(Setter Set NOVITA - TERNEUZEN Bezitsvorming het centrale punt in KYP-verkiezingsprogram Niet-aangesloten bedrijven voortaan uit geweerd VV V-reclame Besluit viel na principiële beschouwingen KVP-forum te Vlissingen Zeeuwsch-Vlaamse Boeren op excursie naar Duitsland HALSTERSE LOPER KEES DE KONING ZEGT WEDSTRIJDSPORT VAARWEL Fa. C. WILLEMSEN ZUID-BEVELAND Bloem van kiezersvolk hield meeting Bijeenkomst werd bijgewoond door bijna 5000 kiezers DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 14 MEI 1956 Provinciale Voorjaarsvergadering te Aardenburg VVV-Zeeland boerde goed in 1955 Franse militairen te Kapelle herdacht NYLONS passend en verrassend elegant Urgente kwesties kwamen naar voren GOES Gouden bruiloft te Sas van Gent Vele felicitaties voor Jan en Celeste Hoge bezoekers ,,'T SAS" WIL EEN ZWEMBAD Walcheren VLISSINGEN Z. -1 laanderen TERNEUZEN Gemeentesecretaris nam afscheid Hoogwaterstanden Interdiocesane Middenstandsdag DINSDAG 19 JUNI OP DE MENTO TE OOSTERHOUT Rede dr. De Kort KarnemelkYoghurt en Biefstuk Halsterens winnaar al vooraan I K.R.O. in legerplaats Ossendreclit AGENDA Heden Morgen Men zal moeilijk kunnen beweren, dat de Zeeuwse WV weinig belang stelling heeft voor wat er onder haar leden leeft. De wijze waarop bijvoor beeld tijdens de provinciale Voorjaarsvergadering te Aardenburg het pro bleem van de weinig sociaal voelende bedrijven t.a.v. de WV is behandeld, wijst wel anders uit. Na een breedvoerige bespreking, waarin aanvankelijk twee belangen of volledige service aan de toerist of versterking van de organisatie tegen elkaar werden afgewogen, en een pittige toelichting van de heer G. W. Os kamp, directeur Frov. Zeeuwse VVV, stelde de vergadering zich tenslotte achter het standpunt van het dagelijks bestuur: horecaf-bedrijven, die zich niet bij de plaatselijke WV's willen aansluiten, zullen voortaan niet meer in de VW-propaganda (folders, hotelljjsten, etc.) worden vermeld. De algemeen voorzitter mr. J. Moolenburgh uit Middelburg, had dit in de provinciale V.V.V. levende pro bleem tevoren van verschillende kanten belicht. Hij legde de volgen de vraag neer in het midden van de vergadering moet onze organisatie het belang van de toerist voorop stel len en dus alle inlichtingen verstrek ken. dus ook de gegevens van niet- aangesloten hotels Of moeten wij voorkomen dat de weinig sociale hou ding van de afzijdige zal voortwoeke ren en de V.V.V. op de duur zal on dermijnen De meningen bleken vele. Wij zijn een vereniging voor vreemdelingen verkeer, dus geef alle mogelijke ser vice, hoe dan ook, meende een af gevaardigde. Neen. sprak een ander, a-sociale bedrijven moeten we uit bannen. opdat ook niet anderen hun slechte voorbeeld zullen volgen. La ten we niet klein ziin, neem die last posten ook in de propaganda op door dit gebaar zal men dan mis schien toch lid worden, klonk het. O neen, bracht zijn buurman te ber de, dit zal de goedwillenden juist de nek omdraaien. Op het kritieke moment, toen men door de bomen het bos niet meer dreigde te zien, stelde de heer Os kamp de zaak scherp. „Wij krijgen nog subsidie van de overheid, maar op de duur zullen we self-suppor ting moeten worden. Er moet dus steeds meer geld uit de bedrijven komen, willen we onze organisatie versterken. Daarom zie ik de visie van het dagelijks bestuur als de enig juiste: het been stijf houden en geen propaganda maken voor niet-aange sloten bedrijven",, aldus de direc teur. Hoofdelijke stemming wees uit. dat negen afdelingen dit standpunt on dersteunden. Tegen bleken de afde lingen Axel, Zierikee en Oostburg, terwijl Goes zich van stemming ont hield. DAG VAN AARDENBURG. Daar zorgde het jaarverslag wel voor. Het toeristenseizoen mag zeer ge slaagd worden genoemd. Dank zij de extra gift van Prov. Staten (f 10.000.-) en de f 12 000,- uit het bedrijfsleven, kon een grote propaganda-actie wor den gevoerd. De buitenlandse belangstelling voor ons gewest steeg: er kwamen meer Fransen. Engelsen. Duitsers en Zwe den dan voorheen. Ook de interesse uit Noord- en Zuid-Holland nam be langrijk to e. De activiteiten van de Zeeuwse V.V.V. zijn talrijk geweest. Wij me moreren slechts de uitgave van he Aardenburg was dus de eer te beurt gevallen als gastvrouwe van de Zeeuwse V.V.V.