SPORT- en SPEL-momenten PAPIER VOOR PEN Mensen en ü&uzm ONZE PUZZEL De Kroniek van Tak ^agWaïs Peütem (/eZufMcs met melk meer mans ESSO EXTRA MOTOROIL DERDE BLAD ZATERDAG 19 MEI 1956 Even Wat Russen - Definitie - Sport - Diploma - Eigen Voetbal Petje Af Duidelijk Voorbeeld Heren En Zo Eerlijker Goede Verdiensten Vertegenwoordiging Kaapse kleurlingen ESPANA 26 ct Handvest Begrotingsoverschot in Ver. Staten Financieel verslag van de E.K.S.G. etten vierde koninginnefeest. Brandpunt van Nederlandse cultuur in de jaren negentig van de vorige eeuw W aarom n Vlaming? breda grootstad' de bredase politie vastlopend verkeer ons politiebureau zeeuw sch-vlaamse vogelwereld verantwoordelijk heid dit gaat te ver met de nieuwe Met Esso bent U beter uit OPLOSSING. heide keuk., f 11-25 ve: W. 446 - 23706 ek van- objec- n land- ige er- L. A Jeieren- 52 Paol, •en een bel. ter. taart 639 fcEN Citroen te koop Zand- bl. 357. cabrio- ;e Cap- 1. 29. merk een pe- vragen 633 agcnon- 156, ^ruilmo- 23708 De Russen doen het degelijk. Hun ploeg voor de Olym pische Spelen in Melbourne zal uit ongeveer 550 personen bestaan, daarbij inbegrepen 30 arbiters,, 20 journalisten en een aantal gedelegeerden voor de verschillende congressen. Wat de voorbereiding betreft is niets aan het toeval over gelaten. Zo zal een aantal koks het gezelschap vergezellen, voorzien van overvloedige levensmiddelen: varkensvlees, kalfs- en rundvlees. Yoghurt en niet te vergeten boekweit voor de „kasja", het nationale gerecht, \jraar de Rus niet buiten kan. Rusland zal te Melbourne uitkomen in alle nummers, be halve in hockey, een tak van sport die er weinig of niet be oefend wordt. (Advertentie) In de finale om de Engelse „cup" is naar men weet doelver- dediger Trautmann aan de nek- wervels gewond. Dezer dagen heeft zich een overeenkomstig ge val tijdens een voetbalwedstrijd te Kuebelberg in het Saargebied voorgedaan. De 29-jarige Robert Geier werd, toen hij een schot op zijn doel afweerde, zo ernstig aan de ruggegraat verwond, dat hij onmiddellijk naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, waar hij aan de gevolgen van de ver wondingen is overleden. Gerard Grant, professor in de wijsbegeerte aan de universiteit van Loyala, heeft in een radio rede verklaard dat het amateuris me in de atletiek een overblijfsel van Brits snobisme was. Hij zei dat de Verenigde Staten hun at leten behoorden te subsidiëren, precies,' zoals de Russen het te genwoordig doen. Grant zei ver der, dat het amateurisme lang geleden begonnen was, toen de z.g. ,,heren"-roeiers het onbillijk achtten tegen zeelui van beroep te moeten uitkomen. Ik geloof, dat het water kouder is dan wij denken. Op voorstel van de Italiaanse scheidsrechtersvereniging zal de Italiaanse voetbalbond aan de clubs uit de eerste divisie formu lieren zenden om te weten te ko men, hoe de besturen denken over het aanstellen van buitenlandse scheidsrechters bij de competitie wedstrijden. Deze scheidsrechters zou men willen aantrekken uit Zwitserland, Frankrijk en Oos tenrijk. De clubs, die er prijs op stellen, zouden een buitenlandse scheidsrechter krijgen, wanneer men tenminste met de bonden van deze arbiters tot overeenstem ming kan komen. De Italiaanse scheidsrechtersvereniging hoopt, dat hierdoor een einde zal komen aan het wekelijkse geharrewar met clubs, die menen partijdige referees op hun dak te krijgen. Na een tweedaags congres werd besloten tot instelling van een „Europees sport-diploma"De genen, die hiervoor in aanmerking willen komen, ondergaan eerst een medisch onderzoek waarna zij aan