VAN BODEMDALING EN ZEESPIEGELRIJZING En toch AAMBEIEN Spookbeelden in deze zo verlichte eeuw Den Haag krijgt jeugdhotel Zusterhuis voor beide tehuizen NABIJ „DER BOEDE" VERRIJST INRICHTING VOOR GEESTELIJK INVALIDE BEJAARDEN Plannen voor remobilisatiecentrum fNÜh. H. Stumpel N.V. H* Couwenberg WATERLAND: GEMAKKELIJKE PROOI „Ter Poorte" wordt najaar 1957 in gebruik genomen Binnen een week kon zij het ook DistrictsrecoIIectie der KJB Nationalisatie Slik dit tabletje en stil de pijn HEMOTABS Siamese olifantjes in Amersfoort Welterusten De joden in de Sovjet-unie DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 28 APRIL 1956 De bodemdaling in Nederland zou, naar verluidt, uit de berichten der onrustzaaiende kampioenen, in Zeeland het minst, in Groningen nat meer, maar in Noordholland het ergst zijn. Welnee, het toneel van de strijd wordt naar deze provincie verplaatst. Verder wordt dan aldaar de plek geko zen, die voor de kampioenen het meest belovend is. De Memorie van Toelichting bij het ontwerp-Deltawet geeft aan, dat de toestand in Nederland gemiddeld per eeuw 15 tot 30 centimeter is achteruitgegaan. Dat zou voor de streek, die het maximum krijgt te dragen, voor de eerste 14 eeuwen reeds 4.2 meter hebben betekend en na de lijd, waarin dit artikel aanvangt, dat anders dan het vorige voornamelijk de laatste eeuwen tot onderwerp heeft, zou de toestand in die steeds dieper zinkende plek nog weer anderhalve meter slechter geworden zijn. Een streek zonder enige bo- demverheffinge zo vlak als Nederland, zo laag als 't lage land bij de zee maar zijn kan; een zo goed vertegenwoordi ger van het land van polders, sluizen, dammen en dijken, dat het vele vreemdelingen trekt, die naar Nederland ko men om het echt-Nederlandse te zien; een streek doordrenkt van water, zoet en brak; een streek, die zelfs zijn naam aan het natte element ontleent zo is Waterland. In dit vlakke land met de talrijke meren en plassen, tochten en sloten vaart de schouw met de melkbussen tussen boerderij en weiland, leeg op de heenreis, vol op de terugtocht. Als de boer in het voorjaar zijn vee op de platte schuit naar het weiland ver voert of het in het najaar terughaalt, is dat een tafereeltje, dat verdient door de camera te worden gegrepen. Nog draagt Waterland zijn naam te recht; naast de 10.000 ha land, die het omvat, zijn ook de boezemwateren, waartoe ook een groot aantal meren en meertjes behoren, er ruim verte genwoordigd. Zijn eigenaardigheden toont dit land het gehele jaar door. Bind 's winters de jongste februari- maand gaf daartoe ruimschoots gele genheid in hartje Waterland, zo bij de stompe toren van Ransdorp, die daar sinds de Middeleeuwen de om trek beheerst, de schaatsen eens on der en rijd dan de Ransdorper Die, de Holysloter Die, de Uitdammer Die af, die ten slotte uitkomt op de Wa- terlandse zeedijk. Geniet daar van het gezicht op het IJselmeer, het is nog mogelijk zolang de nieuwe grote pol der, de Markerwaard, er nog niet zijn zal. Rijd dan de Uitdammer Die terug tot de Aandammerbrug dam en brug in één woord verenigd, symbool van dat land. van bruggen en dammen en dan gaat ge uit het land van de Dieën over in het land van de Aeën, Die, Ae, Y of Ee, het betekent hetzelfde wat in zuid en noord A heet: water. Dan schaatst ge over de Arken Ee, de Kerk Ee en de Ooster Ee naar Monnikendam, het eindpunt van een der Waterlandse dorpentoch- ten op de schaats. En als ge een lief hebber van poldergeschiedenis zijt, strek dan de tocht uit naar de Gra- vensluis even voorbij Monnikendam. Het is de uitwateringssluis van de Purmer Ee. Over die Èe ligt de Nieu- wendam, die natuurlijk eens nieuw was en dus nog altijd zo heet, maar niettemin ouder is dan vijf