MOT „Auriga (met een verstekeling) meerde in de buitenhaven DEBARKATIE VERLIEP VLOT Biervliet en de vrije veren VLISSINGEN WEER INTERNATIONALE HAVEN Komt er een diepvriesinstallatie Vlottere woningbouw te Clinge t Nieuwe gevel voor het gemeente huis van Westdorpe Stille glans der gouden eeuw Waleheren Zuid-Beveland ZEEUWSH-VLAANDEREN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 MEI 1956 Lastig e manoeuvre WjUUJM Hoogwaterstanden Vuilnisdienst met uniforme emmers LATEN WE EERLIJK ZIJN....! VISSER. KOOLE Langdurig debat over de muziekkiosk Expositie te Middelburg werd geopend ,.Hoe zit liet met de aanpassing BENELUX schept garanties voor vrij goederenverkeer Forum KVP werd goed bezocht De raad vergadert donderdag Kringvergadering K.A.J. Schoolbrigadiert j e ernstig gewond AGENDA Heden Morgen De driekleur, die gisteren strak in de straffe wind wapperde, gehesen op de gebouwen der N.V. Haven van Vlissingen, deed een bijzonder feestelijke gebeurtenis vermoeden voor de haven en de gemeente Vlissingen. Inderdaad, een feestelijke gebeurte nis, want gisteren liep het eerste schip van de Italiaanse Scheep vaartmaatschappij „Fratelli Grimaldi'r de haven van Vlissingen binnen. Deze Italiaanse maatschappij nam, zoals bekend, kortgeleden het besluit een passagiersdienst noord-Europamidden-Amerika te gaan openen en koos als haven voor noord-Europa Vlissingen. ga" een sleepanker moest uitwerpen om niet op de beschoeiing der buiten sluizen terecht te komen. De kapi tein der „Auriga" -'ond de haven mond van Vlissingen buitengewoon moeilijk bevaarbaar. De debarkatie der passagiers (allen Nederlanders), verliep buitengewoon vlot en soepel. Een loods der N.V. Haven van Vlissingen was ingericht tot douaneloods, waar men de passa giers snel „verwerkte". Het groot ste deel vertrok met de trein van halt vier naar Holland, terwijl een klein aantal in Vlissingen bleef wach ten totdat hun auto uit de ruimen op de kade was gezet. Men prefereert deze Italiaanse lijn omdat men nu een directe verbinding heeft met Nederland. Het varen langs de kust en het binnenvaren op de Westerschelde vond men bijzonder aantrekkelijk. De verbinding door de KNSM heeft dit nadeel, dat deze maatschappij met kleine boten vaart terwijl de ontscheping plaats moet vinden in Lissabon. Nu met deze Ita liaanse boten is men direct in Neder land. MEER KADERUIMTE Kapitein Paturzo vond het prettig dat zijn rederij Vlissingen als haven Onder de vele autoriteiten die het Italiaanse passagiersschip aan de kade begroetten, merkten we o.a. op burgemeester Kolff van Vlissingen, de directeur der N.V. Haven van Vlissingen, de, heer F.P.C.'Mijs, de hoofdingenieur directeur Rijks Wa terstaat Zeeland, ir. J.H. v.d. Burgt en vertegenwoordigers der rederij. Om half één kwam het eerste schip de „Auriga" uit Napels op de rede van Vlissingen. Om circa half twee meerde het aan de kademuren der buitenhaven om 86 passagiers te de- barkeren. Eén verstekeling, een Por tugees, die in Madeira aan boord wist te komen, gaat echter mee terug en zal in deze plaats weer van boord worden gezet Tijdens de debarkatie werd de man, die inmiddels al heel wat vrienden heeft, in een hut op gesloten. Drie sleepboten trokken de „Auri ga" de buitenhaven binnen. In de ha venmond moest men manoeuvreren, hetgeen een buitengewoon lastig kar wei bleek. Straffe wind droeg er het zijne bij om deze manoeuvre nóg zwaarder te maken zodat de „Auri- Een lange lijst van ingekomen stuk-, ken kreeg de gemeenteraad van Bier vliet te verwerken. 