02 gloriedag van Bouvigne Zilveren Mgr. Baeten en twee ministers te gast op INTERIEUR M/TRAS ZUID-BEVELAND Gouden bruiloft te St.-Kruis Worsteling om Zeeuwse lijn als stille wens Nieuwe kapel Sprankelende rede van prof. Asselbergs Alleen rnorgen"^ ZATERDAG Maar alleen morgen zaterdag 5 mei voor de spotprijs van VROOM DREESMANN Merrie-keuring te Aardenburg PIL M S Programma in Zeeland /-VI. actiecomité op komst Doel een vaste oeververbinding Brand in Ara opslagloods GOES Door grondarmoede verkeert gemeente in een dwangpositie .Huis zonder vensters Van Gustaaf Sierens en zijn vrouw Dirk Dronkers toch overwinnaar Een zilveren jubilé en een opening „F0RTEX' Z-Vlaanderen A( JNDA Heden Morgen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 4 MEI 1956 (Advertentie) Het zilveren feest van Bouvigne werd begunstigd door een opgewekte lentezon. De vijvers rond het historische kasteeltje glansden, de vlaggen in de oprqlaan en vanaf het hoofdgebouw waaiden breed-uit als tastbaar teken van vreugde over de „glorie-dag" in de annalen van de Catechisten. Alles bijeen was dit een goed afgestemd welkom voor Monseigneur Baeten en voor de Ministers de Bruyn en van Thiel, voor de zeer talrijke kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, die „het zilver" van Bou- eerbiedige postume hulde voor mgr. Frencken, wiens levens- eerbiedige posthume hulde voor mgr. Frencken, wiens levens werk op deze dag plechtig en stijlvol werd herdacht en ter ere van wien prof. dr. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken) een sprankelende redevoering hield. In zijn woord van welkom ontvouw de rector de Graauw de ^fedachte, dat de leliebladen op de stille vijver in dit jaargetijde onweerstaanbaar wer den „opgetrokken" naar het licht. Hij wilde daarin zien de bezieling van het verleden en voor de toekomst, die in de door mgr. Frencken zo uitzonder lijk sterk beleefde Eucharistische Kruistocht en de Mariale gedachte estalte vond. De voorzitter van het feestcomité, de heer van Aalst, wees op de goodwill door mgr. Frencken gekweekt, wijdde woorden van huldi gende dank aan „moeder de Beuke- laer" en eindigde bijzonder sympa thiek zijn toespraak met een (voorlo pige) huldiging van Piet de tuinman, die op deze dag precies 25 jaar lang „Maria en Bouvigne in de bloemen had gezet. PROF. ASSELBERGS kunt U profiteren van deze oorspronkelijk voor export bestemde merk „Ixia" de Luxe A binnenwerk van prima gehard veren staal A 15 jaar garantie op het binnenwerk A fraai satijn damast overtrek in groen - goud of terra Normale prijs eenpersoons 75. tweepersoons 120. eenpersoons SO x 190 cm. tweepersoons gQ 2 delig V A Profiteert hiervan! A Haast U! Breda - Bergen op Zoom Door de Koninklijke vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" Afd. Zeeland werd te Aardenburg de keu ring voor 1956 gehouden van mer- riën voor opname in het stamboek. De aanvoer was niet zo groot als verleden jaar. In het keurstamboek werden opgenomen: Helma van de Herenweg, A.J. den Hamer, Aarden burg; Ria, van C. de Bruijckere, Aardenburg; Jenny van Castra, van A.P.J. van Vooren, Sint Kruis; Jen ny van de Kleine Boompolder, van G. van Hal, St. Kruis: Charlotte van 't Balhof, van Wed. W. Dees, Sint Kruis; Maria van de Waterhoek, van C. Hermans, Sluis; Jeanette d' Ahea, van O. Onderdonck. Sluis-Heille; Fri da van Sluis, van A. Wemaer, Sluis; Mirza, van Wed. A. van Deursen, Sluis-Heille: Hermina van Heille, van wed. A. van Deursen, Sluis-Heille; Rita van Aardenburg, van L.J.M. Blondeel, Aardenburg:. Norma van Hoofdplaat, van A. Veraart, Aarden burg; In het hulpboek werden opgeno men: Bea van F. Beun, Sint Kruis; Mirza, van F. Beun. St. Kruis; Mar tha, van G. Rijckaert, Eede; Fanny, van C. Verbeke. Eede; Cora, van A. Veraart, Aardenburg; en Wanne, van B. van Maele, Eede. gen het bekoorlijke of zelfs het beko rende van al het omringende". Dit wilde hij stellen als het na te streven ideaal en hij wilde met klem pleiten voor de instandhouding van de geest van mgr. Frencken, die juist in ge zinsverband het vuur van de levende liefde altijd had doorgegeven. De scheppende arbeid (labor) van de va der en de zorgende arbei (cura) van