Alle auto's rijden op kunstzijde Serge Prokofieff zette eén charmant sprookje op muziek TERUG IN HET KREMLIN COMPONISTEN-PORTRET Snelle hulp bij vliegramp Zo staan de clubs er voor Het begon met een kinderfietsje Goalgetters gaan hard Zonderlingenmaand Op vijfjarige leeftijd schreef hij al „operals Rapidc uit Hulst besloot seizoen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 2 MEI 1956 In Amerika heeft 10pet. van alle auto s nylonbanden SUKSES Gilze-Rijenaar te Sprang gedood Met motor tegen auto gereden 50 KILO KATOEN ZONDAGRIJDERS gi->7 Premier Joncklieer blijkt tevreden Bespreking door de ministeries Rijscliema 6e étappe Ronde van Nederland thans ook bekend Feyenoord hoort ook in de standenlijst Afd. Zeeland K.N.V.B. Scliieting in Ovezande Kandidalenschaaktocrnooi definitief besloten Wielerwedstrijd op N. Beveland Geen „uitvallers" bij betaald voetbal USPORTmtKOm MARKTEN WATERSTANDEN ALLE AUTO'S rijden op kunstzijde. De vaklieden weten het, maar de automobilisten breken zich echter meestal niet het hoofd over de vraag waarop ook bij de hoogste snelheden, de ve.I.gheid en stev.ghe.d van hun autobanden berust. Al 65 jaar geleden stelde ook de dierenarts Dunlopuit Belfast de uitvinder van de met lucht gevulde rubberband vast, dat rubber alléén niet stevig genoeg is om op de duur de zware belasting uit te houden. Zijn zoontje had een driewieler. Hij had hiervan echter weinig plezier, omdat op het hobbelige plaveisel van die dagen het vehikeltje alleen door hobbelen en stoten en lawaai vooruitkwam. Dunlop wilde zijn zoontje helpen en kwam zo op de gedachte over de harde ijzeren velgen een met lucht gevulde rubberband te monteren de met lucht gevulde rubberband zoals wü deze thans kennen, was geboren. Dit is pas 65 jaar geleden. Dunlop zag weldra in, dat rubber door textiel moest worden versterkt. Hij nam hier voor stroken linnen. Vlas bleek op de duur voor dit doel toch te duur te zijn Derhalve nam men katoen, dat dan ook tientallen jaren ter verster king van de banden werd gebruikt. De ontwikkeling van de kunstvezel industrie na de wereldoorlog leverde de inval op om het katoenen weefsel in de autobanden door kunstvezel weefsel te vervangen. Direct werden proeven genomen, die echter mis lukten. Bij de toenmalige stand der tech niek bleek het nog niet mogelijk een kunstvezel te vervaardigen, die niet werd verwrongen en verdeukeld. De teleurstelling was zo groot, dat meer dan tien jaar verging voordat nieuwe proeven werden gedaan Ook deze hadden geen bevredigend resultaat. Pas omstreeks 1935 werd in Ame rika zowel als in Duitsland b|jna ter zelfder tijd begonnen met nogmaals een diepgaande studie in te stellen naar de wrijving waaraan het weefsel in een autoband is blootgesteld. Men ontdekte dat het vooral ging om de wijze waarop de draden van het weef- sei waren getwijnd; hiervan hing de soepelheid en buigzaamheid af. In Duitsland was men in 1937 zo ver, dat na ontelbare pogingen een ge twijnd koord uit kunstvezel op visco- eebasis (celstof) kon worden vervaar digd, dat in rekbaarheid en stevigheid katoen evenaarde. In ander opzicht was de kunstvezel van de beginne af beter dan katoen: In de avond-van Koninginne- dag had op de provincialeweg van Waalwijk naar Tilburg on der de gemeente Sprang-Capelle een ongeluk plaats met dode lijke afloop. De heer Akkermans uit Gilze-Rijen kwam per motor uit de richting Waalwijk en reed pardoes boven op een personen auto, die van Tilburg kwam, be stuurd door S. uit Drunen. De heer A. werd, evenals zijn duo- passagiere Mej. Netten uit Sprang tegen het wegdek geslingerd. De ge volgen waren ontzettend. Want de heer A. overleed spoedig daarna ter plaatse, terwijl mej. Netten zeer ern stig werd gewond en in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Waal