-ers te mogen op treden. Zonder overdrijving het al oude stadje heeft haar rol op voor treffelijke wijze vervuld. Het begon reeds met de ongedwongen, hartelij ke ontvangst in het gemeentehuis en de gezelligheid plantte zich in stij gende mate voort tijdens de vergade ring in hotel „De Roode Leeuw" met zijn perfekte koffietafel, om ten slotte te culmineren in de rondrit door de in het meizonlicht badende landouwen van Aardenburg. die bur gemeester Van Dongen met zorg had uitgekozen. Er was trouwen® meer reden om de stemming in majeur te houden. Tijdens een plechtige bijeenkomst op de Franse militaire begraafplaats te Kapelle zijn de in de meidagen van 1940 in ons land gesneuvelde Franse soldaten herdacht. Hiervoor was een groot gezelschap Fransen naar Kapelle gekomen. On der hen was de Franse ambassadeur in ons land monsieur E. E. Ie Baron de Beauverger, Onder de aanwezigen was verder de griffier van de Prov. Staten van Zeeland, de heer H. B. Pilaar en het hoofdbestuurslid van het Ned. Oor- logsgravencomité mevr. Luteyn-van As uit Bergen op Zoom. Op de begraafplaats sprak burge meester H. G. van Suylekom een wel komstwoord en daarna vonden de kransleggingen plaats. Na de kransleggingen sprak de heer H. Bruggerrolle, vertegenwoordiger van de Fransen in ons land. Hij bracht dank aan de gemeente Ka pelle en getuigde van de hartelijke band welke er is tussen Nederland en Frankrijk. De tweede spreker was ds. M. Jos pin, voorzitter van het comité Le Souvenir de Francais. Hierna werd The Last Post gebla zen en in eerbiedige stilte werden toen de doden herdacht. Na de plechtigheid op de begraaf plaats kwam men samen in het ge meentehuis waar burgemeester van Suylekom zich in zijn toespraak in het bijzonder richtte tot de nieuwe Fran se ambassadeur, welke voor de eer ste keer in Kapelle aanwezig was. tieland" (36.000 ex.), folderreclame (80.000) in samenwerking met de Stedelijke dienst voor toerisme te Knokke, het- doen uitgeven van 100.000 folders „Het Zuiden van Ne derland" tesamen met Limburg en Brabant, het ontvangen van buiten landse journalisten, en directeuren van reisbureaus, etc. TOEKOMSTPLANNEN. (advertentie) De heer Oskamp gaf een beknopt overzicht over de nog te voeren pro paganda voor Zeeland. „We zullen op bepaalde punten het roer om moe ten gooien", zo zei hij, „willen we de trek van de Belgen naar ons gewest levendig houden". Het Belgische be zoek neemt namelijk iets af. hetgeen gezien de gunstige valutaverschil- len niet nodig is. De heer Oskamp wees daarom op de noodzaak steeds reclame te blijven maken. „Wij moe ten ons „produkt", Zeeland met al zijn aantrekkelijkheden, op de best mogelijke wijze blijven „verkopen". Hij dacht daarbij speciaal aan de mo gelijkheid het voorseizoen meer on der de aandacht te brengen. Besloten werd de voorjaarsverga- dering-1957 op Schouwên-Duiveland te organiseren. De aftredende be stuursleden uit Sluis, Zierikzee, Re- nesse en Breskens werden herkozen, Voor Terneuzen werd de heer Kete laar gekozen en voor Schoondijke de heer Jaspers. Het voorstel om een adviescommissie van zeven personen in het leven te roepen, bestaande uit vertegenwoordigers van ETI, ver voerswezen, hotelwereld. Kamer van Koophandel (2) en de Ver. v. Ned propaganda-orgaan „Zeeland-Vacan-1 Gemeenten, had aller' instemming Niet minder dan 140 belangstellende katholieke Vlissingse kiesgerech tigden vulden de hal van de St.-Paulusschool te Vlissingen, waar de KRO het „politieke forum" der KVP op de band vastlegde om het vrijdagavond a.s. uit te zenden. Het forum werd gevormd door het Tweede Kamerlid, mevr. mr. Vink, prof. Gielen, mr. dr. Mes. het Tweede Kamerlid J. Peters en burgemeester J. van Dongen van Aardenburg. Er werden tal van urgente kwes ties opgeworpen door de vergade ring. Zo werd er levendig op een katholieke kweekschool in Zeeland aangedrongen en ronduit antwoordde prof. Gielen, dat hij het hiermee eens was, gezien het grote gemis en het- feit, dat katholieken, die de rijkskweekschool bezoeken, zich prak tisch buiten het katholiek onderwijs stellen,. Gevraagd werd ook, of het niet mogelijk was de bedrijfsaalmoeze- niers te subsidiëren vanwege het rijk. 