Eiland in de branding tfrete ftreirUmm uon kleine memett Veel in gezwaai Een Kerstiaans incidentje In scholen kan veel schuilen de Goese raad Het geheime wonder ZIEKENBEZOEK RIPOLIN Verreweg de meest gerookte Amerikaan ORTH Bevel and se boom gaarden in bloei CYPRUS BEWOGEN HISTORIE slechts USPOkTitit KORTf -é 13 13 „Het is verboden" K.A.B. BOEKT DE 399.000STE Kerk- en armmeester Lichaam van Tilburgse knaap in sloot gevonden Studiedagen van de K.A.J. doe het zelf... Antwerpenaar kreeg fikse boete Met vrachtauto tegen boom gereden Winterwerk voor landarbeiders te Steenbergen Ir. Witte spreekt voor KVP B. o. Zoom Willem II en TSC spelen niet Lustrumcongres NKS Morgen weer Ronde van Boschkapelle Lang-gezochte formule thans gevonden Uitkijkpost op drie continenten Stratenloop te Halsteren Sport in Zierikzee Kruythof naar toernooi fantaisie classique Zeehengelen te Zeebrugge CIGARETTES Sinds tientallen (aren aan de spits! AANBESTEDINGEN MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 5 MEI 1956 Wanneer we schrijven dat er in de Goese raad veel gesproken en wei nig gezegd is, dan klinkt dit wat onvriendelijk, maar het is niettemin waar. Van notulen-vitterij bleven we dit maal bespaard, maar er was nu een andere ouverture waar niet minder muziek in zat, n.l. het vaststellen van de algemene politie-verordening die met haar 278 artikels, een wa renhuis op zich vormt. De heer Zuidema (A.R.) vitaal als altijd, ging daarin aan het winkelen en stelde o.m. «ast, dat in de ver ordening 160 maal ,,het is verboden" voorkwam, wat hem deed vrezen geen stap meer te kunnen verzetten zonder in een voetangel te geraken. Zijn medeleden namen het zware geval wat lichter op en wuifde de critiek van de senior weg. Sukses had hij alleen met zijn bedenking tegen de formulering van een arti kel. waarin gezegd werd dat het ver boden is met een schip te zwaaien anders dan in de zwaaihaven. Z.i. kan men alleen naar 'n schip zwaaien en niet mèt een schip. Tegen deze waarheid viel niet op te tornen, waar om men haastig 'n andere formule lering zocht. Inmiddels zwaaide de heer Zuide ma veel lof toe aan de raadscom missie, die het boekdeel had samen gesteld, welke lof onmiddellijk door de heer Vroome teruggezwaaid werd naar de ambtenaren op het secreta rie. Na deze hoffelijkheden zwenkte men af naar het voorstel om een subsidie te geven aan de Chr. Ora toriumvereniging voor de uitvoering van ,,Ein Deutsches Requiem" van Brahms. „MIS 'SELIJK GEVAL Ook de heer Haverhoek (Arb.) drong t.a.v. de Chr. Ulo-school aan op onderzoek naar andere mogelijk heden. Uit wat B. en W. ter verdediging aanvoerden bleek dat er in deze schoolhistorie meer schuilt dan een buitenstaander weet. Zowel de oude openbare school B. als de herv.school aan de Westwai staan op het punt afgekeurd te worden er, de betrokken inspecteurs weigeren toestemming om goed geld naar kwaad geld te laten gooien. De heer Zuidema zinspeelde er duidelijk op dat inspecteurs en consu lenten wel eens iets meer zeggen, waar de lommerd - in casu de rege ring geen geld op geeft, wat de heer Visscher vlam deed vatten. De heer Vroome wees nog op het feit, dat verlaging van de leerlin- genschaal ook in de lucht hangt en voorts merkte men wijs op. dat de nieuwe scholen voorlopig er nog niet staan. Toen streek de oppositie de vlag. HEMELSE WRAAK! De rondvraag leverde weer een kluifje op voor onze heer de Bat, wiens haren steil naar boven waren gerezen van het bericht, dat de kath. gymnastiekvereniging Kasporgo een internationaal sportfestijn heeft uit geschreven en dat B. en W. de bin nen- en buitenlandse gasten officieel zullen ontvangen. Zijn dreiging met hemelse wrake over zoveel ongerech tigheid, maakte evenwel minder in druk dan hij verwacht had en omdat er niets meer op zijn briefje stond, deed hij er verder het zwijgen toe. De heer Haverhoek, pleitte voor 'n vrije dag op 5 mei voor het gemeente- personeel wat B. en W. niet wense lijk vonden nu het rijkspersoneel ook moet werken. Uit een opmerking