wijk werd vervoerd. De toestand van het slachtoffer is momenteel redelijk. De autobestuurder, alsmede de mede-inzittende mej. K. uit Loon op Zand waren slechts licht gewond. Auto en motor werden zwaar beschadigd. De Rijkspolitie te Sprang Capelle (Tel. K 4168 300 of tel. K 4167 -2345) verzoekt eventuele ooggetuigen van dit ongeval zich met de Rijkspolitie in verbinding te stellen. de kunstvezel ontwikkelt minder warmte en is beter tegen hitte be stand en dit zijn twee zeer belangrijke factoren voor de levensduur van een band, die immers bij hoge snelheden en hoge buitentempei-aturen meer dan honderd graden heet kan worden. In het toenmalige Duitsland met zijn op autarkie gerichte economie werd deze vinding zeer toegejuicht. Hierdoor werden de reusachtige ka toen-invoeren overbodig voor één enkele vrachtautoband was bijna 50 kilogram katoen nodig. Echter ook in Amerika, dat zelf katoen produceert, won de kunstvezel het pleit en heeft langzamerhand ook hier de katoen volkomen verdrongen. De grote snel heden die tegenwoordig door perso nenauto's en vrachtwagens worden bereikt, zouden zoniier de kunstzijde in de autoband niet mogelijk zijn en zouden tot enorm snelle slijtage lei den. Dit geldt natuurlijk ook voor vliegtuigbanden, die zeer veel moeten kunnen uithouden. Het baanbrekende werk in de Duitse kunstvezelindustrie werd van ouds her door de verenigde glansstoffa- brieken in Obern aan de Main ver richt, alwaar thans dagelijks meer dan zesduizend kilogram „reyon", de kunstzijde voor auto- en vliegtuigban den wordt geproduceerd en in een bij het bedrijf behorende speciale we verij wordt verwerkt. Deze kunstzijde is een half-synthetische vezel op cel- stof-basis en bevindt zich thans in iedere in Duitsland vervaardigde autoband. Iedere nieuwe auto is een klant voor ons, zegt men in de leiding van het bedrijf in Obernburg, maar voegt er aan toe: „Het verrassende is eohter, dat het bandenverbruik on danks de toenemende motorisering. die wij beleven, niet stijgt maar daalt. Een raadsel, dat gemakkelijk is op te lossen: steeds meer voertuigen die- bedrijfswagens Het verbruik aan ban den is dus niet evenredig met de ge produceerde voertuigen, maar daalt, hoewel de absolute toeneming van de consumptie blijft bestaan. Dit is in Amerika en andere landen eveneens het geval. Het aantal „zondagsrijders" neemt voortdurend toe. Het banden- verbruik is betrekkelijk gering. Op het ogenblik domineert de half synthetische kunst 4"evezel nog in de autobanden. De ontwikkeling staat echter niet stil. De geheel-synthetische nylonvezel is hard bezig de half-syn thetische vezel te verdringen. In het bedrijf In Obernburg wordt deze ont wikkeling nauwkeurig gadegeslagen en men is er op voorbereid haar te volgen. In Amerika rijdt thans reeds 10 tot 15 procent van alle auto's met nylonbanden. -■>■■■ y< vs yc-vV De Russische premier Nikolai Boel- ganin en de eerste secretaris van de Russische communistische partij, Nikita Kroestjev, hebben zich bij hun terugkeer in Moskou, na een tiendaags verblijf in Engeland, wei nig vleiend uitgelaten over het be stuur van de Britse Labour-partij. De foto toont maarschalk Boelganin bij een van zijn verklaringen na zijn terugkeer in Moskou. Naast Boel- ganin staat (rechts) Kroest jev en vervolgens Molotov. Tussen beiden in Georgi Malenkof. De twee speeldagen, die de hoofd- 1 klassers na onze vorige topscorers- lijst hebber, volgemaakt, hebben ook Canjels van N'AC weer in de rij-van- twintig gebracht. Hü leverde daar- j mee een prestatie van voortreffelijk gehalte, want de goalgetters gaan 1 hard omhoog met hun doelpuntencij- fers. De Elinkwijker de Jong met name is al aan een totaal van 30 toe en heeft de leiding weer maar eens on bedreigd heroverd. Alleen Schouten van Feyenoord is hem op de hielen gebleven. De lijst ziet er nu als volgt uit: 1. De Jongh (Elinkwijk, hoofd klasse B) 30 doelpunten. 