Apostolaat onder de pendelaars is een eigen Brabantse zaak Groot duel verwacht tussen N.A.C. en Eindhoven Pagbla? Pejifctn VERWACHTINGEN ZIJN NOG ALTIJD GUNSTIG AUTOMATISCHE POLIS De Rotterdamse zielzorg staat machteloos TAAK VOOR DE PRIESTER EN VOOR DE WERKGEVER TIMI1M Economisch Plan 1956 Produktie van synthetische diamanten Wat doet Goes tegen RAC? Tumult tijdens uitspraak Toeneming van Rijnverkeer GEVECHT OM MANKRACHT IN HET NOODGEBIED (III) Apostolaat der ongrijpbaren Produktie in stijgende lijn In Amerika: /Qestdezon&yde, kiest RANG *t)e vetsnapetintf. pan Voetbalvrienden kunnen op attracties rekenen Zeeuwse winst waarschijnlijk in interprovincialeontmoetingen FILM DE NAVO-RAAD DERDE BLAD VRIJDAG 4 MEI 1956 Wie Rotterdam zegt, denkt aan de havens, het hart van een wereldstad dat geen moment rust kent. Afgemeten naar hun economisch be lang staan de havens in ons land op de eerste plaats. „Als de havens plat liggen, is er geen Rotterdam meer", zeggen ze in de Maasstad en dat klinkt zeer werkelijk. Sterker nog, van het havenbedrijf, speciaal het Rotterdamse, hangt voor een groot deel onze landseconomie af. (Van onze speciale verslaggever.) Geen wonder dan ook dat dit bedrijf met alle denkbare zorgen wordt omringd. Met het toenemen van belangrijkheid van Rotterdam als wereldhaven stijgt ook de vraag naar mensen om dit monsterbedrijf draaiende te houden. Dat IS een van die zorgen. De ar- beidersschaarste laat zich ook daar gelden en waar de eigen stad of streek geen mensen kan leveren, moet de wijde omgeving dat doen. reis onder; eerlijk en oprecht. Laat de priesters in Urabant en de K.A.B. met hen contact zoeken en met hun medewerking voor de pendelaars ijveren. Wij willen daar graag het onze toe bijdragen. En wat vooral hard nodig zou zijn, dat is een vrijgestelde priester, een ambulante zielzor ger die zich geheel vrij kan maken voor het werk onder de pendelaars. Wij hier weten dat het is, wij weten wat het vraagt. Wij weten hoeveel tijd er voor nodig is. Laat ze zich toch in Brabant goed realiseren, dat hun mensen dagelijks verkeren in een stad die slechts voor 21 pet. katholiek is en waar slechts 3 pet. van de bevolking zijn plichten als katholiek vervult!" Tot die wijde omgeving hoort sinds jaar en dag Brabant, vooral ten westen van Breda. In enkele voorgaande artikelen hebben we al gezegd, dat de Rotterdamse havens de pendel in west-Brabant voor een groot deel voor hun rekening nemen. Al zullen wij de economische noodzaak daarvan niet betwisten, het heeft ongetwijfeld zijn nut om de zaak van een andere kant te bekijken. In Brabant bestaat zonder meer angst om de mensen die dagelijks naar Rotterdam pendelen. Om die mensen zelf. Zeker, we hebben al geschreven hoe de Brabantse industrieën onder de pendel lijden, hoe de hele opzet van de industrialisatie van Brabant er door in de knel dreigt te komen. Maar de mens zelf is belangrijker. Om hem de eerste zorg. Er zullen mensen zijn die daar schouderophalend tegenover staan. Verlies op investeringen, verlies aan arbeidssterkte, het is allemaal in glasharde en onloochenbare cijfers uit te drukken. Maar de geestelijke gezondheid van de Brabanders die in Rotterdam gaan werken is een zaak waar je geen vat op hebt. En toch is dit een van de grote ele menten, waaraan we onze houding t.o.v. het pendelvraagstuk moeten be palen. Hier wordt een der moeilijkste vormen van apostolaat geëist. Het apostolaat onder de ongrijpbaren. Moeizaam werk De Kerk laat niemand in de steek. Dat is geen bemoeizucht. Het eeu wig heil van iedereen, ook van de pendelarbeiders, is de hoogste in spanning waard. Vanuit dit oog merk werkt het Katholiek Sociaal Centrum in Rotterdam, dat het be- drijfsapostolaat ook in de havens voert. Het wendt zeer moeizame pogingen aan om contacten te krij gen met de havenwerkers, want overal