van de heer v. Diesen bleek, dat er thans wel klachten over de sportvelden bij B. en W. waren binnengekomen. De voorzitter zei, dat advies zal worden gevraagd van de stichting Sportbelangen en dat de raad er meer van zal horen. Tenslotte liet de burgemeester het fraaie wandbord zien dat het dank bare Kruiningen 's middags de ge meente had aangeboden. De heer Zuidema vond dat dit schone Delftse geschenk zeer zou af steken bij de lelijke raadszaal en misschien vreesde hij ook dat de tint van het bordje een te sterke stimu lans zal geven om alles ..blauw- blauw" te laten! De Katholieke Arbeidersbeweging heeft een ledental van 399.000 bereikt. Dit is donderdagavond meegedeeld door de landelijk propagandaleider van de KAB, de heer L. Beumer. Enige beduchtheid voor de conse quentie welke dit soort subsidiërin gen met zich kunnen brengen, wérd door enkelen geuit. De staatkundig gereformeerde heer de Bat snoof even met heel andere gevaren en met 'n grafstem dreunde hij een philippica af tegen de vermetelheid van dat „Deutsches" en tegen de nog grotere snoodheid van het „requiem" waar in hij een Roomse mis zag en 'n misstap tevens. De man keek toen i\et of hij iets raaks had gezegd, maar zowel de voorzitter als wetohu- der Roose gaven hem, zij het goed gecamoufleerd, te verstaan, dat het alleen maar misselijk was. Overigens zullen we het deze simpele ziel maar niet kwalijk nemen, zolang het rech ters geeft in Nederland, die op dit terrein nog krommer sprongen ma ken! De subsidie werd verleend nadat de heren Visscher (Arb.) en Vroome (K.V.P.) om richtlijnen hadden ge vraagd in deze, waarbij laatstge noemde aandrong eens te informeren bij de vereniging van Nederlandse gemeenten of anderen al iets in die geest doen. Het ingrijpende voorstel om zich in principe uit te spreken voor de bouw van drie nieuwe scholen, ter vervanging van bestaande, bracht de door ons reeds gepubliceerde bezwa ren der financiële commissie in het geding. De heer Zuidema uitte zijn be zorgdheid, dat die bouwplannen alle andere activiteiten van Goes zullen verlammen en was er niet van over tuigd dat er geen goedkopere oplos sing was te vinden. De bisschop yan Breda heeft be noemd tot kerkmeester de heren Chr. Daamen en Chr. Verschhuui;en, Rijs- bergen; L. de Bruijn, F. v. Hasselt en P. Jongstra. Roosendaal, St. Jan; H. v. Waes, R. de Badts en Ed. v. Opdurp, Schoondijke; J. v. Beek, Et- ten, H. Hart van Jezus; Cyr. Smet, Clinge en B. Laurijssen en A. v. d. Sanden te Hoeven. Voorts heeft de bisschop bevestigd de benoeming tot armmeester van de heren A. de Koning en F. Pellens, Rijsbergen; R. Snel en J. Bastiaan- sen, Roosendaal, St. Jan de Doper; E. Steyaert en G. Wijffels te Schoon dijke, Ph. v. Putte te Clinge en M. Moerings en J. Laurijssen-v. d. Eyn- den te Hoeven. Het bijna 3-jarig knaapje Johan v. Gestel uit de Twentestraat in Tilburg is op een tragische wijze om het leven gekomen. Het kindje werd reeds ge ruime tijd door zijn ouders vermist en ook de politie was ingeschakeld om het kind mee op te sporen. Men ging dreggen in de omgeving van de anilinefabriek van Franken-Donders in de kanovijver. Dit werk was echter tevergeefs. Tenslotte werd het li chaam van het jongetje gevonden in een sloot tussen het Wilhelminaka- naal en de anilinefabriek. Deze sloot wordt door de firma Franken-Donders gebruikt om het af valwater te lozen. De artsen konden slechts de dood constateren. Johan was het jongste kind van de familie van Gestel. De komende studiedagen van de ka- jottersbeweging in het bisdom Breda zullen ditmaal geheel zijn afgestemd op de internationale Romebedevaart, die in 1957 zal worden gehouden. In het St.