een aantal eisen op sportge bied moeten voldoen. Zij dienen verder de eisen, gesteld in het „Europese handvest voor de sportman", na te leven. Het con gres nam een resolutie aan, waar in wordt gezegd, dat het „Euro pese sportdiploma" is ingesteld om „een keur van sportmannen en sportvrouwen, die verenigd zijn door één ideaal, te onderschei den". Commissies zullen in de elf landen propaganda maken voor het handvest. De Italiaanse renners hebben het er in de Ronde van Spanje niet slecht afgebracht. In to taal verdiende de pl-oeg 495.750 pesetas (ongeveer 45.000 gul den). De Spanjaarden bleven slechts weinig achter bij de Ita lianen. Zij vergaarden 493.525 pesetas. Daarna volgde de Bel gische v'oeg met 233.800 pese tas. Conterno (It.) was, ook fi nancieel, de sterkste troef voor zijn ploeg. Hij fietste niet min der dan 273.850 pesetas (bijna 25.000 gulden) bij elkaar. Ook de Spanjaard Lorono, met 121.500 en de Belg van Steen bergen, met 106.800, bleven bo ven de 100.000 pesetas. Twee Kaapse kleurlingen-kiezers, William David Collins en Andrew Ja mes Brikkels, hadden bij het opperste gerechtshof van de Kaapprovincie de geldigheid betwist, van door de Zuid- af rikaanse volksvertegenwoordiging aanvaarde wetten, waarbij de kleur lingen-kiezers uit de Kaapprovincie van de gemeenschappelijke kiezers lijst worden afgevoerd en op een af zonderlijke lijst vermeld. Het hof heeft thans de klagers in het ongelijk ge steld. Deze zullen thans in beroep gaan bij het Zuidafrikaanse opperste ge rechtshof, dat deze zaak waarschijn lijk in oktober of november a.s. in behandeling zal nemen. Nog gauw even het petje af voor de conditie, waarin de top- voetballers van vandaag de dag moeten verkeren om twee maal drie kwartier tempo-spel te kun nen brengen. Wij hebben het twee maal een half uur geprobeerd in de wed strijd, die journalisten en kunste naars woensdag in Tilburg speel den. De eerste vijf minuten wa ren goed. Er waren gedachten aan hattricks en sluwe trucjes, aan ouderwets breedte—voetbal en tac tisch inzicht. Precies, zoals de mensen dat van de „goeien" ver wachten. Maar na die vjjf minuten ver dwenen de rose bespiegelingen en bleef alleen de harde werkelijk heid van steeds schaarser wor- dender adem en spieren, die op eens heel gek en onwillig deden. Na de hervatting restte niets dan een bar verlangen naar het einde. De kijkers bij ons vreemdsoor tige duel waren van hartelijke komaf. Zij begonnen te lachen en troostend te roepen, toen het echt niet meer ging. Het lot van de „echten" is anders. De hoofd klassers worden uitgekreten als het hen na vier kwartieren niet meer zo vlot afgaat. Ze krijgen fluitconcerten. Als men het in alle onschuld zelf eens heeft geprobeerd, ziet zo'n wedstrijd, zo n wedstrijd bo vendien waarin alles op het spel staat, er meteen heel wat moei lijker uit. (Al hebben de hoofd klassers het grote voordeel, dat ze een aardig centje overhouden en amateurende journalisten en kunstenaars alleen stijve spie ren....) a gentleman's cigar Meer dan zestig afgevaardigden uit elf Europese landen, waar onder Nederland, hebben in Ge neve vergaderd over het ontwerp van wat genoemd wordt ,,het Europese handvest voor de sport man". Hogan is geweldig in de ver dediging..,. Het Amerikaanse ministerie van Financiën verwacht thans, dat het be grotingsoverschot in het op 10 juni a.s. eindigende belastingjaar 1.8 mil jard dollar zal bedragen. In het begin van dit jaar werd het overschot ge raamd op 230 miljoen dollar. Door dit overschot zal een zeer welkome vermindering van de enorme natio nale schuld der