Kremlin-orke st speelt machtig stuk coëxistentie-muziek Prinselijk probleempje Algerijnse stad Tlemcen sinds vrijdag in alarmtoestand Ontmoeting in Madrid Amerikaans vlootbezoek afgelast Ambonezen dreigen in staking te zullen gaan Vrijlatingen aan de orde van de dag F ATI AA A-B EE LD OP VIS DONK de orde van de dag Mgr. Jansen mag stemmen Aanhoudende Labourwinst Verwacht treffen bleef uitmaar. DAGBLAD VOOR ZEELAND Ciske de Rat naar Rusland Mollet en Pineau brengen bezoek aan sovjet-unie Zeven nieuwe elementen MGR. GROESZ weer in functie Kreta ook onrustig Kikvorsman Crabb Britse regering niet ingelicht Dr. A. A. L. Rutgers benoemd tot vice-president Raad van State Gematigde temperaturen J Top-uitslagen voetbal J HOOFDKLASSE B Argentinië Minister moest ontslag nemen Nieuwe uitkeringsregeling De heer Lilipaly eet niet meer.... De KAB-werving Tilburgenaar is de 400.000ste Wapensmokkelonder andere via Nederland en België V olksrcpubli kcincn steunen regering De liefde is uit ...en de brieven komen terug r Ballon raakte op drift 96e JAARGANG No. 22148 Uitgave N. V. Uitgevers Mi). Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna Redactieraad: j M- A C. v. Dongen C J v. Hootegem Mr. Dr. A. J. J M Mes, Mr H M L. de Rechter, L. J. v. t Westende, P V M Ver- cauteren. Abonn.prijs bi) vooruitbet f 5.85 p. kwartaal, p. post t 6.55, p. week (uitsl. bi) niet postbestell.) 1 0.45 Incasso wordt berekend Losse numm 13 ct Postrek 378841 Goa. Koningin en Vaderland MAANDAG 14 MEI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bi.i contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staafwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. B-^T^Tde Zeeuwse manden: GUKiS, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) 55 De Nederlandse speelfilm „Ciske 1 de rat", die op de Biennale in Venetië de aandacht van de Russische filmexperts heeft ge- trokken, zal binnenkort ook in de Sovjet-Unie worden uitge- bracht. De film wordt dan in 't Russisch nagesynchroniseerd. Dr. Glenn T. Seaborg, verwacht dat in de eerstvolgende 5 tot 15 jaar zeven nieuwe elementen gevormd zul len worden. Dr. Seaborg, verbonden aan de universiteit van Californië en mede-ontdekker van plutonium had hierbij het oog op de elementen 102 tot en met 108. Volgens de geleerde zullen deze elementen hoogstwaar schijnlijk gecreëerd worden in de „atoomverbrijzelaar" die thans bij de universiteit wordt gebouwd. DE BELGISCHE experimentele kern reactor „B.R.-l", die te Mol in de Kempen is gebouwd, is vrijdagavond gaan werken. Men kan nu proeven gaan nemen. DE 59-jarige sovjet-minister van De fensie, maarschalk Zjoekof (een der Russische groten uit de oorlog) is ziek. Men weet niet of de ziekte ern stig is. EX-KONING Leopold van België heeft zaterdag het ereburgerschap van de Ierse stad Enniskullen, die hij bezocht, ontvangen. Dinsdag ontmoet de ex-koning de Britse koningin. IN DE westduitse stad Gütersloh heb ben vele huiseigenaars geprotesteerd tegen het feit, dat hun eigendommen nog door geallieerde militairen wor den bewoond. De demonstratie gold ln de eerste plaats de westduitse autoriteiten, die niet vlot genoeg zou den zijn, OP DE noordoostbuitengronden van Schiermonnikoog liep het Deense schip „Estrid Torm" aan de grond. Na heel veel zwoegen kwam het weer los en kon het de reis voortzetten. DE EX-president van Cuba, die vori- g« week, nadat hij was afgezet en uit gewezen, naar de VS was gevlucht, mag in dat land van vrijheid niet langer blijven. Morgen zullen de Franse premier en zijn minister van Buitenlandse Zaken voor een bezoek van ongeveer een week naar Moskou vertrekken. Tijdens Mollets afwezigheid neemt Mendes-France het premierschap waar. De beide staatslieden willen wijdgaande besprekingen voeren, waarbij voor al de handelsbetrekkingen en de ontwapening aan de orde zullen komen. De Russische ambassadeur in Parijs zei, dat hij zeer veel van het bezoek verwachtte. Zestig personen, waaronder een aantal journalisten, maken de reis (per vliegtuig) mee. Men