-Gerardus-retraitehuis te Seppe worden de studiedagen gehouden van 22 tot en met 24 juni a.s. (Advertentie) EXPRESS Honderddertig gulden boete of zes en twintig dagen was de fikse boete die de Bergse Kantonrechter de Ant werpenaar M. oplegde. Nu had deze het er ook naar gemaakt. Met een veel te zwaar beladen personenauto was de Belg op een juni-avond van het vorige jaar, toen hij een vaart van tachtig kilometer had, links door de bocht van de Putseweg gegaan. Zig-zag-rijdend was de wagen een slordige honderd meter voorby de bocht tegen eei\ boom gereden, met het gevolg, dat verschillende inzit tenden (waaronder de chauffeur) ern stig gewond werden. Mr. Pullens trad gistermorgen als gemachtigde van de onfortuinlijke Belg op en deze moest toegeven, dat de situatie hier niet „normaal"' ge noemd kon worden. Dat de wagen te zwaar beladen geweest zou zijn, kon de raadsman niet met de Kanton rechter eens zijn. Waar zijn cliënt, die met enkele van zijn confraters in het ziekenhuis belandde voor zeer hoge kosten was geplaatst, pleitte mr. Pullens voor een mild vonnis. Mr. Goderie die van oordeel was, dat verdachte wel hoogst roekeloos had gereden, liet zich echter niet vermurwen. De Ambtenaar had 150.— of 30 dagen gevorderd. TEGENLIGGER FOUT? ^er£enaar J.H., die op een dag december, toen de straten spiegel- De eerste bloesem is eensklaps naar voren gekomen in de fruit boomgaarden op Zuid-Beveland Het zijn de vroege peren, pruimen en kersen, welke hun bloesempracht to nen. Het is nog niet druk, maar het begin is er en verwacht mag wor den dat dit weekend heel wat bloe sem te zien zal zijn, speciaal in de omgeving van Kapelle Biezelinge. De bloei is dit jaar laat. Zeker een week later dan in normale jaren. Omdat de bladontwikkeling is door gegaan wordt verwacht dat het blad ook spoedig zal doorkomen, zodat het wit van de bloesems niet lang -.al overheersen. Het laat zich aanzien dat rond de Hemelvaartsdag alle pruimen, kersen en peren op hun mooist zullen zijn. Voor de appels zover zijn duurt het nog een dag of tien. De ontwikkeling in de Beve- landse fruitboomgaarden is de laat ste dagen bijzonder snel gegaan na de lange periode waarin er geen ver andering kwam. Ook de bessen bloeien volop, maar hiervan is wei nig te zien. Deze hebben namelijk geen witte bloesem. glad waren, in de Zuivelstraat tegen een wasserij-auto was opgereden, kwam er met twee tientjes vanaf. De man voerde tot zijn verontschul diging aan. dat hij wel tegen de (stilstaande) wasserij-auto moest op rijden. omdat hij anders tegen een in volle vaart naderende tegenligger gebotst zou zijn. Die tegenligger, zo zeide hij, had niet door mogen ko men. 20.of 6 dagen kreeg de gara gehouder J.S., omdat hij op 15 fe bruari in de Lievevrouwestraat geen voorrang had verleend aan een brom fietser. Wanneer na het afdraaien der Westbrabantse suikerfabrieken hon derden landarbeiders zonder werk komen behoeven die van Steenber gen in elk geval niet te vrezen dat zij de wintermaanden met de han den over elkaar door zullen moeten brengen. Zoals bekend wordt op het ogen blik in de Kruislandse polders flink gewerkt aan het primaire plan van de verbetering der „Cruyslandspol- ders". Dit behelst de werken aan de grote waterleidingen- en lopen. Het secundaire plan. dat onder leiding van de N.V. Grontrfiij uitgevoerd gaat worden, beoogt de" werklozen uit. de streek op te vangen door werk aan de secundaire, dus kleine re leidingen. Deze goede voorziening voor de ko mende winter zal in handwerk uitge voerd worden. Het ligt in de bedoe ling subsidie van de Cultuur-techni sche Dienst aan te vragen voor de ze werkzaamheden. (Advertentie) Tijdens de grote propaganda-ver- gadering, welke de afdeling Bergen, op Zoom van de K.V.P. vrydag 1 juni organiseert, zal het woord ge voerd worden door ir. H. Witte, Mi nister van wederopbouw en Volkshuis vesting. Zaterdag 26 mei wordt te Bergen op Zoom onder auspiciën van de K. V.P. een bijeenkomst belegd, die bij- voor de derde maal een wielerwed zonder is bestemd voor eerst-stem- gerechtigden. Besloten is zaterdag 12 mei a.s. als daar prof. Romme spreekt geza menlijk naar Breda te gaan. In het voetbalprogram voor zondag zün nog enkele ingrijpende wijzigin gen aangebraeht. Zo zal Willem II, die in de hoofdklasse B oorspronke lijk zou aantreden tegen MVV, thuis kunnen blijven. MVV krijgt nu Feye- noord op bezoek. Bij de amateurs in afdeling C gaat TSC-Brabantia niet door en in afd. B amateurs werd de wedstrijd Arnhem se Bovs-Achilles uitgesteld. Hiervoor in de plaats komt Zwaagwesteinde- Achilles. Zaterdag 12 mei wordt in de aula van de r.