SOEKARNO IN TRIOMF DOOR WASHINGTON LEERZAAM en ONTSPANNEND NEEM DIE SLAGBOMEN DAN TOCH EENS WEG" STRAALJAGER RAMDE KLOOSTER - 14 DODEN Souvereiniteit wordt niet prijsgegeven Werkende werklozen Amerika wenst vriendschap van de grote neutralen DAGBLAD VOOR ZEELAND Nooit was de erewacht zö indrukwekkend Twee kinderen door trein gedood Vandaag toespraak voor congres Breda schrijft zelf passen uit Koud Ambtenarenpensioenen „Automatische aanpassing Onderzoek op Nederlands schip Lagerhuis besluit DOODSTRAF TOCH NOG MOGELIJK Woestijngeneraai gesneuveld Mollet tijdens diner in Moskou Franse films en concerten Gemeentebestuurderen op excursie in en rond Breda Liever werken dan betalen" Begrafenis oud- mi nisier Marchant Toch nog op tijd.... Brilse atoomprocf Didès wil duel met Mitterrand België besluit Verplichte WA. automobilisten Onder rook van Ottawa Gebouw werd geheel vernield Beel over Nieuw-Guinea SYNGMAN RHEE HERKOZEN Nu mislukt overleg Marshall heeft nieuw plan voor Singapore 96e JAARGANG No. 22151 CJitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaus: Breda, Belgerstraat 16. Tel.: Directie, Kedaetie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J HA Bruna Redactieraad: J IM. A C. v. Dongen C J v Hootegem Mr Di A J J IV! Mes. Mr H M L. de Rechter L. J v t Westende. P V M Ver- cauteren Abonn.pnjs bij vooruitbet t 5.85 p. kwartaal, p post f 6.55, p. week (uitsl PU niet postbesteli.) t 6.45 Incasso wordt oerekend Losse numm 13 ct Postrek 378841 Voor God, Koninffin en Vaderland DONDERDAG 17 MEI 1956 Advertentieprijs voi r de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m) Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend m de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0 35 pei m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. pureau vont de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. PO. 35) Het drie en een half jaar oude meisje Thea Caris is bij de overweg Gra- them - Leveroij (L.) door de trein uit de richting Eindhoven overreden en gedood. Het kind was met een broer tje op weg naar huis en is vermoe delijk tussen het traliewerk aan de overweg doorgekropen en onder de trein geraakt. Een trein uit de richting Apeldoorn heeft nabij het station Klarenbeek 'n bijna driejarig jongetje uit het gezin Blikman gegrepen. Het kind is kort na het ongeluk overleden. Te Derby in noord-Engeland is J gisteren een fabriek in gebruik ge- J nomen, die volledig automatisch werkt. Er werken in deze fabriek, die eigendom is van Micafine Ltd., producenten van micapoeder, slechts vijf arbeiders tegelijk. Volgens de. directie verrichten deze arbeiders in het geheel geen l handarbeid, daar de machines vrij- wel al het werk zelf doen. De ar- l beiders hebben alleen een toe- J zichthoudende taak en het enige, dat de directie van hen verlangt, is, dat zij niet in slaap vallen. (Elders in ons blad vindt men een uitvoerige beschouwing over de automatisering van fabrieken en de consequenties daarvan). I EX-KONING Leopold van België heeft woensdagochtend premier Eden van Engeland bezocht en een parti culier onderhoud met hem gehad. DE Indonesische procureur-generaal ia! aan de regering voorstellen, dat alle passagiers aan boord van inter- insulaire schepen die Singapore aan doen, een uitreisvergunning moeten hebben. Dit om illegaal vertrek uit Indonesië onmogelijk te maken. IN Vlaardingen verdronk een 3-jarig jongetje in de Vlaardingse vaart. In Rotterdam raakte een 2-jarig jonge tje al spelend in een moddersloot. Men kwam te laat om het ventje te kunnen redden. VOOR DE aardappelen van de oogst 1956 zijn de garantieprijzen vastge steld. Voor de consumptieaardappe len zal die prijs 4.75 per 100 kg be dragen, voor de fabrieksaardappelen 6.25. HET Nederlandse wegvervoer heeft de regering om stappen gevraagd, in verband met een west-Duits be sluit, om per 1 januari 1958 het to taal gewicht voor nieuwe vrachtwa gens en aanhangwagens terug te bren gen van 40 op 24 ton. NATIONALISTISCH China is in be ginsel akkoord