OPNIEUW FERVENT PLEIDOOI! VOOR WEST-BRABANT Plechtige Consecratie Mgr. Jansen Verkeer en Waterstaat in Eerste Kamer Tien lijsten Gouverneur verleent geen gratie aan rebellen JU HP-TONIC TITO bemiddelaar tussen Frankrijk en Kremlin? VOLKERAK SLUITEN IN EERSTE FASE" Gevangenen ontvlucht Aan België moet een termijn worden gesteld DE LENTE SCHILDERT DAGBLAD VOOR ZEELAND Zeeuwsch-Vlaams isolement De doodvonnissen op Cyprus Griekenland roept Engeland op matje „Graag positieve verklaring" Duizenden brommen Bromfietssterrit van de KVP DOOD OP DE WEG Mgr. Jos. Baeten bij H. Bloed-processie De kwestie Noord-Afrika Dr. de Gou over Deltaplan: Bergen op Zoom vraagt nog royalere aandacht Droog weer Cassatie in zaak Anneke Beekman Overeenkomst lussen EGKS en Zwitserland Canadese Sabres voor Israël Winst voor Labour in Engeland? Te Haarlem So v j etstrij dkrachten. in Tsjecho Slowakije Verdwenen kikvorsman niet dood? 96e JAARGANG No. 22145 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaus: Breda, Reigerstraat IB Tel.: Directie. Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad J M A C. V. Dongen (J J v Houtegem Mr Dr A J J M Mes. Mr H M L. de Rechter L. J v. t Westende. P V M Ver- cauteren Abonn.pnjs DU vooruitbet t 5.85 p. kwartaal p post t 8.55, p. week luitsi bij niet postbesteii.) t 0.45 Incasso wordt berekend Losse numm 13 ct Postrek 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m) Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 pei m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse K,landen: GOES. WestsT^T^oon 2236 - Bureau v^r^Tch. Vlaanderen: HULST, "oübbele Poor, 7, Te.eioon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN. Noordstr^t 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Voor zover we gisteravond konden nagaan, zullen de stem biljetten op de 13e juni tien lijs ten bevatten. In Tilburg althans werden deze gis teren ingediend. Misschien, dat er in een of andere kieskring nog eentje méér of minder is, maar met deze tien is de kaart dan toch wel getekend. Er zijn allereerst de zeven gevestig de partijen, alle met één lijstaanvoer der in alle kieskringen, te weten K.V.P. (Romme), P.v.d.A. (Drees), A.R. (Zijlstra), C.H. (Tilanus), V.V.D. (Oud), Communisten (Wagenaar), Staatk. Gereformeerden (Ds. Zandt). Dan is er nog het Gereformeerd Po litiek Verbond (lijstaanvoerder de Groninger Laning), dat op de rechter vleugel van de A.R. opereert en dat in 1952 een stemmental behaalde (ruim 35.000), waarmee het thans een zetel zou kunnen behalen. Verder is er een groep van ontevreden ex- K.N.P.-ers, strijdend onder de naam Ned. Oppositie Unie, die in Brabant met de Roosendaalse heer Radema kers als lijstaanvoerder uitkomt. Ten slotte nog de Nationale Unie op Christelijke Grondslag, ook al aange voerd door een ex-K.N.P.-er, de Haag se wethouder Van Lissa Nessel. (Van onze parlementaire verslaggever) De verdediging van de belangen van west-Brabant is gisteren in de Eerste Kamer opnieuw met alle kracht gevoerd. Van alle kan ten kwam men bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat de beide leden van de K.V.P., ir. Roebroek en dr. de Gou, te hulp, die de noodtoestand op waterstaatkundig en op verkeersgebied hebben aangetoond. „Er is alle reden voor om België een termijn te stellen inzake de beslissing over een Moerdijkkanaal. Wij zijn geen deel meer van een generaliteitsland", aldus dr. de Gou, die het belang van een betere verbinding met het noorden en het oosten naar voren bracht en de nadruk legde op de belangen van Bergen op Zoom. Ir. Roebroek stelde de kwestie van het Moerdijkkanaal in het middel punt. Hij vroeg zich af, of dit kanaal nog wel nodig en gewenst was. Hij meende, dat men er in Belgische scheepvaartkringen al anders over gaat denken, terwijl ook de grote kapitaalsinvesteringen, die het kanaal Gent- Terneuzen Van België vraagt, eenj betekenende rol gaan spelen. Ir. Roebroek vroeg zich af of ook het verlies aan kostbare cultuurgrond wel verantwoord kon zijn. Een van de middelen, om Zeemusch-Vlaanderen uit