DUIZEND REBELLEN GEDOOD IN ZWARE ACTIES „Nieuw Europa, samen met de Sovjet-Unie'* VINNIG DEBAT IN K.S.G.-PARLEMENT ;rip voor WEST-BRABANT maar weinig beloften Beg] Algerië staat nu in vuur en vlam Nog50.000 reservisten naar hel van Noord-Afrika Churchill te Aken: Algemene staking op Cyprus betogingen in Griekenland Minister Algera antwoordde Kamer Vorstelijk huwelijk in Luxemburg DAGBLAD VOOR Mgr. JANSEN brak een arm Britse Lagerhuis: Maandag debat over Crabb Kwestie komt in Veiligheidsraad DOOD OP DE WEG Ieren overspeelden Nederland: 1-4 Terechtstelling Cyprioten Vele gewonden in Athene Nederhorst: Bloemetjes misplaatst Laatste eer voor Jungschlaeger Iets minder koud Ere-medaille en protestmars Marinier verdronken Churchill kan weer roken Belgen gaan weg van Antwerpen naar Zeeuwsch- Vlaanderen verbeteren Dr. de Gou: „Ook financiële hulp is hard nodig" Wenen heeft nieuwe aartsbisschop Qfie JAARGANG No. 22146 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerland!*. Versctnjnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Uirectie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J. H A Bruna. Redactieraad: j M. A U. v. Dongen C J v Hootegem Mr Dt A J J M Mes. Mr H M l» de Rechter U J v t Westende, P V M Ver- cauteren Ahonn prvis by vooruitbel p, kwartaal, p post t 6.55, p. bu niet pustbestell.) t 6 45 berekend Losse numm 13 ct Postrek 378841 Voor Cod, Koningin «n Vaderland I 5.85 week (uitsl. incasso wordt VRIJDAG 11 MEI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0-35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. aT.r,a„ voo, GUKS, Westsingel 98, - HU,ST. IS,»*,. Poor, 7, T,,.l.o, .01 - TERNEUZEN, Noordstraat SS. Tel ,60. - OOSTBURG: N,.uw„„» T.l. De bissehop van Rotterdam, m£r- M. A. Jansen, is woensdagavond om 10 uur bü het opstappen van zjjn fiets, vlak voor zijn woning te Rotterdam, gevallen en ongelukkig terechtgeko men. Met een breuk in zijn linker bovenarm is hij in het St.-Franciscus- ziekenhuis te Rotterdam opgenomen. Mgr. Jansen zal voorlopig enige tyd rust moeten houden. De voorzitter van het Britse Lager huis heeft donderdag bekendgemaakt, dat maandagavond een debat zal wor den gehouden over de verdwijning van de kikvorsman Lionel Crabb tij dens een duik in de haven van Ports mouth, toen daar de Sovjet-kruiser „Ordzjonikidze" lag. De oppositie, die om het debat heeft gevraagd, heeft een motie van afkeuring opgesteld. Premier Eden namelijk weigerde over het geval in lichtingen te verstrekken. Volgens nog onbevestigde geruchten zijn in de laatste dagen ongeveer duizend Algerijnse opstandelingen gesneuveld bij mili taire operaties in het departement Constantine, waar de opstande lingen een vijftigtal dorpen hebben aangevallen. De militaire auto riteiten hebben de politiebevoegdheden in dit departement over genomen van de burgerlijke autoriteiten. De toestand is er momenteel zeer gespannen. De Franse minister met stand plaats Algiers, Laeoste, heeft met premier Mollet te Partis besprekingen ge voerd. Laeoste verkreeg de belofte van de regering, dat nog 50.000 reservisten met spoed uit Parijs naar Algiers zullen vertrekken. In maart telde het Franse leger in Algiers 190.000 man. Binnenkort zullen het er 380.000 zjjn. Te Rouached, 50 km ten westen van Constantine. hebben Franse mi litairen en rebellen verbitterde ge vechten van man tegen man gele verd temidden van brandende hui zen. Een aanval van opstandelingen op een Franse