BOELGANIN EN KROESTJEV OP WEG NAAR HUIS Adenauer maakt zich geen enkele illusie REBELLENLEIDER GEARRESTEERD EFTELING" KRIJGT NU OOK DROOMPALEIS Prins Bernhard op de stormbaan Na confrontatie met de pers: BASISRAPPORT voor de Europese samenwerking „VONNIS" in staatsarchief DOOD OP DE WEG Eden: Dank voor uw geduld en volharding Tijdens gevecht in Algerië: Nieuwe attractie voor nieuw seizoen DE ZES VAN BLENHEIM DAGBLAD VOOR Zaak Jungschlaeger „VINNIGE OGENBLIKKEN" Russisch platina j naar Londen r Meesterstuk van diplomatie Weinig verandering Oost-Duitsland Socialisten op vrije voeten Akkoord over uitkering 55 in Grafisch Bedrijf Terreurdaden in Constantine Gemeenschappelijke markt en Euratom De mannelijke eer gered? Een stoomcarrousel wordt nieuwe stoom ingeblazen OPENING OP HEMELVAAR I DAG Morgen eerste Ihollen-zondag Mollet stelt de vertrouwenskwestie r 96e JAARGANG No. 22136 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Ur. A. J J. M Mes, Mr H. M L. de Rechter, L. J. v. t Westende, P. V. M Ver- cauteren. Abonn prijs bij vooruitbet. f 5.85 p. kwartaal, p. post t 6.55, p. week (uitsi. bij niet postbestell.) f 0 45 Incasso wordt berekend Losse numm 13 ct Postrek 278841 Voor God. Koningin «n Vaderland oMaü ZATERDAG 28 APRIL 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. eau viH.i de Zeeuwse hl landen: GoLb, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijburelüs TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) In de laatste formele zitting in de zaak Jungschlaeger, die slechts tien minuten duurde, heeft rechter Maeng- kom meegedeeld dat hij geen uitspraak zal doen, nu de beklaagde is overle den. De staat, zei hij, zal de kosten van het proces dragen. Een der getuigen a charge zei tegen de rechter, dat het niet eerlijk was dat de staat het proces betaalde. De zelfde getuige schreeuwde: „Vervolg haar", toen mevrouw Bouman mee deelde dat zij nog in Indonesië zou blijven om andere zaken te beharti gen. Zoals bekend, treedt zij ook op als verdedigster van de heer Schmidt. Rechter Maengkom deelde aan ver slaggevers mede dat het vonnis, dat was opgesteld voor Jungschlaegers dood, zal worden bewaard in het Staatsarchief. Hij voegde hier aan toe dat hij deze documenten „zeer belang rijk voor de toekomst" achtte. „Indien een land kritiek op het proces levert, kunnen de documenten als bewijs worden gebruikt", zei hij. WERNHOÜT: De 76-jarige C. H. uit Zundert werd door een Bel gische personenauto aangereden toen hij per fiets de Rijksweg wilde oversteken. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. 55 DE HEER P. Visser, voorzitter van de bergingsvereniging „Renate Leon- hardt" heeft meegedeeld, dat het niet onmogelijk is dat over enkele weken de werkput de haven van IJ- muiden zal verlaten om het goud van de „Renate" binnen te gaan halen. DE RESIDENTIE van de bisschop van Groningen zal worden gevestigd in een herenhuis nanst de ambtswo ning van de Comm'ssaris der Ko ningin. EEN 67-JARIGE Duitse stoker is bij het aar boord gaan van een Rijn sleepboot, in de Rotterdamse haven, te water geraakt en verdronken. Boelganin en Kroestjev zijn gisteren voor de thuisreis weer scheep gegaan op de kruiser „Ordjonikidze". Voor zij uit Londen naar Portsmouth vertrokken, deelden ze de journalisten mee, dat premier Eden de uitnodiging voor een bezoek aan Rusland had aanvaard. Een datum voor Edens reis is echter nog niet genoemd. „De fysieke afstand tussen ons wordt groter", riep Kroestjev, toen de kruiser zich, ten aanschouwe van veel Britse autoriteiten, van de kade verwijderde, „de geestelijke afstand echter is kleiner geworden...." Of dit waar is kan men in het midden laten, vrien delijk was liet in elk geval.