Verwachtingen van de industrie gingen niet in vervulling stierf Pierre jaar Curie geleden citroen Pagblad peelens Spanning bij derby Axel-Hulst Antoon Coolen staat met eigen werk op de markt Gevecht om mankracht in het noodgebied (I) Geen speling op west-Brabantse arbeidsmarkt Leegstaande appartementen zullen worden opgeëist De dood kwam kort na dc erkenning. In de tweede klasse is het programma klein HANDHAAFT M.O.C. STERKE POSITIE 11 VIERDE BLAD VRIJDAG 27 APRIL 1936 11 Lonert en toeslagen Dan naar de arbeiders.... Wervingsacties De woningnood in Parijs Edele wedloop Onschatbare verdiensten De „laatste loodjes" ERRES-WRINGER: Hoge salarissen besnoeid NEDERLANDS GESCHENK VOOR SIR WINSTON Zeelandia-RCC de big-match Verbitterd gevecht voor de tempel „DE GRAAUWE HENGST" Koninginnedag in Eindhoven Zieken krijgen muzikaal bezoek (Van onze speciale verslaggever). Toen in 1952 de industrialisatienota ver scheen die aandacht vroeg voor de achterge bleven gebieden in ons land, scheen er voor de industrieën boven de rivieren die in ademnood dreigden te komen, een schone toekomst te gaan gloren. De noodgebieden kregen de glans van het beloofde land. Er was sprake van in dustrieterrein, en inderdaad, wie door het west- Brabantse noodgebied reisde kon daar langs de grote wegen de gemeentelijke aankondi ging lezen, waarin kant en klaar industrieter rein te koop werd aangeboden. Vooral voor het westen van ons land begon dat toen al een zekere luxe te worden Er was echter nog een factor die even belangrijk, zo niet belangrijker was. Dat was de factor arbeidskrachten. Wie boven de Moerdijk een klein bedrijfje wilde stichten dat in de loop van tien of misschien wel twintig jaar een handjevol arbeidskrachten nodig zou hebben, die kon nog wel eens suk- ses boeken. Maar minder fraai zag het er voor de industrieën uit die plannen hadden voor grootscheepse nieuwe vestigingen of uitbreidingen industrie-arbeider en een regelmatige werktijd dicht bij huis schijnt aan- Men name nu voor dit soort groot bedrijven leken de noodgebieden de oplossing te bieden. Immers, in hun eigen omgeving zou het aantrekken van arbeiders wellicht miljoenen gaan kosten. Zonder speciale voor zieningen, zonder woningbouw zou er niet veel van komen. En bedrijven die dergelijke sommen uitsluitend aan de factor arbeidskrachten kon den besteden waren niet gezaaid. Voor het noodgebied, ook het west- Brabantse, zat daar muziek in. Met de zwaarste herinneringen aan de crisisjaren die de tweede wereldoor log vooraf gegaan waren was het alleszins verantwoord om zoveel mo gelijk arbeidsplaatsen te scheppen. Geregelde arbeid in eigen omgeving had op vrijwel alle fronten zijn voor delen. Bovendien stond de regering er achter. De noodgebieden kregen be paalde faciliteiten die industrievesti ging nog aantrekkelijker maakten. Van alle kanten werden maatregelen genomen in de snelle ontwikkeling van het gebied, die hier uit voort vloeide, tijdig en effectief op te van gen. Tot zover is alles ook volgens plan verlopen. De industrieën z ij n er gekomen. Prachtige bedrijven in moderne hallen, die de arbeiders een maximum aan comfort bieden en die er wel voor zorgen dat de wrange smaak, die vroeger wel aan het be grip fabrieksarbeid annex was, op de duur geheel vergeten zal worden. Allerlei sociale maatregelen waar borgen een grote zekerheid voor de Een typisch beeld van de industria lisatie in Brabant. Lichte, moderne bedrijven met veel comfort, die aantrekkelijk werk in eigen streek bieden. trekkelijk genoeg. Inmiddels is echter op de arbeids markt een intensief verkeer ontstaan. Ogenschijnlijk hadden de industrieën die naar het noodgebied afzakten een wijs besluit genomen. Omdat er re den was om aan te nemen dat de Brabantse arbeiders niet zo gemak kelijk naar hun bedrijven in het wes ten en het noorden