SOVJET-UNIE stuurt ruim één miljoen militairen naar huis Nieuwe verrassende stap van Moskou de wereld Opstand op „dak van door Peking bloedig onderdrukt OOSTENRIJK wenst een redelijk vrije economie AMBONEZEN BLEVEN VAN WERK THUIS Plezierboot kapseisde - 73 doden Extra-uitkering voor het Horeca-personeel Geen deportatie meer van Belangrijk thee-uurtje politieke delinquenten NOG NIET VERSLETEN. Tibetanen rebelleerden vergeefs Gasontploffing bracht een moord aan het licht DAGBLAD VOOR ZEELAND TWEE MANNEN VERDRONKEN Droog weer „Ter verzekering van de vrede' Westers commentaar Atoomwapens beslissend DOOD OP DE WEG Verkiezingsuitslag toont aan Als protest tegen „zei/verzorging Lionel Crabb Eden zwijgt opnieuw Lamakloosters vernietigd Voor kust van Java Nog voor juni as. Voor laan 2 weken vakantietoeslag Griekse Cyprioot doodgeschoten Labour wil gesprek met Makarios Bakker drukte op de bel en. 9Ge JAARGANG No. 22149 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tei: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H A Bruna Redactieraad: J M A C. v. Dongen, C J v Hootegem Mr. Dr. A. J. J. M Mes, Mr H M L. de Rechter, L. J. v. t Westende, P. V M Ver- cauteren Abonn.prijs bij vooruitbet t 5.85 p. kwartaal, p, post t 6.55, p. week (uitsl bij niet postbesteiL) t 0.45 Incasso wordt berekend. Losse numm 13 ct Postiek 378841 Cud, Koninffin en Vaderland DINSDAG 15 MEI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 1 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES, Westsinge) 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus. TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Tijdens een kort opont houd op het vliegveld van Londen, op doorreis naar Ierland, ontving ex-koning Leopold van België een koe rier van Buckingham Pala ce, die hem een uitnodiging overhandigde voor 'n „thee uurtje" met koningin Elisa beth, een van de komende dagen. Daarmee was het begin gemaakt van een verzoening tussen de twee koninklijke families. De koele verstandhouding van de laatste jaren tussen het Britse en het Belgische koningshuis vond zijn oorzaak in de capitulatie van België, in mei 1940. Toen inder tijd koning George VI werd be graven, was koning Boudewijn niet in de stoet. Men vermoedde dat hij niet naar Londen was ge gaan vanwege de manier, waarop de Britten tijdens de oorlog zijn vader hadden behandeld. Ex- koning Leopold toonde zich tegen over een verslaggever van de „Daily Express" verheugd over de uitnodiging van de koningin. „Er zijn vervelende dingen geweest tussen onze families," zei hij, maar dat is nu gelukkig voorbij". Zaterdagmiddag zijn de 59-jarige E Baas en zijn 20-jarige zoon met een roeibootje, dat voorzien was van een klein zeil en buitenboordmotor van Vlaardingen naar Nieuwersluis ver trokken. Zij zijn echter niet terug gekeerd. Vermoedelijk is het bootje in de ebstroom op de Nieuwe Water weg omgeslagen. Het omgekeerde bootje is inmiddels bij Rozenburg te ruggevonden. Men moet aannemen, dat de inzittenden verdronken zijn. Z.H. de Paus heeft tegenover een aantal oogartsen en chirurgen ver klaard, geen enkel bezwaar te heb ben tegen het overbengen van het hoornvlies van een overleden per soon of van een dier op het menselijk oog. OP 1 APRIL van het volgend jaar zal in India het decimale muntstelsel worden ingevoerd. De oude munten worden geleidelijk aan ingetrokken. IN DE DERDE klasse van de 531ste staatsloterij is een prijs van 35000 gulden uitgeloot. Het winnende lot was no. 21471. TE DELFT is in de leeftijd van 67 jaar overleden prof. ir. A. J. Kluyver hoogleraar in de algemene en toe gepaste microbiologie aan de Tech nische Hogeschool te Delft. Prof. Kluyver is uit Breda geboortig. MORGEN zal, als het weer gunstig is een Brits atoomwapen op de Mon- tebello-ejianden ter hoogte van noord- west-Australié, tot ontploffing worden gebracht. DE vuurtorenwachters van een klem eilandje bij Curasao deel- eiï Pe,r mobilofoon de autoriteiten m Willemstad gealarmeerd mee, i u Vier „zeerovers" van i1,un en eten waren be roofd. FE atoor,?