Nederland schonk klooster-kapel r ontheemden van Steterburgjj aan Pinksterdag Groots hippisch te feest op Tweede Bergen op Zoom KOM SCHEPPER H. GEEST GODSHUIS IN „STADT OHNE GOTT Bredase kunstenaars geven schoonheid aan de kapel Beste ruiters uit Nederland verschijnen aan de start Uraniumvondst in West-Duitsland Tentoonstelling Rembrandt EEN REGEN VAN UITSLA GEN 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERD AG 19 MEI 1956 11 Grote offervaardigheid Reportages cent Verkiezingsactiviteiten der K.V.P. Hearings en een pierement 'n het Rijksmuseum Het spoorwegvervoer met Pinksteren Jamin te Oosterhout vóór '57 in bedrijf Dikken Bruine» DuLvenkrOniek ?5 rr zal ticeede Pinksterdag dankbaarheid zijn in Steterburg, de stad van ellende, die ligt in de zwarte schaduw van het „gordijn", dat de Russen in Duitsland hebben neerge laten. Die dankbaarheid geldt Nederland. Op die dag namelijk zal de klooster-kapel officieel in gebruik genomen worden, die door offervaardige, Nederlandse katholieken kon verrijzen temidden van verbitterde, ontgoochelde en arme mensen In deze streek uonen de vreemdelingen, die er een nieuw, maar troosteloos en hard vaderland vonden Leo Creton en Piet Buys hebben het gepresteerd om samen een drieluik te maken voor de kapel van het klooster Salzgitter<>teterburg. We zagen er helaas slechts de zwart-wit afbeelding van, zodat ons oordeel zich noodzakelijk moet beperken tot lijnenspel en compositie. Het hoofdmotief is „De kroning van Maria in de hemel". Rank, verheven en devoot tegelijkertijd troont de De geschiedenis van Steterburg ver meldt slechts oorlog. De stad is ge marteld door de wrede gevolgen van die oorlog, elke dag na haar ont staan. En de bewoners eveneens Als een nieuw en verheffend sym bool van beter leven rees de kloos ter-kapel op, een steunpunt van God, een oase, waar moegevochten man nen en vrouwen mét het geloof hun kracht kunnen terug vinden. De inzegening van de kloosterka pel, die door Mgr. Alfrink zal wor den verricht in aanwezigheid van verschillende Nederlanders, betekent het begin van een werk van onschat baar belang. De totstandkoming van dit gebouw is een groots verhaal. Nadat ons land had besloten dit „steunpunt van God" te adopteren en het gebouw door be middeling van Oostpriesterhulp in Ne derland vaste vorm kreeg, ont waakten overal initiatieven. De Ka tholieke Actie voor Vrouwen verwierf zich de beste verdiensten. Zij nam de inrichting op zich en dank zij de ijver, waarmee deze taak werd aan gepakt, kon die vorstelijk worden.. De KA-vrouwen in het bisdom Bre da met name heeft veel tot het wel slagen bijgedragen. Zij brachten geld bijeen voor het hoofdaltaar, gewijd aan de H. Maria. Er werd in landelijk verband te vens gezorgd voor de gelden, die no dig waren voor de vier glas-in-lood- ramen (waarover in het stuk hier naast nadere bijzonderheden). En er kwam ook geld voor een fraaie al taartriptiek. De K.A.-vrouwen in Zeeuwsch Vlaanderen vonden dit nog niet genoeg en schonken boven dien een gouden kelk. Het r.-k. Vrouwengilde van Breda en Dongen maakte de liturgische ge- (Advertentie) De plechtigheid bij de inze- gening van de klooster-kapel J in Steterburg, die door Neder- t landse offervaardigheid in het J diaspora-gebied van Salzgitter i kon worden gebouwdzal ook J in ons land zijn te volgen. Be- halve de journalisten, die mee- J reizen, zullen ook de radio en 0 de televisie reportages geven. waden en knoopte voorts de lopers voor het altaar. R.K. huishoudscho len boden een gouden monstrans aan. Ook elders in het land werd geij verd voor dit grote