I ijqerlijm niet 5-1 Berlijns Tunnelraadsel Sultan trok dansend en zingend tegen maleise communisten op beleeft de opkomst bevoorrechte velen Amerika ..de van Opening zaak van onze nieuwe in ROTTERDAM Feest bij STOPPELMAN foek oersterk VERSLOOT-NAEYE-Terneu zen TSC ruim Halverwege: een barrière van zandzakken ....Wat bevindt zich aan het westelijke einde? Dansfeesten, toespraken en... biechthoren Pahang gezuiverd door een vreedzaam heerser van produktiviteitsverhoging Het netto gezinsvermogen neemt geleidelijk toe Gevolg Feestelijk VOORDELIGE PRIJZEN Iedere week 1 WASMACHINE GRATIS ieester Sovjet-kolonel in bewondering Hitchcook zou het zó kunnen verfilmen „Vergiffenis" a r i v v c n 2.50 DE STOFFEN MAN Frites met worst Bijzonder aardewerk geschikt voor Plastic-artikelen, - glas - hout - leer - carton, enz. 25 cent per tube DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 14 MEI 1956 jen huis met i!ersbleek. De lan een aan- mannen uit lunlele, hoog [.oppen, maar [ïigtersbleek- 2) het leder hm het weer appen. in de eind- pisch voetbal- rne geplaatst >t stadion te lijk te spelen Stirling Moss Grote Prijs ren. Tweede tgio (Ferrari) Behra met re dingen aan mateur-eerste ek trakteerde or concurrent iden. Gisteren ers de leider namelijk TSC. blijven on- raan, maar ze met Vlissin- haalde tegen 3 goals, u: ;se c. 4 fi 24 5 24 7 23 8 22 3 22 7 21 7 20 0 10 20 7 8 17 4 8 16 5 10 15 2 12 14 37—24 44—42 50—45 34—27 34—38 38—28 32—32 45—44 33—33 32—33 27—45 33—48 thuisclub da- anvallen. Aan- partij te ge- and werd het de 19e minuut raaf een keu- (2-1). Vijf mi- elman van de 1 van Pierre koste van een rken. Uit deze speler met 'n op 3-1. In de v.d. Schraaf i hij Henk de ssen kans gaf brak Clarisse er 5-1 van. Berlijn, stad van puin en vluchtelingen, is een broed plaats van intriges en achter docht. In de afgelegen buur ten staan donkere, geheim zinnige huizen achter ho ge prikkeldraadversperrin gen en men vraagt zich af icat hier allemaal gebeurt. Er zijn in Berlijn zeven-en-twin tig afzonderlijke inlichtingen diensten, die voor het rees- ten werken. Hun mannetjes, sommigen volgens de laatste Amerikaanse mode gekleed, andere nvet pistoolholsters onder de oksel en gekleed in blauw serge, brengen hun rapporten uit aan verschil lende hoofdkwartieren en weten zelden wat hun colle ga's rapporteren. Eén der geheimzinnigste plaatsen In geheel Berlijn is het schijnbaar verlaten stadsgedeelte, dat de Ame rikanen ,,Rudow" noemen en dat door de Russen als ,,Alt Glienicke" wordt aangeduid. Eenden en kippen zoeken naar voedsel tussen de stenen. Ber lijns enige nog werkende windmolen draait schijnbaar doelloos in de zwoe le, door damp bezwangerde lucht. Dicht bij de grens tussen de oost- en westzone staat een Amerikaans ra darstation, dat zijn enorm octg ge richt houdt op het drukke vliegveld van oost-Berlijn, Schönefeld. Twee prikkeldraadversperringen be schermen de radarpost tegen indrin gers en achter het prikkeldraad leeft een detachement Amerikaanse ver bindingstroepen een leven, zo geheim en afgezonderd als monniken. GERUCHTEN De supergeheimzinnigheid rond de constructie van en de werkzaamhe den aan Rudows radarstation heeft het praatje gevoed, dat de Ameri kanen met daglichtschuwe werkzaam heden bezig waren. Sommigen her innerden zich wat een burger-techni cus. aan wie de leiding van de bouw was opgedragen, had verteld. Hij zei dat de blauwdrukken, aan de hand waarvan het werk moest worden uit gevoerd, volmaakt krankzinnig wa ren. Hij had aan de autoriteiten ge vraagd waarom die kelder per se de afmetingen moest hebben