2. Schouten (Feyenoord hfdkl. B) 28 3. Dillen (PSV, hfdkl. B) 24. 4. Lammers (DOS, hfdkl. A) 23, 5. Oonk (SC Enschede hfdkl. B) 23. 6. v. Roessel (Willem II hfdkl B) 21. 7. Koneman (SW, hfdkl. B) 20. 8. Rijnvis (ADO. hfdkl. A) 19. 9. Lenstra (SC Enschede hfdkl. B) 18: 10. v.d. Linden (DOS hfkl. A) 18. 11. Rutten (Roda Sport, hfdkl. A) Oost-Rozebeke Zonderling? We leven nog in de maand april. De natuur geeft vier sei zoenen op enen dag. Zodus: de mens mag dat ook wei doen. Zie naar En geland. Daar heeft 'nne grote Gazet 'n enquête onder z'n lezers gehouen. Enquête, ook al iets zonderlings, 't Is 'n plezante, besmettelijke journa listieke ziekte geworren: de een doet het de ander na. We blijven bij ons zonderling. Dieje Gazet vroeg aan z'n lezers: schrijft ons 'nne keer, wat uw zonderlinge gewoonten zijn. Zoudt ge dat in uwen Gazet ook nie 'nne keer doen? Ik kan u verzekeren: 't ies al wa plezant is. Ge zoudt natuurlijk de namen van uw inzenders geheim moeten houen. 't les te zeggen als ge niet wilt, dat er honderden nieuwe bijnamen gebo ren gaan worren en dat uw psychia ters stapelzot worren. Er waren tien tallen van lezers die schreven, dat ze elke avond voor ze gingen slapen, onder hun bed keken. Awel, da's gee- legans nie zonderling. Da doen ze te genwoordig allemaal. Er wordt tegen woordig nog maar te veul ingebroken en gepiekt, gemoord en gechanteerd. Maar diejen Engelse vent, die schreef dat 'm z'n eigen nooit zou scheren zonder z'nnen hogen hoed op te zet ten, zie, zo iemand is 'n foto in uwen Gazet waard, surtout as 'm dik ln gezeept staat, 'n Ander schreef dat het z'n zonderlinge gewoonte was nooit Engeland te verlaten en dat 'm vóór 'm z'n schoenen aantrok, altijd eerst z'n sokken uittrok om te voelen of er geen scherpe nagelkes in z'n zolen, zaten. Ook at nie erg zonderling maar nummer drie deed weten, dat engelse kamergymnastiek, om fit naar ziel (vooral naar ziel) en lichaam te blijven en surtout om z'nnen hoge bloeddruk tegen te gaan. Ik zou op m'nne kop gaan staan, om m'nnen te lagen bloeddruk tegen te gaan, en En dan komt nummer vier. Die schrijft, dat 'm de zonderlinge ge woonte heeft, midden onder 't wassen van z'n handen, daarmee telkens op te houen en ze af te drogen. Effi ciënt is die gewoonte in elk geval nie. As 'm pas de stoof aan gemaakt heeft kan 'm d'n helen dag aan 't wassen en afdrogen blijven. Maar Engeland heeft ook charmante zonderlingen en die leven nie allenig in de maand april, zulle. Daar hebt ge dieje Lord die schreef dat 'm nooit kon nalaten „sorry" of „beg your pardon" te zeggen, as 'm z'nne radio afzette. Ik vind die beleefdheid iets heel gewoons, want ik heb 'nnen Vlaam sen loodgieter gekend (gullie zegt „fitter", maar fitten doen ze hier nie) die voor d'n tillefoop z'nne klak af nam: „Zekers, zekers, madame, ik zal er voor zorgen." Professors doen ook dikkels zon derling. Daar hoeft ge nie voor naar Engeland te gaan. Daar moet ge ook geen enquête voor uitschrijven, an ders komt ge plaatsruimte tekort. Ik eb er eene gekend, die op 'nne keer z'n horloge in 'n casserol mee heet water legde en op z'n ei keek of 't hard genog gekookt was. Diejen En gelse was 'nne professor in de wis kunde, die nooit zonder regenjas en regenscherm uitging, maar intussen altijd 'n zonnebril droeg. Vraagt ge het mij, dan zeg ik u: da's 'nne vent, die gedurig naar de quadratuur van de cirkel liep te zoeken. HET PARLEMENT. nen voor particulier gebruik en daari,m elke morgen en elke avond in wordt minder mee gereden dan met va" tnnAiAAtT.'n j ten lang op znne kop ging staan.. Onder de parlementsleden hebt ge daar ook al