glaQbla? pcütctn Vitamine Voortrekkers gaan op werkkamp Franse Avernes in één kwaliteit: fantastisch goed! prijs: Proces loopt na 250 ten einde jaar Ook voor repen! Bureau met vlekken?... Prachtbijts De Diamantmijnen Koning Salomon PU R OL Meningen en Commentaren AT EEN ONDERLIJKE ERELD Hulp voor Nederlandse priester TWEEDE BLAD DONDERDAG 17 MEI 1956 CIJFERS HOGE AUTORITEIT IN BENELUX ONDERZOEK Wees niet bang voor een stortbui! PPQbeschermt U Er inderdaad de aan heel wat winkel werk J DE ABBE HEEFT GEEN MIDDELEN Huidgenezing Zaligverklaring Innocenlius XI Kisten in uitermate slechte toestand Nieuwe geruchten over Margaret Showboat assisteert medische wetenschap Achterstand in Octrooiraad van door II. Rider Haggard RADTo Televisieprogramma <xxxxxxxxxxxxxx>oooooooooooooooooooooooooooo<x>o<x>« ■^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO voertaal wordt, dan is de Luikenaar LIET N.I.P.O., het Nederlands In stituut voor de Publieke Opinie in Nederland, heeft ten behoeve van een staatscommissie, die al sinds 1953 aan ons kiesstelsel zit te dok teren, een aantal aardige gegevens verzameld. We horen bijvoorbeeld, dat 37 procent van de ondervraag den niet één lid van de Tweede Ka mer konden noemen en ruim 80 procent stonden met een mond vol tanden, toen hun de naam van een Eerste Kamerlid werd gevraagd. 12 procent van de ondervraagden had den nog nooit van de PvdA gehoord en 15 procent nog nooit van de KVP. En zo zijn er nog meer van die schier fantastisch klinkende ge gevens. Niet zonder interesse en ook met enige lichte verbazing hebben we zitten turen op het volgende staatje omtrent de percentagever- deling van de kiezers over de kerk genootschappen. RK Prot. Geref. 96 1 Geen 2 41 3 2 28 71 KVP 96 PvdA 7 45 1 AR 1 35 58 CH 94 2 VVD 2 58 2 CPN 5 19 De ontbrekende percentages gel den hier niet genoemde kerkge nootschappen. De verbazing geldt het feit, dat de Communistische Partij nog 5 procent van haar stemmen bij de katholieken zou weghalen. Slechts onnozelheid en verblinding kunnen hier een rol spelen, terwijl vermoed kan worden, dat hier ook veel naam-katholieken onder schuilen. Wat trouwens ook wel van een enkel ander cijfer kan gelden Merkwaardig is ook wat er ge constateerd wordt over de welstand der kiezers van de verschillende partijen: Wel- Midden- Minder Laagste gest. klasse 21 PvdA KVP AR CH VVD CPN 5 7 7 6 22 2 26 31 33 48 5 gesit. 37 36 38 36 22 29 ink. 37 31 24 25 8 64 Men ziet hieruit, dat „de kapi talisten" in alle partijen gevonden worden, tot zelf in de CPN toe! De PvdA is zeker geen uitgesproken arbeiderspartij meer. Haar samen stelling ontloopt die van de KVP niet sterk. En zo zijn er nog wel meer conclusies op te diepen uit cijfers, aan welker exacte waarde inmiddels ook nog wel te tornen valt. ^IET voor de eerste maal stelde de Belgische minister van Eco nomische Zaken, de heer Rey, de kwestie van een supranationaal Be. neluxorgaan aan de orde. Het ge beurde nu weer zaterdag jl. te Brus sel tijdens een feestmaal na de jaarvergadering van de Ned. Kamer van Koophandel voor België en Lu xemburg. Werkelijk, het is een lo gische en goed bedoelde gedachte. Daarbij oefende hij tevens kritiek uit op de „remmen" in het handels verkeer tussen Beneluxlanden en op het ontbreken van een gelijkschake ling van lonen en belastingbeleid. De langzame vordering van de Benelux schreef hij toe aan het ont breken van een dergelijk orgaan. Zou men niet slagen in het oprich ten van een Europese gemeenschap pelijke markt, dan aldus de heer Rey zullen we er goed aan doen over een jaar deze gedachte weer op te