Kan Ierland Oranje van donderdag zegen-reeks breken Vluchtelingenkamp Horst-America herbergt thans ook Grieken Wat aan ons land heeft energiebronnen §laebla9 Pc jiïct» In Dublin eervolle (1-0)nederlaag. En in Rotterdams van miljoene Ieren vormen forse, vechtgrage formatie Scepticisme van Eerste Kamer voelbaar in voorl. verslag 'ASPRO' verdrijft de pijn ZON GAAT OP BOVEN EEN NIEUWE TOEKOMST.... BOEDDHA-POSTZEGELS Nu komt voetbal-zonder-maskers De Munck ongerust De begroting van O. K. en W. Excellentie, toon uw werkboekje.... slechts *JCt Expositie omvat twintig eeuwen Nederland en zijn vluchtelingen: wederzijds tevreden over elkaar Frau Kabakov is „ganz glücklich" 5 DERDE BLAD WOENSDAG 9 MEI 1956 (Advertentie) - OP 1 MEI van het vorige jaar pronkte deK.N.V.B. met een der eerste triomfen, die na de ommezwaai naar het betaalde voetbal werd behaald. En de triomf ivas een nederlaag De vreugde gold het geringe (1-0) verlies, dat Oranje in Dublin had geleden bij een so formidabel tegenstander als Ierland. Dat was in de roerige dagen, toen de K.N.V.B. nog met mannen als Faas Wilkes in zijn „nieuwe" elftal reclame maakte voor de pas gekozen principes en nog niemand met een gerust hart durfde voorspellen, hoe hel de toekomst allemaal zou gaan, nu voetbal en geld niet meer zulke vijandige begrippen in i varen. Nadien zijn de overwinningen gekomen. Nadien werd het betaalde Oranje van schim tot mogendheid in het internationale voetbal. Nadien bouwde het aan een niet gebroken overwinnin gen-reeks, waaraan niemand een einde kon maken. Zelfs zijn meest gevreesde tegenstanders, de Belgen niet. Zelfs de Duitsers, met de lauweren van het wereldkampioenschap nog zowat om de schouders, zelfs de Duitsers moesten er onder door. En nu wachten de Ieren weer Juist op DIT moment nu er geen twijfels meer mogen bestaan over de gegroeide kracht van het Nederlands Elftal, komen de Ieren. Op Hemelvaartsdag, donderdag, zul len ze het Feyenoord-stadion in Rot terdam binnen stappen om na een dik ,jaar opnieuw slag te leveren tegen de ploeg, die in Dublin met zoveel ere werd verslagen. Het wordt een wedstrijd van grote betekenis. Een „norm" De Ieren zijn, als je het deftig wilt zeggen, een „norm". Zij spelen donderdag met een elftal dat in karakter praktisch niets ver schilt met dat van „Dublin". Er zal hetzelfde vuur in schuilen. En dezelf de goed-Ierse vechtlust. En dezelfde klasse-mannen, die komen uit clubs met vertrouwde namen zoals West Ham United, Aston Villa en St. Pa trick's Athletic. Aan de uitslag, die Oranje tegen deze forse, vechtgrage formatie weet te ontwringen, zal men kun nen afleiden of Nederland in het voorbije jaar inderdaad beter voet bal heeft gekregen. 01 de zegen serie inderdaad het gevolg is van het geld - in - de - sport, óf dat die alleen maar kon aangroeien door geweldige toeval. Tegen de Ieren valt niets te verber gen. Als er mankementen zijn, zullen ze die zien. En als de Nederlanders hen kansen laten, zullen ze die ge bruiken. Voetbal zonder maskers. Voetbal in alle ernst. Geen middag-oefeningen voor onge ïnteresseerde Engelse profs, die als sparring - partners worden aange haald, lui „yes" zeggen en komen om vakantie te houden. Onze „mascotte' Oranje-keeper Frans de Munck heeft gezegd, dat hjj zich niet erg gerust zal voelen in de strijd tegen deze tegenstanders. De Munck geldt als de mascotte van ons nationale elftal, want sinds zijn zwarte gestal te in het doel kwam, heeft Nederland niet éénmaal verloren. Dat hij trots is op deze, al bijna legende geworden werkelijkheid, is zonder meer duide lijk. En dat hij zich juist nu, juist tegen de Ieren ongerust maakt, dat is zonder meer een alarm Geen optimisme voor donderdag? Alleen maar het vermoeden van de onmogelijkheid van revanche? In alle. kringen is men het na de ommezwaai langzamerhand eens ge worden over het feit, dat Oranje er beter op is geworden. Dat het moeilijk, maar zonneklaar in stijl én ni naam is