de moeder moeten in 't gezin en d u s binnen Bouvigne immer staan als de enige vitale krachtbron, van waaruit leed en vreugde als een natuurlijke en als een bovennatuurlijke terugslag op alles wat het dagelijks leven als overgang naar de durende gelukzalig heid raakt. EEN KWART EEUW Daarna gaf de catechiste juffrouw ter Ellen een uiteenzetting van wat bereikt werd in de afgelopen kwart eeuw, haar prettig gestelde betoog op bouwend uit het gegeven, dat de naam Bouvigne (Bouverije) eigenlijk bete kent: vruchtbare grond. De opdracht, door mgr. Frencken eenmaal gegeven, het „eeuwig vrouwelijke te bewaren en te ontplooien" is in de loop der ja ren zo uitgevoerd, dat men mag spre ken van „een teken, dat wijst naar een reiner en gelukkiger leven", In die geest gewaagde zij van „de ze gen" van tegenslag en voorspoed, die over .Bouvigne was neergedaald en eindigde zij met een krachtige be lofte aan Nederland tê zullen voort bouwen onder het door mgr. Fren cken gestichte dak. EERBIEDIGE HULDE Toen was het woord aan professor Asselbergs. Sprankelend als steeds gaf hij een gedegen historisch overzicht van het gezin, praktisch en wijsgerig, vanaf de oude Grieken en Romeinen over de Middeleeuwen heen tot in het gistende moderne heden. Hij wees op de barre, levensnoodzakelijkheid, die binnen de grenzen van het gezin door alle tijden heen de dwang van de „verdedigende zorg" oplegde aan de ouders, die ieder afzonderlijk en toch weer telkens ieder persoonlijk geroe pen waren om er voor te zorgen, dat „de. eenzaamheid van het kind in de wieg" werd opgebouwd tot menselijk geluk, uitmondend in de eeuwige za ligheid. Het gezin bestaat „nu eenmaal" uit personen, die moeten helpen en die geholpen moeten worden, hetgeen niet wegneemt, dat zij te allen tijde zijn samengebonden door één doel. Dit laatste projecteerde hij bijzónder scherp tegen de noden van onze eigen eeuw, die door allerlei oorzaken het begrip „vreugde is leven" schijnt te verwaarlozen. Hij betoogde, dat het nodig is een opvoedkunde te vinden binnen het gezonde gezin, waardoor het kind bestand wordt gemaakt „te- Minister van Thiel wenste in dit gezelschap vast te stellen, dat „de grote politiek" toch eigenlijk verge leken bij mgr. Frencken tamelijk ach ter was. Deze man, zo zei hij. zag een kwart-eeuw geleden al klaar het beeld voor zich van de vrouw, die ten volle „tot handelen bekwaam" moet wor den geacht, terwijl we dezer dagen in Den Haag de „handelingsbekwaamheid van de gehuwde vrouw" in een wet hebben vastgelegd. In zijn korte toe spraak, die hij zelf een „eerbiedige hulde" aan mgr Frencken noemde, toonde hij aan, dat de man die de stoutste dromen had toch zeker niet „had kunnen dromen", dat Bouvigne zou uitgroeien tot wat het momenteel in feite is.* Monseigneur Jos Baeten verheugde zich over de weldadige inhoud van het begrip Bouvigne. Al wacht in deze tuin, zo formuleerde hij dat, het moe gebeente van mgr. Frencken op de dag, waarop hij met ons allen zal herleven in de geest, toch leeft hij voort in deze zijn eigen wijde wereld, die in wezen Christus zelf is. Zijn groot geloof heeft de bovennatuurlijke werkelijkheid steeds gezien en daar om mogen we zeggen, dat de dood hem heeft geblust als een „paas kaars op zijn eigen hemelvaartsdag" maar dat aan dat licht talloze lichtjes zijn ontstoken. De eucharistische ge dachte en zijn mariale devotie vorm den met zijn uitzonderlijke natuur lijke talenten de grondslagen van dit „blijvende werk". EEN BEROEP... Ir. Frieling vervangt ir. v. d. Werff Ir. G.Frieling. sinds vorig jaar ver. bonden aan de cultuur-technische dienst te Goes, is benoemd tot hoofd van het bureau Ruilverkaveling Wal cheren, als opvolger van ir. W.v.d. Werff, die, zo men weet, in een func tie bij de Heidemij. te Damascus is benoemd. Ciske de Rat draait deze week in Bioscoopgebouw Hulst en zal ook daar volle zalen trekken, deze eerste goede Nederlandse film. Zoals bekend naar het boek van Piet Bakker, ge regisseerd door Wolfgang Staudte en geloofd als een film van werkelijk formaat. Reeds uitvoerig besproken; alleszins aanbevolen. (14 jr.) Verder in Hulst nog ,,Ik wil mijn kind terug", een tragisch verhaal uit het