VROUWENSPIEGEL J303H2H3WU0flV Er is niets nieuws onder de Zwitserse zon 4 L Ferdi" ontdekte de mogelijkheden van een eigentijds ambacht De weg naar een ontijdige dood loopt door de maag De bizarre bouw van de insekteninspireert haar Emmy 's veroordeling is in feite middeleeuws Wat is toch JIi-FE? verzekeringspremies voor de lekkerbekken Hoge Op sloffen VIJFDE BLAL DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 27 APRIL 1956 17 Wonderlijke sieraden het beg onnen „Dan moet je maar in de kelder Huiselijk drama Zij miste opeens J Controleer het gewicht van uw man Het foefje van de calorieën Waaraan moeten wij denken bij moderne woninginrichting? NU EENS IETS ANDERS BS tK Het sprookje van de suiker 17 sprinkhaan huisvestte, louter en al leen om het dier te kunnen obser- L^RGENS in Amsterdam, in een straatje waar de bovenste verdiepingen van de huizen elkaar bijna raken, staat in een ruimte in één van die buizen een klein, blond meisje te lassen. Zij is 28 jaar en heet Ferdi. Haar achternaam doet er niet toe, zegt ze zelf. Sieraden maakt ze, grillig gevorm de kleinoden van metaal. Armbanden, oorbellen en lials- kettingen tovert Ferdi te voorschijn uit hoopjes koper- en ijzerdraad. Speels hanteren baar handen het lasapparaat, blauw kaatst het felle licht tegen de muren van haar kleine atelier en sissend vallen de gloeiende druppels. Zo veelvormig als de insek- tenwereld is, zo veelvormig is Ferdi's werk- Nergens treft men een schablone aan, ieder sieraad boeit door een eigen karakter. Wie Ferdi aan het werk ziet, twij felt er niet aan, of zij zal met haar energie en doorzet tingsvermogen de Neder landse sieradenmarkt over tuigend veroveren. ÏI1 S IS Ferdi is met haar handwerk begon- gen in Parijs. Zij bezocht daar de school van beeldhouwer Zadkine, bakte potten, boetseerde, werkte met gips en tekende. Maar steeds had zij het gevoel, dat haar artistieke ver mogens niet geheel tot ontplooiing kwamen. Op een late middag ont dekte zij het autogeen lassen. Zij wandelde wat doelloos door Parijs, toen een helblauwe gloed van achter een eenzaam venster haar aandacht trok. Ineens doorzag zij de mogelijk heden van de gloeiende vuurstraal. En zij toog aan de arbeid. In korte tijd hadden haar artistieke produkten zo van zich doen spreken, dat zelf een Japans modehuis bij haar zijn sierradenvoorraad aan kwam vullen. En natuurlijk keerde ook menig Amerikaans toerist met Ferdi"s klei noden getooid terug naar Gods own country. OP DE RAI Onlangs had Ferdi een stand op de RAI. Het is niet teveel gezegd, wan neer men beweert dat deze stand de grootste populariteit genoot. Onaf gebroken stonden drommen mensen te kijken naar de verrichtingen van het kleine meisje, met haar trui, las- marker en lange broek, die ondanks deze attributen der mannelijkheid in al haar bewegingen een echte vrouw bleef. De vormen van haar sieraden zijn meestal geïnspireerd op de bizarre bouw van insekten. Zij vertelt, hoe hoe zij eens maanden lang een bid- Vonken spatten naar alle kanten als Ferdi haar siera den welt en last EERSTE BEDRIJF Het was zo'n echt gezellig gesprek,, zoals dat alleen maar onder goede buurvrouwen voorkomt. De dure groenten, Rainier en Grace en nog wat van die dingen waren de revue gepasseerd en ongemerkt kwam het gesprek op de oorlog, die al zolang geleden schijnt. Toch was er niet veel voor nodig, om alle ellende van die tijd opnieuw voor het geestesoog te halen. Buurvrouw van nummer 12 herin nerde zich een verhaal, dat haar zwa ger (die in Amersfoort heeft gezeten) haar eens deed. Het ging over een politieke gevangene, die door de Duitsers in een