van een behoorlijk parkeerterrein. Hij kreeg ten antwoord dat hij zich met zijn eigen zaken moest bemoeien. Anderen schoot het te binnen dat technici die zij kenden, als ze in „Rudow" aan het werk gingen, het insigne van het Amerikaanse Korps Verbindingstroepen droegen. Waar om? Een geamuseerd schouderophalen was het enige antwoord dat de vra genstellers kregen. Vorige week heb ben de Russen gemeend een betere verklaring te hebben gevonden. PERSCONFERENTIE Op een avond, om zeven uur, riep een opgewonden Russische kolonel, zekere Iwan Kotsjuba. een perscon ferentie in oost-Berlijn bijeen, met het doel te protesteren tegen de bouw door Amerikaanse organizaties" van een geheime tunnel onder oost-Duits gebied. De bedoeling daarvan, zo zei de kolonel, was spionage. De weste lijke journalisten werden meegeno men naar een plaats, ongeveer 300 meter van het Amerikaanse radar station verwijderd, om zich persoon lijk van de „schandelijke spionage" te kunnen overtuigen. De journalisten werden vergezeld door wagenladingen rode soldaten en volkspolizistenAgregaten ston den te draaien en zorgden voor licht op het excursiegebied. Bij een kuil in de grond stond een kolonel van het Russische korps Verbin dingstroepen, die hetgeen er te zien waszou toelichten. Tien voet onder de grond lag de eigenlijke tunnel, een door ijzeren golfplaten afgedekte gang van onge veer twee meter breed en twee me ter hoog en enkele honderden meters lang. De gang was rijkelijk gemeu bileerd met elektronische apparatuur, kabels, magnetofoons. ventilatoren en pompen, zowel van Britse als Amerikaanse makelij. Aan het Oost- duitse einde van de tunnel splitsten enkele telefoonkabels zich en kwa men terecht in een aparte kamer. Het waren twee oost-Berlijnse tele foonkabels en een derde, die door de Russen werd gebruikt.' Maar wat bevond zich aan het west-Berlijnse einde? BARRIèRE De journalisten werden niet in staat gesteld zich daarvan te over tuigen. Als zij in westelijke richtin gen drentelden, stieten zij op een versperring van zandzakken. Er stond een bordje bij: „U betreedt nu de Amerikaanse sector". „Deze tunnel", zei de Russische deskundige, met iets van bewonde ring in zijn stem, „is in vrij korte tijd gebouwd. De verantwoordelijke groep moet behoorlijk in zyn geld hebben geze ten". Wie is verantwoordelijk? Geen van de Amerikaanse diensten en departementen die men hierom trent kan raadplegen heeft het ge zegd. De Berlijnse kranten etaleerden de bijzonderheden over de tunnel met grote ijver en geestdrift. Maar een Berlijnse journalist zei nuchter tegen een Amerikaanse functionaris: „Ik weet niet of jullie die wonderbaarlijke tunnel hebben gegra^ en of niet, maar hoe het ook zij, het is verkeerd ge weest, dat het ding werd ontdekt. Het heeft niettemin de Amerikanen de beste publiciteit gegeven, die zij lange tijd in Berlijn hebben gehad. De ongebaande bergachtige wildernissen van Pahang, de grootste en meest woeste van de Maleise staten, staan onder de hoede van Sir Abu Bakar Riayatudin Almuadzam Sjah ibni Aimarhum Sultan Abdullah. De man die deze lange naam draagt, wordt beschouwd als de grootste en mildste onder de Maleise sultans. Hy is een robuste, vaderlijke verschijning, die het goede der aarde weet te beminnen. Hij haat geweld en het is één van zijn grote liefhebberyen om met zijn volk te dansen en te zingen. Het is duidelijk dat een zachtzinnig man als hy diep geschokt was, toen hy gewaar werd dat zijn onderdanen vatbaar bleken voor het communisme in de tyd dat de roden hun guerilla-oorlog op Malakka begonnen, na afloop van de tweede