België tegen neemt maatregelen verontrustende loonsstijgingen Honderden doden in Algiers en Marokko Bisschoppen laten zich wèl met de staatkunde in Maarschalk speelt B. en K. voor Coty en familie Een dode en een gewonde Getuigen in zaak Schmidt trekken verklaringen in Abortus in Denemarken thans toegestaan Ook industriëlen uiten hun ernstige bezorgdheid Vice-premier ontslagen BOTSING IN HET KANAAL Mr. Dirkzwager versaagt niet..... imaaktijd CHTINGS- IGAZIJN DAGBLAD VOOR Na jongste drastische loonsverhoging: In Roemenië DOOD OP DE WEG Zeer zorgvuldige kredietpolitiek Zuidwestelijke wind Bij Tito's besoek aan Parijs Zuidslavendeels uit Parijs verbannen richten petitie aan Franse president Bos- en heidebrand onder Rosmalen Roken en longkanker heeft zeker verband Acetyleen ontplofte Baden vindt navolging Oost-Duitsland wil handelen met Indonesië „Sunarjo dreigde met mishandeling Halsteren geeft subsidie aan geestelij Nieuwe golven van terreur 5? En natuurlijk ook weer het mandement Stoffelijk overschot Jungschlaeger in Nederland Skandinavische degeneratie iW ceer nag, e asse, oois. nel ian oen •d k van -UN) ;t op roon 2950 m. glas appen £50 25 ior slaap- i chting 795 licht leeslamp 3750 ap Brinkman ffcUGSTR. 18 Tel. 7289-9514 ervloekte sma- met trillende m, of beter nog, zee, want die liets dan onge- om die sombe- en zo prachtige e gooien?! Maar at ik zijn goede 36e JAARGANG No. 22144 L! ave W V Uitgevers Mij Neerlandia. Verscftijm elke werkdag. Bureaus: Breda, Re,gerstraat 16 Tel.: Directie, tiedacüe er, Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofo- redacteur: J J B A Bruna Kedactieraad. j M A C. V. Dongen L J v Hootegem Mi Dr A J J M Mes, Mi tl M D. de HecHter, L. J v. t Westende, P V M Ver- cauteren. Abonn.pnjs Pt) vooruitbet t 6.85 p Kwartaal, p pbst t 6.55, p. week l uitsi bij niet postbestell.) t U.45 Incasso wordt berekend Losse numm 13 ct Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 8 MEI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen I 0.35 per m(m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Het Roemeense persbureau „Ager- press" meldt, dat Dimitru Petresco, Se Roemeense vice-premier, is onthe ven van zijn functie. Er wordt niet vermeld, of Petresco «en ander ambt heeft gekregen. DIEVER: Ten zuiden van Wit- telterbrug op de rijksweg Assen- Meppel is een personenauto tegen een boom gereden. De 25-jarige zoon van de hotelhouder Kwint uit Meppel werd gedood, de ove rige vier inzittenden moesten naar het ziekenhuis te Meppel worden vervoerd. KROMMENIE: Bij het passeren van een stilstaande auto, even voorbij het station Krommenie- Assendelft is maandagavond de 48-jarige motorrijder K. uit Castri- cum door een tegemoet komende auto gegrepen en gedood. IN DE tweede klasse van de 531ste staatsloterij is de prijs van f 30.000 ge vallen op lot nummer 18249. EEN BRITSE advocaat in Argentinië wordt er van beschuldigd zijn vader, een 85-jarige miljonair, vermoord te hebben. De advocaat zou over enkele weken in het huwelijk treden met de erfgename van een Argentijns sui kerfortuin. BRITSE SOLDATEN, met imker- netten uitgerust, hebben op Cy prus een razzia op bijenkorven ondernomen. Daar zouden wapens verborgen zijn. Inderdaad werden in bijenkorven schiettuig, ammu nitie en tachtig staven dynamiet aangetroffen. Met ingang van 1 mei zijn in België in een reeks van bedrijven de lonen en salarissen met 2,5 procent verhoogd. Die loonsverho ging geldt voor 195.000 arbeiders uit de metaalindustrie, 50.000 ar beiders uit de chemische bedrijven en 150.000 mijnwerkers. De Belgische staatsambtenaren zagen vanaf 1 mei hun salarissen zelfs met vijf procent verhoogd. Die nieuwe loonsverhogingen beteke nen een stijging van de lasten der Belgische industrie met 3,5 mil jard francs, terwijl de staatskas zijn uitgaven met 2,5 miljard ziet toenemen. Deze verhogingen zijn toegekend op grond van de in de