na-oor- logse Berlijn, waarin een vrouw die naar een kind verlangt dat van een ongehuwde vrouw adopteert, onder dwang overigens. Wanneer later even wel het meisje haar zoon terug wil hebben volgt een reeks van drama tische gebeurtenissen die eindigt op een politiepost waar de ware toe dracht het bedrog vervangt. (18 jr.) (18 jr.) In Axel, Centrum, is het „Ontvoerd uit de harem", de avontuurlijke ge schiedenis van een onvervaard man die zijn verloofde gaat halen uit een harem en daarbij nog al wat oosterse heilige huisjes omver schopt. (14 jr.) Verder: „De man zonder noodlot", een „western" met veel avontuur, revolverschoten en spanning, (strikt volwassenen). Tenslotte in'Axel „Geef 'm de sporen" met Abbot en Costello. Dat zegt al genoeg: gezellig lachen om een hoop onzin (a.l.) In Terneuzen, Luxor, draait „De rij zige rivalen", een Wild-West waarin een enorme veekudde van kust naar kust gevoerd moet worden. Dat gaat natuurlijk zo maar niet: troepen In dianen zijn nog maar onderdelen van al de moeilijkheden die de cowboys moeten overwinnen. (14 jr.) Dan: ..De grote schittering', een romance in oosterse sfeer, met Jennifer Jones in een prima rol als Chinese schoon heid. (volw.) In Concertgebouw: „Scaramouche", het kleurig verhaal voor degenen die houden van dapper heid, ridderlijkheid en flitsende degen- gevechten. Daartussendoor: een ro mance in klassieke stijl. (14 jr.) Tenslotte een fraaie Disney-film: „Bongo de Beer", heus niet alleen voor kinderen, (a.l.) Sas van Gent, Olympia, vertoont: ,,De mooiste vrouw ter wereld" met Gina Lollobrigida in de rol van het meisje dat zich een gweldige carrière als zangeres opbouwt in het Europa van honderd jaar geleden. Er loopt een intrige door dit verhaal welke de spanning er tot het laatste inhoudt: een romance die door allerlei ge beurtenissen, tenslotte zelfs door een moord op de planken, belemmerd wordt. Aan het hof van de Russische Tsaar, waar Lina, de zangeres, ein delijk Prins Sergio weer ontmoet, wordt de ware toedracht bekend. Een bont schouwspel, vol goede muziek. (14 jr.) Verder in Sas van Gent: „Tussen hemel en aarde", een ver haal van vliegerij en liefde (reeds besproken, a.l.) en „Modern Times", een oude bekende van Charley Chap lin. (a.l.) Hofzicht Theater te IJzendijke draait „Kaiserwalzern", een verhaal vol Weense muziek, een Straussfilm op z'n best. Verder: „Circussterren" (a.l.) In Oostburg, Ledel- Theater, vertoont men „Love me or leave me" met Doris Day. Reeds be sproken. (18 jr.) „A. en C. gaan naar Mons" (18 jr.) In het Grand te Goes draait „Black board Jungle" (18 jr.) In Vlissingen: In Luxor „Het laat ste schot" (a.l.) en in Alhambra „Ge kweld geweten" (18 jr.) De Schouw burg in Middelburg geeft Lavastroom over Java (14 jr.) In Electro draait „Het laatste bedrijf" (18 jr.) Nadat burgemeester Kortmann zich als „verhuurder tegenover huurder" prijzend over de bewoners van Bou vigne had uitgelaten, deèd de heer van Aalst, zij het schroomvallig, een beroep op de feestvierende aanwezi gen en over hun hoofden heen op ge heel Nederland om een steentje bij te dragen tol de bouw van een nieuwe kapel. Dit werd vurig onderstreept door rector de Graauw, die daartoe het geliefde gebed van rector Scheerma- kers (de medewerker en vriend van mgr. Frencken) aanhaalde: „Heer, geef ons veel, opdat wij veel kunnen geven." Er bestaan in Zeeuwsch-Vlaan- deren ernstige plannen om te komen tot de spoedige oprich ting van een algemeen actie comité inzake het probleem van het isolement. Het ligt in de be doeling dit comité representatief te doen zijn voor alle in Zeeuwsch-Vlaanderen bij de op heffing van het isolement be lang hebbende groepen. De opdracht van het comité zal zijn het bestuderen van de mogelijkheden van een vaste oeververbinding en het entame ren van de pogingen daartoe te geraken. Vonken uit lasappara Doordat vonken uit een lasappa raat men was in een van de goten beugels aan het lassen over sprongen in het opgeslagen stro, ont stond donderdagmiddag om h ilf drie brand in een loods van de coöpera tieve landbouwvereniging Eiland Walcheren" op het industrie-terrein. De Middelburgse brandweer be streed het vuur met een