nemen. Toch zouden we willen vragen, of dat supranationale Beneluxorgaan dezelfde samenstelling moet krij gen als het bestaande Beneluxpar lement, waarin de BelgischLu xemburgse Economische Unie over de meerderheid van de stemmen be schikt. Wanneer in dit orgaan, dat zeg genschap krijgt over drie landen, waarvan drie kwart der bevolking Nederlands spreekt, het Frans de Rey al een goed stuk op weg naar het verwezenlijken van zijn idealen. ~)E zorg voor de geestelijke ge zondheid wist, in de na-oorlogse _aren vooral, de geestdrift te trek ken van een (betrekkelijk nog klei ne) groep werkers en onderzoekers. Men kan met recht spreken van een zich steeds scherper afbakenend terrein voor wetenschappelijk on derzoek, voorafgegaan door weten schappelijke verdieping. Zonder onze lezers te willen ver moeien met geleerde omschrijvin gen van het begrip „geestelijke ge zondheid" en wat daar allemaal mee samenhangt, kunnen we toch niet nalaten hier te wijzen, dat de we tenschappelijke onderzoekers grote waarde hechten aan de culturele, sociale en tijdgebonden invloeden, waarbij dan tengevolge van (onze) ontoereikende opvoeding de angst een overheersende sleutelstelling inneemt. In dit verband is het zeker be langrijk te vermelden, dat de twee volgende research-projecten op sta pel staan: 1. Een onderzoek naar de aan passingsmoeilijkheden van arbei ders in industriële bedrijven in de zuidelijke provinciën, De uitvoering van dit project is onder verantwoordelijkheid van het katholiek nationaal bureau opge dragen aan o.m. de research-afde- ling van het Gemeenschappelijk In stituut voor Toegepaste Psycholo gie. Het veld-werk zal binnen af zienbare tijd worden afgesloten. De analyse der gegevens en de rapDor- tering zullen ongeveer anderhalf jaar vergen. 2. Een onderzoek naar de gees telijk-hygiënische toestand in het zuiden van ons land. Het onderzoek, dat is opgedragen aan het Sociologisch Research-Cen trum, is slechts een bescheiden ver kenning naar de situatie. De resul taten hiervan zullen de aanvraag tot subsidiëring van een groter pro ject moeten motiveren. In menig huwelijk zou het be ter gaan, als man en vrouw hun huiselijke moeilijkheden niet aan de buitenwereld vertelden. (Advertentie) In ons Nederlandse klimaat, met zijn plotselinge weersveranderingen, zijn verkoudheid en keel- pijn heel gewoon. Neem daarom bij de eer- ste rilling of niesbui 2 'ASPRO' tabletten, want 'ASPRO' helpt de natuurlijke afweer- kracht van Uw lichaam, voorkomt verkoud heid en verdrijft de pijn Door zijn unieke verpakking neemt U 'ASPRO' gemakkelijk mede in Uw portefeuille of handtas. IS (Advertentie) Abbé Folmer is een Hollands priester in de Franse missie. In het plaatsje Avernes, ongeveer 40 km. ten noorden van Parijs. Hij is daar belast met de zielzorg: voor vier vèr-uiteen liggende parochies. Hij moet er boksen tegen de onverschilligheid en de ontkerstening: van zijn parochianen. Hij woont in een van die grote pastorieën, die nog: stammen uit de tijd waarin het ambt van geestelijke in Frankrijk in aanzien was. Het huis is in de loop der jaren zo vervallen geraakt, dat het nog maar nauwelijks bewoonbaar is. mentenzorg en er worden wat repa raties aan het dak verricht-. Het in terieur valt, evenals de pastorie, on der het beheer van de parochie. De parochianen zeggen het- volgende: „Ieder zorge voor zichzelf en voor zijn eigen huis". Abbé Folmer heeft de middelen niet om voor zijn eigen huis te zorgen. Hij staat machteloos. Zo lag de situatie vorig jaar, toen een voortrekker uit Haarlem tijdens een trektocht het plaatsje Avernes aandeed. De