gtagblad Pekton TWEEDE KAMER stemt vrijwel unaniem in met Deltawet sen c%Luzen Heel wat wensen en vragen, maar SCHELPDIERCULTUUR TOCH TE REDDEN? De betekenis van de streekroman Padcen Bmine's Duivenkroniek DE DRAAIENDE SCHIJF OUDE GEN EVER VIERDE BLAD ZATERDAG 5 MEI 1956 Overleg met België mag niet teveel kostbare tijd verloren doen gaan' Tunnel onder de Westerschelde bepleit Tussenweg bepleit Hé!Kroestjevr Eigenaardig geval met Strawinsky en Kunstmaan tóch op tijd klaar? Vroeg gestorven Tot na toe voorposten gevechten «Als brengt ook de afsluiting van de zeegaten ter beveiliging van zuid-west-Nederland lal vkn bezwaren mee, toch is deze op lossing terecht verkozen boven verhoging van de bestaande Iwaterkeringen. Nu de keuze is gevallen op een afsluiting is het Deltaplan een nationale zaak geworden en het lijdt geen twijfel of het Nederlandse volk zal bereid zijn tot het dragen van offers, die de uitvoering van de gigantische werken zal vergen. Op deze gronden kan de Tweede Kamer in het voorlopig verslag op de Deltawet zich vrijwel algemeen mei de hoofdstrekking van het ontwerp herenigen. Slechts enkele leden waren niet overtuigd, dat de door de jregering gedane keuze de juiste is. Zij gaan er daarbij van uit, dat de regering zelf ervan is uitgegaan, dat de Nieuwe Waterweg en de Wester- Ischelde niet mogen worden afgesloten. Indien nu voor deze wateren een dijkverhoging afdoende bescherming kan bieden, waarom dan niet voor de rest van het Deltagebied, zo vragen deze leden zich af. Van andere zijde wordt hiertegen echter aangevoerd, dat deze redene ring geen rekening houdt niet de bij komende agrarische, waterstaatkundi ge en andere voordelen. De regering heeft ook niet gesteld, dat afsluiting de enige oplossing is, maar dat zij mei om veiligheids- en andere rede nen de beste is. Mede daarom is men ook van oor- geel, dat met de uitvoering van de Deltawerken de grootst mogelijke ipoed moet worden betracht. Men is er zich daarbij van bewust, dat het erband met andere Waterstaatkun- ige werken met name de inpol dering van het IJsselmeer en de daarvoor noodzakelijke verdeling van iet beperkte personeel en materieel >ns beperkingen oplegt. Met de groot te nadruk wordt echter verklaard, [dat overwegingen van financiële of andere aard, die tot een technisch biet noodzakelijke vertraging zouden leiden, voor dit project niet mogen gelden. Men informeerde daarom met belangstelling naar de grondslagen van de schatting der tijdsduur van 20 tot 25 jaar en of hier op geen enkele wijze een bekorting mogelijk is. OVERLEG MET BELGIë Het noodzakelijke overleg neemt in de besprekingen over het ontwerp een belangrijke plaats in. Vele leden erkennen, dat het onjuist zou zijn van de stelling uit te gaan, dat onze Belgische buren niets te maken heb ben met wat wij op eigen erf uitvoe ren. Zij waren er echter van over tuigd, dat wanneer het Deltaplan geen reëel ongunstige gevolgen zou heb ben voor de Belgische veiligheid of andere belangen, men daar onze po gingen om een herhaling van de fe- bruariramp te voorkomen, van harte zou steunen. Vele andere leden voe gen hier nog aan toe, dat zij zich niet kunnen voorstellen dat er voor België van dergelijke ongunstige ge volgen sprake zou kunnen zijn. Het overleg met België mag ech ter, zo meent men, geen kostbare tijd verloren doen gaan, niet alleen met het oog op de veiligheid maar ook in het belang van wesi- Brabant, dat reeds te lang met zijn voorgenomen waterstaatkundige verbeteringen heeft moeten wach ten, omdat nog steeds geen be slissing is genomen in de kwestie van het