ZLM-tentoonstelling verrijst in Domburg De SAMENVOEGING VAN DE BISDOMMEN BIEDT PERSPECTIEVEN Show van zelfgemaakte kleren R.-k. Lagere Landbouwschool te Aardenburg gaf eindles HAMEA '■'JIMIKM: Recreatie-mogelijkheden voor Breskens in de maak NIEUWSTE PLATEN.' ON/ n Mgr. Koenraadt tot de Zeeuwse onderwijzers Woningbouw te Koewacht Pracht! handen DEBRQLME vol Eerst opvoeder dan leermeester Zwembad wordt Kikkerbad Goes als tweede „hars-kamp" Aan de Middelburgse huishoudschool Pastoor Preyers vraagt ontslag Benedictijn benoemd te Hontenisse Programma 's in Zeeland Burgemeestersgezin, als ijlgoed Ouders vergaderden Diocesaan Comité opgericht Meerderheid voor behoud der vrije veren Walcheren MIDDELBURG Zuid-Beveland ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN Extraatje voor het gemeentê-personeel Hoogwaterstanden AXEL HULST Organisatie door kring Walcheren Belangrijk GESLOTEN AGENDA Heden Morgen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 18 MEI 1956 De 24e Zeeuwse kath. Onderwyzersdag, gisteren te Goes gehouden, was een novum ten opzichte der plaats var vergadering. Het was n.l, de eerste maal dat buiten het Zeeuwsch-Vlaamse gewest „verzamelen geblazen" was. Dit stond, zoals zich begrijpen laat, in verband met de her-indeling der bisdommen, die Zeeland onder één kerkvorst bracht en welke ver moedelijk per januari 1957 de samensmelting van de Haarlemse Augus- tinusvereniging met de Bredase K.O.B. tengevolge zal hebben. De dag begon met een H. Mis in de parochiekerk tot intentie van levende en overleden leden der drie afdelingen, welke opgedragen werd door de geestelijke adviseur der eilanden- afdeling, pastoor M. Kuipers uit Yer- seke. De heer P. v. d. Dries uit Goes had de leiding van de koorzangen. Na het H. Offei begaven allen zich naar de zalen van het Schuttershof waar achtien exposanten hun leermiddelen, schoolmeubilair en „aanver wante artikelen" hadden geëxposeerd. wegvallen van gebruiken en gewoon ten het wankelen van meningen en het ontstaan van ontwrichtende situa ties als bijv. echtscheidingen, alles op losse schroeven zetten. Zo ziet de jeugd een groot raadsel ontstaan en ze moet zich voelen als te verblijven op een stuurloos schip. Na deze diagnose gesteld te hebben, kwam spr. tot de geneesmiddelen. Als eerste eis hield hij zijn gehoor de noodzakelijkheid voor om zekerheid te verwerven voor zich zelf en zich daarvoor in de eerste plaats te spie gelen aan Christus. Geef dan door, aldus spr., wat uzelf verwierf en bij dit alles: win de harten van de kin deren, want alleen daardoor gaan ze openstaan voor u. Met bijzondere klem wees rector de Bot op de noodlottige handicap, dat zo vaak de hoofdzaken niet van het bij komstige onderscheiden zijn. Met machtwoorden is al te veel het rela tieve voorgesteld als het absolute en niets ondermijnt het geloof in de ver kondiger meer dan dat. ,,Ga tot de bronnen", zei spr. verder en noemde als de voornaamste daar van de evangeliën en de wijze boeken van het oude verbond, welke tot de herziening van de mens zoveel kun nen bijdragen. Tenslotte benadrukte spr. dat de onderwijzer allereerst opvoeder en dan pas leermeester moet zijn. PERSPECTIEVEN. De algemene vergadering, die onge veer door 300 onderwijzers (essen) be zocht was, werd geopend met een wel komstwoord van de voorzitter, de heer J. Cornells uit IJzendijke. Inl het bijzonder begroette hij mgr. dr. Koenraad, vicaris-generaal van het bisdom Breda; de rijksinspecteur L.O., mr. Wolf; deken Nieveen van Dijkum van Goes; de verschillende bisschoppelijke inspecteurs; de heren Remmerswaal en de Boer van het hoofdbestuur der St. Augustinusvereni- ging; de heer Adriaansens, algemeen inspecteur van de K.O.B. en enkele andere genodigden. Inspecteur Leen- houts uit Middelburg was verhinderd en twee vertegenwoordigers van het Oost-Vlaamse C.O.V. kwamen later ter vergadering. De heer Cornelis deelde mee dat de K.O.B. in 1957 zijn zilveren feest viert en dat de volgende jaarvergade ring ook weer te Goes zal plaats heb ben. DE ONDERWIJZER IN HET MAATSCHAPPELIJK LEVEN Over dit onderwerp sprak even in dringend als boeiend de geestelijk ad viseur van het K.O.V., rector de Bot. Onder het motto „Let op hetgeen de tijd van U eist", sneed hij de pro blematiek van de huidige samenleving op magistrale wijze aan. Hij schil derde hoe in deze tijd