indu strie bestaande loonconventies, omdat nl. gedurende een tweetal maanden het indexcijfer der Belgische kleinhandelsprijzen meer dan 102,7 (1953 gelijk aan honderd) heeft bedragen. De Belgische industriëlen stellen niet zonder enige ongerustheid een kettingreactie vast, aldus een publi catie van het verbond der Belgische industriëlen. De vermindering van het aantal ar beidsuren is niet de enige oorzaak van de stijging der prijzen. Waar het prijsniveau automatisch de verhoging der lonen beïnvloedt, moet gevreesd worden, aldus het verbond, dat op haar beurt de stijging der lonen bij de huidige spanning van de markt een aantrekking van de prijzen tot gevolg zal hebben. De Belgische regering deelt blijk baar de bezorgdheid, waaraan het verbond der industriëlen inmiddels uiting heeft gegeven. Zij heeft nl. nieuwe maatregelen aangekondigd tot afremming van de hausse, nadat zij reeds incidenteel maatregelen had genomen voor het tegengaan van prijsstijgingen. Thans heeft de regering een reeks maatregelen afgekondigd, die een meer algemeen karakter dragen. Zo zal allereerst, daar de vraag naar investeringsgoederen bijzonder sterk is, eer; meer selectieve kredietpolitiek worden, gevolgd wat betreft het toe kennen van leningen tegen verlaagde interest of met staatswaarborg. De le ningen aan industriëlen, die werkzaam zijn in de gewesten, waar grote werk loosheid heerst of in sectoren, die meer speciaal de aandacht vragen, zul len zoals voorheen worden toe gekend, maar men zal strenger zijn voor kredietaanvragen, uitgaande van sectoren, die zich met eigen middelen kunnen ontwikkelen. Daar ook in de bouwnijverheid een zeer ruime vraag bestaat, werd besloten de kredietaan vragen op meer selectieve wijze te onderzoeken. BUITENLANDSE ARBEIDERS Teneinde de abnormale stijgingen, voortvloeiende uit het tekort aan werkkrachten speciaal in het bouwbedrijf te vermijden, werd besloten, naar mate van de nood zaak, op buitenlandse werkkrachten beroep te doen. Ook besloot de regering haar in spanning te vergroten inzake de aan passing der werklozen, die onvoldoen de geschoold zijn. Bovendien over weegt zij maatregelen, welke getrof fen dienen te worden om in België de techniek van het bouwen tijdens de winterperiode te ontwikkelen. Voorts zal uitvoering van bepaalde openbare werken, waarvan de verwe zenlijking zonder groot bezwaar kan worden uitgesteld, in de tijd uit te spreiden. In tijden van hoogconjunctuur en WEST-DUITSLAND overweegt, vol gens gewoonlijk goed ingelichte bank- kringen. een eind te maken aan het 25 jaar bestaan van het verbod op de in- en uitvoer van gouden munten. VAN 12 tot 19 mei zal voor het eerst in Nederland en wel te Utrecht „een week van de fotografie" worden gehouden. DE AMERIKAANSE proef met een waterstofbom, die uit een vliegtuig ral worden geworpen, is gisteren voor de tweede keer w egens ongunstig weer uitgesteld. De proef is nu op donder dag vastgesteld. VERTEGENWOORDIGERS van vijf grote partijen mr. J. A. W Bur ger (PvdA), prof. mr. C. P. M. Rom- me (KVP), prof. dr. J. Zijlstra (AR). H. W. Tilanus (CH) en prof. mr. P. J. Oud (VVD) zullen op 31 mei gezamenlijk voor de televisie ver schijnen in een verkiezingsuitzending. SPAANSE autoriteiten hebben twaalf Baskische geestelijken uit Baskenland doen deporteren vanwege hun open lijke steun aan de stakers in Bilbao en elders. SPANJE IS bereid tot onderhandelin gen over opheffing van het huidige statuut van Tanger. DE NEDERLANDSE troepen, die in ae algelopen weken op de Luenebur- a u1u oefeningen hebben gehou- oen, hebben, naar het oordeel van burgemeesters van hier gelegen plaat sen, een gunstige indruk achtergelaten hiLAVLE r;k' kerken in het Saarge- ïs zondag een herderlijk schrij ven van de bisschoppen van Trier en Spiers voorgelezen, waarin de kiezers worden opgeroepen alleen te stem men op personen, die vastbesloten zijn de christelijke beginselen te