Défilé langs paleis Soestdijk een nationale huldebetuiging werd Onderhoud met de gouverneur van Nederlandse Antillen Weer protest van Israël Sovjet-leiders geloven in betere betrekkingen Niet somber Ruim dertigduizend mensen op de been Heidebrand bij Hilvarenbeek Sobere viering in Djakarta Strijd krach ten-de filé MENSELIJK LEED OP CYPRUS Uitbreiding staatsbemoeiing met het economische leven Brits vliegtuig neergestort DAGBLAD VOOR ZEELAND Veelkleurig bloementapijt op de trap van het hordes Hammarskjoeld met spoed vertrokken Veertig ha. verwoest Decentralisatie van bestuur in Polen Griekse kerk gaat scherper optreden Opstand op Cuba eist 11 doden Portugees schip bij Afrika vergaan ,.B. en K.terug in Moskou Streng vermaan tot de Labour-Ieiders Om de grondregels van de democratische rechtsstaat Minder koud Begin van socialisatie in India De handel onder regeringszorg HET „NIEUWE" VRAAGT INLOOP-TIJD Poujade dreigt met daden Twee doden bij verkeersongeluk ouwd en in- bieke meter ijzeren sta- worden in rkt. afwaterings- rater van de ien zal stro gedeeltelijk waar het 2,5 bij 3.20 edte van de velijk 116 en L op de in- nschappen te .en door de herendubbel usinski. Het Helen El- SchotlandGr. te koop - V. 390 x ior tractor Breda, tel. 6690 in goede en, in de x 7. 32 x z., nieuwe len garan- prijs. Breda, tel. 6691 tfGEB. in juli vrij 'sl. pi.» str. vrij ter- ïo. 21506 N N icht voor ampeerwa- tw. 1949. - 2,5-3 ton. 1950. Olds- Opel de luxe 1957. Bromfiets de Geus. sl, tel. 279. endaal etl. 9133 luit in Ier slot. [achter lort de ,,Er kragd... 1 de on- 96e JAARGANG No. 2213B Uitgave N. V. Uitgevers My. Neerlttdia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordeiyk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad J iVL A C. v. Dongen (J J v Hootegem Mi Ui A J J IV1 Mes, Mi H M L. de Rechlei, L,. J v t Westende, P V M Vei cauteren Abonn.pnjs by vooruitbet 1 5.65 p. kwartaal, p. post t 6.55, p. week (uitsl by niet postbestell.) 1 0.45 incasso wordt berekend Losse numm 13 ct Postrek 378841 Voor God. Koningin en Ydetland DINSDAG 1 MEI 1956 Advertentieprys voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezondeh Mededelibgen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan- zienlyke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. But-fau n Cl F /.efuwSP bij la nrien G( >KS, Westsingei 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel, no. 35) Israël heeft in verband met het omkomen van drie Israëlische mili tairen, doordat Egyptenaren in het grensgebied van Gaza mijnen op Is raëlisch gebied hadden gelegd, Egyp te beschuldigd van het ,,met voorbe dachte rade om het leven brengen van Israëlische solaten". De vierde Israëlische dode, is een kolonist, die werd ontvoerd, toen Egyptenaren onder dekking van Egyp tische militairen de grens oversta ken en begonnen op Israëlisch gebied de oogst binnen te halen. Deze man is door de Egyptenaren om het leven gebracht, terwijl zijn stoffelijk overschot werd geschon den. De secretaris - generaal der VN, Hammarskjoeld zal zijn verblijf te Cairo bekorten. Hij zou gistermiddag te Jeruzalem aankomen om de toe stand rond Gaza te bespreken. Gistermiddag heeft een bos- en heidebrand gewoed tussen Tilburg en Hilvarenbeek. Door de sterk wind greep het vuur zo snel om zich heen dat bij het blussingswerk de assisten tie moest worden gevraagd van de beroeps- en vrijwillige brandweer der gemeente Tilburg en van de in die gemeente gelegerde militairen uit de