Moerdijkkanaal. Men blijkt nog niet zo overtuigd door het regeringsstandpunt, dat er voor de Nieuwe Waterweg geen an dere uitweg openstaat dan verhoging van de bestaande dijken. Vrijwel al gemeen dringt men er ap aan dat de mogelijkheid van de bouw van een stormstuw met de grootste aandacht wordt bestudeerd. Omdat een derge lijke stuw slechts bij extreem hoge waterstanden behoeft te worden ge sloten, ondervindt de scheepvaart be trekkelijk weinig hinder. Indien men zich slechts zou beperken tot ver hoging van de bestaande waterkerin gen, dan is het vrijwel onvermijdelijk, dat daarachter een tweede kering in de vorm van slaperdijken moet wer den aangelegd om de kom van Zuid- Holland werkelijk te beveiligen. Dit alles zou bij een storms «.uw niet nodig zijn. Grote spoed bij het onderzoek is daarom gewenst. In ieder geval zou het openblijven van Nieuwe Waterweg en Westerschelde een zwakke schakel betekenen in de veiligheidsketen. De belangrijke voordelen van het plan voor de waterhuishouding wor den algemeen erkend. Niet alleen Zuid-Holland en Zeeland, maar ook west-Brabant zou profiteren van het zoete water uit het Zeeuwse Meer". SCHEEPVAART EN VERKEER in het Haringvliet hoopt men echter de problemen de baas te kunnen blij ven. Bij deze conclusie kan ook de Kamer zich in grote lijnen aansluiten. De ontsluiting van de eilanden voor het wegverkeer acht men van groot belang. Men houdt er daarbij reke ning mee, dat de aanleg van de nieu we wegen, die op de dammen moeten aansluiten, grote bedragen zal ver gen. Ook zal naar het oordeel van tal van leden de aanleg van een tunnel onder de Nieuwe Waterweg noodza kelijk zijn. Dit zou misschien kunnen worden gecombineerd met de bouw van de reeds eerder bepleitte storm stuw. Anderen willen nog verder gaan en de noord-zuid-verbin- ding completeren met een tun nel onder de Westerschelde. Hetzij bij het verdronken land van Saeftinghe, hetzij tussen Vlissingen en Breskens. Dat het Deltaplan ros als bijkomend voordeel de ontsluiting zal geven van een groot recreatiegebied voor de overbevolKte randstad Holland, wordt deer allen toegejuicht. Bij de bespreking van de noodzake lijkheid en de volgorde in de bouw van de verschillende werken, ver trouwt men over het algemeen op de deskundigheid van de Deltacommissie. De voornaamste afwijkingen in de op vattingen van een aantal leden sprui ten voort uit hun bezorgdheid voor de gevolgen voor visserij en schelp dierencultuur. Men bepleit tenslotte nog een aan tal maatregelen, waardoor de ern stige nadelen, die de plannen mee brengen voor de havens van Dor drecht en Veere kunnen worden op gevangen. DE KOSTEN Men is zeer ingenomen met de eco nomische balans die de regering in de toelichting op het ontwerp hééft gegeven. Hierdoor is het mogelijk dat men de kosten, die op 2400 miljoen worden geraamd, kan afwegen tegen de uiteraard zeer globale waar dering van begrippen als ..agrarische voordelen van een. zoetwaterhuishou ding". Slechts vraagt men zich af of in het genoemde bedrag ook de vele bijkomstige werken zijn begrepen. Dat de afsluiting 685 miljoen voor deliger blijkt te zijn dan verhoging van de dijken noemt men zeer ver heugend. Voor een juiste financiering zal echter een sluitende regeling van de verhouding tussen de bijdragen van rijk, provincie en waterschappen onontbeerlijk zijn. Ook de scheepvaart op het traject AntwerpenRjjn ondergaat door het pian een grote verbetering. Doordat op de dan tot binnenwateren gewor den Zeeuwse stromen nauwelijks stro ming zal voorkomen, is het mogelijk de vaargeulen permanent in goede conditie