CYPRIOTEN stellen twee Britse korporaals terecht Mgr. P. A. Nierman tot bisschop gewijd „De Breuk" in de R.V.C. was zeker géén compleet drama Von Brentano niet eens met suggestie Churchill Nieuwe terreur verwacht Bewoners zelf moeten de ontwikkeling gaan dragen Gratie voor Mgr. Grösz Oog om oog en tand om land DOOD OP DE WEG Zuidmolukse officieren weggevoerd K.A.B. - voorst t ter Middelhuis: Gedeeltelijke capitulatie van Mr.A. Dirkzwager DAGBLAD VOOR ZEELAND Bloedige wraak van Cyprisch verset Standbeelden voor de gehangenen TITO AKKOORD MET COTY Rusland in de NAVO Geen formeel voorstel Mohammedaanse vastenperiode is thans ten einde Vrij veel wind Minister van Thiel over de noodgebieden: Marieke van Dijk j geopereerd Harold Stasscn Controlesysteem van Sovjets biedt perspectief Rumoer in Ankara Russische diplomaat een spion Die dag scheen de ion zo. Russen geven Noorse vissersschepen vrij „Gezien bij kruiser" Russische nota over kikvorsman Rumoerige zitting Franse lekkenzaak „Waardigheid beroep in het geding" 96e JAARGANG No. 22147 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschynt elke werkdag. Bureaus: Breda, Belgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna Redactieraad: J. M A C. v. Dongen C. J v, Hootegem Mr Dr A J J- M Mes, Mi H M U de Kectiter. L. J v. t Westende, P V M Ver- cauteren Abonn.pnjs Dy vooruitbet f 5.85 p gwartaat P post t 6.55, p. week luitsi. by niet postbestell.) f U.45 Incasso wordt berekend Losse numm 13 ct Postrek 278841. Voor Cod, Koningin en Vaderland ZATERDAG 12 MEI 195G Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m) Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend m de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m'm) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. bul eau voor de Zeeuwse Eilanden: Cl O Kb, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bybureaus: TEKNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OüSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel.jio.Jio) RAALTE: De 43-jarige wielrijd- ster mevrouw G. van D.-H. uit Raalte en haar tienjarig zoontje, dat achterop de fiets gezeten was, hebben het leven verloren, toen zij door een hen achterop komen de auto werd gegrepen. Mevrouw van D. laat een man een drie kin deren achter. Het is gebleken, dat mevrouw van D. goed rechts van de weg fietste. HEER HUGO WAARD: Toen de heer B., die per fiets huiswaarts keerde, bij zijn woning afstapte en de weg overstak, werd hij aan gereden door een naderende mo torrijder. B. overleed ter plaatse. De Cyprische ondergrondse verzetsorganisatie „Eoka" heeft vrijdag in pamfletten, die in de hoofdstad Nicosia werden ver spreid, medegedeeld, twee Britse soldaten te hebben terechtge steld. Dit is bedoeld als vergelding voor het ophangen van de twee Cyprisch-Griekse verzetslieden Karaolis en Demetriou door de Britten. De twee Britse soldaten waren de korporaals Gordon Hill, vol gens de pamfletten sinds november 1955 in handen van de Eoka, en Ronnie Smilton, sinds april 1956 gevangene der Eoka. In de pamfletten wordt gezegd: „Wij haten de Britse militairen niet, doch wU willen vrij zijn. Wij zijn gedwon gen om, ter verwezenlyking van on ze vrijheid, dezelfde middelen te ge bruiken als de Britse bezettingsstrijd krachten. De stoffelyke overschotten der terechtgestelde Britse militairen zullen niet aan hun familieleden wor den teruggegeven, daar dit ook niet is geschied met de lyken der vermoorde Griekse patriotten." DE LEIDER VAN EOKA EEN BRITSE straalbommenwerper is vlak bij Southwick Hampshire aan de Britse zuidoost-kust neergestort. Drie van de vier bemanningsleden