en een halve eeuw en toen ook zeer juist zijn naam ontleende aan de tegenstel ling met de nog oudere dam van het even noordelijker gelegen Edam, ook weer een combinatie van Ee en dam. Reeds als „Nieuwendam in de Purmer Ee" vermeld in het privilege van 12 december 1403, verbindt graaf Al- brecht uitstekende naam op water staatsgebied zioh hierbij onder meer aanleg en onderhoudskosten van de sluis in de dam op zich te nemen. Daarom heet die sluis nog altijd Gra- vensluis of, wijl de gelden van de grafelijkheid kwamen, ook wel Gra- felijkheidssluis. De dam, die beveiligde tegen buitenwater was niet genoeg; lozing was nodig en varen is nood zakelijk. Waterdier in het wapen De zes dorpen in Waterland voeren alle hetzelfde waterdier in hun wa pen, een zilverwitte zwaan. En om de maat der edelmoedigheid vol te meten, wordt nu bij Waterland nog een nagenoeg even groot gebied ten noorden gevoegd, waarvoor als het een wapen nodig had, de waterwolf uit nemend zou voldoen. Het is de grote inham van de zee, gevormd door Pur mer, Beemster, Schermer. Aan land was daar niets dan het stukje grond, waarop Monnikendam lag; een iets troter stuk, de Zeevang, met Edam en dan midden in die watermassa, die ook na 1400 nog een brede, open ver binding met de zee had, lag daar wat 'et Eiland heette en daarop de oude 'orpen van Graft en De Rijp. Kan men zich een gemakkelijker 'tooi voor bodemdeling en zeespiegel- Uzing denken dan dit in zich zelf eer zwak gebonden, immers langzaam regzmkende, verbrokkelde gebied? In iet oosten bespoeld door een immers teeds rijzende Zuiderzee; in het zui- uen westen omstrengeld door die nachtige, ook al steeds hoger komende •eearm van het oude en nu groten deels voormalige IJ; inwendig a- ireigd door talrijke, drie en vier me ier diepe, grote, in elkaar lopende uassen, die bij storm tot binnenzeetjes "erden en tussen al dat water in de dnalle stroken land van Buiksloot en Broek, van Landsmeer en Ransdorp, via Sehellingwoude en Zunderland, van Graft en De Rijp. Er is een Cleyn Chronyckje, dat een. duidelijk beeld geeft van die streek, zo ongeveer in 1475. Molens waren toen nog een even groot wonder als spoortrein, auto en vliegtuig later en wat de atoom-techniek op het punt staat te brengen thans. „Toen is de eerste watermolen gekomen, waarvan de Boeren zeer verwondert waren ende zeiden: Wat zal dat ding hier doen? Dien zal niet één Ey in het veld kun nen vinden." „Des somer-daags gingen de Boe ren in 't velt om eieren te zoeken met een lijn over 't riet heen, dat die wilde eenden en vogelen op vlo gen en zogten in een korten tijd een mant vol eieren." Het lad was toen nog wild en woest genoeg om aan grote troepen door trekkende of broedende eenden een uitnemende schuilgelegenheid aan te bieden, een echt vogelparadijs. Maar voor de mens was daar het leven nauwelijks mogelijk: 's winters was bijna alles met water overdekt en trok de mens naar geestgronden en duinkavel; 's zomers zakte het water wat en was het mogelijk op ver hoogde plaatsen te leven. „Doen (toen) wierd het Eiland van Graft ende Rijp des winters weinig bewoont; maar des somer- daags quamen die van Limmen en de Heilo op het Eiland te woonen, om de vrugten van het veld te ge nieten ende te gebruiken, gelijk als blijkelijk is dat daar hooge plaatzen op die landen gemaakt waren en nu nog zijn, die men Hof stede noemt, die mij zeer wel bekent zijn, ende (die ik) wel ge zien heb op mijn vaders land, ge- naamt die Mienscher, welke plaat zen zeer bequaem waren om de koe beesten daarop te verbergen." „Ende als het water des winter- daags hoog was, zo en konde men die landen niet gebruiken, zo ver trokken die luiden weder na (ar) den Geestkant om te wonen, gelijk