- Het afscheid tussen de Russische en Britse regeringsleiders ademde dezelfde geest als wat eraan vooraf was gegaan: gematigde vriendschap pelijkheid en veel diplomatie. „Bij het verlaten van uw land", zei Boelganin, „wensen wij het Britse volk alle sukses en voorspoed". Eden merkte op: „Ik wil U danken voor het geduld en de volharding, die U hebt getoond bij het volbrengen van wat, naar ik vrees, een zware en veeleisende taak is geweest." In de ochtenduren, onmiddellijk voor hun vertrek, hielden de Sovjet leiders een persconferentie voor 400 journalisten. Zij legden daar vrij uit voerige verklaringen af en beant woordden ook ettelijke vragen, die hun schriftelijk werden gesteld en door ambassadeur Malik werden „uit- geschrift". (Voor dit vraag- en ant woordspelletje zie elders in ons blad). Maarschalk Boelganin begon met het voorlezen van een verklaring, waarin hij zei, „het Sovjet-volk met groot genoegen van dit bezoek te zul len vertellen." Bij de besprekingen waren er „vin nige ogenblikken" geweest, maar het zou vreemder zijn aldus Boelganin, als het overleg volkomen glad zou zijn verlopen. Engeland was lid van de Navo, „waarvoor wij geen liefde koes teren." Het slotcommuniqué van donderdag avond noemde de Russische premier een „document van grote politieke be tekenis". Rusland wilde geen afbreuk doen aan de Britse betrekkingen met andere landen. Engeland kan ons hel pen, zei Boelganin, bij de verbetering van onze betrekkingen met de Ver enigde Staten. ONTWAPENING IN HET Diaconessenhuis te Hil versum is gisteren op 76-jarige leeftijd overleden de acteur Nico de Jong. Hij was een bekend toneelspeler en is een groot aan tal jaren lid en nestor van de hoorspelkern van de Ned. Radio- Unie geweest. Over de -ontwapeningsbesprekingen waren de Russen niet erg tevreden. „Zodra de Sovjet-vertegenwoordigers hun instemming betuigden met de westelijke voorstellen, haastten de westelijke mogendheden zich, deze voorstellen te laten varen. „Misschien weet U wat er aan de hand is", zei Boelganin, „voor ons is het een raad sel". Op de vraag, of de Russische leiders ook van zins waren Frankrijk te be zoeken, kregen de journalisten ten antwoord, dat Boelganin en Kroestjev niet als gewone toeristen overal naar Donderdag is een belangrijke l j hoeveelheid Russisch platina 2 <1.117 kg.), ter waarde van 2 I 1.320.000 Pond Sterling, met een Fins vaartuig te Londen aange- J komen. Deze hoeveelheid wordt 2 geëndosseerd aan de permanen- 2 te handelsdelegatie van de Sov- iet-Unie te Londen door de bank van Moskou. Naar men aanneemt 2 zal dit platina op de Londense markt worden verkocht om Mos- kou de beschikking over meer Ponden Sterling te geven, tvaar- J schijnüjk ter betaling van Britse goederen. toe konden gaan. maar dat zij nooit afkerig waren van reizen als het be langrijke besprekingen gold. EDEN: „BEGIN VAN EEN BEGIN" In een toespraak tot het Britse volk. voor radio en televisie, heeft premier Eden gisterenavond gezegd, dat het overleg met de Russische leiders gro te mogelijkheden heeft geopend voor de handel van Engeland met de Sov jet-Unie. Over de politieke besprekin gen zei Eden, dat men geen grote din gen had kunnen verwachten, maar dat het overleg mogelijk „het begin van een