kwamen om het leven. DE OPPERSTE Sovjet heeft bepaald, dat ongeoorloofd werkverzuim niet langer gerechtelijk zal worden ver volgd. De arbeidsdiscipline is beter geworden, zo wordt gezegd. GRIEKENLAND en Roemenië begin nen maandag in Athene besprekingen over de vaststelling van het bedrag, dat Roemenië zal vergoeden wegens na de oorlog in beslag genomen Grieks bezit. DE GENERAL Motors in Detroit heeft aangekondigd, dat de assemblage ge- uuigiide et-u dag stil gelegd zal wor den, om de produktie in evenwicht te brengen met de lopende vraag van ver bruikers. LACO NOVOMESKY, een voormalige Slowaakse minister van onderwijs, die in april 1954 tot 10 jaar gevangenis straf werd veroordeeld wegens sabo tage van de nationalisatie van de in dustrie in Slowakije, is, wegens zijn goed gedrag in de gevangenis, op vrije voeten gesteld. De pamfletten waren ondertekend door „Digenis", leider van de Eoka, op wiens hoofd de Britse autoriteiten een beloning van ruim honderddui zend gulden hebben gesteld. Men meent, dat achter de naam „Digenis" de voormalige kolonel van het Griek se leger George Grivas schuil gaat, die door de Britten voor de strijd tegen de communisten in Griekenland werd opgeleid. Ook vrijdag bleven in het Griekse gedeelte van Nicosia de winkels ge sloten. Slechts weinige Cyprioten ver schenen op hun werk. Er verschenen geen kranten. Op last van de Britten moesten de levensmiddelenwinkels geopend blijven. Op de kathedraal van Phaneromeni heeft de Eoka de volgende medede ling doen aanbrengen: „Engelse moor denaars: Karaolis en Demetriou zul- l°n voor altijd in onze harten blijven leven. Eoka". REACTIES IN GRIEKENLAND In Griekenland heeft de terechtstel ling van de beide Grieks-Cypriotische vrijheidsstrijders de nodige reacties verwekt. Zo besloot de gemeenteraad van Athene om voor Karaolis en Deme triou. standbeelden te doen oprichten. De Loekianoestraat, waaraan de Brit se ambassade is gelegen, is door de ge meenteraad herdoopt: Karaolis-Deme- trioustraat is thans de officiële bena ming. Het Griekse algemene vakverbond heeft een besluit genomen om de moe ders van de beide Cyprische patriot ten levenslang in het bezit te stellen van een pensioen. De grootte hiervan zal nader worden vastgesteld. BRITTEN TWIJFELEN De Britse veiligheidsdiensten op Cy prus hebben vrijdagavond laat ver klaard geen enkele aanwijzing te heb ben, dat de twee militairen ooit door de Eoka gevangen genomen zijn. In de vlugschriften werd de rang van de beide militairen onjuist opge geven en wordt de datum van Hills gevangenneming in november gesteld, terwijl hij in werkelijkheid pas in de cember vermist werd. Maarschalk Tilo heeft aan de Franse premier Mollet de verzekering gege ven, dat de Zuidslavische regering alle Franse pogingen om te komen tot een liberale oplossing van het Alge rijnse vraagstuk, zal steunen. Dit is vrijdagmiddag, na afloop van de besprekingen tussen president Tito van Zuidslavië met president Coty van Frankrijk en premier Mollet, in een communiqué medegedeeld. Beide regeringen geven daarin te kennen, te zullen streven naar ont spanning op basis van de beperking van de bewapening. Zij zijn het erover eens ,dat de ontwapening in étappes moet geschieden. De Verenigde Naties moeten volledig haar universele rol, als voorzien in het handvest, kunnen spelen. DE opsporingsdienst van de PTT heeft in Winschoten de geheime zender „de onverwoestbare wal visvaarder" opgespoord. Tegen de 29-jarige transportarbeider H., in wiens huis de zendapparatuur werd aangetroffen, is proces ver baal opgemaakt. Yon Brentano, de Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, heeft