zijn isolement te verlossen is hel J w bouwen van een brug. Er zijn verschillende mogelijkheden, die S echter allereerst een diepgaand onderzoek vergen. In dit nummer hebben wij een Over de tussenwateren sprekend, zei hij en daarmee doelde hij op de Belgen: „Als we op dit terrein zijn, - hebben we niets met die kerels te ma- extra pagina gewijd aan de mo ken". Het plan. van Konijnenburg,1 l gelijkheden en moeilijkheden, die meende hij tenslotte, had men nooithiermee gepaard gaan. terzijde mogen schuiven. I ER BESTAAN in ons land plannen ten aanzien van de uitbreiding van de woonruimte voor Ambonezen. In to taal zijn hiermee ongeveer 25 miljoen gemoeid. DE MINISTER van financiën, de heer J. van de Kieft, vertrekt vandaag voor ruim een week naar Israël, waar hij besprekingen voert met betrekking tot het internationale monetaire fonds. DE KEUKENHOF ontving gisteren de 300.000e bezoeker. Het was mej. F. B. Cuhvus uit Amsterdam. Deze week wordt nog de 400.000e bezoeker ver wacht. DE NEDERLANDER Dr. van Gelde ren, ambtenaar bij het Indonesische ministerie van financiën, heeft veer tien dagen geleden met een schip van de KPM, Indonesië clandestien verla ten. Kort voordien zou hjj door de po litie verhoord zijn in verband met een smokkelzaak. IN SOERABAJA zijn bij ongeregeldhe den tijdens het weekend vier personen gedood. RECHTERS en openbare aanklagers uit Oost-Duitsland zullen binnenkort bijeenkomen om te bespreken, hoe de bevolking beschermd kan worden te gen „ongerechtvaardigde arrestaties' en tegen andere staatsinmenging in de burgerrechten. DE POOLSE Raad van State heeft Eugenius Stawinski aangesteld als derde vice-premier, in plaats van de drie dagen geleden afgetreden Ber man. TWEE JAAR gevangenisstraf met af trek heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Utrecht geëist tegen een metaaldraaier en diens vrouw we gens het zodanig verwaarlozen van hun kinderen, dat een daarvan is over leden en de ander naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Nu de Deltawerken nieuwe vooruit zichten openen, meende ir. Roebroek, dat vele bezwaren van België met be trekking tot de bevaarbaarheid van de tussenwateren al zijn ondervangen. De heer de Vos van Steenwijk (V.V.D.) nam het in verband met de kwestie van het Moerdijkkanaal even eens op voor de belangen van west- Brabant. Hij herhaalde tegenover mi nister Algera, wat onlangs mr. Sas sen (K.V.P.) tegen minister Luns heeft gezegd: „Denk erom dat de Belgen duidelijk moet worden gemaakt, dat zij niet, door steeds verlangens ken baar te maken, de zaak op de lange baan kunnen schuiven." De liberale woordvoerder zei een verklaring op prijs te zullen stellen, die meer positief zou luiden dan die, welke minister Luns onlangs de Ka mer heeft g-geven. De Christelijk Historische senator Kolff heeft een krachtig pleidooi ge houden voor een spoedige uitvoering van de Deltaplannen. Prof. Gerretson was dankbaar voor de uiteenzetting van ir. Roe- DE REMBRANDT-tentoonstelling ln Rotterdam (vanaf 17 mei in Museum Boymans) en in Amster dam (vanaf 18 mei in het Rijks museum) zullen de grootste en veelzijdigste Rembrandt-tekenin- gen bevatten, in deze eeuw ooit op een tentoonstelling verenigd, nl. 250 in totaal. IN DE TOEKOMST zullen in India meisjes die tot nu toe van de ou derlijke erfenis uitgesloten waren dezelfde rechten als de jongens genie ten. Ook zal een weduwe volledig recht hebben op de erfenis van haar echtgenoot. DE CHEVROLET-maatschappij de grootste autoproducent der Ameri kaanse auto-industrie vermindert deze maand haar produktie, vergele ken met die van april, met tien pro cent. DRIE JAAR gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage geëist tegen ieder der drie (inmiddels ontslagen) politie mannen, die tijdens surveillancedien sten in 1954 en 1955 uit geparkeerde auto's diverse voorwerpen stalen. Aan de Bromfietssterrit van de KVP, die, zoals bekend, op Hemel vaartsdag wordt' gehouden, zullen, naar verwacht wordt, tussen de 8.000 en 10.000 K.V.P.