Ons land rouwdeen herdacht I11 Yerseke worden oesters gedroogd en drie miljoen vermalen Britten ook uit Ceylon Economisch element in de NAVO krijgt gestalte Hoge Commissariaat thans veranderd in ambassade Amerikaanse atoomproef Indrukwekkende onthulling van Nationaal Monument Delta-plan Zilt zeebanket als De kwekers zijn tevreden over de gang van zaken kippevoer VOOR Ministerraad van NAVO vergadert Speciaal decreet Opperste Sow jet Bondsdag akkoord met dienstplichtwet Djakarta „In strijd met diplomatie Consulaten op res plaatsen Dodenherdenking op Grebbeberg Weinig verandering Ontwapening Een akkoord is uitgebleyen Dit kippevocr deviezenbron Nieuwe stunt /nr. Dirkzwager Secretaresse van Nuschke week uit r Gepleisterde graven 96e JAARGANG No. 22142 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt eike werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H A Bruna Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen C J v. Hootegem Mr. Dr A J J. M Mes, Mr H M L. de Rechter, L. J v. t Westende, P V M Ver- cauteren Abonn.prijs bij vooruitbet t 5.85 p. kwartaal, p. post t 6.55, p. week iuitsi. bij met postbestell.) t U.45 Incasso wordt berekend Losse numm 13 ct Postrek 278841. Voor God. Koningin en Vod er tand ZATERDAG 5 MEI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau v,,,,. de Zeeuwse landen: GuKS. Wests.ngel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bybureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no_35) De nieuwe (socialistische) rege ring: van Ceylon heeft de Britse auto riteiten doen weten, dat de Britse lucht- en vloot-bases op Ceylon op geheven moeten worden. Er zouden regelingen moeten wor den getroffen voor de ontruiming van Ceylon door vreemde troepen en voor zieningen voor personen die als ge volg van de ontruiming der bases zon der werk zouden kunnen komen. De regering van Ceylon heeft met het hoofd van de Britse vloot, graaf Mountbatten, over een en ander ge sproken. Mountbatten zou de autori teiten jn Londen, op de hoogte stel len. „Zoek troost hier Nederland", 7.0 declameerde vrijdagmiddag mevr. Charlotte Koehler, aan de voet van de 22 meter hoge zuil van het Nederlands nationale monument op de Dam te Amsterdam. Even tevoren had koningin Juliana op het platform het touw losge trokken, dat over de hrede trappen naar het monument was gelegd en waardoor het monument werd onthuld. Groots en treffend was deze onthulling. Treffend en groots was in alle steden de stilte, die 's avonds om aeht uur voor enkele minuten in acht werd genomen. Onze doden uit de tweede wereldoorlog ter ere. De stilte streek neer over stad en land. Het gebeier der klokken verstomde. Geen trein denderde zijn monotone gang over de rails. Stilte alom. Een stilte als op de wijde dodenakkers zelve, waar onze dierbaren rusten. Voor de tiende maal heeft Nederland zijn gevallenen herdacht, in noord en zuid, in oost en west. En in het hart van Nederland werden alle provincies verenigd. Want daar droegen 48 jongens en meisjes, vier uit ieder der elf provincies en vier uit Indonesië, op haartjes 12 urnen, waarin zich de aarde bevindt van de plaatsen, waar eens de mi trailleurs in angstig staccato huil dodelijke taal spraken. In deze stilte van vrijdag dacht men nog eenmaal aan die taal. Om te heseffen, dat uit de duisternis het licht der vrijheid geboren werd. BIJ HET bloedbad in Marrakesj, in Marokko, zijn in totaal 42 personen vermoord. Twintig gewonden zijn in ziekenhuizen opgenomen, zeer velen worden thuis verpleegd. EEN IN DEN HAAG gedetineerde woonwagenbewoner, die toestemming had gekregen om in het woonwagen kamp te Borne zijn vrouw te bezoe ken, was aan zijn twee begeleiders ontsnapt. Later op de dag werd hij aangehouden in de bossen in de om geving van Borne. DE Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, de heer G. Martino, brengt van 8 tot en met 10 mei een bezoek aan Nederland. DE achtjarige Marieke van Dijk, het .Nederlandse meisje, dat van Australië naar Stockholm reist, om daar aan een hersentumor te worden geopereerd, is gistermid dag van Schiphol naar Zweden vertrokken. De reis is o.m. 