zestal stra len. Er ging 20 ton haverstro verlo ren. Ook ander stro, geperst, dat zich in de schuur bevond, moet als verloren worden beschouwd. De rookontwikkeling was tot ver in de omtrek zichtbaar. Eerst om 6 uur kon een aanvang worden gemaakt met het nablussen. De schade aan het stro wordt ge schat op 2500.Daarbij komen uiteraard nog de verwoestingen aan de schuur. Verzekering dekt evenwel de schade. De nablussingswerkzaam- heden gingen de hele nacht door. De Grondbedrijfscommissie schreef aan de raad: Het door B. en W. in onze handen om advies gesteld voorstel tot het vaststellen van het exploitatie-over zicht van de gronden in plan west heeft in onze heden gehouden ver gadering een langdurig onderwerp van bespreking uitgemaakt. Daarbij kwam de grote grondarmoede van onze gemeente weer duidelijk aan het licht. Door de kleine opzet van dit plan hetgeen uit de aard der zaak niet gro ter kan, omdat de grens van de ge meente is bereikt, zijn, er geen mo gelijkheden om tot een behoorlijke en verantwoorde wijze tot differentiatie van prezen te "komen. Daardoor is 't niet mogelijk op enigszins grote schaal rekening te houden met de bouw van woningwetwoningen, te meer daar reeds een niet onbelangryk deel van de gronden is verkocht. Door een en ander verkeert de ge meente in een dwangpositie. In verband daarmede zijn wij tot de conclusie gekomen dat het niet an ders mogelijk is dan U te adviseren het voorstel te aanvaarden, zoals het is aangeboden. Opening Gemeenschaps huis te Scherpenisse Het Gemeenschapshuis te Scherpe nisse zal op 8 juni a.s. door de Com missaris edr Koningin officieel wor den geopend. Een aangenaam stuk had „onder ling kunstgenot" ditmaal niet geko zen. Dit huis zonder vensters is uiter aard een somber huis en wordt boven dien bevolkt door een paar psychopa ten en lichamelijk gebrekkigen, die de sfeer nog beklemmender maken en haar laten uitlopen op moord en zelfmoord. Erg natuurlijk is de intrique niet opgebouwd, maar de dialogen zijn goed; na het slappe eerste bedrijf neemt de spanning toe, tot de ont lading komt in het lugubere laatste tafereel, De hoofdrollen waren uitstekend be zet. De heer Haanebrink, excelleerde als Eddie de Maar, de wijsgerige leraar, die op een valse beschuldi ging zijn positie verspeelde en met zijn gezin het genadebrood eet bij zijn zuster, een duivelachtige mensen- haatster, die ieder het leven tot een hel maakt. Wanneer zij tenslotte be sluit haar familie te onterven en al haar geld te vermaken aan een hon den en kattenasiel. tekent zij haar doodvonnis. Dit creatuur werd zonder fout op de planken gezet door Mej. C. de Korte. Bijzonder goed was ook mej. C.Haasdonk die op ontroerende wijze het meisje speelde dat in dit lichteloze huis nota bene gereclas- seerd moet worden en door de heer des huizes de moord in de schoenen geschoven krijgt, die hij bedreef! Mej Morgen is het feest in Sint-Kruis. Dan viert men de gouden bruiloft van Gustaaf Sierens en zijn echtge note Sophie Snouwaert. Daar zij heel hun huwelijksleven op het dorp Sint- Kruis hebben doorgebracht is dit een reden te meer voor het dorp om verheugd te zijn. Gelukkig zijn zij nog kras en gezond, ondanks hun 76 jaren Ze zyn even oud. Gustaaf Sierens is Belg van geboorte, hij zag het levens licht in Eeklo, doch woonde later te Sint-Laureins en kwam na zijn huwe lijk in Sint-Kruis wonen. Zijn echt genote is Sintc-Kruise van geboorte. Voor de wet trouwden zij op 3 mei In de provinciale bibliotheek heeft de bibliothecaris, de heer H. Pieters een interessante tentoonstelling inge richt van brochures, krantenartikelen, officiële publikaties, foto's en wat al niet, welke alle betrekking hebben op de aanleg en in gebruikneming van de Zeeuwse spoorlijn, met ai wat daar aan vast zat. De centrale figuur b(j dit alles, het blijkt duidelijk uit alles, was Dirk Dronkers. Deze merkwaardige Zeeuw hij zag het levenslicht te Axel in 1801 is het type van de doorzetter en vechter, die door niets te ontmoedi gen is en uiteindelijk bereikt wat hij wil. Met niet veel meer dan wa lagere schoolontwkkeliog. maar me een heldere kop, kwam hij als jonge op het kantoor van de bekende Zeeuwj- se ingenieur