soort schijnproces ter dood was veroordeeld. Men zette hem tegen de muur, bond hem een blinddoek voor en deed geheel alsof men hem zou neerschieten. Op het be slissende moment werd er met los kruit gevuurd, zodat de man zich le vend en dood tegelijk waande. Werelden van angst heeft hij doorleefd, die man. De zwager wist bijvoorbeeld te vertellen, hoe het slachtoffer, een grijze haarlok heeft overgehouden. Men moet het zich eens voorstellen! TWEEDE BEDRIJF Het is enkele uren later. Op num mer 12 is alles in gereedheid gebraent voor het middagmaal. Vader en moe der zitten aan tafel, met -zo dicht mogelijk bij de vrouw des huizes- het dochtertje van vier jaar, Emmy. Het kind heeft altijd veel last met het eten en daarom zit zij zo dicht onder het bereik van haar moeder. Vanmiddag gaat het weer net als op andere dagen. Emmy treuzelt, speelt met haar lepel, morst op het tafel laken, krijgt een tik. heeft een huil bui en windt zich tenslotte zo op, dat haar bord met pap van d'e tafel rolt. „En nou is het genoeg!", schreeuwt haar moeder. „Pappa, wat moeten we met haar doen? Moet ze dan maar in de kelder? Bij de spinnen en de slakken?'' Vader bromt iets. Hij heeft n hekel aan die scènes iedere dag, maar hij wil geen tekort aan solidari teit vertonen. ,,Ja goed. Breng haar maar naar de kelder. Misschien dat ze het dan leert!". Zo verdwijnt Emmy in die don kere, wat muffig ruikende ruimte, waar zij spinnen van het formaat van tijgers verwacht, en slakken die zo groot zijn, dat ze je zouden kunnen verslinden. Zij weet zeker, die kleine Emmy, dat haar laatste uur geslagen heeft. Haar kleine verstand ziet de dingen als werke lijkheden. Zij is volgens een offi ciële procedure, gevoerd door twee volwassenen (openbare aanklager en rechter) gevonnist en nu zal ze moeten boeten. Zou zij niet een doodsangst tegemoet gaan die even groot is als die van.,, ja, van haar oom. die in het concen tratiekamp geestelijk zo werd ge teisterd. dat hij in enkele minuten een grijze haariok kreeg Dat was een volwassen man, die al beproevingen had doorstaan, die bo vendien in zijn omstandigheden- een vrij pijnloze dood tegemoet dacht te gaan. De vierjarige Emmy echter, verwacht de gruwelijkste martelingen de afgrijselijkste foltering die mensen maar kunnen uitdenken... En het ouderpaar geniet de maal tijd. Eet smakelijk. Advertentie) zelfvertrouwen en dat in haar eigen keuken. Nietê wilds, niets lukte. En dat voor een vrouw, bekend om haar verzorgde maaltijden. Tot. dat zij merkte dat er iets aan de maizena haperde, }t was niet de maizena die ze gewend was; de naam DU RYE A stond niet op het pak. Zeker, ze had MAÏZENA DU RYE A gevraagd, zoals altijd, maar nu stond er iets anders in de kast. Zo zie je: Wel gevraagd, maar niet gekregen. Iets om te onthouden 1 Voor eens en altijd: Niet alleen Maizena DU RYE A vragen, maar ook opletten dat U in derdaad DU RYE A krijgt. Hi-fi heet de nieuwe make-up van Max Factor. Deze make-up hebben wij te danken aan de ontwikkeling van de kleurentelevisie. In Amerika kwam men n.l. tot de ontdekking, dat de make-up die men voor de zwart wit TV gebruikte, niet voldeed voor kleurentelevisie. In de Max Factorlaboratoria sloeg men aan het experimenteren en het resultaat was een vloeibare make-up: Hi-fi, dat. zegt men, voor het gezicht doet, wat high fidelity doet voor klan ken. High fidelity betekent natuur getrouwe weergave. Van deze nieuwe make-up mag men dus verwachten, (Van onze Parjjse correspondent.) Het leven van de man ligt in de handen van zyn vrouw en hoe tegen strijdig het oog mag klinken, toch springen de lieve vrouwtjes, die hun