-k. Universiteit te Nijmegen het lustrumeongres geopend, dat door de Nederlandse Katholieke Sport bond wordt gehouden. Het thema is „de plaats en de taak van de sport in onze maatschappij en de betekenis van de sport voor de vrijetijdsbesteding, mede in verband met de vijf-daagse werkweek". Deze actuele en interessante mate rie wordt besproken in inleidingen van dr. N. Perquin s.j., directeur van het mgr. Hoogveld Instituut en P. Rippe, adviseur van de directie van de staatsmijnen. Zondag organiseert het wielercomité te Boschkapelle voor de achtste maal de ronde van v. Boschkapelle. Er zul len morgen niet alleen nieuwelingen maar ook aspiranten aan de start ver schijnen. Eerst komen de nieuwelin gen aan bod voor een rit van 25 km. Daarna start een andere groep nieu welingen. eveneens voor een rit over 25 km. De tien best geplaatsten uit elke serie gaan over naar de finale- groep. Alvorens deze laatste en be slissende serie verreden wordt, mogen de aspiranten hun kunnen tonen. Onder de renners bevinden zich ver schillende prominenten zoals Rent meester en Verstraaten. Het parcours voert over de Bossestraat, Kerkstraat en Kerkhofpad, een kort en bochtig strijdperk. 24 juni wielerwedstrijd in Kwadendanune Op 24 juni wordt in Kwadendamme „Secret Magic" (spreek uit: „Siekret de poriën niet kan verstoppen, TVToHTiili-''^ in rlo mopkctorliilra vnndst fiiv-.„ Medzjik") is de meesterlijke vondst van de OUTDOOR GIRL-fabrieken. die zich ten doel hebben gesteld, be tere kosmetika te leveren tegen la gere prijzen. Een „Secret Magic" cream powder compact 'kost slechts f 2.45. Probeer nog vandaag deze fijne huid fijner en een droge huid zachter en soepeler maakt. „Secret Magic": Uw eigen schoonheidsge heim. De cream powder compact van OUTDOOR GIRL, die zuinig en voor delig is, niet stuift of korrelt en in alle gangbare compact-dozen past! Op hun reis naar de Aziatische stranden rollen de golven van de Middellandse Zee langs de rotsige kusten van een klein eiland. Voor hun vertrek naar het oosten heffen zij hier als een laatste groet aan de westelijke landen hun schuimende koppen naar de stralende hemelDit afscheid geldt Cyprus, het kleine eiland in de branding van het wereldnieuws. Anders zoals elders naarstig bezig met de dingen van het dagelijkse levenis het nu de strijd om de vrijheid tegen de Brittendie de aandacht der be volking opvraagt. Een vuurgevecht, een bomaan slag, een razzia felle onderbrekingen in de altijd zo rustige en zon-overgoten dagen der Cyprioten. Maar geen der partijen geeft kamp. De Engelsen niet, en zeker niet nu de heksenketel van het nabije oosten zulke alarmerende pruttel geluiden laat ho ren, maar evenmin de Cyperse bevolkingdie vindt dat er eindelijk spijkers met koppen dienen te ivor- den geslagen. De profetische woorden van de strijd bare bisschop Makarios klinken hun nog in de oren: Dreiginggevangenis, noch ballingschap zal ons kunnen ontmoedigen. Een volk kan nooit blijvend worden geknecht. De tijd is onze bondgenootEn de wereld kijkt toe. Niet groter dan het zuidelijk deel van Nederland, en met een bevol- king, die aanzienlijk kleiner is dan die van Rotterdam, heeft het eiland 2 in de geschiedenis der mensheid naar verhouding een zeer grote rol gespeeld. Elke stap, die men zet op de stoffige wegen, die het eiland doorkruisen, brengt een contact J met het mysterieuze verleden 2 van onze beschaving. De onder- zoekers hebben er bij hun opgravin- gen de resten gevonden van een neolitische cultuur, die ongeveer 4000 jaar voor het begin van onze jaartelling op Cyprus moet hebben gebloeid. Van die tijd af kan men de levensloop van het eiland op de voet nagaan. Er zijn sporen van Mykeense kolonies (1500 v. Chr.), van Assyrische nederzettingen, daar