geklommen. In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van O. K. en W., dat zo juist is versche nen, wordt onder meer aandacht ge schonken aan onderwijsbeleid en on derwijsvernieuwing, de pacificatie, 't docententekort en de docenten-sala rissen. Zeer vele leden vroegen de aan dacht van de bewindsman voor de trage gang van zaken bij de uitvoe ring van de kleuteronderwijswet. Daar de wetsontwerpen tot rege ling van het middelbaar en het voor bereidend hoger onderwijs voorlopig nog niet in behandeling zullen kunnen komen, gaven deze leden de voor keur aan totstandkoming van wetten waarbij onderdelen van dit voortgezet, te onderwijs worden geregeld, om dat daarmee op korte termijn aan de verlangens van velen zou worden voldaan. De vele leden, hier aan het woord, wilden voorts worden ingelicht over de voornemens van de regering inza ke de verbetering van de leerlingen- schaal. DUALISME Vele andere leden hadden de in druk, dat een gedeelte van de tegen woordige moeilijkheden is terug te voeren tot een zeker dualisme in de opvattingen omtrent hetgeen men over en weer rekent tot het arbeids veld van de overheid en tot de we reld van onderwijs en ouders. Het door de bewindslieden zonder twijfel aangeboden subsidiariteitsbe ginsel geldt niet alleen in negatieve doch ook in positieve zin, dat wil zeggen dat de vormgeving zodanig ?ent te zijn, dat de zelfwerkzaam heid tot een maximum wordt gestimu leerd en een verantwoordelijkheid wordt opgelegd, die daarmee in over eenstemming is. Verscheidene leden zouden gaarne zien, dat in de Memorie van Ant woord een chronologisch -verzicht wordt gegeven van wat sedert de nota - Rutten op het gebied van het indienen van onderwijsnota's en de daarop gevolgde parlementaire reac ties is gevolgd, opdat aan de hand van deze feiten en data bij het mon delinge overleg nader kan worden overwogen wat hier bereikt of ver zuimd is. Enige leden herinnerden er aan, dat voor verschillende takken van voortgezet onderwijs de pacificatie gedachte onvolledig en onbevredigend of zelfs nog in het geheel niet tot haar recht komt. Met betrekking tot het ULO-onder- wijs verklaarden vele leden zich te scharen bij hen, die het onvermijde lijk achten het probleem der bevoegd heden door middel van akten en de daaraan verbonden salariëring voor deze tak van onderwijs in evenwicht te brengen met die voor b.v het nijverheidsonderwijs. Er is op het ogenblik een scherpe afscheiding tussen de leerkrachten van verschillende takken van onder- ïVIJ.s'J.n.,.ï1St bijzonder tussen die van het VHMO en het LO, Dit uit zich niet allen in verschil in salariëring maar resulteert helaas ook in een duidelijk maatschappelijk standsver schil. Laatste proef De wedstrijd tegen de Ieren wordt de laatste proef. Winnen de Nederlanders, dan is 't zelf vertrouwen zekerheid waard. Verliezen zij, dan is het zelf vertrouwen een beetje min der. Dan kunnen wij niet meer door Europa als plotselinge on- aantastbaren. Dan hebben wij geen onoverwinnelijken meer en moet het trotse vlaggeschip van de KNVB alvast één neder laag in de mast krassen Daarom hopen de Nederlandse sup porters (volgens onze mening te recht), dat de ploeg het ook tegen Ierland zal uithouden. Definiteve maatstaf Donderdag meet men Oranje aan Ierland, aan de „norm" voor ons voetbal. En „Ierland" wil met een heleboel woorden dit zeggen: een ploeg van geroutineerde krachten. Slechts vijf man uit de formatie heb ben minder dan vijf interlands ge speeld. Keeper Godwin (voor de ne gende maal in de Ierse kleuren) dankt zijn plaats aan zijn onverhoeds gestegen forme. Hij is er lange tijd zo duidelijk „uit" geweest, dat zijn uitverkiezing nu nóg stormen van pro test veroorzaakte. Rechtsback Dunne (5 maal nationaal voetbal - gezant) is een der jongsten. Hij heeft in let terlijk en figuurlijk opzicht een reus van een maat in de persoon van Cantwell (2 meter). Rechtshalf Dun ne, stopper - aanvoerder Martin (met 28 interlands