man beminnen en hem door en door verwennen, met dat kostbare leven slordig om. Ze voeren hem dood. Er Is een tijd geweest, dat men meende, dat de weg naar het hart van de man door de maag liep. Nu zijn de artsen er van overtuigd, dat keuken en eetkamer het voorportaal zijn van de dood. De grootste levensverzekeringsmaatschappijen willen de premie voor smullers aanzienlijk verhogen. Men zou nog beter een stapje verder kunnen gaan. De inspecteur zou voor het eten kunnen worden uitgenodigd om op die manier te ontdekken of vrouwtje haar man dood voert of niet. Laat in zo'n geval de pap maar liever aanbranden. Een derde van wat de moderne man eet dient om hem te voeden en met de resterende twee derden voedt hij de artsen, de apothekers en de dood gravers. Volgens de statistieken ster ven er rond de vijftig jaren zeventig tot tachtig procent meer mannen dan vrouwen. De vrijgezel, de geseheiden man, de weduwnaar en de echtgenoot van een vrouw die slecht kan koken hebben veel meer kans om oud te worden, want de weg door de maag is in vele gevallen dodelijk. De beste kooksters worden erg jong weduwe. In het algemeen lepelt de man op wat de vrouw hem voor zet. Hoe lekkerder het allemaal is des te indrukwek kender wordt zijn embon-point. De heren der schepping moeten al hei ligen zijn om tenslotte nog dat dessert te weigeren, waarin zo kwistig met boter en slagroom is gesmeten en toch kunt U daarmee alle mannen uit de weg helpen en de verzekeringsmaat schappijen voor een bankroet plaat sen. Moeten we dan altijd Eva's blij ven? Moeten we weduwen worden? Naarmate de mannen ouder worden neemt in het algemeen hun activiteit af en hebben ze veel minder voeding nodig. Maar vrouwtjclief draait deze regel gaarne om. De man, dan vaak een goed loon thuis brengende, de kinderen reeds getrouwd of mee-ver- iienende zorgen er voor, dat de aan vankelijke spanning tussen loon en PrUs is opgeheven, hetgeen gehono reerd wordt met een lekker voorscho-> teltje, een stevig stuk vlees, een extra portie groente plus een smakelijk des sert. En als er gasten zijn komen er ook nog gebakjes op tafel. Niet alles wat aangenaam is, is ver standig en onverstand in de voeding maakt het pensioen «en bwijleiaohtig bezit. Het is de taak van de vrouw haar man te wennen aan een gezond, regelmatig, niet overdreven voedings schema met voldoende evenwicht. Hoe eerder er in de sector voeding matig heid wordt nagestreefd, hoe beter het is voor de bankrekening en voor de gezondheid. De oplossing van dit probleem is heel eenvoudig. Uw man mag des noods toch veel, smakelijk en lang eten mits U hem voedt met levens middelen, welke vrij arm zijn aan calorieën maar toch krachtig. Ook hiermee kunt U knappe schoteltjes bereiden, die heerlijk smaken. Zodra U constateert, dat Uw man zwaarder wordt is het hoog tijd eens met de dokter te praten. Hij zal U gaarne vertellen, welke levensmiddelen arm zijn aan calorieën. Meen nu vooral niet, dat zijn gezondheidstoestand er onder zal lijden of dat hij minder dynamisch zal worden. Het tegen deel is waar, want er gaan nog steeds meer mensen dood van te veel eten als van te weinig. Maar voor komen is beter dan genezen en dat geldt speciaal voor vetaanzetting. Het is de taak van de huisvrouw om de waarde van de drie maaltijden nauw keurig uit te wegen en met elkaar in evenwicht te brengen. Aardige slofjes zijn moeilijk te vinden. Het zijn altijd óf trij pen pantoffels of hardroze slip pers met een pompon van roze bont, die alleen passen onder een duur uitziende nylon of zijden négligé, maar die onder een doodgewoon katoenen peig noir een dwaas figuur slaan. In een groot schoenmagazijn ontdekten wij ballerina-slofjes, vervaardigd van een fel ge streepte stof in allerlei kleuren. 