zonderlingen. Ik geloof De Antilliaanse premier, de heer E. Jonckheer, is op Curasao terug gekeerd na zijn besprekingen in Den Haag. Hij werd verwelkomd door vele autoriteiten en honderden partij genoten. In een kort gesprek met de pers deelde hij mede, dat hij bijzonder tevreden is over de resultaten van zijn reis. Het gesprek in Den Haag betrof de interpretatie van bepaalde artikelen. ,.Er bestaat grote mate van overeenstemming", zei hij. Welk kind kent niet het verhaal „Peter en de wolf"? Het charmante sprookje van Peter, die samen met grootvader, de wolf, de kat, de eend, de jagers en net vogeltje een avontuur beleeft, dat ook door ouderen nog graag wordt beluisterd. Voor iedereen is dit werk een prachtige gelegenheid V,m. er hekend te raken met de instrumenten van het orkest. Alle figuren uit het verhaal worden voorgesteld door een instrument of door een groep duidel?iU^oaraf00v^eauP®C.,fieke k'a"k van de verschillende instrumenten nUlat me. Nokinteressante werk bestaat een goedkope langspeei- linetr^e n»fi.g npr tekst waarbij het orkest van André Koste- verhoo? w rS comP?nls'van dit wereldvermaarde symfonische dorpje Somsovka het levènsüoht °P aPrU 1891 het Oekraïnse mee'sfgespeeldeen^eTÊeiSrde I gS'ïïcTm^kafl'voI: modernist. Zijn stijl is dan ook nooit komen te ontplooien. Zo goed als alle extreem modern; vooral na zijn te-1 rugkeer naar de Sovjet-Unie was er geen. sprake meer van moderniteiten en experimenten, die door het grote publiek niet zouden worden gewaar deerd. In Rusland wordt een compo nist pas dan volledig door de regering aanvaard, wanneer hij muziek schrijft die door het merendeel van het volk zonder te veel moeite kan worden be luisterd. Ongetwijfeld heeft dit principe zyn gevolgen. Harmonische experimenten blyven altijd binnenskamers bij de componist en kunnen hoogstens op conservatoria worden besproken. On- stadia, die een hedendaagse componist doorloopt, heeft hy meegemaakt. WONDERKIND. yr,vv If.#'" Ai op 5-jarige leeftijd begon Serge te componeren en zijn werkjes werden ook gespeeld, getuige de uitvoeringen van kleine opera's door de jeugd van Sontsovka. In zijn prille jeugd legde Prokofieff al een verbluffende scheppingsdrang aan de dag. Zo droeg hij bij zijn toe latingsexamen voor het conservato rium van St.-Petersburg (op 13-jarige leeftijd) al vier opera's, een symfonie en twee sonaten bij zich. Natuurlijk was er toen nog geen sprake van ge rijpt genie. Eigenlijk had Prokofieff voor die tijd nog helemaal geen se rieus muziekonderwijs gehad. Pas op het conservatorium kwam hij volledig tot ontwikkeling. Hij studeerde onder Lyadof comopsitie en onder Tcherep- nin directie en orkestratie. Ook als pianist vierde hij grote triomfen en hij behaalde in 1914 de Rubinstein- prijs. (Deze Rubinstein is niet de pianist Arthur, maar de Russi sche componist en stichter van het conservatorium te St.-Petersburg An ton Rubinstein). Het jaar 1914 'was voor zijn verdere ontwikkeling ook belangrijk door zijn ontmoetingen met het ballet van Diaghilew en de componist Stravinsky. HET BUITENLAND. Prokofieff schreef een groot aantal werken, waarvan ruim 100 pianower- ken, symfonieën, cencerten en kamer muziek. Het meest bekend is onge twijfeld geworden het reeds genoemde symfonische verhaal „Peter en de wolf", Op. 67. Van de concerten wordt het 3e pianoconcert verreweg het meest gespeeld. Prachtig is hier de inleiding van het eerste thema door de klarinet. Hoogtepunt in zijn neo-kiassieke stijl vormt de z.g. „Klassieke symfonie", die geheel in de stijl van Haydn is opgebouwd. In de 7e symfonie, één van de laatste werken, is Prokofieff's genie volkomen gerijpt en bezonken. Hq is hier geheel boven het experi mentele stadium uitgestegen, terwijl hi.1 toch nergens platgetreden paden