Vitamine GESTOLEN GOED rectificatie T. DUYVIS Jz. Een ras-Amerikaan orth State 19 §!agblaP pejitcm Vlefeken op meubelen? Prachtbijts I RA D O - F ROG R A A S AMERIKA DRAAIT WAT BIJ Culinaire scheiding Meningen en Commentaren MMoclc Industrieel in de twintigste eeuw Het begon met een zeiljacht Nehroe krijgt linkse steun AT EEN ONDERLIJKE ERELD M ,1 M TWEEDE BLAD ZATERDAG 28 APRIL 1956 Deze week in het buitenland Het legt meer nadruk op het economisch aspect der politiek TAALMISèRE IN BENELUX LIKDOORNS WONDEROLIE GEDOOFD door Clarence Budington Kelland I *"V.,bent j^?rouw Sherry Madi- I gan.' vroeg hy. socks of standing Zuid-Afrika weer in Y.N.-assemblee Deense zeelieden werken weer N.V. OLIEFABRSEKEN KOOG A/D ZAAN Premie voor de eenzaamheid Salariëring van overheidspersoneel x in kwaliteit BI CIGARETTES vooraan Ook de kolcnman gaat erop vooruit Liturgische Kalender Aristocratie in Tibet is veilig TELEVISIEPROGRAMMA'S 3 en TERZIJDE van het geruchtmakend I bezoek van Boelganin en Kroet- 3 sjef aan Engeland, dat zo weinig heeft opgeleverd, hebben in Ame- rika president Eisenhower en staats- secretaris Dulles verschillende ver klaringen afgelegd, welke wijzen op een aksentverschuiving in de intei- nationale politiek der Ver. Staten. Het voornaamste kenmerk hiervan is, dat het economische facet meer ■naast het militaire aspect op de voorgrond gaat treden. I Dit geschiedt onder invloed van de tactische wijziging in de politiek van de Sovjet-Unfe, welke het Wes- ten nu vooral tot een economische I concurrentie in het Midden- en I Verre Oosten dwingt. Het gebeurt zeker ook onder invloed van de kritiek, welke vanuit Engeland en Frankrijk nog onlangs op Amerika is uitgeoefend. Het eerste teken hiervan is de wijziging in de Amerikaanse hou ding tegenover het Bagdadpact. Engeland wilde, dat de Ver. Staten volwaardig lid hiervan zouden wor den. Zo ver zijn de Amerikanen I echter ook nu nog niet gegaan. Op 9 de conferentie der pactlanden te h Teheran zijn zij toegetreden tot de economische commissie van het pact van Bagdad en tot de com- missie voor het tegengaan van on- H dermijnende activiteit, zoals die ook bij de Zuid-Oost-Aziatische Ver- drags-Organisatie bestaat met het oog op de woelarbeid der commu- nisten. Een nog opmerkelijker feit is de herhaalde aankondiging door Dulles, dat de Ver. Staten de vreedzame M aspecten van de Noord-Atlantische 9 Verdedigings-Organisatie willen gaan uitbouwen. De NAVO kan en moet meer dan een zuiver militair bondgenootschap zijn, zo heeft hij verklaard. Zij moet niet alleen te gen, ook vóór iets zijn. In de bijeen komst van de NAVO-Raad, welke volgende week in Parijs plaats vindt, zullen de Ver. Staten met eigen voorstellen voor verruiming van de NAVO voor de dag komen. I Dulles bleef hierbij nog al vaag, maar een aksentverschuiving in economische richting kan men ook hier wel verwachten. Dit geschiedt dan over de gehele lijn van de Amerikaanse buiten landse politiek, want reeds eerder zagen de Ver. Staten zich genoopt in de concurrentie met de Sovjet- Russische expansie bij de wantrou- *-wige neutralistische Aziaten hun pogingen tot uitbreiding van de ZOAVO te staken en van militaire voorwaarden bij economische hulp verlening af te zien. r)E verruiming van de NAVO in A sociaal-economische zin bete kent intussen niet, dat hierbij de militaire doelstelling wordt opge geven, al heeft Dulles ook gezegd, dat men bij haar nieuwe taak meer moet bouwen op hoop en minder op vrees. Hij uitte enerzijds wel spe culaties op een losser worden van de greep der Sovjet-Unie op de satellietstaten, maar hij heeft zich anderzijds beklaagd over een ver zwakking van de NAVO door de verdeeldheid van haar leden, die er nu minder voor voelen over hun L) geschillen heen te stappen, nu de Sovjet-Unie zich wat gematigder Hf