'n Positfef antwoord kon men daarop niet geven. Geadviseerd werd het kath. soc. charitatief cent-rum in de arm te nemen. DE VEREN. Natuurlijk kwamen ook de vrije veren naar voren. Mr. dr. Mes wees er op, dat men dit vraagstuk in lan delijk verband moet zien. In andere delen van Nederland zit men n.l. met dezelfde moeilijkheid. De heer v. Dongen signaleerde de schade, welke het wegvervoer lijdt in Zeeland door de lange wachttij den bij de Wester Schelde-veren. Dezelfde spreker benadrukte bij vragen over het Deltaplan de nood zaak van activiteit door eigen ge west. Een der vragenstellers trok het nut der groslijststemming in twijfel. Prof. Gielen was het hier niet mee eens, maar de heer Peters helde naar 'n andere mening over. Een hele serie andere kwesties, als vrijere loonsvorming. Indonesië, be zitsvorming enz. passeerden de re vue. Na afloop van het forum heeft dr. Mes het grote belang van een hechte politieke groepering als de K.V.P. aangetoond, een belang dat nog ver der strekt dan eigen grenzen. De voorzitter der Vlissingse afde ling. de heer W. Groffen. sprak het openings- en het slotwoord. len. Via de prachtige Duitse autobanen werd de terugtocht aanvaard. Aan het einde van de reis sprak namens het gezelschap de heer L. Cammaert een dankwoord tot de reisleider onder mededeling, dat hem donderdag aan staande een geschenk namens het gezelschap zal worden aangeboden. Een veertigtal landbouwers voorlke kant lieten zien en onder hen en- het grootste deel uit west Zeeuwsch I kele goede zangers bleken te schui- Vlaanderen ging dezer dagen op ex cursie naar het zuidwesten van Duits land. Het doel van deze reis was na tuurlijk een onderwerp, dat met de landbouw betrekking heeft en wel speciaal de landbouw van, de moder ne tijd die mede in verband met het tekort aan arbeiders zoveel mogelijk machinaal moet gebeuren. Daarom was met medewerking van de im porteur en een grote fabriek van landbouwwerktuigen deze reis op touw gezet, die een bezoek inhield aan de Lanz-fabrieken in de stad Mannheim. Onder leiding van de heer André Begheijn die op joviale en geestige wijze zijn taak vervulde, werd in deze grote fabriek waar 7500 arbeiders werk vinden de fabrikage bezichtigd van tractoren en combines terwijl aan de hand van een filmvoorstelling de andere machinale landbouwwerk tuigen de revue passeerden en over de mogelijkheden hiervan inlichtin gen werden gegeven. Op de heenreis had men de ge legenheid om ook de landbouw in andere landen in ogenschouw te ne men en te vergelijken met de Ne derlandse, waarbij deze laatste er bijzonder goed afkwam. Vooral de grondbewerking in Saarland deed voor de moderne Zeeuwsch-Vlamin- gen bepaald ouderwets aan, waar men moest lachen om de langzame wijze waarop drie ossen een ouder wetse ploeg voorttrokken. Luxemburg en zuidwest-Duitsland gaven talrijke kleine perceeltjes minder goede grond te zien, waar de mechanisatie nog niet ver is doorgedrongen. De machtige fabriekscomplexen waren voor de cursisten een openba ring, vooral de smeltovens en ma chinale smederij en gieterij. De pro- duktie van een trekker kon worden gevolgd van het gieten van het ijzer tot de aflevering op de goederen wagens. Bij deze driedaagse excursie werd naast het nuttige ook het aangename niet vergeten, waarbij de Zeeuwsch- Vlaamse boeren zich van hun vrolij- NOORDSTRAAT 39 AXEL EEN STRALENDE LENTEMORGEN en jeen zee van vlaggen toverden de Westdam te Sas van Gent in een tijdelijk feestgebied ter ere van de gouden gehuwden Jan Konings en Celeste Marie Aerts. Feestelijk klokgebeier was aankondiging van de plechtige H. Mis uit dankbaarheid in de parochiekerk. De buurtbewoners hadden verder gezorgd voor een mooi versierde