bewandelt. Toen Prokofieff op 4 maart 1953 overleed, dezelfde dag, waarop Stalin plotseling stierf, was hij verreweg de meest invloedrijke en meest gespeelde componist van Rusland en nu, ruim drie jaar na zijn dood, worden zijn werken regelmatig in concertzalen uitgevoerd en er bestaat een omvang rijk grammofoonplaten-repertoire van zijn muziek. Ini13 "2d !S' zoals Bcmeld, bij het ongeval gedood. Op de telefoto zien piaatsje Stanosted (in Essex) een uie brandweerlieden en redders op „ïork vliegtuig neergestort. Twee het met schuim bedekte toestel, op van de inzittenden werden bij het I zoek naar overlevenden In 1918 verliet Prokofieff Rusland, om daar pas 15 jaar later weer terug te keren. Eerst vierde hij in de Ver enigde Staten grote triomfen en daar na vestigde hij zich voor enige tijd in Parijs, waar veel balletmuziek ont stond, mede door de aanwezigheid in Parijs van Diaghilew, voor welke bal let-koning hij onder andere een Sov jet-verheerlijkend baliet schreef, ,,Le pas d'arcier". Dergelijke werken zorgden er voor, dat men er in Rus land prijs op stelde, dat Prokofieff weer naar zijn vaderland terugkeerde, in 1933 gebeurde dit dan ook en in de periode, die volgde werden zijn composities steeds minder radicaal. Diatoniek en polytonaliteit schuift hij geheel terzijde en hij legt er zich vol komen op toe, oude, vertrouwde vor men te herhalen, waarbij hij zijn har monieën soms gehe '1 in oude vorm laat, maar ook vaak schrille disso nanten gebruikt. West-Brabantse pendel (Van onze redacteur) Men verwacht, dat binnen nu en enkele weken tussen de mi nisteries van Economische, So ciale Zaken en Maatschappelijk Werk, overleg zal worden ge pleegd over de pendelproblemen in het westen van Brabant. De besprekingen zouden plaats heb ben mede als gevolg van het of ficiële protest, dat het gemeente bestuur van Etten-Leur tien dagen geleden de Minister van Sociale Zaken, deed toekomen. dat u dat niks zal verwonderen. Ze vechten soms 'n jaar lank om er 'n wetsvoorstel deur te krijgen en, as er gestemd wordt, stemmen ze tegen, 't Enquête-parlementslid schreef, dat-ie de gewoonte had vóór elke zitting, 'nne liter botermelk te drinken (kar nemelk als ge wilt). Dan ging 'm 'n half uur lang boksen. Da boksen kan ik nie anders verklaren as ,,de nieuw ste manier van te „boteren". En dan had 'm nog nie gedaan, zulle. Want hij schreef er bij, dat 'm vóór elke zitting, ook nog 'n bezoek bracht aan de apenkooi in de Londense dieren tuin. Ge moogt dat zonderling noe men, ik noem het 'n recreatie. De sukkelèèr zal gepeisd hebben: 't kan altijd nóg zotter dan wat ik seffes in 't house of parliament zal meemaken. Er waren ook vrouwen onder de inzendera, surtout ongetrouwde. Ge weet: die zijn nog al bijgelovig. Er waren er veel, die schreven, dat ze, op straat nooit langs de kant van de even huisnummers liepen. Ik vraag me af, wat die zullen doen, as de da mes-modeshowhuizen oneven num mers hebben. Er waren er ook, die nooit één voet op d'n trottoirband zouden zetten, wèl er overheen want, wie die regels niet in acht neemt, stelt zich bloot aan de groot ste malheuren. Er waren er ook die schreven, dat ze, uit vrees voor ongelukken, nooit 'n spiegel in hun omgeving duldden. Allee, allee, ik zou de schrijfsters van diè brieven wel 'nne keer willen zien. Ik durf te pariëren, dat 't oud-bakken toerten zijn, lijk as die dame uit Glas gow, die verklaarde dat mannen dan- zjereuze en vieze beesten zijn en wier lievelingsdieren zeven adders, twee padden en 'n krokodil zijn. Ge mot ze maar pruuven, zou onzen Uilenspie gel zeggen. Maar origineel, interessant èn zonderling zijn er blijven de En gelsen. Zullen wij Belzjen, en gij Nederlanders, hun ooit de loef kun nen afsteken. Hun taal hebben we al gepiekt. Als wè nu ook nog elke dag tien minuten op onzen kop gaan staan, zijn we er heel dicht bij. SUSKE VAN TESTELT Roosendaal-Heerlen In de zesde étappe van de Ronde van Nederland, Roosen daal-Heerlen (255 km), die op 11 augustus zal worden gereden, wordt de volgende route ge reden: Roosendaal, Rucphen, Sprun- del, St.