Verenigde Staten mo gelijk worden, zo verklaarde de mi nister van Financiën, G. Humphrey, bij de bekendmaking van de herzie ne raming. (Advertentie) De financiële afdeling van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft haar eerste financiële verslag gepubliceerd, dat betrekking heeft op de jaren 1953 tot en met 1955. Daarin wordt medege deeld, dat de heffingen, die de Hoge Autoriteit gelegd heeft op de kolen- en staalproduktie in de aangesloten landen, in genoemde periode een be drag van 140 3 miljoen dollar heeft opgebracht. Van dit totaal bedrag werd door West-Duitsland 47 procent betaald, door Frankrijk (Saargebied) 29 procent, door België 11 procent, door Italië 6 procent, door Nederland 4 procent en door Luxemburg 3 pro cent. Volgens het rapport ging het groot ste deel van de geïnde bedragen naar het garantiefonds, dat thans 95 mil joen dollar groot is. Deze zomer zal dit garantiefonds vermoedelijk 100 miljoen dollar groot zijn. Nadien zal er niets meer aan worden toegevoegd. Verder ging 15.9 miljoen dollar naar een fonds voor de wederaanpassing van werkloos geworden arbeiders uit de kolen_ en staalindustrie. Een be drag van 3.6 miljoen dollar werd gereserveerd voor onderzoekingswerk en 24.5 miljoen dollar voor admini stratieve uitgaven en onverdeeld saldo. Om het kort te zeggen: „Ik miste een verslagje van het verloop van de boven genoemde feesten in Etten". Al ben ik de journalistieke kunst niet machtig, toch wil ik trachten in dit schrijven dui delijk te zijn. Het gehele verloop van de dag was slecht gevuld en wat gevuld was vond ik droevig. Uitgezonderd de kinderaubade en kinderspelen, welke mij weer in de sfeer brachten, toen ik zelf met schorse stem het Wilhelmus zong. De lege mid daguren brachten mij vervelende mo menten met eerlijk gezegd, lust om het volgend jaar maar te werken. Lege mid daguren zult U denken. Er was toch een voetbalwedstrijd? Inderdaad. Maar al ben ik dan ook lid van ons Internos in principe bleef ik thuis, omdat het me kwelde om op een dergelijke feestdag, 50 cent entree te heffen. Waarom niet gekostumeerd of iets dergelijks zoals in vroegere jaren? 's Avonds, getooid in vol oranjef naar het Koninginnebal op de Markt maar wederom werd de neus gestoten toen ik daar entreebewijzen zag van eenhonderd en vijftig centen. Met twee personen 1,00 voetballen en f 3,00 dansen en dan op een verjaardag van onze Koningin. Waar is de tijd gebleven dat we elkaar gezellig en eensgezind onder de arm pak ten, dansten en in een triomfantelijke lampionnen- of fakkeloptocht naar het vuurwerk gingen kijken? M'n petje af voor Leur: déar wordt eensgezind ge feest, het bal-champêtre stond voor een ieder open. Ik vind dit alles niet juist. Laat ons die ene feestdag, die ons nog rest ter ere van het Koninklijk Huis samen vieren OPMERKER (Naam van inzender is de redactie bekend). Publikotl» Nederlond: NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Brandt Corstius verschenen en toen de promovendus met zijn proefschrift I terwijl hij klaar was bleek Anton van Duinker ken in zijn „Tijdperk der Vernieu wing van de Noordnederlandse Let terkunde" meer dan tien bladzijden voor De Kroniek gereserveerd te heb ben. EEN STOERE ZEEUW. Van 1895 tot 1907 verscheen te Amsterdam een algemeen weekblad, dat De Kroniek heette en dat een niet te schatten invloed heeft uitgeoefend op het Nederlandse geestesleven in de jaren rond de eeuwwisseling. Het was een brandpunt in de jaren Negentig, zoals De Nieuwe Gids een brand punt was in de jaren Tachtig. Aan de 13 jaargangen van dit voortreffelijk