als 't blijkt dat aldaar tot (te) Lim men nog een plaats is, dat men het Grafter en Rijperpat noemt en het schijnt wel of die landen op het Eilant wel eertijds over lange ja ren weinig van prijs geweest zijn: daar leit nog een stuk land in de Ban (het gebied) van Graft, dat men Koeke-weid noemt, het welke, zo men zeit, wel eertijts om een koek gekogt is, en zo isser in de Ban van Graft nog menig land, dat men niet en weet wie dat het ge kogt ofte verkogt heeft; zo schijnt het wel of sommige landen geen eigenaars en hadden en alzo in 't wilde lagen." Kan men ontkomen aan de indruk, dat dit Eiland van Graft en De Rijp, ingesloten en af en toe besprongen door de waterwolven van Beemster en Schermer en Sterremeer en im mers, zoals ons wordt voorgehouden voortdurend door bodemdaling verder wegzinkend en steeds meer bedreigd door zeespiegelrijzing, de ondergang nabij moest zijn? Waterland in 1514 Er is een officieel document, uitge geven door onze grote geschiedkun dige Robert Fruin en dat laat zien, hoe desolaat het in 1514 in Waterland gesteld was. Die van Landsmeer verklaarden, dat de ene helft van hun land driftland (drijvend land) was, „dat men geven sóude voor de ongelden (onkosten) ende geld toe." Dus waren zij bereid nog geld toe te geven, als zij er voor de andere helft dan ook geen last meer van hadden. In Broek in Water land was de verhouding wat beter; daar was een derde deel „kwaad ver loren land". In Ransdorp was het nog slechter dan in Landsmeer; de helft was „onland", een oude naam voor een moeraswildernis, en de an dere helft verminderde elk jaar „van binnen van den meere", werd dus door afslag geteisterd. Zunderdorp behoor de tot het minste van Waterland en in Sehellingwoude bestond meer dan twee derde uit land „daer niets van kwam, noch hunne ongelden waard waren." Het beeld is niet bepaald opwekkend de streek tussen IJ en Alkmaarder meer was voor de helft onland, een moerassige waterwildernis met riet landjes; verder was er een groot op pervlak aan meren, plassen, vaarten, vloten en het kleine deel, dat dan nog overbleef, was bruikbaar land. Glorie van een armzalig land Maar in plaats van onder te gaan aan bodemdaling en zee spiegelrijzing heeft dit arm- 1 zalige land het grote geheel uitnemende diensten bewe zen. Daar is in de Spaanse tijd de kleine oorlog, de guerilla, met heldenmoed gevoerd en en groot gevolg voor het ge hele land; daar is mogelijk gemaakt wat nog natrilt in „Van Alkmaar begint de vic torie". Dit land leende zich voor die strijd, als de Biesbos in de laatste oorlog; het volk was even ontembaar als het ontembare element der wate ren waartegen 't gewoon was te strijden. Uit deze guerilla-tijd bestaat nog een kaart, die de Spaanse legeraan voerder gediend heeft bij zijn tocht van Amsterdam naar Alkmaar. Na tuurlijk staat daar het viertal grote meren op, waarvan de namen op de scholen geleerd worden: de in Water land gelegen Wormer, de Purmer achter Edam en Monnikendam, de Beemster en de Schermer rondom het Eiland. Maar behalve die wordt er nog een tiental met name genoemd, waarbij men in de Cromme Ye niet dadelijk Krommenie zal herkennen. Bovendien zijn er nog tal van kleinere, die op de kaart naamloos zijn geble ven. En wat er dan verder aan land is, dat wordt door een wirwar van vaarten en sloten doorsneden. Maar zonder een behoorlijk aantal mensen zou het verzet niet mogelijk zijn ge weest. Het land moet er dus, ondanks zijn zwakke en immers zwaar be dreigde bouw, in bewoonbaarheid op zijn vooruitgegaan. Tot de tegenwer kende krachten schijnen echter voort gezette bodemdaling en zeespiegel rijzing, die op de duur het land in de afgrond der wateren hadden moe ten slepen, toch niet behoord te heb