*abriek van Oak Ridge .Afrikaanse staat Tennesee waarrW T" ontPloffing voorgedaan gewond? arbeiders ernstig zijn gekomen AtNNEN z«n °m he* ^ven vooïïe kul?" ee" Amerikaans schip blak na e Van Californië in tweeën re boot? aanvaring met een grote em-sfhe^Ii heeft gisteren voor het e?n L a u^e Marokkaanse leger Hnnn n f?hou6en. Zij werd geleid van d^sïütan? y Hassan' ZOWEL mgr. Jansen als mgr. Nier man hebben nu officieel de afschrif ten ontvangen van het Koninklijk Be- sluit dat de goedkeuring bevat van hun vestiging, respectievelijk in Rot terdam en Groningen J Verwachting van het KNMI tot vanavond: Droog weer met wisselende be- 1 I )v?.'.kin8. overwegend matige wes- telyke wind. Weinig verandering 'n temperatuur. Verwachting van het Belgisch I weerkundig instituut: Bewolkt tot mooi. Lichte tot ma- tige wind uit westelijke richtin- t gea. Vandaag: Zon onder 20.29 uur. Morgen: Zon op 4.44 uur. De Sovjet-Unie gaat haar strijdkrachten in liet komende jaar verminderen met 1.200.000 man. Tegen 1 mei 1957 zullen 63 divisies, waaronder drie van de luchtmacht en 30.000 man in Oost-Duitsland, ontbonden zijn. Van de ma rine zulen 375 schepen in reserve worden geplaatst. De militaire uitgaven worden in verhouding verlaagd. Dit is hekend gemaakt op een persconferentie in liet Sovjet ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou. Zoals bekend vertrekken de Franse premier, Mollet, en zijn minister van Buitenlandse Za ken vandaag naar Moskou. Het Kremlin blijft dus blijkbaar zijn jongste gewoonte trouw, om aan de vooravond van dergelijke vi sites opzienbarende verklarin gen de wereld in te sturen. De vermindering van de Sovjet strijdkrachten, zo werd gezegd, omvat niet de 640.000 man, wier demobilisering vorig jaar werd bekend gemaakt. In de Russische verklaring heet het dat de regering bereid is tot verdere vermindering van de strijdkrachten als de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hun legers en bewape ning in gelijke mate beperken. ,,Als zij dit doen", zo wordt gezegd, ,,zal een belangrijke ontwapeningsstap ge zet zijn en zal voor het vraagstuk van verbod van atoomwapens gemakkelij ker een oplossing worden gevonden. Verder heet het, dat de Sovjet-Unie tot deze stap is overgegaan, omdat zij een nieuw initiatief tot het ver zekeren van de vrede wilde nemen en gunstiger omstandigheden wilde scheppen voor de vreedzame econo mische en culturele opbouw in Rus land zelf. De Sovjet-Unie zou echter „waakzaam" blyven. Iljitsjev, die de persconferentie leidde, wilde de westerse journalis ten geen mededelingen verstrekken over de huidige sterkte van de Sovjet strijdkrachten. CONCENTRATIEKAMPEN VERDWIJNEN De bekendmaking over de inkrim ping van de strijdkrachten was voor af gegaan door een andere, nogal op zienbarende mededeling. Een Sovjet functionaris vertelde een Franse dele gatie van socialisten namelijk, dat de regering van plan is, alle concen tratiekampen binnen anderhalf jaar op te heffen. Alleen gewone gevan genissen en „kolonies voor heropvoe ding" zouden nog voor detinering ge bruikt worden. Een misdadiger of delinquent zal voortaan alleen nog gedetineerd wor den in zijn woonplaats of de onmid dellijke omgeving daarvan. Deporta tie zal alleen nog kunnen geschieden in geval van „een ernstige misdaad tegen de staat". Premier Boelganin heeft tegenover een correspondent van het Franse blad ,,Le Monde" vriendelijke dingen gezegd over de Franse politiek in Marokko en Tunesië. Hij begreep dat het Algerijnse vraagstuk „zeer inge wikkeld" was. SOEKARNO NAAR V.S. Behalve de Franse bewindslieden zijn nog andere regeringsleiders een goodwill-reis begonnen. Soekarno en een aantal van zijn naaste medewer kers vertrokken gisteren naar de Ver enigde Staten. Na hun bezoek aan dit land zal de Indonesische president Canada, west-Duitsland, Zwitserland en Italië gaan bezoeken. Voorts is een parlementaire dele gatie uit Djakarta vertrokken voor een bezoek aan Moskou. In westelijke kringen bq de V.N. in New-York heeft men als zijn me ning uitgesproken, dat de nieuwe Rus sische bekendmaking moet worden gezien ais onderdeel van het huidi ge propaganda-offensief der Sovjets. De Sovjet-strijdkrachten tellen vol gens westelijke ramingen circa 4.600.000 man. Het leger beschikt over 175 