'Grappige slofjes, die iedere vrouw graag zal dragen onder een effen kimono of een effen pantalon. De qiteenies voor de zomer zijn voorzien van een gestreept hakje en een gestreept strikje op het voorblad. Een aardig grapje voor de vrouw, die veel schoenen bezit. Zij die het met drie paar schoenen moet doen, doet verstandiger wanneer zij een paar effen witte of zwarte schoenen kiest. dat zij het gezicht in de eerste plaats natuurlijk laat. Tegelijk met deze vloeibare make up, verscheen een. eveneens vloeiba re, rouge in de winkels, die over ni- fi dient te worden aangebracht. De vloeibare make-up wordt gebracht in zes tinten, de rouge in drie kleuren. Er zijn gelukkigen die woon ruimte krijgen toegewezen en zich dus gaan inrichten; maar minstens zovelen zijn er waar van de inboedel, nu de kinde ren groter worden, hard aan vernieuwing toe is. Tot beide categorieën zouden wij willen zeggen: de Nederlandse indus trie maakt over het alge meen gesproken produk ten die zich hebben aangepast aan de snelle ontwikkeling in de woninginrichtig. Maar kies uw meubilerig en stoffering be wust. Deel de woonruimte op de. juiste wijze in. Zet niet te veel neer en hang niet te veel op. Stap eens af van het traditionele ameublement en koop de onderdelen los. In de moderne woning is zelden plaats voor dressoir, boeken kast, theemeubel of zware bergkasten, daargelaten nog dat er bij plaatsing van grote stukken aan de wanden do de hoeken komen die geen nut heb- iben. Denk eens aan de combinatie- meubelen. Naar behoefte kan men èan- of opbouwen. Er is dan één wand die ruimten bevat voor servies- en tafelgoed, glaswerk, boeken, berging, radio enzovoort. De diepte van die wandberging loopt van 40 tot 60 cm. U kunt uw eigen fantasie laten spre ken bij de samenstelling en houdt de rest van de kamer dan, zonder dode 0<X><XxX>00<><X>00<X><C><><XXX>0<><XX><X><>C>0000<X><><><>0<><X><X><XX De laatste tientallen Jaren is het gebruik van rijst- en macaroni schotels als volledige maaltijd toegenomen. De gewoonte om deze schotels te eten stamt, zoals u begrijpt, uit streken waar aardap pelen niet of weinig worden verbouwd. De rijst of macaroni wordt er dikwijls gegeten met vlees, kaas, vis of eie ren en met een vitami ne C-rijke groente. In ons land moet de aard appel grotendeels voor de vitamine C-voorzie- ning zorgen; daarom is het geraden als regel aardappelen en niet dan, bij uitzondering een hoofdschotel van rijst of macaroni te eten. Er bestaan hon derden combinaties en even zo vele recepten voor rijst- en macaroni- gerechten, zodat we het dus zeker niet alleen behoeven te houden op de traditionele macaro ni met ham en rijst met kerrie en vlees. Een droogkokende rijst is voor een hoofdscho tel het meest geschikt. Gort. en dan bij voor keur een grove soort, is een goede afwisseling. Als "groenten bij een rijst-, gort- of maca ronischotel passen het best de felgekleurde soorten en de groenten met niet te flauwe smaak, zoals spinazie, gebakken uien, savoye- en groenekool, prei, erwten en snij- of sper- ciebonen. Ook een groentesla zorgt voor een fris-stevige bege leiding van de toch al- tijd wat melige maca roni, rijst of gort. U hebt natuurlijk al lang begrepen dat de groen te niet mag ontbreken in een dergelijk hoofd gerecht. Geeft u een macaronischelp of rijst- schoteltje bij de koffie tafel, dan is de aanwe zigheid van groenten niet strikt noodzakelijk. Wilt u een macaroni- of rijstmaaltijd met een toetje besluiten, kies dan bij voorkeur