van gisting vele bindingen tussen mens en maat schappij zich hebben opgelost en alles op drift lijkt; hoe fabrieken, kantoren en verkeer de zekerheden van weleer ondergraven en hoe ook het kind is komen te staan tussen al die onze- keren en onzekerheden. Met talrijke voorbeelden illustreerde spr. dit en toonde o.m. aan hoe het De vroede vaderen van Koewacht kwamen in een vergadering bijeen om een korte, maar zeer belangrijke agenda af te werken. Besloten werd 10 woningwetwomngen-te bouwen aan de weg van de Nieuwstraat naar de Wouterij. Genoemde woriingen zullen op zeer korte tijd worden aanbe steed. Volgens het uitbreidingsplan mogen er geen huizen worden ge bouwd buiten dit plan. Aan het adres van de gemeente Terneuzen zal ad hesie worden betuigd in zake de kwestie „Vrije veren" en een betere dienstregeling op de veerponten. Aan het consultatiebureau zal een bedrag van 10 cent per consult door de ge meente worden vergoed. Aan het zie kenhuis te Sluiskil zal 1.per ver- pleegdag worden vergoed door de gemeente voor elke inwoner welke in het ziekenhuis wordt opgenomen. Dit met een maximum van 15.00.per jaar. Een aanvrage van het bestuur van de r.-k. meisjesschool om de kosten te brengen op 60.per leer ling voor het uitgebreid lager onder wijs werd aangenomen. Een veror dening tot vaststelling van een voor schot van 3 pet. op de wedde van de gemeente-ambtenaren werd aan gehouden tot de volgende vergadering. Inzake de kwestie het badhuis en witgelekruisgebouw hoopt men eind deze maand de goedkeuring te ver krijgen waarna eveneens spoedig met de bouw hiervan zal worden begon nen. Op verzoek van de gemeente werkman werd besloten deze te voor zien van een dienstuniform bestaan de uit overall met pet, manchester broek en vest met bies. De veror dening betreffende de organisatie der plaatselijke brandweer werd eveneens goedgekeurd. Het thans bestaande zwembad zal worden ge dempt en er zal een kikkerbad van worden gemaakt. B. en W. werd op gedragen de mogelijkheid te bezien om naast het kikkerbad een speel- tuintje aan te leggen. Zeeland, dank zij de herindeling der bisdommen. Het isolement waarin zich zowel Zeeuwsch-Vlaanderen als de eilanden bevinden is nu veel afbreuk gedaan. Spr. hoopte vruchtbare con tacten te kunnen leggen. Naarstig wilde mgr. zich toeleggen op het pei len der onderwijsbehoeften in Zeeland en zich bezinnen op de mogelijkheden daarin te voorzien. Samenwerking is daartoe nodig en die verwachtte spr. van de leerkrach ten, welke hij aanried zich te inspi reren op de Meester om zelf de ere titel van meester te verdienen. De heer de Klerk, voorzitter van het Oost Vlaams C.O.V. sprak een hartelijke speech uit; noemde Goes en omgeving „een stukske van het para dijs" en dankte zijn Zeeuwse confra ters voor hun blijk van medeleven in de strijd van het C.O.V. tegen de wet ten van Collard. BALLET. De middagbijeenkomst stond in lich ter tinten. „Het ballet der lage lan den" gaf namelijk, onder leiding van Mascha ter Weeme een programma ten beste, dat gelijkwaardig was aan de zo geslaagde uitvoering, welke het twee maanden terug in Goes gaf voor de Z.V.U. Zeker als inleidend sympathie- j betoon met de leger- en lucht- machttentoonstelling „Paraat" die heden te Goes wordt ge- S opend, heeft een der bakkers in die stad Goes tot een tweede Harskamp willen maken. Bij het mengen van zijn deeg is daar n.l. een portie hars in getuimeld, dat aangewend wordt voor het drijfwerk der deeg- machine. Omdat men de verzekering had J gekregen, dat het spul wel bit- ter maar ongevaarlijk was, is het brood toen toch in circula- tie gebracht. De meeste consumenten konden het geval niet door de keel krij- J gen en lieten hun boterham lig- gen. De rest peuzelde de snee- tjes op, wat voor sommigen on- aangename gevolgen had, want al was de hars dan geen vergif, S diverse gebruikers van het er mee gekruide volksvoedsel wer- den er ziek van. Enkele gezin- nen streken zelfs gemeenschap- pelijk de zeilen. i Mgr. dr. Koenraadt wees op de perspectieven welke zich openen voor Van de Middelburgse Industrie- en Huishoudschool kan worden gezegd, dat het een onderwijsinrichting is, die de geest van de tijd verstaat en zich hiernaar op verantwoorde wijze richt. Twee dagen stond de schooi in het teken van de jaarlijkse „openbare les", die ditmaal een bijzonder ori gineel