ben. Wél is aan stormvloeden ruim schoots tol betaald. Braak en breek Het grote en diepe Kinselmeer is nog altyd een droeve herinnering aan 1 november 1570, toen de vierde en geweldige Allerheiligenvloed drie grote gaten sloeg in de Waterlandse zeedijk, het grootste van 100 meter, en een stuk land van verscheidene morgens groot veranderde in een gro te braak, waarvan de diepe wallen nog heden een regelmatige bemaling be moeilijken en dat gedeelte tot' de minst fortuinlijke plek in Waterland hebben gemaakt. Zo is in de loop der tijden het water meermalen maar steeds tijdelijk de baas ge weest. Het is uiteraard een onmogelijkheid om Nederlands hoogst belangwekken de poldergeschiedenis en daarin liggen de criteria voor bodem-daling en zeespiegelrijzing in één artikel sa men tg vatten. Aangewezen is de me thode van het pars pro toto: één ken merkend deel, dat spreekt voor het geheel, een standaard, waarnaar het geheel op een betrouwbare grondslag kan worden beoordeeld. In het land tussen IJ en Alkmaarder meer zijn de sporen van de tijdelijke heerschappij van het water gebleven soms klein, zoals spreekt uit de naam van het Braakje, soms omvang rijk zoals bij de Grote Braak; in ieder geval in een veelvuldigheid, die uit drukking vindt in Haviksbraak. Bui- tenhuizenbraak, Kornhorner Braak, Barnbraak, Dijkbraak, Mooy Jaap- kensbraak, Westerbraak en met een wat andere uitspraak in Schelling- wouder Breek, Kadoelenbreek. Er is daar en overal in het lage Nederland tol betaald; het zou een lang en droevig relaas zijn, maar dit is beel wat anders dan dat een onfor tuinlijke verandering in de hoogte verhouding tussen land en zee er toe zou hebben genoopt land op te geven. Dat deed men hier zo min als elders. Keren niet bij Reygersberg, de ge schiedschrijver van land en water van omstreeks 1500 in Zeeland, schier bij elke nieuwe inpoldering van op zee heroverd gebied de bezielende woor den terug: maer twert wederom be- verscht," dus aan het zilte water ont trokken! Werkelijk en denkbeeldig gevaar De lage helft van ons land ligt niet van vandaag of gisteren beneden de normale dagelijkse vloedstand Bij bd. en zsr. de lezer zal de afkortingen begrijpen zou ons land steeds dieper onder de zeespiegel zijn komen te liggen, de stand van het buitenwater zou steeds hoger geworden zijn, de dijken onder steeds zwaarder druk gebracht, de stormvloeden zouden steeds gemakkelijker spel hebben ge had. De geschiedenis van de storm vloeden bevestigt zulks niet. Waren er in het Waterland en het land rondom De Rijp in de eeuw na 1500 en die na 1600 telkens nog vier grote stormvloeden, na 1700, 1800 en 1900 is dat er telkens maar één. Wat bij steeds doorzettende bd. en zsr. kwade kansen moesten zijn, bleek een behoorlijk goede, hoe bedroevend het ongeluk op zich zelf ook was. Bij de stormvloed van de vorige eeuw liep de Wormer, juist toen deze tweehon derd jaar droog was, in 1825 opnieuw onder. In deze eeuw bracht de nacht van 14 januari 1916 onheil: bij Mon nikendam brak de Katwoudse zeedijk door, bij Zuiderwoude de Waterland se zeedijk; de dijk van de Zeevang de Buikslotermeerpolder meer dan 4 meter beneden NAP, de wijde Wor mer 3,8, de Beemster 3,5. Maar ook het laagveengebied, dat geen droogmake rij is, zou gedoemd moeten zijn om door die beide befaamde euvelen van de aardbodem te verdwijnen. De éne meter, die Waterland, de 1,4 meter, die de Zeevang, de 1,6 meter die Schermerland beneden NAP liggen hadden volgens de dezerzijds ge wraakte berekeningen reeds lang moe ten zijn aangegroeid tot veel groter diepte. Waarom is al dat land niet als 'n zeevang, die het water naar binnen zwelgt, ten prooi gevallen aan bd. en zsr.? Ge lukkig is dat niet geschied. Kon