-Willebrord, Leur, Atte- laken, Princenhage, Breda, Heusdenhout, Dorst, Molen schot, Gilze, Riel, Tilburg, Hil- varenbeek, Diesen, Middelbeers, Vessem, Wintelre, Eindhoven, Geldrop, Mierlo (helft van het parcours), Helmond, Asten, Meij, Heythuizen, Roermond, Maasbracht, Echt, Roosteren, Obbicht, Berg, Geleen, Spau- beek, Schimmert, Voerendaal, Ubachsberg, Huls, Simpelveld, Heerlen. Door de langdurige winter heeft het hockeyseizoen iets langer geduurd dan gewoonlijk, maar voor de Hul- sterse club Rapide is het nu toch voorbij. De laatste wedstrijden in de com petitie waren die van Rapide dames tegen Middelburg, welke in een gelijk spel (1-1) eindigde. De wedstrijd te gen de afdelingsleider Breda 3 werd met 1-0 verloren. De dames zijn in de onderste regio nen geëindigd, maar anders was niet te verwachten van een pas heropge richt elftal. Het eerste herenelftal eindigde op de 2e plaats in de 3e klas. Rapide 2 behoort tot de middenmoot. Het herenelftal Rapide kreeg een uitnodiging om deel te nemen aan het toernooi van Dragons Hockeyclub te Antwerpen, op zondag 6 mei. De Hul stenaren hebben de uitnodiging aan vaard. Tennis te Hulst In Hulst werd in de vierde klas afd. 3 een tenniswedstrijd tussen Hulster Ambacht 2 en SJEF uit Aardenburg gespeeld, welke met 5-3 eindigde. Wat wil het beroerde toeval? Juist bij de start van de voetbalpool-actie die men voor de Basiliek in Ouden bosch heeft georganiseerd, is er een fout geslopen in de standenlyst van de hoofdklasse B, zoals die maandag in onze krant kwam. Daarin viel namelijk Feyenoord weg. Omdat verschillende deelnemers voor hun kansberekeningen uiteraard ook de positie van de Rotterdamse ploeg nodig hebben, volgt hieronder de lijst nogmaals. (In de hoop, dat Feyenoord nu weer niet wegvalt). Spel. Enschede 28 18 5 5 41 78-45 Elinkwijk 27 18 4 5 40 68-26 Willem II 27 16 4 7 36 57-38 Rapid JC 28 14 8 6 36 61-64 Feyenoord 27 14 5 8 33 75-48 PSV 27 15 3 9 33 69-47 BW 28 14 4 10 32 55-38 Alkmaar 28 13 5 10 31 40-39 GVAV 28 12 5 11 29 56-56 DFC 27 12 4 11 28 50-46 Sittardia 28 9 8 11 26 53-70 MW 26 11 4 12 24 43-39 De Graafschap 28 7 9 12 23 38-55 SHS 27 9 4 14 22 41-58 SW 28 8 5 15 21 49-48 EDO 28 7 4 17 18 28-54 Volewijckers 28 5 3 20 13 40-95 Emma 27 4 3 21 10 28-81 De gestaakte wedstrijd SHS - Elink- wijk is niet in de stand opgenomen. De tot en met heden bygewerkte standenlijsten van de afdeling Zeeland van de KNVB zien er als volgt uit: lste klasse A: Lewedorpse Boys 15- 22; Schoondijke 15-18; Noormannen 15-17; Domburg 15-15; Walcheren 15- 15; IJzendijke 15-3. lste klasse B: 'sHeer Arendskerke 13-24; Vogelwaarde 15-19; Kruinfngen 12-17; Robur 15-10 x); Rapenburg 14- 8; Kwadendamme 15-2 x). lste klasse C: Renesse 11-22; Zie- rikzee 2 11-14; Dreischor 12-7; Burgh 2 12-3. 2de klasse A: Aardenburg 2 16- 25; Vlissingen 4 16-23; Retranchement 18-23; Groede 17-21; Zeeland Sport 4 16-19; Zuidzande 13-17; Noormannen 2 16-11; Breskens 3 14-7; RCS 3 17-6; Middelburg 4 15-4. 2de klasse B: Volharding 11-17; Corn. Boys 3 10-14; Hansweertse Boys 2 8-10; Philippine 9-10; Sluiskil 2 9-4; RIA 2 9-1. 2de klasse C: Brouwershaven 15-29; SVOWK 13-16; Zonnemaire 14-15; Zie- rikzee 3 13-13; Renesse 2 14-6; Drei schor 2 15-5. 3de klasse A: Cortgene 12-22; Vlis singen 5 12-20; Schoondijke 2 12-12 x); Zeeland Sport 5 12-10; Walcheren 2 12-9; Lewedorpse Boys 2 12-7; Dom burg 2 12-2. 