'mo gelijk gemaakt door de inwoners van Croydon, het Australische plaatsje, waar de familie van Dijk woont. IN DE eerste drie maanden van dit jaar heeft de netto-kolenproduktie van de Staatsmijnen tezamen 1.921.808 ton bedragen, dat is gemiddeld 24.959 ton per gewerkte dag. Het vo rig jaar waren deze cijfers resp. 1.917.438 ton en 25.394 ton. DE Apeldoornse kantonrechter heeft de landbouwer S. uit Eerbeek, die zich zelf ook voor de kantonrech ter „de koning der stropers' noemde, tot negen maanden veroor deeld. Op stropen is hij nog nooit betrapt, maar hij had munitie en vuurwapens in zijn bezit. UIT EEN fotohandel in de Javastraat te Amsterdam zijn vier fototoestellen met een gezamenlijke verkoopwaarde van 1992.gestolen. Het wordt weer vakantietijd.... DE westduitse Bondsraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een wets ontwerp, op basis waarvan het dra gen van ijzeren kruisen" en andere decoraties uit en van voor de tweede wereldoorlog zal zyn toegestaan. In die decoraties mogen zich echter geen hakenkruisen bevinden. DE bollenvelden staan in volle bloei. In de Betuwe en zuid-Limburg kan men genieten van de bloesempracht der bomen. BRITSE TROEPEN hebben bij het doorzoeken van twee dorpen op Cy prus een hoeveelheid wapens en ex plosieven in beslag genomen. DE Apeldoornse predikant S. van der B. is door de kantonrechter al daar veroordeeld tot twee maal 75 boete wegens het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunst. ENKELE Noorse vissersboten, die bij Grense Jakobselef, aan de grens tus sen Noorwegen en de Sovjet-Unie visten, zijn door een Russisch pa trouillevaartuig naar een Russische haven opgebracht. ,Wat is waardevoller dan het le ven Zij, die van ons heengingen hebben het ons geleerd. Het offer is het geheim, de grondwet van het le ven. Zonder offer geen vrucht." Aldus de kern van de gedachte, die jhr. dr. M. L. van Holthe tot Ech ten, voorzitter van de nationale mo numentencommissie ontwikkelde, tij dens de grote plechtigheid van het onthullen van het nationaal monument op de Dam. Koningin Juliana was hierbij aanwezig, samen met prins Bernhard en de prinsessen Irene, Margriet en Marijke. Toen de urnen met aarde hun definitieve plaats had den gekregen in de nissen van de bewaarplaats, weerklonk, als een troostende groet, de Last Post. Dat moment werd velen te machtig. Duizenden hoofden negen zich, in stil gebed. Nimmer van erts tot arend, was enig schepsel vrij onder de zon, noch de zon zelve, noch de gestern ten. Maar geest brak wet en stelde op de geslagen bres de mens", zo citeerde even later jhr. van Holthe de tekst van de dichter Roland Holst, die op de wand der urnen plaatsen is aangebracht. Minister Drees wees in een korte toe spraak op het grote goed, dat vrij heid is, en daarna aanvaardde bur gemeester d'Ailly namens de ge meente Amsterdam de zorg voor het monument. DE GREBBEBERG zien een herinnering. Evenzeer sprak ds. G. Toornvliet bij deze samen komst enkele troostrijke woorden. IN ANDERE PLAATSEN Rhenen en zijn Grebbeberg waren op deze dag al evenzeer een pel grimsoord als de Dam. De grote bronzen klok op het na tionaal legermonument, die als randschrift draagt ,,Ik spreek voor hem. die viel", liet gedurende vijf minuten zijn sonoor geluid over de ontluikende bossen van de berg weerklinken. Kransen werden o.m. gelegd door de vertegenwoordiger van de koningin en de prins en de minister van oor log. De koraal Blijf bij mij Heer", weerklonk. Toen ging de viag half stok en viel een doodse stilte, die be ëindigd werd door het cavalerie-sig- naal ,,Voorwaarts... EREBEGRAAFPLAATS OVERVEEN Elders in dit blad publiceren wij de belangrijkste passages uit het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het Delta plan. Tal van problemen, ons gewest betreffende, worden hierin aan de orde of de kaak gesteld. Het heerlijke mysterie van de ge boorte werd, tijdens een