situatie ligt nu nóg zo, doch spoedige- verbetering is in zicht. De Haarlemse voortrekker heeft na melijk, na zijn terugkeer in Neder land, contact gezocht met- de Nat'O- nale Jozefstam. die zich ten doel stelt- door middel van het organiseren van werkkampen de Nederlandse voor trekkers in staat- te stellen hun devies „dient" in praktijk te brengen. Leden van de Nationale Jozefstam hebben tijdens de Kerst- en de Pinksterda gen een uitgebreide oriëntatie van het werkobject Avernes uitgevoerd. Men heeft besloten dat Avernes hét werkkamp voor de komende zomer gaat worden. EXTRA ZWAAR Avernes een juiste katholieke houding aan te nemen. Door hun gehele manie- van doen en in hun omgang met de parochianen zullen zij trachten een voorbeeld te zijn voor hén. die steeds onverschilliger tegenover het katho lieke geloof worden. Om ook deze belangrijke taak zo goed mogelijk te vervullen, zullen vóór het- werkkamp een aanvang neemt, enkele voorbe- reidings-weekends gehouden worden. Zo zal dit kamp ook een grote waarde kunnen krijgen voor de deelnemers zelf. WAARDERING Een nachtwaker in een xoijnhandel te Berlijn hoorde op een gegeven ogenblik luid zingen in het directeurskan toor. Hij ging eens kijken en trof er een man aan, die had ingebroken en op deze wijze blijk gaf van zijn waardermg voor het geestrijke vocht, waarmede hij blijkbaar zijn tot dan toe geslaagde „kraak" wilde vieren. Vele ramen zijn kapot en heel wat kamers zijn door het vrije spel van weer cn wind onbruikbaar geworden. De bepleistering der muren is gro tendeels verdwenen. Elektriciteit is er niet meer. doordat de leidingen zijn aangetast. Een bergplaats voor brand stoffen ontbreekt en de kelder staat half onder water. Voor het auto'tje (een kostbaar cn noodzakelijk bezit! is niet eens een eenvoudige garage ter beschikking. De tuin lijkt wel een woestenij terwijl de toegangspoort op instorten staat. ,De kerk zelf, die in de oorlog een voltreffer kreeg, staat onder Monu- (Advertentie) Huidzuiverheid- Huidgezondheid Voelen en oksels iris door Purol-poedef CIGARETTES 75 ct Verreweg de meest gerookte Amerikaan lil de Vaticaanse Basiliek heeft een kleine groep hooggeplaatste prelaten, in wier gezelschap zich enige medi sche deskundigen bevonden, de lijk schouwing op de stoffelijke resten van de dienaar Gods, paus Innocen- tius XI, verricht, welke volgens het kerkelijk recht voor de zaligverkla ring wordt vereist. Ter voorbereiding van de lijkschou wing werd reeds in de loop van de morgen de zware marmeren plaat verwijderd, welke de graftombe af sluit. Reeds onmiddellijk kon worden vastgesteld, dat de drie kisten welke liet lichaam van de paus, die Europa en de westerse beschaving op het einde van de 17de eeuw van de Tur ken redde, omsluiten, zich in een allerbetreurenswaardige toestand be vonden. De buitenste van cypressen- hout bleek geheel uiteengevallen te zijn, zodat de tweede kist van lood rijdt. Om de haverklap stelt men. hem aansprakelijk voor de verrich tingen van zijn 7-jarige jongen Tot dusver heeft hij moeten betalen voor het feit, dat de jongen in een zware vrachtwagen wegreed, een personen auto met een snelheid van 100 km. tegen een boom joeg, een met twee paarden bespannen melkwagen door het stadscentrum stuurde, met een bus probeerde weg te rijden en op een tractor rondritjes maakte. Spelbreker Een voetbalwedstrijd in Brazilië, nabij Rio de Janeiro, moest worden gestaakt. Ditmaal niet omdat wilde tonelen op het veld verder spelen onmogelijk maakte, doch omdat de bal op een wel bijzonder vreemde wijze aan zijn eind kwam. Hoog trapte een van de Zuidamerikanen