tijdschrift heeft dr. Walter Thys een uitvoerige itudie gewijd, die het licht zag bij de Wereld-Bibliotheek te Amsterdam-Antwerpen. Men zal zich afvragen waarom een Antwerpenaar de geschiedenis van dit typisch Amsterdamse periodiek moest schrijven. Dr. W. Thys die op het ogenblik assistent aan de'univer siteit van Gent en lector aan die van Ri.isel is, promoveerde te Gent met deze dissertatie en het was zijn pro motor dr. Frank Baur, die hem dit onderwerp suggereerde. De schrijver was met zijn onderzoek begonnen te Antwerpen en Gent en kon dit in Amsterdam, Leiden en Den Haag oot tzetten dank zij een reisbeurs, hem in 1946 toegekend door de Tech- ni-che Commissie ter uitvoering van het Belgisch-Nederlands Cultureel Accoord. Het manuscript werd bo vendien bekroond in een prijsvraag van de Koninklijke Vlaamse Acade mie voor Taal- en Letterkunde. Vanzelfsprekend is dit boek niet de eerste publicatie over De Kroniek, Dr. Thys heeft naarstig alles bijeen gezocht vat er in de loop der jaren over dit onderwerp van de pers •(warn. Dr. Garmt Stuiveling, Ger- ben Colmjon, J. Huizinga en J.F. Ankersmit hadden al beschouwingen van enige omvang aan De Kroniek gewijd De belangrijkste was evenwel de artikelenreeks van dr. O. Noor denbos in De Gids. geschreven op in stigatie van dr. Gerard Brom. Deze trits was bedoeld als een opwekking om aan dit onderwerp een meer uit gebreid onderzoek te .zijden, op wel- mrvli'ia0! K *?r' Thys 's ingegaan. Inmiddc s was in Apollo nog een be langwekkend artikel van dr. J C rant om er de rubriek Buitenland te verzorgen. In deze periode ontmoette hij dr. F. M. Wibaut, eveneens Middelbur ger van geboorte. Beiden sloten zich aan bij een groepje, dat zich rond Multatuli schaarde. Volgens dr. Stui veling werden hier wellicht bij de li berale Tak en de van huis uit katho lieke Wibaut de eerste kiemen ge legd voor hun latere overgang naar het socialisme. Toen Pisuisse in 1882 vertrok werd aan Tak het Hoofdredacteurschap aangeboden. Hij zocht echter liever een werkkring in de hoofdstad, maar kwam geregeld in zijn geboortestreek terug om er zijn vacantie door te brengen of er zijn familie te bezoe ken. In de Groene Amsterdammer schreef hij Middelburgse Brieven, ter wijl in de Middelburgsche Courant Amsterdamse Brieven van zijn hand verschenen. Op 24 augustus 1907 overleed hij ten gevolge van een hartverlamming zijn jaarlijkse vacantie 1903 hoofdredacteur van Het Volk als opvolger van Troelstra en in 1905 lid van de Tweede Kamer. Het is be grijpelijk, dat De Kroniek onder de politieke bedrijvigheid te lijden had. Daar kwam nog bij, dat enkele wer kers - van - het - eerste - uur zich terugtrokken: Alphons Diepenbrock om principiële redenen, Jan Kalf om dat hij naar het katholicisme over ging. Niettegenstaande de politieke ge zindheid van Tak was het sociale ele ment in De Kroniek toch niet het voornaamste. Ook het literaire stond niet voorop. Belangrijk scheppend proza is er weinig in afgedrukt en dichters als Boutens, Leopold, Hen riëtte Roland Holst werkten er niet aan mee. Abraham van Collem was een der weinigen, die regelmatig poë zie bijdroegen. HET GRAFISCHE WERK, Redacteur van De Kroniek was Pie- ter Lodewijk Tak, wat men noemt een stoere Zeeuw. Deze celibatair, van wie Carry van Bruggen getuigde, dat in hem de Nederlandse journalis tiek wellicht haar uitstekendste beoe fenaar verloor, was van liberale hui ze. Uit de schaarse biografische ge gevens (het boek, dat Henriëtte Ro land Holst aan het schrijven was, is ten gevolge van haar dood nooit ver schenen) weten we, dat hij uit een