begin" kan zijn voor een betere verstandhouding tussen oost en west. 55 Bondskanselier Adenauer heeft vrij dag op een congres van zyn Christen- Democratische Partij verklaard niet te geloven, dat er na het mislukken van de Brits-Russische besprekingen in Bonden nog iemand in Duitsland meent, dat er door rechtstreekse on derhandelingen met de Sovjet-Unie iets kan worden bereikt. Het slotcommuniqué, dat donderdag in de Britse hoofdstad werd uitgege ven, noemde de Bondskanselier „een meesterstuk van diplomatie". Er stond absoluut niets in, behalve de verkla ring dat men het niet eens was gewor den. De verklaring van het „Foreign Office", dat het herstel van de Duitse eenheid een centraal doel van de Brit se politiek is, juichte Adenauer toe. Sprekend over het midden-oosten IN DE ARGENTIJNSE stad Cordoba zijn meer dan 100 mensen gearres teerd. Regeringstroepen zetten de uit valswegen af en plaatsten mitrail leurposten langs de hoofdstraten, terwijl automobilisten en voetgangers naar hun papieren werd gevraagd. RICHARD NIXON heeft bekendge maakt, lat hij zich bij de komende verkiezingen opnieuw kandidaat zal stellen voor verkiezing tot vice-presi dent van de V.S. ONBEKENDEN op Cyprus hebben opslagplaatsen van een tabaksfabriek bij Nicosia, in brand gestoken. Ook een leerwinkel van een Griekse Cy prioot te Paphos werd door brand verwoest. PATER P. Rademakers uit Tilburg is benoemd tot emigrantenpriester voor de katholieke Nederlandse emi granten in Australië. Zijn confrater pater v. d. Elzen gaat een oriëntatie reis naar Brazilië maken. Navo-onderbe- velhebber, heeft verklaard, dat de westelijke voorbereidingen voc- het handhaven van het moreel der bur gerbevolking bij een eventuele oor log met kernwapens „volkomen on toereikend zijn. 5 Verwachting van het KNMI l J tot vanavond: Veranderlijke be- S wolking met enkele verspreid J J optredende buien. Overwegend J matige wind uit noordelijke rich- 'ingen. Ongeveer dezelfde tempe- raturen als gisteren. Verwachting van het Belgisch 2 weerkundig instituut: Zwakke tot 2 matige wind tussen noord en 2 noordoost. Zwaarbewolkt met 2 J mooie opklaringen. Enkele neer- 2 5 slagvlagen en mogelijk bier en 5 J daar onweer. Vandaag: Zon onder 20.02 uur, J j maan op 23.50 uur. Morgen: Zon op 5.16 uur, zon onder 20.03 uur, inaan onder 7.58 uur. Maandag: Zon op 5.14 uur, maan op 0.32 uur, maan onder 8.56 uur. Bij het vertrek van de Russische leiders Boelganin en Kroestjev uit Londen, heeft Boelganin in het Vic toria-station een afscheidsrede ge houden. Deze telefoto toont de maar schalk bezig met zijn toespraak, ga degeslagen door (van rechts naar links) Sir Anthony Eden, de Brit- eerste minister; Nikita Kroestjev en de Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd. zei hij van „onverdachte zijde" te heb ben vernomen, dat in Polen Arabische technici worden yv'.eleid voor piloot op Sovjet-straalvliegtuigen. Ook uit de levering van Russische vliegtuigen aan Egypte bleek dat de Sovjet-Unie de Arabieren Israël wil laten aanvallen. De Russische leiders hadden gezegd, dat een van de gevolgen van de wes telijke politiek tegenover Duitsland was, dat de Sovjet-Unie en West- Duitsland naar elkaar zouden worden gedreven, doch dat dit alleen zou ge beuren na het aftreden van Adenauer. Onder applaus van de aanwezigen, zei de Bondskanselier, „Zolang God mij de energie en de kracht geeft om voort te gaan. zal het van u afhangen of Kroestjev al dan niet zijn doel be reikt." President