P. v. Diggelen te Sap van Gent, waar hij oren en ogen goed de kost gaf, dat hijenige jarej later tot opzichter werd aangesteli PARTICULIER BEDRIJF Het leek heel mooi. maar Dronkers keek verder. Ambtelijk was er, gezien zijn onvoldoende scholing, niet veel te bereiken, doch het particuliere be drijf bood mogelijkheden. Zo nam lnij op 23-jarige leeftijd alle risico en werd zelfstandig aannemer. Sukses bleef dank zij zijn werkkracht, door zicht en zakenkennis niet uit en na enige jaren had hij een gevestigde naam; kreeg belangrijke werken en ondernam ook inpolderingen. Om streeks 1845 vatte hij het grootse plan op om Zeeland via een spoorlijn uit zijn isolement te halen en vanwege de nodige afdammingen van Kreekrak en Sloe Zuid-Beveland en Walcheren „eiland af" te maken. Hij vroeg concessie aan en kreeg die in maart 1846. Te Middelburg waar hij woonde ontketende dit be richt een enorme geestdrift. Van de feestelijkheden toen gehouden werd Dronkers het middelpunt en met een ridder-orde werden zijn verdiensten officieel erkend. TEGENWERKING Na de feestroes kwam het verzet der conservatieve elementen. Speciaal de Goese Crt. maakte zich tót hun tolk en allerlei huilerige artikelen maakten stemming tegen spoorweg en afdammingen. In een der uit 1846 daterende num mers van dit blad, tentoongesteld in de provinciale bibliotheek, lazen wij de passage: „Vraagt het aan de in woners van Mechelen, Leuven en Kortrijk, wat de spoorweg hun deed en men zal u schilderen de ernstige gevolgen, welke dit met zich bracht en gij zult terugdeinsen bij de ge dachte, dat bij gelijke omstandigheden u een gelijk lot te wachten staat". Goes scheen te vrezen dat het scha de zou lijden bij verbreking van het beschermende isolement, een vrees, die ons na ruim 'n eeuw belachelijk schijnt, maar die toen de mensen kopschuw maakte. Dronkers onder vond de gevolgen daarvan en stiet op meer tegenwerking dan steun. Toen hij een geharnaste brochure had geschreven over „het doelmatige van een spoorweg uit de hoofdstad van Zeeland door de provincies N. Brabant en Limburg naar Keulen", verscheen prompt te Zierikzee een door 'n onbekende Zuidbevelander vervaardigd geschrift over de ondoel matigheid van zo'n verbinding. DRONKERS GAF GEEN KRIMP Intussen kon Dronkers zijn plan niet realiseren en daar de concessie na vijf jaar afliep, leek hij schaakmat te staan. Doch van kamp geven wist deze vechter niet. In het jaar 1856 vroeg en verkreeg hij de concessie en ditmaal liep alles beter en kreeg hij het benodigde kapitaal tot zijn be schikking. Een Engelse maatschappij nam de afdamming van het Kreek rak aan en had daarbij zo'n pech, dat ze over de kop ging. Een Hollandse aannemer had meer geluk en wist de dam te leggen. Op 1 juli 1868 reed de eerste trein van Bergen op Zoom naar Goes en 29 februari 1872 zag Middelburg het „ijzeren monster" verschijnen. De foto van de eerste rit laat een hele reeks autoriteiten zien, die op 'n open goederenwagen geplaatst, on der hun hoge hoeden en achter hun snorren en baarden, zitten te ver stijven! Op 8 september was het laatste deel de „zijtak" naar Vlissingen klaar, gelijk met de haven- en ka- naalwerken en kwam koning Willem III naar de Schelde-stad om die plechtigheden bij te wonen. CURIOSA De tentoonstelling te Middelburg herbergt heel wat meer curiosa dan wij in dit bestek kunnen melden. Zo zagen wij nog een biljet hangen met de officiële publikatie inzake de on geregeldheden bij de afdamming van het Sloe ontstaan. De aannemer had, om de lonen van de Nederjandse ar beiders te drukken, Belgen in dienst genomen 'ie met minder genoegen namen. nplete vechtpartijen zijn het gevolg .eweest, waaraan met be hulp van militairen een einde is ge maakt. In een der vitrines zagen wij op een ere-medaille de markante kop van Dronkers. Deze pionier is, zoals uit de documenten blijkt, op 80-jarige leeftijd gestorven en te Souburg be graven. 