Moskou wil vrijlating van Duitse burgers overwegen VIJFTIENDUIZEND JONGEREN op K.V.P.-appèl in Den Bosch Adenauer herkozen Vijf doden (2 coureurs) en 13 gewonden (publiek) Raketten met H"-lading Krijgt Franco een rol in de „grote politiek' Britse reis besloten met een knaleffect Een gewelddadige klant WIELERTITEL BEREIKT... Duitsland doet niet mee aan filmfestival-Cannes Samenzweringen in Argentinië Soenarjo zal een overzicht publiceren Roerig Cyprus Politieke ernst en muzikale luim „Wij mensen in 8 DAGBLAD VOOR ZEELAND Oost-Duitsland was al vrij van de kleine Statins Polenministers vallen als kegels Congres van CDU Dramatische Mille Miglia Gevoelens moesten worden ontzien j Opklaringen Super-wapens voor de bondgenoten Komst van vliegende schotels voorspeld Weer incidenten in Gaza gemeld Marga Klompé:,, Van drie kanten wordt op U een beroep gedaan TELEGRAM AAN PROF. ROMME j Top-uitslagen voetbal j Twee arrestaties wegens spionage Mosselzaadvisserij begint 2 mei Geen treindienst in de Langstraat r cijfers I •en horloger, die vol* ice geeft. Dan bent in vakkundig advies, een wanneer u uw horloge uitkiest, de lange, lange jaren u het d aagt. j6e JAARGANG No. 22137 Uitgave N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd- redacteur: J J H A Bruna Redactieraad: J M. A C. v. Dongen C. J. v. Hootegem Mr Dr A. J. J. M Mes, Mr H. M L. de RechteiU J. v. t Westende. P. V. M Ver- cauteren Abonn.prijs Bij vooruitbet f 5.85 p twartaal, p post t 6.55, p. week (uitsi bij niet postbesteil.) t 6.45 Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct Postrek 378841 Voor God, Konlnffin en Vaderland MAANDAG 30 APRIL 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. rip 7.ppnwse Westsmgei 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeu^^^TElLST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, NoordstraatTs, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nierstraat 41, Tel. no.^T) 55 De Britse reis van Boelganin en Kroestjev eindigt ongeveer zoals zij begon: met een knaleffect. De regering in Moskou heeft de west-Duitse autoriteiten meegedeeld, dat zij bereid is een nieuw Duits verzoek om terugzending van Duitse burgers, die zich nog in Rusland bevinden, te overwegen. Dat een dergelijk besluit genomen wordt tijdens de afwezigheid van de tfwee be langrijkste mensen in de sovjet-unie, wijst er wel op, dat hier sprake is van goede regie. Men neemt aan, dat er nog duizend Duitse burgers in Rusland zijn. Een tweede nieuwtje meer passend in de nieuwe stijl van het Kremlin is, dat maarschalk Tito, die zo lang verguisd is geweest, in juni een bézoek aan Mos kou zal brengen. Enkele maanden geleden zwoer Tito nog duizend dure eden, dat hij eerder naar de hel zou reizen dan naar de Rus sische hoofdstad. De „nieuwe wind" die door de com munistische landen waait, heeft veel van een storm. In Polen is de onder minister van Justitie, Kiesluk, aan de dijk gezet. Zijn directe chef, de minis ter, was reeds eerder weggewerkt. Er is een nieuwe minister van Buiten landse Zaken benoemd, zekere Adam Rapacki. Op het departement van Hoger Onderwijs zetelt ook een nieu we figuur. Zofja Wasilkowska, een vrouw, is de nieuwe minister van Justitie. Het Poolse parlement heeft zaterdag nieuwe strafwetten aangeno men, waardoor arrestanten meer rech- Adenauer is zaterdag door de CDU eenstemmig voor twee jaar herkozen als partijvoorzitter. Hij incasseerde ook een tegenslag. Er zijn vier