te houden en zelfs belangrijk te verkorten. Een groot bezwaar daar entegen, dat de Deltacommissie heel wat hoofdbrekens heeft gekost is, dat in het zoete water makkelijk ijsvor- ming optreedt. Door een combinatie van ijshreken en spuien door de dam Tegenover de voordelen, waarbij ook nog moeten worden gerekend de verbetering van de verbinding van scheepvaart en wegverkeer en het openleggen van een uitgestrekt recreatie gebied, wordt in het voorlopig verslag inzake de Deltawet de grote schade gesteld die het Deltaplan aan visserij en schelpdiercultuur toebrengt. Vele leden zijn bereid zich neer te leggen bij dit gevolg van de onvermijdelijke beslissing dat tot afsluiting van de zeegaten moet worden overgegaan. Zij droiïgen er echter bij d» Rege ring op aan, om alles te doen ten gunste van een oplossing waardoor of deze bedrijven op een andere gun stige plaats in ons land kunnen wor den voortgezet of de sociale gevolgen van een gedwongen staking der werk zaamheden zo goed mogelijk worden opgevangen. Zij juichten het toe, dat Rijkswaterstaat de mogelijkheid van een overplaatsing ernstig onderzoekt. Van andere zijde gaat men nadër in op de reeds door de Regering zelf genoemde mogelijkheid om de Dam in de Oosterscheide zodanig te con strueren, dat zout water kan worden toegelaten en de oestercultuur dus behouden kan blijven. Terwijl in de Memorie van toelichting echter van deze oplossing wordt afgezien, en om dat het voordeel van een zoetwater reservoir in het zuidelijk'bekken ver loren gaat en omdat het aantal slui zen voor de scheepvaart met een wordt vermeerderd, zoeken deze le den naar de tussenweg. Daarbij moet het agrarische belang van zoet water worden afgewogen tegen het verlies van een nationaal en economisch voor ons land zo belangrijke cultuur. Het zoutwaterbekken zou men dan nog belangrijk kunnen beperken door i de uit veiligheidsoverwegingen niet noodzakelijke Volkerakdam te verleg gen naar de Keeten. Het bezwaar voor de scheepvaart meent men te kunnen ondervangen door het reeds lang gedempte Kreekrak tussen Zuid Beveland het vasteland weer te openen, waar door de Oosterscheide en daarmee de haven van Bergen op Zoom in open verbinding zou komen met de Westêr- Schelde. De verdere weg naar de Rijn zou dan kunnen lopen, hetzij door de Keetendam, hetzij door een kanaal langs de westgrens van Noord brabant. Deze mogelijkheid wordt echter door anderen verworpen, omdat zij voorop stellen, dat de Oosterscheide een zoetwaterbekken behoort te wor den. Daarnaast achten zij het onuitvoer baar, de Oosterscheide dam zodanig te perforeren, dat de voor de oester cultuur zo belangrijke getijbeweging ongewijzigd blijft. Volgens deze leden blijft slechts de eveneens door de Re gering geopperde mogelijkheid om een zoutwaterbekken te schapen tus sen Brouwershavense gat en Greve lingendam. Hoofdpunten *on het Deltaplan f~~"""1 Tot ttond gefcomen of in L.»..J uitvoering zijnde werken in het kader von het Deltaplan Boelganin en Kroestjev heb- J ben donderdag op een der plei nen van 'het Kremlin een groep Russische en buitenlandse toeris ten ontmoet en enige minuten ongedwongen met de bezoektrs gesproken. Een fotograaf uit München. Hans Hubmann, had de twee Sovjet-leiders gezien toen zij het plein overstaken. Hij wees de andere bezoekers hierop en be- gon te roepen om de aandacht J van B. en K. te trekken. Toen Boelganin en Kroestjev bleven j staan, liep Hubmann met zijn t fototoestel naar hen toe. Man- J nen van de veiligheidsdienst uril- t den hem tegenhouden, maar Kroestjev wenkte dat de toeris- ten nader konden