vrij dag als zyn mening uitgesproken, dat de suggestie, die sir Winston Chur chill te Aken deed, dat de Sovjet-Unie zich uiteindelijk by de NAVO zou kunnen aansluiten, geen „geschikte manier" is om de oplossing van inter nationale vraagstukken aan te pak ken. Hij achtte het niet raadzaam om de gedane suggestie als een formeel voor stel te beschouwen. Die suggestie strookt allerminst met de Britse re- geringspolitiek, zo voegde Von Brenta no hieraan toe. Als de Sovjet-politiek waarlijk verandert, aldus de Duitse minister, dan zou zich later een gele genheid kunnen voordoen voor een bespreking van een of andere nieuwe vorm van organisatie in Europa. Dat ogenblik was echter nog lang niet ge komen. Engeland, Fffcnkrijk en West-Duits- land waren heïfer volkomen over eens, dat een doel*effende ontwapening slechts mogelij^ is. wanneer het Duit se vraagstuk zou zijn opgelost. Slechts een verenigd Duitsland zou kunnen deelnemen aan een ontwapeningsre geling voor de gehele wereld. Elke po ging om een ontwapening uit te voe ren. terwijl er nog twee Duitslanden zouden zijn. zou de verdeling van Duitsland slechts bestendigen. IN HET tweede halfjaar 1956 zal Ne derland nog meer melk leveren dan voorheen aan Amerikaanse militairen in Europa, nl. zestien miljoen liter melk en melkprodukten, die in papier zijn verpakt. DE WESTDUITSE Circulatiebank heeft gisteren de verplichting tot ten verkoop aanbieding van deviezen op geheven. Alle in het binnenland ver blijf houdende Westduitser» zullen voortaan onbeperkt buitenlandse geld marktpapieren mogen verwerven. IN ATJEH hebben zich 22 leden van rie Darul Islam aan de politie over gegeven. Zij zeiden verkeerd te heb ben gedaan door zich bij deze organi satie aan te sluiten. DE RUSSEN zullen de vroegere com mandant van het Japanse leger in Mantsjoerije, generaal Toozo Jamada, die sinds 1945 in Russische gevangen schap ^verkeerd en veroordeeld was tot 25 jaar gevangenisstraf, binnenkort in vrijheid stellen. ER IS overeenstemming bereikt over de loonsverhoging in het binnenbeurt- vaartbedrijf. Alle lonen worden met o procent verhoogd. HET PRESIDIUM van de Opperste Sovjet heeft de conventie der interna tionale arbeidsorganisatie, die voorziet Selyke betaling aan vrouwen, als zij hetzelfde werk verrichten als man nen, bekrachtigd. DE BRITSE regering acht de tyd ge komen om de Goudkust volledige zelf standigheid binnen het Gemenebest te verlenen. ••(•••••••••••••nu, Weersverwachting van het K.N. J M.I. tot vanavond: Zwaar be- S wolkt met opklaringen en plaatse- J lijk enkele buien. Iets lagere tem- peraturen. Matige tot krachtige westelijke wind. I Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Matige tot vry sterke wind uit zuidwestelijke tot noordwestelijke richtingen. Aanvankelijk betrokken hemel en zachte temperatuur. Plaatselijk 5 neerslagvlagen. Later bewolkte he- met fünke opklaringen en zeldzame neerslagvlagen, j Vandaag: zon onder 20.24 uur. Morgen: zon op 4.49 uur; zon onder 20.26 uur. I Maandag: zon op 4.47 uur. Met eenentwintig kanonschoten is vrijdag te Algiers het einde van de Mohammedaanse vastenperiode aan gekondigd. De Franse troepen in Alge- rië bereiden zich voor op een nieuwe golf van gewelddaden van de zijde der opstandelingen. In het gebied van Oran worden de boeren, zoals ge meld, gewapend tegen mogelijke aan vallen. Vrijdag meldden de Franse autori teiten, dat woensdag en donderdag acht militairen zijn gedood en acht tien gewond bij aanvallen van de op standelingen in de streek van Con- stantine. Bovendien werden zesen twintig Mohammedanen gedood en tien Franse burgers gewond; 218 ver