het leder weg. Een laag overkomend vliegtuig kwam in de baan van het' schot. Het vliegtuig ondervond geen schadelijke gevolgen van de „bot sing". De bal wel. Met een knal sprong deze uit elkaar. Aangezien het de enige bal bleek die de gast heren rijk waren moest de scheids rechter de stTijd wel staken, waarna de twee-en-twintig voetballers, in strijd met de gewoonte, broederlijk het terrein verlieten. Volgens het Engelse blad Daily Express" zijn er geruchten, volgens welke prinses Margaret van Enge land zich binnenkort zal verloven met prins Christiaan van Hannover. De prins had in een vraaggesprek met een correspondent van het blad gezegd, deze geruchten niet te kunnen bevestigen noch tegenspreken. Prins Christiaan is een broer van koningin Frederika van Griekenland en van de hertog van Brunswijk. Hij heeft onlangs een proces gewonnen om vastgesteld te krijgen, dat hij de Britse nationaliteit heeft, ofschoon hij van Duitse afkomst is. Dit geschiedde op grond van het feit, dat hij een achter-achterkleinzoon is van konin gin Victoria. Tijdens de oorlog was hij officier van een Duits regiment, dat naar het Russisch front werd gezonden. Na de oorlog vestigde hij zich eerst in de VS, daarna in Londen, waar hij thans een der directeuren van een scheep vaartmaatschappij is. TEGENSPRAAK Vanaf 14 juli tot en met 1 septem ber zullen elke zaterdag ongeveer 20 voortrekkers vanuit Heerlen naar het werkkamp Avernes vertrekken. Zij zullen er een week of desgewenst langer verblijven. Zij zullen hun eisen levensonderhoud en een deel der transportkosten moeten betalen, het geen dit kamp exra zwaar zal maken. Hoewel het grootste gedeelte van het werk door ongeschoolden verricht kan worden, heeft de Nationale Jo zefstam een speciaal beroep gedaan op vaklieden, zoals timmerlui, met selaars enz. Ook Franse voortrekkers zullen aan het kamp deelnemen. APOSTELEN direct zichtbaar was. Het deksel van de tweede kist was ineengezakt, zo dat al direct duidelijk was, dat ook de derde olmenhouten kist aan de bovenkant zware schade moest heb ben geleden. Na de lijkschouwing is een proces-verbaal opgemaakt, dat door alle aanwezigen werd onder tekend. Hiermee is het proces der zalig verklaring van paus Benedetto Odes- calchi, dat 2.5 eeuw geleden werd in geleid, eindelijk in de laatste fase gekomen. Dinsdag zal in het bijzijn van Z. H. de Paus de H. Congregatie der Riten in een voltallige zitting bijeen komen en op het einde daarvan zal de H. Vader verlof geven tot publicatie van het decreet „tuto procedi posse". In welingelichte Vaticaanse kringen vei wacht men, dat deze zeer binnen kort plaats vindt, vermoedelijk op een zondag in juni. De voortrekkers gaan Abbé Folmer niet alleen materiële, maar ook apos tolische st-eun verschaffen. Zij zullen die apostolische steun verwezenlijken door tijdens hun aanwezigheid in Een psychiatrische kliniek te Utrecht heeft verzocht het apparaat te mogen lenen, dat gebruikt wordt voor het showboat-spelletje ,,U spreekt met uw moordenaar". Zoals men weet, hoort men bij dit spel in een kop telefoon de eigen tekst enigszins ver traagd terug, wat aanleiding geeft tot allerlei komische versprekingen. In de kliniek wil men het apparaat ge bruiken om patiënten te testen op doofheid. Hilversum was gaarne be reid de dokters van dienst te zijn. (Advertentie) In de omgeving van het Britse hof worden de geruchten over een verlo ving tegengesproken. Men merkt of», dat de twee elkaar nauwelijks kennen. Een officiële tegenspraak wordt dan ook niet verwacht. De commissie tot bestudering van een wijziging der octrooiverlenings