zouden komen, brachten de directies hun fabrieken naar de arbeiders. Deze kans was echter niet voor iedere vorm van bedrijf weggelegd. Er vallen in het west-brabantse nood gebied geen kolen te delven en het is onmogelijk om de Rotterdamse ha vencomplexen nu maar ergens in de hei tussen Etten en Rucphen in te graven. Voor de objecten zou de van ouds gegroeide toestand bestendigd moe ten blijven. Nu hebben de Rotter damse havens sinds lang voor de oorlog een magische aantrekkings kracht op veel Brabantse los-arbei- ders gehad. Toen er in het zuiden niet te verdienen viel, kon men daar terecht. Het werd arbeid die een gro tere mate van vrijheid toeliet dan het werk binnen fabrieksmuren en met de toename van de mechanisatie in de havenwerken werd het er be paald niet slechter op. Geleidelijk aan echter werd het ar- beidsreservoir onder de druk van de industrialisatie ook voor de havens schaarser en langzaam maar zeker is daaruit het gevecht om de man kracht ontwikkeld, waarvan van- daag-de-dag de symptomen allerwege te bespeuren zijn. Wie de laatste weken de adverten- tierubrieken van de krant heeft na- gelezen zal gezien hebben, dat de werving van arbeiders niet stil staat, De Scheepvaartvereniging Zuid, de stuwadoorsmaatschappij Progress", de NS, zelfs een Haagse bakkers firma. ze plaatsen advertenties met aanlokkelijke aanbiedingen en ze houden wervingsavonden, ook en vooral in de noodgebieden. Maar de in het zuiden gevestigde bedrijven zitten evenmin stil. Achter hun ves tigingsplan stond uiteraard een plan tot geleidelijke uitgroei, dat op een regelmatige, zij het soms bescheiden toevoer van arbeidskrachten geba seerd is. En daar stropt het nu dus ook. Voorlopig is het voor die indu strieën nog geen doodsteek, maar de toekomst wordt er niet zekerder door. De balans van deze wervings activiteiten? We hebben er dezer dagen al over geschreven. Veel sukses hebben ze niet ge had. Dat kan ook nauwelijks, want werklozen zijn er bijna niet. De speling zit hem dus uitsluitend in de mensen die te winnen zijn door hogere lonen. En nu er in het zuiden bepaald geen gebrek aan arbeidsgele genheid is, nu zijn die lonen ook wel het kardinale punt in het pendelvraagstuk, dat nu klemmender is dan ooit. De vraag is of die werving van alle kanten een edele wedloop is. Of de kansen gelijk zijn. Hoe de uit slag is op de duur. Vast staat dat er b.v. door de havens hogere lonen kunnen worden uitbetaald, voorname lijk geconstrueerd door vernuftige toeslagen. Toeslagen voor nachtwerk, toeslagen voor weekend-werk, toesla gen voor overuren en zelfs toeslagen voor reisuren. Vooral dit laatste schijnt een graag gewilde compen satie te zijn voor de uren die de ar beiders voor en na hun werk in de (Advertentie) bus en dus niet in hun gezin door brengen. Zo'n verlokkertje is er bij de indu strieën in het noodgebied niet bjj. Het is ons bekend dat minstens één industrie een aanvrage heeft inge diend om ook reisvergoeding te mo gen uitkeren. Zon dit zijn toegestaan dan had ze ongetwijfeld pogingen ge daan om arbeiders uit haar „moe derland" naar het zuiden te laten reizen. Maar de vergunning kwam niet. Overigens, dan zou de merkwaar dige figuur ontstaan zijn dat indu strieën in het zuiden arbeiders van boven de Moerdijk dagelijks naar hier lieten reizen, terwijl de Bra bantse arbeiders in hun niet geringe aantallen naar Rotterdam trekken. Op dit punt is de strijd dus al onge lijk. Maar er zijn meer facetten aan de zaak. Is pendel op lange afstand verantwoord ten opzichte van het gezinsleven? Bestaat er geen merk waardige tegenspraak tussen de mi nisteriële bedrijvigheid, nu ener zijds de arbeidsverschaffing in de noodgebieden wordt gesteund en anderzijds de werving van arbeids krachten voor objecten in het noor den? En hoe zal het gaan als in en na 1960 de verwachte