zetslieden sneuvelden in de strijd te gen de Franse ordetroepen, die vijf honderd verdachte personen arresteer den. Bij Marnia-Nedroma, in de buurt van de Marokkaanse grens, werden donderdagavond 22 rebelen gedood in een botsing met Franse strijdkrachten. In het gebied van Oran hebben t ranse troepen, gesteund door de luchtmacht, 60 opstandelingen gedood Ook uit de omstreken van Philippe^ ville worden gevechten gemeia. Nabij de Tunesische grens is een groep opstandelingen uitgeroeid door troepen die per helikopter geland zijn. De heer Gerbrandy, lid van de Tweede Kamer, heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken en Overzeese Gebiedsdelen gevraagd, of het waar Is dat enige tijd geleden een Zuidmo lukse militaire missie op Nieuw-Gui- nea is gearresteerd, daarna op last van de Nederlandse regering weer uit het kamp in Hollandia is verwijderd en vervolgens, onder zware bewaking, met onbekende bestemming, is weg gevoerd. De vijf officieren, die de missie vormden, zouden namelijk geweigerd hebben asielaanvragen te tekenen, om dat zij op het standpunt stonden, dat zij als onderdanen van een soevereine staat vrije doortocht dienden te genie ten naar de Verenigde Staten en Ne derland. Deze landen zouden het doel van hun'missie geweest zijn. Prof. Gerbrandy had vernomen, dat de of ficieren geheime documenten van Ce- ram hadden meegenomen. Deze zou den op Nieuw-Guinea in beslag zijn genomen. In de kathedrale kerk van de H. Martinus te Groningen is vrijdag ochtend Mgr. P. A. Nierman gewijd tot bisschop van Groningen. Op de foto ziet men de handop legging door (v.l.n.r.) Mgr. Dr. J H. G. Lemmens, bisschop van Roer mond: Mgr. B. J. Alfrinkaartsbis schop van Utrecht en Mgr. C. Kra merOFM. bisschop van Lnanfa (China). Voor een verslag van de wijdingsplechtigheid zie elders in ons blad. In een rede, ter gelegenheid van de installatie van het centrale opbouworgaan te Rucphen, heeft minister F. J. van Thiel gisteren gezegd, dat voor de ontwikkelingsgebieden in vele gevallen een verdergaande subsidie mogelijk is dan in andere delen van ons land. Wel verwacht de regering, dat particulier initiatief en la gere publiekrechtelijke organen dit bijzondere subsidie geleidelijk zullen overnemen, omdat het niet juist zou zijn een dergelijke uit zonderingspositie tot in lengte van jaren te laten bestaan. Voor een blijvend resultaat is het nl. vóór alles nodig, dat de ontwikke ling gedragen wordt door de bewoners van het gebied, die terdege beho ren te worden ingelicht. De activiteiten in de gemeente Rucphen ziet de bewindsman als een teken, dat men de mogelijkheden ter industrievestiging daar onderkende en deze weldoordacht en gemeenschappelijk beoogde op te lossen. Het sociaal onderzoek in de ontwikkelingsgebieden zal zijn afsluiting in de zomer van dit jaar krijgen. De resultaten zullen ter kennis worden gebracht van de provinciale besturen, ten einde als aanknopingspunten te dienen voor het nemen van doeltreffende maatregelen op maatschappelijk, sociaal, cultu reel en sociaal-hygiënisch terrein. Van de gezamenlijke onderzoekingen zal ook een algemeen verkrijgbaar rapport worden samengesteld, dat een indruk zal geven van de problematiek der-ontwikkelingsgebieden als geheel. Volgens een in Wenen ontvangen bericht van het Hongaarse persbureau M.T.I. heeft de Hongaarse regering mgr. Jozef Grösz, aartsbisschop van Kalosza, gratie verleend en hem in vrijheid gesteld. Eerder was al meegedeeld, dat mgr. Grösz zich op vrije voeten bevond. De 8-jarige Marieke van Dijk, l een Nederlands immigrantje, dat J in Croydon bij Melbourne (Austra- J lië) woont, is vrijdag in Stockholm