procedure heeft haar rapport uitge bracht. Hieraan is het volgende ont leend: In Nederland wordt geen octrooi verleend dan na grondig onderzoek van een octrooiaanvrage op nieuwheid en uitvindingswaarde. Dit onderzoek verricht de Octrooiraad. die daartoe een vrij groot aantal technici in dienst heeft. Het steeds groeiende aantal octrooiaanvragen (thans 10.000 per jaar) heeft echter, in verband met de onmogelijkheid om het ter be schikking staande technische perso neel uit te breiden, tot gevolg dat een grote achterstand in de behan deling van octrooiaanvragen is ont staan. Deze achterstand bedraagt op het ogenblik 16.000 octrooiaanvragen en groeit per jaar nog aan met :H 2000 octrooiaanvragen. De commissie constateert, dat de situatie van dien aard is, dat het drin gend noodzakelijk is maatregelen te treffen tot beperking van de octrooi- verleningsprocedure. Deze maatrege len zouden de Octrooiraad in staat moeten stellen niet alleen de inko mende octrooiaanvragen binnen rede lijke termijn in behandeling te nemen, doch ook de bestaande achterstand in de behandeling van octrooiaanvra gen geleidelijk in te lopen en tot nor male proporties terug te brengen. Vooral zal worden gelet op de prak tische waarde van het octrooi, waar bij de aanvrager voldoende belangstel ling aan de dag legt. Parfum Zestig liter parlum heeft een groot bedrijf 'n de Verenigde Staten ge bruikt om telegrammen te parfume ren. De telegrammen werden be schikbaar gesteld aan het personeel, dat ze ter gelegenheid van moeder dag naar huis kon sturen. Tekort Amerikaanse talenten jagers zullen binnenkort in Europa op zoek gaan naar medische studenten die goed bij zijn. De zaak is, dat in de Verenig de Staten een geweldig tekort be staat aan geschoold personeel in de ziekenhuizen. Nieuw In datzelfde Amerika heeft men een nieuwe bewerking gemaakt van Shakespeare's drama Macbeth. De samenstellers hebben de vrij heid genomen enkele personen een andere gestalte te geven. Zo zal Macbeth in dit (tv)-spel een eer zuchtig politicus zijn. Zijn vrouw is een zenuwpatiënte, die onder behandeling van een psychiater staat. Macduff treedt op als detec tive. Verder heeft men voor een aardig stukje muziek gezorgd, zo dat het allemaal best, een gezellige uitvoering kan worden. Zoontje De heer Legge uit het Engelse Jarrow zit te kijken met een zoontje. Hou gaan we de giraffe laten dat een manie heeft voor alles wat drinken! t AJvei tentie> altijd welkom 15) Het was in die tijd, dat Ga- gool, de wijze verschrikkelijke vrouw, een proclamatie uitvaardigde tot het volk, zeggende: Koning Imo- tu is geen koning. Nu was Imotu in die tijd ziek en lag met een wond in zijn kraal, niet in staat om zich te bewegen. Toen ging Gagool in een hut en bracht Twala buiten mijn halve broeder en tweelingbroeder van de koning, die ze had verborgen gehouden in de grotten en rotsen sinds zijn geboorte; ze nam zijn lendedoek af en toonde het volk van Kukuanas het teken van de heilige slang waar mee de oudste zoon van de koning bij zijn geboorte wirdt gemerkt en riep luid: hier is de koning, die ik voor u heb bewaard tot deze dag! Het volk, woedend door honger en beroofd van zijn innen en de ken nis van de waarheid, riep uit: de koning!! de koning! Maar ik wist dat het niet zo was, want Imotu mijn broeder was de oudste van de twee lingen en onze wettige koning. Ter wijl dat tumult gemaakt werd en het geroep weerklonk, was Imotu zeer ziek. Hij kwam echter uit zijn hut, hield zijn vrouw bij de hand en werd gevolgd door zijn kleine zoon Ignosi dat is vertaald ,,het weerlicht." Wat is dat geluid? vroeg