Krömhoutkazerne". Ongeveer 40 hectare bos en heide werden verwoest. De bossen waren eigendom van de gemeenten Tilburg en Hilvarenbeek. Omstreeks acht uür was men de brand meester. Naar schatting hebben 15 tot 20.000 Nederlanders gistermor gen deelgenomen aan het défilé voor H.M. de koningin, en min stens evenveel belangstellenden stonden buiten de paleishekken. Hiermede is de huldiging, die oorspronkelijk voor de Baarnse en Soester bevolking bedoeld was, uitgegroeid tot een nationale huldebetuiging. Dank zij de hulp van de marechaussee, die dit jaar voor de eerste keer werd ingeschakeld, is niemand van de duizenden deelnemers teleurgesteld en kon ieder zijn bloemen hulde aan de koningin op deze dag brengen. Er woei een gure noordenwind toen de paleishekken klokslag half elf open gingen en de Leidse studenten in estafetteverband s+c>rtten om als eerste H.M. de koningin te huldigen. Op het bordes hadden de koningin, gekleed in bruine bontmantel, prins Bernhard, die zich enkele keren in het paleis terugtrok wegens een zware verkoudheid, en de vier prin sessen zich opgesteld, terwijl prinses Wilhelmina dit défilé van achter een der ramen gadesloeg. Nauwelijks had de muziekvereniging der rijks politie haar plaats tegenover het bor des ingenomen of de zon deed zijn best meer kleur te toveren op de bloemen die zich in enkele ogenblik ken als een veelkleurig tapijt aan de voeten van de koninklijke familie gingen vormen. Er waren dit jaar vijf grote deputaties die het hoofd deel van de kilometers lange stoet vormden. De winnaars van de scholenteken wedstrijd, boden de landsvrouwe te keningen aan en vier Australische dames, de vlag van hun land in bloe men. Hierna kregen de drumband en vendelzwaaiers „de trommelaren van Roozendaal" gelegenheid hun vaar digheid te tonen in het vendelzwaai- erï. Een aardige groep vormde de Groningse vereniging uit Hilversum, die in Groninger*kostuum aan het défilé deelnam. Een fraaie indruk maakte de grote deputatie uit de noord-oost polder, die als slot van de lange stoet binnen trok. De deelnemers toonden de ont wikkelingsgeschiedenis van de polder en zij hadden hun materialen meege bracht. De Poolse premier heeft een zekere decentralisatie van bestuur aangekon digd, zodat de regionale autoriteiten meer bevoegdheid krijgen. Hij zei dat de Polen die in de oorlog in het westen hebben gevochten onder Brits bevel, en ook zij die in niet- communistische verzetsorganisaties in Polen hebben gestreden, in al hun burgerlijke rechten zullen worden her steld. DE westduitse minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano, is voor een driedaags, officieel bezoek in Londen aangekomen. Hij zal met de Britse regering over wereldproble men confereren. EX-veldmaarschalk Ritter Wilhelm von Leeb, onder wiens bevel de Duit se legers in 1941 Leningrad probeer den te veroveren, is op 79-jarige leef tijd overleden. Hg heeft drie jaar gevangen gezeten. DE ROTTERDAMMER C. Hagenaar e*?.$e hiding genomen in de derde *nternationale pijprookwed- stryd, die te Montreal wort gehou- Hy hield 3.3 gram Burley-tabak min' en 47 sec. brandende. In Den Haag was de avond van koninginnedag goed gevuld: er was op verscheidene plaatsen in de bin nenstad kermis, in de kelder van de Ridderzaal werd een poppenspel op gevoerd, er werd vuurwerk afgesto ken op het Malieveld, er was open- luchtdansen en er waren concerten van muziekkorpsen in de buitenwij ken. Tenslotte gaf de koninklijke mi litaire kapel op het Binnenhof