onder voorzitters aangesteld, o.w. de links- gezinde Karl Arnold, op wie de grijze bondspresident niet bijster gesteld schijnt te zijn. Adenauers buitenlandse politiek is door de CDU goedgekeurd. De rege ring wordt gevraagd om elke gele genheid om in vrede en vrijheid de Duitse hereniging tot stand te bren gen, te blijven aangrijpen. Een poli tiek. gericht op de Europese eenwor ding en saamhorigheid der Atlanti sche gemeenschap werd een eerste vereiste hiervoor genoemd. De poli tiek ten aanzien van de USSR moet gericht zijn op vrede en ontspan ning. ten krijgen. De mogelijkheden tot voorwaardelijke hechtenis worden be perkt. Ook zouden boeren, die hun „norm" aan landbouwprodukten niet leveren, minder zwaar worden be straft. De oost-Duitse premier, Grotewohl, heeft zijn vazallen weer een hart on der de riem gestoken, door te verkla ren, dat er in oost-Duitsland geen zuivering van „kleine Stalins" nodig is. Uhlbricht zit zo safe, als het maar kan. „Wij hebben in 1953 al wat van deze lieden weggewerkt", zo wordt gezegd. „Rode Hilde" en Ernst Woll- weber, werd eraan toegevoegd, kun nen op hun posten blijven. Londen kijkt intussen terug op het bezoek van Boelganin en Kroestjev. Er gaan geruchten, dat het tweetal aan de dood is ontsnapt. Er zou een complot van oost-Europese ballingen geweest zijn. De regering heeft dit echter ontkend. De Russen zelf heb ben toegegeven, dat zij lange tijd no dig hebben ge'nad, om de Britse volks aard te begrijpen. Zo had tijdens het bezoek aan Oxford een vrouw zich nogal „anti" gedragen. Kroestjev wil de zich in de menigte storten, om met de vrouw te gaan praten. Met moeite kon men hem daarvan weerhouden. Ook de Britse nieuwsgierigheid naar Russische binnenlandse kwesties en hun eigen particuliere leven, irriteer den de Russen. Als de campagne tegen Stalin ter sprake kwam, zwegen de sovjet-bon zen als oesters. Kroestjev is bijzon der kwaad geweest om speculaties in de Britse pers of hij een vrouw heeft en zo ja, of zij door Stalin naar Si berië is verbannen. Kroestjev vond dit zeer grof tegenover zichzelf en tegenover zijn zoon, die ook deel uit maakte van de delegatie. Zaterdag heeft een bestelwagen al lerlei geschenken bezorgd voor de sterren van een balletgroep, die voor de Russen is opgetreden. John blijft gevangen Het westduitse federale Gerechts hof heeft besloten een verzoek om in- vrijheidsstelling, gedaan door dr. Otto John, die verdacht wordt van ver raad, af te wijzen. Men vreest dat hij zal vluchten, indien men hem voor waardelijk vrijlaat. John wordt binnenkort door een psychiater onderzocht. Hiermee wil men voorkomen, dat hij zich straks, tijdens het proces, zal beroepen op verminderde geestvermogens. DE SOCIALISTISCHE unie heeft in een telegram aan de CPN gevraagd om besprekingen, die kunnen bijdra gen tot de vernieuwing van de ar beidersbeweging in de richting van menselijk en wetenschappelijk Mar- xisme-Leninisme. DE Nederlandse consumentenbond zal bij wijze van proef gaan samen werken met de Ned. huishoudraad, de verbruikscoöperaties en de vak centrales, met het doel de positie van onmacht, waarin de consument verkeert, te doorbreken. BIJ FLORIDA kwam een duikboot boven water, juist toen een helikop ter in nood verkeerde. Even voor dat het toestel in zee terecht zou komen, wist de piloot zijn machine op het dek van de duikboot neer te zet ten. VRIJDAGMIDDAG zijn tweeduizend Nederlandse pelgrims met vijf spe ciale treinen in Lourdes aangekomen. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. Alfrink heeft de leiding van deze pel grimstocht. BIJ DE kantoren van de ANWB en dt KNAC zal men binnenkort een nieuws grensdocument voor motor rijtuigen, die voor niet - commerci ële reizen in Duitsland moeten zijn, kunnen afhalen. 1 Vrachtauto reed een winkelpand binnen In Soesterberg kwamen twee auto's met elkaar in botsing. De bestuurder van de ene wagen werd daarbij ge dood. Een achteropkomende auto moest zo snel uitwijken, dat het ge vaarte pardoes een winkel binnen reed, waarop het gehele pand in stortte. Wonderlijk genoeg waren er slechts twee lichtgewonden. ''"'W De Mille Miglia, een automobiel race over bijna 1600 kilometer, van Brescia via Rome en Florence naar Brescia is een kleine kopie geworden van de vorig jaar zo dramatisch verlopen races te Le Mans. Twee deelnemende coureurs, de Zwitser Berney en de Italiaan Piw- ko, beiden tweede bestuurder, von den respectievelijk bij Ravenna en in de buurt van Ancona de dood. De Italiaan Cecchini kwam tijdens een slippartij te Pescara in het pu bliek terecht; een der toeschouwers werd gedood, een andere zwaar ge wond. Later werd gemeld, dat op andere plaatsen in het parcours nog twee doden waren te betreuren, (onder het publiek) en minstens twaalf perso nen gewond werden. Het filmfestival te Cannes, dat de ze week begint, zal het moeten doen zonder een Duitse bijdrage. De Duit sers hebben zich namelijk terugge trokken, omdat de Franse regering een Duitse film over het vraagstuk der vluchtelingen, heeft verboden. De motivering van het verbod was dat de film, die zeer anti-communis tisch is, de gevoelens van andere deelnemende landen, o.a. Polen, zou kunnen kwetsen. Polen kwam met een film over Duitse wandaden in het ghetto van Warschau, maar het besloot deze film niet te vertonen. Engeland had een film in petto over de Japanse terreur, die eveneens werd teruggetrokken. Vorig jaar heeft zuid-Slavië een film ingetrokken om de Duitse gevoelens te ontzien. Deze DE FAMILIE Dison in Johannes burg pleegt zijn kinderen strikt alfabetisch namen te geven. Zo begon men met „A.B.C.". Dezer dagen kwamen de letters ,,K.L. M." aan de beurt. Natuurlijk adopteerde die andere KLM deze baby. EEN Belgische sportvlieger, die door duisternis werd overrompeld, heeft zijn huikje op het strand van Bergen aan Zee aan de grond moeten zetten. hij was op reis naar Texel. Een dag later kwam hij toch daar aan. ontwikkelt een nieuw nróeM ?r?Ject,e'. in Australië be- roefd zal worden. Het nieuwe moord- e„lsJ° geweldig dat een straal- zefden L v*"SPeclS<>ed bij is, ZO zeiden de Engelsen bescheiden. «mNuiif(iMIDDAGi reed te stedum ^ittonHPer,S00ns luxe aut0 met tien egen een boom- De inzit- enden kregen allen min of meer ern- ïrivt verwondingen. Op medisch advies werden allen naar het zieken huis gebracht. Weersverwachting, geldig tot van- avond: Overdrijvende wolkenvel- den niet opklaringen en slechts hier en daar een bui. Overwegend n°ordelijke wind. Ongeveer de- zjlfde temperaturen als gisteren of ïetr» hoger. 