gelooft algemeen dat de Franse onderhande laars veel zullen hebben aan de argumenten die Churchill tijdens een rede in Aken aan de hand deed. Churchill pleitte voor een opneming van Rus land in een nieuwe NAVO. Namens het Kremlin is gezegd, dat de Sovjets hopen, met Franse hulp de betrekkingen met het westen te verbeteren. gebaar bedankt en gewaagd van het gunstige klimaat, dat in Hongarije voor de Kerk hersteld is. De Hongaarse regering heeft voorts de ex-president, Zoltan Tildy, die al sinds 1948 uit de circulatie was, vrij gelaten, en tegelijk met hem een vroegere minister en een politieke leider, die men dood waande. Alle so cialistische parlementsleden en vak bondsleiders, die in Hongarije gevan gen zaten, zijn nu op vrije voeten In Tsjecho-Slowakije is Mordecai Oren, een Israëlische socialistische leider, die men in 1953 tot 15 jaar had veroordeeld, vrijgelaten. Hij werd be schuldigd van spionnage. Zondag is hij als vrij man naar zijn land ver trokken. Verscheidene honderden Spanjaar den, die indertijd voor het Franco regiem naar Rusland waren gevlucht, hebben uitreisvisa gekregen. In Oost-Duitsland worden de straf wetten veranderd, teneinde de bevol king meer vertrouwen in het werk van de rechterlijke macht te geven. Toegegeven werd, dat er in het ver- De bekendmaking van de voorge nomen reis is de prelude tot een oorverdovend coëxistentie-concert. Werd vrijdag jl. bekend dat mgr. Groesz, de Hongaarse aartsbisschop, was vrijgelaten, nu werd gemeld, dat mgr. Groesz zijn plaats aan het hoofd van het college van Hongaar se bisschoppen weer zal innemen. De aartsbisschop heeft voor dit mooie DE AMSTERDAMSE binnenstad wordt de laatste tijd onveilig ge maakt door een onbekende, die er een sport van maakt, winkel- spiegelruiten met een diamant of harde steen te bekrassen. Hij heeft er 23 onderhanden gehad en de schade bedraagt ongeveer 4000 fculden. Een bezoek, dat eenheden van de Amerikaanse vloot aan Kreta zouden brengen, is op Grieks verzoek afge last. De vermoedelijke reden is, dat de bevolking van Kreta geen „wes terlingen" kan zien, in verband met de terechtstelling van twee Cyprische Grieken door de Britten. Cyprus was zaterdag voor de der de dag in rouw. Zondagochtend werd weer een bom geworpen naar een Britse legerbarak in Famagusta. Er vielen drie doden. In het midden-oosten is de toe stand wat minder explosief. Frank rijk zal weer een dozijn straaljagers aan Israël leveren, om het machts evenwicht te helpen herstellen. Premier Nasser van Egypte is za terdag in Gaza geweest, vlak bij de Israëlische grens. Nasser zal bij de presidentsverkiezingen in Egypte (23 juni) de enige kandidaat zijn. leden „inbreuken op burgerrechten" zijn geweest. Leden van de liberale democratische partij in oost-Duitsland, die samenwerkt met de communisten, hebben voor het eerst sinds jaren openlijk hun leiders dit samengaan verweten. Men heeft daarbij zelfs west-Duitsland als voorbeeld aange haald. Eisenhowers speciale minister voor ontwapening, Stassen, heeft verklaard te geloven, dat ook het Kremlin naar vermindering der bewapening wil. In communistisch-China is de regering ingrijpend gewijzigd. Er zijn elf nieu we ministers benoemd. In de Britse antwoordnota voor het geval Crabb, die nu is gepubli ceerd, wordt gezegd, dat de 46-ja- rige kapitein-luitenant-ter-zee Crabb, naar wordt aangenomen, om het le ven is gekomen bij geheime onder zoekingen onder water, die waren ondernomen zonder enige voorkennis der Britse regering. Verklaard wordt, dat de kikvorsman vermoedelijk Crabb was. ,,De Britse regering had geen enkele opdracht voor Crabbs on derzoekingen gegeven. Zij wenst uiting te geven aan haar leedwezen over het voorgevallene", aldus de Britse antwoordnota. De „Iswestic" heeft een woedend artikel aan de kwestie gewijd, doch ook vermeld, dat de Engelsen de ver ontwaardiging delen. Met ingang van 16 mei a.s. is dr. A.A.L. Rutgers benoemd tot vice- president van de Raad van State. Dr. Rutgers, die een zoon is van, nu wij len