toont. President Eisenhower heeft op dit punt ondubbelzinnig te kennen gegeven, dat de Sovjet-politiek meer fundamentele veranderingen zal moeten ondergaan, voordat de A vrije volkeren hun waakzaamheid kunnen laten verslappen. Er dient een collectief schild tegen agressie gehandhaafd te blijven. Dulles verklaarde trouwens ook, dat wij onze waakzaamheid en kracht moeten handhaven, omdat de militaire capaciteit van de Sov- jets zo groot blijft en hun bedoe lingen snel kunnen veranderen. In hun bedoelingen zijn zij feite lijk niet veranderd, constateerde Eisenhower. Inderdaad streven zij er nog steeds naar de Westelijke bondgenootschappen te ontwrichten en het communisme overal te doen zegevieren. Voor een bevredigende regeling van de Duitse hereniging of van de Koreaanse kwestie zijn zij nog evenmin te vinden als voor een wezenlijke verandering in de status der satellietstaten. Maar de wijziging van de Russi sche tactiek dwingt ook het Westen tot verandering in politieke metho den, die overigens ten goede kan komen aan de bevordering van de welvaart, vooral in de onderont wikkelde landen. ]~)E koers, welke Eisenhower ten aanzien van de NAVO varen wil, is in de hoofdlijnen duidelijk genoeg: handhaving van de mili taire kracht en daarnaast ontwik keling van de sociaal-economische factoren. De aksentverschuiving naar het economische vlak behoeft geen zorg te baren, wanneer de realiteitszin aanwezig bliift om de primaire doelstelling van de NAVO in het oog te houden. Een inwoner van Boston heeft echtscheiding op grond van wreedheid gekregen, omdat zijn vrouw een paar fazanten ge bakken in plaats van gebraden had. Hij had een belangrijke relatie te eten gevraagd en toen hij zijn vrouw vertelde dat fa zant altijd gebraden moet wor den, gooide zij hem de gebak ken vogel in het gezicht eh verliet het huis. (Advertentie) poolvsst •n volpool OOOO<XXXXXXXXXXXV0O<O<XXXXXXXXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO _>oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo (Advertentie) Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een mcxvw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van t 1.35 bespaart U veel ellende. (50) {-JET diplomatieke verkeer tussen Nederland en België geschiedt hoofdzakelijk in het Frans en ver der werkt men met vertalingen, die nogal eens te wensen overlaten. Vooral wanneer men de redacties in beide talen gelijke rechtskracht wil toekennen, moet dit tot discre panties in de zin der verdragstukken en tot moeilijkheden aanleiding geven. Nu verwijzen de ministers Beijen en Luns in hun memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over Buitenlandse Zaken naar een Ko ninklijk Besluit van 29 december 1950, waarin wordt gesteld, dat in het Tractatenblad de tekst en voor zoveel nodig en mogelijk de verta ling in het Nederlands zullen wor den geplaatst van verdragen en andere overeenkomsten, alsmede gegevens dienaangaande. Dit is dan ook toepasselijk op de Benelux- protocollen! Het bijzondere daarvan is, dat de ministers juist voor deze Bene- lux-protocollen aldus doen uit schijnen, dat het hier gaat om pu- blikaties van Franse teksten en vertalingen in het Nederlands, zo dat men moet concluderen, dat de grondteksten steeds Frans zijn en de Nederlandse teksten slechts ver talingen daarvan. De gemeenschappelijke verkla ring van België en Nederland ter zake van de hervatting der onder handelingen over de waterwegen, waarover wel overleg werd ge pleegd, maar waarbij de teksten onafhankelijk van elkaar tot stand kwamen, wat ook niet juist is, heeft alvast tot een uiteenlopende inter pretatie in België en Nederland aanleiding gegeven. Spaak sprak b.v. van onderzoeken („examiner") van het Deltaplan, terwijl minister Algera slechts besprekingen daar van bedoelde. Ook zijn in de Franse