post te Djidjelli is afge slagen. De rebellen werden verdreven door kanonvuur van een Frans ma rine-vaartuig. Zij lieten een honderd tal doden op het slagveld achter. In het Auresgebergte zijn vijftien Mohammedanen gedood bij afzonder lijke overvallen van Algerijnse ver zetslieden. Bij Palestro, ten zuidoosten van Al giers, zijn woensdag twee Franse mi litairen om het leven gekomen en twee ernstig gewond, toen hun pant serwagen in een ravijn stortte. BURGERWACHTEENHEDEN Intussen hebben Jemen, Egypte en Libanon besloten de Algerijnse kwes tie aan de Veiligheidsraad voor te leg gen. De strijd in Algiers is zondagavond opnieuw opgelaaid, toen rebellen bij Temouchent, in het westen van Alge- rije, 47 boerderijen overvielen en 40 boeren doodden. Dinsdagavond vielen de opstandelingen dorpen bij Algiers aan. De bevolking van het platteland in het departement Constantine vlucht naar de steden. De rebellen zijn voort gegaan met het in brand steken van boerderijen. Zij plegen sabotage aan bruggen, spoorlijnen en wegen. IN EEN BRIEF aan mgr. Paulo Giob- be heeft de H. Vader zijn dank be tuigd voor de vele gelukwensen, die hij van de Nederlandse schoolkinde ren ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag heeft ontvangen. IN HET bejaardentehuis „Avondzon" te Apeldoorn heeft in de nacht van woensdag op donderdag een uitslaan de brand gewoed, die echter door de brandweer nog tijdig bedwongen kon worden. MGR. P. A. NIERMAN, de bisschop van Groningen, heeft woensdagavond in de kathedrale kerk van St. Mar- tinus, plechtig bezit genomen van zijn troon. Vandaag vinden de wijdings plechtigheden plaats. ENGELAND en de Sovjet-Unie heb ben de regeringen van noord- en zuid-Vietnam verzocht, alles in het werk te stellen om toepassing van de Geneefse akkoorden, waarin o.a. om verkiezingen in geheel Vietnam wordt gevraagd, te verzekeren. EEN NEGENTIENJARIGE soldaat van het Britse bezettingsleger in Duits land is donderdag door een Krijgs raad, wegens moord, ter dood ver oordeeld. Het vonnis zal echter niet worden uitgevoerd, want west-Duits- land erkent de doodstraf niet. DE PROEF met een waterstofbom, die gisteren door een Amerikaanse bommenwerper zou worden uitgewor pen, is wegens het ongunstige weer opnieuw uitgesteld. EGYPTE zal in geen geval een ver lenging van de concessie van de Suez- kanaalmaatschappij aanvaarden. Het Suezkanaal wordt in 1968 eigendom van de Britse regering. OOK DE TWEEDE gedetineerde, die dinsdagochtend uit de gevangenis Haarlem wist te ontsnappen, is nu in zijn cel teruggekeerd. Hij kwam zich zelf bij de gevangenis melden. BUSSUM: Op de Rijksweg num mer één zijn, ter hoogte van Bus- sum, een motorrijder en diens duopassagiere beiden uit Assen delft tegen een bus opgereden, tengevolge waarvan beiden om het leven kwamen. De motor van 'de* Bus geraakte in brand, waar door een paniek onder de inzitten den ontstond. Enkele liepen daar door verwondingen op. DEURNE: Het bijna 7-jarig doch tertje van de familie H. stak voor de woning van haar ouders plot seling de rijweg over. Een vracht auto greep het meisje. Zij werd onmiddellijk gedood. besloten heeft de Franse boeren in Algiers van wapens te voorzien. Zij zullen burgerwachteenheden vormen voor de bescherming van de bezittin gen en de oogst tegen de opstandelin gen. Voorts is besloten de berechting van gevangen genomen opstandelingen te bespoedigen. President Coty is van plan binnen kort naar Algiers te gaan