'Zo kon burgemeester A. P. Kostense o.m. meedelen, dat een begrotingspost van 938.11, welke zo'n tiental jaren op de begroting had gezweefd, nu ge- ind was. Het betrof een vordering op het ministerie van finantiën i.v.m. de palenplanterij tijdens de bezetting. Bouwgrond a.d. Singel werd weer in principe toegewezen. Bovendien bleek later tijderis de vergadering, dat ook de gemeente nog een tweetal woningen op de Singel gaat bouwen en daar P.J.Faas het stukje bouw grond, destijds toegewezen aan E. Ducheine, gaat benutten, komen er weer vier woningen bij. Aan K.Bos werd in principe bouw grond toegewezen voor" det bouw 'van een tankstation me£ Woonhuis aan de rijksweg. Be gemeente Biervliet zal trachten een toegangsweg aan de noordgrens van de Braakman zelf te verwezen lijken. Eveneens zal getracht worden een uitgangsweg naar de Angelinapolder aan te leggen. Aan de heer J.Lecluyze, werd een premie verleend voor woningverbe tering. De woning Gentsestraat 52, laatste lijk bewoond geweest door C.Cosijn werd „eindelijk" onbewoonbaar ver klaard. MOOIE OPRUIMING De bouwvallen aan de hoek Molen straat-Noordstraat zullen nu defini tief opgeruimd worden. Met algeme ne stemmen werd besloten ter plaat se een eenvoudige ruimte te bouwen, welke later waarschijnlijk benut zal worden voor plaatsing van een diep vriesinstallatie. Het werkelijke be drag der uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over het dienstjaar 1953 werd vastgesteld op f 4.206,25. De raming was f 3.539,56, wat neer komt op f 33.65 per 11. Het verzoek van het bestuur der r.-k. Lagere School, om op grond van art. 72 der l.o.wet van 1920 een bedrag van f 250,45 beschikbaar te stellen voor aanschaffing van enig meubilair en invoering van verkeers- onderwijs, werd ingewilligd. De vrije veren en de vervoersperi- kelen over de Schelde brachten vele tongen in beweging. Besloten werd adhesie te betuigen aan de motie van de gemeenteraad van Terneu- zen. „Wij als Zeeuwsch-Vlamingen verlangen vrije veren", betoogde de voorzitter. SUBSIDIE VOOR DE V.V. De voetbalvereniging Biervliet kreeg een éénmalige bijdrage van f 400,om uit de ergste financiële noodtoestand te komen. Aan de IJsclub „De Oude Haven" werd een terrein beschikbaar gesteld waarop „weer" en „ijs" dienende in 1956-57 (geschaatst kan worden. Een uitstapje naar de kompolder, welke aangekocht is voor de aan leg van een nieuw sportcomplex, wis selde de vergadering wat af. (Advertentie) had gekozen. Een onbekende is hij in deze haven niet. want circa twin tig jaar geleden, kwam hij hier re gelmatig met zijn schip bunkeren, na in Rotterdam passagiers gelost te hebben. Rotterdam als havenplaats heeft voor de Italiaanse maatschappij dit grote nadeel, dat er een groot gebrek aan kaderuimte is. Men kan daar slechts enkele uren liggen, wat onvol doende is voor debarkeren en pro vianderen. Bovendien kan men daar uiterst moeilijk kleine reparaties snel doen plaats vinden, terwijl een schoonmaakbeurt praktisch onmoge lijk is. Dit onderschreef eveneens de inspecteur der scheepvaartmaat schappij. de heer Brunelli. Het ligt in de bedoeling voor ver lofgangers een trip door zuid-Europa mogelijk te maken. Zij kunnen dan in Lissabon van boord en vinden hun schip in Vlissingen terug. (Advertentie VIJAND No. I VAN UW BONTWERK Deze vijand is voor U ech ter gegarandeerd onge vaarlijk, indien U Uw bont werk laat bewaren. in onze Bontkluis Halen en bezorgen gratis. Tel. K 1600 - 9030. BREDA WEINDSTR.2* Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, woensdag 16 mei, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 7.23 en 19.40 uur; te Ter- neuzen om 6.42 en 19.05 uur en te Vlissingen om 6.10 en 18.33 uur. Wat betreft de woningbouw in 1956, kon in de gemeenteraad worden aan gemerkt, dat er nog tien woningen in totaal bijkomen dit jaar. Al deze woningen zullen gebouwd worden door particulieren. Bovendien deed burgemeester P.Vercauteren enkele nadere onthullingen over de woning bouw. Het ligt n.l. in de bedoeling om in oostelijk Zeeuws-Vlaanderen een honderdtal woningen te bouwen. De gemeente Clinge zal ook hier van zijn deel ontvangen. Deze wonin gen zullen in massa aangenomen worden door één aannemer. Deze aannemer zal de woningen per ge meente verdelen aan de aldaar ge vestigde aannemers en wel naar ma te van de bouwcapaciteit. Naar alle waarschijnlijkheid zal Clinge twaalf woningen krijgen. Een zestal woningen zal verhuurd worden tegen f 8,50 terwijl de andere zes een huur moeten opbrengen van f 10,De toewijzing van deze wo ningen geschiedt door het college van B. en W. in overleg met de Bouw vereniging. Natuurlijk hebben de