doel. Zo werd de klooster-kapel van de Duitse Paters Redemptoristen iets fraais. Eindelijk iets fraais, iets vre digs en iets goeds voor de veriate nen in Steterburg, waarvan Hermann Göring bij de stichting bralde, dat het de ,,Stadt ohne Gott", de stad zonder God zou worden. God kan weer wonen in het Salz- gittergebied. Dank zij Nederland Een echte sigaar om eens extra mee te geuren De verkiezingsactiviteiten van de K.V.P. vertonen zo lang zamerhand een prettig en veelkleurig patroon, met name vooral in het zuiden en dank zij de stuwkracht en de rijke verbeelding van afdelings- en kringbesturen. Nu weer staan enkele pro grammapunten vast, die niet zullen nalaten de aandacht te trek ken en vruchten af te werpen. Op 23 en 24 mei a.s. worden res pectievelijk in Steenbergen en in Kaatsheuvel een zogenaamde hea ring gehouden door minister mr. F. J. van Thiel en dr. G. Veldkamp. De deelname beperkt zich tot genodigden, te weten leden van de raad en be sturen van de standsorganisaties. De bedoeling is om in een prettige sfeer met elkaar te praten. Aldus kunnen actuele onderwerpen en (vooral) streekproblemen ,,oog in oog" met de excellenties worden doorgenomen. Dit alles ligt in het vlak van een prijzenswaardig streven om de nog altijd vrij grote „afstand" tussen de kiezers en de gekozenen zo geschikt mogelijk te overbruggen. Op 23 mei ls. fr. v,°°r belangstellenden (dus ook met-leden van de KVP) een avond vergadering te Oudenbosch. Ook hier Kan men spreken van het streven om «e Persoonlijke binding tussen kiezers en gekozenen te versterken. Moeder-maagd op haar zetel. De naar buiten gekeerde rechterhand houdt zij hoog voor de borst gehe ven, alsof zij wil getuigen van de zegeningen die zij van haar Zoon als gekroonde Hemel-koningin voor de mensen zal kunnen en willen af smeken. De Vader en de Zoon zetten Ma ria de kroon op het hoofd. De god delijke handen getuigen van eerbie dig vertrouwen én van durende be scherming, tezelfertijd bekrachtigd door de afstraling van de H. Geest, die in de gedaante van een duif het middenpaneel aan de bovenzijde (schilderkunstig gezien) harmonisch afsluit. Het picturale evenwicht aan de onderzijde werd gevonden in twee engelen, waarvan de een als in triomf de mensen tegemoet zweeft en de ander met een breed gebaar van eerbiedige lofprijzing naar Maria is gekeerd. De twee zij panelen stellen voor: de bruiloft van Kanaa en het bezoek van Maria aan haar nicht Elisabeth. De half- strakke en toch uitermate sierlijke lijn, waarmee de figuren als het ware het geheel afsluiten en samen binden, doet bijzonder lyrisch aan. De zijwand van de kapel krijgt van Piet Buys vier grote ramen van glas-in-lood (hoogte 3 meter). De ingekleurde ontwerpen geven de in druk, dat Buys erin is geslaagd een verantwoord spel van lijnen en vlakken op te bouwen. Spranke lend hier en daar en in de totaal- beelding meditatief, vormen de vier ramen ongetwijfeld een essentieel onderdeel van wat een kerk moet zijn: huis van God en verzamel plaats, die als het ware dwingt tot bidden. De ramen geven beelden uit de Geloofsbelijdenis: 1. Ik geloof in God de Vader; 2. Ik geloof in de Verlossing door Christus; 3 Ik ge loof in de H. Kerk; 3. Ik geloof in de verrijzenis van het lichaam. We drukken hier voor u af het tweede raam. De centrale figuur in de voor stelling is Christus aan het Kruis. Boven het gebogen hoofd juichen de uit het Voorgeborchte verloste mensen, die we aan de voet van het Kruis zien in een toestand tussen slapen en ontwaken, terwijl zii op het punt staan de eeuwige Geluk zaligheid binnen te