NEDERLAND ROLDE VROLIJK DE ZOMER IN Eén graad warmer dan in Rome ]ohn Graham hoorde het doodvonnis NAVO-DRIE BEGINNEN HOOFDSTEDENTOCHT TULPENRALLY VAN START Duizenden togen naar strand bos en bollenvelden Frans konvooi in hinderlaag Mr. Struycken vertrokken DUIK NAAR DE DOOD Vocfr hechter samengaan Manchester won de ..Cup Scheepsbrand in het Kanaal Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Ierland DAGBLAD VOOR ZEELAND Franse regering krijgt vertrouwen In Noord-Afrika Iets minder warm Relletjes in Seoel voorti Geen on tslagaanvrage ige Hyacinth en narcis volop in bloei Fergus Anderson verongelukt Coördinatie van vvapenleveranties Euratomgesprek in Venetië „Ik aanvaard de uitspraak" Goed voorstel van Beijen IIIIIIIIIIIIIIIHII De zomertreinen Bordjes met 3 verdwijnen Stoffelijk overschot Jungschlaeger naar Nederland Twee zeelieden gedood Wegens slecht weer: H-BOMPROEF UITGESTELD PAPOEA'S OP SNELTOCHT 96e JAARGANG No. 22143 Uitgave N. V Uitgevers Mij. Neerlandta. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Utrectie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad. J M A C. v. Dongen C J v Hootegem Mr Dr. A J J M Mes, Mi R M L. de Rechter, L. J v. t Westende, P V M. Ver- cauteren. Abonn.prijs bij voorultbet I 5.85 p. kwartaal, p. post t 6.55, p. week (uitsl. bij niet postbesteli.) t 0.45 Incasso wordt berekend Losse nuram 13 ct Postrek 378841 Voor God, Koningin en Vaderland fibïaJ» MAANDAG 7 MEI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Het moet al een heel erge nurks zijn geweest, die gisteren on vriendelijke dingen gezegd heeft over het Nederlandse klimaat. Maandenlang hebben we zitten wachten op de eerste tekenen van de naderende zomer en nu kregen we niet de eerste tekenen, maar de hele zomer compleet. Nederland kon er zich gisteren op beroe men, dat het, althans voor deze dag, een warmer landje was dan Italië, want Amsterdam boekte gisterenavond om 7 uur een tem peratuur, die één graad hoger lag dan die in Rome. In het midden en zuiden van ons land werden 's middags temperaturen van 25 graden gemeten. Volkel registreerde zelfs 26 graden. Overjassen en shawls hebben we gisteren definitief en met een gebaar van triomf, in de kast gehangen. Nederland kleedde zich in shorts, shirts en zomerjurken en trok erop uit. Naar het strand, naar de bossen en naar de bloemenvelden. De ijskarretjes stonden in het middelpunt van de belangstelling en vele flessen frisse vochtigheid zijn op overvolle terrasjes leeggeschonken. De Franse regering heeft zaterdag bfl twee vertrouwensstemmingen in de Nationale Vergadering over haar plan voor hogere ouderdomspensioe nen en hogere belastingen om deze te financieren, de overwinning be haald. De stemmingen betroffen de nieuwe belastingen ter financiering van de hogere pensioenen en technische bij zonderheden van de pensioenregeling. RECTOR 3. DOESBURG is zaterdag te Utrecht door mgr. Alfrink ge ïnstalleerd als geestelijk adviseur van het Nationaal Katholiek Thuisfront. DE STAAT HEEFT de per 1 mei vervallen coupons van de Nederlands- Indische lening 1935 bij Nederlandse kantoren betaalbaar gesteld. Indo nesië heeft bij deze kantoren nog geen fonds bezorgd. TB AKEN IS, in tegenwoordigheid van Westduitsers, Fransen, Belgen, Nederlanders en Luxemburgers, de eerste steen gelegd van een „Euro pees dorp", waarin ontheemden wor den gehuisvest die reeds sinds 1945 in kampen wonen. DB WESTBERLIJNSE journalist Herbert Kluge, die in 1952, tijdens een reis naar Stuttgart, door de Oost- dultse politie gevangen werd geno men, is op vrfje voeten gesteld. Zijn gezondheidstoestand is deplorabel. DE POOLSE vice-premier Jakub Berman is tot aftreden gedwongen tengevolge van een „kritische ana lyse van zijn activiteit op