eerbiedi- m JAAR systematische bestrij ding van rundertuberculose heeft Ne derland zich geschaard onder de wei nige landen ter wereld, die zich kun nen beroemen op een rundveestapel die vrij is van deze kwaal. Weersverwachting van het K N S J M.I. tot vanavond: J J Af en toe zon maar ook wol- J keuvelden. Overwegend droog weer. Matige zuidwestelijke wind. I Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Verwachting van het Belgisch J weerkundig instituut: Lichte tot matige westenwind. Bewolkt tot mooi. In de morgen nevelig. Ma- vimum-tempcraturen variërend J tussen 20 en 27 graden. i I Vandaag: zon onder 20.18 uur. J Morgen: zon op 4.55 uur. •"••'•'•••"••«•««••IIMMIilJ van een stijgende prijstendentie is het gewenst de concurrentie te vergroten door de bevordering van de invoer. Er werd dan ook besloten een zeker aantal vereveningsinvoerheffingen af te schaffen. Uitzonderingen op deze maatregelen werden nochtans voorzien ten voordele van bepaalde sectoren, waarin de toestand minder gunstig is. Tenslotte wijst de Belgische rege ring er op, dat niettegenstaande de huidige conjunctuur niet uit het oog mag worden verloren, dat de Bel gische prijzen te hoog blijven ten op zichte van de concurrenten van Bel gië en dat de Belgische concurrentie positie in de toekomst niet ten volle verzekerd is. Er mag niet vergeten worden dat België slechts leeft door ongeveer 40 procent van zijn produk- tie uit te voeren. j ,;t,LS Westsingel 98. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102 - (Bpbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41. Tel. no. 35) Bureau VlIOl nf /|PPUW>P 1 -i Ji-L-tu.-'LLJL" Gistermiddag tegen half zes is door onbekende oorzaak brand uitgebro ken in het bos- en heidegebied, gele gen langs de oude baan onder de ge meente Rosmalen (post Nuland), waar bij een oppervlakte van zes hectare werd vernietigd. Door de droogte breidde de vuurhaard zich zo snel uit, dat het ergste werd gevreesd voor de omliggende, zeer uitgestrekte denne- bossen. De brandweer uit Nuland heeft door snel optreden een «grote brand voorkomen. Met neveltankwa gens werd de grote vuurhaard bestre den en met zand werden de kleine vuurhaarden gedoofd. Om half zeven was men de brand meester. De Britse minister van open baar welzijn, Robert Turton, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat in tabaksrook twee kanker verwek kende bestanddelen zijn ontdekt. De regering acht het echter, bij de huidige kennis over het ver band tussen roken en longkanker, (nog) niet geschikt een nationale campagne tegen het roken te be ginnen. De minister verklaarde, dat in 1931 2.286 mensen aan longkanker zijn overleden, tegen 17.271 in het afgelopen jaar. De verhouding van het aantal sterfgevallen aan long kanker bij rokers en niet-rokers is twintig tegen een. Aan de kade van de dokhaven te Rotterdam is gistermiddag: een fles acetyleengras ontploft, tengevolge waarvan een brandweerman om het leven is gekomen en een employé van de Handelscompagnie N.V. ernstig: ge wond in het ziekenhuis Coolsingel moest worden opgenomen. Op het terrein van de Handelscom pagnie raakte de fles acetyleengas in brand, waarvoor de brandweer ge alarmeerd werd. Deze was van oor deel, dat men de cylinder, beter in het water van de dokhaven zou kunnen gooien. Enkele passen voor de kade echter ontplofte de cylinder met een enorme klap. De 52-jarige brandweer man, M. T. van der Gaag. werd door de rondvliegende scherven zo gewond, dat hij overleed. Een tweede man, een lasser bij de Handelscompagnie, liep ernstige beenfracturen op. De patrouilleboot van de Engelse marine, Dark Avenger, heeft een aantal slachtoffers van de botsing tussen de Lyberijnse boot „Sancta Rosa" en de Noorse tanker „Erling Borthem" in het Kanaal opgepikt. De meeste slachtoffers hadden brandwonden. De foto toont het overbrengen van een slachtoffer van de boot op de wal Oost-Duitsland is bereid