2 Vandaag: zon onder 20.05, maan 2 op 0.32 uur. Morgen: zon op 5.12, 2 onder 20.07 uur. Er is een nieuw Amerikaans pro gram in de maak, om geleide pro jectielen, supersonische vliegtuigen en radarstelsels ter -eschikking te stellen aan de bondgenoten van de VS. Kernwapens worden niet ge noemd. In de VS is kritiek geuit, dat de regering zo geheimzinnig doet met de kernenergie. Prompt daarop is bekendgemaakt, dat twee geleerden een hitte van 36.000 graden (drie maal zo heet als de oppervlakte-tem peratuur van de zon) hebben weten te verwekken. Hierdoor zou men even ver zijn als de Russen, die onlangs in Harwell de resultaten van hitte- proeven bekendmaakten. Een Amerikaans regeringsplan, voor de bouw van drie koopvaardijsche pen met atoom-aandrijving is afge wezen. Het huis werd praktisch geheel ver woest zoals de foto laat zien. In de Argentijnse provincie Tucu- man is een Peronistische samenzwe ring ontdekt, in verband waarmee 60 arrestaties zijn verricht. In de provincie Corrientes werden eveneens enkele vermeende of echte Peronis ten aangehouden. In Buenos-Aires zijn alle militairen geconsigneerd. Men vreest een op stand op de eerste mei, de dag van de arbeid. Gezegd wordt, dat de re gering voor die datum de eventuele Peronistische cellen wil hebben opge rold. Misschien komt de opstand wel van buitenafOp een seance van Ar gentijnse spiritisten werd namelijk de landing van vliegende schotels in de buurt van Buenos Aires aangekondigd De schotels zouden komen van Gani- medes, een planeet van Jupiter. Er is al een comité van ontvangst. film ging over Duitse wandaden in het land van Tito. Zo blijkt weer eens, hoe sympathiek allerlei dingen geregeld kunnen worden. Maar ook., hoeveel leed de mensen elkaar heb ben toegebracht, dat het nog steeds stof voor films oplevert... In de VS is thans een manier ge vonden om waterstofbommen zo klein te maken, dat zij door intercontinen tale projectielen kunnen worden mee genomen. Het aspect van een toe komstige oorlog zou hierdoor worden gewijzigd. Rapporten van de geheime dienst over Russische vorderingen op het gebied van lange - afstandsbommen werpers en projectielen heeft de ont wikkeling van luchtafweerprojectie- len in Amerika versneld. Over enkele maanden zal de lucht macht op zware bommenwerpers na geheel uit straalvliegtuigen bestaan. Al deze ongelukken gebeurden in de eerste uren van deze race welke toen gereden werd onder slagregens gepaard met harde windstoten en hier en daar mist. Evenmin als destijds in Le Mans werd de race afgelast, toen reeds drie mensen het leven hadden ver loren en vele toeschouwers naar een ziekenhuis waren vervoerd. Het zal de lezer weinig interesse ren, dat de Italiaan Caselotte met een Ferrari de dodenrace gewonnen heeft in ruim ll'/j uur. De officier van Justitie in Djakarta Soenarjo, heeft het ,,zeer onbevre digend" genoemd, dat de rechter geen uitspraak doet in het proces - Jungschlaege Hij werkt nu aan een overzicht van hetgeen hij in deze zaak te berde heeft gebracht. Dit overzicht zal de grootst mogelyk pu bliciteit krygen. Verder verklaarde Soenarjo, dat hij deze week de directeur van de KPM zal ondervragen over de circulaire die deze maatschappij heeft laten uit gaan in verband met Jungschlaegers dood. Soenarjo achtte zich door de circulaire beledigd. Cypriotische verzetslieden hebben op de markt van Famagusta een ven ter van Griekse afkomst doodgescho ten. Kort daarvoor was op het vlieg veld van Nicosia een Engelse Dako ta door een explosie vernield. Men denkt aan sabotage. De Griekse delegatie bij de VN overhandigde vrijdag een lijvig rap port over wreedheden, die de Engel sen op Cyprus zouden hebben be gaan. Engeland meldde daarentegen weer een moordaanslag, nu op een Gnieks-Cyprische journalist, op wie reeds twee aanslagen zijn gepleegd. mm Dit is het moment, waarop Whn van Est het Nederlandse wieler kampioenschap profs op de weg veroverde. Na een slopende slag op de Cauberg finishte de sterke St.