gebieden waar hij geen toezicht had". DR. IR. R. HOUWINK, directeur- generaal van de Rubberstichting te Delft, is benoemd tot technisch direc teur van het Reactor-centrum Neder land. Bij „Huis Ter Dum" in Noordwijk aan Zee is zaterdag een aantal deel nemers aan de jaarlijkse Tulpen rally gestart. Op de bijgaande foto zien we de Nederlandse ploeg nr. 13 (W. van Rompie en L. Mens) met een Jaguar onder de startboog doorgaan. Dertien Franse militairen z^jn, ge sneuveld en achttien gewond, toen in de buurt van Oran een konvooi van een jeep en drie vrachtauto's in een door opstandelingen gelegde hinderlaag viel. Twintig militairen worden nog vermist. Tweehonderd rebellen beschoten het konvooi vanuit kreupelhout langs de kant van de weg. De verzetslieden staken vervolgens de vrachtauto's in brand, waardoor de inzittenden le vend verbrandden. Gewonden werden met bajonetsteken afgemaakt. De premier van Tunesië, Habib Bourguiba, heeft zaterdag een uit nodiging ontvangen van premier Mol- let voor besprekingen in Parijs. En kele verklaringen van hem hebben onrust gewekt bij de Franse regering. VATICAANSTAD vierde gisteren het 450-jarig bestaan van de Zwit serse garde. In aanwezigheid van het Corps Diplomatique werd er een wapenschouw gehouden en de jubilerende garde kreeg een nieuw vaandel. DE VROEGERE klompenmaker G. Hulleman, die destijds de eerste was die de Vierdaagse op klom pen meeliep, is in Giethoorn op 59-]arige leeftijd overleden. DE SOVJET-UNIE gaat het Ame rikaanse Vaccin-Salk tegen kinder- verlamming produceren, omdat men „ervan overtuigd is, dat het doel- Wh w wer,kt"- „De Waarheid' Vu werk van Salk c.s. indertijd op aue mogelijke manieren belache lijk gemaakt. MAARSCHALK TITO van Zuidslavië •w £en ,voor een officieel be zoek aan Frankrijk. In 1954 heeft hij zoals men weet, Engeland bezocht; vissersboot is in de «wa IJszee door Russen aan mni ™,Pi,en JIaar de haven V15"31' mir opgebracht. flisabeth van Luxemburg, PhJ V'd°chter van groot-hertogin w rï®'iZa] woensdag a.s. in het huwelijk treden met prins Frans erdmand van Hohenberg. i Verwachting van het KNMI tot vanavond: 5 Droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige, later af en ij vriJ krachtige wind tussen zuid en west. Iets minder warm. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Lichte tot l?1? Lge' veranderlijke wind. Mooi tot bewolkt. Temperaturen in het binnenland van 20 tot 24 graden. yandaag: Zon onder 20.16 uur. S Morgen: Zon op 4.57 uur. -nPe van Seoel heeft by elkaar 700 mensen aangehouden in verband Tf* ?"Seregeldheden die zich zater- N m ^-uidkoreaanse hoofdstad a V00rSedaan na het overlijden van de voornaamste tegenstander nren,Menh tR,"'e b« de Amende presidentsverkiezingen, Sjinicky. Later zijn 300 gearresteerden, voor namelijk vrouwen en kinderen weer vrijgelaten. Volgens de laatste be richten zijn bij de ongeregeldheden m Seoel vier mensen om het levin gekomen. Drie politiemannen en tien burgers werden ernstig gewond. 55 De bollenvelden sloegen deze zon dag wel het record wat de drukte be treft. De Keukenhof heeft 50.000 be zoekers moeten ontvangen, die van al le windstreken behalve het westen dan natuurlijk kwamen aanrollen. Belgen, Duitsers, Fransen en Ameri kanen verlustigden zich aan de kleu renweelde van narcis en hyacint. Over enkele dagen zullen de vroege tulpen daar hun pracht nog aan toevoegen. Niet minder dan 457 Duitse touringcars stonden rond de Keukenhof gepar keerd. En dan zwijgen we maar van de andere gemotoriseerde voertuigen, die de parkeerplaatsen vulden. Auto's zag men ©r bij duizenden. Ook met twee extra-treinen waren Duitsers naar de bollenvelden gevoerd. Zaterdag heeft men in de bollen streek het bloemencorso „Lentejuwe len" gezien, dat al twee keer