herdenkings bijeenkomst te Bloemendaal, die voorafging aan een stille tocht naar de erebegraafplaats in Overveen, door pater C. Tijnagel o.f.m. gesteld tegen over het mysterie van de dood, waar aan. anderen een onsterfelijke herin nering bewaren. Zo ook bewaren wij een onsterfelijke herinnering aan de moed van onze gevallenen. En voor hen, die geloven betekent het weer- Op alle plaatsen zijn onze doden eer biedig herdacht. En of dit nu was in Utrecht, waar de president van de Nederlandse Spoorwegen ir. F. Q. den Hollander, een krans legde aan de voet van het monument, dat werd opgericht ter nagedachtenis van de tijdens de bezetting gevallen spoor- mannen, of op Texel met zijn begraaf plaats van Russen, in Haarlem of Eindhoven en Maastricht, waar so bere herdenkingsdiensten werden ge houden, dan wel in kleine dorpen, zo als Opsterland, waar een gedenkplaat onthuld werd ter nagedachtenis aan de Gorredijkster Joden, alom maak ten deze gebeurtenissen diepe indruk. Nederland heeft waarlijk de waar de van de gebrachte offers beseft Zuiveringen De Opperste Sovjet heeft vrijdag, bij speciaal decreet, alle speciale be voegdheden ingetrokken, die bij het begin van de zuiveringen aan de Rus sische veiligheidsorganen waren toe gekend voor het onderzoeken van beschuldigingen van spionage en ter rorisme. In het decreet, dat was getekend door president Worosjilof, wordt ge zegd. dat het onderzoeken van zulke beschuldigingen in de toekomst zal moeten worden gedaan op basis van de wettelijke juridische standaarden. Het ..hort'' van Nederlandde Dam in de hoofdstad, tijdens de onthvl- lingsplechtigh eid van het nationaal monumeyit. Op deze opname zien we het Paleis, de Nieuwe Kerk, de Dam en het monument, vlak na de onthulling. Het is ,,en vogue", om militaire bondgenootschappen een economisch tintje te geven. Lord Istnay, de se cretaris - gen.craal van de NAVO, heeft verklaard, dat de samenwer king der NAVO-Ianden op niet-mili- tair gebied het voornaamste onder deel van de besprekingen zou uit maken in de vergadering van de NAVO-raad, die gisteren begon. Lord Ismay meende, dat economi sche samenwerking niet het militai re element in de NAVO mocht scha den. Frankrijk kwam met een voor stel om een nieuw, gespecialiseerd agentschap voor de econo lische ont wikkeling van de wereld in te stel len. Het zou moeten opereren in het kader van de Ver. Naties. Dit plan voorzien o.m. in een bureau voor de statistiek, een bank of een fonds een commercieel en een technisch or gaan. De westduitse Bondsdag interes seerde zich vooral voor de militaire kant van. de NAVO, zoals bleek uit De Nederlandse waarnemende Ho ge Commissaris in Djakarta, de heer H. Hagenaar, heeft de Secretaris- Generaal van het Indon.esische mini sterie van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, op de hoogte gesteld van het besluit van de Nederlandse rege ring de status van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta te wijzigen in die van een ambassade. De heer Hagenaar is be noemd tot tydelyk zaakgelastigde. Tegelijkertijd hebben de zes com missariaten van 't Koninkrijk der Nederlanden in Bandung, Semarang, Soerabaja, Makassar. Bandjermasin, en Medan de status gekregen van nor male consulaten. De woordvoerder van het Indone sische ministerie van Buitenlandse Zaken, Suwito Kusumowidagdo, heeft daarop tegenover journalisten ver klaard, dat de wijze, waarop Neder land de Indonesische regering op de hoogte had gesteld van het besluit de diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta te wijzigen ,,in strijd is met het diplomatieke gebruik". ,.De Nederlandse houding wekt de indruk, dat Nederland de Indonesische rege ring wil overdonderen door haar voor een voldongen feit te zetten. Neder land behoort te weten, dat het vesti gen van een ambassade of het wijzi gen van de status van het Hoge Com missariaat in een ambassade, moet worden voorafgegaan door besprekin gen", zo voegde hij hieraan toe. een debat dat gisteren werd gehou den. De eerste miliciens en vrijwil ligers zullen volgend jaar herfst on der de wapenen komen. De Bonds dag keurde namelijk de wet op de dienstplicht goed. De soc.