SCHOUWTONEEL - Zeeuws Portret J Franse boeren manifesteren Portretten De Bakker GARAGE CARL PETERS Goede verkeerskenners onder Axelse jeugd Ontdek CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI Zeeuwse kath. onderwijzers komen in Goes bijeen Met Pinksteren gratis wijn Wordt landbouw achter gesteld bij industrie 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 5 MEI 1956 11 Zangers Kom eens langs Afneembaar P Josefke Loerrakker P.Z.E.M.-directeur en wat hij beleefde achter het IJzeren Gordijn Er werden 157 diploma's uitgereikt I loogwaterslanden Fiets kwijt en een bon eadeau ïn elk huisgezin: Eerste onderwijzersdag buiten Z-Vlaanderen met de decoratieve J X jaloezieën Vraag gratis demonstratie Visser - Koole N .V. AXEL Ge\olgen van de strenge winter baseerd op de fabel van La Fontaine >s en de raaf" kwam deze spotprent in Tb ew York Times. Het is een ..gesprek \ssen de Moskouse vos en de Arabischi laf. En de vos put zich uit om de raaf nooi te laten zingen De ijskoude ontvangst van B. K. in Enge land wordt op deze spotprent van Poinier in The Detroit News wel bijzonder raak getypeerd. Het was bij de aankomst blijkbaar nog kouder dan in Siberië en de ijsschotsen van kritiek waren bijzonder dik. (Reproduktie in The New York Times) De communisten zitten met de moeilijk heid wat zij nu toch met al die helden beelden van Stalin in de landen achter het ijzeren gordijn moeten beginnen. Daarom heeft de cartoonist Marcus van The New York Times deze welgemeende raad gege ven: maak beelden met afneembare hoof den, dan kan men altijd uit de voeten. De goedmoedig lijkende B. K. (zij kregen in Engeland alras de spotnaam van „de Mos kouse tweeling") hebben warempel ook nog gedacht dat zij welkome gasten waren. Maar een onthutste Eden vertrouwt Miss Britain toe: „Ik heb alleen maar eens gezegd: kom bij gelegenheid eens langs." (The Washington Post, reproduktie in The New York Times). Op 1 augustus 1949 ver trouwde het bestuur der provinciale electriciteits- mij. de directie van dit be drijf toe aan ir. T. Michiel- sen, die destijds verbonden was aan de Hoogovens te IJmuiden. De nieuwe directeur viel, om het populair te zeggen, met de neus in de boter, want de plan nen voor de bou van de ene Centrale voor geheel Zeeland la gen kant en klaar ter tafel; voorbereid door zijn voorganger, de heer Slooves. Met één ding was de nieuwe directeur het echter niet eens, n.l. met de plaats waar men de grote, nieuwe licht- en kracht bron zou plaatsen. Het lag n.l. in de bedoeling om de Centrale te bouwen op het terrein van de oude centrale, maar ir. Michiel- sen zag veel meer voordeel en perspectief in een ander bouw terrein, waar men ongehinderd de vleugels kon uitslaan en de oude Centrale nog even achter de hand kon houden, bij wijze van stille reserve. De raad van bestuur heeft dit idee tenslotte overgenomen en we geloven niet dat zij daar ooit spijt van heeft gehad, want de ontwikkeling van het P.Z.E.M.- bedrijf gaat zo snel, dat de arm slag, welke het nieuwe terrein biedt een welkome zaak is. Ir. Michielsen is nog in de kracht van zijn leven en zal voor de groeiende P.Z.E.M. ongetwij feld nog veel kunnen doen. Hij werd 17 augustus 1906 te Arnhem waar zijn vader advocaat was, geboren, kreeg zijn school- en gymnastiekopleiding te Den Haag en studeerde aan de Delftse Ho geschool, waar hij in 1931 promo veerde. Zijn eerste functie kreeg de jon ge ingenieur bij de „Kema" in zijn geboorteplaats, welke onder neming een stichting is van de gezamenlijke elektrische bedrij ven in Nederland. Na korte tijd in het laboratorium te hebben gewerkt, werd ir. Michielsen be last met de voorlichting over het elektriciteitsverbruik, publiceerde veel en moest door veel studie zich steeds van het nieuwste op de hoogte houden. Hoe interes sant op zichzelf, bevredigde dit bureau-werk ir. Michielsen toch niet geheel