moest worden uitgesteld, maar nu in alle opzichten tot zijn recht kwam. De stoet trok tussen Sassenheim en Hille- gom en hij bracht duizenden op de been. Naar bos en strand Aan het strand, in Zandvoort, Sche- veningen en elders, kon men gisteren over de hoofden lopen. Het zeewater was nog niet helemaal op temperatuur, maar de meesten lieten zich toch niet van een zij het soms wat onvolledig bad weerhouden. De eerste kinde ren liepen weer in de drukte kwijt en moesten door zorgzame politiemannen of andere hoeders van de onvoorzich tige mensheid bij hun ouders worden teruggebracht. Kortom het strandleven manifesteerde zich op de traditionele manier. In eigen streek mochten we ook niet klagen over de eer die aan de zomer gegeven werd. In de Efteling zag men 5000 bezoekers, onder wie een groot aantal buitenlanders. De bossen rond Breda en Bergen op Zoom wer den eveneens door duizenden bezocht en de beheerders van de openbare zwembaden zagen voor het eerst in het seizoen springplank en kikkerbad gefrequenteerd. Niet op de laatste plaats waren het natuurlijk de hotels, die van dit zo merse weekeinde geprofiteerd hebben. De winkeliers in Hulst mochten hun zaken deze zondag voor het eerst ge opend houden. Zij hadden het nu na tuurlijk extra druk. Bosbranden Overigens had het droge en warme weer ook zijn minder plezierige ge volgen. In de buurt van Lunteren en in zuidoost-Drente hebben gisteren nogal felle bos- en heidebranden ge woed, vermoedelijk veroorzaakt door het onbedachtzaam weggooien van si gaar of sigaret. Ei kan tegen deze on voorzichtigheid niet genoeg worden gewaarschuwd. Nederland-heeft nood gedwongen al teveel natuurschoon moeten prijsgeven, dan dat het zich kan veroorloven bos en hei nodeloos aan het vuur te offeren. Bij de race op het circuit van Flo- reffè, in de 500 cc klasse, is de be kende Engelse coureur Fergus Ander son dodelijk verongelukt. Tijdens een duel met zijn landge noot Bill Lom as slipte hij in een bocht, even nadat hij het ronderecord verbeterd had, en maakte een ver schrikkelijke val. Hij werd, zwaar gewond, naar het ziekenhuis te Na men gebracht, doch is tijdens het transport overleden. Midden-oosten De ministers van Buitenlandse Za ken van de VS, Frankrijk en Enge land hebben in Parijs besloten, voortaan overleg te plegen omtrent de wapenleveranties aan, Israël en de Arabische staten. Ook vroeger wer den deze leveranties door de drie landen gecoördineerd. Dag Hammarskjoeld, de secretaris generaal van de VN, is inmiddels in New York gearriveerd. Hij zei van oordeel te zijn, dat de regeringen in het midden-oosten thans ,,een vast omlijnd punt hebben, van waaruit zij verder kunnen gaan". Egypte en Jordanië hebben inmid dels een overeenkomst gesloten tot coördinatie van hun legers. Mr. A. A. M. Struycken, gouver neur van de Ned. Antillen, is zater dagmiddag weer naar zijn stand plaats vertrokken. Hij heeft in Den Haag besprekingen g voerd naar aan leiding van een meningsverschil, dat tussen hem en de Antilliaanse minis terraad was gerezen. Op een vraag van enkele journa listen antwoordde mr. Struycken, dat er geen enkele reden is om aan te nemen dat hij ontslag zal vragen vóór de beëindiging van zijn ambts termijn. Deze aangelegenheid is ove rigens bij het overleg in Den Haag in het geheel niet ter sprake ge weest. In Venetië zal op 29 en 30 mei een conferentie worden gehouden ter bespreking van de plannen voor Eu ropese samenwerking op het gebied van de atoomenergie. Dit zal. in be ginsel, de laatste conferentie zijn vóór de vergadering waarop een verdrag zal worden getekend. John Gilbert Graham is te Denver, in de Amerikaanse staat Colorado, door een jury ter dood veroordeeld wegens moord op zijn moeder. Door het leggen van een tijdbom