1906 te Sint-Kruis en in Aardenburg voor de kerk op 5 mei daaropvol gend. De gouden jubilaris heeft het in zijn jeugd niet gemakelijk gehad en ook later heeft hij hard moeten werken voor zijn onderhoud en dat van zijn gezin. Op 8-jarige leeftijd moest hij reeds aan het werk, zodat er van le ren niet veel kwam. Het strekt ech ter tot zijn eer dat hij in latere tijd toen hij geïnterneerd was als Bel gisch militair van een onderwijzer heeft leren schrijven, lezen en reke nen en daarin zelfs behoorlijk thuis- raakte, zodat hij zijn krant nog goed kan raadplegen. Na zijn huwelijk werkte hij op het land bij de land bouwers Rosseel en de Sutter en moest 3 jaar onder dienst in het Belgische leger. In 1921 begon hij een eigen land- bouwbedrijfje, dat hij nadien beheer de en waarop het echtpaar thans nog woont met hun ongetrouwde dochter Marie. ERETEKENEN. Ofschoon de gouden jubilaris onder de le wereldoorlog geen Duitser heeft gezien, werd hij door de Belgische re gering toch geëerd door de toeken ning van een medaille voor betoonde moed en dapperheid in de strijd te gen de Duitsers, Hij gaat er trots op een „lancier" te zijn van het beken de korps der Belgische Lanciers. Ook was hij lid van de Bond van Oud strijders van België en kreeg daar twee medailles van. Ondanks zijn arbeid voor zijn ge zin, schoot er toch wel eens tijd over voor ontspanning vooral 's zondags en dan kon men Gustaaf op de bol baan vinden. Vijftig jaar lang heeft dit echt paar, dat ondanks zijn Belgische na tionaliteit toch zo door en door Z. Vlaams is, hier heel die tijd geleefd en zaterdag aanstaande zullen weer veel oude herinneringen worden op gehaald. Op één bijzonderheid kan het echtpaar ook nog roemen en wel, dat zij de grootouders zijn van de enige drieling van de gemeente Aar denburg en wel Annie, Jenny en Gus taaf Vermeire, kinderen van hun dochter Clementine. FEESTELIJKHEDEN Het spreekt vanzelf, dat dit gouden jubileum niet ongemerkt voorbij zal gaan. De feestdag begint met een plechtige H. Mis in de parochiekerk te Aaraenburg, terwijl verder de dag in.de famiiliekring zal worden door gebracht. En ofschoon zij nogal eens in Sint Margriete (België) dat dichter bij hun woning ligt, ter kerke gingen, toch zal het voor hen een treffend moment zijn in de kerk waar zij voor 50 jaar elkaar trouw beloofden weer neer te knielen. Geschenk voor Zierikzee- raadzaal Op 12 mei a.s. om 12 uur zal het hoofdbestuur van de Veron, de ver eniging van radio zendamateurs, het gemeentebestuur van Zierikzee offi cieel een reliëf voor de raadszaal aanbieden. Dit reliëf symboliseert de hulp van de radio-zendamateurs tij dens en na de stormramp van febru ari 1953. Zoals bekend maakte een zender te Middelburg het eerste con tact met een noodzender in Zierik zee. Clinge Overgeplaatst De ambtenaar der invoerrechten en accijnzen J Hulle- man is met ingang van 1 juni a.s. overgeplaatst naar Winterswijk. E.Kole deed het prima als mevr. de Maar, de vernederde huissloof, die zich uiteindelijk door een beken tenis bevrijdt van een loden last. Mevr.Zondag wist een aannemelij ke directrice van 'n verbeterhuis te geven; de blinde zoon Arthur werd niet zuiver getroffen door de heer S.Berrevoets. die wat te pathetisch deed. De zwakste ster in het ensem ble bleek de heer P. Evers, die van zijn impressario-rol niet veel terecht bracht. De regie van mevr.Geysen viel te loven en het decor was precies afge stemd op de sfeer van het stuk. Er was hartelijk applaus voor de tonelisten en 'n bloemenhulde voor mej de Korte. DE RAADSVERGADERING De Goese raad ,iam gisteravond alle 13 voorstellen van B. en W. aan. Hierbij was ook het principe besluit inzake de scholenbouw, waartegen de financiële comissie verschillende bezwaren had ontwikkeld. Aangekocht werden vier panden in Goes-noord, tot een bedrag van 16.500. Verleend werden de subsi dies aan de christelijke oratorium- vereni'ging en voor het ambulance vervoer. Goedgekeurd werd voorts dat het gasthuis deelneemt in de ga rantielening ten behoeve van het al hier te stichten streeklaboratorium. WANDBORD CADEAU Gistermiddag kwam net gemeente bestuur van K.uiningen naar hier om B. en W. een prachtig, speciaal ver vaardigd wandbord in Delfts blauw aan te bieden uit dankbaarheid voor hetgeen Goes bij de watersnood voor Kruiningen deed. Behalve Goes, krijgen Apeldoorn, Kapelle, Wemeldinge en Krabbendij- ke dit waardevol souvenir cadeau. Yerseke heeft destyds al