grote toevoer van werkkrachten loskomt? Zal dan de positie van de busreizigersnog zo rooskleurig zijn? Zij zijn de duurste krachten en ze staan dus het eerst op de nominatie om ont slag te krijgen. Maar de huidige hoogconjunctuur schuift de gedach ten daaraan vooralsnog op het ach terplan. Wat wellicht op de lange duur nog wel eens gevaarlijk zou kunnen blijken. Een halve eeuw is het geleden dat de Franse natuurkundige Pierre Cu rie door een tragisch ver keersongeval om het le ven kwam. Zeven jaar tevoren had hij samen met zijn vrouw, Marie Curie-Skodowska, het ra dium ontdekt. En samen met Henri Becquerel was hun de Nobelprijs voor natuurkunde toegekend. Pierre Curie was op 15 mei 1859 te Parijs geboren als tweede zoon van een geneesheer. Deze stamde uit de Elzas en was pro testant, Pierre heeft in zijn jepgd noooit schoolgegaan: zijn vader oordeelde een individuele opleiding voor hem beter en was aanvan kelijk zelf zijn leermeester. Op zijn 16e jaar behaal de hij zijn baccalaureaat, en op zijn 18e is hij reeds doctorandus. Vier jaar la ter zien we hem reeds als laboratoriumchef aan de „Ecole de Physique et de Chimie industrielies". Naast zijn dagelijkse plichten weet hij toch tijd te vinden voor eigen we tenschappelijke arbeid op het terrein van de natuur- verricht verder onderzoe kingen op het gebied van het magnetisme. En hier kunde der kristallen. Hij vindt hij dan de wet, dat- de magnetiseerbaarheid van paramagnetische stoffen omgekeerd evenredig is met de absolute temperatuur, een wet die naar hem als de wet van Curie" be kend staat. Een belangrijk weten schappelijk werker dus. En veelbelovend. Maar zeker niet als zodanig bekend., en betaald. Zijn salaris is niet hoger dan dat van de eerste de beste fabrieksar beider! Er is geen enkel Fransman die iets in hem ziet. In 1894 ontmoet Pierre Curie 't Poolse meisje Ma- rya Skodowska, uit War schau. Zij is naar Parijs getogen om natuurkunde te bestuderen. En zo leerde zij Curie kennen. Over de kristallografie en het magnetisme heen, weefde een liefdesidylle haar net. Maar Mar.va vecht tegen haar liefde. Want zij betekentin Frankrijk blijven. En dit voelt ze als een soort ver raad.... Verraad jegens haar vaderland, dat recht heeft op haar toekomstige arbeid. Maar de liefde is sterker en zal uiteindelijk overwinnen. Een jaar na dien. in 1895 treden zij in de echt. Pierre is nu leraar ge worden aan de Ecole de Physique. Hij verdient vijf. honderd frank in de maand Zij verdeelt haar aandacht tussen kookboek en keu kengerei, en de retorten van het- laboratorium. Want zij wil. hoewel reeds ge trouwd. haar diploma ha len en lerares worden. De onderzoekingen die zij samen met haar man verricht leiden tot de ont dekking van wee radioac tieve elementen, polonium en radium. Een ontzaglijke zware arbeid, jaren lang onder moeilijke omstan digheden verricht, in een oud, vocfrtig schuurtje op de binnenplaats van de school. Wanneer Frankrijk ein delijk gaat inzien hoe groot de verdiensten van deze man der wetenschap zijn. en hem in 1902 het Legioen van Eer aanbiedt, wijst hij het af, met de nuchtere opmerking: „Ik heb geen behoefte aan een decoratie, maar wel aan een labora torium". De ogen der Fran sen zijn nog niet genoeg open gegaan. Het waardeert nog niet genoeg de grote geleerde. Men laat dit over aan het buitenland. Uit Londen wordt hem in 1903 door de Royal In stitution de Davy-medaille toegekend, een der hoogste wetenschappelijke onder scheidingen van Groot Brittannië. En, wat van 'n geleerde niet hoeft te ver bazen: hij verliest die gou den medaille, vindt ze en kele tijd nadien terug en geeft ze dan als speelgoed aan zijn 6-jarig dochtertje Irène! December 1903 zal de grote erkenning brengen. Hem wordt dan te Stock- holm.