gegaan met het voor stel tot het sluiten van een militair akkoord met zuid-Korea en zuid-Viet- nam. AAN mr. H. W. J. M. de Jong u s-Gravenhage is de onder- scheiding uitgereikt van com- mandeur in de orde van St Syl vester voor het werk dat hii StndSR19dh a/Js,.secretar*s van de daan ng heeft ge" Een glimlachende en vriendelijk wuivende Soekarno heeft gisteren in een grote open auto zijn entree in Washington gemaakt. In de hoofdstraten van de stad hingen de Ameri kaanse en Indonesische vlaggen uit en niet minder dan 2300 militairen van de land- en zeemacht der V. S. stonden opgesteld langs de route, die de president en zijn gezel schap volgden. Nooit tevoren is een buitenlands staatshoofd in de Ameri kaanse hoofdstad met zóveel eerbetoon ontvangen. Als symbo lisch gebaar werden de Indonesische president de sleutels van de stad Washington aangeboden. Op het vliegveld waren bij aankomst van Soekarno meer fotografen aanwezig, dan men ooit bijeen had gezien. Vice-president Nixon zei, toen hij de Indonesische president begroette; „Evenals onze George Washington hebt U uw volk van kolonialisme naar de onafhankelijkheid geleid...." President Soekarno zei in zijn ant woord o.a.: ,,Ik breng U de dank van het volk van Indonesië voor alle hulp die U ons hebt gegeven voor ons na tionaal herstel." Hij zei te hopen, dat dit bezoek zou leiden tot „weder zijds begrip en een waarachtige vriendschap tussen de Indonesische en Amerikaanse volken". Gistermiddag is Soekarno door pre sident Eisenhower ontvangen op het Witte Huis. Kort daarna was Soekar no eregast aan een maaltijd, waar aan een groot aantal Amerikaanse en Indonesische hooggeplaatste persoon lijkheden aanzaten, o.a. de minister van Buitenlandse Zaken Dulles, vice- president Nixon, de Indonesische am bassadeur te Washington, Moekarto Notowidigdo, de Indonesische mini ster van Buitenlandse Zaken Abdul Gani, Cabot Lodge, de leider van de Amerikaanse delegatie bij de Ver enigde Naties en admiraal Radford. Soekarno zal met Amerikaanse auto riteiten geen „zakelijke" besprekin gen voeren. Wel zal hij vandaag een vergadering toespreken van beide huizen van het Amerikaanse congres. Zodra een stad meer dan 100.000 inwoners telt, mag zij zelf paspoor ten uitschrijven. Amper had de 100.000e zich gemeld of het gemeen tebestuur van Breda stelde zich met de betreffende instanties in verbin ding om op dit recht te attenderen. Dezer dagen is de gemeente Breda dit recht nu verleend, zodat van nu af aan de Bredanaar in zijn eigen gemeente terecht kan om zich van een pas te voorzien. rPnEh^JE? EDEN zal in januari a.s. een bezoek aan Australië brengen als gast van de Australische regering Fën wn«Sische ?inister van Finan- on ri» <5,"gedeeld. dat het tekort de laar /a orotl3g van het loPen" dragen mlbard rupiah zal be- OUD-president Truman van de V S in f°e"|daR°chtend met zijn vrouw e^n n&rtaa,ng?komen' zi-> «aan maani? a v e reis van maand door Europa maken. w!ensd!sH^ Xer?etslieden hebben Nicosia het vli«gveld van schoten nn ntse doodge schoten en een andere gewond. uFchf1dipevp°0d?ieter GS- uit Maaa- voor dé brand3?'t^ocrdcliik is gesteld is door ril In de st- Servaastoren het Bossche *£Ocureur-generaal van ni= vin gerechtshof een hechte- bank hadWheemWeken Êeëist' recht- nad hem vrijgesproken. ^wFten^nFh'1, idat 25 Afrikaanse soioaten om het leven zijn gekomen TakoradMGoudkusp5 k'l0meter Van Weersverwachting van het K.N. 51.1. tot vanavond: Overwegend droog met veranderlijke bewol king, Matige tot vrij krachtige wind tussen west en noordwest. Kouder dan gisteren, vooral in het zuiden van het land. Verwachting van net Belgisch weerkundig instituut: Sterke tot matige wind uit westelijke richtin- oÜÜ' Eerlkt met er,ige opklarin- v m£ van de temperatuur, vandaag: zon onder 20.32 uur. worgen: zon op 4.41 uur. Vrydag houdt hij een toespraak voor de nationale persclub. Volgens de meeste diplomatieke en politieke waarnemers in Washington betekent het bezoek van Soekarno, het begin van de „strijd", die de Ver enigde Staten van plan zijn te voeren met de Sovjet-Unie om zich te verze keren van de goede gezindheid van de Aziatische landen, die onafhanke lijk wensen te blijven, zowel van Mos kou als van Washington. Voorts wijzen deze waarnemers er op, dat de Indonesische president zich binnenkort naar Moskou zal begeven. Een andere „neutrale" leider, n.l. Nehroe, zal eveneens binnenkort op uitnodiging van president Eisenhower naar de Verenigde Staten komen. 