-ers deelnemen. Er zijn tien eindpunten, o.m. te Bre da, café-restaurant Nieuwe Haven, Min. Kanstraat 2, en te 's-Hertogen- bosch, Het Casino, Parade. Vooral de deelname in Brabant is verhoudingsgewijs groot. En met na me verwacht men, dat in Breda en Tilburg vele brommers zullen trekken UTRECHT: Plotseling stak een vierjarig jongetje de Rijksweg nabij het station te Utrecht over. De chauffeur van een naderende personenauto kon het ventje on mogelijk meer ontwijken. Het knaapje werd op slag gedood. broek, die zich tegen de aanleg van een Moerdijkkanaal had uitgespro ken. Hij deed weer enkele felle aan vallen op de Nederlandse regering, die volgens hem nog steeds niet in zag, dat zogenaamde technische on derhandelingen worden gevoerd met een volkenrechtelijk kantje eraan. In het vuur van zijn betoog zei de senator nogal onheus, dat minister Luns aanwezig had moeten zijn, maar dat „helaas, de treurmare ons bereikt had, dat hij op last, pardon.op ad vies van zijn geneesheer thans krank is geworden." (Advertentie) De nieuwste tip voor Uw long drink: n TIP VAN BOOTZ De gouverneur van Cyprus, sir John Harding, heeft besloten, dat het recht zijn loop moet hebben: hij heeft geen gratie verleend aan twee Cyprioten, die ter dood waren veroordeeld. De eerste hiervan is Michael Karao- lis, de Griekse Cyprioot, die ter dood veroordeeld is wegens het doden van een politieman. Vele verzoeken zijn gedaan om het leven van Karaolis te sparen. Meer dan anderhalf miljoen Grieken hebben een beroep op de Verenigde Naties ondertekend. Karao lis wordt donderdag terecht gesteld. De tweede, aan wie de gouverneur geen gratie verleent, is Andreas De- De traditionele H. Bloed-processie te Brugge is dit jaar een evenement zonder weerga geworden; in de eerste plaats door het schitterende weer. Duizenden inwoners van Brugge en belangstellenden uit geheel België en een aantal andere landen, waren aan wezig. Langs de 5 kilometer lange weg, welke de H. Bloedprocessie nu al sinds meer dan acht eeuwen volgt, was de menigte samengepakt. In de vroege ochtend werd het relikwie naar de St. Salvatorskerk gedragen, waar een Pontificale Hoogmis werd opgedra gen. Talrijke geet(elijke en wereldlij ke hoogwaardigheidsbekleders waren deze dag in Biti.se. Onder hen be vond zich ook bi»Schop van Breda, mgr. Jos Baeten. metrious, ter dood veroordeeld wegens het schieten op een Britse zakenman in Famagusta. De Griekse permanente vertegen woordiger bij de Raad van Europa, Nicolas Cambalauris, heeft, namens zijn regering, bij de Europese com missie voor de Rechten van de Mens een klacht tegen Engeland ingediend. Dit is de eerste keer, dat een rege ring een beroep doet op deze Europese commissie, die is ingesteld door de Raad van Europa. De katholieke bisschoppen van Grie kenland hebben zich nu ook aange sloten bij de storm van protesten, die wegens de verbanning van de ortho doxe aartsbisschop Makariós van Cy prus is opgegaan. De katholieke bis schoppen noemden de verbanning een „heiligschennende daad". Franse regeringsleiders hebben, al dus gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs, aan Maarschalk Tito, die thans de Franse hoofdstad bezoekt, verzocht als bemiddelaar tussen hen en het Kremlin op te treden, opdat de Sovjetrussische regering ertoe bewo gen kan worden te helpen hij het be ëindigen van de vijandelijkheden in noord-Afrika. Vele Franse ministers menen, dat de Sovjet-Unie premier Nasser van Egypte zou kunnen overhalen geen steun meer te verlenen aan de re bellen in Algiers. Dit inzicht wordt echter geenszins door alle autoriteiten gedeeld. Steeds meer Fransen hellen tot de mening over, dat het Arabisch nationalisme zijn oorsprong vindt in door Moham medanen bewoonde gebieden en niet in enkele buitenlandse hoofdsteden. Het gevolg hiervan is, dat de huidige Franse regering bezig is iets van de parlementaire steun, die zij tot dus verre voor haar politiek ten aanzien van noord-Afrika heeft genoten, te verliezen. GESPANNEN TOESTAND In noord-Afrika is intussen de toe stand nog uitermate gespannen. Van diverse plaatsen in noord-Afri