tintje kreeg doordat hieraan een... modeshow verbonden was. Een kledlngshow, waarvoor de at tributen van ontwerp tot eindprodukt aan het brein en de handen van de meisjes zelve ontsproten waren T I werden de diploma's uitgereikt, waar Ijl PCmCentPhlJIS !bÜ deze enkele nuttige raadgevingen I gaf en er de nadruk op legde, dat deze gediplomeerden thans ook de taak krijgen om op de gelegde grond slag voort te bouwen, zowel land bouwkundig als algemeen maatschap pelijk. In de tegenwoordige tijd wordt steeds meer gevraagd. De landbouw wetenschap gaat steeds verder en 't is daarom zaak deze ontwikkeling bij te houden. ATTENTIE Een der geslaagden Ferd. Cauwels I uit Aardenburg bracht op sympathie- Traditiegetrouw vond de diploma uitreiking aan de afgestudeerden der r.-k. Lagere Landbouwschool te Aar denburg plaats in de raadszaal van 't gemeentehuis aldaar om daarmee de belangrijkheid van dit feit voor deze landbouwstreek te benadrukken. Bij de verwelkoming door burge meester J.M.A.C. van Dongen bracht hij het grote belang en de noodzaak voor dit gewest naar voren van een goed onderlegde boerenstand die een zegen is voor gezin en streek. De aanwezigheid van tal van landbouw-j ke wjjze dank aan het bestuur der autoriteiten en vertegenwoordigers school en aan de leraren die een van gemeenten waarbij wij opmerk-aardige attentie ontvingen. Namens ten de voorzitter van de N.C.B., de Kring en afdeling van de N.C.B. kring Oostburg C. van Bellegem uitkregen de gediplomeerden een boek- Eede, het lid van de Provincialewerk Voorlichtings Raad A. van de Voorde j Medegedeeld werd, dat met in- en leden der boerenleenbanken vangang van het nieuwe leerjaar het Oostburg, Aardenburg en Eede, hetprogramma weer een uitbreiding on voltallige college van burgemeesterdergaat geheel in de geest van de en wethouders van Aardenburg en tal; tegenwoordige tijd. van ouders van leerlingen, onder- j Tot slot sprak de directeur der streepten dit belang. school de heer E.Lansu tot ieder der RAAD j geslaagden een persoonlijk woord. De openbare eindles die gegeven j werd door de leraren kapelaan Jos. Sweere, E.Lansu en B.Kint, was meer ingesteld om de aanwezigen een indruk te geven, welke stof op de school onderwezen wordt en op welke wijze deze met de jongens wordt behandeld. Door de rijksconsu lent voor het Landbouwonderwijs Dat het in hoge mate de zelfwerk zaamheid en kunstzin kan stimuleren, behoeft geen onderstreping. Niet volleerd, maar oprecht en on gekunsteld liepen de meisjes over het plankier, dat in de serre van de school was opgesteld. Louter door deze show bleek reeds, dat de huisvrouw van straks op een daartoe afgestemde school Iets mee krijgt, dat zolang handen en hoofd het toelaten, voortdurend zijn vruch ten zal afwerpen. Het begint op een huishoudschool al bij het tekenen, een vak, dat men vroeger wel eens alt een bijzaak beschouwde. Via het expressief tekenen raken de meisjes vertrouwd met het vak technisch tekenen, waarbij het mode tekenen uiteraard domineert. Zo sluiten de verschillend vakken goed op elkaar aan. Het leerplan is uiter mate rÜk cn gevarieerd en veelal op de praktijk afgestemd. Allereerst is er het algemeen vormend onderwijs dat aansluit op het lager onderwijs. De meisjes krijgen muziektheorie en muziekgeschiedenis. Dan zijn er nog de fijne keuken en handenarbeid. Groot is ook het aantal handwerk technieken, dat de meisjes moeten beheersen alvorens zij het diploma van de school ontvangen. Pastoor P. Preijers te Prinsenbeek heeft om gezondheidsredenen ontslag aangevraagd als pastoor van genoem de parochie. De bisschop van Breda heeft op voordracht van de Abt van de St. Paulusabdij te Oosterhout benoemd tot tweede kapelaan te Hontenisse Rev. Dom. J. v. Nistelroy o.s.b. Audiëntie De bisschop van Breda zal in de week van 20 t.m. 26 mei alleen au diëntie verlenen op donderdag 24 mei. (Advertentie) Het Is de Hamamelis die 't 'm doet In het Hofzicht theater in IJzendijke draait de film Sabrina (a.l.). Bioscoop gebouw in Hulst komt met twee films: 08/15, de kazerne (18 jr.) en Gitarren. der Liebe (a.l.. In het Ledel theater in Oostburg wordt Ontspoorde jeugd gedraaid (18 jr.) en Lassie's grote avontuur (a.l.). In Terneuzen draait in 't Luxor theater De mooiste vrouw ter wereld (14 jr.) en Graaf van Bra- gelonne de vechtjas (a.l.) In het Con certgebouw