tekst Nederlandse verplichtingen tegenover België, ingevolge toekom stige Deltawerken, toegedicht, die niet in dezelfde stringente vorm door de Nederlandse tekst worden vermeld. WOENSDAG schreef „Het Parool" een alarmerend artikel over het conflict in de Antillen. De een heid van het koninkrijk stond zo ongeveer op springen en in de Ver enigde Naties zouden we een heel slecht figuur slaan. Na korte be sprekingen in Den Haag is het con flict echter opgelost. Er bleek een lacune te bestaan in de afspraken met de West en wel ten aanzien van de bevoegdheden van de gouver neur. Die lacune nu is weggewerkt. Inzake de aanleiding tot het con flict heeft mr. Struycken (natuur lijk, zouden we willen zeggen) ge lijk gekregen. De minister van justitie in de Antillen zal zich niet meer praktisch met de advokatuur bemoeien. Zo is het koninkrijk ge red en kunnen we weer met op geheven hoofde naar de V.N. gaan... Intussen kan de berichtgeving van „Het Parool" mr. Struycken nog niet loslaten. Nu heet het weer, dat hij na de verkiezingen terug keert in ons land en dan burge meester van Tilburg wordt. Zo wordt het eerste het beste gerucht dan meteen maar tot feit gebombardeerd. Heel die bericht geving over een verschrikkelijk con flict had er inderdaad toe kunnen leiden, dat in de V.N. waar we niet alleen maar vrienden tellen kwade vermoedens omtrent onze „koloniale" gezindheid werden wakker geroepen. Gelukkig is het vuurtje nu spoedig gedoofd. De zwaarste strijd is die tussen gemakzucht en plicht (Advertentie) 4) Bijzonder geschikt" gaf Sherry te Kennen. „Alleen heeft hij één gebrek I en wel een ernstig gebrek. U zult hem dan ook flink onder handen moe ten nemen. Hij bezit niet veel onder- 1 lemingsgeest." Voor dat een van de twee mannen ;"n antwoorden, kwam Pat Evans I laar hen toe. „De hoofdcommissaris wil je spre- I „fj?'Juffrouw Madigan", zei hij op pniciele toon. En een beetje min- nL„vrmeel voeSde hij er aan toe: KÜ- a ,orn- hittepetit, dat je tegen sta:,,, r- ,ooIclcommissaris komt te won"j Se 'e dus netjes. Ant hem o duidelijke taal en probeer iGoed beg"epreanr.eltJ3S °P te *eVen' Öwee3 miJnileer Evans" zei ze ge- va naw!?r?C.ht haar naar het kantoor iic o u* waar hoofdcommissa- ïïaiii er een „bureau zat. Een ste- I wp?H nnam s op wat er gezegd I moPiH commissaris zag er ver- ,streng en indruk- I 7iin k 1J ^eek Sherry over I zijn bril aan. .,Dat weet u heel goed" zei ze „en ik sta er op te weten of mijnheer Mixis helemaal door de mand geval len is. En wat heeft madem De Spain gezegd? Ik verafschuw die vrouw hartgrondig, want zij is de aansticht- ster van het hele complot. Mijnheer Portman is alleen maar een glibbe rige aal en over hem hoeven wij ons geen zorgen te maken." Ze hield even op om adem te halen en de hoofdcommissaris slikte en maakte vertwijfelde gebaren. Maar hij herstelde zich snel. „Ik ben degene, die vragen stelt" zei hij streng, maar zijn houding was minder zelfverzekerd dan zijn woor den klonken. Waarom bent U van avond naar het magazijn gegaan?" ,,0m me te overtuigen", zei Sher ry. .,A1 weet je ook iets zo goed als zeker dan moet je toch concrete be wijzen hebben." -Om u te overtuigen dat het lin nen er was?" vroeg de commissaris. „Hoe wist u dat het daar zou zijn?" „Waar had het anders moeten zijn?" vroeg Sherry met opgetrok ken wenkbrauwen. Jk begon de commissaris, maar hij brak zijn zin af en sloeg met de vlakke hand op het bureau. „Juffrouw Madigan", zei hij een b»«tw echor. „Wilt u «l»tubU«ft Kies nu Uw sokken die vol maakt passen by elk costuum. Kies Mi-Lock! Prachtige dessins. Ideale pasvorm door speciale brei-methode (Mi-Lock procédé!) Ankiets en sokken - wol en stretch - in vele dessins van 2.95 tot 6.95 Textielfabrieken Emile Lockefeer N.V. Hulst (Z) De zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Eric