een taptoe. De kou deed wel afbreuk aan de feestelijkheid. Zo was in Amsterdam de belang stelling voor de muziekuitvoering op de Dam maar matig en zo was het ook voor de diverse feestelijkheden, die zoals gebruikelijk in de verschil lende wijken van de stad waren ge organiseerd. Met een groot vuurwerk in het Oosterdok werd de viering van Koninginnedag besloten. In Djakarta was er gisteren geen officiële receptie ter gelegenheid van de verjaardag van de konin gin. Wel werd een ontvangst ge houden voor de Nederlandse ge meenschap in Djakarta in de ambts woning van de hoge commissaris. Mej. dr. A. de Waal. staatssecreta ris van O. K. en W. heeft gisteren voor de televisie een gelukwens tot H. M. de Koningin gericht, die zij als volgt besloot: „Onze gelukwens op deze dag is meer dan een wens, het is een van harte gemeende bede om alle gaven van de Heilige Geest, niet alleen voor het heden, maar ook voor de toekomst waarin U, naar wij hopen, nog vele jaren onze geëerbiedigde en beminde koningin zult zijn". De minister-president, dr. W. Drees, wenste de vorstin aldus geluk, in een radiorede: „Namens ons volk en na mens onze rijksgenoten veroorloof ik mij koningin Juliana van harte ge luk te wensen met deze dag en haar zegen toe te wensen voor haar en haar Huis en voor het koninkrijk, aan welks hoofd zij staat." Het jaarlijks défilé uan de strijd krachten op Koninginnedag is dit maal te Enschede gehouden. Onge veer 50.000 toeschouwers hadden zich langs de route geschaard. Om half twaalf meldde de paradecom mandant, gen.-maj. A. J. A. Pereira, commandant van de Derde Divisie zich bij minister Staf, die het défilé afnam, tezamen met vice-admiraal H. C. W. Moorman, staatssecretaris van Marine, mr. F. J. Kranen burg, staatssecretaris van Oorlog en met generaal B. R. P. F. Hasselman, chef generale staf, en andere auto riteiten. Ter weerszijden van de minister wa ren tribunes opgericht waar de geno digden van de regering hadden plaats genomen Hier bevonden zich o.m. diplomatieke vertegenwoordigers van een twintigtal landen. Aan het défilé namen 3000 man deel, 185 voertuigen en enkele tien tallen vliegtuigen, waaronder Gloster Meteors, Piper Cubs, hefschroefvlieg- tuigen en Neptunes. Bij de troepen te voet van de Koninklijke. Landmacht bevond zich een compagnie cadetten met het vaandel van het korps ca detten, standplaats te Breda. Ook was er een squadron van de luchtmacht officiers- en kaderschool te Breda, en een squadron van het luchtmacht- bewakingskorps, standplaats te Gilze- Rijen. Het défilé werd gesloten door het 42e eskadron zware tanks uitgerust met 22 zware tanks, waarvan het ge wicht 48 ton bedroeg. De kuestie-Cyprus Het hoogste gezagsorgaan van de Griekse kerk op Cyprus heeft beslo ten zijn campagne van „passief ver zet" tegen de Britse autoriteiten te intensiveren. Dit is bekendgemaakt na een bijeen komst van dit gezagsorgaan. Verder is besloten, strikt de gedragslijn te volgen die door aartsbisschop Maka- rios is uitgestippeld. De foto toont de Koningin die,na afloop van het défilé, zeer veel be langstelling toonde voor een wagen met vlas uit de N.O.