gaan. Buys, wiens werk in steeds breder kring (terecht) grote waardering ontmoet, heeft met deze ramen de naam van de Nederlandse en speciaal de Bra bantse glazeniers nieuwe roem be zorgd. Feestelijke geluiden zijn het, die op eerste Pinksterdag de ge wijde ruimten van onze kerken vervullen. Wanneer de plechtige hoogmis met haar verrukkelijke gezangen de zielen mede om hoog neemt en de rode gloed der gewaden ook onze harten in vlam wil zetten; wanneer het smekende: „Kom H. Geest en zend Uw hemelse stralen in ons uit!" dan roert er in het binnenste van de gelovige iets, wat hij niet kan beschrijven, maar waarbij hij onmisbaar de adem van Gods Geest bespeurt. De liturgie van de Pinksterdag verhaalt dan telken jare opnieuw al het wondere, dat er eens in Je rusalem heeft plaatsgegrepen, waar de Apostelen zich in angst en vrees hadden teruggetrokken achter de gesloten deuren cn ven sters van de Opperzaal en waar toen als in een hevige stormwind de brandende gloed der vurige tongen neerdaalde, waarvan er boven iedere aanwezige, Maria en de Apostelen en de leerlingen zich ene nederzette en hun hart met onuitsprekelijke vertroosting vervulde, hun verstand met hel der licht doorstraalde en hun kracht en overtuiging gaf. om de ■genade van de H. Geest te gaan verkondigen. Weer wordt dan in een bewogen beschrijving het ta fereel getekend van verbaasde vertegenwoordigers van vele vol keren, die ademloos te luisteren stonden naar hen. die naar bui ten traden en die hen deden vra gen: „Maar zijn degenen, die we daar horen spreken, dan geen mannen uit Galilea en hoe kan het dan, dat wij allen onze eigen taal horen spreken?" Voor een ogenblik waren op die Eerste Pinksterdag de belemme ringen gevallen, geen Romeins soldaat of Joodse tempelwachter of afgezant van de Joodse raad verhinderde hen te spreken en Jesus te verkondigen, die door de Joden was gedood, maar die ver rezen was en nu weer leefde en die nu Zijn koninkrijk van de zie len zou gaan vestigen. Dit alles leven wU weer mee in onze gedachten op Pinkster dag, wij voelen ons meegevoerd omhoog met de biddende en le rende kerk. ja wij voelen waar schijnlijk ook een ogenblik in ons zelf iets van die weldoende warmte, die als een uitstraling van genade is van de Goddelijke Vertrooster van de zielen. Maar het is vaak, of daarna de gordijn weer valt en het verheven tafe reel aan ons oog onttrekt en daarna hebben we nog slechts de steeds meer vervagende herinne ring van een treffend gebeuren, dat voorbij is. En toch is het Pinksterfeest er, om ons telkens opnieuw de won dere werking ook in onze zielen te doen begrijpen en om ons aan Zijn blijvende tegenwoordigheid in ons en van Zijn hemelse ver troosting en versterking te herin neren. Tijdens Zijn laatste verblijf op aarde, voor Zijn Hemelvaart heeft Christus gezegd, dat de we reld de H. Geest niet zal ontvan gen, want de wereld ziet hem niet. Wereldse mensen, wier zie- leleven dood is en wier geloof is als een lamp zonder olie, die niet meer branden kan; mensen, wier hart door zonden is overwoekerd en die dode takken zijn aan de boom der Kerk, z illen weinig ont roering voelen van het Pinkster gebeuren of weinig van Zijn ge nadeuitstorting bespeuren. Maar wie het ernstig met zijn God meent, die zal herhaaldelijk de adem voelen van de Geest Gods, die de zielen heiligt. Daar zijn jonge mensen, die in de volle levensstrijd staan en zich als de drie jongelingen in de vuuroven door de vlam men van hartstocht voelen be dreigd, en die toch ongedeerd uit de vlammengloed tevoorschijn komen cn God dankend lofzin- gen. Hoe zouden zü