prof. dr. F. L. Rutgers, werd 24 juli 1884 te Amsterdam geboren. Begonnen als wiskundige, trokken hem later de botanie en zoölogie. Na een ambtelijke carrière in het j toenmalige Nederlands-Indië, was dr. Rutgers van 1928 tot 1933 gouverneur van Suriname. Na zijn terugkeer in Nederland vaardigde de AR-partij hem af naar de Tweede Kamer, waarin hij tot 1936 zitting hield, toen hem de eervolle benoeming tot lid van de Raad van State te beurt viel. Dr. Rutgers bleef tijdens de bezet ting van Nederland niet werkloos. Hij schonk mede zijn aandacht aan de DE Nederlandse kippenstapel wordt bedreigd door een nieuwe ziekte, die men de „infectueuze bronchitis" noemt Oost-Brabant en de Peel tel len al vele patiënten. De sympto men zijn: verkoudheid en pieperig heid. De kippen sterven zelden, maar wel raken ze van de leg. OUD-PRESIDENT Harry Truman van de VS komt woensdag in Le/Ha- vre aan voor een bezoek aan Euro pa. Voor de eerste keer komt hij als ambteloos burger. Hij zal ook ons land aandoen. IN DEN HAAG Is op 87-jarige leef tijd overleden, mr. H.P. Marchant, die van 1933 tot 1935, toen hij naar de r.-k. kerk overging, minister van O. K. en W. was. De vereenvoudigde spelling van die tijd kreeg zijn naam mee. Mr. Marchant werd geboren in Deventer en leek voorbestemd voor het juristenambt, toen de politiek hem begon te lokken. DE secretaris van de Britse com munistische partij, Harry Pollitt, heeft zijn functie om gezondheidsre denen neergelegd. Hij blijft echter voorzitter. WEGENS het slechte weer is de ont ploffing van de Amerikaanse water stofbom uitgesteld tot overmorgen. De proeven worden gehouden op Eni- wetok. JAPAN heeft geweigerd een visserij- overeenkomst met Rusland te sluiten omdat de sovjets met politieke voor waarden kwamen. De Russen beloof den de zaak nogeens te bezien en vandaag een nieuw voorstel in te die nen. i Weersverwachting geldig tot l l vanavond: Toenemende bewolking J niet slechts hier en daar in het noorden en westen van het land J wat regen. Zuidwestelijke wind, toenemend tot matig of vrij J krachtig. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen. J_aildaaK: zon onder 20.27 uur. Morgen: zon op 4.45 uur. I ontwikkeling van de politieke toestand in het toenmalige Nederlands-Indië. In december 1945 gaf hij zyn in zichten daaronn. nt weer in een rede over de toekomst van Indië. In 1946 vertrok dr. Rutgers met een rege ringsopdracht naar west-Indië om zich van de toestand aldaar op de hoogte te stellen. Na de bevrijding is hy ook enkele maanden waarne mend commissaris der koningin in de provincie zuid-Holland geweest. Voorts is dr. Rutgers president-com missaris van de KLM. Verscheidene wetenschappelijke stu dies van zijn hand werden in boek en tijdschrift gepubliceerd. Dr. Rutgers is drager van vele onderscheidingen. Zondagmiddag om half een kwam het Fatima-beeld aan in het woon wagenkamp op Visdonk te Roosen daal. Het werd zoals de foto toont, door de kampbewoners plechtig in gehaald, toaarna een openluchtlof werd opgedragen. De uitslagen van de wedstrijden i die de hoofdklassers gisteren J speelden, luiden: J 5 HOOFDKLASSE A 't Eindhoven-Excelsior 11 J Fortuna '54-ADO t Roda Sport-Ajax t Limburgia-NOAD DOS-HVC Amsterdam-Rigtersbleek VW-EBOH NAC-Vitesse J Sparta-Stormvogels 6-1 1-2 t 2—1 5-2 6—0 J 2—0 t 3—1 2 1 De Graafschap-Feyenoord S5 J Sportclub Enschede-DFC 11 J l Alkmaar-EDO 12 t i Willem II-Elinkwijk 01 J Emma-GVAV 1—3 J De Volewijckers-Rapid JC 26 BW-Sittardia 10 Schev. HoU. Sport-PSV 1—2 J MW-SW 3—0 J Voor verslagen mogen wij U J J verwijzen naar onze sportpagina's Katholieke en liberale studenten hebben zaterdag in Buenos Aires een ware veldslag geleverd om de bezet ting van een middelbare school. Negen scholieren werden gewond. Ook in de medische faculteit van de universiteit van Buenos Aires werden gevechten geleverd. Er vielen schoten te horen, doch er zijn geen slachtoffers gemeld. In Argentinië eisten de liberale stu dentenverenigingen het aftreden van de minister van Onderwijs, die te