in haar bagage zou hij de ramp veroorzaakt heb- ben, waardoor 44 mensen aan boord van een vliegtuig van de „United Airlines" om het leven zijn gekomen. Het toestel, dat op weg was van Denver naar Portland in Oregon, stortte een november j.l. elf minuten na zijn vertrek neer. Graham had ten gunste van zichzelf voor het vertrek van het vliegtuig een verzekering ter waarde van 37.500 dol lar op het leven van zijn moeder af gesloten. De jury beval de doodstraf aan, het geen volgens de wet van Colorado neerkwam op een doodvonnis. Graham zou inmiddels een verkla- (Advertentie) De Noordatlantische Raad heeft op voorstel van de Verenigde Staten een ministeriëel driemanschap benoemd, dat zal moeten onderzoeken hoe er tussen de landen van de Navo een nauwere samenwerking op politiek en zo mogelyk op economisch gebied tot stand ka*i worden gebracht. Het zal bestaan uit de ministers van Buiten landse Zaken van Canada, Italië en Noorwegen. Deze drie, Lester Pearson, Martino en Lange, zullen de hoofdsteden van alle verdraglanden bezoeken, om met de regeringen te overleggen hoe de samenwerking kan worden verinnigd. Tegen het einde van het jaar zal de Raad dan opnieuw bijeenkomen om de suggesties nader te bezien. Minister Beijen kwam met een voor stel, dat hechter overleg tussen de landen beoogde bij alle belangrijke stappen op economisch en politiek ge bied. Hierdoor kan worden voorko men dat de verdraglanden elkaar, vaak ongewild, in de wielen rijden. De ministers waren het erover eens, dat de militaire samenwerking niet mag verslappen, zolang de Duitse kwestie niet geregeld is en men niet over een deugdelyk ontwapenings akkoord beschikt. Minister Pineau heeft namens de Franse regering in stemming betuigd met de Amerikaan se en Britse visie, dat men eerst de Duitse eenheid moet herstellen, voor dat er definitief ontwapend kan wor den. Grotewohl heeft intussen de Saar- landse regering verrast met een brief, waarin gezegd wordt, dat Oost-Duits- tend geen enkele regeling van de Saarkwestie zal erkennen, omdat deze ^.onverenigbaar is met het bestaan van twee Duitse staten". Ook Adenauer neeft zo'n brief gekregen. Grotewohl v1 j Saargebied „gevolmach tigden^ uitwisselen, teneinde nauwer contact met de Saar te bevorderen. ON«€FERKTE GAtAWtlE O' H VffttMC HAZETFABRIEKEN IE ZEVEN BERG EU Na een Harde strijd in het Wembleystadion te Londen heeft Manchester City met een 3-1 overwinning tegen Birming ham beslag weten te leggen op de „Cup". Op de bovenste foto zien we de aanvoerder van de winnaars, Roy Paul, die op de schouders van zijn clubgenoten met een waar overwinnaars gezicht de pas verworven trofee hoog in de lucht steekt. Onder: een massale aanval van Bir mingham, die echter door de onnavolgbare doelman Traut- mann onschadelijk kon worden gemaakt. ring hebben getekend, waarin hij zich verzet tegen het plan van zijn advo caten om beroep aan te tekenen. „Ik aanvaard de uitspraak van de jury en ik wens dat het vonnis zo spoedig mo gelijk voltrokken zal worden." zo luidde de verklaring. In de staat Colorado, waar Graham terecht staat, wordt de doodstraf vol trokken in een gaskamer. 55 Met ingang van de zomerdienst regeling 1956, die op zondag 3 juni zal worden ingevoerd, zullen in alle treinen slechts twee klassen zijn: de eerste en de tweede klasse. De derde klasse komt dus over de hele lijn te vervallen. Niet onmiddellijk zullen op alle treinen de nieuwe bordjes kunnen worden aangebracht. In het algemeen zal men in het'begin slechts op de voormalige afdelingen tweede klasse bordjes zien verschijnen met de aan duiding „1". De bordjes derde klasse worden wel weggenomen. Door de elektrificatie van het baan vak EindhovenVenlo wordt het mo gelijk de elektrische treinen, die tot- nutoe slechts van Amsterdam tot Eindhoven reden, naar Venlo door te laten rijden, waardoor deze plaats een uurverbinding met Eindhoven krijgt. Uit Djakarta is zondag een K.L.M.