komen. De Sovjet-leiders poseerden gewillig voor de fotograaf. Na enige minuten met de toeristen gepraat te hebben, stapten zij in hun auto en verlieten het Krem- lin. (Advertentie) LIET is met de reeds sinds het be gin van deze eeuw geëmigreer de Rus Igor Strawinsky een eigen aardig geval. Tot zijn 36ste jaar, in 1919, is hij uitermate progressief en oorspronkelijk. Na 1919 kruipt hij in de huid van anderen en maakt zegt hij hun wereld tot de zijne. De discofiel, die zich voor dit fenomeen interesseert en welke zou dat niet doen heeft alle kan sen tot vergelijking. Daartoe legge men de recente uitgaven: V Ox pL 8990 „L'Histoire du Soldat" naast Decca LxT 5098 .Oedipus Rex" en Philips AO 1139L .Pulcinella". Aan geen der drie zal de luisteraar zich bekocht voelen. De opnamen van alle drie zijn pri ma en het is doelloos medewerken den en dirigenten te gaan noemen. Ook dat is in orde. Waar het op aankomt, is wat men zoekt „L'His toire du Soldat" (1915) is de kei harde Strawinskyde man die eens het doel van de muziek definieerde als het markeren van de tijd. Er heerst een volslagen circussfeer in dit sprookje van de soldaat die zijn ziel aan de duivel verkoopt, een sfeer, die opgeroepen wordt door de schelle klankkleur van het klei ne orkest, bestaande uit klarinet, fagot, trombone, viool, bas en enig slagwerk. Onwezenlijk en hard als het circusleven. Pakkend en revolu tionair. Men hoort er de jazz, die toen in Europa nog niet bekend was al in aangekondigd. Drie prima declamators dragen het werk voor in een charmante en duidelijke En gelse vertaling. Degeen die zijn hart verpand heeft aan de oude muziek van Bach, Handel. Vivaldi, Pergolesi, allen lie den uit de eerste helft van de 18e eeuw. zette Philips „Pulcinella" op. Als hij nog eens goed wil horen, hoe mooi die oude muziek is, dan heeft hij hier een kans, waar een modern componist hele stukken van Pergolesi dan weer eens letterlijk overneemt en dan weer eens gron dig bewerkt. De muziek van dit ballet heeft een betoverende uit werking. Strawinsky zegt, dat het hem mogelijk is door het bestude ren van de werken van de oude meesters zich geheel in hun ge dachten- en gevoelswereld te ver plaatsen, hun wereld tot de zijne te maken. Men behoeft hem gelukkig niet te geloven, het is en blijft Strawinsky. wat hij brengt. Daarom heeft het geen zin te gaan twisten over de waarde van dergelijke „herschep ping". Feit lijkt, dat geen liefhebber van de oude muziek zich bij het horen van dit werk ergeren zal. Integendeel: geïntrigeerd zal hij an der werk van Strawinsky ter hand nemen en vrede krijgen met Decca's ..Oedipus Rex", waar Handel cn Vivaldi doorlopend om de hoek kij ken in deze oude sage. die als uit graniet gehouwen tekens in grote blokken wordt verder gebracht waarbij de dirigent Ansermet Strawinsky's profeet de massie ve strakheid van de componist met een grote bewogenheid infiltreert. Philips schijnt doende een reeks Strawinsky-opnamen te vervaardi gen, goeddeels o.l.v. de componist zelf (de genoemde Pulcinella is er een van). Het lijkt de moeite waard de serie met belangstelling te vol gen. BEZITSVORMING DOOR GEMEENSCHAPPELIJK BELEGGEN Waarom zoudt U de „uitkering Ineens" besteden voor consumptieve uitgaven indien U voor circa F. 160.