om de eer ste onderscheiding wegens moed, die daar door een militair is verworven, uit te reiken. Er is nog geen datum voor dit bezoek vastgesteld. MOORD IN MAROKKO Ook in Marokko broeit het nog steeds. Daar is de secretaris-generaal van de Marokkaanse democratische onafhankelijkheidspartij te Fez, Abdel Loehad Laraki, door revolverschoten om het leven gekomen. Na negen triomfen op rij heeft het Nederlands elftal verloren- In de interland, die gisteren middag in het Feyenoord-sta- dion te Rotterdam werd ge speeld, werd Oranje door Ier land overrompeld. Onze landge noten kondey zich in de eerste speelhelft tamelijk overtuigend verweren. Na rust sloegen de Ieren echter toe. Zij verrasten het uiteen gespeelde Oranje met vier prachtige treffers. Appel scoorde het enige Nederlandse doelpunt. Voor wedstrijdverslagen, ernstige en minder ernstige beschouwingen en ac tiefoto's verwijzen wij U naar onze sportpagina's. Heel deze chaotische toestand is er oorzaak van, dat het Franse kabinet De twee jonge Griekse Cyprioten, de 23-jarige Michael Karaolis en de 22-jarige Andreas Demetriou, zijn don derdag bij dageraad terechtgesteld. Beiden waren wegens terroristische daden tot de strop veroordeeld. De autoriteiten hadden de tijd van executie geheim gehouden. Zij zijn be graven op het kerkhof van de gevan genis. Voor hun terechtstelling ont- In het parlement van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap is het woensdag tot felle debatten gekomen over het beleid van de Hoge Autori teit. I>e Nederlandse afgevaardigde Nederhorst, voorzitter van de socialis tische fractie in het parlement, zei dat hij het geheel oneens was met de an dere sprekers, die bloemen op het pad der Autoriteit hadden gestrooid. „Ik verschil wel in het bijzonder van mening", zei hij, „met de heer E. vingen zij de sacramenten uit handen van een Cyprisch-Griekse geestelijke. Nadat des morgens de kerkklokken in de hoofdstad Nicosia hadden geluid, verzamelden zich Cyprioten voor de kathedraal van Phaneromeni. De militairen gebruikten traangas om de menigte te verspreiden. Prik keidraadversperringen sloten de toe gang tot de kerk af. In Kyrenia werd donderdagmiddag een uitgaansverbod afgekondigd, na dat bij een bomaanslag in het ha vengebied een Britse officier was ge wond. Ook in Limasol werden bom aanslagen gepleegd, waarbij een Brit se motorrijder werd gewond. In de hoofdstad Nicosia zijn de winkels, kantoren en fabrieken ge sloten. De staking was volledig en deze breidde zich in de loop van de dag over het hele eiland uit. IN GRIEKENLAND DE P. C. HOOFTPRIJS voor let terkunde is voor het jaar 1955 toe gekend aan de dichter Adriaan Roland-Hoist. Op 16 mei a.s. zal de prijs in het Muiderslot aan hem worden uitgereikt. VOOR EEN beperkte hoeveelheid consumptieaardappelen (22.500 ton) is alsnog ontheffing van het export verbod verleend. Na inventarisatie van..de landelijke voorraad bleek na melijk. dat er nog wel een beetje kon worden uitgevoerd. IN DE STAATSMIJN Wilhelmina te Terwinselen is de 35-jarige ongehuw- u bouwer H. Offermans in een scnuifpijler door een steen aan het hoofd getroffen. De man was op slag gedood. DE HONGAARSE regering heeft be sloten, de prikkeldraadversperringen en mijnenvelden langs de grens met Oostenrijk te verwijderen. Dit heeft radio-Boedapest gemeld. DE AMERIKAANSE MARINE wil een geweldige, door atoomkracht gedre ven onderzeeboot bouwen, die in staat zal zijn. van onder het zeeoppervlak een doelzoekend projectiel, met een bereik van 2000 kilometer af te vuren. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaat- l I sen droog weer. Overwegend ma- l tige westelijke wind. Dezelfde 2 temperaturen als gisteren of iets 2 hogere. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Matige tot vrij sterke westenwind. Bewolkte S hemel. Plaatselijk neerslagvlagen. Vandaag: zon onder 20.22 uur. Morgen: zon op 4.50 uur. 2 Sassen, die als voorzitter van de Chris tendemocratische fractie de rol van bloemenmeisje der Hoge Autoriteit zo voortreffelijk heeft vervuld." Het jaar verslag van de Hoge Autoriteit, vond de heer Nederhorst, bevatte allerlei belangwekkende technocratische gege vens, maar over de vraag of de K.S.G. de welvaart heeft verhoogd en de so ciale positie van de werkgevers heeft verbeterd, zweeg het in alle Europese talen. Hij was van oordeel, dat er wel de gelijk reden was geweest voor een mo tie van afkeuring. Kritiek had hij ook op de president van de Hoge Autori teit, die midden in het debat was „weggelopen", om het groothertogelijk huwelijk in Luxemburg bij te wonen. Toen Mayer in de vergadering terug was, diende hij de heer Nederhorst uiterst scherp van repliek. Maar tegen die tijd was deze laatste op zijn beurt vertrokken. Omdat de heer Sassen inmiddels ook al weg was, nam de Belgische se nator Struye het voor hem op. Hij zei, dat de rede van mr. Sassen verre van kritiekloos was geweest en dat de aan val van de heer Nederhorst op diens landgenoot hem het gevoel had gege ven, alsof het debat zich niet afspeel de in het kolen- en staalparlement, maar midden in de Nederlandse ver kiezingscampagne. In Griekenland heeft deze terecht stelling heftige reacties verwekt, 's Woen.sdags was het in het centrum van Athene tot gevechten gekomen tussen betogers, die protesteerden te gen het doodvonnis en politie. In Sa- loniki betoogden meer dan 10.000 men sen. Ook daar kwam het tot ongeregeld heden. In Athene viel een vijftal do den en werden 124 personen gewond het aantal gewonden te Saloniki be droeg 44. Het Britse consulaat te Saloniki en de Britse ambassade te Athene wor den door de politie streng bewaakt. Sir Winston Churchill heeft donder dag: in Aken het'Héfikbeeld ontwik keld van een „Werkelijk verenigd Eu ropa", met inbegrip van een nieuw, tot overeenstemming bereid Rusland. Sprekend op de plechtigheid in het stadhuis van de oude keizerstad, waar bij hem de Keizer Karelprijs werd uit gereikt, verklaarde de 80-jarige Britse ex-premier, dat er geen reden zou zijn, waarom het nieuwe Rusland als de veroordeling van Stalin echt gemeend Onder overweldigende belangstel ling is woensdagochtend het stof felijk overschot van de heer Leon Jungschlaeger ter aarde besteld. Tienduizenden hadden zich verza meld langs de weg die de rouwstoet volgde van de chapelle ardente in het voormalige ziekenhuis Calva- riënberg naar de kerk van StSer- vaas. tonar mgr. Jenneskens de plechtige Requiemmis opdroeg. In de kerk waren veel geestelijke en wereldlijke autoriteiten aanwe zig. Het Koninklijk Paar en prinses Wilhelmina hadden kransen ge stuurd. De krans van de prinses werd op haar speciaal verzoek in de kerk op de lijkkist gelaten. Me vrouw Jungschlaeger en haar zoon en velen van de autoriteiten gin gen mee naar het kerkhof. Aan het graf werd op uitdrukkelijk verzoek van de familie niet gesproken. Op de foto ziet men de rouwstoet op weg naar