vroeger de wereld zonder spookbeelden niet bestaan, het schijnt dat daar bij sommigen nog weinig verandering in is gekomen, al dragen de spook beelden thans wel andere na men. Het oude laagveengebied en de klei grond van de droogmakerijen zijn thans één groot geheel van bouwland, weide en tuingrond met hier en daar nog wat overblijfselen van vroeger: een stukje driftland; een veenmoe- rasje; een grillig gevormde braak te midden van cultuurgrond; de beide gekroonde haringen op het wapen van De Rijp, herinnering aan de tijd, toen dit oude dorp zich richtte op haring vangst, walvisvaart en het bakken van scheepsbeschuit. IJe berekeningen van de kampioe nen van de bd. en zsr. falen. Het be sproken gebied is in plaats van min der steeds beter geworden. Het zit ondanks al die diepe kommen en dank zij goed mensenwerk steeds steviger in elkaar. De eeuwen door is de on derlinge verhouding van het niveau van land en water vrijwel dezelfde gebleven. Het deel sprak voor het geheel. Het gaf een belangrijke standaard aan, die wegen moge bij beslissingen over Zuidwest en wat daar nog op volgen kan Het sprak de taal, belichaamd in een bekend spreekwoord, van de armzalige, die werd gedood en het steeds beter maakte. Het „wegzin kend" Nederland bevindt zich in bloeiende toestand. De raad van Den Haag, heeft beslo ten aan de vereniging voor internatio naal jeugdverkeer te Utrecht een le ning te verstrekken van f 113.000 ten behoeve van de aankoop van een per ceel aan de Leuvensestraat in Sche- veningen waar deze vereniging een jeugdhotel wil stichten. Voorts verleende de raad aan deze vereniging een garantie van f 9500 per jaar ter dekking van een mogelijk exploitatietekort. Deze garantie zal worden verminderd met f 20 voor elke gastweek gedurende welke dit jeugd hotel in de periode van september tot en met mei (buiten de paas- en pinksterweken) zijn bezet. Het hotel zal 60 bedden hebben. B. en W. zeggen in hun voorstel dat zij aan de hand van de thans ter be schikking zijnde gegevens stellig de indruk hebben dat na het verstrijken van een aanloopperiode de kans op een sluitende exploitatie van 't jeugd hotel zeer wel mogelijk is. (Advertentie) Luctor. Voor de op de terreinen van het rusthuis „Der Boede" van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren nieuw te bouwen inrichting voor geestelijk invalide bejaarden, verwacht men in de loop van de volgende week de rijksgoedkeuring. Met de bouw van dit ontwerp van de Middelburgse architect ir. Rothuizen zal men dan spoedig een begin kunnen maken. De stichting hoopt het gebouw in de loop van 1957 dit zal vermoedelijk in het najaar zijn in gebruik te kunnen nemen. De inrichting zal de naam „Ter Poorte" dragen. Dit is naar het land goed „De Poort", dat vroeger aan de terreinen van „Der Boede", thans dus het gelukkige bezit var de stich ting, grensde. In het project van „Ter Poorte" is een zusterhuis opge nomen, dat onderdak zal verschaffen aan 76 verpleegsters. Hierin wordt zowel het verplegend personeel van „Der Boede" als van „Ter Poorte" geconcentreerd, hetgeen dus bete kent, dat er op „Der Boede" veel ruimte vrijkomt. Hierdoor wordt de mogelijkheid geopend, om na de In gebruikneming van „Ter Poorte" in het sousterrain van „Der Boede" een remobilisatiecentrum in te richten. GEEN MILITAIRISME (Advertentie) „Remobilisatie", een woord met een op het eerste gezicht sterk mili taristische inslag. Het wil echter niets anders zeggen, dan het „weer- bleef op het nippertje behouden. Gezien al zagen we het niet dat de vereende krachten van bd. en zsr. ons land iedere eeuw in een van 15 tot 30 cm slechtere toestand hebben gebracht, moet men zich verwonderen, dat er van het besproken deel, waar deze