anders de kracht bezitten, zich boven zich zelf en boven alles, wat neer haalt te verheffen, als niet de H. Geest in hen werkte? Gebeurt het niet dikwijls, dat iemand zich alleen en verlaten gevoelt, wan neer een dierbare van zijn zijde wordt weggenomen; hij kan niet meer bidden en in zijn gemoed komt de twijfelende vraag op naar het waarom. Maar ziet, daar komt stilaan ook berusting en overgave, weer komt er een gebed over de lippen, weer daalt er troost in zijn gemoed en het is alsof de sombere schaduw van zijn smart verdreven wordt door de lichtende vertroosting van de Geest Gods. Wie kan de sterkte verklaren van de martelaren van onze da gen, wie de verlichting van de leiders der Kerk wie 'de diepe godsvrucht van kloosterlingen cn vele eenvoudige gelovigen als hij niet de hemelse versterking en leiding ziet van de H. Geest. En daarom viert de Kerk telkens het Pinksterfeest en smeekt zij voortdurend om Zijn genadegaven want zij zijn het leven der Kerk, het leven der gelovigen. Daarom klinkt ook van onze lippen de smeking: Kom, H. Geest! toespraken van twee minuten en het uitdelen van pamfletten vormen op 4, 5 en 6 juni a.s. de muzikaal ver-, kapte hoofdschotel van deze actie in niet minder dan Zl Tilburgse afde lingen. bliksem-speeches De kring Tilburg heeft een geheel a"f lf"S00r^' activiteit op stapel ge zet. Met een pierement worden alle buitenafdelingen bezocht. Bliksem- Voordat H. M. de Koningin gis termiddag in het Rijksmuseum te Amsterdam de Rembrandt-tentoon- stelling, bijeengebracht ter gelegen- van het feit' dat de kunstenaar 350 jaar geleden geboren werd, open de. had de minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, het woord gevoerd. Het strekt ons tot grote blijdschap, 20 richtte de minister zich tot de koningin, dat uwe majesteit, wier voorvader Frederik Hendrik eens «embrandts goedgunstige opdracht gever was, als beschermvrouwe van de tentoonstelling heden in ons mid den vertoeft. Kan men een eeuwfeest van een schilder beter vieren dan door zijn werk te tonen? {d het vervolg van zijn betoog schilderde de minister de nationale cn internationale betekenis van Rem- Drandt, waarna de koningin de sym bolische opening van de tentoonstel- ling verrichtte. Prikkelrlraadgriens verdwijnt in Tsjechoslowakije De Tsjechoslovaakse autoriteiten treffen, volgens het Weense blad „Die Presse" voorbereidingen om, naar Hongaars voorbeeld, mijnenvelden en prikkeldraadversperringen langs de grens met Oostenrijk op te ruimen. Het tweede raam in de serie van vier, die Piet Buys ontwierp voor de kapel van het Duitse klooster. Een beschrijving van de voorstelling „Ik geloof in de Verlossing" vindt u hiernaast. De Nederlandse Spoorwegen delen mede, dat op dinsdag 22 mei in de ochtend de kans bestaat, dat niet in alle treinen voldoende plaats zal zijn. Dan moeten n.l. de militairen, die met Pinksterverlof zijn geweest, per trein naar hun garnizoensplaatsen worden teruggevoerd. Overigens zullen gedurende het Pinksterweekeinde voor het burger- vervoer talrijke extra treinen, als mede voor- en volgtreinen rijden. Op de eerste Pinksterdag wordt een beperkte zondagsdienst uitgevoerd. Een aantal treinen dat op gewone zondagen wel rijdt, valt op deze feest dag uit. Hoewel er vóór het zover is nog heel wat moet gebeuren, ligt het in de bedoeling om de in aanbouw zijnde fabriek der firma Jamin te Oosterhout eind november, begin december in ieder geval voor 1956 verstre ken is in bedrijf te stellen. De benodigde machines, waarvan enkele reeds zijn gearriveerd, zullen spoedig worden aangevoerd. Sommige zijn