recordhouder) en O'Far- IS'ederland DE MUNCK (Fortuna '54) WIERSMA (PSV) BROOYMANS (Willem II) APPEL BOSSELAAR (Fortuna '54) (Feyenoord) ODENTHAL (SC Enschede) v.d. HART (Fortuna '54) KOOPAL (VW) KLAASSENS (VW) aanvoerder LENSTRA (SC Ensch.) HAVERTY FITZSIMONS FITZGERALD WHELAN (Arsenal) (Middlesbr.) Waterford) (Manch. U.) MOULIJN (Feyenoord) RINGSTEAD (Sh. United) O'FARREL (West Ham U.) MARTIN (Aston Villa) aanv. T. DUNNE (St. Patr. Athl.) CANTWELL (West Ham U.) S. DUNNE (Luto) GODWIN (Bournemouth) Ierland rell vormen de middenlinie. De laat ste berichten spreken van goede con ditie. L In de voorlinie staan alle gevrees- den uit de Ierse competitie. Het zijn de uitnemende schutter Ringstead, rechtsbinnen Whelan (debutant), goal- getter Fitzgerald, linksbinnen Fitzsi- mons (tot in Engeland beroemd om zijn spel-verdeling en klaar inzicht) en de tengere Haverty. Drietal veranderingen De Nederlanders komen in verge- lijking met het elftal, dat op 8 april in Antwerpen tegen België speelde, (en won) met drie nieuwe spelers af. Voor de geblesseerde Kuys zocht men de Enschedeër Odenthal aan. Hij zal de NAC-man, op voetbalvelden o^er heel het continent befaamd geworden om zijn slidings, in een andere stijl wellicht, maar met beste en ervaren kracht vervangen. Brooymans van Willem II die een kans krijgt doordat Notermans ge blesseerd raakte, heeft zftn Oranje plaatsje ondertussen ook wel ver diend. De styl-speler zal donderdag kunnen bewjjzen, dat men hem te lang heeft vergeten. Notermans her stelde snel, maar de KNVB hand haafde de Rijenaar. Men wil dus het experiment van een tactisch en be heerst voetballer in de meestentijds „hete" middenlinie doorzetten. Lenstra Zijn clubgenoot de Bruyckere, die tegen de Belgen zijn laatste Neder landse wedstrijd speelde voor zijn emigratie, heeft Lenstra op zijn plaats gekregen. Lenstra... Een man, over wie heel het voetbal- lievend en klaaggrage vaderland heeft getwist sinds het moment dat de Fries voor het eerst in oranje werd gekleed. Ook nu zijn de meningen over de waarde van Lenstra in een waarschijnlijk hard en snel gevecht tegen de Ieren verdeeld. Velen me nen dat hij, de technicus, verloren zal lopen in het bruisende spel, dat deze tegenstanders zullen ontketenen. En anderen hopen op zijn zeldzame maar rake acties en zeggen, dat doelpunten of voorzetten die doelpun ten waard zijn, belangrijker zijn dan alleen maar hard op een neer lopen. Welke partij gelijk krijgt, zal don derdag weer maar eens bewezen worden. Oranje is voor het overige vol ge zet met mannen, die hun naam in met spanning verwachte landenduels hebben gevestigd. De namen zijn er dus.. De verwachting eveneens. De spanning óók. Nu de uitslag nog.. CIGARETTES Verreweg de meest gerookte Amerikaanlfj (Advertentie) 'ASPRO' mag in Uw huis niet ontbreken. Want 'ASPRO' is het wereldbe kende familiemiddel tegen hoofd pijn, kiespijn, keelpijn, zenuwpijnen, koorts, verkoudheid of rheumatische aandoeningen. 'ASPRO' helpt de natuurlijke afweer kracht van het lichaam en blijft in zijn moderne verpakking, waarbij ieder tablet afzonderlijk is beschermd, altijd zuiver. Hoe meer we in ons land hebben te industrialiseren, hoe meer de landbouw zich gaat mechaniseren, hoe harder we moeten werken aan electrische kantoor-machines, hoe meer we ons inspannen in vereni ging of organisatie om de maat schappij tot grotere welvaart te brengen, hoe meer technische ener gie we van node hebben, naast en tot hulp van onze menselijke ener gie. Wordt dit wel overwogen door iedereenWe beschikken in Neder land niet over veel energiebronnen en we dienen dus zuinig te zijn en efficient om te gaan met wat we hebben. Over welke energiebronnen be schikken we eigenlijk?? Kolen uit de mijnen en geleidelijk wordt het percentage van 30, dat we daarboven nog moeten invoeren, gro- ter Petroleum of aardolie uit Drente e.o. en misschien binnenkort uit Zuid- Holland, tezamen geven die een kwart van de