euvelen het ergst zouden hebben gewoed, nog iets is overgebleven. Drie eeuwen lang hebben daar de diep gelegen droogmakerijen als het ware liggen wachten om als rijpe vruchten aan bd en zsr. in de schoot te vallen. Als een holle buik, snikkend naar het water van de zsr. ligt daar Het toetsenbord is zo handig eenvoudig, dat zij binnen enkele dagen geheel ermee vertrouwd was en zij „blind" op haar elegante OLYMPIA telmachine kon werken. En daarom verkiest zij OLYMPIA: lichte aanslag - vol-automatische elektrische aandriivino capaciteit 9/io en 'Vi2 stellig non-stop bediening blokkeerinrichting tegen dubbele aanslag vprsrhillenHe modellen. Prospectl, vrijblijvende demonstratie en adressen districts agenten bij: N.V. OLYMPIA KANTOORMACHINE IMPORT Piet Helnstraat 133 Den Haag tel. 33.64 60 Olympia-dealer voor west-Brabant Dordrecht, Voorstr 162, tel. 6044 Breda, Tolburgstr. 2, tel. 8200 Olympia-dealer voor de Langstraat Leysenhoek 27-29 Oosterhout Tel. 3648 mobiel-maken" van bejaarden, die óf bedlegerig zijn óf door spierverstij- ving en of andere factoren zichzelf slechts met moeite of helemaal niet meer kunnen Verplaatsen. In andere, reeds bestaande centra, is bewezen, dat bejaarden, die reeds jaren aan hun stoel of bed zijn ge kluisterd door eenvoudige ritmische oefeningen weer in staat kunnen wor den gesteld een wandelingetje te ma ken. Ieder geval ligt uiteraard weer anders; men zal er echter naar gaan streven, dat door deze remobilisatie de lichamelijk invalide bejaarden „Der Boede" na verloop van tijd weer kunnen verlaten. Na de ingebruikneming van „Ter Poorte" zal „Der Boede" 140 bejaar den kunnen opnemen. In het hoofd gebouw van „Ter Poorte" aan weerszijden komen paviljoens, die elk een capaciteit van 21 bedden krijgen wordt een afdeling opgenomen voor de bedpatiënten; 44 zullen er kunnen worden ondergebracht. In het hoofdgebouw komt verder de direc tiekamer, een apartement voor de medicus en een kerk en conversatie zaal, waarin tevens een filmcabine is geprojecteerd. TELEVISIE-UITSPARINGEN In het zusterhuis komt zowel een recreatie, als 'n leeskamer. Een bij zonderheid is, dat door het gehele gebouwencomplex dus ook in de (éénpersoons) kamers voor het ver plegend personeel, die over twee bo ven elkaar liggende lagen zijn ver deeld overal uitsparingen in de muren zullen worden aangebracht voor eventuele... televisietoestellen! De stichting gelooft dus in een grote toekomst voor de televisie! Deze ka mertjes voor het verplegend perso neel krijgen, al naar de ligging, een balkonnetje of een terrasjfe. In de on middellijke nabijheid van het zuster huis komen enkele flats voor de di rectrices. De paviljoens krijgen even eens terrassen, tevens worden hierin enkele ruimten opgenomen, die als arbeidstherapie zullen worden inge richt. SNIJ- EN SMEERMACHINE Een sterk gemechaniseerde keuken zal zowel de voedselvoorziening van „Ter Poorte" als van „Der Boede" gaan verzorgen. Sn fjes hierin zijn de stoominstallatie waardoor meer calorieën behouden blijven en een broodsnij- en smeermachine, die 400 boterhammen in een half uur zal produceren, gesmeerd en wel... Wanneer „Ter Poorte" eenmaal klaar zal zijn, dan leeft de stichting dat punt bereikt, wat men zich had voorgesteld eigenlijk nog vlugger dan men aanvankelijk dacht! De pa tiënten, die thans nog in „Overduin" verblijven (54) zullen dan naar „Ter Poorte" kunnen overgaan. De con cessie met de eigenaar van „Over duin" loopt tot september a.s. Maar men heeft goede hoop, dat de eige naar in deze nog wel enige tegemoet komendheid zal betrachten... De bovenverdieping van „Der Boe- Morgen zal de laatste districts recollectie van de Katholieke Actie Jongeren in dit seizoen gegeven wor den