le den van de Bouwvereniging in som mige gevallen de voorkeur. Vervolgens kwam ter sprake de op haaldienst van het vuilnis. B. en W. hadden gedacht aan uni forme vuilnisemmers voor de ophaal dienst. Deze emmers zouden door de gemeente resp. voor de prijs van f 9.50 en f 7,50 beschikbaar gesteld worden of in geval men niet tot aan koop wil overgaan, in huur voor de Uitzonderingen bevestigen natuurlijk de regel, maar normaal gesproken is toch elke vrouw aangenaam getroffen, wanneer haar elegante kjeding niet onop^merk^bHjft, Kies de mantel, japon, topper, rok, bloeze of het mantelkostuum dat U het beste afkleedt en laat U adviseren .door. LLw. Modehuis (Advertentie) In de gemeenteraadsvergadering van Westdorpe was een verzoek ontvan gen van de Kamer van Koophandel voor een aanvullend subsidie voor de helikopterdienat. Hiertoe besloot de raad. Een ander subsidieverzoek was van hef r.-k. ziekenhuis te Sluiskil. Goed gekeurd werd een subsidie van f 100 per ligdag tot 'n maximum van f 4000. Ten dienste van het r.-k. schoolbe stuur werd f 30.000 gevoteerd voor de bouw van een nieuw leslokaal en f 700 werd uitgetrokken voor uitbrei ding van de speelplaats. De kleuter school krijgt f 220 voor een zandbak op de speelplaats. De voorzitter deelde mee, dat thans kan worden overgegaan tot gunning van de verbetering van de Molen straat. Het leek hem verstandig nu meteen het elektrisch licht te laten verkabelen en HPL-verlichting te la ten aanbrengen. De raad was het daar mee eens. Besloten werd tot het aan gaan van een geldlening ter grootte van f 120.000. Ook verklaarde de raad zich akkoord met een voorstel van de onderhoudsprodukten geven DIEPGLANS aan uw auto, motor, scooter of fiets Burgemeester dr. Bolkestein open de in de stadhuishal te Middelburg de expositie Stille glans der gou den eeuw", welke bestaat uit 24 schil derijen van bekende en minder be kende oude meesters en diverse kunst- en gebruiksvoorwerpen, welke op de stillevens voorkomen. De burgemeester wees er op, dat men z.i. niet genoeg tentoonstellin gen kan houden, omdat er bij een groot deel van het publiek nog steeds vrees bestaat ze te bezoeken. Die ban moet doorbroken worden. Daar om is het een gelukkig idee dat men met deze expositie vooral de jeugd gaat benaderen, want vroeg geleerd is oud gedaan. Tenslotte dankte spr. de rijksin spectie voor roerende monumenten en hoopte dat deze 17e eeuwse kunst, die aanspreekt, begrip en waarde ring zou vinden. LEREN ZIEN Mej. Petra Clarijs, verbonden aan genoemde inspectie zette uiteen wat rtiomenteel gedaan moet worden om het museum ten onrechte in discre- diet geraakt en nog vaak gebrand merkt als muffe en stoffige ruimte" dichter bij het publiek te brengen. Leren zien is even nodig als leren lezen, omdat er een wereld van schoonheid door open gaat. Tenslotte maakte zij met de geno digden een wandeling langs de doe ken om er een interessante toelich ting op te geven. Behalve 'n enkel genre-stukje be staat de collectie uit stillevens en bloemstukken, die hoewel merendeels wat vlak en onbezield bijna altijd getuigen van een fabelachtig vak manschap wat dc stofuitdrukking be treft. Men vindt er een paar buitenge woon goede doeken van Willem Kalf; een magistraal bloemstuk van v.Huij- se en voorts schilderijen van Jan Tijl; Bosschaert; J v.d.Velde. Willem Heda en J. v. Son. Door onvoldoende lichtval in de hal .komt niet alles even goed uit. voorzitter om nu reeds klinkers aan te kopen, die eerst later een bestem ming zullen krijgen. Dit i.v.m. de lan ge levertijd voor die materialen. De heren Janssens en van Passel werden benoemd tot lid van het B.A. DE BRANDSPUIT De voorzitter liet de raad weten, dat de gemeente een vergoeding van f 1706,23 heeft ontvangen door des tijds door de Duitsers geroofd brand weermateriaal. De reiskosten die ge maakt zijn om de spuit terug te krij gen, een bedrag van f319, worden eveneens vergoed. Besloten werd om met de brandweerinspectie te onder handelen over het type van een nieu we spuit die men wil aanschaffen. De raad besloot voorts om het ge meentehuis