noodzakelijke benzine. De rest moet ingevoerd worden. Aardgas uit dezelfde omgeving. De hoeveelheid is niet onbegrensd, maar er zijn voorspellers, die niet pessi mistisch zijn omtrent die hoeveelheid tot in lengte van jaren. Windkracht geeft geen hoog ren dement en de waterkracht uit het verschil van eb en vloed is zo goed als niet bruikbaar. De waterkracht uit watervallen missen we in tegen stelling met de meeste landen van west- en zuid-Europa, omdat er hier geen bergen zijn. We moeten dus zui nig zijn met wat we hebben en dat doen we ook. De moderne energie bron is voorlopig de elektrische stroom; en die wordt in alle provin cies en in alle grote centra gemaakt door de verbranding van kolen, waar mee stroom gevormd wordt, die de turbines doet draaien, waarmee de dynamo's rond draaien, die ons de elektrische stroom leveren. De tech nici zoeken telkens weer naar de meest efficiënte wijze, waarop met die stoomkracht de elektrische ener gie verkregen wordt. Tussen heden en veertig jaar geleden is er heel wat bereikt en misschien verstevigt dit de hoop, dat er nog beter rendement bereikt zal worden. Dank zij het_ feit, dat de produktie van de elektrische energie in handen is van openbare lichamen van bestuur is er een sa menwerkende band gevormd, waar door het mogelijk is grote en lang durige storingen in het ene deel van In het stedelijk museum te Schie dam wordt van 12 t.e.m. 27 mei een tentoonstelling gehouden die een over zicht zal geven van de "Chinese schil derkunst over een periode van 2000 jaar. De tentoonstelling, die werd samengesteld door de Unesco, bestaat uit facsimile's naar meesterwerken van de Chinese schilderkunst. Door de directie van het museum is deze collectie nog aangevuld met meubi lair, sier- en gebruiksvoorwerpen. De tentoonstelling zal worden geo pend met een voordracht over ver schillende aspecten van de Chinese cultuur door de heer Gan Tjiang Tek die verbonden is aan het rijksmuseum voor volkenkunde te Leiden. Na twee transporten vluchtelingen uit Oos tenrijk en Triëst is in het vroegere D.U.W.- kamp Horst-America de eerste groep uit Grie kenland gearriveerd. Zestien, uit de omgeving van Athene afkomstige gezinnen met een K.L.M.-vliegtuig op Schiphol geland. Zij zijn daar in een autobus gestapt en door het be drijvige land gereden naar deze stille, moeilijk bereikbare plek in de Peel, waar zij worden opgevangen. In de Peel zullen zij de eerste kennismaking ondergaan met Nederlandse le venswijzen, Nederlandse maaltijden, de Neder landse taal. Hun verblijf in het kamp Horst- America zal maar heel kort zijn: een dag of veertien. Daarna verhuizen zij naar een nieuw kamp, waarvan zij de eerste bewoners zullen zijn; het kamp te Sevenum, vlak bij Horst, dat nu ook voor vluchtelingen is ingericht. De af werking heeft wat vertraging gehad. Vandaar dat de vluchtelingen uit Griekenland eerst nog even naar America moeten. Juffrouw T. Kox, een van de twee maatschappelijke werksters die onder de vluchtelingen doende zijn, maakt half schertsend, half in ernst een gebaartje van wanhoop. „Hoe vangen we deze mensen op? Ze spreken voor zover ik weet geen Frans, Duits of Engels. En wie spreekt er hier nu nieuw-Grieks? Ik zou wel eens willen weten, hoe we met die mensen een redelijk contact kunnen krijgen" Maar ze voegt er meteen aan toe: „Natuurlijk zal het best gaan. Met handen en voeten kom je een heel eind. En ach, ergens zal toch wel iemand zitten, die een beetie voor tolk kan spelen." lingen-bouwvakarbeiders op ie van gen en hun eerste kennismaking met Nederland zo soepel mogelijk te doen verlopen. Als straks het derde kamp, Sevenum, erbij komt. zal een derde sociale werkster zich onder de vluch telingen begeven. Juffrouw Kox resideert in een ka mertje in een barak in het kamp Horst-Amerika. dat zij deelt mei haar collega juffrouw R. van Hoogevest. Samen werken de beide dames in de kampen Horst-America en Griendts- v««n om de gezinnen van de