gezeten familie op 24 september 1848 te Middelburg geboren is. Hij bezocht daar de lagere school en studeerde onder rector Polman Kruseman aan het gymnasium en werd weldra de primus van zijn klas. Later verklaar de deze rector: „Onder mijn oud- leerlingen zijn er die minister, lid van de Hoge Raad en van de Raad van State werden, maar de begaafd ste van alle blijft Piet Tak." IN DE JOURNALISTIEK. nam op „Duinvliet", het buitenver blijf van de familie Tak te Dom burg. Zo had hij op zijn geboorte eiland Walcheren de eeuwige rust ge vonden, nauwelijks 59 jaar oud. Zijn begrafenis te Middelburg werd een machtige demonstratie van de zijde der arbeidersklasse. Een week na dit verscheiden kwam het laatste nummer van De Kroniek uit. Daarna werd de herinnering aan de gestorven vriend en leider leven dig gehouden in een rouwnummer, een herdenkingsnummer en een bun del herdrukken. In Alkmaar werd een straat naar hem genoemd en in Am sterdam een plein. KNAP OVERZICHT In 1867 vertrok Tak naar Leiden om er in de rechten te gaan stude ren. Tien jaar later dook hij weer op in zijn geboortestad waar hij zich onder Pisuisse als tweede redacteur verbond aan de Middelburgsche Cou- In verscheidene hoofdstukken geeft dr. Thys een bijzonder knap over zicht van het leven en streven van De Kroniek. Er is wel eens gemeend, dat het blad werd opgericht uit on tevredenheid over de wijze waarop in De Amsterdammer het maatschap pelijk en staatkundig leven bespro ken werd. Dit blijkt niet juist te zijn. Het ging om het artistieke leven. Nauurlijk had Tak zich bij het Tweemaandelijksch Tijdschrift van Verwey en van Deyssel kunnen aan sluiten, maar dit duo wilde liever niet de naam van een socialistische redac teur aan zijn blad verbinden. Wei- dicht heeft het voorvoeld welke rich ting Tak zou uitgaan. In 1899 werd hij lid van de S.D.A.P., daarna raads lid van Amsterdam, lid van de Prov. Staten, lid van het Partijbestuur, in Dit boek van dr. Thys maakt wel duidelijk, dat de uitzonderlijke bete kenis van De Kroniek gelegen was in de platen en prenten, die door de besten onder de grafische kunste naars geleverd werden. Denken we maar eens aan de fraai getekende portretten van Jan Veth, de politie ke prenten van Antoon Molkenboer, de tekeningen en litho's van H.J. Ha verman, Theo van Hoytema en A.J. der Kinderen. En niet te vergeten de rijke bijdragen van Marius Bauer, Van de latere monumentale kunste naars Willem van Konijnenburg, R. N. Roland Holst, Jan Toorop vindt men de eerste werkstukken in De Kroniek opgenomen. De betekenis van het blad voor ons toneel was eveneens zeer groot. De compositie va: het boeiend ge schreven boek brengt mee, dat de schrijver nogal dikwijls in herhaling valt. Voorts komt de objectiviteit enigszins in het gedrang: alles wat ten gunste van Tak te berde is ge bracht, wordt breed uitgemeten, maar de kritiek wordt met enkele niets zeggende regels afgedaan. Voor het overige niets dan lof, ook voor de keurige uitvoering waarin de Wereld-Bibliotheek de kloeke band uitgat Een aantal weinig bekende platen en foto's verluchten het ge heel. Ten slotte mogen de uitvoeri ge registers, die aan de tekst zijn toegevoegd, niet onvermeld blijven. Ze bevatten alle bijdragen uit de 662 Kroniek-nummers, alfabetisch naar de auteursnaam gerangschikt. Met een uitgebreide bibiiiografie maken ze dit boek van dr. Thys nog waar devoller. dan het op zichzelf al was W. VAN DER VELDEN Vorige week trof ik een stukje aan in deze rubriek over het optreden der Bredase politie en enkele weken gele den er een over hetzelfde onderwerp. 