nationalistisch zou zijn. De minister dr. Dell Oro Maini, is zo wijs geweest zijn ontslag aan te bieden. Daarna keerde de rust weer. De regering zal nagaan of er vrije uni versiteiten kunnen worden gesticht zoals de liberalen wensen. Zondag demonstreerden de katho lieke studenten weer tegen deze gang van zaken. Als protest tegen de nieuwe „uit keringsregeling Ambonezen" die van daag van kracht zal worden, zullen de Ambonezen, die zijn aangesloten bij de BPMRS en de PNMS in sta king gaan. Ongeveer 90 pet. van de Ambonezen, die een werkkring bui ten de woonoorden hebben of wel ongeveer 2500 man, zal aan deze sta king deelnemen. Daarnaast zal de voorzitter van de BPRMS, de heer Lilipaly, met in gang van heden in het woonoord Sou burg een hongerstaking beginnen. De CRAMS accepteert de regeling on der voorbehoud wel. De drie organisaties, die zich te gen de nieuwe regeling verzetten, willen een deurwaarders-exploot te gen de Staat der Nederlanden uit brengen teneinde de rechtspositie van de kampingezetenen tegenover de staat officieel vast te stellen en op korte termijn een proces hierover aanhangig te maken. De nieuwe regeling wordt gezien als een poging tot bevordering van de assimilatie der Ambonezen in Ne derland. De leiding van de Ambonese onaf hankelijkheidsbeweging vreest, dat vooral de jongeren als gevolg van deze regeling de woonoorden zullen verlaten, waardoor de nationale strijd zou worden geschaad. Er z)jn echter ook bezwaren van sociale en finan ciële aard tegen de nieuwe regeling, die in sommige gevallen een verslech tering inplaats van een verbetering van de oude regelingen zou beteke nen. B. en W. van Rotterdam hebben het verzoek van mr. A. Dirkzwager om de bisschop van Rotterdam, mgr. M.A. Jansen, van het kiezersregister af te voeren, omdat hij zich volgens adressant in vreemde staatsdienst zou hebben begeven, verworpen. B. en W. overwogen om, dat bij vroegere bisschopsbenoemingen hier te lande met betrekking tot de opne ming in het kiezersregister van de tot bisschop benoemde Nederlanders nim- De heer J.P. van Broekhoven, dr. Mollerstraat 29 te Tilburg, is zater dag op het bondsbureau van de KAB te Utrecht als het 400.000ste lid in geschreven. Hij meldde zich aan bij de r.-k. bond van Kleding- en Tex tielarbeiders „St. Lambertus", een bij de KAB aangesloten onderbond. Direct na het bekend worden van dit nieuws werden de gewestelijke propagandaleiders van de KAB tele grafisch op de hoogte gesteld. Het nieuwe lid werd ingeschreven door de propagandist van de KAB de heer B. Rijnen te Tilburg. Kleine prinsjes stellen hun vor stelijke moeders even moeilijke vra gen als alle kleine jongetjes alle moeders overal ter wereld; dat moge blijken uit deze foto van H.M. Koningin Elizabeth van Engeland met prins Charles en prinses Anne bij de royal Windsor horse show, driedaagse ruiterwedstrijden, in het park bij het kasteel te Windsor... en ook vorstelijke moeders zo toont de foto verder, geven dan geduldig antwoord. Zouden kleine prinsesjes altijd zo zoet stilzitten? De Labourparty blyft winst boeken bij de Britse gemeenteraadsverkie zingen. In plaatsen waar zaterdag verkiezingen gehouden werden, boek te zy een nettowinst van 57 zetels (84 winst, 27 verlies). De stand na de verkiezingen die in de afgelopen week voor 426 ge meente- en plaatselijke raden gehou den zijn, is: Conservatieven 909 ze tels (78 winst, 149 verlies), Labour 914 zetels (145 winst, 57 verlies), Onafhankelijken 552 zetels (30 winst, 53 verlies). Liberalen 36 zetels (9 winst, 3 verlies). 