55 Een interim-rapport van de staats commissie van Poelje, dat de herzie ning behandelt van de wetgeving ten aanzien van de ambtenarenpensioe nen in verband met de komende ouderdomsverzekering, wordt een „automatische" aanpassing van de pensioenen aan de stijging van de kosten van levensonderhoud voorge steld. Dit is een onderdeel van de voor stellen. dat de regering nog niet heeft overgenomen. De commissie zou de aanpassing willen verbinden aan al gemene wijzigingen in net salarispeil van het rijkspersoneel. De staatscommissie heeft verder 'n verhoging van de berekeningsper centages voor de pensioenen vastge steld. Tot een salaris van 6000. per jaar zou het pensioen 2 pet. per dienstjaar bedragen, voor het inko men daarboven 1.5 pet met dien ver stande dat het pensioen nooit minder zal bedragen dan 1.75 pet. per dienst jaar. De veiligheidspolitie van Hongkong heeft een nauwkeurig onderzoek inge steld op het Nederlandse s.s. „Tjilu- wah". Zij had namelijk een waarschuwing ontvangen van de regering van de Chinese volksrepubliek dat er in Hongkong sabotageplannen bestonden tegen 25 Chinese communistische stu denten. die met de „Tjiluwah" naar Indonesië zouden vertrekken, ter bij woning van het Afrikaans-Aziatische studentencongres. Na het verongelukken van een In disch vliegtuig met hoge Chinese functionarissen, vorig jaar, werd de autoriteiten in Hongkong verweten, dat zij een waarschuwing van Peking hadden genegeerd. Het studentencongres in Bandoeng, zo blijkt inmiddels, zal mogelijk niet door gaan. Er is namelijk onenigheid in de boezem van het organiserende comité over de toelating van com munistische studenten. Het Britse Lagerhuis heeft woens dagavond met een geringe marge een voorstel aangenomen volgens hetwelk iemand die wegens moord tot levens lang veroordeeld is, toch terecht ge steld zal worden, indien hij na zijn veroordeling een tweede moord be gaat. 55 55 De „woestijngeneraal" Si Moesta- fa is dinsdag gesneuveld toen zijn opstandelingengroep aan de rand van de Sahara tot eer gevecht met Fran se troepen gedwongen werd. Vijftig van zijn mannen vielen in dit ge vecht. De rest vluchtte de woestijn in. Zwaar bewapende opstandelingen zijn gisternacht in de west-Algerijnse havenstad Nemours doorgedrongen en hebben enkele regeringsgebouwen in het centrum van de stad bescho ten. Franse troepen hebben twee uur lang tegen de infiltranten gevochten. Verscheidene opstandelingen werden gedood. Partijsecretaris Kroestjev heeft woensdag op de eerste dag van de besprekingen met premier Mollet van Frankrijk en diens minister van Buitenlandse Zaken. Pineau, is Mos kou de Ver. Staten ervan beschul digd dat zij een politiek van „ob structie"' voeren ten aanzien van de Ongeveer duizend gemeentebestuur deren zijn thans in Breda bijeen, waar ztj een tweedaags congres bij wonen, dat bijeengeroepen is door de Vereniging van Nederlandse ge meenten. Men is 's morgens in huis houdelijke vergadering bijeen ge weest en maakte 's middags gebruik van de gelegenheid om een van de zes excursies te maken, die men voor deze gelegenheid had opgezet. Op de foto rechts ziet men de deel nemers aan de industrietocht wan delen over de terreinen van de fir ma Jamin te Oosterhout; de foto ernaast is een onderdeel van de tweede industrietocht, waarbij men o.m. een bezoek bracht aan de To rnado te Etten. Er waren echter ook congres-deelnemers, die zich meer aangetrokken voelden tot een his torische wandeling door oud-Breda. Men ziet hen op de foto bijeen op het Begijnhof. Mollet (rechts) wordt hartelijk be groet