Louw heeft in het parlement meegedeeld, dat het land op de komende zitting van de Verenigde Naties weer vertegenwoor digd zal zijn. In november van het vorige jaar werd de gehele delegatie terug getrokken nadat de politieke commissie besloten had de rassen kwestie in zuid-Afrika in het oog te houden. De Deense zeeliedenbond heeft beslo ten m.i.v. vandaag de staking te be ëindigen. Vorige week vrijdag is de staking onwettig verklaard door het perma nente hof van arbitrage, nadat een week daarvoor het parlement een speciale antistakingswet had aangeno men. Deze wet verklaarde de voor stellen tot loonsverhoging van een officiële bemiddelaar bindend voor een aantal industrieën. (Advertentie) Door een betreurenswaardig abuis zijn, in onze advertentie van 26 dezer, foutieve prijzen vermeld. Hieronder vindt u de correcte prijzen. Salata p. fles 94 statiegeld Citrolata 94 statiegeld Livorno 100 statiegeld tube 53 KIaar-Over„ fles 85 statiegeld Arachide-olie incl. fles 168 zo goed zijn steeds één vraag tege lijk te beantwoorden? Ik bedoel, wer kelijk antwoorden niet met een te genvraag. Wilt u dat?" „Jazeker mijnheer", zei Sherry. „Hoe wist u dat het gestolen lin nen bij Prothero op het magazijn moest wezen?" Sherry deed werkelijk haar best kort en bondig te antwoorden: ..Ik was ik bedoel, het was -een soort openbaring. Het kwam zo maar in me op. Maar wat doet het er eigen lijk toe? Het linnen was er toch? Ik heb het immers gevonden, nietwaar?" De stenograaf boog zijn hoofd die per over het papier en bedekte zijn mond met een hand. De hoofdcom missaris deed een laatste poging om zijn prestige te redden. „Juffrouw Madigan, wat ik u bid den mag! „Ik doe mijn uiterste best om mee te werken", zei ze, „maar u valt me telkens weer in de rede. Hoe kan ik nu iets behoorlijks vertellen, als ik bijna uit mijn vel spring van nieuws gierigheid? U vertelt me ook niets." „De hemel sta me bij!" riep hij vertwijfeld uit. „De beste manier om dit af te handelen", vervolgde zij, „is, dat u me geen rare vragen meer stelt en heel stil zit en mij laat uitspreken. En probeer alsjeblieft niet me bang te maken met boze blikken en lelijke gezichten." Hij leunde achteruit in zijn stoel en vouwde zijn handen over zijn buik. ,,Ik zal het proberen" zei hij gelaten. Maar er stond hem een grote ver rassing te wachten. Sherry werd op Gisteren werden de nieuwe kan toor- en fabrieksgebouwen van de metaalindustrie Caja te Eindhoven officieel geopend. Daarmee is in tien jaar tijds uit een klein bedrijfje, dat houten en metalen zandschepjes voor kinderen vervaardigde, een voor Nederland unieke industrie gegroeid waarin ruim honderd man personeel werkzaam is., anders gezegd: uit een zeiljacht ontstond een kinderwagen- wielenindustrie, welke thans een half miljoen wielen per jaar exporteert. De naam Caja is een samentrek king van de voornamen van Carel en Jan Bullens. In de bezettingstijd begon Carel, ondergedoken om voor een nieuwe tewerkstelling in Duits- (Advertentie) SENSATIONEEL SPAARSYSTEEM De ABC (Algemene Bon Centrale) stelt alle BLEEKERTJE gebruikers in de gelegenheidw om te sparen met 50 en zelfs met 100% winst. 274-oo Vraag 'n formulier bij uw winkelier Op het jaarcongres van de vak vereniging van de werktuigindustrie te Eastbourne in Engeland heeft een afgevaardigde opgemerkt, dat de automatisering van de industrie wellicht met zich mee zal brengen dat de arbeiders om een nieuw soort premie gaan vragen, namelijk een eenzaamheidspremie. Naar hij meende te weten was een dergelijk verzoek reeds gedaan door arbeiders van een olieraffina derij, waar slechts enkele mannen de wacht houden bij een heel machinepark op een uitgestrekt terrein. De Indische communistische partij heeft besloten premier Nehroe te steu nen in zijn standpunt ten aanzien van Kasjmir. Op