3de klasse B: Vogelwaarde 2 16-30; 's Heer Arendskerke 2 15-25; Koe wacht 2 16-21; Robur 2 15-15; Clinge 3 14-11; Steen 3 13-9; Rapenburg 2 14-8; Sluiskil 3 12-3 x); Kwadendamme 2 15-0 xx). x) Twee winstpunten in minde ring wegens niet opkomen. Te Ovezande hield „Zeelandia" een schieting by de wed. Verbeek, waar aan werd deelgenomen door 53 schut ters van 19 verenigingen. De uitslag was: hoofdvogel P. Koens, Soranus, Heinkenszand; eerste klep C. Westdijk, Zeelandia Ovezande; tweede klep C. Raas, id.; derde klep P. Drijdijk, Soranus; eerste zijvogel P. Remyn, Eensgezindheid, 's Heeren- hoek; tweede zij vogel (bij loting) F. v. d. Hooy, Zorgvliedt, Ellewoutsdijk; le bovenkal F. v. Steenbergen. Willem Teil Ovezande; 2e bovenkal P. Bleek, Zorgvliedt; le onderkal J. Corstanje, Spes nostra Ovezande; 2e onderkal J. Bol, Kwadendamme. De laatste uitslag van het kandida ten-schaaktoernooi. dat in Amster dam werd gespeeld, is nu ook hekend De afgebroken partij tussen de Slo- waak Filip en de Rus Bronstein werd uitgespeeld. Na 65 zetten kwam er een remise uit de bus. De officiële uitslag van het toer nooi is nu geworden: 1 Smyslov 11,5 punt 2. Keres 10 punten. 3, 4. 5. 6 en 7 Geiler. Spassky, Szabo, Petrosjan en Bronstein ieder 9,5 punt 8 en 9 Panno en Filip 8 punten. 10 Pilnik 5 punten. Noord-Beveland, dat vorig jaarReeds is een verzoek om deelna- voor het eerst kennis maakte met de me binnengekomen van de bekende wielersport door de „Patrijzenjacht" wielerclub „D.T.S." uit Zaandam, te Coljjnspiaat, kan ook dit jaar j Het ligt in de bedoeling diverse weer van een groots wielerevenement i andere clubs uit te nodigen, waaron- frPM ipfon Hn 75 (prila cr Q iuni Innrtf rlon Drt uit Dell Helg en genieten. Op zaterdag 9 juni loopt opnieuw een „Patrijzenjacht" van stapel in Coljjnsplaat, georganiseerd door de ren- en toerclub Theo Mid delkamp in samenwerking met de Colijnsplaatse middenstandsvereni- glng. Het betreft weer een individuele wedstrijd voor onafhankelijken en amateurs over een afstand van 120 km. waarin tevens opgenomen wordt een interclubwedstrijd. Daarvoor wordt een wisselbeker beschikbaar gesteld. der „De Spartaan" „Pedaalridders" uit Rotterdam „De Hoekse renners". De Boer won te Hoboken Te Hoboken in België is een inter nationale wielerwedstrijd voor profs gehouden over 170 km. Er namen 71 renners aan deel. Winnaar werd onze landgenoot de Boer. die de afstand aflegde in 4 uur en 23 min. De Belg Stroobants werd tweede op 15 meter. 17; 12. Vonk (Elinkwijk. hfdkl. B) 17. 13 De Boer (Stormvogels, hfdkl. A) 16; 14. Ehlen (Sittardia, hfdkl. B) 16; 15. v. Es (DFC, hfdkl. Bi 16: 16 v Geen (Scheveningen Holland Sport hfdkl. B) 16; 17. Heymans (BW, hfdkl. B) 16; 18. v. Melis (Rapid, hfdkl. B) 16; 19. Voges (SC Enschede, hfdkl. B), 16. 20. Canjels (NAC, hfdkl. A) 15. Nu de sluitingsdatum hiervoor is verstreken, heeft nog geen enkele club uit 't betaalde voet bal de K.N.V.B. gevraagd, naar de sectie amateurvoetbal te mo gen terugkeren. Wel is aan twee clubs een week uitstel van de termijn verleend om een beslissing te nemen, omdat zij nog niet ln de gelegenheid zijn ge weest de algemene ledenvergadering te houden. Het is echter niet te ver wachten, dat deze twee verenigingen de eenmaal ingeslagen weg zullen verlaten. Men mag dus aannemen dat in het volgend seizoen in de afdeling betaald voetbal dezelfde clubs zul len spelen als thans. Voetbalprogram gewijzigd Behalve het programma van de hoofdklassers voor zondag, dat dras tisch werd gewijzigd (slechts zes in- haal-wedstrijden) onderging ook het rooster voor de andere klassen eni ge wijzigingen. In de le klasse A be taald zal AGOW niet tegen Velocitas maar tegen PEC spelen. In de vierde klasse F werden de wedstrijden TVC- Gilze en Zundert-Boeimeer afgelast. Daarvoor in de plaats komen TVC- Zundert en PCP-Gilze. In de 4e klasse H tenslotte