l geopereerd aan een hersengezwel. Z De bekende Zweedse chirurg J prof. Olivecrona, die de operatie J verrichtte, verklaarde na de af- loop, dat alles goed is verlopen en dat Marieke over drie weken ge- heel hersteld kan zijn als er zich geen complicaties voordoen. I Zoals bekend, is het geld voor J de operatie in Croydon spontaan l ingezameld bij een grote collecte, die 17.000 gulden opbracht. J De Amerikaanse minister voor ont wapening, Harold Stassen, heeft te Washington verklaard, dat de Sovjet- Unie een uitstekend systeem voor grondcontrole op de ontwapening heeft voorgesteld en dat hij eventuele ver dere brieven van Boelganin aan Ei senhower grondig bestuderen zou. Als gevolg van de jongste ontwape ningsbespreking te Londen achtte hij „de vooruitzichten voor een duurzame vrede een weinig gunstiger". Ook zei hij, dat de huidige bewapeningswed loop niet met inzet van alle krachten wordt gevoerd. Te Ankara is vernomen, dat de ad junct militaire attaché van de Sovjet- Unie aldaar, luitenant-kolonel lelt- sjink, ..persona non grata" is. Turkije zou zijn onmiddellijke terugroeping ge- eist hebben. De betrokkene zou be trapt zijn, toen hij geheime militaire documenten van iemand, die niet ge noemd is, in ontvangst nam. (Van onze redacteur) „Hoewel de laatste maanden merkbaar gebleken is, dat de sa menwerking tussen de vakbon den, ofschoon formeel verbro ken door het uiteenvallen van de Raad van Vakcentralen, niet zo slecht is, toch is er voorlopig nog geen teken dat wijst op nieuwe pogingen om de Raad van Vakcentralen nieuw leven in te blazen. Met andere woor den: praktische samenwerking tussen KAB, CNV en NVV is er wel, maar deze is niet geregle menteerd." Dit vertelde de heer J. A. Middel huis, voorzitter van de K.A.B.toen wij hem vroegen hoe de sfeer tussen de arbeidersorganisaties thans is. ..Het Mandement ligt er nog steeds als een steen des aanstoots voor de so cialisten", aldus da KAB-voorzitter en voorlopig mag men niet verwachten, dat het NVV zal inzien, dat het Man dement heel iets anders bedoelde dan de socialisten erin gelezen hebben Niettemin is het op het ogenblik zo, dat nagenoeg elke kwestie waarbij beraad tussen de vakcentralen nodig' is, toch gezamenlijk kan worden aan gepakt. Er bestaan prettige relaties tussen de vooraanstaande mensen in de bewegingen. Overigens, en hier wordt „de breuk" meer een anecdote dan een incident, is die sfeer altijd goed geweest. Op dé dag van „de breuk" kwamen de lei ders der vakbonden welgemoed, als goede vrienden het gebouw binnen gewandeld, waar de werkgeversverte genwoordigers met wie in de Stich ting van de Arbeid werd samenge- we-kt, nogal beduusd zaten te wach ten op „uitbarstingen". Zij verwacht ten enkele plukharende vakbondslei ders te zien, maar zij aanschouwden slechts rustige, zelfs ietwat vrolijke heren. „Dat was in Scheveningen", vertelde de heer Middelhuis, „en het was een prachtige dag. We hadden weinig lust in vergade ren in zo'n laag, somber vertrek en we stonden zo echt van het zonnetje te genieten. Van Win gerden vertelde de laatste mop en zo kuierden we dan eindelijk toch maar naar binnen Dit tekent wel voldoende de sfeer waarin „de breuk" zich manifesteerde. Men mag aan de ene kant beweren, dat het wel wat dramatischer had ge kund, aan de andere kant is het een voornaam iets, dat wat er ook voor tegenstellingen waren de menselij ke betrekkingen er niet onder hebben geleden. Ons dunkt dat juist een enorm voordeel te zijn, waarin mis schien kansen liggen voor een herstel van de RVC. die en dat geeft dc heer Middelhuis als eerste toe een waardevol en nuttig apparaat is, juist