het vierde congres van de partij te Palghat in de staat Madras werd een resolutie aangenomen, waarin Nehroe's voorstel wordt gesteund, dat een regeling van het geschil met Pa kistan over Kasjmir gebaseerd moet zijn op de huidige bestandslijn. land gevrijwaard te zijn, aan de bouw van een zeiljacht. Broer Jan kwam hem des avonds helpen. Om aan geld te komen voor de bouw van het jacht gingen zij zandschepjes maken van oude autospatborden en afval van bezemstelen. Die schepjes gingen vlot van de hand. Het jacht kwam gereed en werd verkocht. De opbrengst dien de om moderner materiaal te ko pen voor het nevenbedrijfje, waarin het was inmiddels maart 1945 geworden naast schepjes nu ook schaatsen, kinderkruiwagens en kin derfietsjes werden gemaakt. De bei de ondernemers, 19 en 21 jaar oud, werkten overdag hard mee met de enkele mensen die zij in dienst had den genomen en wijdden zich des avonds aan de studie. Maar speelgoed was een seizoen artikel en daarom werd de produktie van wandelwagentjes begonnen. De wielen moesten evenwel uit België komen en daar het bedrijfje buiten de distribuering viel, besloten de ge broeders Bullens deze zelf te gaan maken. Dat lukte. Maar de produktie overtrof weldra de eigen behoefte, zodat naar een afzetgebied werd ge zocht. Afnemers werden gevonden, doch dit bracht mee, dat de Neder landse kinderwagenindustrie het jon ge bedrijf voor de keus stelde: fabri cage van kinderwagens o f van, wie len. De ondernemers kozen het laatste. In 1950 voorzagen zij reeds voor 80 procent in de behoefte aan wielen voor de Nederlandse kinderwagenfa brieken. En geleidelijk werden afzet gebieden in het buitenland gevonden. Uiteraard ging aan de ontwikkeling ook een geleidelijke uitbreiding van de werkruimte gepaard tot tenslotte besloten werd een totaal nieuwe fa briek te bouwen, welke hans aan de officiële ingebruikneming toe is. Het algemeen comité ter beharti ging van de belangen van overheids personeel (ACOP), de christelijke centrale van overheidspersoneel en de r.-k. centrale van overheidsperso neel hebben een verzoek ingediend bij de voorzitter van de centrale com missie van overleg om de salariëring van het overheidspersoneel in be spreking te brengen. De door de regering toegestane loonsverhoging over 1956 en de in ver band daarmee genomen loonmaatre gelen in het vrije bedrijf, zijn aanlei ding tot deze stappen. ROEKELOOS „Men kan niet tegelijkertijd goed kussen en goed chauf feren," zei de rechter in Pas saic, New Yersey tegen ver dachte Sproviero, die getracht had dit wél te doen. Zijn auto slingerde daarbij vervaarlijk heen en weer over de weg. Sproviero antwoordde: „Ik kuste haar niet, zij kuste mij." De rechter zei, dat dit niets aan het geval afdeed. Vangsten Voor de kust van Nieuw-Zeeland hebben geleerden een vleet (een soort van rog) gevangen, die wit is van kleur. Een dergelijk exem plaar is nog nooit gezien. Zij vingen ook een zwarte walvis. Het diertje was vijf centimeter lang. Val In de vallei van Aosta heeft de arbeider Seraphino Pelissier een val van tweehonderd meter gemaakt, zonder dat hij letsel opliep. Pelis sier liep op het aankomststation van een kabelbaan op een hoogte van drieduizend meter. Plotseling gleed hij uit en viel hij van het station het dal in. Zijn val werd gebroken door een flinke laag sneeuw. V erinageringsmiddel Duitse geleerden beweren voor de vaste waarheid een probaat middel te hebben voor mensen, die een vermageringskuur willen ondergaan. Het bestaat uit een aftreksel van zeewier, dat met water moet worden ingenomen. In de maag vormt het zeewier een soort van gelei. Alle eetlust verdwijnt gedurende een paar uur. Het extract, zeggen de geleerden, is onschadelijk en heeft geen voe dende waarde. Oudste In de Chileense stad Puerto Quin- teros is David Fernandez Vallejo