van een nieuw dak te voorzien. In de plaats van het toren tje zal dan een trapgevel komen. In verband met het tekort aan stra tenmakers keurde de raad een voor stel goed om B. en W. te machtigen het onderhoud van de steenweg op de Graaf Jansdijk onderhands aan een aannemersfirma te gunnen. DE MUZIEKKIOSK Langdurig werd er gesproken over de bouw van een vaste kiosk Er was een advies van de centrale diénst van Bouw- en Woningtoezicht om op de bestaande kiosk een kap van tentzeil te leggen. De heer Beleir herinnerde er aan, dat er een afspraak bestond om drie verschillende plannen te laten uitwerken. De heer van Acker wilde echter eerst de vraag beantwoord zien of er wel behoefte is aan een vaste kiosk. Maar de heer Beleir verlangde stem ming over zijn voorstel om eerst nieu we plannen te laten maken. Dit voor stel werd met 42 verworpen. Op verzoek van de heer Beleir werd hier na gestemd over een voorstel van de voorzitter om de bestaande kiosk tel kens op kosten van de gemeente te laten opbouwen. Dit voorstel ging er met 42 door. De laatste stemming ging over de vraag of het al dan niet wenselijk zou zijn om advies in te winnen voor wat betreft de plaatsing van een zeil over de bestaande kiosk. Dit voorstel, dat de tegenkanting van de heer Beleir ondervond, werd met 42 aangenomen. WONINGEN In de rondvraag deelde dc voorzit ter mee. dat er een aanbod is van een aannemer om in samenwerking met de r.-k. woningbouwvereniging huizen te bouwen van een bepaald type. De heer Beleir vond het een bezwaar dat de plaatselijke aannemers hierbü niet aan bod zouden komen. Daarop ver langde hij stemming over het voorstel van de voorzitter op deze wijze zes voningen te laten bouwen De raad oonde zich eensgezind met de voor zitter. prijs van twee cent per week. De inhoud bedraagt veertig liter. De Raad was van mening, dat de ter mijn van vuilnis ophalen toch wel wat lang was. Blijkt de termijn wat te groot te zijn, dan zal om de week de dienst langs de huizen komen. In ieder geval worden de vuilnisemmers ver plicht gesteld. Zij die niet in het be zit zijn van een officiële vuilnisem mer, zullen voortaan geen vuilnis met de ophaaldienst kunnen meegeven. Met het oog op de stalling van de brandweerauto te Nieuw Namen moest een stuk grond worden aan gekocht van het r.-k. Kerkbestuur al daar tegen de prijs van f 4,per vierkante meter. Er zou ongeveer 300 vierkante meter worden aange kocht. De kosten voor het bouwen van een brandweerloods werden ge raamd op f 26.000,Verder zouden er nog enkele stukjes grond aange kocht worden in de Molenstraat, om dat straks in deze straat de nieuwe weg zal worden gelegd. Ook werd besloten om enkele stukken grond te verkopen en wel aan J.Snelder te Nieuw Namen, P.H.Maes te St.Jan- steen en aan het Wit Gele Kruis te Clinge. De prijs zou bedragen f 3,75 per vierkante meter. SUBSIDIES. Aan het St. Elizabeth Ziekenhuis te Sluiskil werd dezelfde subsidie toe gekend als vorige jaren n.l. f 1. per verpleegdag per persoon. De mu ziekschool Semper Gaudete had ook een verzoek gericht tot de Raad om subsidie. Zijnde een onderafdeling van de Stichting Zeeuwse Muziek school kon de subsidie worden inge willigd. Voor de vijf en twintig in geschreven leerlingen, alsmede de twaalf in voorbereiding, werd een subsidie toegekend van f 5,per leer ling voor het cursusjaar 1955-1956. Wat betreft de verlichting te Ka- pellebrug zal opnieuw een schema worden opgesteld, yaarbij ook deze verlichting grondig verbeterd zal wor den. Een en ander zdl plaats hebben in samenwerking met de gemeente St. Jansteen. De besprekingen over de zuive ringsinstallatie hebben weer een aan vang genomen met de gemeente Hulst. De aanschaffingskosten bedra gen f 850.000,-- terwijl de exploitatie geraamd wordt op f 85.000,Niette min moeten er nog meerdere bespre kingen volgen. Nog steeds beschikt de gemeente nog niet over een goede zwemgele- genheid. Er zijn twee zwemplaatsen. In het vorige seizoen zijn hier geen grenzen aan gesteld. Om aan het ene zwemwater de vrouwen en aan het andere de mannen te laten zwem men was de