waarom hij in 1938 solliciteerde naar de vacante be trekking van chef elektriciteits bedrijf bij de Hoogovens, Ir. Michielsen vertelde ons dat hij steeds twee wensen had ge- Jv \/lis>h rs>Icrtri had, n.l. bij een elektriciteitspro- JJrllCl HLldLI l ducerend bedrijf te komen of zich te kunnen inzetten bij een grote industrie. Doordat hij zijn benoeming kreeg bij de Hoogovens werd de tweede wens dus vervuld. Elf jaar lang heeft ir. Michiel sen bij de Hoogovens in zijn af deling hij had 250 man onder zich belangrijk werk kunnen doen. Hij werd zeer gewaar deerd door de directie, die toen bestond uit de energieke inge nieurs Kesler en Ingenhousz, waarvoor hij op zijn beurt, om hun kwaliteiten een groot respect had. In dit van ondernemings geest trillende bedrijf, zeer ver schillend van de rustige Kema. kreeg ir. Michielsen enorm veel praktische ervaring. Een van de voornaamste projecten, welke ir. Michielsen werden toevertrouwd was de inrichting van de grote platenwalzerij. Bijna klaar, werd die in 1943 door de Duitsers leeg gehaald en tot op de grondves ten afgebroken. De kostbare in stallaties verdwenen over de oost-grens, maar door kunstig opgezet recherche-werk wist de directie te achterhalen, waar men alles had gebracht en in 1946 werden de eigendommen in triomf te IJmuiden binnenge haald, In 1947 reeds kon de wal- zerij toen gaan draaien. Hoeveel voldoening de taak aan de Hoogovens gaf: toen in 1949 de functie van P.Z.E.M.-di- recteur vrij kwam, waagde ir. Michielsen de kans zijn eerste wens bevredigd te krijgen. Ook nu had hij sukses en uit vele kan didaten viel de keus op hem. Gemakkelijk heeft ir Michiel sen het bij de zich in haast stormachtig tempo ontwikkelen de P.Z.E.M. niet, maar het werk geeft hem volledig bevrediging en gesteund door een kundig da gelijks bestuur en een staf van geschoolde medewerkers, kan hij zijn omvangrijke taak volvoeren in een sympathieke en prettige sfeer. Hoe snel de groei der P.Z.E.M. gaat, wordt geillustreerd door het 'feit, dat de stroomafname gedurende 1955 weer toenam met 24 pet. en al kwam dit ten dele door de toevallige afname van stroom door een grote industrie: de normale toename is sterk en zal in 1957 wanneer de N.S. voor de Zeeuwse lijn klant worden 'n nieuwe stimulans krijgen. Het bij plaatsen van een derde turbine, waartoe besloten is binnen twee jaar na de opening van de nieu we Centrale, zegt trouwens ook iets en ir. Michielsen weet, dat deze derde krachtbron, zeker niet de laatste zal zijn in de P.Z.E.M.- centrale. (Advertentie) (Advertentie) Thans een ruime comfortabele wagen v.a. f. 6375.- Official D.K.W. Dealer Westkade 107 Telefoon K. 1158 - 361 «AS VAN GENT Imp. Hart Nibbrig Greeve N.V, Parkstraat 91 - Den Haag Als sluitstuk van de te Axel geor ganiseerde veilig verkeersactie vond de officiële uitreiking plaats van de jeugdverkeersdiploma's. In een zaal van de jeugdherberg vonden 166 leer lingen van de drie hoogste klassen der vier lagere scholen te Axel een plaatsje. De leiding van deze middag was in handen van de heer C. de Putter, wethouder van onderwijs te Axel. De ze feliciteerde de kinderen met het sukses en wekte hen op steeds paraat te zijn en een juist gebruik van het thans behaalde diploma te maken. Totaal hebben 166 kandidaten aan f •fxafflen deelgenomen. Bij het schriftelijk deel werd slechts één leerling afgewezen en bij het prak tische negen. Verleden jaar was dit aantal 25. Een alleszins behoorlijke vooruitgang; de heer de Putter sprak hierover dan ook zijn grote voldoe ning over uit. Hij dankte mede namens het ge meentebestuur allen die hadden mee gewerkt aan het welslagen van deze middag en kon tenslotte tot grote voldoening van de kinderen, een ver- keersfilmpje aankondigen. MET VLAG EN WIMPEL GESLAAGD Veertien kinderen hadden bewezen de verkeersregels grondig te kennen en deze wat veel voornamer is in