overleden. Hij werd met zijn 133 jaar beschouwd als de oudste man van Zuid-Amerika. Hij reed tot voor korte tijd nog dikwijls paard. Slang In Marseille is een slangenbe zweerder overleden aan de gevolgen van de beet van een cobra. Hij wilde het dier in de trein wat melk ge ven. Zijn medepassagiers vluchtten in panische schrik uit de coupé toen de slang uit haar doos ontsnapte. Bij aankomst in Marseille het ongeluk had kort voor de aankomst van de trein in Marseille plaats werd de slangenbezweerder naar het zieken huis overgebracht waar hij overleed. Nieuivs Ernesto Badini uit de buurt van Milaan riep zijn zoon Linon, die op het land werkte naar binnen en gaf hem een briefkaart, die de brieven besteller zo juist had afgeleverd. „Slecht nieuws, jongen," zei h(j met een brede grijns. Stom verbaasd las Linon de kaart, die hij zelf 12 jaar geleden aan zijn vader had ge schreven om hem mede te delen, dat hij in een krijgsgevangenkamp in Engeland zat. De post heeft geen verklaring gegeven van de enigs zins late bestelling. Schiet je een beetje op, kameraad? i Advertentie) 3 1 X. K Verreweg de meesi gerookte Amerikaan! In een bespreking tussen de werk geversorganisaties voor de particu liere brandstoffenhandel en de ver tegenwoordigers der erkende vakor ganisaties van werknemers is over eenstemming bereikt over de volgen de punten: Er zal een uitkering ineens van 3 procent in de eerste loonweek van mei worden uitbetaald. De geldende CAO, zal voor de nieuwe contract periode ingaande 1 mei a.s. worden verbeterd. Het aantal vakantiedagen zal met drie worden vermeerderd en de vakantietoeslag zal op 4 procent worden gebracht. De lonen zullen met ingang van 1 mei worden verhoogd met 6 procent. (Advertentie) ZONDAG 29 april. Wit. 4de zondag na Pasen. 2de gebed (in stille Mis sen) H. Petrus van Verona. Credo. Prefatie van Pasen. MAANDAG 30. Wit. H. Catharina van Siëna. Prefatie van Pasen. DINSDAG 1 mei. Wit. H. Jozef Arbei der. Credo. Prefatie van de H. Jozef. WOENSDAG 2 mei. Wit. H. Athana- sius. Credo. Prefatie van Pasen, 's Hertogenbosch: 2e gebed voor de bisschop. DONDERDAG 3. Rood. H. Kruisvin ding. 2de gebed (in stille Missen) H.H. Alexander enz. Credo. Pre fatie van het H. Kruis. VRIJDAG 4. Wit H. Monica. Pre fatie van Pasen. Of: Wit. Votiefmis ter ere van het H. Hart. Gloria. Credo. Prefatie van het H. Hart. ZATERDAG 5. Wit. H. Pius V. Pre fatie van Pasen. De Chinese regering heeft bepaald dat sociale hervormingen in Tibet de positie van de aristocratie, waar toe ook de hogere priesterrangen be horen, niet mogen benadelen. Dit is donderdag verklaard op een bijeenkomst van een commissie, die is opgericht om Tibet voor te be reiden op een autonome politieke status binnen de Chinese republiek. Tibet is sedert 1951 door Chinese troepen bezet. slag zakelijk en beknopt. Ze begon baar .YerslaS het allereerste be gin bij het vinden van het lichaam van Elsie Whipples man en van dat ogenblik ging ze stap voor stap ver der, belichtte ieder feit, dat bijdroeg tot het begrip van de zaak en con strueerde een degelijk gefundeerd en hecht geconstrueerd gebouw van fei ten en bewijzen. Ze zag geen enkel belangrijk feit over het hoofd en ver meed alles wat niet tot kennis en begrip van de zaak bijdroeg. Het was een afgerond, samenhangend en over tuigend geheel. „Ziezo", zei ze, toen ze klaar was. „En het was totaal verkeerd van u om zo gewichtig en uit de hoogte tegen me te doen." eh neem me niet kwa lijk" zei de hoofdcommissaris. „Het was erg ehduidelijk en erg be knopt." „Natuurlijk" zei Sherry, waarmee ze te kennen gaf, dat ze zijn excuus accepteerde. „En mag ik nu alstu blieft alles weten? Anders kan ik van nacht geen oog dichtdoen. Hebben ze bekend?" „Mixis en Portman wel", zei de hoofdcommissaris. „En Spee ook". „Maar Madam de Spain en Clem niet?" „Dat zijn een paar gehaaiden" zei de hoofdcommissaris, „maar we heb ben nu voldoende bewijsmateriaal en ze zullen ons niet ontglippen." „Het zal wel met mijnheer Port man begonnen zijn", veronderstelde 5?' TT" ««prider één hoedje met madam De Spain die in werkelijkheid de baas was van de firma Mixis en Clem." ZONDAG 29 APRIL HILVERSUM I 402 m NCRV: 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Orgelconc. 