's Werelds grootste trocpentransportschip, de „Pasteur" vaart sinds kort in regelmatige lijndienst op Algerije, om daar gehele Franse di visies af te leveren, die de strijd tegen de opstandelingen moeten voeren. Zondag kwamen weer 8.000 manschappen in Oran aan. De toe stand is vooral in de buurt van de stad Tlemcen zeer kritiek. Driedui zend opstandelingen bevolken de bossen rond deze stad, die zij willen veroveren. Een onafzienbare rij militaire voertuigen beweegt zich van Oran naar het bedreigde gebied. Tlemcen is in staat van verdediging gebracht. Men had vrijdag reeds een hevig treffen verwacht. Die dag eindigde namelijk de mohammedaanse vasten en de eenvoudige mohammedanen ge- I loven dan dat zij onkwetsbaar zijn. De botsing bleef uit, maar de spanning I is overal voelbaar. Ten westen van Philippeville heb ben Franse parachutisten hevige man- tegen-man gevechten geleverd met 'n groep opstandelingen, waarvan er 79 werden gedood. De Fransen verloren één man, volgens het legerbericht. Bij El Milia werden 30 opstandelingen, die een drieste aanval uitvoerden, ge dood. Ook hier verloren de Fransen 1 man. De stad Constantine was zaterdag enige uren in alarmtoestand. Er dreig de een opstand, die begon met een bomaanslag op een joods café. In het moederland blyft verdeeld heid heersen over de vraag hoe men de kwestie-Algerije moet oplossen. De Franse communisten hebben beslo ten tot een samengaan met de socia listische arbeiders en alle republikei nen om een staken van het vuren te verkrijgen. De Franse volksrepubli keinen (kath.) hebben eenstemmig bun steun aan de regeringspolitiek gegeven. De defaitisten werden op hun nummer gezet. De Franse politie ontdekte in tussen een wapensmokkel. Hon derden pistolen, die in een Fran se wapenfabriek waren vervaar digd, bleken via Libanezen en Syriërs, die in Parijs wonen, naar Cairo te zijn gezonden, vanwaar de pistolen de rebellen in Algerije bereikten. Ook is wapensmokkel via België en Nederland aan het licht geko men. mer moeilijkheden zijn gerezen, waar uit volgt dat op grond van de heer sende opvattingen hierbij kennelijk is aangenomen, dat de benoemingen tot bisschop, zijnde de opdracht tot een kerkelijke bediening door de Paus, zijn gedaan in diens hoedanigheid van hoofd der rooms-katholieke kerk en niet van hoofd van de Vaticaanse staat. Voorts werd overwogen, dat Nederlanders iedere kerkelijke bedie ning mogen aanvaarden en dat slechts voor vreemdelingen hiertoe koninklijke toestemming is vereist. De provinciale autoriteiten in Indo nesië hebben opdracht gekregen om alle brieven die door de Nederlandse diplomatieke kantoren aan hen wor den gezonden, terug te sturen, als zij opschriften als „ambassade" „con sulaat" of iets dergelyks dragen. De Indonesische regering erkent de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging voorlopig niet als ambas sade. De afkondiging van de wet, Waarbij alle RTC overeenkomsten worden opgezegd, is spoedig te ver- Wachten Mr. van Gelderen, die kortgeleden uit Djakarta wegging, omdat hy „on der geestelijke druk" stond, wordt door de Indonesische regering eer vol ontslagen. Van zijn plan om bij de Indonesische diplomatieke verte genwoordiging in Den Haag te gaan werken, kan niets komen. Het meest besproken bruidspaar van dit jaar, prins Rainier UI van Mo naco en prinses Gracia Patricia, hebben in Madrid een bezoek ge bracht aan het echtpaar Franco, dat de gasten ontving in zijn residentie El Pardo. De prins en de prinses, die. zoals bekend, met het jacht „Deo Juvente 11" een huwelijksreis maakten naar Mallorca en Ibiza, meerden hun „huwelijksboot" in Valencia en reisden vandaar over land naar de Spaanse hoofstad. De foto geeft een beeld van de begroe ting: generaal Franco kust prinses Gracia de hand. terwijl mevrouw Franco prins Rainier begroet. Onbekenden hebben zaterdag nacht een grote reclame-ballon, die op een terrein bij Lisse was verankerd, losgesneden. De bal lon, die de vorm heeft van een pakje sigaretten, leverde ernstig gevaar op voor de luchtvaart omdat het waterstofgas, waar mee hij gevuld is. zeer explosief is. Gelukkig werd het gevaarte zondagmorgen gevonden door boeren uit het uit vijf boerde rijen bestaande geducht Donk ressorterende onder de Zuid- Hollandse gemeente Brandwijk. De boeren, die hun koeien gin gen melken, zagen de ballon in een weiland op de grond liggen. Zij waarschuioden onmiddellijk de politie, die de ballon heeft laten leeglopen en opgeborgen heeft.

de Stem | 1956 | | pagina 1