de kerk. Achter de rouwkoets lopen mevrouw de we duwe Jungschlaeger en de heer John Jung, zoon van de overledene. Op Curasao: Tijdens oefeningen door mariniers in bet „Spaanse water", op het eiland Curagao, heeft zich een noodlottig ongeval voorgedaan. De marinier derde klasse (zeemili cien) A. Heydt, afkomstig uit Sasen- heim, is met een been verward ge raakt in een touw van zijn samen gebundelde bepakking, die tijdens de oefening zwemmend moest worden voortgeduwd. Door onverklaarbare wijze is de bepakking gezonken, de marinier meetrekkend naar de diepte. Toen sir Winston Churchill donderdagmiddag, na de plechtig- heid op het stadhuis te Aken. 5 naar zijn hotel terugkeerde, werd hy daar opgewacht door acht bur- gers uit Heerlen, die hem een si- i l gaartje aanboden: in een kist van J J anderhalve meter lengte zaten 120 J J zorgvuldig geselecteerde Brazi- J liaanse sigaren met de beeltenis van de Britse ex-premier op de bandjes. Churchill was enthousiast. Hij stak onmiddellijk een van de sigaren op. Staande op het bordes van het Akense stadhuis, in gezelschap van zijn echtgenote, wuift Churchill de menigte toe. De versierselen, beho rende bij de Karhprijs, zijn hem zojuist omgehangen. is zich niet zou kunnen aansluiten bü de NAVO. Anderzijds waarschuwde hij er ech ter wel voor, dat de NAVO „de enige echte uitdrukking van de Euro pese verenigingspogingen" haar in spanningen niet mocht verslappen. Dan immers zouden de resultaten van de afgelopen jaren weer teniet gedaan worden. In een echte Europese gemeen schap, waarvan Rusland en de Oost- europese landen deel zouden uitma ken, en waarmee de Verenigde Sta ten en Canada verbonden zoudeft moeten zijn, zouden veel problemen, zoals dat van de vereniging van Duitsland, veel gemakkelijker opge lost kunnen worden dan nu bij dé verdeling van Europa in twee tegen over elkaar staande blokken moge lijk is. Deze opmerkelijke rede hield Chur chill, nadat de burgemeester van Aken hem de medaille met het zegel van dé stad en een perkamenten oorkonde had overhandigd, als blijk van waar dering voor het werk der Europese eenheid. Bondskanselier Adenauer noemde sir Winston de bezieler van de Europese eenheid en de pleiter voor vriendschap tussen Duitsland, Frankrijk en Engeland. Duizenden juichten de Britse staats man toe. Tegelijkertijd echter trokken 600 Oostduitse vluchtelingen door dé buitenwijken van de stad in stille pro testmars. Zij houden Churchill mede verantwoordelijk voor de verdryving van Duitsers uit Duitse gebieden, die bij de verdragen van Jalta en Pots dam aan Oosteuropese landen zijn af gestaan. (Van onze parlementaire verslaggever) Minister Algera heeft woensdag in de Eerste Kamer optimisme ten aanzien van de Benelux geput uit de verbetering van de weg, die van Zeeuwsch-Vlaanderen via Antwerpen aansluit op de grote verbinding met Breda. De Belgen hebben beloofd, voor de ver nieuwing van het weggedeelte tot aan de Antwerpse tunnel de kosten voor hun rekening te nemen. De toezegging moet ten zeerste gewaardeerd worden, aldus de minister. Het blijkt dat de Beneluxgeest nog aanwezig is De Zoomse weg in west-Brabant zal op de beslissing inzake het Moerdijk- kanaal moeten wachten. De ontwikke ling van meer Rijkswegen volgens het systeem met twee banen voor snel verkeer, gaat in ieder geval verder, zei de minister. Ook voor wat Brabant betreft. „De positie van west-Brabant gaat mij zeer ter harte. Ik had gedacht dat de