geen al te zetmeelrijke ge rechten, zoals gries meelpudding, haver moutpap. broodschotel of Jan-in-de-zak; een vruchtengerecht of glad de vla of yoghurt zul len het beter doen. Helemaal eens kun nen we 't niet zijn met een gang, uitsluitend bestaande uit: maca roni met gehakt en to matensaus; of uit: rijst met eieren en kerrie saus; of uit: gort met stokvis en mosterd. We voelen meer voor: macaroni met gehakt en tomatensaus; sla van andijvie of witlof; rijst met eieren en ker riesaus; snijbonen of kropsla: gort met stok vis, gebakken uien en mosterd; sla van ge raspte wortel en kool. Andere mogelijkhe den: gort met hachee van vlees, rode bieten; macaroni met soep groenten erdoor en knakworst erbij; spag hetti met roerei en spi nazie; rijst met ham, doperwten met wortel tjes gemengd; ,,bah- mi" van macaroni met kool, prei en varkens- poulet. Hoewel de Voortvarend heid en fraaie sier, waar mee 't modehuis Kriesemer uit St.-Gallen dezer dagen zijn mannequins in het Am sterdamse Carltonhotel liet paraderen, doet vermoeden dat er groot mode-nieuws onder de Zwitserse zon werd voorbereid, komt de toe schouwer bij al dit vertoon van dure creaties tot de ont dekking, dat 't grote nieuws nog op zich laat wachten. Keurig verzorgd zijn de toilet ten van de Zwitserse ontwerpers, en kostbaar de verwerkte stoffen. Maar dat de Zwitsers op originali teit kunnen bogen, is te veel ge zegd. Weliswaar is de z.g. Grace Kelly-lijn een nieuwe vinding, maar goed beschouwd komt zij op niet veel anders neer dan een strakke, ietwat preutse snit, die al jaren de tooi was van een wat onpersoonlijk aandoend vrouwen type. NAUWGEZETHEID De Grace Kelly-lijn. Dit exemplaar behoorde tot het beste dat de eolleotitt zien bood. Wat uitermate in het oog springt is de nauwgezetheid waarmee de Zwitsers hun coupe aanbrengen. Feilloos zitten de robes, die veelal in zeer edele pasteltinten uitge voerd zijn. Opvallend is een nieu we kleur rood, evenals een ge heel van Oosterse motieven. Maar ook hier Beidt: niet origineel, niet nieuw. Uit de show in Amsterdam bleek, dat bij de Firma Krie semer kleine gevoerde jasjes en bolero's zeer en vogue zijn. Wijd uitzwaaiende zes- baansrokken wisselen af met nauwe door geknoopte koker rokken. Beide modellen heb ben echter een smalle taille. Voor de zomeravond was er een Resina, bedrukt met kleine bloemen, en gecom pleteerd door een mantel in dezelfde stof. Geen bijous, was het consigne waaronder de bijzonder mooie mannequins de toiletten toonden. De knopen van de japonnen zijn over het algemeen vrij groot en van paarlemoer. Pothoeden bleken de meest ge- eigende hoofdtooi te -,ijn. Ze maak ten een enigermate mallotige in druk, met hun laaggeluifelde ran den. De blouses hebben rechtingezet- te mouwen, een eenvoudige strak ke rug en een veelgeplooid front. Overhemdsblouses kunnen op de rok worden gedragen, met een brede ceintuur op de taille. De kleine kraagjes zijn wat uit de gunst en schijnen het veld te rui men voor grote openliggende kra gen. De knoopsluitingen in de jur ken lopen veelal door tot onge veer 25 cm onder de taille. De sportieve modellen zijn vaak in marine blauw en wit uitgevoerd. De meer geklede modellen wor den vergezeld door een bijpas sende jas, met losse zijpanden van ongeveer 40 cm lengte. RUIT Brussel, München en Dus- seldorf zijn getoond zij hier vermeld ter wille van de vol ledigheid, niet ter overtui ging- Afgezien van de Oosterse mo tieven is veel gebruik gemaakt van de Prince de Galle-ruit, zo wel bij de mantels en jurken, als bij de blouses. Van de nieuwe Zwitserse mode- ontwerpen valt alles te zeggen: dat ze