-democraten stemden tegen. De westduitse „Eer ste Kamer" beval een verkorting van de tijd van eerste oefening tot twaalf maanden, aan. De regering meent, dat 18 maanden het minimum moet zijn„ De Bondsdag aanvaardt dit ook. BEWAPENINGSCONTROLE De ministerraad van de westeuro- pese unie kwam ook bijeen, en be sloot de bewapeningscontrole op de aangesloten landen uit te breiden tot het begin der wapenproduktie. Het bureau voor de bewapeningscontrole kan nu zijn taak in volle omvang uit voeren. Er zal nauwer contact zijn tussen ministerraad en WEU-parle- ment. De heer Fens heeft daarvoor geijverd. President Eisenhower heeft over de Amerikaanse buitenlandse hulp ge zegd, dat deze hoofdzakelijk moet worden gegeven op tweezijdige of ver» bondsbasis en niet als een groot scheepse VN-actie. John Foster Dulles heeft de Atlan tische raad vandaag verzocht een speciaal comité van ministers te be noemen dat met spoed alle leden- landen moet. raadplegen over de,toe komstige activiteit van de NAVO op niet-militair gebied. Ter nagedachtenis van alle militai ren van land- en luchtmacht, ge vallen tijdens de tweede wereld oorlog, is vrijdagochtend 4 mei op de militaire begraafplaats van de Grebbeberg de jaarlijkse centrale militaire herdenking gehouden. Deze foto geeft een overzicht van de herdenking. 0 0 1 Weersverwachting van het K.N. M.I, tot vanavond: Droog en over J het algemeen zonnig weer met f weinig wind. Aap de kust plaatse- 0 lijke mistbanken bij wind uit zee. 5 Dezelfde temperaturen of iets ho- J gere. t Er is geen overeenstemming met de Sowjet-Unie bereikt over de ontwapening. Dit wordt ge zegd in een verklaring, die de vier westelijke deelnemers aan de Londense ontwapeningscon ferentie Amerika, Frankrijk, Canada en Engeland vrijdag samen hebben uitgegeven. Men meent, dat een regeling nog steeds mogelijk is en de vier landen zullen daar hun best voor doen. Het westelijk standpunt berust op ontwapening in etappen, controle, een verbod van atoombomvoorraden, en inspectie. De Russische delegatie heeft nog geen verklaring uitgegeven. Zij heeft eerst een plan ingediend uitsluitend voor conventionele wapens, maar ver klaarde zich later bereid ook de kern wapens in het gesprek te betrekken. Zij wilde deze beide echter niet com bineren, zoals door het westen ge- eist wordt De drie miljoen oesters, die uit de consumptie zün genomen en in de putten van de firma Pols te Yerseke bijeengebracht waren, minderen dage lijks. Sinds de vorige week vrijdag worden ieder etmaal twee schepen met deze delicatesse voor verwende kelen volgeladen en vervoerd naar het be drijf van de fa. v. d. Endt-Louwerse. Daar wacht hun niet de gebruikelijke entourage van hagelwitte tafellakens, kristallen bokalen met champagne en frisse schijven citroen, maar een gloeiend gestookte oven, waarin ze worden gedroogd om dan in razende snelheid vermalen te worden tot grauw, onaan zienlijk grit, dat alleen nog gewaardeerd wordt door kippen en duiven. cierd uit een „potje", dat gevormd was uit een heffing van twintig pro- rent op de geëxporteerde oesters, wat ongeveer f 800.000 in het laadje bracht. Indien men, zo zei men ons, de aan gekochte oesters in de roulatie had gehouden, dan zouden zij overcom pleet gebleven zijn. Bovendien bevat ten de oesters een tarrage van veertig procent en bezitten zij over het alge meen niet voldoende groeikracht om als consumptie-artikel voor het vol gend jaar te dienen. GEWILD GOED Door elkaar worden per dag een kleine driehonderd duizend stuks van het zilte zee-banket verwerkt, zodat men eind volgende week met het kar wei, dat zoveel stof deed opjagen, ge reed is. Wij spraken met verschillende per sonen uit de Yersekse oesterwerelden stuk voor stuk juichte men dit nog nooit eerder toegepaste paardemiddel toe, omdat het voor alle kwekers, zo wel de groten als de kleinen en voor de laatsten