raad geenszins te vin den. Daarom werd besloten om De Zestigvoet aan te wijzen als het of ficiële zwemwater voor 1956. De Weelkes zullen dus voortaan als ver boden zwemwater aangemerkt wor den. De Rijkspolitie zal hierop toe zien. Nieuw- en St.s Joosland DE NIEUWE RIJKSWEG De nieuwe Rijksweg nadert zijn voltooing. Het ligt in de bedoeling, dat deze weg met Pinksteren in ge bruik zal worden gesteld, hetgeen een belangrijke verbetering zal be tekenen in het snelverkeer, omdat de gevaarlijke bocht in de kom, waar reeds zoveel ongelukken zijn gebeurd, kan worden vermeden. Voor de neringdoenden in de ge meente is de nieuwe weg geen voor deel, daar het verkeer nu Nieuw- land laat liggen. GOES BRAND-ALARM. Gistermiddag werd politie en brandweer gealarmeerd door garage v. Strien in de Blanckstraat. Van een in gebruik zijnde gascy- linder schoot de slang los met het gevolg, dat uit de cylinder een felle steekvlam spoot, waarvan men aller lei onheil duchten kon. De brandweer was in weinig tijd ter plaatse maar hoefde niet meer op te treden, omdat het garage-perso- r.eel met eigen middelen de vlam had weten te doven. Yerseke DE MOSSELZAADVISSERIJ Door het groot aantal vaartuigen dat aan de zaadvisserij op de Wad den deelneemt blijken de zaadbanken zeer vlug afgevist te zijn. Ook de geschatte voorraad valt tegen. Wer den de eerste dagen volle ladingen gevist, op de laatste dagen was er weinig of niets meer boven te halen. Woensdag 23 mei zal het Groninger Wad opengesteld worden. Het aldaar geviste zaad zal naar de banken in Zeeland vervoerd mogen worden. Hoe lang het Groninger Wad opengesteld zal worden is nog niet officieel be kend. VERNIETIGING OESTERS De vernietiging van de opgeslagen consumptie-oesters gaat regelmatig Senaat over A.O.V. (Van onze parlementaire verslagg.) Na de uitvoerige beschouwing door de Tweede Kamer aan het ontwerp: „Algemene Ouderdomsvoorziening" gewyd, beperkt de derste Kamer zich na een voorlopig verslag, tot enkele kritische opmerkingen, die echter de instemming met het ontwerp als ge heel niet kunnen wegnemen/ Vele leden menen, dat door het on derhavige wetsontwerp de onvolko menheden op ander terrein der socia le wetgeving nog duidelijker naar vo ren komen. Zij dachten hierbij bij voorbeeld aan een weduwen - voor ziening en kinderbijslagverzekering. Vele leden vroegen, naar aanlei ding van de aanpassing, naar de be tekenis van minister Suurhoffs uit lating in de Tweede Kamer: ,,Dat de A.O.V. niet zal kunnen ingaan vóór de Staten Generaal het wetsontwerp voor de aanpassing van de ambtena- r^npensioenen hebben aanvaard." ,,Moet dit soms worden gezien als een poging de volksvertegenwoordi ging te dwingen ook dat ontwerp met spoed te aanvaarden?" zo vroegen zij zich af. De afzonderlijke Benelux-Ianden zullen in de toekomst niet meer kun nen besluiten, goederen, die vrjj mo gen circuleren, in het onderlinge ver keer wederom aan beperkingen te on derwerpen, zonder dat de regerin gen der Benelux-landen over een der gelijke wijziging overeenstemming hebben bereikt. Dit is in de jongste ministersconferentie besloten. Een en ander betekent een aan merkelijke versterking van de ge meenschappelijke markt. Zij ver schaft bovendien aan net bedrijfsle ven een grotere zekerheid met be trekking tot de vrije circulatie van goederen. Binnenkort zal ook nog verdere uit breiding kunnen worden gegeven aan de vrije circulatie van goederen, die van oorsprong uit derde landen zijn. door. Het grootste gedeelte van de 2,5 miljoen oesters is reeds verbrand en tot grit vermalen. Ongeveer 300000 oesters die in een put in Tholen zijn opgeslagen zullen ook naar hier ver voerd worden om dezelfde bewerking te ondergaan. Hansweert (Advertentie) Het forum dat de K.V.P. hier had belegd en dat gevormd werd door de heren mr. Mes, burgemeester An- driessen, Verdonk en de Kooning, werd druk bezocht. Nadat de heer E. Suy de bijeen komst geopend en een opwekkend woord t.a.v. de verkiezingen had ge sproken, werden uit de vergadering tal van vragen afgevuurd. De eerste vraag ging natuurlijk over 't bouwvolume waarop mr. Mes kon antwoorden dat Zeeland, dank zij de op de bouwcapaciteit afge stemde regeling, heel wat meer kan bouwen dan vorig jaar. Jammer be nut niet iedere gemeente even goed haar kansen. Het zal in ieder geval nog heel wat jaren duren eer de woningnood ten einde is. Op een vraag over de kath. B.L. O.