een han delsmissie naar Indonesië te zenden om te onderhandelen over een nieu we handelsovereenkomst. Zelfs werd de bereidheid te kennen gegeven van Oostduitse zijde kapitaalsgoederen op langdurig krediet te leveren De handelsovereenkomsten tussen Indonesië en oosteuropese landen zijn onlangs afgelopen en Indonesië heeft de wens uitgesproken nieuwe handels overeenkomsten met deze landen af te sluiten. Op uitnodiging van de Sovjet-Unie zal voorts een groep Indonesische in dustriëlen in juli naar de Sovjet-Unie vertrekken om een studie te maken van de Russische zware industrie. Een aardig voorlopertje van het bezoek, dat Soekarno aan Rusland zal gaan brengen. Bij de 47ste zitting in de zaak Schmidt is de officier van justitie, Sunarjo (berucht uit het proces-Jung schlaeger) ervan beschuldigd, dat hij een getuige heeft gedreigd, dat hij door de politie geslagen zou worden, als hij zijn verklaringen, die hij voor de politie-autoriteiten had afgelegd, zou herroepen. Deze verklaring werd afgelegd door getuige Hofman, die voorts nog meedeelde, dat hij twee maal, toen hij door de politie werd verhoord, was mishandeld. Daarmee trok Hofman voor de rechter zijn vroegere verklaringen in, waarin hij had bekend lid ge weest te zijn van een illegale Ne derlands-Indische guerilla-organi- satie en dat hij in dit verband be klaagde Schmidt had gezien. Nog twee andere getuigen, de heren H. de Braai en C. Dumais, hebben soortgelijke bekentenissen, die zij voor de politie hadden afgelegd, in getrokken. Beiden verklaarden bang geweest te zijn voor mishandeling. Getuige de Braai voegde hier nog aan toe intus sen reeds door de politie te zijn af geranseld. Zoals bekend, heeft ook getuige Ba den in een van de vorige zittingen zijn vroegere verklaringen ten over staan van de politie ingetrokken. Twee vroegere employé's van de heer Schmidt, Hamacher en Hoog land. getuigden voorts nog. dat Schmidt onmogelijk in een illegale or ganisatie betrokken kan zijn geweest, omdat hij dagelijks op kantoor was. Volgens getuigen a charge is Schmidt gezien in de bergen nabij Bandung, waar naar zij beweerden de ille gale organisatie haar hoofdkwartier had. Hoogland herinnerde er aan. dat hij president Soekarno en de premier van India, Nehroe, in augustus 1950 had begeleid op een tocht naar Tangkun- ban Prahu. Hij zei, dat deze hoge be zoekers zeker niet deze tocht, ge maakt zouden hebben, indien dit ge bied door terroristen onveilig zou zijn gemaakt, zoals do_or getuigen a charge is beweerd. De volgende zitting wordt op 28 mei gehouden. Maandag is de Zuidslavische presi dent Josip Tito met zijn echtgenote in Parijs gearriveerd voor een officieel bezoek. Hij overhandigde aan de Fran se president een verzilverd bronzen beeld van Diana, van de hand van de Zuidslavische beeldhouwer Trano Kresinic. Evenals Boelganin en Kroestjef bij hun bezoek aan Londen, ging Tito ook in Parijs met vrijgevige hand rond, zij het, dat hij zijn publiek selecteerde: familieleden van de heer Coty ontvin gen nl. serviezen van kristal en scha len van gedreven zilver. Voordat het zover was, had Tito van Coty de militaire medaille en het oor- logskruis met palmtak ontvangen. La ter krijgt hij nog het grootkruis van het legioen van eer. President Coty ontvangt op zijn beurt het grootkruis in de orde van de zuidslavische ster. Onder de Franse dagbladen, die zich alle met het bezoek van Tito bezig houden, is er slechts één, dat het waagt de godsdienstvervolging in Joego-Slavië aan de orde te stellen, nl. La Croix, het nationale katholieke dag blad in Frankrijk. In dit verband zij opgemerkt, dat président Coty en zijn naaste mede werkers katholiek zijn. VEILIGHEIDSMAATREGELEN Drastische beveiligingsmaatrege len zijn in Parijs getroffen. Tachtig Zuidslavische emigranten uit Parijs zijn tijdelijk naar Corsica overge President Coty van Frankrijk wat aan het station aanwezig om de ho ge