door maarschalk Boelganin, bij zijn aankomst op het vliegveld van Moskou. ontwapening en de vereniging van Duitsland. Naar in Franse kringen is vernomen bleef Mollet een ..standvastig doch vriendschappelijk standpunt" inne men en deelde hij de russen mede dat zij de Amerikaanse politiek verkeerd begrijpen. Tijdens het noenmaal in het Kremlin stond premier Mollet op en vroeg in 'n tafelrede om verwij dering van de hinderpalen die de uitwisseling van mensen en denk beelden in de weg staan. Woensdagavond woonden de Franse gasten met maarschalk Boelganin. Kioestjev en minister Molotov eer. uitvoering van het Zwanenmeer van Tsjaikofski bij in het Bolsjoi-theater. Vóór de pauze zaten de Fransen met hun Russische gastheren in de centrale loge die vroeger voor de Tsaren gereserveerd was. Na de pauze verhuisden de ministers naar een loge dichter bij het toneel. Mollet heeft woensdagavond ver klaard dat hij openhartigheid zeer op prijs stelt. ..Ik houd van openhartige mensen", zei hij. In alle bioscopen in Moskou draaien op het ogenblik Franse films, er worden Franse concerten gegeven en de radio verzorgt Franse uitzendin gen. n In alle stilte is gisteren op de be graafplaats Oud Eik en Duinen het stoffelijk overschot van de oudmini ster van O. K. en W., mr. H. P. Marchant, in het familiegraf bijge zet. In de rouwkapel waren enkele fa milieleden en vrienden van de over ledene bijeengekomen. Hier waren eveneens aanwezig oudminister en lid van de Raad van State mr. dr. L. N. Deckers, mr. H. J. Schoel- vinck als vertegenwoordiger van het ministerie van O. K. en W. en mr. F. J. H. Bachg namens het partijbe stuur van de KVP. Het orgel speelde de treurmars uit de derde symfonie van Beethoven, een nocturne van Cho pin en het Ave Maria van Gounod. In de Antonius Abtkerk te Scheve- ningen was tevoren een Requiemmis gecelebreerd. Bij het Koninklijk Bezoek aan de Shell-installaties en -fabrieken „Per nis" had bijna een noodlottige ge beurtenis de vreugde van de ont vangst verstoord. Een der directeuren, de heer Gué- pin, was van Schiphol, waar hij per vliegtuig uit Engeland was gearri veerd, in een auto naar Pernis ge reden. Dicht bij het petroleumcom- plex had hij echter een zo ernstige aanrijding met een autobus, dat de auto grotendeels werd vernield. Wonder boven wonder kwam de heer Guépin er zonder letsel af. Hij kon zich nog tijdig bij het hoge ge zelschap voegen. De chauffeur van de auto kreeg lichte verwondingen. Op de Monte Bello-eilanden, aan de noordwestelijke kust van Australië, is woensdag een geslaagde proef ge nomen met het jongste Britse atoom wapen, zo is officieel bekendgemaakt. De proef is een onderdeel van de derde reeks Britse atoomproeven, waarvan de vorige ook op de eilanden is verricht. De ontploffing was van dezelfde omvang ais de eerste op Monte Bello in 1952. Het wapen waar mee de proef is genomen, was in een toren geplaatst. Een zakenman in het Franse Ecom- moy had nog het een en ander met de plaatselijke belastingen te rege len. Hij kon kiezen tussen het be talen van 10.600 francs of de tegen waarde van dit bedrag aan graaf werk voor een nieuwe weg te ver richten. De Fransman is Poujadist, dus betalen stond niet op zijn pro gram. Hij kreeg echter, zoals ge meld. spontaan hulp van een paar honderd partijgenoten, die het werk in een paar uur opknapten. Jean Didès, voormalig inspecteur van de Franse politie, heeft woensdag de minister van Justitie, Francois Mitterrand, uitgedaagd voor een duel. Het duel houdt verband met het „pro ces der lekken" dat op het ogenblik in Parijs gaande is. Maandag verklaarde Didès voor 't gerechtshof, dat Mitterrand vals ge tuigenis had afgelegd. De minister hekelde dinsdag Didès wegens deze aanval op hem terwijl hij niet in de rechtszaal was. „Voor deze man ia lafheid een gewoonte geworden", zei Mitterrand. Buitenlandse voertuigen zullen voort aan slechts op Belgisch grondgebied toegelaten worden, indien zij in Bel gië verzekerd zijn tegen wettelijke aansprakelijkheid, of indien zij voor zien