— in Het bezit kunt komen van een belegging, welke U op verantwoorde wijze doet delen in de voorspoed net van net bedrijfsleven? Aan de N.V. Hollandsche Belegging en Beheer Maatschappij, (hierlangs uitknippen) Keizersgracht 706, AMSTERDAM-C. Hierbij verzoek ik U om toezending van gegevens over de mogelijkheid êm kleine bedragen in een groot gemeenschappelijk beleggingsfonds deel te nemen. Naam: Adres Woonplaats t De leider van de Amerikaanse dien sten die het afschieten van een kunst maan in de loop van het geofysische jaar 1957-'58 voorbereiden, John Ha gen, heeft verklaard, dat de eerste Amerikaanse kunstmaan tóch op de voorgenomen datum gereed zal zijn. De satelliet zal te Kaap Canaveral in Florida gelanceerd worden. De maart-april-aflevering van het tijdschrift „West-Vlaan deren" is gewijd aan de dichter Omer Karei de Laey en diena tijdgenoten. Zoals steeds is ook dit nummer, een uitgave van het Christelijk Vlaams Kunstenaars Verbond (Polenplein 5, Roese- lare), weer prachtig verzorgd en overvloedig geïllustreerd. Redacteur André Demedts heeft er goed aan gedaan de bijna vergeten dichter Omer Karei de Laey weer in de herinnering terug te roepen nu het op 18 september a.s. tachtig jaar ge leden zal zijn dat hij te Sint Jozefs Hooglede geboren werd. Tengevolge van een slepende kwaal werd hij, evenals Rodenbach, Perk, van Os- tayen, te vroeg uit het leven weg genomen. Pas 33 jaar oud stierf hij op 16 december 1909. Zijn vrienden Vliebergh en Persijn gaven zijn verzamelde werken uit, bestaande uit reeds verschenen teks ten, een uitvoerige biografie, een bloemlezing uit zijn brieven, benevens gedichten en dierensprookjes, die hij in handschrift had nagelaten. Terecht wijst Demedts er op, dat het een dankbare taak zou zijn een tesis te maken over de gelijkenissen, die be staan tussen de kunst van de Laey en het werk van andere Vlaamse schrijvers als Timmermans, Elsschot. Minne en van Ostayen. Er zou uit blijken, dat de Laey waard is hoger gewaardeerd te worden. WARDEN OOM Naast de Laey worden ook enkele tijdgenoten behandeld. Marcel Ver meulen vertelt interessante bijzonder heden over Edward Vermeulen, beter bekend als Warden Oom. Door be middeling van vader de Laey werd Edward gemeente-ontvanger cn op aanraden van de zoon Omer Karei zegde hij de dichtkunst vaarwel en wierp hij zich op het proza, waarmee een lange serie volksromans werd ingezet. Een andere tijdgenoot was René de Clercq, die door Ferdinand Vercknoc_ ke herdacht wordt. Het is niet alge meen bekend, dat de dichter van ,.De Gilde viert" in 1902 gepromoveerd is op een proefschrift over Guido Ge- zelle. Hoe belangrijk zijn proza en toneelwerk ook zijn mogen, de Clercq zal onvergetelijk blijven als de zanger van het hooggestemd huwelijksgeluk. Men denke slechts aan het populaire, ook op muziek gezette, Hemelhuis". Prof. dr. Frank Baur schrijft over Caesar Gezelle, bij wiens priesterwij ding oom Guido en vriend Scharpé aanwezig waren. Na de dood van zijn grote oom was het zijn noodlot, dat hij diens schaduw zou blijven, de wa ker over een grote naam. waarachter zijn eigen persoonlijkheid zou schuil gaan. MAURITS SABBE De stille gestalte van Maurits Sab- be, eveneens een tijdgenoot van de Laey, neemt Jan Schepens onder de loep. Deze vertelt van de student, die in 1896 te Gent promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte (afde ling Germaanse filologie) op een proefschrift over Jan Luyken. Daarna ging Sabbe verhalen over de kleine burgers van het 19e eeuwse Brugge (Advertentie) WENNEKER „OUDE PROEVER «7.70 „OUDE WENNEKER" f7.25 STIJN STREUVELS en tenslotte werd hij de belezen Plan- tijn-archivaris. Als vijfde in de rij volgt Roger Vanhaute, die herinneringen ophaalt aan zijn onkel, pastoor Delfien Van haute, die in noord-Nederland minder bekendheid verwierf. HEIMATLETTERKUNDE In aansluiting op de bijdragen over de Laey en zijn tijdgenoten geven enkele