erepoort, terwijl reeds vanaf de vroege morgen de telegrambesteller handen vol werk had om de vele felicitaties aan het adres Westdam 95 af te leveren. Velen lieten het niet alleen bij schriftelijke felicitaties, getuige het feit, dat niet minder dan 38 bloemstukken de vroegere caféruimte in een bloementuin herschiepen. pen, w.o. Gabrielle Petit. Het feit, dat hij de op wacht staan-de Duitsers op tijd aan „Schnaps" hielp, natuurlijk tegen gerede betaling, is er zeker oorzaak van geweest, dat men hem minder streng in de gaten hield. Hier door kon hij ook verschillende Bel gische grer.s-arbeiders, die vlak over de „streep" woonden en in Sas werk ten, doch door de grensversperring niet naar huis konden, behulpzaam zijn met het overbrengen van levens middelenpakketten naar moeder de vrouw. Van degenen, die de gouden echte lieden persoonlijk kwamen geluk wensen mogen worden genoemd het college van Burgemeester en Wethou ders der gemeente met. de gemeente secretaris, de pastoor met zijn kape laans de heer J. H. B. Puylaert, en anderen. Als stoffelijk blijk van waar dering mocht het echtpaar tevens een groot aantal geschenken in ont vangst nemen. Des avonds bracht het Harmoniege zelschap „De Verenigde Vrienden" een klinkende serenade, waarbij de voor zitter, de heer R. L. Verhelst, e en- mooie speech hield en daarbij naar voren bracht, dat de heer Konings steeds zeer veel financiële steun had geschonken aan het muziekgezel schap Ook het bestuur van een an dere, oude Sasse vereniging, de Dui- venmaatschappij „De Vrede", waar var. de gouden bruidegom reeds 55 jaren lid is, had eraan gehouden de jubilarissen persoonlijk te komen ge lukwensen, terwijl ook de directeur var, de suikerfabriek „Sas van Gent" var. de SCM, in de campagne van welk bedrijf de heer Konings ge durende 52 jaren zijn dienster.- ver richtte niet wilde nalaten zijn feli citaties te komen aanbieden. DE BRUIDEGOM. Ondanks hun hoge leeftijd Jan is de 73 gepasseerd, terwijl zijn echt genote naar haar 72e gaat zien de jubilarissen er nog welvarend uit, en zijn zij beiden goed ter been. Jan woont reeds sinds 67 jaren in Sas. Zijn vader was toentertijd in dienst der Kon. Maréchaussee, en toen hij de pensioengerechtigde leeftijd bereikte, ging hij woner. in het huis, waarin ook nu nog het gouden bruidspaar zijn woonst heeft. Voor studeren, voelde hij niet veel, en op school re gende het strafregels en schoolblijven, totdat het zijn vader verveelde en Jan naar de zolder verhuisde met de opdracht „1000 tafels van vier" te maken. Var.af die dag ging Jan zijn „leven" béteren. Na de lagere school ging hij in het „timmervak", dat hij in hoofdzaak zelfstandig ging uit oefenen. Vooral op de Belgische wijk „De Staak" ging hij graag dat tim mervak in praktijk brengen, want daar leerde hij zijn aanstaande vrouw kennen. Tijdens de eerste we reldoorlog 1914-1918 maakte hij zich uiterst verdienstelijk door verschil lende mensen onder de „elektrische draad" door naar Nederland te hel- Op de ledenvergadering van de zwemclub ,,'t Sas" werd nogmaals op de dringende noodzaak van een be hoorlijk zwembad gewezen. Dat een plaats met bijna 15.000 in woners dit nog steeds mist, werd zeer betreurd, evenals de schrielheid van het gemeentebestuur met het subsidiëren der vereniging: een be drag van f 50 per jaar noemde men ergerlijk laag. Meegedeeld werd, dat de vereniging meer dan zevenhon derd leden telt- en dat het school zwemmen toeneemt. Toch is er nog een schrikbarend groot aantal kinde ren dat geen zwemmen leert, omdat er geen zwembad is. Het- jaarverslag was gunstig en uit het financieel overzicht bleek, dat er een goed slot over 1955 was van f 840. Er is weer een bedrag uitgetrokken om oostelijk van het kanaal startvlonders aan te brengen. Per 15 juli is de heer A. Veerman uit Oudelande als badmeester aange- gesteld. Men besloot tot oprichting van een aparte soortafdeling, wat de aansluiting bij de K.N.Z.B. verge makkelijkt. Het voorlopig bestuur bestaat uit de heren E. Carels (voorzitter), J. Boogaard en Jobse en mej. A. v. Oort. Bij de bestuursverkiezing herkoos men de heer E. v. Heilsbergen en benoemde men mei. v. Oort tot pen- ningmeesteresse de heer Carels koos men inplaats van de heer Speetjens. die zich niet meer herkiesbaar had gesteld. Deze zomer wil men nog een zwem feest organiseren, maar positieve din gen kan men er nog niet over mee delen. NATURALISATIE. Ingediend is een wetsontwerp tot naturalisatie o.a. van Paul Gliszcijn- ski, geboren te Marxloh, Hamb-.in (Duitsland) 15 juni 1910. ijzerwerker alhier. AANRIJDING. De melkhandelaar C. 