zijn van een internationaal ver zekeringsbewijs, waaruit bljjkt, dat de burgerlijke aansprakelijkheid by ongeval gedekt is in overeenstemming met de Belgische wet. Een gemeenschappelijk waarborg fonds zal de lichamelijke schade ver goeden van de slachtoffers die geen verhaal kunnen doen gelden op de veroorzakers van het ongeluk. De verplichting tot verzekering, die gisteren haar parlementaire bekrach tiging kreeg, wordt o.a. gesanctio neerd door gevangenisstraffen en geldboeten. Bij het dorp Orleans in de Cana dese provincie Ontario, ongeveer 11 km ten oosten van Ottawa, is dins dagavond een straalvliegtuig van de Canadese luchtmacht op een zuster klooster gestort. Volgens de laatste berichten zijn (van onze parlementaire verslaggever) Minister Beel heeft in de Eerste Ka mer nogmaals onomwonden iedere in ternationalisering van Nieuw-Guinea afgewezen. Bij de behandeling van de begroting van di( gebiedsdeel her haalde de bewindsman de verklaring, die reeds meermalen door de Rege ring is afgelegd: De Nederlandse re gering staat op het standpunt, dat de souvereiniteit over Nieuw-Guinea de jure en de facto bij Nederland berust. De minister kon het niet eens zijn. dat met de instelling van een trust schap der V.N. over Nieuw-Guinea de status van dit gebied onbetwist is vastgelegd. Djakarta, aldus prof. Beel, zal zich nooit neerleggen bij een op lossing, die niet de volledige over dracht van de souvereiniteit aan In donesië inhoudt. Ook kon hij niet in zien, dat zoals de heer de Dreu PVDA had betoogd internationali sering de enige weg zou zijn om ons land van het odium van koloniale mogendheid" te bevrijden. Indien Ne derland een duidelijk beleid voert, ge richt op de ontwikkeling tot eigen verantwoordelijkheid, dan kunnen be schuldigingen van kolonialisme alleen te kwader trouw worden gehandhaafd. Over het conflict tussen de Gouver neur van de Ned. Antillen, mr. Struy- cken en de Antilliaanse regering, wilde minister Beel niet teveel zeggen, om het bereikte akkoord niet in ge vaar te brengen. Slechts verklaarde hij uitdrukkelijk, dat er over de be voegdheden van de gouverneur geen principiële verschillen aan de dag wa ren getreden. De begrotingen van Nieuw Guinea en van Overzeese Rijksdelen werden tenslotte met alleen de communisten tegen door de Senaat aanvaard. Dr. Syngman Rhee, de 81-jarige president van Zuid-Korea, is verze kerd van een nieuwe ambtstermijn.. Toen bijna alle uitgebrachte stem men waren geteld, was de stand: Syngman Rhee 4.864.596 Tsjn Bong Am 2.073.450. Ongeldig 1.767.716. hierbij een geestelijke en veertien kloosterzusters om het leven gekomen. De lijken van de geestelijke en drie zusters zijn geborgen. Op het ogen blik dat het vliegtuig het gebouw van drie verdiepingen raakte, bevonden zich circa 35 mensen in het klooster. Het uur verspreidde zich zo snel dat velen zich niet konden redden. De oorzaak van het neerstorten van het vliegtuig, dat van 10.000 meter om laag gedoken was, is een raadsel. De piloten, die ook omgekomen zijn, had den in hun laatste radiobericht niets bijzonders gemeld. Het toestel was van een basis bij Ottawa opgestegen en ramde de kapel van het klooster voor dat het op het drie verdiepingen tel lende hoofdgebouw terecht kwam. Het gebouw, ter waarde van een. miljoen dollar, werd geheel verwoest. Een 20-tal zusters verbleef er tot her stel van gezondheid. De premier van Singapore, David Marshall, heeft woensdagavond ver klaard. dat lijj een denkbeeld heeft voor een „nieuwe benadering" van het vraagstuk. Zoals gemeld zijn de jongste besprekingen over de onaf hankelijkheid van deze Britse kolo nie mislukt. De Labourafgevaardigden, die vre zen dat de grote Britse marinebasis een tweede Cyprus zou kunnen wor den, hebben er bij de regering op aangedrongen de besprekingen te her vatten. Minister Lennox Boyd ver klaarde echter, dat hij de onderhan delingen slechts wil hervatten op ba sis van de Britse '-oorstellen die door de delegatie van Singapore verwor pen zijn.

de Stem | 1956 | | pagina 1