vluohte- FANTASTISCHE RESULTATEN Ongever een half jaar wer ken de dames nu hier. In die tijd hebben zij kennis gemaakt met 56 gezinnen van vluchtelingen. Van die 56 hebben 36 gezinnen het opvangcentrum al weer verlaten. Die wonen, in negen gemeenten, in hun eigen huis midden tus sen het Nederlandse volk, met hun eigen werk. hun eigen gezinsle ven. Voor het eerst sinds vele ja ren meestal. Hoe het met de'36 gaat? voortreffelijk. Juffrouw Kox vertelt, dat de resul taten van de actie, deze mensen naar Nederland te laten komen, geweldig zijn. „Fantastisch" zegt ze. „De men sen worden overal prachtig opge vangen en weet u, wat zo bijzonder prettig is? dat de mannen, die in de bouwvakken gaan werken, daar door hun kameraden zo ontzettend leuk worden ontvangen, en in hun mid den opgenomen." Ze vertelt het ver haal van een vluchteling-bouwvak- ker, die in een grote stad kwam te wonen, en aan de andere kant van die stad kwam te werken, zodat hij elke dag lange tijd verdeed met reizen in bussen en trams. De mannen op de steigers staken de koppen bij elkaar, lapten een potje, en binnen de kort ste keren had de nieuwe collega een fiets. En een paar maanden later had zijn gehele gezin fietsen. Allemaal uit het steigerpotje. En in het kamp zelf? Hoe staat het met de twintig gezinnen, die nu nog in het kamp verblijven in afwachting van hun definitieve huisvesting? Daar over hoeft juffrouw Kox niet te ver tellen. Dat doen de Kabakovs zelf, een van de gezinnen. „Ik bin ganz gluecklich" zegt Frau Kabakov. Ze legt de armen voor zich op tafel en zucht diep. „Ja, ganz und der Mann auch, und die Kin der." Vol welbehagen kijkt ze het propere kamertje rond. Ze heeft heel wat moeten doorstaan eer ze met haar man, een metselaar van Russische origine, en vier kinderen, uit de ellende, de smeer en verwor ding van het onofficiële kampje achter het station van Salzburg werd verlost. Nu begint een nieuwe toe komst. Het zal moeilijk ?ijn. Want, ondanks de urenlange lessen kan zij maar geen Nederlandse woorden onthouden. Zelf komt ze uit Joego-Slavië en haar Duits is gebrekkig. Haar man spreekt helemaal geen Duits. Alleen maar Rus sisch. Voor hem is het nog moeilijker De herscholing op de rijkswerkplaats in Roermond levert grote problemen op. „Aber, es wird ja gut kommen, doch." De kinderen, dat is wat anders. Die hebben in een paar maanden al aardig wat Nederlandse woordjes en zinnetjes opgestoken. Ze zijn leergie rig. Anni, de oudste dochter, zeven tien jaar. trekt een Nederlandse be zoeker direct bij de tafel achter een schrift. „Was heiszt eine Uhr?" „e klok." ..Und... und der Dachboden?" ..De zolder" Frau Kabakov zit er bij, maar het gaat haar allemaal veel te hoog. En om een demonstratie van de echte Hollands „g" moet ze erg lachen. Dat is zo gek. dat leert ze nooit. ZEVEN NATIONALITEITEN Wat. kan zo'n nieuwe toekomst wijd zijn. Mensen van zeven nationaliteiten zijn er in de Peel geweest of zijn er nog: Slovenen. Kroaten, Tsjechen, Hongaren, Oekrainers, Russen, Polen Nu, in het duister waarin alleen de hoge lampen bij de ingang en de lampjes in de barakken schijnen, ko men daar nieuwe nationaliteiten bij: Roemenen, Bulgaren enzovoorts. Al lemaal druppels die over de rand vie len als de heksenketel van de Balkan weer eens overkookte. Doodvermoeid betreden zij hun nieuwe tijdelijke verblijf. Een lange vliegtocht, een bus- rit in de nacht. Maar nu is de zon opgegaan boven een nieuwe toekomst. het land te verhelpen met elektrische stroom uit een ander deel. En als we dan nog te kort Somen in be paalde tijden van het jaar kunnen we die kopen en aanvoeren uit an dere delen van Europa. Eigenlijk is er bij de buitenstaander weinig van bekend, noch omtrent de techniek van de aanvoer, noch omtrent het blijven voortbestaan van die buiten landse leveringen. GAS Dank zij twee feiten kunnen we in ons land nu ook overgaan tot de gecentraliseerde hulp aan elkaar voor wat betreft de gasleverantie. Zoals