De schrik van Arizona (18 jr.). De films die in het Olympia thea ter van Sas van Gent draaien zijn Gi tarren der Lie-be (a.l.). Rear window (18 jr.) en Peter Pan (a.l.). Het Cen trum in Axel komt met De redder van fort Shallan (14 jr.), Chantage (18 jr.) en Sjors van de rebellenclub (a.l.). In het Grand in Goes draait Tralies van bamboe. In Vlissingen speelt in het Luxor De ondergang van Meta- luna (14 jr.) en in Alhambra De red der van fort Shallan. Schouwburg in Middelburg brengt De verzonken stad (a.l.) en Electro: The dambusters (14 jr.). Van Hoedekenskerke naar Valkenburg Hedenmiddag om half een zal de heer M. W. Have, tot voor kort ge meente-secretaris van Hoedekensker ke, met zijn echtgenote en kind in de helikopter klimmen, die het hele gezir. in minder dan geen tijd naar Valkenburg in Zuidholland bten-gt, waar de heer v. d. Have dan zal worden geïnstalleerd als burge meester. Dit is de eerste maal in Nederland dat een nieuwe burgemeester op deze wijze zijn entree maakt in zijn ge meente. B. en W. var. Hoedekenskerke, gaan over de weg naar Zuidholland om de plechtigheid bij t« wonen. Door enkele oudercomités uit het bisdom Breda werd op een gecom bineerde vergadering, welke werd ge houden te Breda, besloten tot oprich ting van een Diocesaan Comité. Tot voorzitter hiervan werd geko zen de heer E. Marcus, Mauritssingel 6 te Breda, telefoon 2015 en tot con tactpersoon de heer F.Couwmans, Ludwigstraat 7a te Roosendaal, tele foon 4967. Aangesloten zijn de oudercomité's van de r.-k. Huishoudschool „Regina Pacis" te Breda, van de St. Jozef school te Breda, van de Sint Vin- centiusschool te Roosendaal en het Oudercomité van de buitenscholen van Saint Louis te Oudenbosch. Andere oudercomité's uit het bis dom worden verzocht contact te wil len opnemen met de heer F. Couw- mans te Roosendaal. In de vergadering van de raad der gemeente Breskens, onder voor zitterschap van burgemeester J. A. Eekhout, werd meegedeeld, dat de te bouwen gymnastiekzaal zo spoedig mogelijk zal worden aanbesteed. De gymnastiekzaal zal gebouwd worden op het grasveld bij de openbare school. De bouw van een badhuis zal waarschijnlijk nog wel enige tijd moeten wachten. Een tweetal verzoeken van de Visserijvereniging om de balken van de bankhelling te verhogen om de platte vaartuigen te kunnen schoonmaken en om maatregelen te nemen tegen overlast van publiek en honden in de vismijn worden in handen gegeven van B. en W. ter afdoening. De heer de Feijter stelt voor, aan hen, die gerech tigd zijn in de mijn te komen, een insigne of ander kenteken te ver strekken. De gemeente-vakman op arbeidscontract, H. W. Bonnewei, wordt m.i.v. 1 maart 1956 in vaste dienst benoemd. GEZINSVERZORGING EN GEZINSHULP. B. en W. schrijven aan de raad, dat het rijk voortaan behalve de ge zinsverzorging ook de gezinsvoorzie ningen en de gezinshulpen gaat sub sidiëren, mits de gemeente een gelijk bedrag geeft. Daar het rijk de administratie van de instellingen zelf controleert, heeft het geen zin meer, dat de gemeente dit ook nog doet, behalve wanneer onregelmatigheden zouden blijken. De gewijzigde regeling brengt ten aanzien van de subsidie voor de ge zinshulpen, waarvoor bij de nieuwe regeling ook subsidie wordt verleend, meerdere kosten voor de gemeente mee. B. en W. schatten deze kosten op ongeveer 2.400.jaarlijks, te betalen door de dienst voor de maat schappelijke zorg. JUBILEE BIJ DE TECHNISCHE SCHOOL. De concierge-administrateur van de technische school, de heer H. Kok, vierde zijn 30-jarig jubilee in dienst van die instelling. Tijdens een receptie in de school is de jubilaris gehuldigd door direc teur Huisman, leraren en admini stratief personeel; ook het schoolbe stuur was vertegenwoordigd. Nadat de directeur zijn waardering onder woorden had gebracht, sprak de heer Barentsen namens het schoolbestuur en roemde de heer Kok als harde werker en plichtsgetrouw ambtenaar. De adj. directeur der school, de heer Braam, vertolkte de gevoelens der oud-leerlingen van de machinis- tenschool en tenslotte spraken nog de heer Alewijnse voor het admini stratief personeel en S. Caljouw de secretaris-penningmeester. De jubilaris dankte allen voor de hem gebrachte hulde. VERKOOP GROND AAN DE VITRITE. B. en W. herinneren de raad aan de verkoop van 2996 m2 grond aan de Vitrite waartoe vorig jaar werd be