Vier Noorse vissersboten zijn vrij dag door de Sovjet-Unie vrijgegeven, Zij waren enkele dagen geleden door Russische patrouilleschepen opge bracht, omdat zij in Russische wateren gevist zouden hebben. Een vijfde Noorse boot, die op 4 mei werd opge bracht, bevindt zich nog in de Russi sche haven Vladimir. De receptie, enkele uren later, in de fraai versierde zaal van „De Har monie" te Groningen, is een indruk wekkende manifestatie geworden van trouw cn aanhankelijkheid. In een onoverzienbare rij trokken kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, wereld lijke autoriteiten, afgevaardigden van organisaties en gelovigen uit het hele diocees aan mgr. Nierman voorbij om hun gelukwensen aan te bieden. Leden van de katholieke jeugdbe weging vormden een erehaag. Bij de ingang stonden alle klasgenoten van mgr. Nierman bijeen. Mgr. Alfrink, eveneens een klasgenoot van de nieu we bisschop, ging tussen hen in staan en allen brachten mgr. Nierman een hartelijk applaus. De bisschop van Groningen nam hierna het geschenk van geestelijkheid en religieuzen in ontvangst: de staf, welke mgr. Nierman 's morgens al had gebruikt. Na de pauze volgde een hulde van alle gelovigen. Als geschenk van het diocees werd een bedrag aangeboden voor het aanschaffen van liturgische gewaden voor grote plechtigheden en voor het inrichten van de St. Marti- nuskerk tot kathedraal. De dag werd besloten met een pontificaal Lof in de Kathedraal. De regering van de Sovjet-Unie heeft een nota aan de Britse regering gezonden over de verdwenen Britse kikvorsman. In deze nota wordt ge zegd,^ dat opvarenden van de kruiser Ordzjonitkidze in Portsmouth een kik vorsman naby het schip haden waar genomen. Deze nota werd vrijdagavond voor radio-Moskou voorgelezen, waarbij te gelijkertijd het Britse antwoord op de nota vermeld werd. Dit antwoord zou inhouden, dat de Britse regering haar spijt over het gebeurde uitdrukt en te vens meedeelt, dat zij geen toestem ming gegeven had voor deze operatie. Na een hevige twist tussen de aan wezige advocaten heeft de rechter vrijdag de zitting in de Franse lek kenzaak verdaagd. Hij greep zijn papieren bij elkaar, schreeuwde boven de tierende stem men uit: „Aangezien er niemand naar mij luisteren wil, verdaag ik de zit ting," en beende de rechtszaal uit. De twist was begonnen, toen de minister van justitie, Mitterand, ver klaarde, dat hij aan de eerlijkheid van een mede-getuige twijfelde. Deze gaf een boos antwoord, waarop de advoca ten zich in de twist mengden. Vrijdagavond heeft de president ten tweede male de zitting verdaagd. Getuige Baylot, gewezen Parijse po litiechef, beschuldigde een aantal ad vocaten van de verdediging er van communist te zijn. Door het tumult, d„t de advocaten hierop maakten, ver liet de president voor de tweede maal de rechtszaal. De Rotterdamse rechter Mr. A. Dirkzwager, die aan het Nederlanderschap van Mgr. Jansen twijfelde, heeft op 10 mei j.l. een brief ge schreven aan de bisschop van Rotterdam. De inhoud van dit schrijven spreekt voor zich zelf en luidt als volgt: „Monseigneur, Nadat ik in eer en geweten ge bruik had gemaakt van een mij als kiezer bij de kieswet toeko mend recht, ben ik in pers en ra dio aangevallen op een wijze, die mij ontsteld heeft. Men heeft daar bij niet geschroomd daarbij mijn ambt ter sprake te brengen. De waardigheid van mijn ambt ge biedt mij te verhinderen, dat het nog verder publiekelijk belache lijk wordt gemaakt. Ik heb daar om besloten om, hoe de uitspraak in het tussen u en mij hangende geschil ook moge zijn, mij van verdere processuele stappen te onthouden."

de Stem | 1956 | | pagina 1