is zielzorg nodig. Het is geen gemakkelijke opgave. Vooral in de Rotterdamse havens zijn priesters geen alledaagse, graag geziene gas ten. Ze passen niet in het produc tieschema. Ze brengen geen man kracht aan. Hoe moet dat dan Hoe moet de priesterlijke zorg zich ook tot de man nen in de havens kunnen uitstrek ken 7 Er zit maar één ding op. Con tacten buiten het werk. Het bedrijfs- apostolaat in Rotterdam heeft niet de medewerking die het in Brabant krijgt, verre daarvan zelfs. De ziel zorgers van het Rotterdamse bedrijfs- apostolaat prijzen zich gelukkig wan neer ze tot kernvorming in de bedrij ven kunnen komen, een basis waarop intensievere contacten buiten de werktijd tot stand kunnen komen. De grote „verstekelingen" Al die moeite en al die zorg echter die aan dit bedryfsapostolaat wordt besteed, is helaas niet bestemd voor de pendelaars. Op hun werk zijn ze onbereikbaar voor de zielzorgers, na bun werk stappen ze in de bus en ze vertrekken weer naar huis. Ook dan dus voor het Rotterdamse bedrijfs- jpostolaat onbereikbaar. „Wy staan a&r machteloos tegenover", zei ons rvn«pater van het Katholiek Sociaal entrum, „Wij kunnen voor die men sen niets doen." De Pater zei het met spijt in het rtatJi omc*at hij maar al te goed ziet ciuueze mannen de priesterlijke zorg auobel nodig hebben. Ze komen uit nun kleine plattelandsgemeenten naar wereldstad, die hen op duizend en-een manier beïnvloedt. Toegege- 7en' j. Slavenarbeiders van tegen- kp0r»rlg ziJn meer de „bootwer- f®rs z°als men die in de dertiger Je.nc*e- Maar werken in het ha venbedrijf is en blijft een ruw be- - an en er zijn heel sterke benen no- de weelde van een dergelijke TianJL werHkring te kunnen dragen, rmee wil niets gezegd zijn ten nadele van de pendelaars. Dit geldt voor iedereen. Men leeft daar temid den van werkmakkers die heel anders georiënteerd zijn, die ongodsdienstig of anti-godsdienstig zijn en die geen gelegenheid onbenut laten o'm hun „waarheden" aan de man te bren gen. Socialistische en communisti sche vakverenigingen doen er inten sief hun werk, hebben hun invloeden in de bedrijven en spelen er hun uit gebalanceerd spel. Midden daarin staat de plattelandsarbeider die dit van huis-uit niet gewoon is, die zich ineens moet aanpassen aan een vreemde omgeving, die plotseling al lerlei banden die hem aan zijn eigen milieu bonden, abrupt afgebroken ziet. In feite is hij de grote „verste keling' omdat hij, zoals we reeds hierboven schreven, de steun in de rug van het bedrijfsapostolaat moet missen. Voor de los-arbeider, die in dienst is van de Centrale voor Ar beidsvoorziening, geldt dit alles nog in sterkere mate dan voor zijn colle ga die in vaste dienst is bij een van de havenbedrijven. De paters van het bedrijfsaposto laat hebben naar een andere vorm gezocht. Ze hebben gedacht aan ver- voersapostolaat". Praat eens met de mensen wanneer ze op weg naar huis (Advertentie) Havenswerkgebied voor vele Brabantse arbeiders. zijn. Reis eens mee in de bus. Het bleek een utopie. De vervoersmaat schappijen gaven geen toegang tot de bus, mede, omdat dan meteen de weg voor NW en EVC -gebaand zou zijn. „Wij staan machteloos in ons werk voor die mensen Niet de laatste conclusie Iedereen is ervan overtuigd dat dit niet de laatste conclusie mag zijn. De Kerk laat niemand in de steek, geen mens. Ook niet als die mens wat moeilijker bereikbaar zou zijn. De Rotterdamse pater had een uit gesproken mening over de zielzorg onder de pendelaars. „Voor zover het Brabanders betreft", zei hij met over tuiging, „is het een Brabantse zaak Ze zijn alleen maar in hun woon plaats bereikbaar, als ze terug zijn van hun werk. Daar moeten ze wor den opgevangen." De pater pleitte er hartstochtelijk voor. Want iedere invloed ten goede die er op de pendelaars kan worden uitgeoefend, is hem tot steun in zijn eigen