wereldoorlog. De communistische guerilla's wer den gehüisvest, gevoed en van voor raden voorzien door de dorpelingen in het binnenland. Het leek alsof Pa hang een sprinkhanenplaag te verdu ren had, zo snel breidde de commu nistische guerilla-strijdmacht zich uit en na korte tijd kreeg het domein van sultan Abdullah het odium „de zwart ste staat" in Malakka te zijn. Britse veiligheidstroepen en propa gandisten van de regering bleken ner gens te krijgen te zijn en daarom be sloot de sultan de zaken in eigen hand te nemen. EIGEN MANIER De manier die hij koos was verre van gebruikelijk. Hij viel, in een be wapende auto de dorpen binnen, dik wijls vergezeld van een troep dans meisjes. Hij zocht een centrale plaats in het dorp uit, waar een podium werd opgebouwd. Hierop hees hij zijn massieve gestalte en hield dan een vaderlijke toespraak tot de samenge stroomde dorpelingen. De boodschap die hij bracht luidde, kort samengevat: ,.De communisten zijn jullie vijanden. Jullie moeten ze aanbrengen, inplaats van helpen." Een van zijn inheemse toehoorders zei, na een toespraak van de sultan: „Wat een grote man! Wat een enorme stem! Logisch, dat hij sul tan is." Soms vroeg de sultan de commu nisten onder zün gehoor, een stap voorwaarts te doen, zoals een boete prediker dat van de rouwmoedige zon daars vraagt. Maar daar eindigt de overeenkomst. De sultan danste, zong en vierde feest met de dorpelingen tot diep in de nacht, waarna hij zich terugtrok in één van de hutjes. In het afgelopen jaar hebben de Amerikaanse fabrieken ongeveer vier procent meer goederen geproduceerd dan in een der daaraan vooafgaande jaren en het opmerkelijke hierbij is dat dit tot stand werd gebracht met zes procent minder arbeiders. Dit betekent een aanmerkelijke toename van de produktiviteit of van de produktie per arbeider. Dit feit in combinatie met andere gegevens van de laatste tijd geeft bovendien een verklaring van wat wel genoemd wordt het opmerkelijkste verschijnsel van de huidige Amerikaanse samenleving: de feitelijke afwezigheid van de ..bevoorrechte weinigen" en de opkomst van de „bevoorrechte velen" die daarvoor in de plaats gekomen zijn, zoals ook blijkt uit de laatst beschikbare statistische gegevens inzake de financiële positie van de gemiddelde Amerikaanse loon trekker. Hij is tegenwoordig een gezeten burger: hy woont in een eigen huis. hij rijdt in zyn eigen auto, hij kan zijn vrouw en kinderen goed kleden en goed voeden, hij gaat met hen op vakantie, hij heeft zijn liefhebberijen en plukt om het zo te zeggen, de vruchten van zyn arbeid. Elk jaar opnieuw weet hij de waar de van zijn financiële bezittingen te vergroten en dit beperkt zich niet tot zijn materieel bezit, maar daaronder vallen ook zijn verzekeringspolissen, zijn spaarcertificaten, zijn bankreke ning. zijn effectenbezit en zijn pen- gen bedraagt thans gemiddeld ruim 8.500 dollar en zal tegen het eind van het jaar wel opgelopen zijn tot 8.700 dollar. Hoe is dat alles zo gekomen? Hier op geven de schijnbaar niet met el kander samenhangende cijfers inzake sioenrechten. Zijn netto gezinsvermo- de werkgelegenheid en de produktie misschien wel het beste antwoord. De industriële produktie bereikte in 1955 een recordhoogte met 139 pro cent van het gemiddelde van de ja ren 1947-49, terwijl deze in 1954 nog geen 135 procent bedroeg. Het aantal produktieve arbeiders was in 1955 kleiner dan in 1953 be droeg dit in het afgelopen jaar 105,6 procent van het gemiddelde der ja ren 1947-49, in 1953 was het nog 111,8 procent. Zoals gezegd, het merkwaardige is dat deze toegenomen