gesticht toen het rijk van Tiglatpileser en Sargon zijn grootste expansie bereikte. Rond 600 moet er een Egyptische bezetting geweest zijn, en na daarna onder Perzisch bewind te hebben gestaan, werd het eiland ingevoegd in de grote schepping van Alexander de Grote, het Helle- nishtische imperium. Geduldig zag het eiland de Ro meinen komen en gaan, de Muzelmannen, de Byzan tijnen, de KruisriddersDe grote koloniserende machten strekten hun grijpgrage handen naar Cyprus uit. Na in het bezit te zijn geweest der Genuezen werd het een belangrijk steunpunt in het handelsnet van de ..Sinjoren van het goud der christenheid", de Venetia- nen, die op hun beurt weer werden verdreven door de Turken in 1570. In 1878 wist Engeland er de hand op te leggen, zodat Cyprus een deel werd van het ..British Empire". In 1914 werd het eiland door Enge land geannexeerd en in 1925 ontving het de status van kroonkolonie. Een enkele blik op de kaart is voldoende om de grote belangstelling, die de wereldmachten voor Cyprus koesteren, te verklaren. Vanuit strategisch oogpunt is de ligging van het eiland ideaal. Wie Cyprus in zijn macht had, was (en is) de meester van het midden-oosten. Economische zijn de landen aan de oostelijke kusten der oude wereldzee het meest trefbaar vanuit Cyprus, van waaruit men immers de gehele handel van de Levant onder controle heeft. De oude karavaanwegen eindigden in de Levantse havensteden en de westerse schepen zorgden verder voor het vervoer van de koopwaar vanuit deze knoop punten van oost en west. Een moderner de pijp leidingen voor de olie, die in de binnenlanden gewon- nen wordt monden uit aan de kust van de Middel landse Zee, vanwaar tankschepen dit hartebloed der moderne maatschappij verder transporteren. Hoe be langrijk dit gegeven is blijkt wel, als men bedenkt, Jat west-Europa zijn olie voor 75% betrekt vanuit het midden-oosten. Wanneer een of andere macht er in slagen zou deze oliestroom stop te zetten, dan wa ren de gevolgen voor west-Europa op economisch en strategisch terrein ongetwijfeld van zo rampzalige aard, dat een eventuele aanvaller zonder veel moeite west-Europa onder de voet zou lopen. Natuurlijk zou in dit geval olie kunnen worden be trokken van elders, uit Iran en Zuid-Amerika bijvoor beeld. Afgezien echter van het feit, dat dit van west- Europa financieel wellicht te grote offers zou vergen, blijft nog de vraag, of de V.S. deze verzwakking van hun eigen reservoirs zou dulden. Voor een niet gering gedeelte schuilt hier ook de reden, waarom het westen zulk een grote betekenis hecht aan de handhaving van de rust in het midden-oosten. Mocht de bom, die daar reeds zoli ng op springen staat, ook werkelijk barsten, dan zal het westen zonder twijfel ingrijpen. Ook de Sovjet-Unie zal zijn partij willen spelen, en de katastrofe van een derde wereldoorlog is een feit ge- worden. Uit het bovenstaande blijkt onmid- dellijk de vitale betekenis van het J eiland Cyprus voor alle koloniseren- 2 de machten, en in het bijzonder 2 ovor het westen. Cyprus is in de 2 westelijke verdedigingslinie een ab- soluut onmisbare schakel, en mis- schien ook het meest kwetsbare 2 punt. Een bijzondere concentratie 2 van krachten is hier dan ook drin- 2 gend gewenst. „Wij zijn Grieken" De Cyprioten wensen de vrijheid om zich aan te sluiten bij Griekenland, dat zij ais hun vaderland beschouwen. Op het eerste gezicht een misschien grillige eis. Wat heeft Cyprus immers te maken met Griekenland? Het Cyperse verlangen is niet nieuw. Er is meer krakeel om geweest. De Britten hebben dit meer en niet altijd met lieve woordjes af gewimpeld. Historisch lijkt deze wens onhoudbaar. De Cyprioten zouden met evenveel recht aansluiting kunnen vragen bij Genua of Venetië. Ethnologisch staan de zaken echter anders. De Cyprioten schijnen inderdaad Grieken te zijn, getuige hun taal, zeden, gedachtenwereld. Op grond van het nationaliteitsbe ginsel kan men de Cyperse eisen niet minder dan rechtmatig noemen. Engeland heeft echter Sir John