- Willebrorder met grote voorsprong. Hij was onaantastbaar in zijn rush naar de titelde eerste, die hij in zijn rijke carrière binnen haalde. Vele tekenen wijzen er op, dat Fran co. (mogelijk in ruil voor de uitge breide Amerikaanse steun aan Span je), ook zijn stem zal verheffen in zake de crisis in het midden-oosten, en noord-Afrika. Dat biykt uit rede voeringen, die het Spaanse staats hoofd de laatste tijd heeft gehouden. Veelbetekenend is het ook, dat ko ning Feisal van Jordanië het Spaanse staatshoofd in mei zal bezoeken. Of een van de deelneemsters aan het jongerenappèl van de K.V.P. maar naar het podium wou komen. Haar verloofde was haar al drie uur kwijt. Dat kon gisteren gebeuren in Den Bosch. Toen de omroeper an deze middag attentie vroeg voor het tienminutenpraatje van prof. Romme, zaten een royale 15000 jongens en meisjes, uit alle plaatsen van Brabant, in de twee grote hallen van het Bossche veemarktgebouw samengepakt. Hotel „De Kievit" door felle brand verwoest Het bekende hotel „De Kievit" te Wassenaar is gisteren door een brand totaal verwoest. In een uur tijd was de uitspanning herschapen in een puinhoop. Een villa, die naast de uitspanning stond, vatte eveneens vlam. In deze woning woonde een lid van de Cana dese ambassade. Het dak en de zol derverdieping van de Villa gingen verloren De verzekering dekt de scha de. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. MASSAGRAF ONTDEKT In de buurt van oost-Berlijn is een massagraf ontdekt, met de stoffelijke resten van driehonderd - vermoedelijk Duitse soldaten. Zij zijn waar schijnlijk in 1945 als deserteurs om het leven gebracht, toen de Russen naderden. __Ze kwamen, laten we maar eerlijk zijn, niet alleen om hun politieke in zicht te verdiepen, maar ook om de Boertjes van Buuten te horen. Maar hoe dan ook: ze hadden gehoor gege ven aan de oproep tot deze manifes tatie. In hun reacties op wat tic spre kers (en spreekster!) van deze middag te zeggen hadden, kon men dc vaste wil beluisteren om samen met de ouderen, in de op handen zijnde ver kiezingsstrijd achter de K.V.P. te staan. De hallen waarin al deze jongeren uit onderscheidene milieus, een plaatsje hadden gevonden, waren na tuurlijk feestelijk bevlagd. De idealen van de KVP waren in kernachtige muurteksten gevat en men had enige moeite de duizenden zo over de hal len te verspreiden dat de brandweer zich verantwoord kon voelen. Vijftienduizend kelen brengen nogal wat geluid voort. Het valt ni^t mee, hier als eenling tegenop te tornen. Niettemin slaagde commissievoorzit ter Jos. v. d. Aa daarin zij het dan met behulp van een microfoon en wat luidsprekers. Hij vroeg aandacht voor wat de heer Romme te zeggen had. De rede van de KVP-fractievoor- zitter, die op de band was vastgelegd, werd nog op vijf andere plaatsen in het land door duizenden jongeren be luisterd. ,,Gij moet respekt tonen", zei hij, „voor de politiek en proteste- rep tegen alle misbruik dat van haar wordt gemaakt. Het algemeen belang dienen is streven naar rechtvaardig heid en werken naar de verwezen lijking, in Gods samenleving, van Zijn warme en doorgloeide menselijkheid." Een politicus, constateerde prof. Romme, moet altijd nog iets meer zijn dan dat. En wie de politiek werkelijk wil dienen, zorge er voor dat hij