sloten. Aanvankelijk had het in de bedoe ling gelegen asn de Vitrite ook een strook grond (gedempte sloot) groot 240 m2, over te .dragen, wat toen niet doorging omdat de Herverkave ling deze strook toewees aan de pro vincie. Tenslotte kreeg de gemeente dit weer en nu stellen B. en W. voor alsnog tot verkoop over te gaan. Heinkenszand EERSTE ZOMERAVOND-CONCERT. In samenwerking met de muziekver eniging Excelsior uit Kloetinge opent Euterpe" zaterdag haar traditionele muziekkiosk aan de Kerklaan. Bei de verenigingen zullen afwisselend een gevarieerd programma brengen, w.o. het verplichte nummer voor het Zeeuwse concours. SPEELTUIN WEER IN GEBRUIK. Tot groot genoegen van de jeugd is de speeltuin, welke werd aangekocht van de baten van de Kaperprijs 1955, in gebruik genomen. De jeugd be stormde letterlijk de diverse toestel len die de eerste dag wel de vuur doop ondergingen. Intussen hebben de schoolgaande kinderen het terrein van de speeltuin reeds als hun vaste speelplaats gekozen. Het spelen op straat, vooral in de uit verkeersoog- punt zo gevaarlijke dorpsstraat, is hierdoor belangrijk verminderd. MARANATHA HAD GOEDE DAG. Een onbekende gever schonk 2000 gulden voor het in financiële moei lijkheden verkerende verenigingsge bouw Maranatha. Met de opbrengst van de oonlangs gehouden bazar en deze 'gift kan men weer iets ruimer adem halen. Baarland OPENING WIJKGEBOUW. De officiële opening van het nieuwe wijkgebouw annex badhuis is bepaald op zaterdag 26 mei des namiddags half drie, waarna voor de bevolking de gelegenheid opengesteld wordt 't nieuwe complex te bezichtigen. Kloetinge OP EXCURSIE NAAR ROELOFSARENDSVEEN. De jaarlijkse grote excursie, die de vereniging van oud-leerlingen van land- en tuinbouwwintercursussen maakte, telde niet minder dan 50 deelnemers. De reis ging ditmaal naar Roelofs- arendsveen waar de veiling werd be zocht en diverse kwekerijen van plat- glasaardbeien. Tevens werd nog een bezoek ge bracht aan de „Keukenhof" in Lisse (Advertentie) ■,tmUPVDt[CATtLEFUN»EHCOmHBlA.miH)PHONE« Naar analogie van het rijksperso neel wordt besloten aan het gemeen te-personeel over 1956 een vakantie- uitkering te verstrekken van 4 pet. der op 1 mei j.l. geldende jaarwedde, benevens een extra-uitkering over 1955 van 3 pet. Voorts wordt voor het personeel, dat buiten de normale werktijd voortdurend onregelmatige dienst verricht, een verordening vast gesteld, welke de beloning van deze extra-dienst regelt. Besloten wordt aan de heer C. C. J. de Préé op zijn verzoek eervol ontslag, onder dank betuiging, te verlenen als hoofd der openbare lagere school m.i.v. 15 mei 1956. De heer de Préé was sedert 1 mei 1921 aan deze school verbonden. Naar aanleiding van het verzoek om adhaesie te betuigen aan een door de raad der gemeente Terneuzen aange nomen motie i.z. behoud vrije veren ontspint zich een langdurige discussie, waarin de heren Cambier, Meeusen, de Feijter en Goethals zich uitspre ken tegen adhaesiebetuiging. De voor zitter spreekt ten gunste van het be houd der vrije veren. Uiteindelijk wordt met 6 tegen 5 stemmen beslo ten de gevraagde adhaesie te betui gen. GRONDPRIJZEN Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 19 mei, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 10.40 en 23.00 uur; te Ter neuzen om 10.14 en 22.42 uur en te Vlissingen om 9.50 en 22.15 uur. Op aandrang van Gedeputeerde Staten wordt de uitgifteprijs der gron den in de Dokter Broodmanstraat op nieuw vastgesteld op 7,50 per m2 tot 30 m diep en op 1,85 per m2 ter verdere diepte. Op verzoek van enige raadsleden wordt het voorstel van B. en W. tot het maken van een uitbreidingsplan en tot wijziging van het wederop- bouwplan ten einde te komen tot aan leg van een sportterrein en tot het maken van een industrieterrein, aan gehouden tot er meer bekend zal zijn omtrent de plaats van de nieuwe veerhaven. Voor het scheppen van recreatie-mogelijkheden zou de ge meente willen overgaan tot de uitvoe ring van verschillende werken in D.A.C.W.