Harding gestuurd, een keihard gouverneur. En soldaten. Blijkbaar moet Cyprus dus voor het Britse Rijk bewaard blijven. De wetenschappelijke gronden, waarop de Cyprioten hun eisen funderen, kunnen de Britten weliswaar niet naar het rijk der fabels verwijzen, en zij rechtvaar digen hun optreden dan ook met de bewering, dat het belang van het westen zwaarder weegt dan de Cyperse wensen. Men kan zich echter afvragen of deze Britse logica niet erg sofistisch riekt. Is het belang van het westen alleen gediend wanneer Cyprus binnen het Empire blijft? Waarom kan een Cyprus, dat aangesloten is bij Griekenland, zijn functie binnen het kader der westelijke defensie niet even goed ver vullen? Misschien zelfs beter, want een medewer kende, goedgezinde bevolking is toch ook wat waard. Op Cyprus zouden dan wel westelijke bases gevestigd moeten blijven. Ongetwijfeld hebben de problemen om het eiland van Aphrodite veel haken en ogen. C. B. nieuwe uitvinding, die een volslagen Vraag nog vandaag een vulling Se- revolutie betekent in de make-up! Secret Magic": is een idegle basis- cret Magie": en zie zelf hoeveel'be ter Uw huid er uit zal zien. Import crème, gecombineerd met poeder, die 1 C.F.G., Bierkade, Den Haag 120-oo strijd voor nieuwelingen verreden over een afstand van 75 km, terwijl ditmaal ook de aspiranten aan bod komen voor een afstand van 25 km. Het Wielercomité „De Sportvrien den", dat voorheen de organisatie ter hand nam, heeft zich thans verzekerd van de medewerking der ren- en toer club „Theo Middelkamp". Gezien de suksesVolle samenwerking tijdens de in de afgelopen winter gehouden cycle-cross lag dit voor de hand. De gehele technische organisatie blijft in handen van „De Sportvrienden". Het bestuur van de Bergen op Zooms - Halsterse sportvereniging ,,01ympia '47" is van plan op 13 mei een internationale stratenloop over 20 km. te organiseren. Ter bestrijding van de belangrijke kosten, welke de organisatie van een dergelijke wedstrijd met zich brengt, heeft het bestuur verzocht uit de op brengst van de hiervoor te heffen ver makelijkheidsbelasting een zo hoog mogelijk subsidie te verlenen. Tussen Zierikzee en haar „tweeling zuster" Saint-Hilaire-du-Harcouet zul len tijdens de Pinksterdagen verschil lende sportwedstrijden worden ge speeld onder het beschermheerschap van de Franse ambassadeur in Neder land. Na de officiële ontvangst ten stad- huize op zaterdag 19 mei wordt 's middags om 3 uur op het sportpark een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het elftal uit Saint-Hilaire en een elf tal van MEVO. Om 8 uur vindt in Hotel Concordia een samentreffen plaats van de zes beste tafeltennissers uit Zierikzee en Saint-Hilaire. Op maandag 20 mei zal de burge meester van Zierikzee om half drie de aftrap verrichten voor de voetbalwed strijd tussen Saint-Hilaire en een elftal samengesteld uit spelers van „Zierikzee". In het toernooi om het Euro pees kampioenschap fantaisie classique, dat van 26 t'm 29 mei te Madrid wordt gehouden, zal Piet Kruythof uit Barendrecht Nederland vertegenwoordigen. Door de hengelvereniging „De oostkustvissers" te Heist aan Zee, zal zondag een grote hengelwedstrijd gehouden worden op de bekende Mole te Zeebrugge. Aan deze wedstrijd zal door 600 hengelaars van verschillen de nationaliteiten worden deelgeno men. Ook van Zeeuwse zijde zijn ver schillende inschrijvingen binnengeko men. (Advertentie) (Van onze onderwijsmedewerker) Ik heb V geruime tijd geen belevenissen van mijn vriend Cijffers kunnen overbrieven. Er waren' namelijk geen belevenissen. Althans niet van schoolse aard. Helaas wel andere. Cijffers was ziek. Niet bar ernstig. Maar toch voldoende, om een behoorlijk aantal weken on der de wol te worden gestopt. Geen grapje als juist de lente zich gaat aankondigen. Op school gaf het ook trubbeL Er kon geen plaatsvervanger bemachtigd worden en dus moest Verduin gaan pendelen tussen de vijfde en de zesde klas. Halve weken schoolhalve weken wanhopige moeders. Maar de schoolzaken vonden