maat schappelijk vooraan sta in zijn vak.. „NIET ALLEEN WOORDEN Dr. Marga Klompé, specialiste van de KVP op het terrein van de Euro pese politiek, was speciaal voor deze middag naar Den Bosch gekomen. Met een hartelijk applaus toonde de jeugd dit te waarderen. Op de jongeren, stelde zij, wordt van drie kanten een beroep gedaan. Door Europa, door de onontwikkelde gebie- deh en door de mens in het alge meen. Als katholieken weten we, be ter dan wie ook, dat over iedere scheidingslijn heen de verantwoorde lijkheid moet reiken voor de mede mens. Dr. Klompé wees op de nood in de achtergebleven gebieden. Zij gewaag de ook van de nood van de moderne mensheid, voorzover zij een nieuw ideaal zoekt. Wij kunnen dat ideaal geven, zei mej. Klompé, omdat we streven naar een samenleving, die in haar beginselen de mens volledig recht doet. „Prof. Romme heeft bescheidenlijk gezegd, dat woorden wekken, maar daden trekken. Laat ik daaraan toe voegen, dat hij in de afgelopen jaren niet alleen iets gezegd, maar ook iets gedaan heeft. Daarom is hij dc voor naamste vijand van de communisten en daarom staan wü voor 100 procent achter hem." Namens de bijeenkomst werd een telegram gestuurd naar de KVP- fractieleider: „Anderen kunnen u be kladden, 15000 KVP-jongeren blijven u trouw." Ook aan de Koningin werd een te legram van trouw en aanhankelyk beid gezonden. MUZIEK EN LAFENIS Toen was het woord aan de Boer tjes van Buuten. Met alle gevolgen van dien. Binnen enkele minuten deinden 15000 jongeren geestdriftig mee op de maat van enkele bekende schlagers en de prijswinnaars van 'n nummertje hersengymnastiek kregen meer applaus dan zij in de huiskamer hadden kunnen verwachten! Inmiddels had ook de partijvoorzit ter van Doorn de zaal betreden. De jongeren lieten overtuigend blijken dat ze zijn belangstelling waardeerden. Gerard van Bakel. nationaal KAJ- voorzitter, trad nog achter dc micro foon. „Dit jongerenappèl", zei hij, „moet een nieuwe aanzet zijn tot ac tieve deelname van de jeugd aan het politieke leven." Met dat al was het zes uur gewor den en etenstijd. De 15000 laafden zich met broodjes en koffie en daarna was er nog uitgebreid gelegenheid om de stramgezeten benen met een dansje weer soepel te maken Spaans - west - Afrika roert zich de laatste tijd met het doel aansluiting bij Marokko te verkrijgen. Hammarskjoelds missie nadert haar einde. Hij heeft een vredesplan bij zich, dat de instelling van de ge meenschappelijke Egyptisch - Israa- lische patrouilles onder VN-toezicht en het bouwen van observatieposten op gevaarlijke punten aan weerszijden van de Israëlische grens omvat. Weinig hoopgevend is het intussen, dat Egypte nieuw en zwaar oorlogs materiaal uit Tsjecho-Slowakge heeft ontvangen. Hierbij zouden Mig-straal jagers, zware uitrusting en kleine ma rine-schepen zijn. In het gebied van Gaza, hebben zich weer drie inciden ten voorgedaan, waarbij enkele do den zijn gevallen. Algerije biedt het bekende beeld- terreur wat de klok slaat. De Fran sen willen nu een compleet niemands land rond Algerije scheppen, om wa pen-invoer te verhinderen. De Franse kolonel, die vier dagen geleden door vijf Marokkanen werd ontvoerd, is losgelaten. J De uitslagen die de hoofdklas- J sers dit weekeinde wisten te be- J vechten, luiden als volgt: J HOOFDKLASSE A J Stormvogels - Eindhoven 11 2 S Excelsior - Fortuna '54 23 1 ADO - Roda Sport 11 Z Ajax - Limburgia 01 S 2 NOAD - DOS 2—1 J 2 HyC - Amsterdam 