efficiency in de industrie niet tot minder maar tot meer werkgelegenheid aanleiding heeft gegeven. In 1955 waren er in de Verenigde Staten ruim 63 miljoen personen werkzaam, terwijl er nog geen 2,7 miljoen werklozen w ren. De verklaring van deze schijnbare tegenstrijdigheid in het Amerikaanse bedrijfsleven, dat er voortdurend op uit is aan meer mensen meer en be tere goederen tegen lager prijzen ter beschikking te stellen, moet ge vonden worden in nieuwe fabricage methoden cn de ontwikkeling van nieuwe produkten, die, hoewel zij in een bepaalde industrie niet met meer doch met minder produktieve arbei ders gemaakt kunnen worden, extra personeel vragen voor onderhoud, su pervisie en distributie. Tenslotte kun- ding tot de vestiging van nieuwe in dustrieën en nieuwe zaken op aan verwant gebied, vooral met betrek king tot het vervaardigen van onder delen, het vervoer en andere dienst verleningen. PRODUKTIVITEIT In theorie bestaat er geen grens voor de hoeveelheid en verscheiden heid van goederen en diensten, die de bevolking kan opnemen als zij die maar betalen kan. Het volume van de produktie kan natuurlijk ge makkelijk vergroot worden door het aannemen van meer mensen of door langere werktijden of beide. Door invoering van meer doeltref fende produktiemethoden is de Ame rikaanse industrie evenwel in staat geweest meer goederen te produce ren met minder inspanning en in korter tyd. De hieruit voortvloeiende besparingen op lon,en en andere pro- duktiekosten kunnen op verschillen de manieren doorgegeven worden; aan de arbeider in de vorm van ho ger loon cn kortere werktijden en aan de verbruiker in het algemeen in de vorm van lagere pryzen: bei de dragen ertoe bij een steeds gro tere afzet te scheppen en in stand te houden. De gevolgen van deze veranderde werkmethoden komen tot. uiting in een verhoogde koopkracht bij de ge middelde Amerikaanse loontrekker: hij heeft thans een gezinsinkomen van meer dan 5.500 dollar per jaar een toename met ongeveer 25 pro cent ten opzichte van 1950, maar de kosten van levensonderhoud, d. w. z. de prijzen die de verbruiker moet betalen voor de levensbehoeften en de artikelen met een semi - luxueus karakter, is in die zelfde periode met slechts 11 procent gestegen: in de af gelopen twee jaar heeft zich nauwe lijks enige wijziging in de kosten van BIECHTHOREN In korte tijd hadden de toernees van de sultan sukses en de communistische gelederen werden, op de plaatsen waar hij optrad, aanzienlijk dunner. De sultan begreep echter, dat hij met zijn „slametans" geen blijvende vrede kon vestigen. Hij kondigde zijn vol gende stap aan. Hij beloofde een per soonlijke amnestie voor iedereen die ruiterlijk schuld zou bekennen. In elk dorp waar hij kwam trok hij zich terug en in een afgelegen hut en ontving daar de zondaars, die alleen of in kleine groepjes hun misdaden kwamen opbiechten. De penitentie was nogal eenvoudig. De sultan vroeg bijzonderheden over de plaatselijke communistische groe pen en die verkreeg hij in ongekende hoeveelheden. Meer dan driehon derd communisten gaven zich per soonlijk aan de sultan over. Hij verkreeg zoveel gegevens over an dere terroristen, dat dat de veilig heidspolitie hen bij gehele massa's tegelijk kon arresteren INEENSTORTING nen zij en geven zij ook vaak aanlei- levensonderhoud voorgedaan. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Geboren: Marcus, zoon van Ridder en Mevr. de van der Schueren-de Quay, Oss; Els, dochter v. J. v. Geffen- Kremers, Tilburg. Verloofd: Marie-Therese Cremers en P. van Beek, se- mi-arts. Amstenrade-Ooster- hout. O n d e r t r o u w d: Ir. L. van der Lee en W. Kamer beek, Den Bosch. Getrouw d;N. Claassen tandarts en E. Lathouwers, Tilburg-Den Bosch. Overleden: Theodoras Roovers, 52 jaar, Hilversum; Johanna Bliek-Broere, 72 jr, Breda; Johannes van Ham, 80 jaar. Eindhoven. 