't G-, reed met zijn motorcarrier en zijn zoontje als passagier richting Koedijk. Hij werd gevolgd door een 2-wieIig motorrij tuig bestuurd door W. de R. Op het kruispunt nabij Other.e sloeg de motorcarrier plotseling links af, waar door een aanrijding ontstond met de achterop komende motor. Beide voer tuigen werden beschadigd. Bestuur ders en duo-passagier liepen .lichte verwondingen op. AUTO-BOTSING. Een file auto's die had moeten wachter.- voor de afgesloten Axelse- brug trok op, richting Axelsestraat. Doordat de Goggomobiel van de rij wielhandelaar M„ bestuurd door de heer E. J. B. uit Den Haag, plotse ling vaart moest minderen, werd hij aangereden door een achteropko mende auto bestuurd door de heer C. van P., te Assenede. Door de geringe snelheid liepen beide auto's lichte schade op. Hoedekenskerke In een buitengewone raadsvergade ring hééft Hoedenskerke afscheid ge nomen van gemeente-secretaris M. A. van der Have. Burgemeester Stieger herinnerde er aan, hoe in 1944 Hoedekenskerke zwaar getroffen uit wereldoorlog II te voorschijn kwam, en hoe de afwik keling var. de oorlogsschade zeer veel administratief werk meebracht, wat de secretaris, die in 1945 werd be noemd, praktisch geheel heeft moeten opknappen. Ondanks de vreugde voor de pro motie, komt ook een tikkeltje droef heid wegens het verlies van deze man voor de gemeente. Spreker richt te woorden van waardering tot mevr. van der Have er. bood bloemen als hulde aan. Als cadeau van de raad kreeg de secretaris een pickup-instal- latie. Wethouder Steijn uitte zijn spijt wegens het vertrek van deze zeer bekwame ambtenaar en beminnelijke mens. Spreker dankte voor de pret tige samen-werking. De heer v. d. Have betuigde zijn erkentelijkheid voor al die vriendelij- kj woorden en haalde heel wat herin neringen op uit de periode dat hij zijn ambt te Hoedekenskerke waarnam; in het bijzonder was hij dankbaar voor wat mr. Stieger, met diens hoge opvatting van het burgemeestersambt, hem bij-bracht. Nadat verversingen waren rondge diend sprak de heer v. d. Reepe na mens het gemeente-personeel en bood een bureaulamp aan. De heer van Doeselaar offreerde namens het Oran jevereniging een potlood met in scriptie. Ds. Hulsbergen, optredend voor het comité ouden van dagen schonk een boekwerk over Zeeland', terwijl de neer Lukassen voor de stichting Dorpsgemeenschap optrad en een boekenbon overhandigde. De heer Jac. Uitterhoeve wees er op dat ae heer v. d. Have het muziekgezel schap Cor. amore als zijn troetelkind behandelde en bood een foto van het korps aan. Namens het comité ouden van dagen te Kwadendamme liet de heer A. de Boo zich horen en stipte aar. wat de secretaris daar altijd voor deed. De heer Allewijn richtte zich in zijn kwaliteit als bestuurslid van I.uctor et Emergo speciaal tot mevr. v. q. Have er. tenslotte begroette bij voorbaat de wethouder van Valken burg. de heer Ouwesloot, zijn nieuwe burgemeester, die de derde Zeeuw is die dit ambt aldaar bekleden gaat. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 15 mei, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 6.27 en 18.49 uur; te Ter- neuzen om 5.43 er. 18.08 uur en Vlissingen om 5.11 en 17.35 uur. te De gezamenlijke besturen der r.-k. Middenstandsbonden in de diocesen Breda en Den Bosch hebben elkaar op gelukkige wijze gevonden ten aan zien van het organiseren van een inter-diocesane middenstandsdag, iets nieuws op dit gebied, omdat tot nu toe de diocesen steeds afzonderlijk hun bondsdagen hebben gehouden. Besloten is als plaats voor het houden van die eerste interdiocesane r.