Kamer dit wel begrepen had", zei de minister tot degenen die hem nog maals op de noodtoestand van dit ge west hadden gewezen. De minister heeft echter over de mo gelijkheden om met de Belgen tot 'n snelle beslissing te komen inzake Schelde - Rijnverbinding alleen vaag heden knnnen zeggen. De onderhande lingspositie waarin Nederland ver keert, verhinderde, dat er meer posi tiefs uit de bus kwam. Met de provinciale autoriteiten zei de heer Algera wordt op het hoogste niveau verder gewerkt aan de oplossing van problemen, die los staan van Deltaplan en Moerdijkkanaal. Of de Volkerakdam al bij de eerste uitvoeringsfase van het Deltaplan aan de beurt zou komen, was volgens de minister nog niet te zeggen. Hij meen de echter wel, dat die dam er inder daad zo snel mogelijk moest komen. BBRGEN OP ZOOM De Rijksbijdrage aan de havenwer ken van Bergen op Zoom (40 procent) vond minister Algera eerder ruim dan schriel. Hij vond het betoog van dr. de Gou, die op soortgelijke plannen en hun mislukking in het verleden had gewezen, niet juist. „Bergen op Zoom werkt al een eeuw aan de verbetering van zjjn haven, die in ontredderde toestand verkeert en steeds weer konden de plannen juist om financiële redenen niet door gaan", zo repliceerde de burgemeester van Steenbergen, die als lid van de Eerste Kamer Voor de K.V.P. van zijn fractie de opdracht heeft gekregen, de west-Brabantse kwestie eens ter dege uit te zoeken en die de minister erop wees, dat Den Haag niet alleen technische, maar ook financiële hulp moet bieden. De verbetering van de Mark kan volgens de minister eerst ter hand worden genomen, als de beslissing over het Moerdijkkanaal is gevallen, Ook het gemaal bij Dintelsas heeft met die beslising te maken. „Wanneer U ervoor kunt zorgen, dat de waterstaatkundige kwesties einde lijk eens worden opgelost, dan zuilen de west-Brabanders U als een voor hun gewest historische figuur binnen halen", zei dr. de Gou en hij voegde eraan toe, dat dit dan met Brabantse gulheid zou gebeuren. Sommigen gaven te kennen, dat de minister de Kamer opnieuw met een kluitje in het riet trachtte te s.uren. De heer Broeksz (P.v.d.A.) had bij voorbeeld meer nieuws willen horen over de Biesboschplannen. Tenslotte kwam het bromfietsenpro bleem nog ter sprake, dat overigens niet te maken had mét het Deltaplan De minister voelde er wel voor, zei hij, een soort rijbewijs en een bewijs van goede gezondheid voor bromfiet sers in te voerèn. Luxemburg heeft woensdag zjjn sprookjeshuwelijk gehad Prinses Elisabeth van Luxemburg trad in het huwelijk met prins Franz- Ferdinand von Hohenberg, kleinzoon van de aartshertog, wiens dood te Serajewo de naaste aanleiding tot de eerste wereldoorlog was. Een uitge breid gezelschap uit de Europese aris tocratie was bij de huwelijksplechtig heid tegenwoordig. De bruid droeg een zeer eenvoudige japon van moiré tafzijde, met een paarlen halsketen en een diadeem. De drie meter lange sleep gaf aan de sleepdragertjes heel wat werk. Van het paleis naar de kathedraal, waar mgr. Lommei het huwelijk in zegende, was ove reen afstand van een kilometer een rode loper uitge legd voor de bruidsstoet. Mgr. Franz Koenig is benoemd tot aartsbisschop van Wenen, als opvol ger van kardinaal Innitzer, die drie maanden geleden stierf. Mgr. Koenig was coadjutor van de bisschop van Sankt Poelten. Hij werd op 3 augus tus 1903 te Rabenstein in Neder-Oos- tenrjjk geboren.

de Stem | 1956 | | pagina 1