werd de ontmoeting Yerseke - Oostburg uitgesteld. Poblet etappewinnaar in Ronde van Spanje De Spaanse renner Poblet heeft de zesde etappe Albacete - Alicante (227 km) van de Ronde van Spanje ge wonnen. Hij klopte in de eindspurt Koblet (Zwits.), Bover (Sp.), Le Ber (Fr.), Iturat (Sp.), Muller (Zwits.), Jean Bobet (Fr.), Bauvin (Fr.), en Massip (Sp.). De Italiaan Conterno behield de leiderstrui. VOOR DE VTERDE MAAL vond het treffen plaats tussen de voetbalelf tallen van de COAK uit Midelburg en de Marine uit Vlissingen. De op de Nadorst te Middelburg gespeelde wedstrijd eindigde in een verdiende 3-2 overwinning voor de militaire administrateurs. DE VOETBAL VETERANEN van Vlissingen hebben voor de tweede achtereenvolgende maai de jaar lijkse wedstrijd van VAW gewon nen met 42. GOES, 1 mei. Eierenprijzen. Be richt van handelaren. Kippeëieren 10, poeljeëieren 9, eendeëieren 8, kalkoen eieren 15, ganzeëieren 20. GOES, 1 mei. Export- en indus trieveiling: jonathan 1 75 80-89, 1 70 78-93, 1 65 77-84, 1 60 71-75, 2 62-65, golden delicious 1 75 108-114, 1 70 97- 115, 1 65 83-97, 1 60 76-88, 2 62-67, Win ston 1 70-72, Verpakt fruit: jonathan 1 89-95. Gewone veiling: jonathan K 60- 71, F 54-58, stek 16-23, gold, delicious K 74-88, F 57-66, stek 34-43, winston F 57, bramley K 41, keulehians F 40. Groenten: kropsla Al 16. A2 13-17, BI 12, witlof A2 43-50. BI 37-38, afw. 36- 39. rabarber 1 29-32, 2 25-27, spinazie 1 63-65 2 45-47, afw. 33-46, radijs 17- 18, snijsla 11. KAPELLE, 1 mei. r Jonathan 1 75 79-85, 1 70 81-86, 1 65 74-79, 1 60 68-74, 2 58-65, K 60-77, F 39-68, golden deli cious 1 75 111-120, 1 70 104-123, 1 05 82-98, 1 60 76-87, 2 61-69. K 78-88, F 55-72, goudrenet 1 gr. 72, 1 61-62, K 54-58, winston 1 65 73-87, 1 55 62-70, 2 50-52, K 55-60, F 29-49, st.remy 1 gr. 5860. 1 60-61, 2 55, brederode 1 gr. 64, 1 65, bramley seedling F 25. Ver pakt fruit: jonathan 1 70 95. 1 65 98, 1 60 85. Groenten:-kropsla 11-16, afw. 6, rabarber 35-46, witlof 51-69, aardap pelen 15-17. ROTTERDAM, 1 mei. Aanvoer in totaal 5054, weektotaal 6957, vette koeien en ossen 600, gebruiksvee 1469 (alles tbc-vrij), vette kalveren 55, graskalveren 377 (alles tbc-vrij), nuch tere kalveren 1964, varkens 62, biggen 255, paarden 110, veulens 2. schapen, of lammeren 140, weide-zuiglammeren 81, bokken of geiten 39. Vette koeien le kw. 3.20-3.40, 2e kw. 2.90-3.20, 3e kw. 2.80-2.90, vette kalveren 2.90-3.00; 2.60-2.80, 2.20-2.50, graskalveren 500 400 300, nuchtere kal veren 64 54 50, biggen 58 50 45, slacht- paarden 2.60 2.46 2.26, schapen 150 120 100, weide-zuiglammeren 70 60 40, kalfkoeien 1200 980 750, melkkoeien 1200 980 750, vare koelen 900 775 650, vaarzen 875 775 600, pinken 600 450 375. Vette koeien aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen als giste ren. enkele prima's boven notering. Vette kalveren, matig, goed, vooral niet hoger in prijs. Graskalveren, iets kleiner, goed, vast in prijs. Nuchtere kalveren, iets minder, willig, zware wat hoger in prijs, verder onveran derd. Biggen, groter, kalm, als vorige week. Slachtpaarden, even kleiner, flauw, met staande prijs Schapen, als vorige week, kalm. onvérand. Weide- zuiglammeren. redelijk, willig, als vo rige week. Kalfkoeien. iets minder, redelijk, constant. Melkkoeien, iets minder, redelijk, constant. Vare koeien ruim, tamelijk, stabiel. Vaarzen, flink, kalm, onveranderd. Pinken, flink, kalm, onveranderd. Mannheim 266 (-0,08), Kaub 214 (-0.09) Trier 201 (-0,06), Koblenz 234 (-0,06), Keulen 216 (-0,06). Ruhrort 420 (-0,11), Lobith 1044 (-0,18), Nijmegen 824 (-0,14), Arnhem 834 (-0,14), Eefde 357 (-0.09), Deventer 258 (-0,07). Maas tricht hoofdsluis 4390 (+0,07), Borg haren 3954 (5-0.09), Belfeld 1114 (-0,09) Grave 489 (-0,01).

de Stem | 1956 | | pagina 7