hij. Waar om roept men: de koning! de ko ning! Daarop liep Twala, zijn eigen broer, geboren uit dezelfde vrouw en in het zelfde uur op hem toe, greep hem bij het haar. en stak hem met zijn mes door het* hart. En het volk, wispelturig van aard en altijd be reid om de opgaande zon te aanbid den, klapte in de handen en riep! Twala is koning! Nu weten wij dat Twala koning is!" ,,En wat gebeurde er met de vrouw van Imotu en haar zoon Ignosi? vroeg ik. Doodde Twala haar ook? ,,Neen heer; toen ze zag dat haar man dood was, nam de koningin met een gil haar kind op en liep hard I weg. Twee dagen later kwam ze zeer hongerig aan 'n kraal, niemand wil VRIJDAG, 18 MEI 1956 HILVERSUM I. 402 m. KRO: '7,00 Nws. 7,10 Lichte muz. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V.d. huisvr. 9,35 Waterst. 9,40 Schoolradio 10,05 Musetteork. en soliste 10,25 Gram. 11,00 V.d. zieken 11,40 Gram. 12,00 Angelus 12,03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Wij vrouwen van het land 12,40 Pianoduo 12,55 Zonne wijzer 13.00 Nws. en kath. nws. 13,20 Dansmuz. 13,45 V.d. vrouw 14,00 Prome- nade-ork. 15,00 Schoolradio 15,30 Voordr. en piano 16,00 V.d. zieken 17,00 V.d. jeugd 17,15 Kinderkoor 17,40 Beursber. 17,45 Pianovoordr. 18,05 Lichte muz. 18,30 En nu mijn geval 18,45 Gram. 18,55 Prof. Romme spreekt 19,00 Nws. 19.10 Rege- ringsuitz.: De bestrijding van de on maatschappelijkheid, door Drs. G Ton- kens (Ruhr. Verklaring en toelichting) 19.20 Regeringsuitz.: Emigratierubr.: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk 19,30 Verz.progr. v.d. mil. 20,20 Act. 20,35 De gewone man 20,40 Lichte muz, 21,00 Politiek forum 21,30 Lichte muz. 21,50 Kamerork. en soliste 22,25 Orgelconc. 22,45 Avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws. 23.15-24,00 Gram met toelichting. HILVERSUM II. 2.98 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,45 V.d. huisvr. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9.10 Gram. 9,40 Schoolradio VPRO: 10,00 Thuis, caus. 10,05 Mor genwijding VARA: 10,20 V.d. kleuters 10,40 Orgelspel 11.10 Voordr. 11,30 Piano- ree. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12,35 Sport en prognose 12,50 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Orgel en zang 13,55 Beursber. 14,00 Strijkkwart. 14.35 Voordr. 15,0o Gevar.progr. VARA: 16,00 Gram. 16,30 V.d. jeugd 17.00 Muz. caus. 17,40 In- str. kwint. 18,00 Nws. 18,15 Act. 18,20 Accordeonork. en solist 18,45 Tot nieuw bestel verbonden, lezing 19,00 V.d. kind. 19,10 Verkeersvlieger, een mooi beroep, klankb. VPRO: 19,30 Dertig jaar ge leden caus. 19,45 Rotterdam-Ahoy 20,00 Nws. 20,05 Boeken 20,15 Het zingende hart 20,30 Benelux 20.45 Rembrandt, voor dr. VARA: 21,00 Strijkork. 21,30 Ether forum 22,10 Buitenl. weekoverz. 22,25 In- str. kwart, en soliste VPRO: 22.40 Vandaag, caus. 22.45 Avondwijding VARA: 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 11,45 Gram. 12,00 Omr.ork. 12,45 Gram. 13.00 Nws. 13,15 Klass.muz. 14,00 Schoolradio 15,45 Ork. conc. 16,00 Koersen 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17,45 Gram. 18.00 Zang en piano 18,10 Voordr. 18,20 Koorzang 18,30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Vocaal en instr. ens. 20,00 Mozartprogr. 20,15 Symf.ork. 21,00 Kunstkaleidoscoop 21,15 Symf. ork. 22.00 Nws. 22.15 Intern. Radio Universiteit en guitaarrec. 22,45 Gram. 22,55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,30 Ork.conc. 14,00 Gram. 15,00 Ork.conc. 15.35 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17,15 Gram. 17,30 Zang en piano 17,50 Gram. 18.38 Gram. 19,30 Nws. 20.00 Variété 21,15 Gram. 21,30 Lichte muz. 22,00 Nws. 22,15 Vrije tijd 22,55 Nws. VLAAMS BELG.: 17,00 Filmprogr. 