Rijkspolitie adjudant L. Meertens en opperwachtmeester B. Wisse waren georganiseerd. Meer dan 100 cursis ten namen aan de examens deel, een respectabel getal, wanneer men be denkt, dat heel de voormalige ge meente Sint Kruis momenteel slechts 550 inwoners telt, alles meegerekend. Voor beide groepen zal de diploma uitreiking geschieden op dinsdag 29 mei aanstaande in het Dorpshuis te Sint Kruis, door burgemeester J. M- A. C. van Dongen. DE BRITSE schrijver en tekenai' van spotprenten, Max Beerbohm. is zondagmorgen op 83-jarige leeftijd te Rapallo overleden. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: 08 15 grote avontuur. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Chantage. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Graaf van Bragelonne de vechtjas. ANTWERPEN Kon. Vlaamse OP®ra 7.30 uur: Wilhelm Teil. OOSTBURG Ledel Theater, 8 uur: Blackboard Jungle. SAS VAN GENT Olympia, 8 uur: Hear Window. TERNEUZEN Luxor, 8 uur; Graal van Bragelonne de vechtjas. De traditionele om per parachj een vliegtuig tr gen wordt stee der toegepast (q derd de lieden als sport bet daar de snelhec de moderne stra tuigen steeds worden en de tO] op steeds grote; Onlangs is er gadering gehoud dienst van de en de Dougla; waarbij men he dat men een vl: snelheid alleen middel van een cockpit. Deze zo staan uit een de het vliegtuig. De belangrijke instr vatten, welke di om met de pilo Het zou tevens deze cockpit als (Adv Kent u de Overtui tijdens een gi IMP. Fa. ROSIER ALEXANDERS RIJSWIJK (Z.H.) TfL..771990-115 GEBR. ESS11 JUDO erl Groene band jl Vlaardingen; W. 1 delburg; J. Reijel Gele band Juil K. Mol, Veere, Tl T. Leijnse, Midde Aspirant gele Ad. Overtveld, I v. Sabben, Eddf Pfaeltzer, A. V 18) Intussen kooktl de over het gel derdaad niet daq hem bedaard kc je in 's hemelsn ik. „ons leven h, steunde en bleer bewegelijk tot di gedie waren verJ te hij zich tot i ncn," zei hij. vanwaar weet weet ik niet v. groet Twala, ko. na's," antwoord! nen, vanwaar kq Re?" „Wij kome vraag ons niet dit land te zien.' voor zo'n klein cl u," wijzende opl ook van de sterrt is volk van uw daarboven, maar ken, welke te

de Stem | 1956 | | pagina 2