ka werden verzetsdaden gemeld. In Frankrijk zelf, nl. te Forbach in het oostelijk deel van het land, zijn dertig personen gewond bij een aan val van tweehonderd Noordafrikaanse arbeiders op eenzelfde aantal Italia nen aldaar, die in een bouwkamp ver toeven. Een dergelijk incident had zich maandag ook al in dat kamp voor gedaan. (Van onze parlementaire verslaggever) Dr. de Gou (K.V.P.) is bij de debatten in de Eerste Kamer uitvoerig ingegaan op de vol kenrechtelijke kwesties die zich in verband met het scheidings traktaat van 1839 met België thans weer voordoen. Hij achtte het van het grootste belang, dat het Volkerak in de eerste fase van de Deltaplannen tegelijk met het Haringvliet wordt ge sloten. Dit zou ook voor de scheepvaart op de tussenwateren van buitengewoon gewicht zijn. De dam maakt deze scheepvaart beter, veiliger en gemak kelijker. De katholieke woordvoerder zag geen rechtsgrond voor de regering om hierover vooroverleg te eisen. Slechts op grond van goede nabuur schap moet met België gesproken worden over deze kwesties, die de be langen van west-Brabant ten nauwste raken, aldus de heer de Gou. Hij haalde een brief aan van de Nederlandse regering van 1851, waar uit duidelijk werd, dat toentertijd hetzelfde standpunt werd ingenomen. Dat op de begroting thans een post voorkomt, waaruit blijkt, dat de ver betering van de haven van Bergen op Zoom gesubsidiëerd zal worden, was de heer de Gou zeer welkom. Hij vroeg echter meer subsidie dan die, welke een schutsluis en aanverwante havenwerken mogelijk maakt. Het ge hele saneringsplan van de bestaande havens moet hierin betrokken worden, zei hij. Voorts moet "het Rijk hét Be vaarbaar maken van het Bergsediep en van de havengeul op zich nemen. De gemeente Bergen op Zoom zou wederom niet in staat zijn het thans ontworpen plan ten uitvoer te bren gen, als het Rijk niet méér subsidie geeft dan de op de begroting geplaats te 40 procent van 3.8 miljoen. MORGEN Hemelvaarts dag, zal ons blad niet verschijnen. Z Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond: Droog weer ®et zonnige perioden. Matige wind *us&en west en zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen. Z Verwachting van het Belgisch Z weerkundig instituut: Zwakke tot Z matige wind uit westelijke tot Z zuidwestelijke richting. Zacht en J mooi weer. Vandaag: zon onder 20.19 uur. Morgen: zon op 4.54 uur, zon on- J der 20.21 uur. I Z Vrijdag: zon op 4.52 uur. Vanmorgen zijn schriftelijk de mid delen bij de Hoge Raad ingediend in zake beroepen in cassatie van de da mes G. Moorst-Langendijk en E. M. van Moorst uit Bussum en C. J. F. Besseling uit Voorschoten, allen door het Gerechtshof te Amsterdam ver oordeeld tot resp. 3, 6 en 2 maanden gevangenisstraf wegens het aan het bevoegde gezag onttrekken van het Joodse meisje Anneke Beekman. De advocaten mr. M. M. G. Th. de Kort uit Bussum en mr. A. P. C. Pe ters uit Den Haag, waren niet aanwe zig om de cassatienota's nader toe te lichten. De Procureur Generaal zal op 29 mei conclusie nemen. De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft een overeenkomst met Zwitser land gesloten, volgens welke de Hoge Autoriteit zich verplicht de Zwitserse regering te raadplegen, alvorens maat regelen te nemen, welke van invloed zouden kunnen zijn op de traditionele leveranties van kolen en staal aan Zwitserland. Zwitserland verplicht zich zijner zijds de Hoge Autoriteit te raadplegen alvorens het maatregelen neemt, wel ke van invloed kunnen zijn op het handelsverkeer met de landen van de Gemeenschap. Een drietal beelden van de plechtige consecratie van Mgr. Jansen, de nieuwe bisschop van Rot terdam. Links zien we een beeld van het hoofd altaar tijdens de plechtigheid. Rechtsboven eni ge van de hoge gasten, die de plechtigheid bijwoonden (van rechts naar links) de ministers Beel, Cals, Witte en De Bruyn en staatssecretaris Moorman. Rechts onder nog een overzicht tij dens de plechtigheid in de Kathedrale Kex-k met in het midden de wijdeling, links Mgr. Baeten en rechts Mgr. Buis. Voor nadere