-verband, d.w.z. met subsi die van het Rijk, t.w. a. 2 speeltuinen in het Noodplan; b. 1 speeltuin in de Visserswijk; c. 1 speeltuin in de Dok ter Broodmanstraat; d. het uitdiepen van het zwembassin; e. bet aanleggen van een paar tennisbanen in de Dok ter Broodmanstraat. Vooral over de plaats van de aan te leggen tennis banen lopen de meningen in de Raad sterk uiteen, daar hiervoor ook wor den genoemd de voormalige terrei nen van de fa. van Melle langs de Boulevard en een plaats bij het aan te leggen sportterrein. Uiteindelijk worden B. en W. gemachtigd plannen voor de hierboven genoemde objecten te doen uitwerken. OEVERVERDEDIGING Gevolg gevende aan een in een vo rige vergadering genomen besluit om deskundig advies in te winnen om trent eventuele plannen tot wijziging der voorgenomen verbetering der oe ververdediging, o.a. in die zin, dat de oeververdediging meer noord- dus strandwaarts zou komen te liggen en dat een rijwiel- en voetpad over de duinen zou worden aangelegd, blijkt het gemeentebestuur, dat dit advies 4000.- a ƒ8000.- zou kunnen kosten. De heer Cambier is het niet eens met het voorstel van B. en W. om hierop niet nader in te gaan. De heer Seuss zou de beslissing omtrent het inwinnen van adviezen willen uitstel len tot er meer bekend is omtrent de resultaten van een één dezer dagen te houden bespreking tussen gemeen te- en Provinciaal bestuur omtrent de oeververdediging. Naar aanleiding van een door de Centrale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht uitgebracht rapport i.z. het aanbrengen van verschillende voorzieningen in het Noodplan vraagt de heer van der Hooft zich af, hoe lang het nog zal duren, eer de nood woningen in het Noodplan afgebroken zullen worden. De heer de Feijter wil het Noodplan zo spoedig mogelijk afbreken en trachten hiervoor defini tieve woningen te krijgen. De voor zitter eent, dat zodra de realisering van de herbouwplichten is beëindigd, begonnen zal worden met de vervan ging van noodwoningen door defini tieve woningen. Boubergezelschap speelde „Zeemansvrouwen"' In het Concertgebouw gaf „de to- neelvereniging" een laatste opvoe ring in dit seizoen, van Herman Bou- ber's „Zeemansvrouwen". De voor zitter van het spaarfonds, de heer F. van Doeselaer heette in zijn ope ningswoord in het bijzonder de heer en mevrouw Herman en Aaf Bou- ber welkom. Herman Bouber schreef zijn „Zee mansvrouwen" op het eind der twin tiger jaren (1928) en hoewel dus niet nieuw meer blijkt het het publiek toch nog altijd te boeien. Ook dit stuk speelt onder de lage en allerlaagste stand in de maat schappij. De auteur heeft zijn per sonen echt en eerlijk getekend. Jobs van Zuijlen gaf een zeer goe de vertolking van de jonge vrouw Leen de Bruijn. Cor de Bruijn als Laurens Hoghuis, haar vrijer en Ad van Gessel als Willem Efroerse, de zeeman waren haar waardige tegen spelers. Nelis de Zoon van Manke Mie was een echte Amsterdamse volksjongen en oók Bé Schenk, als tante Saar gaf een bijzonder gave vertolking. Mary Smitshuizen, Floor Koen, Heddy Bouber en Nol Stanowsky ga ven bijzonder kleur aan hun type ringen. Herman en Aaf Bouber droe gen voor een groot part het stuk. De regie van Herman Bouber vol deed uitstekend en de décors waren bijzonder passend en gaven de juiste sfeer aan het milieu. Het publiek gaf aan het slot blijk van grote waarde ring. De traditionele verloting tijdens de pauze had een zeer grote belang stelling. (Advertentie) I llfnnnDMC VERWIJDERD MET LIIVKJUUKNb WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaine. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (502) TENTOONSTELLING OVER VERW ARMIN GSTECHNIEK. Van 18-31 mei zal een tentoonstel ling worden ingericht over de ver- wa. mingstechniek. Deze tentoonstelling is in de eerste plaats bestemd voor de leerlingen der diverse scholen, die daaraan on der leiding van de leerkraenten een bezoek brengen. Aangezien deze expositie ook voor ouderen zeer leerzaam is, zal zij ook enkele avonden voor het publiek worden opengesteld. De tentoonstelling geft een beeld vat: de ontwikkeling van de stook plaatsen in oude tijden tot de moderne kolen- en gashaarden van heden, waarbij tevens aandacht wordt ge schonken aan de lucht-circulatie in de kamers. Verder ziet men aanschouwelijk voorgesteld het gieten van een haard en een gasradiator van het gesloten type. „Boeven en Madeliefjes" Camera van Rhetorica voor het Landjuweel. De Camere van Rhetorica speelde haar eerste stuk „Boeven en Made liefjes" voor het Landjuweel voor een totaal uitverkochte zaal en voor een zeer select publiek waar onder meer een vertegenwoordiger van Ge deputeerde Staten van Zeeland en een afvaardiging van de