apostolaat. Onomwonden sprak hij zijn ervaringen uit. „Ze komen hier niet alleen om het hogere loon' zei hij, ,,al is die betere classificatie, die overigens op dit ogenblik een wanprodukt is, wel een trekpleister. Maar als je ze zelf spreekt, dan heb ben ze het over de goede sociale voorzieningen hier. Dan zeggen ze dat hier geen jachtsysteem wordt gehul digd. En zo bezien ligt er dus een grote taak voor de Brabantse en in Brabant gevestigde industrië len, waaronder er overigens zijn die een uitstekende naam hebben. Niettemin kunnen zij er voor een be langrijk deel toe bijdragen dat de pendel afneemt." Maar de pendel zal nooit helemaal verdwijnen. Er zullen altijd mensen blijven die het „pendelaarsaposto- laat" nodig hebben. En dan geldt weer, dat dit apostolaat een Bra bantse zaak is. „Sommige bedrij ven", aldus de pater, „hebben voor mannen op het werk die ook voorman in de bus zijn. Daar zitten prachtke- Friese beschuit In het Centraal Economische Plan 1956 wordt een beschryviAg gegeven van de ontwikkeling gedurende 1955, terwijl daarnaast de perspectieven voor 1956 worden geschetst. In het plan wordt de verwachting uitgesproken, dat de bestaande hoog conjunctuur in het buitenland zal voortduren. Behoudens enkele speci fieke gevallen wordt er niet mede ge rekend, dat de buitenlandse concur rentie sterker zal worden. Dienover eenkomstig zal de uitvoer verder sty- gen. Geraamd wordt een toeneming van het goederenuitvoervolume met 7,5 pet. van 1955 op 1956. Er resulteert volgens deze ramin gen een overschot op de lopende re kening van de betalingsbalans (op iüco^a van 350 mln- gld. in 1956 te vergelijken met ca. 600 min. gld. in 1955. Het volume van de particuliere con sumptie stijgt, volgens de ramingen, van 1955 op 1956 met 3,9 pet, d.i. met 2,7 pet. per hoofd van de bevolking. Deze toeneming berust o.a. op een veronderstelde loonstijging van 5 pet. In dit percentage is verdisconteerd de verbetering van secundaire ar beidsvoorwaarden (uitgezonderd ver lenging van de vakantie), terwijl te- v®ns is rekening gehouden met enig evS van bedrijfstaksgewijze loon differentiatie. De geprojecteerde stjjging van produktie bedraagt 3,5 pet. Voor uc produktiviteit is een stijging van 2,5 pet. geraamd. De werkgelegen- heid neemt dienovereenkomstig ver' der toe en wel in die mate, dat dfc gemiddelde werkloosheid daalt van 53.000 personen in 1955 tot 45.000 1956. Karakteristiek voor de te verwach ten ontwikkeling is de stabiliteit van het prijsniveau. Het prijspeil van de consumptie stijgt volgens de raming met 1 pet.; voor het totaal der bin nenlandse bestedingen beloopt dit per centage 1,5. Wat het loonvraagstuk betreft wordt ook gewezen op de maatregelen, voor gesteld voor 1957, te weten invoering van de ouderdomsverzekering huurverhoging. Het Plan raamt, uai hiermede een loonstijging van 7 pet gepaard zal gaan. De afschaffing var de vereveningsheffing aal de kosten verhogende werking daarvan slechts gedeeltelijk opheffen. De vice-president van de research der General Electric Company heeft verklaard, dat synthetische diaman ten, welke thans in beperkte hoeveel heden door een proeffabriek te De troit worden vervaardigd, grote be tekenis zullen hebben voor de indu strie en de defensie der Verenigde Staten. Hij deelde mede, dat de maatschap pij niet tracht sierstenen te vervaar digen, maar zich toelegt op synthe tische industriediamanten, die zij op grote schaal ter beschikking van de industrie wil stellen. Krachtens een regeringsbesluit moeten alle bijzon derheden van het fabricageprocédé geheim worden gehouden. Het is echter bekend geworden, dat de deskundigen der maatschappij erin geslaagd zijn een druk van 2.7 miljoen lbs per vierkante inch bij een tem peratuur van 5.000 graden Fahrenheit te bereiken en gedurende lange tijd te handhaven. Binner^ tien