17,30 Varia 19.15 Gram. 19,31 Nws. 20,00 Schip per naast Mathilde 20.30 Nieuwe films 21,00 Sportuitz. 21,45 Nws. de haar voedsel geven, want eenieder haatte de ongelukkige, nu de koning dood was. Maar tegen het vallen van de avond kwam er een kind, een meisje, en bracht haar eten, ze ze gende het kind en ging voor de zon op was met haar zoon de bergen in en daar moet ze zijn omgekomen, want niemand heeft haar sedert die tijd gezien, haar noch haar zoon Ig nosi." „Wanneer Ignosi leefde, zou hij dus de ware koning van het Kukuana- volk zijn?" „Dat is zo heer, de heilige slang is om zijn middel. Indien hij leeft is hij de koning. Maar hij is helaas reeds lang dood. Zie hier," en Infa- doos wees naar een groot aantal hut ten, afgesloten door een omheining op een vlakte beneden ons. „dat is de kraal waar de vrouw van Imotu het laatst is gezien met het kind Ig nosi. Dat is ook de plaats waar wij de nacht zullen doorbrengen, indien althans de heren op de aarde slapen." „Indien wij onder de Kukuana's zijn, mijn goede vriend Infadoos, doen wij zoals Fe Kukuana's doen", zei ik op majestueuze toon en keek om mij heen. Good was bezig met wanhopige pogingen om te voorko men dat zijn flanellen hemd te veel zou opwaaien in de avondwind. Um- bopa liep onmiddellijk achter mij en had kennelijk met veel belangstelling geluisterd naar het gesprek, dat ik met Infadoos had gehad. De uitdruk ing van zijn gezicht gaf mij de ge dachte van een man, die bezig was om herinnering aan lang vervlogen gebeurtenissen in zijn geest terug te roepen. We naderden nu de vlakte en de landstreek werd al mooier; zon der tropisch te zijn. was de planten groei weelderig, de zon was warm maar niet brandend en een zacht windje streek langs de helling van de bergen. Waarlijk, dit nieuwe land was weinig minder dan een aards paradijs; in schoonheid, in natuur lijke rijkdom en in klimaat heb ik nooit zijns gelijke gezien. Transvaal is een mooi land, maar het is niets vergeleken bij Kukuanaland. Zodra wij vertrokken waren, had Infadoos een boodschapper vooruit gezonden om het volk in de kraal te waarschuwen. Deze man had met buitengewone snelheid gelopen, dat zagen wij nu, want toen wij op twee mijlen afstand waren, konden wij zien dat troep na troep ons tegemoet kwam. Sir Henry legde zijn hand op mijn arm en merkte op dat het er uit zag alsof ons een warme ontvangst zou worden bereid. Er was iets in zijn toon, dat de aandacht van Infa doos scheen te trekken. „Wees niet bevreesd, heer," zei hij haastig, „want in mijn hart woont geen arg list. Dit regiment is er een onder mijn commando en komt op mijn be vel om u te begroeten." Ik knikte hoewel ik niet geheel op mijn gemak was. Op een halve mijl afstand van de opening van de kraal werden de mannen op militaire wijze opgesteld; •het was een prachtig gezicht hen te zien, iedere afdeling of compagnie was ongeveer driehonderd man sterk, de speren schitterden en de pluimen wuifden. Er waren, naar wij verna men, niet minder dan zes-en-dertig honderd man en het waren de prach tigste krijgslieden, die ik ooit gezien heb, allen geheel volwassen mannen cn geen hunner was kleiner Fan zes voet. Op.het hoofd droegen ze zwarte pluimen, om het middel en beneden de rechter knie hadden ze banden gevlochten uit wit ossenhaar en in de linkerhand een schild, overtrokken met eveneens melkwit ossenvel. De wapens die iedere man droeg, waren eenvoudig, maar zeer kracht dadig. Ze bestonden uit een speer, aan twee kanten scherp