bijzonderhe den verwijzen wij naar onze uitvoerige repor tage, elders in dit nummer. Volgens de „New York Post" zal Canada vierentwintig Sabre-straal- vliegtuigen voor een bedrag van elf miljoen dollar aan Israël verkopen. Het blad haalt in dit verband een bericht aan uit Washington, dat de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Dulles, de leden van de NAVO had medegedeeld, dat de Ver enigde Staten „hen naar vermogen zouden helpen om wapens naar Israël te zenden, doch hun eigen embargo op wapenzendingen naar het midden oosten zouden handhaven." Volgens de eerste, nog niet volledi ge uitslagen won de Britse Labour- partij zeven zetels op andere partijen bij gemeenteraadsverkiezingen, die in 79 gemeenten zijn gehouden. Donder dag zijn de grote steden aan de beurt, waaronder Londen. Nederlandse boomgaarden bloese- men, als was het begin bij kill9 temperaturen aarzelend en liét de geurende overvloed van bloeiende fruitbomen langer dan gewoonlijk op zich wachten. Nü is het zo ver en niets houdt het opmarcherende voorjaar nog tegen. Hoe schilder achtig de verborgen hoekjes van Nederland nu zijn geworden, toont deze foto, gemaakt in de buurt van het Utrechtse plaatsje Odijk.„ Een landschap, zo van het onuitputte lijke palet van meesterschilder lente! Gistermorgen omstreeks half elf is in de Haarlemse strafgevangenis de ontvluchting van twee gedetineerden opgemerkt. Het zijn de 24-jarige W. van D., die wegens diefstal veroordeeld was en wiens straf in oktober zou aflopen, en de 27-jarige J. Th. S., eveneens we gens diefstal veroordeeld, wiens straf in december zou eindigen. Beide arrestanten waren werkzaam in een houten loods op het terrein van de inrichting. Met behulp van een ladder konden zij, na verbreking van het omringende hekwerk, over de muur van de gevangenis klimmen. De Amsterdamse recherche heeft gisteravond laat in de binnenstad de 27-jarige J. S. kunnen arresteren. De tweede arrestant is nog voort vluchtig. Het Oostenrijkse blad „Die Presse" bevestigt nogmaals zijn berichten over Sovjetstrijdkrachten in Tsjecho Slo wakije. Dit rechts-onafhankelijke blad haalt zijn schouders op over de officiële Tsjechosiowaakse ontkenning van de ze berichten en komt nu met meer bijzonderheden. Volgens „Die Presse" heeft de Sovjet-Unie, in het kader van het verdrag van Warschau (de zgn. „Rode Nato") de leiding van de Tsje chosiowaakse strijdkrachten overgeno men. Tsjechosiowaakse officieren zouden nu ondergeschikt zijn aan de 50 Rus sische generaals en 900 andere Russi sche officieren, die zich, volgens het blad, in het land bevinden. Ook zouden 5000 Russische specia listen de opleiding van de Tsjechosio waakse strijdkrachten verzorgen. Een goede vriend van Lionel Crabb de Britse kikvorsman, die vermist wordt sedert een duik in de haven van Ports mouth op 19 april in de buurt van de Russische kruiser Ord- zjonikidze. waarmee de Rus sische leiders Boelganin en Kroestjev hun reis naar Enge land maakten wilde maan dagavond in de haven van Pirtsmouth naar zijn vriend aaan zoeken. Sydney Knowles. -o heette deze vriend, was in de oorlog zelf ook kikvorsman ge weest. Een marine-officier hield hem echter terug van een duik in het zilte nat. „Doe het niet", zei deze officier„Crabb :s daar niet!" Volgens sommige berichten -ou de officier nog gezegd heb ben: ..Vraag me niet. hoe ik het weet.... Ik ben aan officiële ge heimhouding gebonden". Knowles en andere duikers, die Crabb goed gekend hebben, verklaarden te geloven, dat hij nog leeft Volgens de officiële bekendmaking van enkele da gen geleden van de Britse ma rine is Crabb echter „vermoe delijk dood". De weinige mensen, die de waarheid over de geheimzinni ge verdwijning van de Britse kikvorsman weten, hebben in tussen een ernstige waarschu wing gekregen, dat zij, ingevol ge de wet op de geheimhou dinghun mond moeten houden. De Britse pers blijft aandrin gen op een officiële verklaring. Een aantal Labourafgevaardig- den is van plan in het parle ment vragen aan de regering te stellen.

de Stem | 1956 | | pagina 1