-vliegtuig met het stoffe lijk overschot van Leon Jung schlaeger naar Nederland ve trokken. De plechtige uitvaartdienst van Jungschlaeger zal woensdag a.s. te 11.00 uur in de kerk van St. Servaas te Maastricht worden gehouden. De teraardebestelling zal geschieden op het katholieke kerkhof aan de Tonger- seweg te Maastricht.' Op nadrukkelijk verzoek der fami lie zal aan het graf niet worden ge sproken. Het stoffelijk overschot zal van dins dagmiddag af opgebaard zijn in „Cal- variënberg." Een dramatische foto, gemaakt door een amateur in Turijn, tijdens een dodelijke duikvlucht van da beken de Italiaanse zweefvlieger Guiseppe Zoccola, die zich oefende voor de komende Italiaanse zweefvliegkam- pioenschappen. Een ogenblik na het maken van de foto was het toestel neergestort op het betonnen ge bouw op de achtergrond. De vlieger werd dodelijk gewond uit de wrakstukken gehaald. 36 overlevenden van de Noorse tan ker „Erling Borthern" zijn zaterdag avond in Dover aan. wal gebracht. De „Erling Borthern" is zaterdag morgen in dichte mist in aanvaring gekomen met het Liberische schip „Santa Rosa", ongeveer acht mijl ten oosten van Portsmouth. Het Noorse schip, dat ruim 9000 ton meet, vloog direct in brand, doch bleef drijvende. Brandende olie vloei de over het Liberische schip, waar door zes zeelieden rware brandwon den opliepen. De eerste stuurman van de „Santa Rosa" sprong over boord en men neemt aan dat hij verdronken is. Het Liberische schip meldde geen schade en kon de reis voortzetten. Op de „Erling Borthern" is een scheeps jongen omgekomen. De 36 opvarenden die in sloepen ronddreven, werden door het Britse kustvaartuig „Har- brook" opgepikt en in Dover aan wal gebracht. De ontploffing- van een door een vliegtuig uit te werpen Amerikaanse waterstofbom, welke dinsdag a.s. zou geschieden, is i.v.m. ongunstige weersomstandigheden, voorlopig uit gesteld tot woensdag. Het is echter twijfelachtig of ook die datum zal kunnen wórden gehand haafd. De Amerikanen willen een herhaling van het voorgevallene in 1954 vermijden, toen door een water stofbomontploffing opgeworpen radio actieve deeltjes door de wind buiten de aangegeven gevaarszone werden meegevoerd. Uit Nederlands Nieuw-Guinea wordt bericht, dat op 30 april j.l. bewoners van het dorp Ajam, in het Asmat- gebied (residentie zuid-Nieuw-Gui- nea), een sneltocht hebben gehouden, waarbij 29 bezoekers uit het naburige dorp Jipaj werden vermoord. Het be stuur heeft maatregelen getroffen om eventuele represailles te voorkomen. Bekend is, dat de dorpen Ajam en Jipaj altijd met elkaar op gespannen voet hebben gestaan. Het Nederlands Elftal, dat op donderdag 10 mei (Hemel vaartsdag) in het Feijenoord Stadion tegen Ierland uit zal komen, is als volgt samengesteld: DOEL: de Munck (Fortuna '54). ACHTER: Wiersma (PSV) cn Odcnthal (SC Enschede). MIDDEN: Brooymans (Willem II). van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (SC WV, aanvoerder). VOOR: Appel (Fortuna '54), Bosselaar (Feijenoord), Koopal (SC VVV) Lenstra (SC Enschede) cn Moulijn (Feijenoord). RESERVES: Landman (Scheveningen-Holland Sport), Kerkum (Feijenoord), Notermans (Fortuna '54) en Timmermans (ADO). In vergelijking met het elftal, dat op zondag 8 april tegen België speelde, is het team op drie plaatsen gewijzigd. Kuys moest wegens een in huis opgelopen verwonding zijn plaats afstaan aan Odenthal. Noter mans is vervangen door Brooymans. Abe Lenstra, die in Deurne wegens een blessure niet van de partij kon zijn, zal dit maal weer de linksbin nenplaats bezetten.

de Stem | 1956 | | pagina 1