medewerkers een overzicht van de heimatletterkunde, die wel eens onderschat wordt. Zeer .tuist merkt Antoon Coolqn in zijn Edito- riaal op. dat de streekgebondenheid allerminst de schrijversverbeelding behoeft te begrenzen tot een te kleine wereld. Zij kan hem integendeel een onmisbare waardevolle bezielingsbron zijn, een houvast ook tot zijn stuk werkelijkheid, waaruit zijn gestalten worden geboren. Paul Hardy geeft een bondig over zicht van de regionalistische kunste naars in de vorige en deze eeu,w. In zijn eigen taal belicht prof. dr. Abel Coetzee het Afrikaanse heimat- proza. Dr. P. J. Meertens levert een voortreffelijk overzicht van de Neder landse streekroman, waarbij hij uit voerig stilstaat bij Herman de Man, Antoon Coolen en Theun de Vries. Frans Fromme uit Bremen overziet in het kort de platduitse letterkunde. STREUVELIANA Noemen we uit deze rijke aflevering nog wat Streuveliana bij een drie tal voortreffelijke foto's en een eer betoon aan de 75 jaar geworden bouw meester Huib Hoste. Dr. G. Louwagie vraagt bij een uitgelezen serie foto's aandacht voor de hoevebouw in de Noorderpolder en kanunnik Jozef Dochy voor het monument de Neckere te Moeskroen. Redactie-secretaris Fernand Bonneure prijst het werk van de schilder-beeldhouwer Roger Bonduel en dr. Joris Taels introdu- cecrt de Nobelprijswinnaar Halidor Kiljan Laxness, een naam, die tot het I Nederlandse taalgebied nog vrijwel niet is doorgedrongen. Personalia en kunstactualiteiten be sluiten deze wederom bijzonder ge- slaagde aflevering. De volgende zal i gewijd zijn aan Kunst en Opvoeding. W. van der VELDEN Wat er tot hiertoe allemaal is af gespeeld, valt nog onder de scher mutselingen die de voorposten plegen te leveren, alhoewel ze nu juist als gevolg van het koude weder en de buien, niet van de poes zijn. In den Bels is *t al enkele keren gebeurd dat ze niet op de aange vraagde uren konden gelost worden, zelfs niet op de aangevraagde dag De konvoyeurs hebben al moeilijke tijden beleefd, surtout de personen die de duiven eruit gegooid hebben op I Arras van 1 mei. Ze krijgen (in de jg! gazetten) muilperen en bolwassingen dat de vellen er af vliegen. In Holland heb ik alleen horen kla gen over een rampvlucht van Landen uit, die menig melker in oost-Brabant duivenboer-af maakte, voor de rest I loopt alles gesmeerd. De Bredase Bond vloog met 3062 duiven St. Ghislain en het was nie mand minder dan de Matchvlucht- kampioen '55, de gevreesde Jan Graumans, die als eerste over de meet bolde; hier is de uitslag: 1 Jan Graumans. 2 L. Valk, 3 H. Verster, 4 L Tops, 5 P. Struys, 6 J. Polling 7 fn a?ools. 8 Ant. Roks, 9 C. Aerts, 10 Adje van Nunen, met zijn goeie, de eerste die tot twee knaken vloog en ze thuisbracht ook 11 Adr. van Duu- ren, 12 M. B. Janssen, 13 J. Poppe- laars, 14 H. Cas, 15 Jac. van Ooster hout, 16 M. van Gils, 17 Gebr. Schuur- mans (24 mee), 18 C. Jaspers, 19 C. van de Corput, 20 Koos van Dongen, 21 C. Leliard, 22 Jan Hermus, 23 E. Buys, 24. Jos. Roks, 25 A. Vonk 26 W. Matthijssen, 27 A. Bliek, 28 C. 'van der Velde, 29 L. Remie, 30 P. Maas, 31 J. Dufornee, 32 Cobi van Gils (16 mee), 33 Sjef Heeren, 34 C. Achter- „frS» 35 J. Smeulders, 36 L. van de Westen, 37 A. Gommèrs, 38 J. A. Mens, 39 en 43 A. J. Roovers, 40 P. aÓ yTan,def Linden. 