divisies met 3.200.000 man de marine telt 600.000 man en beschikt over de grootste duikbootvloot ter wereld, n.l. 475 duikboten. De lucht macht telt 800.000 man en circa 20.000 operationele vliegtuigen, waarvan 80 procent met straalmotoren. Zij heeft de sterkste vloot jachtvliegtuigen en 1200 tot 1500 lange - afstands bom menwerpers. Maar vooral: de Russen hebben aanzienlijke voorraden atoom- en waterstofwapens. Die voorraden moeten vermoedelijk in vier cijfers worden uitgedrukt.... En het zijn juist de atoomwapens, zo zegt men die in wezen be slissend zijn voor de militaire kracht van de staten. Het inspectieplan van Eisenhower kan in Moskou nog steeds geen genade vinden. De troepen in oost-Duitsland. zo zegt men verder, zullen waarschijnlijk worden vervan gen door keurtroepen van het Oost- duitse „nationale volksleger". DEURNE: He* vijfjarig dochter tje van de heer van Berlo stak achter een tractor met aanhang wagen de weg over en werd door een tegemoetkomende auto ge grepen. Het kind werd op slag gedood. De overwinning van de Ka tholieke Volkspartij bij de in Oostenrijk gehouden parle mentsverkiezingen betekent, dat Oostenrijk vasthoudt aan het be ginsel van het vrije initiatief op economisch gebied. Om deze vraag ging het namelijk, toen de socialisten de verkiezing af dwongen. Benjamin A. Trimbleeen voorma lige slaaf, vierde zijn 105e verjaar dag ie Tacomo, in de Amerikaanse staat Washington. Hij hield een hardloopwedstrijd met de kinderen uit de buurtBenjamin beweert dat hij nog in het geheel geen last heeft van stijve benen of kortade migheid. Bovendien heeft hij op de jeugd een rijke ervaring voor in de techniek van het hardlopen! In verscheidene woonoorden van Ambonezen zijn gisterochtend de aan gekondigde stakingen begonnen als protest tegen de nieuwe verzorgings regeling, die de regering heeft inge voerd. In de meeste kampen bleef het, ondanks die stakingen, echter rustig. Zowel in de kampen op Walcheren als in die op Zuid-Beveland waren de meeste mannen thuisgebleven. Wat de woonoorden te Vlissingen betreft: Op de K.M. De Schelde werken nor maal ca. 100 Ambonezen. Nu waren er slechts 24 op het werk versche nen. Wanneer hun wegblijven niet al te lang duurt komen zij er met een berisping af. Anders is onmiddellijk ontslag het gevolg van dit ongeoor loofd verzuim. Op een fabriek te Hoogerheide waar Ambonezen uit Kruiningen zijn te werkgesteld was geen énkele Am bonees opgekomen. De directie heeft hen onmiddellijk ontslag aangezegd. in het woonoord Vlissingen I wenstt men niet in „hongerstaking" te gaan. De melkboer die het kamp binnen kwam, verkocht aan vele gezinnen melk en pap. Bewoners van dit woon oord deden voorts inkopen bij win keliers op het Havendorp. Labourleider Hugh Gaitskcll heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat hij niet aan de woorden van mi nister Eden twijfelde, toen hy zei, dat noch hij noch enige andere mini ster wist van het optreden van de verdwenen kikvorsman Lionel Crabb. Maar volgens hem wees het ge beurde wel op „een hoogst onbevre digende toestand bij de geheime dienst Ook de admiraliteit zou vol gens hem toch wel op de hoogte zijn geweest. Minister Eden antwoordde opnieuw dat hij niet bereid was in het Lager huis zaken te bespreken, die tot de geheime dienst behoren. De weigering van de premier werd ontvangen met uitroepen als ..schan de en „treed af". Een motie van afkeuring van Edens houding, werd met 316 tegen 229 stemmen verwor pen. Ook in de andere kampen in Ne derland bleven dc mannelijke bewo- ners van het werk thuis. In het kamp Reenderribben onder Steenwijkei "»vold is 'n ware „etens- oproer" uitgebroken. Een aannemer zou de nieuwe keukentjes by de ba rakken plaatsen maar de eerste paal tjes werden 's nacht netjes uit de grond gehaald. Dit herhaalde zich enkele malen en toen gaf de aannemer het maar op. Het materiaal voor de keukens werd in een lege barak opgeslagen, teza men met een aantal huishoudpannen die inmiddels ook waren gearriveerd. De Ambonezen dreigden de zaak in brand te zullen steken, als het keu kenmateriaal niet werd weggehaald. Inplaats daarvan echter hebben de toezichthoudende instanties