-polder. De wa gen werd getrokken door twee robuste paarden. Op Cuba hebben elf personen het leven verloren bij een opstand die drie uur heeft geduurd. Een hónderd tal burgers in uniform had de kazer ne van Mantanzas bij verrassing ge nomen en had het» uit kunnen houden tot er troepenversterking kwam. Toen was het met hen gedaan. In een latere verklaring werd ge zegd. dat het verder in geheel Cuba rustig is. De revolutionairen hebben de aanval uitgevoerd met zes vracht auto's die met zandzakken tot een soort rijdende forten waren omge bouwd. Zij waren gewapend met ma chinegeweren, geweren en granaten. De vrachtauto's zijn bij de aanval in handen van het garnizoen gevallen. Ex-president Carlos Prio is, .voor zijn ergen veiligheid" in verzekerde bewaring gesteld. Bij de oostafrikaanse kust. tussen Saint Lucia Bay in Zoeloeland en Ponta de Ouro, Mozambique, is vrij dag het 1.435 ton metende Portugese stoomschip ,,Luabo" vergaan. Veertien leden van de bemanning kwamen om het leven. De sovjet - leiders Boelganin en Kroestjev zijn maandagmiddag van hun bezoek in Engeland te Moskou teruggekeerd. Tienduizend inwoners van Moskou hadden zich bij het vlieg veld verzameld om hun leiders te ver welkomen. Boelganin zei in een toespraak,, dat het bezoek aan Londen „van grote politieke en praktische betekenis is geweest voor de Russisch - Britse be trekkingen en voor het gehele interna tionale leven." Hij zei dat het belang van het volk een verbetering eist in de Brits - Russische betrekkingen die een aan tal jaren „tamelijk gespannen" zijn geweest. Boelganin sprak er zijn te leurstelling over uit, dat zij bij hun bezoek aan Engeland geen gelegen heid hebben gehad om met het gewo ne publiek te spreken. Desondanks hebben zij de overtuiging gekregen dat de Britten geen oorlog wensen en vriendschap willen met de sovjet unie. Hij voegde er aan toe. dat Brit se zakenlieden meer handel met Rus land wensen. Boelganin zei: „Hoe vreemd het pok lijkt, de Labourpartij was de enige organisatie, die ons bezoek trachtte te bederven." De resultaten van de besprekingen bewezen volgens Kroestjev, dat als er goede wil aanwezig is, het moge lijk is samenwerking te verkrijgen tussen verschillende landen, ongeacht hun sociale structuur. Kroestjev gaf „bepaalde invloedrij ke kringen in de VS" de schuld van het plaatsen van hindernissen op de weg naar het beëindigen van de kou de oorlog, doch voegde hieraan toe: ..Toch geloven wij, dat er ook in de VS tekenen zijn die wijzen op de wens dit te verbeteren." De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, heeft ver klaard, dat het gevaar voor een al gemene oorlog schijnt te zijn afgeno men. Hij bedoelde dit echter op een andere manier dan de Russen. Er is veel te doen geweest over het „conflict" dat in de Antillen was gerezen tussen de gou verneur mr. A. A. M. Struijcken en de lands regering. Het verschil van mening liep over de vraag, of goedgekeurd kon worden de benoe ming van een minister van Justitie, die tevens zijn particuliere advocatenpraktijk wenste te handhaven. Dit geschilpunt werd door een van bepaalde zijde geïnspireerde pers op de achter grond geschoven, om te vertellen van een door lopend conflict, dat heel de verhouding met Nederland aan het wankelen zou kunnen bren gen en ons benauwde uurtjes in de Verenigde Naties zou kunnen bezorgen. ^,5.. tentoonstelling van foto's, „Wy mensen" te Amsterdam, is gisteren gesloten. In 39 dagen be zochten 116.617 mensen de expo sitie. Daarmee is een wereldre cord gevestigd. Nergens trok men zoveel bezoekers. mpn^ f Z1]tl ruim honderd mensen omgekomen bij een treffen tussen verschillende verzetsgroepen. rleH^„anStn"fe.lovcn niet- dat de on- erlinge stryd tussen de rebellen het hen wat gemakkelijker zal maken. HET BESTUUR van de Ned. Midden- Mandspartij heeft besloten aan de ver kiezingen deel