speciaal een uit komst is. KWEKERS GEHOLPEN De ophoping van onverkoopbare oesters is vooral ontstaan door een paar buitengewone gunstige oester seizoenen. En als de natuur zegent gaat het hard! Omdat het bedrijfschap er na on derzoek van overtuigd was. dat de kleine kwekers wat de afzet betreft, niet aan hun trek waren gekomen, zijn er tegen tachtig procent van de normale prijs oesters van hen opge kocht en verzameld. Deze steun in het groot is gefinan- Van de heer v. d. Enöt vernamen we nog, dat het grit van deze oesters, dat een hoger voedingsgehalte bezit en uit betere schelpen bestaat dan het normale afval dat wordt verwerkt door hem, gewild goed is. Het wordt vooral afgenomen door België en vindt zelfs aftrek tot in Zwitserland, zodat het nog deviezen ook oplevert. Men had aanvankelijk er nog aan gedacht om de overtollige oesters te storten op het z.g. „munitie-kerkhof" in de Ooster-Schelde. bij Zierikzee, op een diepte van 60 meter, maar de nu gevolgde methode is economisch beter verantwoord. Het bedrijfschap waakt er tegen, dat de fonds-oesters aan de verouderde vernietiging onttrokken worden. Controleurs zien nauwlettend toe, dat de drie miljoen komen, waar ze ditmaal thuis horen, nl. in de grit- molens...! Mr. A. Dirkzwager, rechter te Rot terdam, die het Nederlanderschap van de Rotterdamse bisschop betwijfelde, heeft thans aan de Orde van Advoca ten een brief gezonden, waarin hij vraagt, of er geen disciplinaire maat regelen moeten worden genomen te gen de beide Arnhemse advocaten J. V. Nolet en R.W.J.A. Witte. Vorige week kwam, tijdens de krijgsraad te velde Oost, vast te staan, aldus mr. Dirkzwager, dat deze twee advocaten getuigen wa ren geweest bij een kerkelijk ,,doch niet met assistentie van een pries ter" (Red. KNP) gesloten huwelijk van een zekere sergeant B., die wettelijk met een andere vrouw was gehuwd. Mr. Dirkzwager werpt nu de vraag op. of er voor de Orde van Advocaten en de Raad van Toezicht in het ar rondissement Arnhem aanleiding be staat tuchtmaatregelen te treffen te gen de beide advocaten, daar zij in hun functie overspel hebben bevor derd. Een klein,e atoombom is vrydag op een atol van de Eniwetokgroep, in de Stille Oceaan, tot ontploffing ge bracht. Dit is de eerste proef van 'n nieuwe reeks Amerikaanse atoom- experimenten. Emma Edith Herrmann, secreta resse van de plaatsvervangende mi nister - president van oost-Duits- land en voorzitter van, de oostduitse CDU, Otto Nuschke, is vrijdag naar west-Berlijn gevlucht. Zij heeft bijna vijf jaar in het bu reau van Nuschke gewerkt. Zij zou gevreesd hebben voor maatregelen van de staatsveiligheidsdienst tegen haar. ~N Antwerpen bezit onder zijn ..bezienswaardigheden" een uit gestrekte wijk. waar een zeer bedenkelijke categorie van klei ne zelfstandigen zijn weinig verheffend bedrijf uitoefent. Woensdagnacht hebben de da mes en heren die in de bedoelde wijk wonen, voor het eerst echt gewerkt. Onder het devies ..Een gordijn ervoor" heeft een-groot aantal studenten zich. gewa pend met emmers witkalk en grote kwasten in de beruchte wijk gestort en de rozig-ver- lichte uitstalkasten van schaam teloosheid. eenvoudigweg dicht geschilderd. Er ontstond een rel van jewelste. Café-bazinnen, hun vensiondames en wat er 's nachts nog meer in de gribus huist, moesten met spons en zeemlap of met de glazenspuit aan de gang. om de boel te rei nigen. Slechts twee kalkers moesten de nobele strijd op geven, doordat zij in handen van de politie vielen. De stu denten wilden met hun origi nele actie niets meer zeggen dan: „Ruim die poel van ver derf op." De burgemeester van Antwerpen heeft echter gezegd, dat de beruchte huizen niet sto rend zijn voor de openbare orde. Om hem aan dit gezegde te herinnerenhebben de studen ten hem een stoffer en blik be zorgd met een briefje er bij: ..Hiermee kunt u de verdachte herbergen uit het stadscentrum opvegen." In de gemeenteraad is een interpellatie aangevraagd over de actie van de studenten.

de Stem | 1956 | | pagina 1