41 Adr. Wagtmans u ?t 5 Visser> 44 G. A. Kouters, 45 H. Nuyten (en Ko), 46 M. Lambrechts V Vr"?s' 48 J- de Wijs. 49 C. J. Remie, 50 C. Matthijssen. Fiets en serie van honderd worden gewonnen door de watervlugge Jan Graumans en zoon (vlak die indirect ook niet uit) met 1 en 58, ze hadden er trou wens maar vier mee. De serie van vijftig is voor C. Leliard. Vele grote kampioenen zijn nog niet in hun ele ment, te koud en geen staartwind, als u voelt wat ik bedoel. WEERHAAN KEERT Maar niet getreurd, morgen zondag zitten we met ons tractement op Noyon en volgens dat het schijnt, keert de weerheon het noorden de rug toe. Afstand 257 km, wat dus al reeds de moeite waard is, los te 7 uur. Schrijver dezes en zijn Belgische compagnon hadden drie en twintig eenjarige doffers mee op de Arras van 1 mei. De eerste vloog tien minu ten los vooruit, vervolgens duurde het een volle dag eer er op de kop af twintig thuis waren, de drie andere waren er donderdagavond nog niet. Vandenbroucke zat de ganse dag met de poepers, maar toen ik ver nam alsdat er twintig waren, heb ik hem kunnen troosten: van zoeken in brandsmoor en van dat overtrokken weder, leert een vogel die het klap pen van de zweep nog niet kent dik wijls meer dan van tien concoursen, waarbij de prijzen er binnen vijf mi nuten uit liggen. Op tal van hokken veroorzaakte die Arres trouwens een ruïne. Ik neem nu eerst een paar na gekomen berichten uit Vilvoorde. Geertruidenberg en omstreken: 1 M. Vissers, 2 F. Hanegraaf, 3 P. Broeders, 4 J. Riool, 5 A. Bax, 6 en 7 A. Wintermans, 8 Joh. Ribbens 9 A. van Kuyk, 10 L. van Diem, ll'C. Broeders, 12 J. Leemans, 13 J. Heij- mans, 14 J. van Erp, 15 F. Hanegraaf 16 C. Krooswijk, 17 A. de Vries, 18 Jac. van Biezen. 19 P. Leeggangers, 20 C. P. Hommel. Er vlogen 571 dui ven. Het harde voorwerp was voor J. Leemans met 12 en 25. Het Zuiden te Rijen (nooit van de vlugste met het inzenden van de uit slagen): 1 Van Opstal-van de Steen, 2 L. Hermans, 3 A. Luyten, 4 Gebr. van den Hout, 5 H. Jansen, 6 Jac. Biemans, 7 Th. Roovers, 8 G. van den Brand, 9 Th. Koot, 10 G. Bogdall enz. De heeft wie heeft is voor Van Op stal-Van de Steen; hebben is hebben en krijgen de kunst. ECHTE SNELVLIEGERS De ..Snelvliegers" te Oostburg heb ben ook weer geweldig hard gevlogen, ze zaten met hun tractement op Ar- o3!' o- 10 *2 17 enz- van Unen, t öimpelaer, 4 J. van Overbeeke, 6 en 8 R Jansen. 7 en 11 A. Risseeuw »r x enz- Nu ik toch in Kring West Zeeuwsch-Vlaanderen zit, geef ik U even de kampioenschappen (in de versie van mijn Biervlietse corres pondent) die thans eerst uit de bus gekomen zijn, wegens protesten enz. enz. Vitesse: 1 P. Buyze 874. Juist voor het vliegseizoen werden zijn duiven door een keurder van lik mijn vestje voor versleten verklaard. Nooit ofte nimmer hebben ze zo hard gevlogen Nu weer op Arras van 22 april met 6 mee: 1 3 4 5 en 40, lust U nog bier- worst 2 A. de Putter te Cadzand 693 p., 3 Staf de Wever te Schoondij Ti?' de, lafste speler van Zeeuwsch- Vlaanderen, 656 p.; 4 J. Deuninck te Zuidzande 588 p. 5 P. de Mey te Cad zand 491 p. Halve fond. hoe kan het anders: 1 Staf de Wever te Schoondijke, gaat ze dit jaar ook op da fond meegeven: 609 p., 2 A. Vasseur te Cadzand 431 p.. 3 J. van Driel te Groede 430 p., 4 W. Klaaysen te Breskens 412 p.. 5 A. de Putter te Cadzand (blomputter 411 p., enz. Fond en nu komt het: 1 de gevrees de Bram van Gijs te Groede 420 p., 2 Jac. Risseeuw te Breskens 418 p., 3 A. du Puy te Biervliet (zeer groot kampioen) 353 p., 4 J. Carels te Bres kens 346 p., 5 W. Klaaysen te Bres kens 331 p. ,,De Luchtbode" te Dinteloord zat op St. Ghislain, taai vluchtje doch normaal verloop: 1 Joh. Bierkens, 2 A. Timmermans, 3 en 7 Abr. Hart man, 4 J. Krebbekx-De Jong. 5 Piet Mangelaars, 6 Gebr. Bierkens, 8 Gebr. Van Poppel, 9 M. Iriks, 10 Spaar de Geus. De café sprint was voor Joh. Bierkens. Hierna zal een pintje twel gesmaakt hebben. Jan, het zal u trouwens gegund zijn. Woensdrecht vloog met 549 duiven St. Ghislain. wat indirect ook niet van de kat is: 1 A. Meesters. 