-samen met z'n vrouw en met Henri Becqueril, de Nobelprijs voor fysica toegekend, voor hun ont dekkingen in verband met de radioactiviteit. Maar geen van de beide Curie's is naar Stockholm getogen om er de prijs in ontvangst te nemen. Zij voelden zich niet wel, zo vertelt hun dochter Eve. en hadden schrik voor de reis. Nu is Curie wereldbe roemd. En nu pas wordt hij ontdekt door zijn va derland. Zijn benoeming tot hoogleraar aan de Sor- bonne laat niet lang meer op zich wachten. Wetenschappelijke erken ning, een leerstoel en een laboratorium, de toekomst lacht de Curie's eindelijk toe. Maar in de namiddag van de 19e april 1906 loopt hij, zoals steeds in gedach ten verzonken, in de rue Dauphine te Parijs. Op een kruispunt verstrooid over stekend, raakt hij voor de paarden van een zware vrachtwagen. Verschrikt grijpt hij naar de borst riem van een der dieren, doch hij valt. Het linker achterwiel van de wagen gaat over zijn hoofd. Hij is op slag dood. Om een einde te maken aan het schandaal van de niet bewoonde woonruimten hebben de Seine-prefect i elletier, en de commissaris voor de huisvesting, Sudreau, de aandacht van de eigenaars van nieuwe huizen gevestigd op de noodzakelijkheid de ze woningen te betrekken of zo snel mogelijk personen op te nemen in de woningen .velke werden gebouwd met «e financiële hulp van de staat (pre- mies of leningen) of welke werden Herbouwd in het kader van de wet °P de oorlogsschade. De huisvestingscrisis is in de Pa- rijse agglomeratie van die aard dat het niet langer is te dulden dat een woning of een lokaal leeg blijft staan. Voortaan zal er tot vordering van □e niet bewoonde nieuwe woonruim- worden overgegaan na het ver strijken van drie maanden, te begin nen met de aflevering van het cer tificaat waarin wordt bevestigd dat de bewuste woning bewoonbaar is. Men schat het aantal woningen, dat op die wijze kan worden opge ëist, op een duizendtal. DOEL Het dreigement van de Seine-pre fect heeft vooral ten doel de Parijse rigenaars ertoe te verplichten de ap partementen te verhuren, welke aan vankelijk bestemd waren om te wor den verkocht, maar die thans geen koper vinden. De maatregel kan er toe bijdragen de huisvestingscrisis te doen afnemen op voorwaarde natuur lijk dat de huurprijzen geen al te fabelachtige hoogte bereiken. Men meent dat een duizendtal woningcom plexen zullen kunnen worden opge ëist. U hebt gelijk, mevrouw, ook bij de wekelijkse was wegen de iaatste loodjes nog dikwijls het zwaarst... als U tenminste het wasgoed nog a 11ijd met Uw han den wringt. Gun Uzelf de ont spanning die U verdient, de Erres-wringer neemt U de laatste loodjes uit handen en het wringen is zó gebeurd! Gelijk matig wordt het vocht uit Uw wasgoed geperst door veerkrach tige rollen van zuivere natuur rubber, draaiend in practisch onverslijtbare nylon-lagers (nooit „stukwringen" van het wasgoed ERRES WHINGERS zijn: modern en aantrekkelijk van vorm dóór en door roestvrij geheel aluminium; u>it gemoffeld gemakkelijk te bevestigen (d.m.v. onbreekbare stalen klembeugels) op wasmachine, tvringerbok e.d. zowel linksals rechtshandig te gebruiken. Maak het U gemakkelijk met een hij doet hetzelfde »verk veel beter en in minder tijd vanaf f 65.35 R.S. STOKVIS ZONEN N V atdelingelectr. huishoud.toestellen Sinds Woensdagavond is de spanning, vooral in hoofdklasse A, weer geweldig toegenomen en niet alleen in de gelederen der boven-de-beruchte-streep clubs. Voor NAC is de wind plotseling uit een veel gunstiger hoek gaan waaien. Een summiere studie van de onderlinge verschillen leert, dat de kansen voor de Breda- naars op het kampioenschap volledig zijn teruggekeerd, dank zij de „medewerking" van enige medegegadigden, als Ajax, Eindhoven en Fortuna, welke deze op de inhaal-woensdag- avond iö Vriendelijk waren te verlenen De yver en de hardnekkigheid die NOAD aan de dag legt, om alsnog bij de acht uitverkorenen