-k. Middenstandsdag de MENTO te Oos terhout te bestemmen tn ais datum dinsdag 19 juni a.s. In de Bredase veilinghallen hebben drie bekwame KVP-sprekers zater dag ten overstaan van bijna vijfduizend kiezers van de kieskring Tilburg, de punten uit het KVP-program er als het ware honderdvoudig ingehamerd. De meeting, waarvoor de bloem van het kiezersvolk naar de veiling was gekomen, had geen demonstratief karakter, doch was meer een luidruchtige bezinningsbijeenkomst. In het kernpunt stond de leuze uit het KVP-program: verbreide bezitsvorming. Het Kamerlid dr. W. de Kort en de minister van PBO, de heer A. C. de Bruyn werkten de idee van bezitsvorming op duide lijke en begeesterende wijze uit. Prof. C. P. M. Rommc sprak na de pauze anderhalf uur over de grote lijnen der katholieke politiek en hij werkte daarbij het gehele programma door. Het is dezelfde rede geweest, die de katholieke fractie-voorzitter de laatste weken op talloze plaatsen in ons land heeft gehouden; uitgebreid met beschouwingen over actuelere gebeurtenissen in ons politieke leven. Een harmonie, een fanfare en een drumband trokken beurtelings door de veilinghalien om zodoende het geheel ritmisch te illustreren. Het belooft een hoogst interessante dag te worden. Prof. Ariëns gaat een pre-advies uitbrengen over midden standsgezin"; ook drs. Vlek, direc teur van de r.-k. ""iddenstandsbond, komt met een advies; het onderwerp daarvoor zal nog worden gekozen. Na afloop van het uitbrengen dezer adviezen zal een zogenaamd debat forum worden gevormd, waarin zit ting zullen nemen een vijftal nog uit te nodigen vooraanstaande personen. Het voorzitterschap liervan zal door de voorzitter van de r.-k. Midden standsbond in het diocees Breda, E. Lockefeer, burgemeester van Hulst, worden bekleed. Dit forum zal de batteren met de genoemde pre-advi- seurs, zodat belangwekkende gedach- tenwisseling mag worden verwacht. Deze interdiocesane middenstands dag is zowel 'oor mannen als vrou wen en zal met een Brabantse koffie tafel worden besloten. Als conferen cier zal Lou Bandy optreden, zodat er eens heel hartelijk gelachen kan worden als de ernstige dingen van de dag achter de rug zijn. De beide besturen der midden standsbonden zijn van mer.ing, dat deze dag op de MENTO een in alie opzichten geslaagde kan worden. Dr. De Kort, die evenals de sprekers na hem. werd ingeleid door kieskring voorzitter Stubenrauch, begon met zich af te vragen of de vorming van graag zou wensen, verbreid persoonlijk bezit beantwoord de aan de r.-k. beginselen. Hij zette daarop uiteen, dat deze bezitsvorming in wezen tegengesteld is aan de kapi talistische bezitsconcentratie, omdat zij (1) een verbreid karakter heeft, (2) een speciale methode vergt en (3) een ander doel heeft dan het kapita listische. Ad 2 meende hij, dat spaar zin nodig is en ad 3, dat hebzucht een doel in de verkeerde zin is. Het doel is, de redelijke maatschappelijke ze kerheid van de mens, als onderpand van zijn menselijkheid en sociale waardigheid. Het program zegt hier over; „Wie niets bezit, wórdt bezit". De heer De Kort herinnerde eraan, dat in de encycliek „Rerum Nova rum" al wordt gesproken over de wenselijkheid van verbreide persoon lijke eigendom. Hij meende, dat als een ramp uitblijft en de atoomenergie dienstbaar kan worden gemaakt aan vreedzame doeleinden, bezitsvorming op grote schaal mogelijk is. De ko mende parlementaire periode zou ech ter op dit punt al grote dingen te zien geven. Minister De Bruyn had de eerste steunpunten al geplaatst en zijn opvolger (de heer De Bruyn zal niet als minister terugkeren) zal kun nen doorbouwen. Dr. De Kort veroordeelde scherp de enghartigheid in Nederland, waardoor men al twistende onder de weg wijzer - er niet toe zou kunnen ko men althans één weg tc kiezen, al is die ook niet zo fraai geëffend als men Sprekend over het streven tot een verbreid eigen-wonïngbezit, zei de heer De Kort, dat hem hierbij het westduitse complex van