Pieck van Oost-Duitsland heeft „een aantal mensen" die veroor deeld zijn wegens spionage voor West Duitsland en andere landen gratie verleend, zo meldt het Oostduitse persbureau A.B.N. In een verklaring van het ministe rie van Binnenlandse Zaken werd ge zegd dat de amnestie betrekking heeft op mensen „die zeiden tot de Sociaal democratische Partij te oehoren". Zij waren vrijgelaten als bijdrage tot ver mindering van de spanning et. in de hoop dat de sociaal-democraten zich zouden onthouden van „misdadige spionage-activiteiten". Enkele der vrijgelatenen hadden „bijzondere erge misdaden begaan". Er zijn geen namen genoemd. Z.K.H. Prins Bernhard heeft vrij dag in zijn functie van inspecteur- generaal van de Koninklijke Lucht macht, een bezoek gebracht aan on derdelen van dit wapen te Nijme gen. Op het Molenveld bij de Kra yenhof -kazerne woonde de vor stelijke bezoeker de oefeningen bij van de verschillende onderdelen van het instructie-regiment van de Luchtmacht. De werkgevers- en werknemersor ganisaties in het Grafisch Bedrijf heb ben op een vrijdagmiddag gehou den vergadering besloten, de werkge vers te adviseren, de werknemers als nog een uitkering te verstrekken over 1955. Geadviseerd wordt de uitkering te verstrekken aan hen die op 5 mei 1956 bij hun werkgever in dienst zijn en naar verhouding van de, tijd dat zij in 1955 by die werkgever in dienst zijn geweest. Reeds gedane uitkeringen, welke kennelijk gegrond zijn op ae bedrijfs resultaten van 1955 kunnen worden gecompenseerd. Het overleg met betrekking tot een eventuele loonsverhoging met in gang van 1 september a.s. zal worden voortgezet. Franse autoriteiten hebben meege deeld, dat veiiigheidseenheden in de nacht van 20 op 21 april Souyah Aouari, een van de hoogste opstande lingenleiders in Algerië, hebben gear resteerd. Aouari was bevelhebber van de op standelingenstrijdkrachten in het de partement Oran, waar onlangs enige der bloedigste gevechten met de Fran sen zijn geleverd. Hem worden vele aanvallen op Franse posten en colon nes toegeschreven en ook het recru- teren van verscheidene nieuwe gueril la troepen. Hij was lid van de „generale staf" van het Algerijnse „Nationale Bevrij dingsleger", dat reeds achttien maan den tegen de Fransen vecht. Aouari was een der belangrijkste aanstichters tot de Mohammtdaanse nationalisti- „De Nederlandse regering heeft wel iswaar zekere bezwaren tegen aspec ten van het plan voor een gemeen schappelijke Europese markt, zoals dat door een „Brusselse" commissie van deskundigen is ontwikkeld, maar het verheugt haar, dat in die opzet in elk geval het supranationaal element aan wezig is." Minister Beyen heeft dit in Den Haag verklaard tijdens een uiteenzet ting over een zojuist voltooid rapport van de deskundigen over de mogelijk- (Van onze parlementaire verslaggever) Bij de definitieve beslissing over het wetsontwerp dat de handelings onbekwaamheid van de vrouw wil opheffen, is in de Tweede Kamer de vraag naar voren gekomen, of nu ook uit de wet moet worden ge schrapt de bepaling lat de man het hootd is van de echtvereniging. Er heeft zich in de Kamer een rechtse meerderheid gevormd voor een amendement van Rijckevorsel (KVP) dat deze schrapping ongedaan wil maken. Tijdens dc debatten waar op de minister van iustitie eerst woensdag zal antwoorden, bracht o.a. professor Lemaire naar voren, dat het gehele ontwerp dechts vermogen- rechtelijke kwesties regelt en dal het dus niet juist is om tussen neus en