8,30 Morgenwijding 9,15 Vocaal kwart. KRO: 9,30 Nws. 9,45 Gram. 9,55 Hoogmis 11.30 Gram. 11,50 Studentenork. 12,20 Apologie 12,40 Lichte muz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,10 Dansmuz. 13,40 Boekbespr. 13,55 Gram. 14,00 Bariton en piano 14,30 Radio Filharm. ork. en solist (in de pauze plm. 15.10-15,20 De jeugd voor de KVP. de KVP voor de jeugd, caus.) 15,35 Gram. 15,50 Lichte muz. 16,15 Sport 16,30 Vespers. IKOR: 17,00 Vertel- dienst 18,00 De Kerk aan het werk, caus. 18,15 Overpeinzingen van een dorpsdomi nee 18,25 Filmrubriek plm. 18,45 Kerk lied plm. 18,50 Even napraten op de stu deerkamer van ds. P. de Geeter. NCRV: 19,00 Boekbespr. 19,10 Kerkelijk nws. 19,15 Vocaal ens. en solist 19,30 Het Evangelie „Precies". „En die bestellingen die Maison Versailles opnam voor een dozijn zak doeken en die uitdraaiden op een or der voor duizenden dollars aan lin nengoed?" „Een truc", zei de hoofdcommis saris. „Dat zijn we van een van de verkoopsters te weten gekomen. Vals heid in geschrifte. Een speciaal ont worpen orderboek". „Dacht ik wel", zei Sherry. „En die arme man van Elsie Whipple had dat tafellinnen natuurlijk op eigen initia tief 'gestolen. En toen wilde hij dat madame De Spain hem er af helpen zou. Maar daar hadden ze geen trek in. En daarom moest hij uit de weg geruimd worden, voordat er moeilijk heden van kwamen." „En omdat ze in contact stonden met Portman", vulde de hoofdcom missaris aan, „lieten ze Whipple het tafellinnen hierheen 1rengen. Onder voorwendsel, dat het 'n het magazijn verstopt zou worden en te zijner tijd van de hand gedaan zou worden." „En toen gaf mijnheer Clem hem een opdoffer en nam de benen, waar bij hij Prothero met het linnen liet zitten" zei Sherry. „Zo ongeveer ja." „Dank u wel", zei Sherry. „En als er soms nog meer is „Er is heus niets meer", zei de hoofdcommissaris dankbaar. „Ik val om van de slaap", zei ze. „Als Roger me naar huis wil bren gtMaar eerst moet ik nog wat eten. Ik kan nooit slapen als ik hon ger heb. Ze stond op en glimlachte allercharmantst. „Dank u", zei ze. (Wordt vervolgd) in een draaikolk: De brieven aan de Corinthiërs, caus. KRO: 19,45 Nws. 20,00 De gewone man 20,05 De springplank 20,25 Act. 20,35 U bent toch ook van de partij?, caus. 20,45 Pianospel en gram. 21,10 De oost-westelijke divan, hoorsp. 22,05 Lucia di Lammermoor, opera, le bedrijf 22,45 Avondgebed en liturg, kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m VARA: 8,00 Nws., postduivenber. en gram. 8,18 Gev. progr. 9,45 Geestelijk leven, toesipr, VP RO: 10,00 V. d. kind. IKOR: 10,30 Ned. Hervormde kerkd. 11,30 Vragenbeantw. AVRO: 12,00 Lichte muz. 12.30 Sportspie gel 12,35 Even afrekenen, heren 12,45 Jeugdensemble 13,00 Nws. 13,05. Meded. of gram. 13,10 Gevar. progr. v, d. mil. 14,00 Boekbespr. 14,20 Promenade ork. en solist 15,00 Het leven van Mozart, hoorsp. 15,50 Omr. ork. en solist 16,30 Sportrevue. VPRO: 17,00 Gesprekken met luisteraars 17,15 Het platteland nu. VARA: 17,30 V. d. jeugd 17,50 Nws. en sportuitsl. 18,05 Sportjourn. 18,30 Lichte muz. 19,00 Dis- cusse 19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nws. 20,05 Lchte muz. 20,50 Parijs half ver 's morgens, klankb. 21,05 Gevar. muz. 21,40 Dsco-caus. 22,20 Act. 22,30 Gram. 23,00 Nws. 23,15 Act. of gram. 23,25-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 11.45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 V. d. sold. 14,00 Gram. 15,30 Idem 15,35 Idem 16,00 Voetbalrep. 