gezegd: we beschikken over een ze kere hoeveelheid aardgas. Weliswaar is die levering in handen van een particuliere maatschappij, maar ge bonden aan rijkslicenties, waardoor de regering in de levering een vin ger in de pap heeft. Vervolgens beschikt Nederl'nd over een grote hoeveelheid gas, door de distillatie van kolen, verkregen bij de staatsmijnen. Een rijksinstelling dus. En als derde, al langer hoe voor namere bron zijn aan te wijzen de grote aardolie-distilleerderijen rond Rotterdam. Dank zij de voorname plaats die de Rotterdamse haven in west-Europa inneemt en dank zij het initiatief van het grote Nederlandse petroleum-concern, de Koninklijke Petroleum Maatschappij, worden hier grote hoeveelheden aangevoerd, die op verschillende wijzen worden ver werkt, waarbij grote hoeveelheden gas worden geproduceerd. Niet alleen in ijzeren flessen als Benegas en Bu- tagas, aan de bewoners ten plattelan- de geleverd, maar ook reeds aan verschillende grote steden, die daar voor hun kolen- en gasfabrieken niet hoeven uit te breiden. De samenwer king zoals die tussen de verschillen de elektrische centrales zo gemakke lijk en efficient geworden is, is voor wat betreft de levering van de gas soorten niet zo gemakkelijk te vinden en te effectueren. Men zoekt nog naar de beste technische wegen en ook naar de bestuursvorm ten bate van de samenwerking en onderlinge hulp. Om dat te bereiken is er nu een wetsontwerp bij de Staten-Generaal ingediend. De centrale gasleverings maatschappij zal te Utrecht, in cen traal Nederland dus, worden geves tigd. Daarbij hoopt men ook te kun nen beschikken over gasleverantie uit het buitenland; waarschijnlijk alleen en hoofdzakelijk uit Duitsland. Daar bij komt de vraag op: En niet uit België, de Benelux-partner? De ko mende behandeling van dit wetsont werp zal de niet in deze materie thuis zijnde bevolking (maar die er toch belangstelling voor heeft of er voor dient te hebben) wel inlichtin gen verschaffen. Want onze groeien de activiteit tot het bereiken van meer welvaart zal de behoefte aan industrieel gas doen toenemen. De technische problemen, aan deze vraagstukken verbonden, worden hier niet besproken; zij liggen min of meer buiten begrip en kennis van het krantenlezend publiek. De organisatie en de economische betekenis echter dienen goed begrepen te worden, nu maar steeds alleen belangstelling wordt gevraagd voor de menselijke energie. En deze begint tekort te komen. In een der regeringsstukken aan de Eerste Kamer heeft minister Zijlstra gewezen op het gevaar: „Zul len we mettertijd wel over genoeg kunstmatige energie beschikken?" Men vindt dit vermeld in De Stem van 22 maart en in hetzelfde blad vindt men ook de mededeling van het wetsontwerp voor de centrale gasvoorziening en op een andere plaats vindt men ook e^n opmerking dat bij het tot stand komen van het Deltaplan geen kans bestaat eb en vloed te gebruiken voor het opwek ken van energie. Hierboven staat alle samenhang nu bij elkaar. ATOOMENERGIE En eigenlijk moet ik nu nog wijzen op de toekomstige atoomenergie. Ne derland bezit geen uranium en moet het dus kopen. Nederland is nog wei nig ver op de weg om langs ren dabele weg die kernsplitsingenergie te fabriceren. We komen in Neder land atoomdeskundigen tekort en men dringt er op aan ze met spoed op te leiden. Misschien is het wel interessant te weten, dat België reeds in 1948 vakkundigen naar Amerika zond om daar meer deskundigheid op te doen, B. op Z. Ir. J. Ter gelegenheid van het feit dat Boeddha, stichter van de leer die later naar hem werd genoemd, 2500 jaar geleden leefde en werkte, heeft de Indiase P.T.T. postzegels laten ontwerpen. De postzegels zullen de 24ste van deze maand in omloop komen. De linker postzegel heeft een waarde van 2 as. en draagt het symbool van de boom waaronder Boeddha zijn wijsheid verkreeg. De rechter facsimile vertoont eveneens de boom en het rad der wijsheid.

de Stem | 1956 | | pagina 9