te komen, schijnt beloond te worden. In feite be hoorden deze Tilburgers nu reeds boven de streep te staan, maar Storm vogels heeft dit nog even tegen kunnen houden vanwege een iets beter doel- gemiddelde dan Noad. Dat wordt daar in die grensstrook" een voortdu rende stryd ,,op leven en dood". en niets aan het toeval over te laten. Daar zal hard gewerkt moeten worden. Aangezien Ba ronie nog altijd veel en veel hoger op ranglijkst kan ko men, zal het ongetwijfeld alles in het werk stellen om van nu af die mogelijkheden volledig uit te buiten. In C heeft Wilhelmina eindelijk een halt toegeroepen aan zijn tegenstan ders der laatste weken; na een nipte zege op UVS, zal het zondag tegen bezoeker Zwartemeer wel wéér luk ken. Dosko reist naar Oldenzaal, een tegenstander die dwingt om steeds op zijn hoede te zijn. Verled^p zondag hadden de rood-gelen bij ZFC met de nodige onfortuin te kampen. Overmorgen zal er hard gevochten moeten worden tegen de lui in Twen te; het zou tegenvallen als deze Ber- genaren niet met de volle buit naar de Brabantse Scheldestad terug kon den reizen. In Sovjet'Unie Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Moskou zijn de salarissen van de best betaalde groepen in dc sovjet-unie drastisch verlaagd. Som mige salarissen waren de helft klei ner gemaakt. De verlagingen betrof fen de salarissen van ministers, vooraanstaande geleerden en andere groepen. De maatregel volgt op een waar schuwing van sec etaris Nikita Kroestjev op het jongste partijcon gres. dat een kleine categorie men sen overdreven salarissen krijgt, Kroestjev zei toen ook dat lage lo nen zouden worden verhoogd. Ter gelegenheid van het bezoek van Sir Winston Churchill op 1 mei aan Aken waarbij de Karelprijs zal wor den uitgereikt, zal ook een comité, gevormd uit de burgerij van Heerlen aan Sir Winston Churchill een ge schenk aanbieden. Mr. dr. J, B. Sens gemeente - secretaris van Heerlen, zal namens de burgerij van Heerlen een korte toespraak houden. In B schijnt Sportclub Enschede regelrecht op de titel af te stevenen, hoewel Elinkwijk Lenstra c.s. dicht op de hielen blijft. Willem II heeft nog weer een kansje geschapen om bij de twee bovenste te eindigen; de vraag rest echter of Enschede en Elinkwijk in de komende zeven, respectievelijk acht wedstrijden, hun zo veelbelovende posities prijs zullen geven. Dat BW en PSV het zullen houden, lijkt nu wel zeker, hoewel ook in deze afdeling de gevechten rondom de streep hevig blijven, met alle kansen op uitschieters, zoals van GVAV en DFC. In ieder geval kan allerminst van een dood lopen der competitie worden gesproken. De strijd wordt gevoerd tot het voor velen bittere einde toe! Een zeer belangrijke ontmoeting is in dit verband al direct Stormvogels- Eindhoven; niets te zeggen van het resultaat! NOAD kan een extra goede beurt maken, door op eigen grond DOS een nederlaag te bezorgen. Het zal daarbij bijzonder geholpen worden als Stormvogels zou verliezen. NAC is te gast in Dordrecht, bij EBOH. De Dordtenaren hebben KNVB en NAC verzocht deze ontmoeting op koninginnedag (maandag 30 april) te mogen spelen, omdat zij a.s. zondag concurrentie zouden ondervinden van DFC, dat dan bezoek heeft van Alk maar. Verwacht wordt, dat dit ver zoek zal worden ingewilligd; het NAC- bestuur heeft er althans naar wij ver namen geen bezwaar tegen om maan dag te spelen. Willem II reist naar Haarlem, waar EDO als gastheer optreedt; het moet al heel raar lo pen, als de tricolores niet met de volle winst daarvan terugkeren. BW heeft een heel wat moeilijker uit wedstrijd bij Rapid JC. Wordt gewon nen, wat helemaal niet zeker is, dan klimmen de Bosschenaren zondag avond een plaats op. PSV zien we winnen van MW. Zeer benieuwd zal men zijn naar het resultaat van r eyenoord -Enschede. Feyenoord heeft zeker zulke goede winstkansen als