te nemen. Men zal "aartoe meestrijden in de gelederen van de Ned. Oppositie-Unie. i Weersverwachting, geldig tot va"avond: Vrjj veel bewolking met plaatselijk wat lichte regen maar ook opklaringen. Iets hoge- re middagtemperaturen. Zwakke ,m,a"ge wind, voornamelijk uit S zuidelijke richtingen. J Vandaag; zon onder 20.06 uur. J Morgen: zon op 5.08 uur. Onnoemelijk zwaar lijdt de bevol king van het Britse eiland Cyprus onder de strijd, die daar reeds zo lang wordt gevoerd tussen natio nalistische elementen en vertegen woordigers van het Britse gezag. In Nicosia, de hoofdstad van het veel omstreden eiland werden vorige week weer zware gevechten gele verd, waarbij een Turks-Cyprisch politieman werd neergeschoten. De foto toont de vader van de ver- slagene rouwend bij het met een Turkse vlag bedekte stoffelijke overschot van zijn zoon, temidden van de voortwoedende strijd. De Indische premier Nehroe, heeft bekend gemaakt, dat de regering van India in het kader van haar socia listische politiek n geleidelijk toene mende mate de verantwoordelijkheid voor nieuwe industriële en transport ondernemingen op zich zal nemen. Ook zal zij zich in toenemende mate gaan bezighouden met de handel. Het aan,tal industrieën, die regerings monopolie zijn of waarvan de toe komstige ontwikke'"rig in handen van de regering is, zal worden verdub beld. De bestaande industrieën in particu lier bezit, die tot de eerste catego rie behoren, zullen nog door parti culiere ondernemers mogen worden uitgebreid, indien het nationale be lang dit vereist. Nehroe deelde mede, dat de rege- ringspolitiek op het gebied van de in dustrie zal worden bepaald door het socialistische maatschappij-ideaal. Om dit ideaal te verwezenlijken is het noodzakelijk, het tempo van de economische groei te versnellen en de industrialisatie te bespoedigen en in het bijzonder de zware industrieën en de machine-industrieën te ontwik kelen teneinde de openbare sector uit te breiden en een grote en groeiende coöperatieve sector op te bouwen. Conclusie: die gouverneur moet weg. Deze conclusie werd dan gesteld zonder te overwegen, dat deze functionaris als vertegenwoordiger der ko ningin voor zes jaar is benoemd en in zekere zin in de onschendbaar heid van de Kroon deelt. Heel dat opgeblazen gedoe zakte ineen, toen bekend werd, dat na summiere onderhandelingen een compro mis was bereikt. De onverenigbaarheid van hei ministerschap met een advocatuur werd erkend. De betrokkene zal binnen een vastgestelde termijn zijn particuliere praktijk liquideren. De minister-president van de Antillen s reeds tevreden naar huis gegaan. De gouverneur vertrekt einde van deze week, om tijdig terug te zijn voor opening van de Staten. Bij dit alles is echter de stem van de Gouverneur nog, nergens in de pers doorgeklonken tenzij dan door de enkele woorden, weike bij de aan komst op Schiphol konden worden gesproken. We vonden het een daad van eenvoudige rechtvaardigheid Mr. Struycken te benaderen om hem in de gelegenheid te stellen ook iets van zijn zienswijze te openbaren. Met alle terughoudendheid, welke zijn functie vorgt, heeft hij ons toch op de volgen de vragen een antwoord willen ge ven: Gaat u na de hier gevoerde be sprekingen tevreden terug? Zeker. Ik ben verheugd, dat er in zo korte tijd overeenstemming kon worden bereikt, niettegenstaande eni ge persorganen op grond van wel zeer gekleurde voorstelling van zaken, ge tracht hebben de atmosfeer te beder ven. Deze bijna persoonlijk op mij