gasten uit Joegoslavië te begroe ten. Op deze foto zien we president Coty met maarschalk en mevrouw Tito op de trappen van het Elysee-paleis. voorspraak bij maarschalk Tito voor de vrijlating van 230.000 Serven, Kroa- ten en Slovenen, die zich onwettig in gevangenissen en concentratiekampen bevinden. In de petitie wordt de Franse rege ring verzocht toe te zien op de nale ving van de Europese conventie voor de rechten van de mens in Zuid-Slavië waar thans de fundamentele vrijheden door het totalitaire bewind van Tito stelselmatig worden vertrapt." In zijn vergadering van gisteravond tocht Anderen vnn, ZTSSZ 52 van het bezoek onder politietoezicht. Dit heeft niet verhinderd, dat de organisatie van Zuidslavische ballin- sluit genomen om de Halsterse gees telijkheid, zowel katholiek als pro testant, een subsidie toe te kennen gen in Frankrijk in een petitie aan van duizend gulden, als waardering president Coty heeft verzocht om Het afgelopen weekend en ook de maandag ztfn in Algiers gekenmerkt door overvallen, hinderlagen en ont voeringen. Volgens de eerste berich ten uit de verschillende strijdgebie den zijn de afgelopen zestig uur ten minste 256 opstandelingen gedood en 105 gevangen genomen. Aan Franse zijde sneuvelden 32 man en werden er 18 gevangen genomen. Voorts werden in Algiers in de nacht van zondag op maandag twin tig Europeanen vermoord bij aan vallen op boerderijen in het weste- DE AMERIKAANSE vice-admiraal Robert Briscoe is uitgekozen voor de functie van bevelhebber van de NA VO-strijdkrachten in zuid-Europa, als opvolger van admiraal William Fech- teler, die met pensioen zal gaan. Mr. A. Dirkzwager te Rotter- iam, die in zijn kwaliteit van ïiezer aan B. en W. van Rotter dam schrapping heeft verzocht van mgr. M. A. Jansen uit het kiezersregister, heeft het Rotter damse gemeentebestuur een nieuw schrijven doen toekomen. Het antwoord van mgr. Jansen op de eerste brief zijnerzijds heeft hij hieraan toegevoegd. „Het is voor iedereen duide lijk", zegt mr. Dirkzwager, „dat het episcopaat in Nederland zich ook op staatkundig terrein be geeft." Als eerste bewijs hiervoor haalt hij het mandement aan van 1953. Verder zegt hij van mening te zijn, dat de functies van de Paus als hoofd van het r.-k. Kerkgenootschap en sinds 1929 als „monarch van de Vaticaanse staat" onafscheidelijk aan elkaar verbonden zijn. „Het is de staatkunde van de Vaticaanse staat, die hier te lande het episcopaat beïnvloedt of wellicht dic teert." Waarneembare staatkundige functies van de bisschop zijn voor mr. Dirk zwager het voeren van de geel-witte vlag van de Vaticaanse staat, het uit reiken van de pauselijke onderschei- gëving".' dingen en ridderorden, het overmaken naar Roro.e van de Pieterspenning, het pér vijf jaar verslag uitbrengen aan Rome en het „ex officio" aanwezig zijn bij tal van evenementen op pro faan gebied. Doordat B. en W. van Rotterdam de nieuwe bisschop officieel hebben ont vangen, hebben ze volgens mr. Dirk zwager diens invloed op het politieke leven erkend. Ze hebben immers nooit een oud-katholieke bisschop, een do minee of een rabbi op het stadhuis ontvangen! De scheiding van Kerk en Staat zou zoiets aldus de Rotter damse rechter ook verboden heb ben. Mr. Dirkzwager zegt niet te begrijpen en daar komt het addertje onder het gras uit welk bezwaar de bisschop erte gen heeft, aan de Koningin ver lof te vragen voor de aanvaar ding van zijn ambt. „Stellig zou hij die van haar verkrijgen." Talloze telefonische en anonieme schriftelijke bedreigingen zegt mr. Dirkzwager ontvangen te hebben. Hij wil verder de bisschop niet onaange naam zijn, maar „slechts een bijdrage leveren tot de vervulling van het ide aal van Thorbecke: een emancipatie tot gelijkwaardige burgers, die ge hoorzamen aan de Nederlandse wet- In een tweede schrijven zegt mr. Dirkzwager nog, dat hij het hangende de procedure ongewenst en onjuist acht, „wanneer