4- Heden overleed tot onze diepe droefheid na 'n kortstondige ziek te, nog voorzien van het H. Oliesel, onze beminde echtgenoot en goede zorgzame vader MARTINES, HENRICUS LOONEN echtgenoot van Johanna, Maria van Meel, in de ouderdom van 64 jaren. Dongen, Wed. J, M. Loonen- van Meel P. J. Loonen A. W. Loonen Dongen, 12 mei 1956. Lage Ham 6, De solemnele uitvaart zal plaats vinden op woensdag 16 mei a.s. om 11 uur, in de parochie kerk van de H, Lauren- tius te Dongen. 60-oo 4- Heden overleed te Zeist, tot onze diepe droefheid, zacht en kalm voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden. in de gezegende ouderdom van bijna 89 jaren, onze lieve moe der, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, mevr. PETRONELLA, MARIA KUSTERS weduwe van de heer Josephus, Wilhelmus van den Kieboom. Uit aller naam- Mr. C. Stoltz- van den Kieboom. Nijmegen, 12 mei 1956, Javastraat 8. Correspondentieadres; Reestraat 42. De plechtige uitvaart- dienst zal plaats hebben op woensdag 16 mei a.s. om 11 uur in de paro chiekerk van de H. An- tonius v. Padua, Groes- beekseweg te Nijmegen, waarna de begrafenis op het r.-k. kerkhof „Jon- kerbos", aldaar. 6I-00 BEDRUKTE ZUIVERE ZIJDEN HOHNAN SHANTUNG Edele natuurzijde uit China, speciaal voor Stoppelman in Zwitserland bedrukt, aparte kleuren, 85 c.m7.90 SCHOTSE RUITJES Kreukvrije „Spun" kwaliteit voor sportieve overhemden en kinder kleding. Bijzonder koopje 80 cm1.49 EXCLUSIEVE MOHAIR MANTELSTOFFEN puur wol, de nieuwste mode-kleuren, 140 em. 9,80 en 10.90 COTTON DE LUXE. De allernieuwste imprimé's. Nopjes en strepen 1.95 80 em moderne fantasie dessins Wij openden een nieuwe zaak en als speciale atlraktie voor al onze klanten kochten we in Amerika een restant partij permanent plissé, diverse kleu ren en dessins: 1 op 5, dus elke nieter is 5 nieter, gegarandeerd wasecht. U heeft slechts de taille wijdte nodig (ongeveer 80 cm). Oorspronkelijke verkoopprijs was meer dan f 20.per meter, maar nu als feestprijs 9.80 per meter. Nu 3 punten in Nederland, waar Stoppelman de allermeeste stoffen brengt. Door deze snelle omzet, de allerlaagste prijzen. BERGEN OP ZOOM, ROTTERDAM, AMSTERDAM, Bosstraat 20 - Telef. 913 Noordmolenstraat 28-30 - Telef. 89405 Kiukerstraat 278 - Telef. 84509 AUeen by vooruitbetaling Uusjuilenc. vou» de Zeeuwse •piuge i 'tr geit Ji oiinoet t jtfU. iedere reüeJ oteei 15 titj 6 acnteieei volgende «e iilke plaatsingen wordt dt ieide plaatsing tegeD aalt better^ cijfers ol lees tekens gelden voor 1 regel hKSOi> 1KIGEVK. R.-k. ervaren kinderjuffrouw gevraagd in gezin met 7 kinde ren. Zo mogelijk voor 1 of 15 juni. Vaste huish. hulp aanwezig Brieven met uitvoerige inlichtin gen aan: Mevr. Steverink van Emmerik, Burg. Kerstenslaan 5 Breda. 1595 Huisknecht vrijgezel. Op de hoogte met huiswerk. Enigszins bekend met koken. Liefst met rijbewijs. Goede getuigschriften. Schrijven Spillemaeckers, Villa „Kerivan", Heuvel, 5, Kalmthout (België). 9208 Hotel Fleissig, Warmoesstraat 123-129, Amsterdam, Tel. 45977- 45972, vraagt kamermeisje, meis je v. d. linnenkamer, meisje v. alg. huish. dienst. - Reiskosten worden bij indiensttr. vergoed. TE KOOP GEVR. Antiek te koop gevraagd, o. a. meubelen, porselein, kristal, ko peren en tinnen voorwerpen ouderwetse mahonie stoejen en ronde tafels, oud goud en tafel zilver enz. enz. J. Jansen, Veemarktstr. 