2 P. Schenk, toe maar Piet, 3 L. Palinckx 4 P. van Tilburg. 5 Jan Prop, 6 P. Prop, 7 FProp. deze proppenschie ters gaan er ook nogal tegenaan han gen, 8 FSmits, 9 F. Mattheeuwissen 18 A. Huygens, goed gedaan Janus. C.C. Bergen op Zoom en omstre ken, St. Ghislain met 1742 duiven: 1 P. Nuyens. 2 W. Schonen, 3 J. Scho nen, 4 en 6 Gebr. Vriens, 5 M. Loose. 7 L. Groffen, 8 A. Verbiest, 9 C. van Eeketen, 10 A. Goris, 11 J. Vlegels, 12 C. Verhezen. 13 L. Denissen, 14 Gebr. Uitdewilligen. 15 P. van Til burg. 16 P. Hagenaars, 17 M. Stelwa gen, 18 A. Krooswijk, 19 W. van der Veeren. 20 Gebr. de Nijs enz. Hoe raar he'. ging kunt u hieruit afleiden, dat de series drie, gewonnen door resp. C. Govers, I. Stok, C. Gabriels, C. Verhezen en L. Petit na de prijzen vielen. Het kampioenschap van de C.C. wordt dit jaar vervlogen over niet minder dan zeventien, waarover vier halve en zes hele fondvluchten. Is dat niet een beetje zwaar voor een ge middelde inkorver, mannen Daar moet een kampioenschap toch in de eerste plaats op berekend zijn, is 't niet Affijn jongens, de tanden op mekaar en laat u niet ondersneeuwen. De V.B.P. te Bergen op Zoom zat met 1007 duiven op St. Ghislain en ook hier moest er stevig aan getrok ken worden: 1 C. Stoop, 2 Gebr. Teb- bens, 3 J. de Moor, 4 Jac. Adriaan- sen, 5 J. C. Nuyten, 6 F. Geers, 7 J. Weischot, 8 A. Nuyten, 9 J. van de Wouw. 10 J. Hoppenbrouwers; 11 J. Segers, 12 W. Leyten. 13 F. Geers, pakt hard, 14 J. Mentzii, staat er ook bekant altijd bij, 15 J. Weischot. 16 Adr. Lambregts, 17 A. Schuurbiers, 18 Gebr. Tebbens, 19 W. Groffen en 20 Flip Machielsen enz. En dan hebben we hier de Ge vleugelde Vrienden" te Chaam, de palm der overwinning is voor Jan An- sems. op banddikte gevolgd door twee kleppers van de grote kampioen H. Nikkessen: 1 J. Ansems, 2 en 3 H. Nikkessen. begint ze ook aardig uit te benen, 4 en 7 de grote kampioen Piet Verheijen, 5 Jos. van Engelen, 6 8 en 11 P. van Opstal, die dus ook bijzonder goed marcheert, met dat kouwe weer, 10 P. van Raak. Ant. Geers wint 12 en 13. Serie 2 is voor G. Paulussen, series 3 en 4 voor Jgn Ansems. HIER HEB IK EEN DUFKE Tot slot van de uitslagen etc. heb ik hier de C.C. Nieuw Ginneken. Ja, ja - zei Sooike van Gils - ze zetten me wel in de krant, maar hier heb ik een dufke, hetzelfde dat van Duffel eerst vloog en laat er daar nou eens een voor pakken J Ik peins dat het de grote forme heeft en dat de vrienden zullen moeten rap zijn, Niet voor 't een of 't ander, maar mijn 37-er zit ook om te barsten 't Was nog maar goed en wel tien uur geslagen of daar vielen twee dui ven, dat van de Sooi als een steen uit de lucht en die van Kooske er achter. Sooike slikte iets weg van emotie (vermoedelijk pruimpje tabak D. Br.) maar hij vergat toch niet het als de engelse weerlicht, het rircges- ke van de poot te doen en in de con- stateur te wringen. De goeie jaarling v-an Van Eil-De Weerd wint ditmaal de 8e prijs. 1 Sooike van Gils, 2 6 en 9 Jac. de Kort, met resp. zijn 37-er, een broer van de 8e prijs (cadeau gekregen op de Valkenburg^ en een pure Janssen van Arendonk, 4 A. Verhijen, 5 Rinus Dielemans. 7 Jan Martens 8 Van Eil- De Weerd. 10 A. Oomen,'ll A. Jan sen, 12 G. Aerts, 13 J. Koks en 15 A. de Jong. Morgen Noyon, de eerste serieuze vlucht van het seizoen. In de hoop van een heldere lucht en warm en droog weer. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINS

de Stem | 1956 | | pagina 13