lippen door nog even een bei ding, die niets met vermogensrecht te ma ken heeft, te schrappen. Midden op een groen grastapijt in het Natuurpark „De Efteling" te Kaatsheuvel staat een ornamentiek geval te pronk, trots als een pauw, die zijn staart heeft uitgezet. „Geen Toegang" zegt een bord, maar dat zal er op Hemelvaartsdag niet meer staan. Want op die dag zal het geval tot leven komen, nadat het jaren heeft gerust. Het is de stoomcarrousel van Janvier uit Bergen op Zoom, die zijn droompaleis uit vervlogen dagen voor een zacht prijsje aan de Efteling heeft verkocht. Hij is nog even pompeus, nog even blinkend en glinsterend, nog even ro mantisch als vroeger. De beschilderde wanden zijn hetzelfde gebleven, het zelfde ornamentieke beeldhouwwerk prijkt aan de ingang. Zelfs de spiegels zijn dooi dc jaren heen niet gebroken Ge denkt er met enige weemoed aan terug, aan die tijd, toen „de stoom" de attraktie was van iedere Brabantse kermis. Hij heeft het niet kunnen bol werken tegen de autoscooters, de lu naparken, rupsbanen, hoogvaarten, de trek- en bumperspélen en noem maar op. Met de kermis, die inboette als volksfeest, verloor de stoomcarrousel steeds meer terrein, totdat men hem vrijwel nergens meer zag verschijnen. Gelukkig behoeft een van de laatste stoomcarrousels die ons land nog telt niet te vallen onder de hamer van de sloper. Integendeel, zij gaat een nieu we toekomst tegemoet in een omge ving, waar honderdduizenden haar zullen zien en als een vertrouwde vriend uit vroegei jaren zullen herken nen en begroeten. De zeilen voor de ingang vol ornamentiekbeeldhouw- werk zün nog neergelaten. Men zou zoals vroeger zin krijgen eronder door te, gaan gluren, om het geflonker en gepronk al te kunnen zien. De stoom carrousel is momenteel in revisie. Het „binnenwerk" moet op orde worden gebracht, hetgeen begrijpelijk is wan neer 7 jaar lang alles in ruste is ge weest. Maar op Hemelvaartsdag zal het gaan gebeuren. Dan zal de carrousel feestelijk in gebruik worden gesteld. Dan zal het orgel weer gaan dreunen, de stoommachine zal in beweging ko men, al is het dan niet door een vlam mend vuur onder de ketel, en de stoomfluit z.al gillen, ook zonder stoom. Statig zullen de wiegende gon dels hun ronde gaan doen en daar tus sendoor zullen de paarden steigeren. Dan zal er nieuw leven zijn gekomen in dit 53 jaar oude droompaleis, waar in duizenden en nog eens duizenden eens hun machtig plezier hebben be leefd. Opnieuw zullen er nu duizen den van gaan genieten, kinderen, die de stoomcarrousel als iets volkomen nieuws zullen begroeten, ouderen, die een stuk kermisvermaak uit hun jeugd zullen terugzien. Het is te hopen, dat confetti en serpentines in het droom paleis van de Efteling niet zullen ont breken om het feest compleet te ma ken. Men verwacht, dat de stoomcarrou sel, die zo een gelukkige bestemming kreeg, een van de grootste attracties van dit jaar zal zijn temidden van de vele, die het park biedt. Er zijn ook plannen in voorbereiking om het 65 HA grote park in de toekomst een eigen treintje te geven. heden tot vorming van een gemeen schappelijke markt en een Europese gemeenschap voor kernenergie (Eura tom). De heer Beyen wees erop, dat het rapport geen resultaat is van rege ringsonderhandelingen en dat het de regeringen dus in geen enkel opzicht bindt. Wel hebben de deskundigen na tuurlijk rekening gehouden met tal van nationale overwegingen. Het rapport, dat volgens de minis ter een basisdocument voor