de praktijk ook juist te kunnen toe passen. Zij hadden tijdens de exa mens geen enkele fout gemaakt en toen hun namen werden afgelezen kregen zij dan ook van hun mede scholieren een klaterend applaus. Het waren de leerlingen: Bob van Dob- Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zondag 6 mei, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 11.56 uur, te Terneuzen om 11.29 en 23.52 uur en te Vlissingen om 11.06 en 23.26 uur. Voor maandag zijn de hoogwaterstanden te Hans- weert om 0.12 en 12.53 uur, te Ter- neuzen om 12.21 uur en te Vlissingen om 11.57 uur. schutz, Frans Lion, Johan de Schep per, Rinus Haak, Cornelis Hamelink, Henk den Hamer, Jan Kotvis, Tannie Wolfert, L. Deij, Michiel 't Gilde, Adriaan P. Meijer, André Olijslager, Bastiaan W. Verhelst en A. de Pooter. Aan twee leerlingen kon een fiets- wimpel worden uitgereikt. Dit bete kent dat zij de drie laatste jaren met gunstig gevolg het examen hadden afgelegd, waarvoor dan ook deze on derscheiding. Het waren Adriaan P Meijer en Pieter A. de Feijter, beiden leerlingen van de O. L. Vr. school. De Bergse Kantonrechter vond het allemaal toch wel een beetje zielig.... De Bergse woonwagenbe woner H. moest bij hem op het matje komen, omdat hij op een kwade dag naliet zijn fiets af te sluiten. Het gevolg was ge weest, dat de man, toen hij uit een café terugkeerde, waar hij een paar nummertjes op de accordeon ten beste had gegeven, zijn fiets miste. Deze was gestolen. De woonwagenbewoner wist, niet beter te doen, datl de vermissing maar aan de politie aan te geven. Daar toonde men alle begrip voor mans situatie, maar men had hem wel een bonnetje gegeven. Men is immers verplicht zijn fiets af te sluiten. Drie gulden of één dag, zei mr. Goderie, die kennelijk met de woon wagenbewoner te doen had (Advertentie) Onder voorzitterschap van de heer J. Ch. Cornelis zullen op donderdag 17 mei a.s. de katholieke onderwijzers van Zeeland op de 24ste katholieke onderwijzersdag bijeenkomen. Een no vum is deze onderwyzersdag ten op zichte van de plaats van vergadering. Het is namelijk de eerste keer dat de bijeenkomst zal gehouden worden bui ten Zeeuwsch-Vlaanderen. Goes, de oude Ganzestad, zal de onderwijzers uit alle delen van de provincie, van Zierikzee tot Hulst en van Sluis tot Tholen, binnen zijn groe ne vesten bijeenzien in het Schutters hof. De dag zal begonnen worden met een H. Mis in de parochiekerk van Goes. De geestelijk adviseur van de afdeling Zeeland, pastoor M. H. Kui per te Yerseke. zal de H. Mis opdra gen. Hierna zal de voorzitter de ten toonstelling van leermiddelen openen. Door de aanmerkelijke meerdere ruimte voor de tentoonstelling van schoolartikelen, die het Schuttershof biedt is de expositie belangrijker ge worden dan ooit. Op het programma is dan voor de aanwezigen ook meer tijd gelaten om de tentoonstelling te bezoeken en rustig zaken te kunnen doen. Om 11.15 uur zal de voorzitter de 24ste onderwijzersdag openen, waar na rector B. J. de Bot, geestelijk ad viseur van het KOV, een lezing zal houden over ..De onderwijzer in het maatschappelijk leven". I Na afloop van het officiële pro gramma is er in de grote zaal van het Schuttershof nog een collegiaal samenzijn met muziek voor allen en een dansje voor de liefhebbers. opnieuw Uw woning Zie hoeveel Uw kamers winnen aan rustgevende, decoratieve schoonheid. Luxaflex aluminium jaloezieën „doen" het wonderlijk mooi in elke om geving en verzekeren de doelmatigste lichtregeling. Verkrijgbaar in 165 decoratieve kleurencombinaties. GeOI^ONHM MANDIIS*MK AC-10-NL Van allen, die mijn huisdeur frekwenteren; de kolporteurs, de leurders, de belastingparasiet, is hij de enige, die niemand kan ontberen, want o, als hij zou zeggen: „morgen kom ik niet", als hij, met andren solidair, het niet meer dee, zou staken en zou roepen: „bak je rotzooi zelf", hoe zouden wij gaan