van dusdanig grote omvang, dat zij voor het gebouw „dicht" gaat, daarin moeten worden geplaatst. Het wordt een gigantisch bedrijf, waarin aan zeer vele handen werk zal kunnen worden verschaft. (Van onze sportcorrespondent) Als men lang met het (hippisch) bijltje hakt, en dat doet het bestuur van de west-Brabantse Harddraverij en Concours Hippique-Vereniging in Bergen op Zoom al meer dan 50 jaai, dan kan het haast niet anders of het produkt dat onder de hippische bijlslagen vandaan komt is goed. Ieder jaar opnieuw wordt dat Bergen op Zoomse produkt beter en dat kan, omdat de vereniging de meeste aandacht schenkt aan het samenstellen van haar programma, aan het terrein waarop dit wordt afgewerkt, en aan de hindernisbaan, die ook dit jaar gebouwd zal worden onder de deskundige leiding van kolonel de Bruine. Het hindernispark dat op tweede Pinksterdag het terrein „Kijk in de Pot" zal sieren, is grondig herzien. De "gemeente Bergen op Zoom heeft hier zijn medewerking aan gegeven waarvoor de vereniging zeer erken telijk is. Het concours-hippique te Bergen op Zoom geniet de grote be langstelling van Neerlands beste rui ters. Ruiters als Jaap Rijks, J. Grup- pelaar, N. Uytendaal, W. Hendrikx, S. Pruikenmaker, ir. P. de Gruyter, Lt. t.z. H. Scheeren, de amazone mevr. P. v. Loon, C. Kouwenberg en nog zovele anderen hebben op „Kijk in de Pot" in de loop der jaren gestreden om de eer en de bekers. Ook dit jaar treffen we onder de deelnemers de bekende namen van ruiters en ama zones aan. Zo Jaap Rijks (vorig jaar absent door zijn vertrek naar Kru- gersdorp in Zuid-Afrika) die Neer lands beste ruiter genoemd wordt. Zo zullen op Tweede Pinksterdag in „Kijk in de Pot" vele sprongen gemaakt worden. Of ook niet. Want dit is een beste sprong geweest tijdens een der laatste concoursen te Bergen op Zoom. De foto toont het paard Romanichal met op zijn rug Jaap Rijks Daar het de hele week uitsla gen heeft geregend, zal er deze keer niet veel plaatsruimte zijn voor mijn gerenommeerde Com- mentarii de bella Columbia, as ge dikkels latijn sprikt! Zo niet, doet het maar in uw pet. We zullen van wal steken met Vil voorde in de C.C. Breda met 3286 duiven. Ik geef u de eerste twintig, dat zal wel genoeg zijn: 1 A. Hendriks, 2 en 3 M. Joosen (12 mee), schitterend gepakt, 4 Piet Netten, 5 en 9 de grote kampioenen Gebr. Schuurmans (14 mee), 6 C. Beusenberg, 7 F. Vrins, 8 Chr. Bastiaansen, 10 J. de Wijs, 11 Jac. Kouwenberg. 12 Ant. Jansen, 13 H. C. Verheijen, 14 C. Vrins (niet te kloppen). 15 Ant. v. Aert, 16 Gebr. Oomens (46 mee), 17 A. v. Stokkum, 18 A. M. Aart, 19 en 20 C. C. van Dongen enz. De serie van honderd is voor Kiske Vrins, die van vijftig voor Piet Martens. Vele grote kampioenen stonden met platte banden, doch niet getreurd, morgen komt er weer een dag. Dinteloord in „De Luchtbode": 1 Kurst-Duyvelaar, 2 A. Timmermans, 3 en 8 de gevreesde Piet Mangelaars, 4 en 5 Spaar de Geus, 6 A. J. Nieuw- land, 7 W. Saarloos, 9 D. Boluyt en 10 Pol Pietjouw. Halsteren „De Luchtgids": 1 en 6 M. P. Buuron, 2 Ch. v. Aart, 3 Jan Jonkers, de Angouleme-kampioen, 4 P. de Koning, 5 Tiest Stok, 7 Flip v. Elzakker. 8 Piet Langenberg, 9 Adr. Her mans, 10 M. Akkermans enz. Er vlogen 383 duiven. Bergen op Zoom „De Reisduif", ge vestigd bij M. Verpalen Jzn.: 1 en 4 Gebr. Uitdewilligen, 2 B. Hopmans, 3 en 9 A. Tempelaars, 5 Jac. God drie, 6 J. C. Tiberius. 