jaar zou een industrie van synthetische diamanten kunnen ontstaan met een omzet van 200 mil joen dollar per jaar. indien de kosten van synthetische diamanten kunnen worden gebracht beneden de kostprijs van natuurdiamanten. Advertentie! Verkrilgbaar in diverse fiine vruchtensmaken, los 4 32 cent per 100 gram en in rollen 4 17 cent. Let op de naam RANG op het be schermend omhulsel van elk „Rangetie" en op iedere rol. De KNVB heeft zondag voor een zwaar onderbezet sterren programma gezorgd. Dan zullen in de hoofdklasse namelijk slechts zes wedstrijden worden gespeeld. Dit is het gevolg van een on voordelig ruiltje: Het volledige rooster, dat oorspronkelijk voor deze speeldag werd vastgesteld, werd verschoven en daarvoor in de plaats kwam het povere inhaal-programma, dat eigenlijk af gelopen woensdag verleden had moeten worden De voetbalkykers hoeven het zondag" echter toch niet zonder attracties te doen. Want behalve het vrywel complete wedstrijd-rooster van de lagere klassen, is aan de „top" nog een heleboel af te zien. j LONGA moet op het tapijt tegen koploper Hermes DVS. Het zou een bravourstuk zijn als ze met de zege terug keerden, maar veel kans is er niet voor. (Ofschoon men in Tilburg al niet meer achterover slaat als Longa met verrassings-cijfers werkt), Dosko, dat zich met talent naar een goede plaats vocht in klasse C, zal zondag tegen DHC anders moeten uitpakken. De vorige speeldag werden de Bergenaren verrast en DHC zou voor dezelfde surprise kunnen zorgen. In de hoofdklasse A met name zijn zowat alle (vier) ontmoetingen van grote betekenis voor de ereplaatsen. De wedstrijd NAC-Eindhoven is het beste bewijs van het karakter van dit nood-program. Beide ploegen kunnen in elkaar een zware klip zien. Ze zijn twee gelijk- waardigen, die helemaal bovenaan zullen moeten worstelen om de winst, die ze allebei precies even hard nodig hebben. Het is een koud kunstje om te voor spellen, dat NAC en Eindhoven in Breda zullen zorgen voor een ver beten duel. Dat de Bredanaars daarbij de beste kansen hebben, is niet zo gauw gezegd. In Eindhoven gaf men hen in het begin van de competitie al eens een „douw" van betekenis (82) en ook de laatste tijd hebben de lichtstad-mensen voor wapenfeiten gezorgd. Maar NAC heeft de draad weer te pakken. Het rees weer op na een periode van alleen maar trieste nederlagen. En als men daarbij de beste NAC-eigenschap („verloren" wedstrijden winnen) in ogenschouw neemt, is de uitslag nog lang niet uitgerekend. Alarm voor Willem II Willem II heeft het in de hoofd klasse B iets gemakkelijker. De Til- burgers ontmoeten MW en op papier is dat een tegenstander, die optimis tisch afgewacht kan worden. Maar omdat voetbalkenners tegenwoordig hartelijk lachen om alles wat in keu rige cijfers en verwachtingen op schrift staat, is een alarm voor Wil lem II zeker op zijn plaats. MVV heeft reeds herhaaldelijk uitschieters gemaakt. De enige andere wedstrijd in deze afdeling is nog PSVDFC, de laatste hoop van de gasten en een betere garantie voor een plaats in de toe komstige eredivisie voor de thuisclub. Ook een ontmoeting van levensbelang dus. De betaalden Bij de betaalden in de eerste klasse blijft bijna niemand thuis. In A trekt RBC uit naar de Valk. De Roosen dalers wensen nog steeds voor kansen te vechten. Het is jammer, dat ze na verrassende triomfen over koplopers zondag het hoofd moesten buigen voor Go Ahead. Nu zullen ze tegen de Valk een nieuwe, en hopenlijk betere ge legenheid krijgen. Zij zijn ongetwijfeld de besten en hun positie in de stan- denlijst biedt nog teveel mogelijkheden om de moed al te laten zinken. Bij de B-ers gaat Baronie aan zijn zoveelste zware uit-wedstrijd begin nen. De Baronnen, die de laatste tijd ondanks hun dapper verweer terrein verloren, zullen bij Rheden te gast zijn. Dat is geen tegenstander om on bezorgd naar toe te stappen, maar Baronie pleegt de zaken zeer serieus aan te pakken en daarom zullen ze naar alle waarschijnlijkheid niet met lege handen terug keren. Een gelijk spel moet hun minste loon zijn. (Advertentie) De derde klassers GW zal in 3 B weinig aan de kam pioensplannen van Reusel Sport kun nen doen. De strijd om de tweede plaats gaat tussen SCB (dat van RK DVC kan winnen) en Heusden, dat met Hieronymus kan afrekenen. Winst is verder weggelegd voor GSWB tegen RKTW, St.