-school, die nog steeds op zich laat wachten op Z.-Beveland, zei burge meester Andriessen, dat de financi- ciële consequenties zeer zwaar we gen; niettemin is er hoop dat men over twee a drie jaar zo'n school kar. openen De achteruitstelling van katholieken bij benoemingen van rijkswege tot in Brabant toe, werd ook gesigna leerd en door het forum bevestigd. De partijdigheid is nog zeer groot, rodat het percentage benoemde ka tholieken bijna tweemaal te laag is, n.l. 20 inplaats van 3*5 pet. Toegegeven werd ook dat de pro vinciale veerdiensten de wedloop met het verkeer niet meer kunnen bij houden; de enige oplossing is een vaste verbinding. Gevraagd werd nog "bf de kandidaat voor de Zeeuw se zetel reeds niet teveel functies heeft. Men antwoordde hierop, dat hij er voor verschillende bedanken zal. De wenselijkheid werd nog geuit van een subsidie uit het Rampenfonds voor een jeugdgebouw te Hansweert. TERNEUZEN De agenda voor de openbare raads vergadering op donderdag 17 mei omvat veertien punten. In het college van curatoren voor het gymnasium van Terneuzen zal wegens het vertrek van de heer Mr. P. W. C. C. van Meerwijk een nieuw lied moet worden gekozen. Burgemeester en Wethouders die nen een voorstel in tot de bouw van een lokaal aan de openbare kleuter school en een voorstel tot het instel len van de vrijdag als z.g. koopavond voor Sluiskil ingevolge de winkelslui tingswet 1951. Bovendien komt een voorstel ter tafel tot aanschaffing van twee roltrommelwagens voor een bedrag van f 70.000,— e* 4.000 vuilnisem mers die tezamen f 40.000,— zullen kosten. Tenslotte is er nog een voor stel van B. en W. tot het verlenen van subsidie aan de N(ederlandse) A(mateur) T(oneel) U(nie) en het W(erkverband) K(atholiek) A(ma- teurtoneel) in Utrecht. B. en W. tekenen ter verduidelij- j king daarbij aan dat door de r.-k. toneelgroep „Crescendo" op 24 Octo ber 1955 een verzoek om subsidie is ingediend voor een bedrag van f 630. Dit door het in dienst nemen van een beroepsregisseur. Inmiddels verzochten N.A.T.U. en W.K.A. een subsidie te verlenen van f 25 per amateurtoneelvereniging in de gemeente. Deze toneelorganisaties hebben met ingang van 1 januari 1956 een toneel adviseur aangesteld voor de provincie Zeeland. Het college van B. en W. heeft nagegaan of er naast deze subsidie verlening nog aanleiding is voor het toekennen van een afzonderlijke subsidie aan een enkele vereniging. Bij de behandeling van de begroting 1957 zal nader overwogen worden of er termen aanwezig zijn aan plaatse lijke verenigingen nog een subsidie te verlenen. B. en W. zullen de raad dan ook voorstellen op het verzoek van „Cres- sendo" afwijzend te beschikken. Verder achten B. en W. het door het raadslid Weterings ingediende voor stel tot het oprichten van een cultu rele raad niet urgent. Deze zou te weinig werk hebben. Tenslotte stellen B. en W. voor aan de NATU en WKA een subsidie te verlenen van f25,voor die plaat selijke verenigingen, die bij één de zer organisaties zijn aangesloten. Onder voorzitterschap van de heer José de Bruijn hield de K.A.J, in het parochiehuis een kringvergadering voor de afdelingen uit de kanaalzóne. De juiste datum voor de Rome-be devaart is thans vastgesteld, aldus de voorzitter en zal worden gehouden van 20 tot 30 augustus 1957. Reeds enige tijd geleden zijn ver schillende leden der K.A.J. begon nen aan de spaaractie om aan deze Rometocht deel te nemen. Terneu zen heeft in haar afdeling reeds 20 leden van KAJ en VKAJ die hieraan mee doen. De voorzitters der afdelingen in de kanaalzone zullen voortaan iedere maand een rapport in moeten dienen over de activiteiten gedurende de afgelopen maand, daar de kringvoor zitter eveneens maandelijks een rapport aan Breda zal moeten uit brengen Door de