't Is toch gemeen, hoor ik velen zeg gen en ja, zo lijkt het ook inderdaad, maar zo is het niet. Daar ik veel vrije tijd heb en dage lijks per fiets er opuit trek, kan ik er wel over meepraten. Volgens mij zijn de agenten dikwijls nog te soepel en worden er ontelbare fouten gemaakt door wielrijders en het verkeer in gevaar gébracht. Wat zegt men b.v. van het plotseling stoppen zon der 'n waarschuwing, van richting ver anderen zonder hand uit te steken, met drieën of vieren naast elkaar rij - Nu onze gemeente ruim lOO.OOo inwo' ners telt, mag verlangd worden, dat op de eerste plaats het centrum van de stad, wat verlichting, bestrating enz. be treft, aan alle redelijke eisen voldoet en zonder nu in allerlei details te willen treden zou ik allereerst de aandacht wil len vragen voor de naaste omgeving van de Grote Kerk, aan de marktzijde, waar als afscheiding een aantal half vergane planken is aangebracht en de tussen ruimte een mestvaalt is. Nu denkelijk Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Wilhelmina binnenkort een bezoek aan de kerk zal brengen, ware het gewenst dat deze rommel nu eindelijk met spoed werd opgeruimd. Hetzelfde geldt ook voor de Haven. Naast een behoorlijke reiniging, dient ook de opzettelijk beschadigde beschoei ing hersteld te wordenf terwijl tevens het onderkomen gebouw van de Vismarkt gerestaureerd en weer met haar oorspron kelijke bestemming in gebruik gesteld te worden. Het zou geen overtollige luxe zijn wan neer 's zondagsmorgens de straten der binnenstad aangeveegd werden. BRED AN A AR. Uw artikeltje „Vastlopend verkeer" in de rubriek Meningen en Commentaren was mij uit het hart gegrepen. Ik meen bijna zeker te kunnen aannemen, dat de schrijver mede de Bredase binnen stad op het oog heeft gehad en dan met name de Haagdijk. Vrijwel dage lijks staat op de Haagdijk aan weers zijden een grote rij auto's geparkeerd. Dat schept gevaarlijke situaties. Met na me in de bocht tegenover de ingang van de Lange Gampelstraat. Een bocht is toch al niet te overzichtelijk en wan neer die nu nog vernauwd wordt door geparkeerde auto's wordt de situatie he lemaal hopeloos. Vooral voor een fietser die uit de richting stad komt gereden. Er komt van de andere kant snelver keer, dat zich tegelijk met de fietsers uit de stad door het resterende nauwe pijpje moet wringen. Hier kan m.i. enkel een parkeerverbod de oplossing bren gen. Aan ruimte is geen gebrek. Aan de kant van de binnenstad is er de Mar- kendaalseweg met zijn parkeerruimten, aan de andere kant ligt de Sehorsmolen- straat die ook heel wat auto's kan her bergen. Iedere dag is daar winst! BREDA, J. L. Als men de laatste jaren de winkelstand bekijkt Van wat ze vroeger waren met heden vergelijkt Dan is het goed te horen wat ieder heeft verwacht Onder de recht gespoten toren de politie is gebracht Nu echter opgepast en 't Is daar hoog en droog Zwaarder nu de lasten de bonnen gaan omhoog Redenen des te meer afstand te bewaren Wees heer in 't verkeer komt allen tot bedaren Hebt U iets gevonden breng het dan weer vlug Waar anderen op stonden de eigenaar terug Wie door verleiding is bezweken komt, daar kan hij van op aan te diep in 't glaasje gekeken op de zwarte lijst te staan Blijf hen steeds uit de handen, ja ja wij menen het Verbreek geen hechte banden, de dienaars van de wet Wij gunnen de politie daarom het nieuw bureau Verminderde klanditie daarbij nog cadeau. BERGEN OP ZOOM, den enz. Zo kan ik maar doorgaan. Zelf ben ik een man (dus geen vrouw!) van 67 jaar en fiets al ruim 50 jaar en ben nog nooit bekeurd. Neen, volgens