-Michielsgestel tegen Con_ cordia en Zwaluw tegen VOAB. (Al zullen de Zwaluwen moeten opletten). In 1 D is de titel nog geen uitge maakte zaak. BSC en WSC gaan zon dag een duel voeren, dat van de grootste betekenis is voor de defini tieve afloop. Het is de interessante vraag hoe dit gaat. Veerse Boys kan de Schutters aan en Hero zou Virtus moeten verslaan. Waarschijnlijk wordt het dringen in de kopgroep dan alle maal nog erger. GudokRWB wordt een strijd tussen gelijkwaardigen, waarvan het logisch kan worden ge zegd. dat een puntenverdeling het bes te resultaat is. Zierikzee heeft'minder kangen tegen VES. RCS en Meto zullen elkaar in D niet kunnen ontlopen. Koploper RCS kan van Terneuzen winnen en hetzelfde verwacht men van Meto, dat bi) RKFC op bezoek gaat. Odio en Nieuw Borgvliet gaan aan het andere eind van de standenlijst om de laatste plaats vechten. Zee- landia kan winnen van Biervliet en de andere Zeeuwse derby (Corn. Boys Steen) heeft alle mogelijkheden om in een gelijkspel te eindigen. De vierde klassers In de vierde klasse E wacht winst voor Nevelo, dat bij Zwart-Wit op be zoek gaat en op Hilvaria, dat Zigo aanpakt. Beslissingen rond de leiders plaats zijn dus niet te verwachten. TAC zal weinig hebben in te brengen tegen Nieuwkuyk. Were Di zal in SVG een zware tegenstander ontmoeten. Oisterwijk heeft aan Haarsteeg, laat ste in de rij, vermoedelijk een ge- Dosko zal echter wel op zijn tellen passen en daarom zien wij zondag zijn supporters juichen. De opdracht van het wonderbaarlijk herstelde Wilhel- mina is zwaarder. Het zal bij de goal- getters van Volendam moeten pro beren zijn overwinningen-reeks voort te zetten. De amateurs Bij de amateurs 1ste klasse gaat de belangstelling uit naar de verrichtin gen van TSC tegen Brabantia. De Eindhovenaren, die overal met (ge rechtvaardigde) vrees worden afge wacht, hebben volgens de cijfers in de standenlijst de slechtste papieren, maar men zal in Oosterhout niettemin moeten uitkijken. Dat TSC als over winnaar voor de dag komt is echter de redelijkste verwachting. Alliance krijgt Maurits thuis. De Limburgers behoren tot de concurren ten van leider TSC en een gemakke lijke opgave ligt er voor de Roosen dalers dus niet klaar. De tiveede klassers De tweede klassers beginnen zowat aan de slotfaze van hun competities, Dat wil overigens niet zeggen, dat de spanning eruit is, want er zijn nog kanshebbers genoeg voor de roem van het kampioenschap. Sarto kan in 2 A zorgen voor nog meer onzeker heid. Maar dan zal men terdege moe ten werken, want leider de Spechten laat zich niet gemakkelijk twee volle punten afsnoepen. Interessante duels beloven ook te worden Uno Animo JVC en OssBaardwijk, omdat alle betrokken ploegen eerbelust genoeg zijn voor een betere plaats in de mid denmoot. Veloc zal in theorie geen moeite mogen hebben met SET, dat troosteloos duidelijk de rode lantaarn draagt. Bij de B-ers zal RAC kunnen in lopen op leider MOC. dat niet speelt. De Rijenaren zullen dan evenwel moe ten afrekenen met Goes. Ook de an dere ontmoetingen in deze afdeling zijn inter-provinciaal. De Zeeuws- Brabantse duels zijn Middelburg-Roo_ sendaal (beste kansen voor de thuis club), Hulst-Dongen (ook Zeeuwse winst?) en Axel-WVO (waarschijnlijk een spannend partijtje met onvoor spelbare uitslag). Z.E. S. L. Mansholt, de Nederlandse minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, kreeg vóór zijn vertrek naar Parijs, polis no. 1 uit de nieuwe verzekerings-automaat, die Het de luchtreizigers mogelijk maakt zich op Schiphol, ook voor vluchten buiten Europa, te verzekeren. makkelijke zondag. In 4 F zindert het bovenaan ook al. Madese Boys en Gilze trekken gelijk op en het ziet er naar uit, dat ze zon dag aan respectievelijk Groen Wit en PCP geen ploegen treffen, die hen ten val kunnen brengen. SCO zal met DVVC moeten klaar komen. De uit slag van RKWUBreda is niet zo gauw voorspeld. Zundert heeft de bes te papieren tegen TVC. In 4 H was alleen de ontmoeting SteenbergenSC Gastel vastgesteld. Men heeft echter ook de beslissings-, wedstrijd Devo en Grenswachters in gelast. De strijd wordt op het NSV- terreln in Nispen gespeeld, en het ziet er naar uit, dat het aan de grens geducht gaat spannen. Alleen roeke lozen wagen zich bij een strijd van zoveel gewicht en sfeer aan een voor spelling. Bij de Zeeuwse vierde klassers (4 H) tenslotte kan leider Hansweertse Boys uitlopen door van Aardenburg te winnen. Breskens is nog niet klaar met Sluiskil. In de onderste regionen wacht het duel Koewacht-Hoofdplaat met zegekansen voor de thuisclub. Rest RIA-Clinge, die evenmin voor een gemakkelijke opgave staan. Wel licht komen ze aan een gelijkspel toe. (Advertentie) Het Gerechtshof te Amsterdam heeft de 38-jarige koopman I. D. en de 27-jarige portier P. H. C. uit Am sterdam een aanzienlijk zwaardere straf opgelegd, dan die welke in ho ger beroep tegen het tweetal was ge- eist wegens het tezamen eind juli van het vorig jaar binnen 24 uur beroven van twee vreemdelingen. Beiden werd een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek van het voorarrest tot heden opgelegd. Een jaar minder had de procureur-generaal tegen hen geëist. De koopman heeft reeds 9 en de portier 17 veroordelingen op zijn strafblad. Toen de veroordeelde C. nazijn vonnis te hebben gehoord als laatste door een wachtmeester der rijkspoli tie uit de verdachtenbank werd ge voerd. schreeuwde hij de president, mr. J. C. Brongers, toe: ,,U moet naar Djakarta, daar hoort u thuis." De man poogde zich los te rukken van de twee wacht meesters, die hem terstond hadden vastgegrepen. Verwoed bleef hij zich verzetten en keerde zich nog een keer tot de president en riep: „Naar Djakarta, daar veroordelen ze je zo." Toen schoot haastig nog een derde wachtmeester toe en legde op bepaal de niet vaderlijke wijze zijn arm om de hals van de portier, die daarna achter het gordijn bij de uitgang werd weggevoerd, waarmede het in cident was afgelopen. In kringen van de Rijnscheepvaart verwacht men, dat het goederenver keer op de Rijn dit jaar ongeveer 10% groter zal zijn dan in 1955, toen bijna 89 miljoen ton goederen op deze rivier werden vervoerd. De internationale Rijnvloot, die op het ogenblik 5.7 miljoen ton meet, zal in het lopende jaar met ongeveer 250.000 ton worden uitgebreid. Het grotere vrachtaanbod zal, naar ver wachting, kunnen worden verwerkt door de gebruikssnelheid van de scheepsruimte met ongeveer 5% te verhogen. De leider van de Spaanse socialisti sche partij in ballingschap, Indalecio Prieto, heeft woensdag in een toe spraak in Mexico de NAVO-landen, en in het bijzonder Frankrijk, gewaar_ schuwd, dat de Ver. Staten op de komende vergadering van NAVO- ministers in Parijs zullen proberen de toetreding van Spanje tot de NAVO voor te bereiden. Volgens Prieto zal minister Foster Dulles aandringen op wijziging van het artikel van het Atlantisch Ver drag, volgens hetwelk nieuwe leden slechts met goedkeuring van alle le den tot de NAVO toegelaten kunnen worden. Als over de toelating van nieuwe leden met gewone meerder heid beslist zou worden, zou de toe lating van Spanje vrijwel zeker zijn, zo meende hij.

de Stem | 1956 | | pagina 5