33, tel. 7936 Breda. TE KOOP AANGEB. 2,5 en 3,5 tons luchtbanden wa gens, grote dresseerkar en klei ne voor Shetlandse pony. Grote partij alle maten autobanden - ook gecoverd, nieuwe accu's, 15 m. garantie, laag in prijs, aan hangwagen voor tractor en 2- wielige wagentjes voor auto. J. Tijs, Talmastr. 61, Breda telef. 4542. 1612 5-j. kl. bruin-bont hitje te koop, kan goed venten. J. Tijs, Talma- straat 61 Breda, tel. 4542. 1611 Vermager zonder dieet met Gra- cial, 50 dragees f 1,95 bij apoth. en drogist. 23050 Grasonyl de bekende rose rust en kalmerende tabletten. 10 ta bletten f 1. Bij apoth. en drogist. Rokershoest en ochtendhoest geneest u onmiddellijk met Dom proost. 40 tabletten f 1,45. Bij apoth. en drogist. 23052 AUTO'S-MOTOREN Consul 1953 in beste staat en met prima banden, motor, oliever- bruik. Bevr. A. de Gast, Klun- dert. Telef. 239. 9207 UITBREIDINGEN. Zo gezien vertegenwoordigen de enorme bedragen die elk jaar door dc Amerikaanse industrie aan uit breiding en modernizering van de fa brieken worden besteed een belang rijke basis van het Amerikaanse eco nomische stelsel: In de afgelopen 10 jaar bedroegen de daaraan in totaal bestede uitgaven ongeveer 250.000 miljoen dollar, terwijl steeds grotere bedragen worden uitgegeven aan on derzoek en de ontwikkeling van nieuwe produkten. Men neemt aan dat dit jaar door de industrie een bedrag van onge veer 5.00 miljoen dollar aan onder zoekingen ten koste zullen worden gelegd en niet minder dan 34.000 miljoen dollar aan nieuwe fabrieken en installaties. De tendens tot grote re produktiviteit en hogere levens standaard blyft onverminderd aan houden. Enkele weken geleden begon de sultan zijn laatste toernee. Hij had het Temerloh-district in centraal-Pa- hang uitgekozen. De communisten wa ren daar nog steeds zeer actief. Ge kleed in korte broek en sporthemd verscheen hij in de dessa's, waar be rouwvolle Inlanders hem al tegemoet kwamen, roepend „Vergiffenis, heer, duizendmaal vergiffenis!" In elke dessa gaf hij de waarschuwing, dat de am nestie na deze laatste trip niet meer zou gelden. Hij spoorde zijn onderda nen aan, het communisme de rug toe te keren. De laatste week dat de sul tan in Temerloh verbleef, bracht de ineenstorting van een der laatste com munistische steunpunten in Pahang. Slechts enkele verspreide terroristen, oefenen nu nog hun bedrijf in Pahang uit. Een bewonderaar van de sultan, een hooggeplaatste Brit, zei eens en te recht: „Zyn dansen en zingen heeft meer effect gehad dan een paar regi menten het zouden kunnen hebben!" Maar zonder toestemming Toen een Bergse patates-fritesbak- ker, die met zijn kraam aan de Rem- brandtstraat te Nieuw-Borgvliet do micilie heeft gekozen, zich gistermor gen welgemoed aan de arbeid wilde zetten, kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat zijn „stulpje" onge wenst bezoek had gehad. De patates- fritesbakker toog op onderzoek uit en kwam tot de keiharde conclusie, dat enkele potten met worstjes wat lich ter waren geworden. De ongenode bezoeker bleek boven dien eigenhandig een maaltje frites bereid te hebben. De fritesbakker heeft toen zijn kraam een ogenblik ge sloten om de recherche te verwittigen Deze speurt nu naar een persoon die al te graag frites lust. A! De eerste wasmachine ging naar Mevr. J. Doorns, Ter neuzen. De tweeile wasmachine ging naar Mevr. A. Bareman, Koedijk 32, Terneuzen. De derde wasmachine ging naar Mej. de Bakker, Bossestr. 125, Bosehkapelle. De vierde wasmachine gaat naar Mevr. L. den Ekster, Kanaalweg 18, Sluiskil.

de Stem | 1956 | | pagina 7