toch doorgang. de werkelijkheid voorop stond. Zozeer zelfs, dat Ria niet eens kans kreeg, om door het deurgat te komen. Maar toen het kordate ding eenmaal de kans schoon zag, om zich binnen te dringen, nam zij ook resoluut de leiding. Zij stapte op Cijffers' bed toe, gaf een hand en zette een mandje fruit op het nachtkastje. „Veel groeten van de hele klas en we hebben hier allemaal aan meebe taald Op het kaartje tussen de sinaasappels stond alleen het eerste stuk van deze begroeting vermeld. Intussen was ook Henk van de eerste onwennigheid bekomen. Hij stak Cijffers een goed-gewassen hand toe en zei: „En ook nog de groeten van moeder. Dat moest ik er bij zeggen". Daarmee was het woord aan Cijffers. Hij voelde wel, dat het voor de kinderen een vreemd schouwspel opleverde: het gezag, gehuld in pyjama, opzittend in bed. Hij herinnerde zich nog uit eigen schooljaren de ontsteltenis, toen hij voor het eerst getuige was, hoe een onderwijzer r» j I O wj vv.ll V111UV.1 VV 1JZ.V.1 Zioaai ook L-ijfters, zoals zovelen vóór hem, de een zekere deur doorging. Het leek immers alle- ietwat pijnlijke ontdekking deed, dat hij wel de gelijk misbaar was. Des te vreugdevoller was daardoor echter ook 't moment, toen de echtelijke verpleegster het bezoek kwam aankondigen van een deputatie uit de zesde klas. Gestommel op ae trap. Daar waren ze. Henk van Balen en Ria Schouten. Ik schrijf de naam van Henk voorop, tegen de beleefdheids- regel in, Maar mijn excuus is, dat Henk ook in maal te gewoon-menselijk voor gezagsdragers. Deze kinderen kwamen stellig wel eens op zon dagmorgen hun vader wekken. Maar het hoofd der school-in-pyjama was toch nog een zeer raar gezicht. Het was Ria, die met typisch vrouwe lijke tact de pauze overbrugde: „Hoe gaat het nu met U, meneer?" Weer zon gezonde vraag. Want als je aan leerlingen over je eigen kwalen moet vertellen, dan doe je dat allicht niet te zwaar wichtig. En je begint er jezelf nog beter van te voelen ook. Maar natuurlijk moesten ook de jongelui van school vertellen. En het was grappig, om nu eens te horen, hoe de klas op allerlei gebeurte nissen reageerde. „Meneer Verduin heeft giste ren de kaart van Europa gerepeteerd. We wisten er njet veel meer van". „De gymles was lekker. We hebben helemaal geen oefeningen hoeven te doen. Alleen maar spelen". „De eerste dagen was Verduin echt streng. Maar toch wel aardig hoor". Dat laatste was een vergulde pil, dat was dui delijk. Het verhaal van de gymles gaf ongeweten kritiek op Cijffers' lessen. En zo hield iedere vluchtige mededeling voor de insider toch meer in, dan oppervlakkig zou lijken. De visite liep na een kwartiertje af. Cijffers kreeg nog maar korte antwoorden. Henk zat op zijn stoel te wip pen. Het leek ook, of er op de straat iemand een lokfluitje liet horen. Dat zou Henks vriend wel zijn. „Staat Kees op je te wachten, Henk?" „Ja, meneer, we wilden samen nog gaan rolschaat sen". En heeft Kees nu al die tijd buiten ge staan?" „O, daar geeft hij niets om, hoor! Hij wist toch wel dat we niet lang zouden blijven. Dat zou immers niet eens beleefd zijn, Dij een zieken bezoek". Ze stommelden de trap af. Cijffers hoorde de voordeur opengaan en toen op straat de blijde uitroep: „Hier ben ik al! Lekker vlug, hè!" 1000 Guineas-race Het paard „Honeylight" van Sir Vic- tor Sassoon heeft de „1000 guineas" gewonnen, de klassieke ren over één mijl voor merries. Het paard stond 100/6 genoteerd bij de weddenschap pen. De grote favoriet „Victoria Cross, 7 4 genoteerd, speelde geen rol in het einde van de ren. De zege van „Honeylight" betekende een prijs van bijna 130.000 gulden voor de eigenaar. DE voetbalwedstrijd Vasco da Gama- Sheffield Wednesday, die vandaag in het Olympisch Stadion te Am sterdam wordt gespeeld, zal worden geleid door L. Horn, daar K. Schip per, die eerst was aangewezen, door familieomstandigheden is verhin derd. TE BELGRADO is het schaaktoernooi om de Europacup voortgezet met 't spelen van de partijen uit de derde ronde. VAS uit Amsterdam