mij ligt de zaak anders en moet men de schuld niet schuiven op het Bredase politiekorps dat niets meer dan zijn plicht doet. BREDA J. A. van der BROEK Burgemeester Buysenstraat 45. Tijdens het afgelopen „ijstijdperk'' is gebleken dat de gehele Zeeuwsch-Vlaam- se bevolking medeleefde met het wel en wee der in nood zijnde vogelwereld. Door de in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen woonachtige leden van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels en van de Vogelwerkgroep, tesamen met vele niet georganiseerde vogelliefhebbers wordt daarom getracht te komen tot op richting van een Vogelbeschermings- wacht/werkgroep voor geheel Zeeuwsch- Vlaanderen. Het doel van deze vereniging is om te bevorderen dat de huidige vogelstand in Zeeuwsch-Vlaanderen voor het na geslacht behouden blijft en dat deze vo gelstand zo mogelijk verbeterd wordt. Na de afgelopen winter is het zeer noodzakelijk gebleken dat dit met kracht ter hand wordt genomen. Deze vereniging zal trachten haar doel te bereiken langs wettige weg en wel door: a. toe te zien en controle uit te oefe nen op de handhaving van de wettelijke bepalingen zoals deze zijn vastgelegd in de Vogel wet en de Jachtwet; b. het maken van propaganda in de ruimste zin des woords> ter verbreiding van de vogelbeschermingsgedachte; c. bemoeiingen bij overheid, corpo raties en particulieren tot het verwerven van steun bij haar streven. Momenteel wordt getracht een voor lopige inventarisatie van broedvogels te krijgen, opdat documentatiemateriaal voorhanden is. Tevens wordt medegewerkt aan Vo- gelphaenologie. Reeds is medewerking verleend tot het inventariseren van het aantal broedge- vallen van de blauwe reiger in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, welke vogel steeds minder in het onvolprezen Zeeuwsch- Vlaamse landschap voorkomt. Zij die dit streven willen steunen kun nen zich wenden tot het verkrijgen van inlichtingen aan het administratie-adres: Helsinkistraat 2 te Oostburg. Alle inlich tingen en gegevens omtrent de gehele vogelwereld van geheel Zeeuwsch-Vlaan deren worden daar gaarne ontvangen. OOSTBURG, H. ENKELAAR Naar aanleiding van het artikel over de verantwoordelijkheid van de katho lieke arbeider, in uw blad van 11 dezer opgenomen, lijkt het me goed het vol gende hieraan toe te voegen. 1. De KAB heeft, juist om de arbei ders de ontwikkeling te geven die zij bij het dragen van hun verantwoorde lijkheid nodig hebben, de gewestelijke Sociale scholen in het leven geroepen. 2. Uitgaande van de mogelijkheid dat ook de arbeider zelf, straks, middels de doorvoering van de PBO en de daaruit voortvloeiende medezeggenschap in het bedrijf, zitting zal moeten kunnen ne men in de ondernemingsraden, de leer stof aangepast aan deze taak die voor hem is weggelegd. 3. De nieuwe cursus van deze school die voor alle KAB-leden van de kring B. op Zoom toegankelijk is, begint op 1 juni a.s. terwijl de stof zo uitgebreid wordt gedoceerd dat gewoon genoten, lager onderwijs voldoende is om de school met vrucht te kunnen volgen. Opgaven kunnen gedaan worden aan Rector P. Mathijssen, Alg. Burger Gast huis; P. Willems, Classistraat 3 en H. Wakkee, Belvederestraat 13, waar ook alle nadere inlichtingen worden verstrekt. BERGEN OP ZOOM, J. F. A. DAGELINCKX (Advertentie) S. J. De laatste tijd hoor ik dikwijls de verzuchting: „Daar gaat er weer zo een Met diet „zo een", bedoelt men dan een van die vele vrouwen, die er tegenwoor dig een behagen in schijnen te scheppen om schrijlings achter op een motor te gaan zitten. Heeft men er wel eens over