maatregelen voor ogen staat, al moet verwacht worden, dat voor doorvoering te on zent, de enghartigheid moet worden doorbroken: een doorbraak waarvan de KVP niet vies is, naar hij zei. Hij besloot met te wijzen op de moge lijkheid van een omhooggaan van het IJzeren Gordijn. Als dat gebeurt zal het westen op het punt van sociale maatregelen „klaar" moeten zijn. MINISTER DE BRUYN. Bruyn besloot met te zeggen, dat in deze trant de PBO en de bezitsvor ming gered zullen zijn, als Romme formateur en eerste minister wordt. ROMME CONTRA DREES. Minister De Bruyn zette vervolgens uiteen, dat een hoog inkomen alleen niet genoeg is om bezitsvorming te bevorderen. Zelfstandige vermogens vorming in de zin, die de KVP be doelt, neemt tegenstellingen weg en zorgt voor gelijkheid onder de volks groepen, hetgeen wezenlijk christelijk is. Het eigen woningbezit is in dit op zicht een groot goed. De ondernemin gen moeten hier hun taak verstaan, b.v. door uitkeringen in de winst aan hun werknemers te geven. De over heid stimulere slechts. De heer De Prof. Romme, de laatste spreker, zette uiteen, dat de kern van de ver kiezingsstrijd is: de Nederlandse taak. In het geestelijk zo heterogene volk moet de katholieke kleur dieper inge weven worden. Hij vatte dit samen met te zeggen, dat er slechts sprake kan zijn van één doorbraak, die van de christelijke beginselen van de natuurlijke zedenwet. Zijn vele malen door applaus onderbroken rede week enigszins af van zijn voordrachten el ders, die wij als bekend mogen ver onderstellen, Namelijk op het punt, waar de heer Romme de heer Drees aanviel wegens een rede, die de pre mier op Hemelvaartsdag in het RAI- gebouw te Amsterdam heeft gehou den. Dr. Drees heeft daar gezegd, dat in de hoogconjunctuur te veel gaat naar te weinigen en prof. Romme was het daarmee eens. al vond hij het jammer dat dit niet eerder werd gezegd. Waarom niet eerder de vrijere loonvorming gehanteerd, waarop al drie jaar wordt aangedrongen?, zo vroeg hij zich af. Waarom kwam men dan niet tot winstdcling met een daaraan verbonden spaarregeling, voor het proobleem en hij noemde Dr. Drees zag wel een oplossing voor het probleem en hij noemde verhoging van vermogensbelas ting. Prof. Romme zag ech ter grote gevaren in een overheve ling van het bezit naar de staat en hij meende hier de vinger te leggen op een merkwaardigheid in het socialistisch program, dat o.m. stelt „Het bevorderen der bezitsvorming der gezamenlijke werknemers". Nog een vreemd punt stipte prof. Romme aan. Dr. Drees heeft namelijk gezegd dat regeren niets anders is dan dirigisme. ,.De dirigent is dan wel een merkwaardige figuur", aldus spreker, „want het schijnt de neiging te hebben niet alleen het orkest te dirigeren maar ook heeft hij een zeker talent waardoor hij de baten van het concert af en toe in eigen zak kan steken". (Hilariteit). De meeting, die door talrijke auto riteiten, o.w. Mgr. Koenraadt, de vicaris-generaal van het Bisdom, ver schillende parlementsleden, burge meesters en andere vooraanstaande personen werd bijgewoond, werd be sloten met het zingen van het „Wil helmus". der Zande in sierlijke letters heeft geschreven: „Ter ere van onze sport" Uw sportvriend Janus var. der Zande. EEUWIGE TWEEDE. Waar de beide sportvrienden in die jaren heengingen, steeds eindig den zij op de eerste twee plaatsen, waarbij Kees de eeuwige tweede ge noemd zou mogen worden,maar ge zien zijn jaren is het toch eën enorme prestatie. Wie presteert het, om 'n hele dag taak van een melkboer, dit is Kees' beroep te volbrengen en dan 's avonds de trainingsschoenen nog eens aan te trekken en in duister een twintig, dertigtal kilometers te gaan trai nen. Hij dééd het en de bewijzen dat hij het steeds met ambitie heeft ge daan, sieren thans de woonkamer. Naast de gebruikelijke tientallen medaljes en lauwerkransen, zijn er nog evenzovele luxe prijzen. Maar met trots wees hij ons toch op de fraaie bekers die een ere-plaatsje hebben gekregen. Uit de insciptie lezen we o.m. 2e in het kampioenschap van Nederland