kwijnen van oneindige puree en bieten snippren bij de koffie van half elf. Hij heeft een bromfiets, leren jekker en een mand (de laatste lijkt organisch uit z'n heup te groeien), alsmede nog voor elke, hem verknochte klant een vriendlijk woord en koekjes; extra-goeie. Beseft hij wel, wanneer hij met deeg-witte handen zijn waren schenkt, zijn gouden brood en zo, dat daarom de Bastille werd bestormd en Frankrijk brandde? Het zal wel niet. Hij zegt zo lief „mooi weer, mevró". Zijn Kerstbrood geeft hem jaarlijks extra-zorg. ..Ik heb een prima wijnachtstolle, dame". Zijn eerlijkheid vult aan: 'k sta voor de goedheid borg, maar wijn zit er niet in; de naam is maar reclame Yck. (Van onze correspondent) De toeristen, die hun Pinksterdagen in Frankrijk willen doorbrengen, maken een mooie kans gratis wijn te kunnen drinken, want de boeren gaan nu eens ernstig demonstreren en voor het ongerief, dat hierdoor wordt ver oorzaakt verstopte wegen, meetingen op een verkeersweg, blokkage van de grote routes bieden ze de binnen- en buitenlandse slachtoffers dan wat glazen prima wijn aan. De ontevredenheid welke er In de landbouwerskrin gen heerst is al geruime tijd zeer groot en de jongste ontwikkeling heeft de Franse boeren allerminst gerust gesteld. Hoewel ze bejrip hebben voor de moeilijkheden van de regering, hetgeen onder meer In hun motie tot uitdrukking komt, achten ze het toch noodzakelijk eens danig de aandacht op zich te vestigen. De waarheid is inderdaad, dat de Franse boer het slachtoffer dreigt te worden, van de scheef getrokken ver houdingen. De regering wil onder alle omstandigheden een verdere stijging van de kosten van het levensonder houd voorkomen, waardoor ze ge noodzaakt is de prijs van de land- bouwprodukten te drukken. Dat hier toe de invoeren uit België, Nederland, Denemarken en andere landen wor den gehanteerd is een voor ons mis schien gelukkig feit, maar het ligt wel voor de hand, dat de Franse landbouwers er anders over denken. Zij beweren, overigens geheel en al juist, dat hun onkosten in belangrijke mate zijn gestegen en ze hun eigen produkten niet duurder kunnen ver kopen. Hun grieven, die wel zijn te begrijpen, bestonden al lang, maar thans heeft het besluit om hen vijf percent meer sociale lasten te doen betalen de maat doen overlopen. In de rue Scribe te Parijs waar de top pen van de landbouwersorganisaties vergaderden is thans het besluit van actie gevallen.... Bij het beoordelen van de toestand Een tijdje geleden werd in Frans Canada Hamlet opgevoerd. Na afloop hebben toen enige geestdriftige toeschouwers heel hard om „l'auteur, l'auteur" geroepen. In Kramers Nederlands Woordenboek slaat onder de I: labberdoedas, zie haberdoedas. En onder de h: haberdoedas, zie labberdoedas. Zo, dat is dan duidelijk. Iemand zei: als je vrouw om al je grapjes lacht ben je ofwel een ontzaglijk geestige man ofwel' heb je een zeer goede vrouw. In een groot Nederlands ochtendblad heeft eens deze miniatuur-filmrecensie gestaan: „Ons werd een zoon geboren. Ontoelaatbaar. Strookt niet met onze huwelijksopvattingen". En een bankdirecteur, op vakantie aan de Ri- vièra, schreef laatst op een prentbriefkaart aan zijn personeel: Ik hoop, dat jullie van mijn vakantie geniet. I)e beste formule om iemand te laten merken, dat hij gelijk heeft, maar dat u dat niet wilt toegeven, is: ja ja, daar zit wel iets in. Als u in gezelschap een mening verkon digt en geen sukses hebt, weet u, wat u dan moet doen? Dan moet U zeggen: „Dat heeft trouwens, zoals U weet, Confucius al be weerd." In 1803 heeft Napoleon aan Robert Fulton ge schreven: Uw uitvinding van een stoomboot is volkomen belachelijk. Dit zal nooit meer worden dan een stukje kinderspeelgoed. De mens, hoorde ik iemand zeggen is toch maar prachtig gebouwd. Neem de vingers eens; die passen toch maar precies op pianotoetsen en schrijfmachines. Op