een klok uit erkentelijkheid ontvangen. FINANCIËLE COMMISSIE IN DE SCHOLENBOUW. Op het zeer ingrijpendee voorstel van B. en W. inzake de bouw van diverse nieuwe scholen, leverde de financiële commissie h et volgende commentaar: In 1954 is op voorstel van B. en W. een krediet toegestaan van f 40.000 voor verbetering van de Prof.Dr. Kohnstammschool. Toen leefde blijk baar toch de gedachte dat met dit bedrag de school weer bruikbaar kon worden gemaakt. Thans komen B. en W. met de mededeling dat deze school, alsmede de Prinses Beatrix- school worden afgekeurd, hetgeen bij onze commissie bevreemding heeft gewekt. In verband daarmede rees de vraag of deze scholen niet zodanig kunnen worden verbeterd, hetgeen toch altijd belangrijk goedkoper is dan nieuwbouw, dat ze nog voor een reeks van jaren kunnen worden ge bruikt. Vervolgens rees de vraag of het mogelijk is aan de Chr.U.L.O-school lokalen bij te bouwen. Van deze school kan toch moeilijk worden aan genomen dat ze nu reeds voor het geven van onderwijs niet meer bruik baar is. Het is toch te betreuren dat een dergelijk gebouw aan de bestemming van school moet worden onttrokken. Tenslotte deelt de commissie me de dat zij met bezorgdheid van dit voorstel heeft kennisgenomen, omdat met de uitvoering daarvan zo grote kapitalen zijn gemoeid, dat daardoor voor andere noodzakelijke uitgaven, geen of althans te weinig ruimte overblijft. Oudelande VERGADERING WATERSCHAP BAARLAND. Alhier vergaderden de ingelanden van bovengenoemd waterschap, onder leiding van dijkgraaf Dees. De rekening 1955 bleek te sluiten met een batig saldo van f 8547, Een aanbeveling van drie personen moest worden opgemaakt voor een gezworene, wegens periodiek aftre den van de heer A. Rijk te Oudelande. Na verschillende stemmingen was de lijst als volgt: 1 A.Rijk te Oudelande, 2. J.Sinke te Baarland, 3. J.Claeijs te Oudelande. De heer P. Israël, die waterbouw kundig ambtenaar is van het water schap Ellewoutsdijk, werd ook be noemd als waterbouwkundig ambte naar van het waterschap Baarland De twee waterschappen zullen onder ling het salaris en de werkzaamhe den regelen. Van de ambtenaren was een verzoek binnengekomen hen 2 procent vakantietoeslag uit te keren. De voorzitter stelde voor over 1955 een uitkering van 3 pet. te doen en om goedkeuring te vragen om de 2 pet. uit te keren als salarisverho ging maar niet als vakantietoeslag. Yerseke De heer L. v. Oeveren kon gisteren de opening van zijn enorm nieuw ga ragebedrijf aan de Oude Torenstraat combineren met zijn zilveren zaken- jubilee. Dit dubbel festijn is gisteren op eclatante wijze gevierd. 's Morgens elf uur begon in de tot een bloementuin herschapen garage 150 bloemstukken waren cadeau gedaan een zeer druk bezochte re ceptie, die drie uren duurde en waar op talrijke relaties het woord voerden. Burgemeester Willemsen, die met zijn wethouder de Koeyer het gemeente bestuur vertegenwoordigde stelde in het licht hoe de heer v. Oeveren, ge steund door zijn echtgenote van een klein zaakje een bedrijf van formaat opbouwde, dat reeds aan 25 werkne mers arbeid verschaft en nog steeds groeiend is. De voorzitter van Han delsbelangen, de heer Huyssen, sloot zich hierbij aan evenals de rayonchef van de Shell, de heer Groen Nadat ieder in de gelegenheid was geweest om het modelbedrijf te be zichtigen. volgde een filmvoorstelling in hotel Nolet, waarna om drie uur burgemeester Willemsen de Magirus Deutz expositie van bedrijfswagens opende. Hier was ook een unicum in Europa de plastic-cabine te be zichtigen, welke op een dezer wagens was gemonteerd. De heer v. Oeveren vertelde ons nog, dat hij een kwart eeuw geleden in een vier bij vier kamertje van de ouderlijke woning een zaak begonnen was in elektriciteitsartikelen, terwijl hij als installateur optrad. Thans beslaan zijn bedrijfspanden een oppervlakte van 850 meter en mo menteel wordt weer een verder gele gen pand ingericht, speciaal voor per sonenwagens, motorfietsen en rijwie len. Kloetinge ZILVEREN EREMEDAILLE Aan de heer L.v.d.Linde alhier, be drijfsleider op het Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J.van der Have. is de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau verleend. (Advertentie) HERIN en J0NGENSK1EDING TOPPRESTATIE van vakmanschap! Exclusieve dessins moderne tinten en de voortreffelijke pasvorm, maken FORTEX tot kwaliteitskleding, Zeer aantrekkelijke prijzen FORTEX HERENKOSTUUMS Zuiver wollen kamgaren Goed - Beter - Best 98.