11 2 Rigtersbleek - VW 12, 2 EBOH - NAC 1—3 2 Vitesse - Sparta 22 2 2 HOOFDKLASSE B SW - de Graafschap 11 1 Feyenoord Spel. Enschede 43 DFC - Alkmaar 23 2 EDO - Willem II 0—1 J Elinkwijk - Emma 60 2 2 GVAV - de Volewijckers 30 2 2 Rapid JC - BW 2—1 2 Sittardia - Sch. Holl. Sport 00 2 PSV - MW 3—0 I Voor verslagen mogen wjj U verwijzen naar onze sportpagina's Twee Franse regeringsfunctionaris sen zijn gearresteerd op beschuldi ging van spionage voor de Hongaren. Het tweetal werkte op de Franse ambassade te Boedapest. De Hongaarse politie had hen eens betrapt op juwelensmokkel en hen vrijgelaten, op voorwaarde,dat zij zouden spioneren. Woensdag zal de jaarlijkse visserij op mosselzaad op het Friese wad beginnen. De vooruitzichten schijnen echter niet gunstig te zijn. Men heeft namelijk van de zijde v^n de visserij inspectie onderzocht of en waar er mosselzaad aanwezig is en men is tot de conclusie gekomen, dat op bijna alle plaatsen, die als geschikt voor het voorkomen van mosselbanken be kend staan, de voorraad mosselzaad, jonge mosselen of halfwas mosselen u'tcrst gering is. In het najaar van 1955 waren er nog belangrijke hoe veelheden mosselzaad aanwezig. De oorzaak van deze teruggang wijt men gedeeltelijk aan het ijs en de ijs gang, maar „insiders" staan tot nog toe toch voor een onverklaarbaar ver schijnsel. Minister Algera ziet blijkens zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer nog steeds geen mogelijkheden tot hervatten van de reizigerstrein dienst in de Langstraat. Het veizigersvervoer draagt een overwegend regionaal karakter, zegt hij, waarvoor de autobus, mede we gens de veel voorkomende lintbebou wing en de ongunstige ligging van een aantal stations, een geschikter ver voermiddel vormt dan de modefne trein. De kostbare voorzieningen, welke zouden moeten worden getrof fen om de spoorlijn voor moderne exploitatie in te richten, zouden vol gens de minister niet verantwoord zijn, wegens de ernstige verliezen, welke ae exploitatie zou laten. Aan gezien de autobusverbindingen aan redelijke eisen voldoen en de spoor lijn voor goederenvervoer in dienst is gebleven, kan de minister niet de mening delen, dat de beëindiging van de reizigersdienst als ernstige achter uitzetting moet worden gevoeld. n In het pas verschenen demo grafisch jaarboek van de V.N. wordt meegedeelddat de we reldbevolking medio 1954, uit 2652 miljoen zielen bestond. De bevolking van alle belangrijke gebieden neemt ongekend snel toe. Van het totaal woonde 55 pet. in Azië. de Sovjet-Unie niet meegerekend. De meest be volkte landen zijn het Chinese vasteland, de Sovjet-Unie en India. De cijfers wijzen uit, dat het tempo van de bevolkings toeneming de laatste vijf jaren duidelijk stijgt. De geboorte en sterftecijfers in de minst-ont wikkelde landen zijn betrekke lijk hoog en het verschil tussen beide is uiteindelijk gering. De meest beschaafdelanden heb ben betrekkelijk lage geboorte- en sterftecijfers. De minder- ontwikkelde landen zien hun bevolking snel toenemen. In de periode 1950-1954 was het aan tal huwelijken relatief 't hoogst in Europa, de V.S.. Canada en enkele andere landen. België en Frankrijk gaven echter de sterkste vermindering te zien. In de jaren 1920-1954 hebben de Latijns-Amerikaanse landen, Egypte en India voortdurend de hoogste geboortecijfers te zien gegeven. De landen van midden- en noordgEuropa heb ben de laagste geboortecijfers.

de Stem | 1956 | | pagina 1