Stichting Zeeland aanwezig waren. Het lijkt ons echter beter, niette genstaande het feit, dat deze uitvoe ring voor het Landjuweel werd ge speeld, geen bespreking te geven van de speelsters en spelers, daar het ons bekend is met welke grote moeilijkheden de Camere te kampen heeft gehad bij de instudering van het stuk (regisseur lange tijd afwe zig, plotselinge wisseling in de rol bezetting en dergelijke!) Dat de Camere toch nog op deze wijze voor het voetlicht kon komen, bewijst dat de Camere een zeer ern stige concurrent zal blijven in het volgende Landjuweel-toernooi. De uit. voering heeft drie volle zalen koste- Voor het eerst na twintig jaar krijgt de kring Walcheren van de Z.L.M. weer gelegenheid een land bouwtentoonstelling te organiseren. Zij gaat dit van 21 tot 23 juni doen te Domburg op een wijze die aan duidelijkheid niets te wensen zal overlaten en met dezelfde geest kracht, waarmee de Walchena-ren hun geteisterd eiland hebben laten verrijzen. Op een terrein van 10 ha groot, vlak bij de jeugdherberg zullen in veertig tenten 115 standhouders hun „etalages" uitzetten; een ha zal volge- stuwd staan met moderne landbouw machines en werktuigen en een no vum wordt het demonstratie-perceel waarop getoond wordt hoe het oude en nieuwe weid-systeem was en is en waarop men tevens het aandeel ziet, dat de herverkaveling daarin had. Nieuw is ook, dat de vrouwelijke bezoekers meer geboden wordt dan gewoonlijk. De „plattelandsmeisjes" komen n.l. met een modeshow uit en in diverse stands zullen, behalve huis houdelijke zaken ook stoffen en ja ponnen te bewonderen zijn. Voorts is er nog iets origineels in de vorm van de veeverzorgingsstand, waar koeien elektrisch worden ge molken en waar de inrichting van de stallen „model" is. GEVARIEERD PROGRAMMA Donderdag 21 juni hebben de hoofd- bestuurs- en algemene vergadering plaats in het Badpaviljoen en die dag wordt ook, aangekondigd door herau ten en ingezet met muziek van Apollo, de grote landbouwtentoonstelling ge opend. Vrijdags is de rijtoer door Walche ren en dan hebben de keuringen plaats van paarden en runderen waarvan er resp, 220 en 240 ingeschre ven zijn van de geiten, de varkens en de Shetlandpony's. Geiten en po ny's komen uit geheel Zeeland; de rest alleen uit Walcheren. 's Middags wordt al dat puike ma teriaal in de ring getoond, wat een machtige manifestatie zal worden. Op zaterdag treden eerst 300 leer lingen van de Z.L.M. huishoudscholen in het krijt met atletiek en sport en 's middags volgt dan het hippisch fes tijn met circus-allures van de lande lijke rijverenigingen. De V.V.V. Domburg zal bovendien zowel op vrijdag- als op zaterdag avond zorgen voor een aardig bijpro gramma. (Advertentie] ZAAK IS OP 3e PINKSTERDAG (din3dag 22 mei) DE GEHELE DAG lijk vermaakt en dat is ook veel waard. Decor en aankleding alsook de technische verzorging van het stuk was als van ouds in vertrouwde en deskundige handen. Ongetwijfeld zullen vele toneellief hebbers met spanning uitzien naar het eerstvolgende stuk van de Came re. at.-Jansteen BENOEMING LIJKSCHOUWER. De heer Brabers te Clinge er. de heer Melchers te Koewacht zijn be noemd tot lijkschouwer. VERPLAATSING BUSHALTE De bushalte die tot nu toe aan de r.-k. pastorie was, zal binnenkort verplaatst worden naar de Hoofd straat bij het elektriciteitsbedrijf van Polspoel. Tevens aal aan deze halte een schuilplaats worden aangebracht. BANKEN VOOR OUDEN VAN DAGEN. Op verschillende plaatsen Ir. de ge meente worden op het ogenblik ban ken voor ouden van dagen geplaatst. TROTTOIR TOT KAPELLLE- BRUGT De mogelijkheid wordt onder ogen gezien om een trottoir van halverwe ge de Molenstraat door te trekken tot Kapellebrug. WEL KEIEN, GEEN STRATEN MAKER De straatkeien voor de onverharde EUendijk zijn reeds geruime tijd aan gevoerd. Een gebrek aan stratenma kers schijnt de oorzaak te zijn dat niet kan worden begonnen. Clinge Geslaagd Onze dorpsgenote Mej. I. WUlaert slaagde te Bergen op Zoom voor het diploma van Kleuter leidster. Terhole JOS WESEPOEL GEHULDIGD Het echtpaar Wesepoel - v. Remor- tel vierde zijn 40-jarig huwelijks feest, een gebeurtenis die normaal in intieme kring gevierd wordt doch ditmaal een bijzonder cachet kreeg. Immers de heer v. Wesepoel is een der leidende figuren in tal van orga nisaties en verenigingen in onze pa rochie, die in de loop