7 F. Vlegels, 8 P. Kats, 10 A. Schouteren enz. Idem „Het Fort": 1 C. de Groot, 2 en 3 Gebr. de Rooy, spelen ook mooi, 4 C. v. de Wijngaard, 5 L. Ja cobs, 6 en 10 C. Schoonen, 7 J. de Boef, 8 Gebr. Goossens, 9 J. Zwanen enz. Nieuw Borgvliet „Nooit Gedacht": 1 F. A. Goossen, 2 L. Groffen, 3 P. de Waal. 4 J. Augustijn, 5 C. Verhees, 6 Jac. Brouwer, 7 J. Verduit, 8 Gebr. van Geel, 9 Gebr. de Nijs, 10 Gebr. Nuyens enz. De VBP te Bergen op Zoom, geves tigd bij van Coppenolle in „De Ko renbeurs", vloog geen Vilvoorde maar Quievrain, wat mij natuurlijk het zelfde is: 1 en 5 Koos Weijdt, 2 en 6 P. Mertens, 3 J. Alleman, 4 Th. Fran ken, 7 C. Iriks, 8 J. v. d. Wijngaard, 9 S. Zandbergen, 10 J. Sep enz. Er vlogen 686 duiven, wat niet misse lijk is. Chaam „Gevleugelde Vrienden": 1 A. Vermeer, 2 W. v. Heijst, 3 W. Lug- ters, 4 W. Mosselveld, 5 'M. v. Wan- rooy, 6 H. de Man, 7 B. Kemmeren, 8 A. Couwenberg, 9 Th. Netten en 10 J. v. d. Berg. Kaatsheuvel KPV: 1 Adr. Geerts, 2 B. Struys, 3 en 10 J. Ansems, 4 G. Paulissen, 5 H. Cornelissen, 6 en 8 C. Hendriks, 7 Jos. van Engelen, 9 C. van Boxtel enz. NIEUWE MAATSCHAPPIJ Bij Piet Vermeulen aan de Haagdijk te Breda is een nieuwe maatschappij opgericht, die luistert naar de schone naam „Cher Ami". Voorzitter is de grote kampioen Piet van Gerven. secretaris de heer Janus Roks. Ook de beroemde gele truidrager Stop ie Granse zit er met zijn tractement tussen. Allemaal goede vrienden, naar u ziet. NAC gaat vanavond naar Sparta om een partij voetbal weg te geven, waar ze in Rotterdam een puntje aan kunnen zuigen. Naar ik verneem is Canjels in superforme, hij zal dan ook enige kanonschoten lossen dat de vellen er af vliegen. Ook de Dikke Bruine zal met zijn presentie aan wezig zijn. Houdt Louiske Overbeeke in de gaten, ik zag hem van de week al bezig zijn schoenen in te vetten met hazenvet. Wat de Puck betreft, die is in geweldige conditie, hij heeft trouwens altijd een asem gehad als een paard. In België zijn de (kleine) halve fondvluchten volop aan de gang. De strafste spelers in het Antwerpse zijn de Nederlander M. v. Tuyn, voorheen te Dongen en Leon Borin. Ook Gust Ducheyne pakt weev goed. De andere favorieten zijn van hun kot nog niet gekomen. UIT DE VLAANDERS Effenaf formidabele uitslagen wor den gemeld uit de Vlaanders, in de eerste plaats van mijn vrienden Stael_ Vandaele te Oostende. Op een groot regionaal concours van Dourdan waar achthonderd duiven vlogen, pakken zij er, tegen al de kampioenen van de kust maar liefst zeven bij de tien eersten! Moet er nog zand zijn? In de streek van Kortrijk zetten Valeer DesmetMathijs van Nokere en Alois Vaernewijck te Waregem, al hun tegenstrevers knock-out. Valeer Desmet beent ze in „De Getrouwe Reizigers" te Deerlijk uit met: I 2 3 5 6 8 13 19 24 en 25; hij is natuurlijk met heel de (gewaar borgde) poulekas op de loop. Wies Vaernewijck veegt ze op dezelfde Dourdan met: 1 2 3 en 17 van de kaart! Er vlogen hier 761 uitgelezen vliegers, waar zwaar geld op stond. Bij aLle schone vrouwen is Loda favoriet! Ook de mannen spreken er met lof over. Naar 't schijnt wordt de gevreesde ziekte ornithosis er doel treffend door bestreden. Ik krijg al thans berichten van sjarels. die een paplepel Lodaline op een liter drink water doen en er hun duiven in de kortste keren mee van het snot af helpen. U moet het niet beschouwen als reclame, wel als het goedkoopste middel dat er bestaat, bij mijnheer den apotheker zijt u vermoedelijk duurder uit. De kunst moet weliswaar betaald worden, maar deze tip van mij krijgt u gratis. Gewoon cadeau voor niks. U hoeft er zelfs geen dankje voor te zeggen. PONT ST.-MAXENCE En dan schakel ik nu over naar Pont %t.