speelde tegen Dresden 0,50,5 (-f 1 afge broken partij). De Nederlanders zijn in het algemeen klassement gezakt tot de vierde plaats. DE DAMCLUB van Kapelle organi seerde weer bekerwedstrijden tegen de damclub van 's Gravenpolder. Deze week werden deze wedstrijden weer gespeeld en door Kapelle ge wonnen met 19-11, zodat de wissel beker nu in het bezit komt van de damclub in Kapelle. MOLENSTRAAT TE WESTDORPE Vrijdag werden de werkzaamheden aan de Molenstraat te Westdorpe aanbesteed. De inschrijving was als volgt: De Ruys- scher. Biervliet 30.850. Rammeloo, Philip pine 29.700. Gebr. de Bokx, Terneuzen 31.300. Lucasse. Walsoorden 26.700. P. Blommaert, St.-Jansteen 31.800. Bunscho ten, IJzendijke 27.736. Gebr. Sponselee, Walsoorden 28.300. P. Mollet, Hoofdplaat 27.575. SLUIS WERKEN TE WEMELDINGE Door de Rijkswaterstaat werd aanbe steed het vernieuwen van het buiten- sluishoofd en de schutkolk van de mid- densluis in Wemeldinge met bijkomende verken. Ingeschreven werd als volgt: Aann. mij. Nedero, R'dam 1.520.000. J. Lodewikus, Raamsdonksveer 1.562.000. Fa. Hakerlano, Zwolle 1.580.000. M. v. d. Bent en Zn., Wassenaar 1.590.000. Bouw- en Beton mij., Kerkdriel 1.593.000. Th. Blij- levens, Oosterhout 1.690.000. N.V. Aann. bedr.. Harlingen 1.781.000. Fa. Verhagen. Breda 1 924.000. Aann. mij. v. h. J. Strij- land. Uithoorn 1.942.000. Aann. bedr. v.h. A. Dubbers, Malden 1.997.000. Delta-bouw Rhoon 1.999.000. D. Verstoep, Den Haag 2.339.000. Aann. bedr. v.h. den Breejen en v. d. Bout, Aerdenhout 2.349.000. Van Splunder's Aann. mij., Ridderkerk 2.370.000, N.V. v.h. H. Nederhorst, Gouda 2.392.000. Ned. Betonmij. Bato, Den Haag 2.408.000. Bataafse Aann. mij. v.h. J. v. d. Wal en Zn., Den Haag 2.419.000. De gunning werd aangehouden. GOES, 4 mei. Groenten: kropsla Al 21, A2 20-21. BI 9-11, afw. 13, witlof A2 49-51, BI 49, afw. 15-45, radijs 1 23-25, 2 17-21, rabarber 1 13-15, 2 9-13, spinazie 1 37, 2 22-34, bloemkool 44- 88, prei 52, bosselderij 1418. KAPELLE, 7 mei. Groenten: ra dijs 15-20, kropsla 5-16, witlof 24-53, rabarber 11-27, postelein 71, spinazie 54-66, aardappelen 8,5-17. KOEWACHT, 3 mei Gezwingeld vlaslint WR 140-185, DR 130-150, breekvlas 60-85, bobbers 80-105, ruwe lokken 20-30, gezwingelde lokken 36- 75, lijnzaad voor de slag 53-57, bol- raap 4-8 ct. Zeer weinig notering. LEEUWARDEN, 4 mei. 100 stie ren 2.85-3.03 per kg slac'htgewicht, 450 vette koeien, le kw. 2.55-3.13, 2e kw. 2.30-2.54, 3e kw. 2.10-2.29, 2306 melk en kalfkoeien 500-1075, 425 pinken 325-550, 59 graskalveren 150-225, 1337 nuchtere kalveren 35-48. 546 vette en weideschapen 85-140, 456 lammeren 55-70, 302 vette varkens, oude varkens 1.50-1.60, vette biggen 1.67 en zouters 1.74 van 85-93 kg, 247 biggen en lopers, biggen 35-54, lopers 55-98, 27 bokken en geiten geen notering, 87 paarden 500-900, totale aanvoer 6342. Stieren, aanvoer ruimer, stemming willig, prijzen hoger. Melk- en kalf koeien aanvoer zeer ruim, stemming willig, ruim prijshoudend. Pinken, aanvoer ruimer, stemming willig, duur Graskalveren aanvoer ruim. stemming iets kalmer, duur. Nuchtere kalveren aanvoer neemt af, stemming rustiger, prijzen gelijk. Varkens aanvoer kort, stemming willig, oude varkens en vette biggen hoger, zouters gelijk. Big gen en lopers aanvoer kort, stemming rustig, prijzen gelijk. Schapen, aanvoer ruimer, stemming matig, duur. Lam meren aanvoer ruimer, stemming iets rustiger, duur. Paarden, aanvoer ruim, stemming willig, duur. TERNEUZEN, 4 mei. Sla A 18- 19.10, A2 6.70-7.70, C 5, selderij 13, radijs 21-23, asperges 1.61-2.60, prei Al 49-57, A2 20, rabarber 23-27, spinazie 1 21-30, 2 15-19. witlof B2 55-60, breek- peen 2 34, stoofsla 3 7. Mannheim 292 (+5), Kaub 214 (+8), Trier 190 (—7), Koblenz 226 4), Keulen 197 (—2), Ruhrort 395 (—9), Lobith 1019 (—9), Nijmegen 797 (—7), Arhem 812 (—7), Eefde 326 (—9), De venter 230 8), Namen la Plante 160 4), Maastricht hoofdsluis 4384 0), Borgharen 3923 (—231, Belfeld 1112 (—O), Grave 467 (—10).

de Stem | 1956 | | pagina 11