K.A.J. is voor zondag 27 mei a.s. een bedevaart uitgestippeld r.aar Oostacker (Gent). Aan deze be devaart is bovendien een sterrit per fiets verbonden en de dag zal besloten worden met een deelname aan de grote vlaggenwijding die in de na middag plaats zal hebben te Deb- bautshoek (gemeente Zelzaete). Te Seppe zullen op 22, 23 en 24 juni voor leden van de K.A.J. studie dagen worden gehouden. Doordat de kosten hiervoor zeer laag zijn ge houden spoorde de voorzitter de aan wezigen aan, hieraan zoveel mogelijk deel te nemen, In west Zeeuwsch-Vlaanderen is alleen te Sluis een afdeling der K.A.J. Daarom zal op 22 juli aldaar een ge westelijke sportdag gehouden worden. Op 26 augustus a.s, wordt te Roo sendaal een diocesane sportdag ge houden. Tot slot van de vergadering spoorde de voorzitter de aanwezigen aan op 24 mei a.s. deel te nemen aan het KVP-jongerenappèl te Sas van Gent. De vrijgesteld^ der K.A.J. te Rotter dam en thans jongerencandidaat voor de Tweede Kamer, de heer Cor Kleijsterlee, zal daar het woord voeren. BURGERLIJKE STAND Geboorten: Jan zv J. Harte-Hamer- linck, Adrianus zv A. Bom-de Zeeuw, Theodora dv J. de Groot-Romeijn, Jo hannes zv A. Pauwels-v. d. Eeckhout, Edwin zv L. v. d. Bent-de Cooker, Antonius zv M. Verstraeten-Casteels, Robert zv R. de Clerck-Riemens, Ali- na dv L. Doolaege-Bracke. Huwelijksaangiften: Evert Rutters 24 jr. en Neeltje Harte 21 jr.; Carl Hasenjager 20 jr. en Lilian Ornck 22 jr.; Aart den Dikken 26 jr. en Neeltje Schilperoort 20 jr.; Paul De Bock 27 jr. en Agnes de Clerck 27 jr. Huwelijksvoltrekkingen: Adriaan Dingemanse 24 jr. en Maria Dekker 22 jr.; Eduard v. d. Neste 24 jr. en Johapna de Jong 23 jr.; Izaak de Kraker 24 jr. en Willemina de Kun- der 19 jr.Theo de Boeye 22 jr. en Tillij Begijn 23 jr. Overleden: Neeltje de Putter 76 jr., wed. van H. de Regt; Florent Ver moet 58 jr., echtg. van R. Hillaert. FEESTAVOND P.T.T.-PERSONEEL. De personeelsvereniging der P.T.T. „Bundeltouw" hield in de bovenzaal van café „La Belle Vue" haar jaar lijkse feestavond. Daar de heer J. Weijnen wegens overplaatsing naar Middelburg zijn voorzittersfunctie heeft neergelegd, werd de avond geopend door de waar nemend voorzitter de heer G. Spran- gers. Spreker betreurde het dat in tegen stelling met de vorige jaren de be langstelling vrij slecht was. Volgens de heer Sprangers moest dit worden toegeschreven aan 't feit dat, daar de leden van „Bundeltouw" deze maal verhinderd waren zelf een avond te organiseren, de toneelvereniging „Oranjeboom" geheel belangeloos overigens, een stuk ging opvoeren, dat slechts enkele weken geleden door ditzelfde gezelschap met veel succes in het Concertgebouw werd opgevoerd. Nadat spreker de loterij die In de pauze werd gehouden, warm had aanbevolen in verband met de vie ring van het 10-jarig bestaan op 26 november a.s. kwam het „Oranje kwartier voor het voetlicht met de klucht „Papa is professor" van Hans Nesna. Het gezelschap heeft in een vlotfe en vrolijke opvoering kans ge zien de aanwezigen een paar plezie rige uren te bezorgen. De toneelaankleding was zeer ge slaagd en de grime van de heer Th. var: Kouteren zeer verzorgd. Na afloop kregen de aanwezigen gelegenheid nog een paar uur gezel lig te dansen. Clinge K.A.B. NAAR LOURDES Van 4 tot 13 augustus a.s. zullen er 13 kajotters en 12 kajotsters van ons dorp naar Lourdes gaan. Zij zul len de reis maken per autobus. In Lourdes zullen zij drie volle dagen verblijven. Op de reis erheen en te rug zullen zij bezoeken brengen aan Parijs en Lisieux en verschillende andere voorname plaatsen. De gehele reis staat onder leiding van kap. O.Gielliet. SEMPER GAUDETE IN UNIFORM Binnenkort zullen de leden van de muziekschool Semper Gaudete in uni form gestoken worden. Het uniform zal bestaan uit een rode rok of broek met witte blouse, waarop embleem zal worden aangebracht. Graauw FEESTDAG DER H.KINDSHEID Het was zaterdag voor de leden van het genootschap der H.Kindsheid een ware feestdag in onze parochie. De dag begon met een H.Mis om 9 uur. Te voren kregen de kinderen gelegenheid hun gevulde offerzakjes te deponeren. Na de H.Mis trokken ze onder ge leide van enkele zclatriccn naar het gemeentelijk sportterrein, waar enke le uren allerlei gezellige spelletjes werden gespeeld. Ondertussen werd aan elk kind een sinaasappel ver strekt, die natuurlijk erg welkom was. BEDEVAART Zondag werd de jaarlijkse bede vaart van de parochie Graauw naar O.L.Vr. ter Eecken gehouden. Het TOPPRESTATIE van vakmanschap Exclusieve dessins moderne tinten en de voortreffelijke pasvorm, maken FOKTEX tot kwaliteitskleding Zeer aantrekkelijke prijzen FORTEX HERENKOSTUUMS Zuiver wollen kamgaren Goed - Beter - Best 98.