16,45, 17,00 en 17,20 Gram. 17,30 Sportuitsl. 17,35 Gram. 17,45 Sportuitsl. 18,05 Pianorecital 18,30 Godsd. halfuur 19,00 Nws. 19,45 Operette- muz. 20,00 Ork. conc. 21,00 Gram. 21,15 Ork. conc. 22,00 Nws. 22,15 Amus. muz. 22,45 Gram. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Dans muz. BRUSSEL 484 m: 12,15 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Verz. progr. 14,30 Koorzang 15,00 Kamerork., koren en sol. 15,30. 15,45 en 16,45 Gram. 17.00 Nws. 17,05 Gram. 19.00 Godsd. halfuur 19,30 Nws. 20,00 Ork. conc. 21,05 Gram. 21,30 Idem 22,00 Nws. 22,55 Idem 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. MAANDAG 30 APRIL HILVERSUM I 402 m 7,00-24,00 Na tionaal programma t.g.v. de verjaardag van H.M. Koningin Juliana. 7,00 Klok gelui 7,01 Gelukwens door prof. dr J B. Kors O.P. 7,07 Nws. 7,22 Nederlandse muz. 8.00 Klokgelui 8,01 Gelukwens door prof. dr. J. B. Kors O.P. 8,07 Nws. 8,20 Met vlag en wimpel, nationale speurtocht door geheel Nederland 8.50 V. d. zieken 9.20 Aubade op de Grote Markt in Gro ningen 9,45 Waterst. 9,50 Nederlandse muz. 10,15 Rooms-katholieke uitz. 10,45 Met vlag en wimpel, nationale speur tocht 11,15 Reportageflitsen en gram. 12,3( I Land- en Luinb. meded. 12,33 Cosmopoli- I tain ork. 13,00 Klokgelui 13,01 Toespraak door de minister-preeldent ZX. dr. W. Drees 13,05 Nws. 13,20 Met vlag en wim pel, nationale speurtocht 14.00 Instr. trio 14,20 Feestviering in vroeger tijden, caus* 14,30 Radio Filharm. ork. 15,10 V. d. kind. 16,10 Met vlag en wimpel, nationale speurtocht 16,40 Gram. 17,20 Koninginne dag op Nw.-Guinea, caus. 17,30 Amus. muz. 18,00 Nws. 18,15 Amus. muz. 18,45 Met vlag en wimpel, nationale speur tocht 19,15 Gram. 20,00 Nws, en weerber. 20,08 Promenade ork. en koren 21,30 Me tropol ork. (intermezzo: pianodiuo) 22,20 Schaken 22.30 Kon. Mil. Kapel 23,00 Nws. 23,15 Lichte muz. 23,50-24,00 Dagsluiting. HILVERSUM n 298 m 7,00-24,00 Na tionaal programma t.g.v. de verjaardag van H.M. Koningin Juliana. 7,00-9,45 Zie Hilversum I. 9,45 Morgendienst 10,15-10,45 Gram. 10,45-24,00 Zie Hilversum I. BRUSSEL 324 m: 12,00 Amus. muz. 12,30 Weerber. 12,34 V. d. landbouwers 12,42 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 Schoolradio 15,20 Kamermuz. 16,00 Koer sen 16,02 V. d. zieken 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17.45 Gram. 18,00 Franse les 18,15 Gram. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Instr. kwint. 21,00 Kunstkaleidoscoop 21,15 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Vioolrecital 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15, 13,45 en 14,15 Gram. 15,00 Omr. ork. 15,30 Gram. 16.05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 17,30 Zang en piano 17,55 Gram. 19.30 Nws. 20,00 Kamermuz. 21,00 Hoorsp. 22,55 Nws. ZONDAG 29 APRIL FRANS België: 14,45 Testbeeld 15,00- 17.00 Eurovisie: Sport 18,45 Testbeeld 19.00 Kath. uitz. 19,30 Weekjourn. 20,00 Act. 20,15 Nws. 20,40 Gevar. progr. 21,15 Groot ork. v. Stan Kenton 22,00 Okasan, film. Hierna wereldnws. VLAAMS België: 14,30 V. d. jeugd 15 00 15,00 Eurovisie; Relais v. Italië: Sport 17.00 Progr. over de Congo 17,30 Pano rama 19.31 Nws. 19,50 Quizpro.gr. 20,20 Fllmcomedie 20.45 Folklorisitsch progr 21.30 Bokswedstr. 22,00 Groot ork. v. Stan Kenton 22,45 Nws. en sportact. MAANDAG 30 APRIL NTS: 10.15-11,30 Rep. t.g.v. de verjaar dag v. H.M. Koningin Juliana, van de feestelijkheden in de tuin van het Paleis Soestdijk, 19.45-22,00 Rep. van een feest avond aan boord van het rondvaartschip „Erasmus" te Rotterdam. FRANS België: 18,45 Testbeeld 19,00 Sport 19.30 Kookpraatje 20.00 Act. 20,15 Nws. 20,40 La joie de vivre Hierna; We reldnws. VLAAMS België: 20,15-21,45 Volksfeest.

de Stem | 1956 | | pagina 3