om de 25 kilometertitel: 14e in de in ternationale marathonwedstrijd ir. Enschede in 1951, winnaar van de wisselbeker voor de loper van de Bergse vereniging Achilles die drie maal als eerste lid eindigt in de Sin gelloop ir. de jaren 1947, 1948 en 1949, als enige Brabander afgevaardigd in de nationale ploeg voor de eerste Cross des Nations te Brussel in 1951. Kortom teveel om op te noemen. Maar nu zet hij er een punt achter en Kees die sinds 1950 lid is van de B, H. S. V. Olympia '47, vertelde ons het geheim vap. zijn uithoudingsver mogen. Veel' karnemelk, yoghurt en niet te vergeten een flinke biefstuk daags vóór de wedstrijd, want om tegen woordig in de sport mee te kunnen komt er nog al wat kijken, zo voeg de hij ons toe. Daarin schw't dus de kracht van deze taaie doorzetter, die in menige wedstrijd heeft bewezen dat de ouderen vast niet voor de jongeren behoeven onder te doen. „Er is een tijd van komen maar er is ook een tijd van gaan en de tijd van gaan is voor mij nu gekomen", zo denkt de Halsterse lange-afstand- ioper Kees de Koning er over, want met zijn bijna 43 jaar en een onwil» Iige rechtervoet gaat hem het lopen niet zo meer naar wen® af, daarom besloot hij deze zomer zijn laatste wedstrijd te lopen, in zijn woonplaats, de twintig kilometer 6tratenloop. In 1945, Kees was toen 32 jaar, ging een lang-gekoesterde heireielijke wens van deze sportieve knaap in vervulling. Hij had er reeds lang van gedroomd als atleet eens te kunnen deelnemen aan wedstrijden, maar zijn ouders weerhielden hem ervan. In 1945 kreeg Kees zijn kans en hij heeft die kans met beide handen aangegrepen en we kunnen gerust zeggen: ten volle uitgebuit. In dat jaar werden namelijk hier en daar koppelwedstrijdjes voor aspirant-lo pers gehouden en op een van die wedstrijden te Hoogerheide verscheen het koppel Janus van der Zande- Kees de Kor.ing aan de start. Sindsdien is het met beide atleten in stijgende lijn gegaan. Zij doorlie pen achtereenvolgens de verschillen de klassen die de K.N.A.U. voor lo pers heeft gesteld en Janus belandde in de hoogste klasse terwijl Kees B. klasser werd. Uit die jaren dateert de vriend schap met Janus van der Zande zo vertelde Kees ons en ten bewijze hiervan liet hij ons het portret zien waarop beide staan en waarop van gagas##**"' ,,-w' ëjfe. j De Oirschotse Orion-loper P. van de Sande won op overtuigende u>ij- ze de 20 kilometer-loop door de Halsterse straten. Twaalf lange ron den moesten de lopers afleggen vooraleer zij alles achter de rug hadden. De Orion-loper (op de foto in eerste positie) passeert hier voor de op een na laatste keer de finish. In zijn kielzogloopt de Olympiaan Janus Petie. die ook in het klasse ment tweede werd. A.s. dinsdagavond zal om half acht in het K.R.O.-programma een uitzen ding plaats hebben vanuit de schouw burgzaal van de legerplaats Ossen- drecht. Aan dit muzikaal program ma werken bekende radio-artiesten mee o.a. Jenny Roda, Jan der Most, Harry Mooten, het „rainbow-kwar- tet", de conférencier Kees Schilper- oort en het K.R.O.-dansorkest on der leiding van Klaas van Beeck. AXEL Het Centrum 8 uur: Moeder. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: Smokkel te Malaga. HULST Kermis. Bioscoopgebouw uur; Abbot en Costello en de mum mie. De kerstklok: dansen. 3 uur schie ting staande wip. Hotel de Graan beurs: dansen, café Apollo: dansen. Aug. de Gucht 3.30 uur; schietmg. Oscar Neef 3.^30 uur: schieting. ST. JANSTEEN A. de Guijtenaer 4 uur. schieting KOEWACHT A. Verhoeven 4 uur: schieting. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De eerbiedige lichtekooi. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Blackboard* Jungle. HULST A. de Gucht 3.30 uur: Schie ting. Bioscoopgebouw 8 uur: Martin en Lewis in het meisjespensionaat. De Kerstklok: Dansen. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Mi- chaël Strogoff. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Blackboard Jungle. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: zwarte viooltjes.

de Stem | 1956 | | pagina 2