met zorg zijn vervaardigd, duur zijn uitgevoerd, een fraaie indruk maken, maar ook dat ze op de duur vervelen en zeker niel boeien. Het moge zijn dat de robes een onvermijdelijke aanvul ling van de garderobe bete kenen, zij moeten spaarza- melijk gedragen worden. Want uiteindelijk legt dr keurige, preutse kleding het af tegen de gloed van de ori ginaliteit, die de creaties van zoveel andere, ook Neder landse ontwerpers kenmerk ten. Dat de produkten van Kriesemer in Stockholm, Zwitsers batist van de fijnste kwa liteit is het materiaal waaruit deze voorname bloeze loerd vervaardigd De vele plooien geven deze bloeze het effect van een „frontje". Wandoplossing in Formule meubelen hoeken, over voor de andere delen van uw woninginrichting. Er zijn ver schillende Nederlandse fabrieken die van die losse elementen vervaardigen. Maak uw keuze pas. wanneer u uw woonruimte kent. Verloofde paren, - koopt duf niets voordat u weet hoe u komt te wonen. Neem geen grote, pompeuze meubelen in een kamer van 4x4, doch een aardig modern meu bel, strak van lijn, dat in vele uit voeringen ook in rotan te koop is. Geef door uw keuze van stoffe ring in harmoniërende kleuren, een eigen sfeer aan uw interieur en let vooral op kwaliteit. Uw woninginrich ting moet langer mee dan een paar jaar. HE HELPENDE HAND We kunnen niet alles alleen, voor lichting moet er zijn. Wend u in eer ste instantie tot een goede zaak en laat u adviseren. Ga niet over één nacht ijs. maar steek uw licht ook eens ergens anders op, heb er ais u wat afgelegen zit eens een reisje voor over, ga te rade bij uw vrouwen vereniging of een andere voorlich tingsinstantie; het zal de moeite lo nen. Et gaat immers niets boven een huis dat een tehuis is, waar men zich behageiijk gevoelt en tot rust komt. Zoek het in de vorm en in rust ge vende eenvoud, óók door het kiezen van de juiste kleuren. Ook in de slaapkamer is men niet. meer aangewezen op de linnenkast, de kolossale bedden en nachtkastjes. Door nieuwe constructies zijn de moderne bedden heel wat minder zwaar gewor den en een speciale bergwandoplos sing is ook hier mogelijk. KOOP BEWUST Ja. koop bewust. U dwingt door uw vraag de fabrikant weer tot steeds betere oplossingen van de vele pro blemen bij de woninginrichting en u kunt er van overtuigd zijn dat de Ne derlandse industrie niets liever doet dan uw wensen zoveel en zo goed mo gelijk inwilligen tot voordeel van ko per en verkoper. (Advertentie) PLASTIC PERFECTE HULPSTUKKEN Vaak hoort men de mening ver kondigen, dat het gebruik van veel suiker aan te bevelen is, omdat het goed zou zijn voor de spieren. Deze mening is niet juist. Wèl spelen suikers een rol bij spier arbeid, maar deze suikers worden door ons lichaam zelf gemaakt uit brood en aardappelen, uit groenten en vruchten, uit melk, kortom uit het zetmeel en de suikers, die in de gewone levensmiddelen voorkomen. De op deze wijze ontstane lichaam suiker is ook zonder extra aanvul ling met suiker uit de suikerpot en andere zoetigheid voldoende voor de spierwerking, ja, zelfs ruimschoots voldoende. Slechts op momenten van z"eer grote spierkracht, b.v. bij het beoefenenvan sport, kan een klontje suiker goede diensten bewijzen. Wat wèl voor de ophouw van de spieren nodig is. is EIWIT: het spier weefsel bestaat n.l. voor het grootste deel uit eiwitweefsel. Deze eiwitbehoefte kan men dek ken door het regelmatig gebruiken van vlees, vis, ei. peulvruchten en van kaas, melk en karnemelk, terwijl ook aardappelen en brood door de hoeveelheid, waarin zij gegeten wor den. enige betekenis als eiwitleve rancier hebben.

de Stem | 1956 | | pagina 9