B. en' W. van een uit nodiging van een der procederenden tot het bijwonen van een plechtigheid of maaltijd gebruik zouden maken". WAT DE WET ZEGT Ter informatie van de lezer diene nog, dat mr. Dirkzwager gebruik maakt van de bevoegdheid die de kieswet aan iedere Nederlander geeft, om schriftelijk aan B. en W. verbe tering van het kiesregister aan te vra gen op grond van het feit, dat hij zelf of een ander daarin al dan niet, of niet behoorlijk, is opgenomen. Na afloop van een termijn van acht dagen, nadat het verzoek ter inzage heeft gele gen, heeft iedereen drie da gen gelegenheid het verzoek tegen te spreken. B. en W. moeten binnen veertien dagen na indiening van het verzoek hun beslissing nemen. Iedereen kan hun beslissing daarna aan het oordeel van dt kantonrechter onderwerpen. lijk deel van het departement Oran. Een stuk of veertig boerderijen zijn door de opstandelingen aangevallen en in brand gestoken. Bij Tizi Ouzou, ten westen van Al giers, zijn acht inheemse militairen in een hinderlaag gereden. Zij werden door de opstandelingen doodgeschoten en met hun auto verbrand. STAP VAN DUBOIS And ré L. Dubois, de Franse Hoge Com missaris in Marokko, heeft van de Marokkaanse vice-premier, Zeghari, de vrijlating geëist van dertien Sene- galezcn, die bij Karia Ba Mohammed rn het gebied van Feze door een gewa pende bende werden ontvoerd. Dubois deelde Zeghari mede, dat als de vrij lating niet zeer spoedig zou geschie den, hij een militaire actie zou moeten overwegen. In Marrakesj is door de Marokkaan se autoriteiten bekend gemaakt, dat 46 Mohammedanen zijn gearresteerd, onder wie verscheidene vrouwen, in verband met de onlusten, die zich op 2 en 3 mei in de stad hebben voorge daan. voor wat deze voor de jeugrf doet. Het was het protestantse raadslid, de heer C. Lodders, die dit voorstel ter tafel bracht. In zijn motivering bracht deze het onlangs uitgebrachte sociogram ter sprake, waarin over een achterblijven van de mogelijk heden tot geestelijke verzorging wordt gerept. Gisteravond is met de K.L.M.-Con- stellation uit Djakarta, die toevallig „Maastricht" heet, het stoffelijk over schot van Leon Jungschlaeger op Schiphol aangekomen. De met een zwarte doek gedekte baar stond in een zgn. „speedpak", een bootvormige extra bergruimte, die on deraan de romp van het toestel de reis heeft meegemaakt. Juist als op het vliegveld Kemajo- ran in Indonesië was ook het platform van Schiphol door vele leden van de rijksrecherche op Schiphol afgezet. Niemand werd toegelaten. Een pers-r fotograaf, die kans had gezien in het vrachtgebouw de komst van de baar af te wachten, werd later meegenomen door de recherche. Hij moest in het bureau zijn camera, doordraaien. Daarna is in de late avond de laat ste etappe van de droeve reis afge legd: naar Maastricht, de geboorte plaats van Leon Jungschlaeger. De Deense volksvertegenwoordiging heeft de kwestie van „abortus provocatus" behandeld. Een „verzachting" in de bestaande wet werd met 108 tegen 42 stemmen aangenomen, zodat in het vervolg zogenaamde „maatschappelijke overwe gingen" in aanmerking genomen mogen worden als de dok ters en het „genootschap voor hulp aan moeders" een abor tus provocatus aanraden. De sociaal-democraten, vijf liberalen en een afgevaardigde van de ecnheids-belastingpartij stemden voor het wetsontwerp. De leider van deze laatste partij, dr. Viggo Starcke, die zelf arts is. toonde zich de (eiste tegenstander van het voorstel en noemde deze kwestie een ken nelijk Skandinavisch teken van degeneratie. In zijn antwoord verklaarde de minister van justitie dat hij het stand punt van dr. Starcke verouderd, reactionair, en zelfs onmenselijk vond In het daarop volgende twistgesprek handhaafde dr. Starcke zijn stelling, dat de operatie erop gericht is een levend wezen te doden en dat de minister van justitie dit feit trachtte te verdoezelen ••••••MUI

de Stem | 1956 | | pagina 1