nage dacht, wat hiervan de gevolgen kunnen zijn? Zijn het soms een bijzonder soort acrobaten, die onder alle omstandighe den hun evenwicht kunnen bewaren, als men plotseling moet uitwijken of over een steen rijdt. Men denkt toch zeker niet, dat men, zoals vroeger de gewoon te van dames was, op een paard zit. Nu er alom acties gevoerd worden voor veilig verkeer, geloof ik, dat hier een taak ligt voor de politie om deze z.g.n. „moderne zit" te verbieden. Of moet soms weer de bewuste put gedempt worden, als het even bewuste kalf verdronken is. BREDA, A. V. £sso verdubbelt U de levensduur van Uw motor Horizontaal: 1 Omroepvereniging, 4 slede, 6 behoeftige omstandigheid, 10 afgestompt, 11 zonder gezelschap, 14 het zij zo, 16 onmeetbaar getal, 17 meisjesnaam, 18 deel v. Amerika (afk.), 19 zoals de akten getuigen (lat. afk.20 voorzetsel, 21 elke, 23 pers. vnw., 25 afbeelding, 28 betaald zetten, 30 Eng. telwoord, 32 maanstand (afk.), 34 bijwoord, 35 wrede keizer, 37 hevigheid, 42 uitroep, 44 loot, 45 selenium (afk.), 46 deel v. Amerika (afk.). 47 koor, 48 Chin, maat, 49 on handig mens, 53 rekening, 55 water in Friesland, 56 maanstand (afk.), 58 jongensnaam, 59 uitheemse boom, 63 gezichtsopmaak, 65 vr. munt, 66 nobel, 68 verlaagde toon, 70 dubbel klank, 71 zangnoot, 73 vis, 75 meisjes naam, 76 venster, 78 titel, 80 snij- werktuig, 81 slop, 82 naschrift (afk.), 83 zwijn. Verticaal: 1 Smerig, 2 klaar, 3 aan haling, 4 reeds, 5 hond, 6 meisjes naam, 7 hemellichaam, 8 voorzetsel, 9 lidwoord, 10 graafwerktuig, 12 min ne, 13 geest (Fr.), 15 akelige, 17 vrucht, 19 beoefening v. e. bep. sport, 22 Chin, maat, 24 heldendicht, 26 zangnoot. 27 insect, 29 daad, 31 edele, 33 middel tegen koorts, 36 Fr. voeg woord, 38 deel v. d. bijbel (afk.), 39 nieuw (lat.), 40 beetje. 41 meisjes naam, 43 tandeloos zoogdier, 44 stof- maat, 47 zangnoot, 49 heilige (afk.), 50 pl. in Gelderland, 51 tuingereed schap, 52 bode v. e. universiteit, 54 deel v. h. hoofd, 57 gevaarte, 58 ge looide huid, 60 maanstand (afk.), 61 land in Azië, 62 jongensnaam, 64 pl. in Italië, 67 gast, 69 sluis, 72 pers bureau (afk.), 74 leeftijd (Fr.), 77 Eng. voorzetsel, 78 gewicht (afk.), 79 bestaat, 80 pers. vnw. Horizontaal: 1 pardoes, 7 soldaat, 12 ida, 14 emoties, 16 alt, 17 sr, 18 dor, 19 ko. 22 ot, 23 karei, 25 mi, 28 mer rie, 31 armada, 34 b.l., 35 odin, 37 stee, 38 on, 39 mee, 40 ego, 42 ina, 44 k.o., 45 edelman, 48 1.1., 50 land, 52 loon, 54 doorn, 57 notie, 59 re, 61 pp, 62 reu, 64 r.-k., 65 kr, 66 git, 67 ei, 68 ja, 69 dom, 70 nn, 71 or, 72 bon, 74 a.g., 76 pa, 77 kraal, 79 leger, 82 teek, 85 koel, 87 de, 88 san daal, 92 ba, 94 leo, 96 ets, 97 ale, 100 os, 102 snel, 104 stro, 106 n.t., 107 eerste, 110 akelei, 112 me, 113 kadet, 116 dij, 118 n.s., 120 den, 121 as, 123 oir, 125 koerier, 128 ali, 130 hermien, 131 gegeven. Verticaal: 1 pi, 2 ade, 3 ra, 4 oer, 5 em, 6 soda, 7 sire, 8 oe, 9 l.s.k., 10 aa, 11 alm, 12 t.t., 15 torn, 17 stroe, 20 ommen, 21 ambt, 22 or, 23 kei, 24 lat, 26 ia, 27 lans, 29 el, 30 idee, 32 rein, 33 do, 36 nee, 37 som, 39 mond, 41 gld, 43 aloe, 44 ka, 46 dar, 47 ako, 49 l.o., 50 lorgnet, 51 dop, 52 lik, 53 normaal, 55 opera, 56 nr, 57 nu, 58 traag, 60 ein, 63 edo, 65 kop, 71 ork, 72 b.l., 73 nl, 75 gek, 77 keel, 78 ara. 80 eva, 81 robe, 83 ed, 84 ddt, 86 e.a., 88 sont, 89 nel. 90 ass., 91 lark, 93 poel. 95 essen, 98 loods, 99 stil, 101 so, 103 eek, 105 t.a.t., 106 ne, 108 r.m., 109 Oder. Ill lij. 114 aden, 115 enig, 117 die, 119 ski, 121 arg, 122 ale, 123 oh, 124 r.r., 126 oe, 127 ee, 128 a.v., 129 in.

de Stem | 1956 | | pagina 5