der jaren de sympathie der bevolking verworven heeft. De fanfare Excelsior bracht een klinkende serenade. Namens de fanfare maar ook na mens de diverse andere verenigingen werd het echtpaar v. Wesepoel ge huldigd en mocht het vele en kost bare cadeaus ontvangen. Koewacht Geslaagd. Te Bergen op Zoom slaag den onze dorpsgenoten Odilia Hugen en Gonda Geearards voor Fröbelon derwijzeres. Schoondijke VOETBALVERENIGING HIELD JAARVERGADERING De voetbalvereniging Schoondijke hield haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat het seizoen, dat voorbij is, niet aan alle verwach tingen heeft voldaan. Ook het junio renprobleem baart de vereniging zor gen. Tot leden van de kascommissie wer den de heren A. Rotors en D. Herre- bout gekozen. Het dagelijks bestuur zal voortaan bestaan uit de heren J. Fremouw, voorzitter, P. Cornelis, secretaris en S. v. d. Meulen, penningmeester. IJzendijke Geslaagd Op het te Bergen op Zoom gehouden examen voor Kleu terleidster slaagde onze dorpsgenote Mej. R. Haverbeke. Aardenburg KLEIDUIVENSCHIETING Op zaterdag 26 mei wordt op het complex -van het gemeentelijk sport park alhier voor de west Zeeuwsch- Vlaamse jagers en hun Belgische collega's weer een kleiduivenschie- ting georganiseerd. Het organisatie comité heeft voor deze schieting een aantal prijzen ter beschikking gesteld. De jagers die in het open veld hun haas of patrijs plegen te verschalken zullen zich hier weer eens met el kander kunnen meten om uit te ma ken wie de beste schutter is. (Advertentie) vet wormpjes aftetrukk»» U bent er zó af met Is gevaarlijk OOSTBURG Ledel 8 uur: jungle. TERNEUZEN Luxor 8 uur ste vrouw ter wereld. SAS VAN GENT Olympia taren der liefde. GOES Grand: Tralies van MIDDELBURG Electro: busters. Schouwburg: De schat. VLISSINGEN Luxor: De van Metaluna. Alhambra: van Fort Shallan. Blackboard De mooi- 8 uur: Gi- bamboe. The dam- verzonken ondergang De redder GOES Grand: Tralies van bamboe. MIDDELBURG Electro: The dam busters. Schouwburg: De verzonken schat. VLISSINGEN Luxor: De ondergang van Metaluna. Alhambra: De redder van Fort Shallan. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De mooi ste vrouw ter wereld. Concertgebouw 8 uur: De schrik van Arizona. OOSTBURG Ledel 8 uur: Blackboard jungle. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Gi taren der liefde. KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: Gitaren der liefde en Ik verdenk u. AXEL Het Centrum 3 uur: Sjors van de Rebellenclub; 6.30 en 9 uur: De red der van Fort Shallan. HULST In de namiddag: Oudheidkun dige kamer geopend. Bioscoopgebouw 8 uur: 08'15 (De kazerne). KEMZEKE-PAAL A. de Backer 3 uur: Schieting. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Sabrina ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Rigoletto. JN de Eel revolutil ontstemml wijze, waf meningsv'l laanse rl Sti'uyckeri meenden van een in het Ned ben geopq ministers Beel heeftl aamd, tei| over men net elke ten. Hie| woorde persrel de De politl werd ook f ties verse van gouv«| eens een JN het jaj liek nati| lijke gezo langwekkq van prof. „De geestl de semif zegt hij mensbeeld misbare al werk. Zelif psyehiatriq mensbeeld erkenning 1 komstige rusten zou pen in de i seer" te vd Daartoe moeten wq kundigen evenals ov Maar dit moeilijkhed meeste pla prof. Ruyt over de dal Ook is 't ea een dergelil zou kunnel De gehele I tie is zekerl Philosophic] renheid va zich daarte[ gin gemaal! De schril veler ervaf oriëntatie positieve stig kan bil 'i.jke rijpinl •olossen of "oepingsvri ter van he' religieuze stukken m< cum gebra in de laatst Prof. dr. drage met Schuwing: sus in pasti toe de bekc heden uitei euvelen er zullen de menselijke zien. maar opgeleid te tisch gaan is erger dal In een komt weei zeer er in wordt gestt de modern J-JET jaar van Ned gint met d( algemene e van ons la: moeten wi. dankbaar problemen gesteld. De ken welke veau voori de gevolge gunstige ropa en nic ons land z zijn wij evc baar zijn v ken, dat is gemakkelij veel gezuc 16) Na enige wij een g' zagen meisj honing in haar kwamc vette os dr te in ontva der manner en sneed d minuten wa beste van voor ons af; ik uit onze ons heen i de ..witte h Umbopa gi behulp van ge vrouw li oen grote i buiten de hi hij bijna kl boodschap r hem en Scr ning om bij kelijk kwan- kleine stoelc

de Stem | 1956 | | pagina 2