in alle districten van het dio cees Breda, met uitzondering van west-Zeeuwsch-Vlaanderen. Driemaal per jaar organiseert de KA deze ge meenschappelijke recollecties voor jongemannen, die zich in een of andere vorm aan apostolaat wijden. Behalve leiders, bestuurs- en kern leden van het mannelijk jeugdwerk zijn ook andere belangstellende jon gelui steeds welkom. De nadruk wordt gelegd op de persoonlijke hei liging als noodzakelijke voorwaarde voor het apostolaat. Ditmaal is geen bepaald onderwerp ter bespreking aan de geestelijk leider opgegeven. Spoorwegen in Indonesië De secretaris-generaal van het In donesische ministerie van verbindin gen heeft meegedeeld, dat hij een voorstander is van het nationaliseren zonder enige vergoeding .ran de spoor wegen in Indonesië, die Nederlands bezit zjjn. Dit kon ten uitvoer gebracht wor den met het ppheffen van de Neder lands-Indonesische overeenkomsten, zei hij. „Tot dusver hebben de po gingen om deze spoorwegen te natio naliseren geen resultaat opgeleverd, omdat de Nederlanders te hoge prij zen vroegen voor verouderd materi aal. De Indonesische regering betaait thans jaarlijks 5 miljoen gulden vooi het gebruik van dit materiaal dom de stf atsspoorwegen," zo voegde hij hieraan toe. de" zal na het verrijzen van „Ter Poorte" worden ingericht voor de kamerverpleging, hetgeen inhoudt, dat dan de scheiding van de echt paren tot het uiterste zal worden be perkt. Aan het exterieur van „Ter Poor te" wordt door de architect de nodige aandacht besteed; zo is er gedacht aan een decoratie waarschijnlijk voorstellende een bouwvakarbeider in cement, terwijl de gevelvlakken qua kleur zullen worden gebroken door een speciaal procédé. Van het gehele gebouwencomplex zullen de daken plat zijn. De ontwerper van het landschaps plan is de voor Walcheren bekende heer Broerse uit Amsterdam; het houtgewas zal voor een deel vrucht dragend zijn. (Advertenties) 'n geheel nieuw middel tegen Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die pijnlijke aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo, belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. 'n Product van S. Griffiths Hughes Ltd., Manchester. Twee Siamese olifantjes hebben de verre reis van de oerwouden van Siam naar het dierenpark Amersfoort goed volbracht. De dieren, die 700 kg per stuk wegen, zijn uit het S.S. Zee- landia in Rotterdam in kratten op de wal gezet en vandaar op een trailer naar Amersfoort gebracht. Het bleek niet zo eenvoudig te zijn de olifanten van de trailer in de verblijven in het park te krijgen. Er was een grote kraanwagen voor nodig om de dieren op de begane grond te brengen. Het dierenpark Amersfoort ligt midden in het bos Kirkhoven. Behal ve over een verwarmd nachtverblijf beschikken de dieren over een ruime openluchtmanège waar zij kunnen rondlopen. (Advertentie) Kunt U niet slapen, door reumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustit de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen fa len. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95 f 2,40 en f 8,88. Het World Jewish Congress" heeft in Londen een memorandum aan Boelganin en Kroestjev aangeboden. Hierin wordt gevraagd om „verbe terde levensomstandigheden voor de twee miljoen joden lie in de sovjet unie wonen." Het memorandum wijst op de „dui delijke verslechtering van het Joodse gemeenschapsleven in de sovjet-unie" en dringt er bij de sovjet-regering op aan het Joodse culturele en godsdien stige leven te herstellen. Ook wordt in het memorandum gevraagd om eerherstel van onrechtvaardig ver oordeelde Joden en om toestemming voor Russische Joden om zich bij hun' familieleden in het buitenland te voe gen.

de Stem | 1956 | | pagina 7