-Maxence! In de Bredase Bond vlogen er 2322 en het is de watervlugge W. Henze (en zonen) die met twaalf seconden voorsprong op de grote kenner en speler A. Delhij, als eerste over de eindmeet bolt. De goeie van Keesje van der Linden wint de derde prijs (tot twee knaken). Hier zijn de eerste twintig: 1 W. Hen- ze, 2 A. Delhij (met ras van Frans Heyblom, gekruist met Hermans en Buelcns), 3 C. van der Linden, 4 P. v. Althuis, 5 J. Sips, 6 M. Pellenaars. 7 A. Blewanus. 8 P. Hagenaars, 9 P. Hojka, 10 H. J. Lammerse, 11 L. v. d. Westen. 12 J. M. Arnst, 13 A. Verschuren, 14 C. Bastiaansen, 15 de Jong Ko, 16 Gebr. Oomens (54 mee), 17 G. v. Steen, 18 Stop le Granse, 19 G. v. Erp, 20 L. Remie enz. enz. De beste speler van Breda A. van Sluys wint met 25 en 54 de serie van honderd plus de fiets. Vlak an ders Jan Sloekers ook niet uit want hij is met de serie van vijftig weg. Op 2 juni a.s. geeft de C.C. Roo sendaal haar beroemde bondsconcours van Angouleme. Voorzitter Segcrs roept ons allen op er een pauwstaartje voor gereed te maken. Het mooie van dit concours zijn de bons waarop grote prijzen tc winnen zijn maar waarvan niemand er meer dan twee kan kopen. De gemiddelde liefhebber heeft er dus evenveel kans naar als de massale inkorvers! Goed bekeken, mannen in Roosendaal; de stem van de roepende in de woestijn wordt bij u verstaan. Terheijden Pont St.-Maxence: 1 Jo Stroop (die er glad bovenop is). 2 L. Stroop, 3 en 8 Gebr. van Bekhoven, 4 6 en 9 M. Diepstraten, 5 M. de Peijper. 7 Jantje Schets, 10 Damen- Kuys enz. Met vriendelijke dank aan Giel. C. C. Nieuw Ginneken. Alhier wint een broer van de gevreesde „Blau we" van Frans Heyblom, eenmaal de schrik van de Baronie, de eerste prijs met 4 seconden los vooruit op de „Rooie Sjef" van van Eii-de Weerd: 1 Frans Heyblom, 2 van Eil- de Weerd, 3 en 4 Marijn Martens, in dezelfde seconde, 5 de rappe Jan An- tonissen, 6 Jan Martens, 7 C. Wij- gaerts, 8 Koos de Kort, 9 Piet van Eijnatten en 10 Kest Martens (en zo nen), harde vliegers). In de Kring is de uitslag ook al bekend: 1 A. v. Tilburg te Baarle- Nassau, 2 en 5 H. Jansen te Rijen, 3 en 4 Edmond van der Flaes te Baarle-Nassau (groot kampioen), 6 J. Cornelissen te Gilze, 7 Gebr. Aarts te Gilze, 8 P. van Loon te Chaam, 9 H. van de Poel te Hilvarenbeek, 10 Alf. Metsaars te Rijen enz. C.C. Bergen op Zoom en omstreken: 1 Jac. Brouwer, 2 Nardus Stok, 3 Gebr. de Nijs, 4 M. P. Muuron, 5 L. Vos, 6 en 11 Jan Jonkers en Geert van Turnhout. 7 A. Vercammen, 8 A. v. Elzakker, 9 C. v. d. Zande, 10 C. v. Aart, 12 P. Demmers, 13 Piet Bruys, 14 L. Nijssen, 15 Flip van Elzakker, 16 A. Verbiest, 17 A. Bom, 18 F. Vlegels, 19 Pietje Langenberg Azn., en 20 A. J. Langenberg enz. Er vlogen 1341 duiven. VBP met 756 duiven: 1 en 13 J Weischot (harde vlieger), 2 A. de Ron, 3 Cor Henning, 4 en 18 P. Mer tens, 5 Cor Stoop, 6 J. Segcrs, 7 C. de Bonte, 8 J. Nuyts, 9 C. Augustijn, 10 H. van Dijk, 11 Gebr. Tebbens, 12 J. de Moor. 14 J. Iriks, 15 Koos Weijdt, 16 en 20 C. Paassen, 17 A. Geers, 19 F. van Overveld enz. enz. De kruikjes „Ouwe Jen", geschon ken door de heer van Coppenolle, werden gewonnen door de heren C. Augustijn, C. Paassen, W. Leyten, A. M. Buuron en P. Mertens. de vijf onderste van de poulebrief. Hopelijk wordt het geen voetstuk. KPV te Kaatsheuvel met 643 duiven- 1 W. Oomis, 2 7 en 11 Chr. van Heeswijk. 3 en 8 J. v. Riel, 4 Fr. v. d. Assem, 5 en 9 J. van Hceswiik, 6 C. de Bondt, 10 A. Priems, 12 A v. Boxtel, 13 M. Lensveld, 14 W. Ha mers en 15 L. Ververs enz. Tot slot „De Luchtbode" tc Dintel oord en de rest blijft liggen tot toe komende week: 1 C. v. d Wegen 2 C. de Geus, 3 4 en 5 C. den Hollan der, 6 L, de Jong, 7 P. Timmermans, 8 Pol Pietjouw, 9 A. Timmermans en 10 N. de Zwart. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE Uit eigen omgeving komen dit jaar o.a. Rob Kouwenberg (Woensdrecht), v. de Meer (Pindorp), die onder aus piciën rijdt van Tex Vandervalk, de sheriff uit het Wilde Westen, die mo menteel verblijft in de Wouwse Plan tage. Een nieuw duo zal uit Bergen op Zoom acte de présence geven n.l. mr. Lap en de heer v. Vugt. Beiden nemen deel aan het springconcours L Voorts komt de heer W. v. d. Kar uit Hoogerheide met het bekende paard C'est-sa-Soeur. Bij het num mer éénspan-trekpaarden treffen we Weer de bekende namen aan van H. Brooymans uit St. Annaland en M. Geuze uit Oud-Vossemeer. alsmede C. Hage en L. Koopman uit Kruisland. Verder komen nog de prominente fi guren uit het Olympiade-arsenaal, o.a. Ben Aarts. Bertie Uitendaai, mej. Tach en vele anderen. De Bergen op Zoomse amazone mevr. de Ruiter zal deelnemen aan het nummer „schoon ste rijpaard," waarvoor zich 8 deel nemers hebben opgegeven. PROGRAMMA Het programma, dat rijk bezet is, wordt geopend met het springcon cours L. Voor de eerste prijswinnaar is een medaille geschonken door Z. K. H. Prins Bernhard, benevens de zil veren wisselbeker. Aan het L spring concours nemen 38 ruiters en ama zones deel. Voor het jeugdnummer hebben zich 13 kinderen laten inschrijven. Het te rijden programma zal worden gecom mandeerd door W. Vermunt, 's Mid dags is er een jeugdspringconcours. Een zeer belangrijk punt uit het pro gramma is ongetwijfeld het spring concours M. A. om de beker van de gemeente Bergen op Zoom, welke het vorig jaar gewonnen werd door J. Gruppelaar uit Ede met Poco-Perico- loso. Dit springconcours zal gevolgd worden door een concours voor het elegantste rijpaard, het best voorge reden door een dame. Ais speciale attractie heeft men dit jaar barrière-springen welk nummer open staat voor alle paarden. Deze wedstrijd wordt gereden over 6 ach ter elkaar geplaatste bomen op 11 meter afstand. Op de renbaan van Bergen op Zoom zal de jachtrit met eindloop „in flying start" plaats vinden. Volbloeds zuilen drie ronden af moeten leggen, niet-volbloeds 2 ronden. OOK LANDBOUWPAARDEN Ook de landbouwpaarden komen op dit hippisch feest aan bod, en wel bij het concours eenspannen stamboek merries, en eenspannen tuigpaarden. Het concours voor tweespannen stam boekmerries komt ditmaal te verval len. Rest ons nog te vermelden dat de tribune-accomodatie is verdubbeld en de zitplaatsen op de 1ste en 2de rang belangrijk zijn uitgebreid. Bergen op Zoom is klaar om zijn hyppische gas ten te ontvangen. De 25 km straten- loop, welke de S.V. Olympia '47 orga- niseert in Bergen op Zoom, start en eindigt op het hippisch feestterrein. (Advertentie) JUNKER RUH gasfornuis Populair model f 195.- Het Zwaluwenelftal voor Roosendaal Het Zwaluwenelftal, dat heden, za terdag, te Roosendaal tegen de En gelse club Middlesex Wanderers speelt, is als volgt samengesteld: Doel: van der Land (HBS). Achter: Stoker (Brabantia) en Ruisch (VUC). Midden: Roos (VCS), Beckers (Spel. Emma) en Sonneveld (Sparta) Voor: Van der Horst (Velox), Uyt- tenbosch (Velox), Heymans (LFC) Luyten (Neptunus) en de Kleermae- ker (Blauw Zwart). De wedstrijd wordt geleid door de heer Verkerk uit Vlissingen. Voor het eerst is in West-Duitsland, en wel in het Fictotelgebergte, ura nium 235 gevonden. TDit is bekend gemaakt door de Eisenwerke Maximiliaan Huette A.G., die exploratierechten in dit gebied heeft. De maatschappij gelooft, dat het mineraal in exploiteerbare hoe veelheden aanwezig is.

de Stem | 1956 | | pagina 9