de vraag, of hij academisch gevormd was, heeft Chiel de Boer eens geantwoord: „Nee, ik ben normaal gebouwd." Toen iemand Edison kwam vertellen, dat de 2000ste poging om een gloeidraad te maken, mis lukt was, zei hy: mooi, dan zyn er in elk geval 2000 methoden, die we niet meer hoeven te proberen. Zei laatst een Franse dame: oud worden is niks erg. De meeste suiker zit op de bodem van het kopje. En Wim Sonneveld: ik kreeg van m'n dokter een recept. Het was zó onduidelijk, dat ik er twee keer voor niks mee naar de bioscoop geweest ben. Generaal Mae Arthur heeft zich in de oorlog eens laten fotograferen samen met Joe Brown Wat een eer, zei Joe na afloop. Deze foto antwoordde de generaal is voor m'n zoontje. Hij wou z'n vader zo graag eens naast een be roemdheid zien. In een gemengd gezelschap heeft Bertus Aafjes eens zijn Voetreis naar Rome voorgelezen. Na afloop drukte een heer de dichter de hand en zei: Wel wel, mijnheer Aafjes, dat was een hele tippel, hoor. Iemand zei mij: - als je voor 't eerst vliegt, heb je in het begin een gevoel, of je je maag thuisgelaten hebt en later ga je hopen, dat je dat werkelijk gedaan hebt. moet men wel degelijk met vier fac toren rekening houden. De strenge winter heeft funeste gevolgen gehad. Niet alleen in het zuiden, waar men in het geheel niet op een dergelijke vorst was voorbereid, doch ook in Bretagne en in andere streken van Frankrijk werden de aanplantingen geheel of gedeeltelijk vernietigd. Tien duizenden kleine boeren en tuinders kunnen deze strop niet verwerken en zullen jaren moeten tobben voor ze er weer enigszins bovenop zijn. De beloften van de regering inzake extra hulp zijn vaag en ontoereikend. De angst voor een Europese markt is de laatste maanden sterk toege nomen. Niet alleen de kleinere boe ren, maar ook de grote landbouwon dernemers, zij die met zes honderd en duizend hectaren grond werken, realiseren zich, dat ze niet tegen de buitenlandse concurrentie op kun nen en ze vrezen nochtans dat ze de grenzen niet altyd gesloten kunnen houden. Het prijsverschil tussen de vele Franse land- en tuinbouw- en veeteeltprodukten en die in de Bene- luxlanden, Italië, Noord-Afrika is der mate groot, dat vrije Invoer de on dergang van de Frrnse plattelands bevolking zou betekenen. EI EI Erg veel verkeerde wind vangt de import van Belgische en Nederlandse eieren, waardoor de Franse pluim veehouders zich benadeeld voelen. Een feit.is inderdaad, dat de produk- tie-kosten van de Benelux-eitjes veer tig percent lager zijn en de Franse pluimveehouders een veel betere eindprijs zouden bereiken als ook deze gekontingenteerde invoer op hield. Tienduizenden Franse landbouwers hebben hun betrekkelijke welvaart te danken aan hun wijnbergen. Maar de regering blijft ageren tegen de alco hol; de uitvoer wordt steeds moei lijker, de belastingen hoger en de kelders zitten meer dan stampvol. WREVEL De stemming in landbouwerskrin gen is wrevelig en bijna opstandig te noemen. Ze hebben geen voorde len genoten van de betrekkelijk gun stige conjunctuur. Neutrale waarne mers geloven dat er in de politieke gevoelens van de plattelandsbevol king een sterke verschuiving naar ui terst links plaats vindt. Mollet, die hen nu ook nog dreigt met nieuwe belastingen, zal een oplossing moeten vinden om erger te voorkomen. Als klap op de vuurpijl komt bij deze drie punten nog een vierde: het nieuwe vierjarenplan van het Com missariaat voor modernisering. Daar in wordt de nadruk gelegd op de in dustriële ontwikkeling en vooral de opmerking, dat uitgesproken land bouwgebieden geïndustrialiseerd zui den worden en landarbeiders naar de industrie zullen worden gezogen heeft de boeren halstarrig gemaakt. Ze be weren dat ze bij de industrie worden ten achter gesteld en geofferd wor den aan het verlangen om van Frank rijk een industriële natie te maken.

de Stem | 1956 | | pagina 9