ge richte aanvallen, zou ik willen beant woorden met: „Zoals de waard is ver trouwt hij zijn gasten." In de perspublikaties werd ook gezegd, dat er door de vergadering tot het tekenen van landsbesluiten een bestuursimpasse was ontstaan. Om nu de gedachten te bepalen: Hoeveel maal is er onenigheid ont staan óver het tekenen van zulke besluiten? Gedurende de tijd. dat deze rege ring aan het bewind is dat is zo ongeveer anderhalf jaar waren er vijf. a zes besluiten die aanleiding gaven tot een duidelijk verschil van mening, waarvan er drie of vier be hoorden tot onderdelen van één zaak Natuurlijk mag ik niet in bijzonder heden treden, maar ik kan wel zeg gen, dat de verschillen niet van zo danige aard waren, dat het besturen daardoor werd gefustreerd. Voor mij hadden die verschillen een principieel karakter, omdat ik meende dat begin selen van de democratische rechts staat in het spel waren. Ik kan dat op zich in een jonge gemeenschap niet rampzalig noemen. Er is gesproken over een in ge drang brengen van de autonomie van het rijksdeel. In hoeverre zou daarvan sprake kunnen zijn? Ik vrees, dat ik te zeer in de zaken zelf zou moeten -eden, als ik daarop rechtstreeks zou willen antwoorden. Laat ik er alleen dat van zeggen: Een Mr. A. A. M. Struycken verschil van mening, een dispuut over een bepaalde zaak moet toch altijd mogelijk zijn zonder dat er dadelijk een conflictssfeer ontstaat. Overigens .heb ik getracht binnen de Atilliaanse autonome rechtssfeer een oplossing te krijgen. Wat zijn de mogelijkheden, wan- ieer er een verschil van mening ontstaat tussen gouverneur en lands regering? (Vervolg op pagina 2.) Pierre Poujade heeft op een natio naal congres van zijn beweging ge dreigd een half miljoen Fransen voor de poorten van Parijs te brengen als demonstratie tegen het huidige parle ment. De tyd was gekomen om pro paganda door daden te vervangen, zei hij. „Wij hebben de constitutionele auto riteiten verzocht de „staten generaal" bijeen te roepen. (Een vergadering van afgevaardigden uit alle provin cies). De voorzitter van de nationale vergadering wees ons verzoek af. Hij zei dat het ongrondwettig was, maar de nationale vergadering kan alles wettigen wat zij wil. „Daarom", zo ging Poujade voort, „vraag ik u goed te keuren dat onze beweging het initiatief neemt tot het bijeenroepen van de „Staten Generaal". Een vliegtuig: van het type ,,York" dat met gezinnen van militairen naar Cyprus zou vertrekken, is maandag ochtend bij het opstijgen van het vliegveld Stansted in Essex neerge stort. Een vlieger en één kind zijn om het leven gekomen, terwijl twee vrouwen een man en een kind licht werden gewond. Brandweerlieden hakten gaten in de *"omP om te zorgen, dat de inzitten den het toestel sneller zouden kunnen verlaten. Het schijnt, dat tijdens de aanloop °P. ,e startbaan een wiel van het vliegtuig is gebroken. Auto over de kop Twee mensen zijn gedood en twee gewond toen gistermiddag op de ryksweg Rotterdam - Den Haag ter hoogte van Overschie door nog on bekende oorzaak de personenauto waar zy in reden, tweemaal over de kop sloeg. Alle vier inzittenden werden uit de auto geslingerd. De 28-jarige arts T. T.T. uit Amsterdam, die de auto be stuurde en zijn 30-jarige nicht G.B.T. uit Bandoeng, die, met verlof in Ne derland was, waren onmiddellijk dood. De politie acht de mogelijkheid niet uitgesloten.-dat de bestuurder de vreemde manoeuvre maakte, doordat iemand plotseling de weg overstak.

de Stem | 1956 | | pagina 1