— tot 168.— WEET WAT U KLEEDT Sluiskil VERGADERING K.A.V. De kath. arbeidersvrouwen kwamen bijeen in het parochiehuis. Na een gezellig praatje met koffie en een koekje, werd de film „Maria Goret- ti" vertoond. Deze film viel zeer in de smaak bij' de Sluiskilse dames. Al len gingen dan ook voldaan huis waarts. OPENING EN INWIJDING KLEUTERSCHOOL Vanmiddag om 2 uur zal de kleu' terschool officieel worden geopend en worden ingezegend door pater gardiaan. Om kwart over twee staat op het programma: bijeenkomst in het speel lokaal en voorstelling voor autori teiten. Om drie uur: aanbieding van het geschenk van de parochianen en een versje en dar.sje door de kleuters. BOETETOCHT NAAR OOST AKKER. Voor de boetetocht naar Oostakker van Westdorpe, hebben zich thans 8 deelnemers opgegeven. Er zal dit jaar gelegenheid bestaan om de terugtocht met de bus te ma ken. Besloten is om des nachts om half twee te starten aan de kerk. Kloosterzande ONGEVAL OP HET POOLSEPLEIN Op het Poolseplein had een onge val plaats-, dat dhr. S. uit Yerseke een hersenschudding bezorgde. Dhr. S. bestuurde een motorfiets en kwam de Cloosterstraat uitgereden om links af te slaan, richting Hengstdijk. Doch dhr. R. uit Kloosterzande, bestuur der van een auto, verleende geen voorrang aan de motorfiets, waar door een botsing onvermijdelijk was. Dhr. S. moest met een hersenschud ding naar Yerseke gebracht worden. De auto en de motor waren flink beschadigd. Aardenburg JAARVERGADERING BOERINNENBOND. In de zaal van ,,De Roode Leeuw" werd de jaarvergadering gehouden van de r.-k. Boerinnebond. Uit het jaarverslag bleek, dat men finan cieel was rondgekomen en dat men het nieuwe jaar met een batig saldo kan ingaan. Mevrouw M. Naeyaert- Blondeel werd opnieuw met 28 stem men tot voorzitster gekozen, terwijl Mevr. E. Ferket - Lannoye 6 stem men verkreeg. Mej. Alma van Deur sen werd met algemene stemmen herkozen als bestuurslid, terwijl in de vacature bij de jongeren, ont- .staan door het vertrek van Mej. C. Buijck naar IJzendijke, met algeme ne stemmen werd gekozen Mej. Pau la Ferket. De spreekster van deze vergadering was Mej. Clare de Smet, landbouwhuishoudlerares te Malde- gem (België). Voor de tweede maal was een Belgische spreekster uitge nodigd en weer heeft men daarvan geen spijt gehad. In een vlotte en prettige toespraak behandelde zij het onderwerp „Beleefdheid en voor naamheid" waarbij zij vooral op de voorgrond stelde het voorbeeld dat de ouders aan hun kinderen moeten geven. Het ontspannend gedeelte be stond in een hersengymnastiek, waar bij de leden in twee groepen werden verdeeld. Onder de leden van de winnende groep werd een pot met bloemen verloot. De gelukkige was mevr. I. Buijsse de Bruijckere. Be sloten werd gezamenlijk het lof bij te bij te wonen. GOES Grand: Blackboard jangle, 18j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De mooiste vrouw ter wereld. VLISSINGEN Alhambra: Gekweld ge weten. 18 j. Luxor: Het laatste schot, alle leeft. AXEL Stadsherberg: Dansen. Het Centrum 6.30 en 9 uur: Ontvoerd uit de harem, 18 j. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 u.: Twee schachten en Huwelijksnacht in het paradijs. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ciske de rat. 14 j. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Keizer- walzer a.l. ST.-JANSTEEN R. Everaert 3 uur: Schieting op staande wip. MIDDELBURG Schouwburg: Lava stroom over Java, 14 j. Electro: Het laatste bedrijf, 18 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: Love me or leave me, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Tus sen hemel en aarde, a.l. Zaal Reseda 6.30 uur: Bevrijdingsbal. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Scaramouche, 14 j. Luxor 8 uur: De rijzige rivalen, 14 J. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 6.30 uur: Tristan en Isolde.

de Stem | 1956 | | pagina 2