de cen trale keuken laten afbreken, zodat de kampbewoners geheel op zelfverzor- ging zijn aangewezen. DE ir^pecteur - generaal voor de scheepvaart heeft meegedeeld, dat de botsing van de „Admiralengracht" met het Engelse stoomschip „Dews- bury" op de Westerschelde, waar schijnlijk te wijten was aan ondes kundige radarbediening op het Britse schip. „Een man met een muts van Tibetaanse buffel en met laar zen, die hem tot de knieën reik ten, begeleidde mij, via een muilezelpad naar de omgeving van Lhasa, de hoofdstad van Ti1 bet, waar ik, ergens in de jungle, een leider van de anti-commu nistische Tibetaanse onder grondse beweging zou ontmoe ten," zo schrijft Stephen Harper in de Daily Express. „Wij beklommen een steil pad regelrecht de wolken in terwijl overal de pieken van de Himalaya torenhoog oprezen." „Ik volgde die man", zo gaat hij verdt „over de rotsahetige bodem, langs een sijpelend bergstroompje, tot aan de plaats, waar een man in shirt en broek zat te roken op een kei, juist bijzijden de weg, waar hij aan het gezicht onttrokken was. Hij wachtte tot wij hem bereikt hadden, toen stond hij op om ons de hand te schudden. Hij was een 50 jaar oude Tibetaan met vrolijke ogen. Hij vroeg me in rustig, maar vrij ge brekkig Engels om ook op een steen te gaan zitten. Toen bood hij mij shag en een vloeitje aan om een si garet te rollen.... En van hem kreeg ik het eerste ware verslag van het recente verzet tegen de Chinese be zettingstroepen, een verslag, waarvan de feiten tot dan toe verborgen bleven onder de hoge sneeuwpieken noord waarts. Hij vertelde mij dat dc Chinezen gekomen waren om het een en ander over vliegtuigen te vernemen. En in tussen liepen zij op de gebeurtenissen alvast wat vooruit door alle wapens te laten inleveren. Een jaar daarvoor hadden zij be volen, dat alle wapens geregistreerd zouden worden, maar in een land, waar elke familie en ieder klooster zijn eigen arsenaal heeft, werd slechts een op de drie geweren en pistolen echt gecatalogiseerd. In de vlakten, waar de Chinezen enige schijn van controle schijnen te bezitten, werden wapens en munitie verbeurd verklaard van ruwe, fiere Tibetanen, van wie de wapens ge woon een onderdeel van bun kleding uitmaakten. De Chinezen zonden pa trouilles om de wapens af te nemen van vechtlustige nomaden, die de val leien met hun kudden bestryken. In het gebied van Golok, in oost- Tibet, waar tweederde van de bevol king leeft, die op een totaal wordt geschat van vier miljoen, keerden de patrouilles nooit terug en garni zoenen in de forten langs de weg tus sen Lhasa en China werden afge slacht. Toen stuurden de Chinezen 600 ca valeristen. Mannen van de Khamba- stam, groot, vurige vechters, lokten hen in een nauwe rotsvallei in de val. Na een verschrikkelijk gevecht ontsnapten slechts zeven Chinezen.. In het klooster Lithanburg in het mid den van het hoog gelegen, ruime pla teau, riep de Hoge Lama Rinpoche de bevolking op, weerstand te bieden. Chinese troepen maakten daarop te gen de monniken en dc stadsbevol king gebruik van granaten en mor tieren. Toen liet men oog bommen werpers aanrukken om de hele plaats schoon te vegen. Weinigen van de 4.000 monniken en weinig stedelingen wisten te ontsnappen. Ook het kloos ter Batang, waar 3.000 monniken zijn gehuisvest, werd verwoest. Zestigduizend Chinese manschap pen, de mecstcn kersvers van China omsingelden het oproerige gebied. Vliegtuigen bombardeerden nomaden- groepen, die zich daar bevonden. Hon derden verdachte Tibetanen werden terechtgesteld gehangen als de Chinezen haast hadden, tot aan hun nek begraven en aan hun lot over gelaten als de Chinezen over wat meer vrije tijd beschikten Zoals reeds in enkele edities van ons blad van maandag gemeld, heeft de Katholieke Volkspartij, die acht zetels won. op één zetel na de abso lute meerderheid behaald. De socia listen kregen 2 zetels meer dan bij de vorige verkiezingen. De verhou ding tussen de Katholieke Volkspartij en. de socialisten is nu 82-75. Het programma van de socialisten in het parlement omvatte een verre gaand staatstoezicht op het economi sche leven en de socialistische ver wachting was, dat dit bij .nieuwe ver kiezingen de instemming van het grootste deel der bevolking zoulieb- ben. Het tegendeel is waar gebleken. In politieke kringen te Wenen ver moedt men, dat katholieken en socia listen ook nu weer tot een coalitie in de regering zullen geraken. De afgetreden kanselier Raab is inmiddels verzocht een nieuwe rege ring te vormen. Het bestuur van de KVP heeft de Oostenrijkse zusterpar tij met het verkiezingssucces gelukge wenst. President van Oostenrijk, Theo- J I dor Koerner, gooit onder een i blitz-salvo van de fotografen J zijn stembiljet in de bus Zondag zyn aan de noordkust van Java, nabij Tegal, 73 mensen ver dronken, toen een boot voor het ma ken van tochten met toeristen, om- j sloeg. Onder de slachtoffers zyn vele vrou- j wen en kinderen. Het pleziervaartuig was slechts be* rekend op een belasting met 40 pas- j sagiers, doch had toen het ongeval zich voordeed, honderd personen aan boord. Het overladen schip kenterde in de zware branding voor de kust. j De kapitein en twee leden der be- manning zijn in hechtenis genomen. Tussen de werknemersorgani saties en de federatie van on dernemersorganisaties in het Horecabedrijf is volledig over eenstemming bereikt over de toepassing van de loonbeslissin- gen van 19 september 1955 en 19 maart 1956. De federatie heeft de besturen van de bij haar aangesloten organisa ties verzocht om haar leden aan te bevelen een uitkering ineens te ver strekken aan iedere werknemer, die in 1955 in dienst is geweest. De uitke ring bedraagt 150 van het voor de betrokken werknemers vastgesteld weekloon of weekgarantie-inkomen, indien de werknemer in 1955 gedu rende 12 maanden in dienst is geweest. Is het dienstverband korter dan 12 maanden geweest, dan dient een evenredig gedeelte van de uitkering uitbetaald te worden. De uitbetaling van de uitkering dient te geschieden vóór 4 juni 1956 en wel zoveel mogelijk in termijnen. De uitkering dient uit de winst te geschieden en mag niet tot prijsver hoging aanleiding geven. Reeds over 1955 verstrekte gratificaties kunnen in mindering worden gebracht, voorzo ver zij meer bedragen dan over 1954 verstrekte gratificaties. Voorts is tussen werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers volle dige overeenstemming bereikt over de verdere tocoassing van beide rege ringsbeslissingen. Deze overeenstemming houdt in, dat in de af te sluiten CAO het aantal vakantiedagen wordt verhoogd tot 15, de vakantietoeslag wordt gesteld op 2 weken loon c.q. garantie-inkomen en een bovenwettelijke ziekengelduitke ring wordt ingevoerd, waarbij het zie kengeld wordt aangevuld tot 90 van het dagloon, gedurende ten hoogste 26 weken per jaar. Tenslotte zal in de CAO aan de werkgever de bevoegdheid worden gegeven om jaarlijks een gratificatie te verstrekken ten bedrage van het vastgestelde weekloon c.q. garantie inkomen. In Polis, 115 km ten westen van Nicosia, is een Griekse Cyprioot maandag door Britse soldaten dood geschoten. Hy weigerde stil te staan nadat hem hiertoe het bevel was ge geven. Een vijftienjarige schooljongen werd te Nicosia tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld wegens het bij zich hebben van een bom. In het Britse Lagerhuis heeft La bour voorgesteld de verbannen aarts bisschop Makarios en een vertegen woordiger van de Etnarchische raad van Cyprus naar Londen te laten ko men voor een bespreking. In het Britse Lagerhuis is gisteren een motie van afkeuring inzake het regeringsbeleid tegenover Cyprus, die door Labour was ingediend, verwor pen. Toen een broodbezorger maandagmiddag aan een huis te Oostende aanbelde, deed zich op hetzelfde ogenblik een gewel dige ontploffing voor. Opgeschrikte buren vonden de bakker temidden van glasscherven voor het huis, dat direct in lichter laaie stond. Een buurman die het brandende huis binnensnelde, vond daar op een bed de bewusteloze bewoner naast het lijk van zijn echtgenote. Het schijnt dat de man zijn vrouw met bijlslagen vermoord heeft. Hij zou vervolgens het gaskraantje opengezet hebben met de bedoeling op die manier zelfmoord te plegen. De elektrische vonk van de bel heeft het gas doen ontploffen.

de Stem | 1956 | | pagina 1