Europese samenwerking is geworden, zal in de eerstkomende weken door de zes re geringen worden bestudeerd, waarna de ministers van Buitenlandse Zaken in mei bijeen zullen komen om hun opinies uit te wisselen en zo mogelijk principieel overeenstemming te berei ken. Ze zullen bij die gelegenheid ook een besluit nemen omtrent datum en plaats van één of twee regeringsconfe renties, over de uitwerking en onder tekening van verdragen over een ge meenschappelijke markt en de Eura tom. Wat de Euratom betreft: het rapport heeft he'' eventuele militaire gebruik van kernenergie buiten beschouwing gelaten. Het plan voor een gemeenschappelij ke markt impliceert niet slechts vor ming van een douane-unie en een vrij handelsgebied tussen de zes landen, maar veeleer 't scheppen van een eco nomische eenheid uit die landen. De afschaffing van de invoerrechten en het creëren van gemeenschappelij ke tarieven zou. plaats hebben in drie étappes van elk vier jaar. sche opstand tegen Frankrijk, op 1 no vember 1954. In Constantine in oost-Algerië is in de Europese wijk de activiteit der op standelingen plotseling opgelaaid. Hier werden bij aanvallen van de opstandelingen donderdagavond twee personen, onder wie een Europese vrouw, gedood en veertien gewond. Er werden granaten geworpen in twee café's en in de urukke straten werd geschoten. 55 Het ziet er naar uit dat we het 2 aanstaande week-end de eerste 2 werkelijke „bollen"-zondag van J dit seizoen zullen meemaken, 2 mits de weersomstandigheden 2 zullen meewerken. 2 Overal ziet men thans uitge- strekte velden narcissen en hya- i cinten in bloei. Duizenden be- 2 2 zoekers komen al genieten van 2 al die kleurige en geurige voor- jaarsbloemen. Bloeiende tulpen zijn echter 2 alleen nog maar in de grote kas- 2 2 sen op Keukenhof te bewonde- 2 ren. Ze staan daar bij duizenden in alle mogelijke vormen en J kleurschakeringen. 2 Tweede Kamer Geen bezwaar tegen voorstel Oud Na de begrijpelijke haast waarmede prof. Out een nieuw wetsontwerp in de Tweede Kamer heeft ingediend, ter voorkoming van het feit dat Ne derland nog ooit (als in de afgelo pen oorlog) zonder Staten-Generaal zou kunnen komen, is dit tweede ont werp reeds in éér dag volledig schrif telijk en ook mondeling behandeld en z.h.s. aangenomen. Het komt hierop neer, dat de Ka merleden eerst zullen aftreden als een nieuwe Kamer aan haar installatie toe is. Premier Mollet van Frankrijk heeft het voortbestaan van zijn regering ver honden aan een voorstel om het debat over verhoging van de ouderdomspen sioenen te verdagen. Er zal woensdag middag over deze vertrouwenskwestie woraen gestemd. Een unieke huwelijksplech tigheid zal zaterdag te Blenheim in Canada, plaatsvinden, wan neer zes leden van het Neder landse immigrantengezin Dors- ser zich met zes andere Neder landse immigranten in de ka tholieke St. Marykerk in de echt verbinden. Het besluit hiertoe is twee maanden geleden genomen. De heer Leo Dorsser besliste, dat zijn vier dochters en twee zoons, die wilden trouwen, dit maar gelijkertijd moesten doen, daar hij slechts één keer een huwe lijk wilde bijwonen. De hoofdstraten van Blenheim zijn voor de gelegenheid ver sierd. Meer dan 50 verslagge vers. fotografen en vertegen woordigers van de radio en te levisie zullen aanwezig zijn. Een filmonderneming zal een ploeg zenden om een film van het huwelijk te maken voor ver toning in Nederland. Het gezin Dorsser is twee jaar geleden geëmigreerd.

de Stem | 1956 | | pagina 1