— tot 168.— WEET WAT U KLEEDT prachtige weer werkte mee, zodat minstens een paar honderd Graauwe- naars zich daar op Kapellebrug ver enigden. De leiding berustte bij pastoor Preyers van St. Jansteen, de preek werd gehouden door kapelaan Meeu- wissen. terwijl het lof werd opgedra gen door de weleerwaarde heer Stuyck kapelaan te Graauw. Hengstdijk Brand. In een stromijt op het erf van de landbouwer Vinke brak brand uit. Aangezien gevaar bestond voor overslaan van de brand op een nabij gelegen schuur, werd de brand weer van Vogelwaarde gealarmeerd. De stromijt brandde geheel uit. De omringende gebouwen bekwamen geen schade. Stoppeldijk VOOR DE BEJAARDEN Het plaatselijk comité voor bejaar den organiseerde in de bovenzaal van café Compiet een dansavond, die zeer druk bezocht werd. De kosten, ver bonden aan het jaarlijks uitstapje van de bejaarden uit onze parochie, zul len o.m. uit het batig saldo van deze avond bestreden worden. Biervliet RECTIFICATIE. Aan de rijkslandbouwwinterschool te Schoondijke is aan de heer Joël de Clerck alhier, als hoogste onder scheiding, de Huizinga-penning uit gereikt. Dit ir. tegenstelling met een eerder bericht waarin de naam foutief voorkwam. Aardenburg MOTORRIJDER BOTST TEGEN AUTO In de Peurssensstraat vond een on geluk plaats, dat betrekkelijk goed is afgelopen. Een motorrijder reed daar tegen een met vlas geladen vrachtauto op van de heer M.A.Buijck te Sint Kruis. De motorrijder J. van der Lijcke, kantonnier van de pro vinciale waterstaat uit Zuidzande bleek vrij ernstig aan het hoofd ge wond te zijn en bloedde hevig. Om wonenden verleenden de eerste hulp en toen dokter J.C.Hage arriveerde, achtte hij overbrenging naar het St. Antoniusziekenhuis te Oostburg nood zakelijk. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Daar beide voertuigen dezelfde richting uitreden, vermoedt men, dat een moment van onoplet tendheid van de motorrijder hier de oorzaak is geweest. (Advertentie) Niet teScberp, niet Ie luur'j/ heerlijk pittig en— nietduw In Amsterdam: Maandagochtend is in de Sarpati- straat te Amsterdam een elfjarig schoolbrigadiertje door een personen auto aangereden. Het meisje, dat 15 meter werd meegesleurd, is met een zware hersenschudding in het O.L. V. Gasthuis opgenomen. De bestuurder van de persoriénauto kreeg een shock. De juiste toedracht van het ongeluk wordt nog onder zocht. Wel neemt de politie aan dat het meisje, dat alleen via een. vlucht heuvel de rijweg overstak, niet vol doende op het verkeer heeft gelet. Ook heeft zij vermoedelijk het „spie gelei" niet uitgestoken. GOES Grand: Het mysterie der twee vrouwen. HULST A. de Gucht 3,30 uur: Schie ting. Bioscoopgebouw 8 uur: Martin <n Lewis in het meisjespensionaat. 0' Kerstklok: Dansen. MIDDELBURG Electro: Het laatste schot. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ml- chaël Strogoff. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Blackboard jungle. VLISSINGEN Aihambra: Alle hens aan dek. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Oper* 8 uur: Zwarte viooltjes. uit GOES Grand: Het mysterie der twee vrouwen. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ad- both en Costello en de mummie. MIDDELBURG Electro: Het laatste schot. OOSTBURG Ledel 8 uur: Terug de hel. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Michaël Strogoff. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Blackboard jungle. VLISSINGEN Aihambra: Alle hens aan d«k.

de Stem | 1956 | | pagina 2