geslepen en met een houten schacht. Zulk een speer is niet bestemd om er mee te werpen, maar om te steken, gelijk de Zoeloe-assegaai of „bangwang" en de wond er mee toegebracht is ver schrikkelijk. Bovendien had iedere man drie brede en zware messen, elk mes van een gewicht van ongeveer twee pond. Een mes was bevestigd aan de gordel en de andere twee aan de achterzijde van het schild. Deze messen, die „tollas" heten,ne men de plaats in van werpasse- gaaien bij de Zoeloes. De Kukuana krijgers kunnen die met grote zeker heid werpen tot op een afstand van vijftig el en het is hun gewoonte daarmee als 't ware een salvo te openen, wanneer de vijand in geslo ten gelederen op hen aankomt. Iedere compagnie stond stil als een i verzameling van bronzen standbeel den tot wij genaderd waren: op 'n bevel van de commanderende offi cier, die zich onderscheidde door het dragen van *en luipaardenvel, rees iedere speer in de lucht en uit drie honderd kelen klonk plotseling de ko ninklijke groet „Koom". Zo spoedig we voorbijgegaan waren, volgde de compagnie ons naar de kraal, tot eindelijk het hele regiment achter ons marcheerde met een tred. die de bo dem deed schudden. Eindelijk kwa men we langs een zijweg van de gro te Salomon's weg aan de wijde gracht, welke de kraal omgaf, die minstens een mijl in omtrek was en verder nog was afgesloten door een omheining, gevormd door boomstam men. Over een primitieve ophaalbrug welke bij onze komst werd neergela ten, kwamen wij in de kraal. Deze was met buitengewoon veel zorg aan gelegd; door 't midden liep een groot pad, waarop verschillende zijpaden uitkwamen. Het geheel werd zodoen de verdeeld in blokken en de hutten waren groter en mooier dan die wel ke men gewoonlijk ziet en omgeven door een veranda, geplaveid met klei. Aan beide zijden van de hoofd weg stonden honderden vrouwen, die uit nieuwsgierigheid naar ons kwa men kijken. Voor een kleurlingenras waren ze zeer knap; kloek gebouwd en toch bevallig, met scherpe ge laatstrekken, golvend haar en de lip pen niet zo dik als bij de meeste Afrikaanse ra-sen. Maar wat ons het meest trof. dat was haar buitenge woon rustig en voornaam uiterlijk, ze waren in haar manieren als de habituées van salons in de beschaaf de wereld en verschilden dus niet weinig van de Zoeloevrouwen en haar nichten, de Masai, die het dis trict achter Zanzibar bewonen. Haar nieuwsgierigheid had haar naar bui ten gebracht om ons te zien. maar ze wachtten er zich voor om enige uitdrukking van verwondering over haar lippen te laten komen, zelfs toen de oude Infadoos met een heimelijke beweging van de hand wees op de mooie witte benen van de arme Good. Ze vestigden haar donkere ogen op de werkelijk zeer blanke huid van onze metgezel en dat was alles. Maar dat was geheel voldoende voor Good, die bescheiden is van natuur. Toen we het midden van de kraal hadden bereikt, hield Infadoos stil aan de deur van een grote hut, die op een afstand was omgeven door een kring van kleinere. „Treedt bin nen, zonen van de sterren," zei hij op hoogdravende toon: ,,U zal enig voedsel worden gebracht, zodat het niet nodig voor u zal zijn uw gor dels dichter aan te halen van hon ger, wat honing en wat melk en een paar ossen en enige schapen; het is niet veel." „Het is goed," zei ik. „In fadoos, wij zijn vermoeid van het rei zen door de rijken van de lucht, laat ons nu met rust." Daarop traden wij de hut binnen, welke wij voor ons vonden ingericht. Slaapplaatsen van gelooide huiden waren ons bereid en er was water gebracht om ons te wassen. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3