de oostelijke leiders. Betaald voetbal Na de voortreffelijke wedstrijd tegen koploper RCH, die twee kostbare pun ten opleverde, staat RBC overmorgen wederom voor een zeer lastige opgave bij Go Ahead in Deventer namelijk, oukses kan ongetwijfeld worden ge boekt als met de goede instelling net veld wordt ingegaan. In B hebben zowel Helmond als Longa en Baronie ongeveer gelijk waardige tegenstanders. Helmond Kan door te zegevieren de gasten van de tweede plaats drukken en die zelf innemen. Longa heeft, evenmin trou wens als Helmond, al bi; voorbaat van t Gooi gewonnen. En Baronie? De groenwitten hebben bezoek van het Gro ningse Be Quick 'n club, waar tegen ook de sterkste teams zijn gestruikeld. Een hardnek kig, stevig spelende ploeg, zo als alle noordelijke, die zich niet gemakkelijk in een hoek laat drukken. Het wordt voor deze Bredanaars dus zaak de dingen van de eerste minuut- af heel serieus aan te pakken De amateurs Onze drie gewestelijke eerste klas- sers spelen ditmaal allen thuis. Alliance, dat voortdurend tegenslagen te overwinnen heeft nu weer dat ongeval met van Meel heeft Roer mond tussen de krijtlijnen. Daar moet o.i. toch van kunnen worden gewon nen. TSC heeft Almania te gast, op één na de zwakste in de rij. Maar men ziet wekelijks, dat die ongunstig ge~> klasseerden onophoudelijk vurig van zich af weten te bijten, zodat het ge rust uitkijken wordt voor de Ooster- houters, die overigens wel zullen win nen en daardoor opnieuw een stap dichter bij het kampioenschap be landen. Vlissingen zal op zijn beurt geen krimp geven contra WH '16, temeer omdat de titelkansen voor de Vlis- singers onverminderd groot gebleven zijn en dat zullen blijven tot het laatst toe, evenals van VSV '34 en Maurits, afgezien van misstappen De tweede klassers Deze zondag in deze regionen twee kleine programma's, met evenwel hier en daar wedstrijden, die belang rijk genoeg mogen worden genoemd. In 2 A zien we Taxandria leider De Spechten (die vrijaf heeft) tot op twee punten benaderen. Oss, de tegenstan der ditmaal, is weliswaar geen club die zich zomaar gewonnen geeft, maar Taxandria verkeert momenteel in zo'n schitterende conditie, dat Oss toch geen schijn van kans heeft. Veloc wint ongetwijfeld van JVC en ook Gemert zal overmorgen twee punten rijker zijn, al gaat Baardwijk zich tot het uiterste inspannen om dat te voorkomen. SET is niet opgewassen tegen Uno Animo. De interessantste ontmoetingen in 2 B worden dit keer in Zeeuwsch- Vlaanderen gespeeld. Allereerst de Z.-Vl. derby Axel-Hulst en verder Goes-MOC. Laten we het in beide ge vallen eens op een puntenverdeling houden! Intussen is te verwachten, dat beide wedstrijden evenzovele kas stukken voor de thuisclub-penning meesters zullen worden. RAC heeft hekkensluiter Dongen op bezoek; waarschijnlijk een gemakke lijk karweitje voor de Rijenaren. Hoewelzie het "esultaat van Internos-Dongen 1.1. zondag! (1—1)! Zeer benieuwd mag men zijn naar het resultaat bij Roosendaal-Rood- Wit, vooral nu Roosendaal zo gewel dig teruggekomen is enRood-Wit iedere zondag voor de nodige verras singen i.e. uitschieters zorgt. De derde klassers Het wordt steeds meer aannemelijk, dat Reusel Sport in 3 B beslag gaat leggen op de titel. Bezoeker Zwaluw zal daar zondag geen stokje voor kunnen steken. Nummer twee van de ranglijst, SCB komt op zijn beurt met de volle winst van RKTW terug. RKDVC krijgt harde noten te kraken contra St.-Michielsgestel; niettemin is winnen beslist mogelijk, Heusden zal wel raad weten met VOAB en Hieronymus zien we delen met Con cordia. In 3 C dezb week slechts drie wedstrijden. RWB ontmoet thuis Hero, waarvan het niet gemakkelijk zal zijn om te winnen. DHV kan een plaats opklimmen en verwisselen met Gudok, dat te gast is, wanneer daar van wordt gewonnen. Geen sinecure overigens, lijkt ons. Zierikzee, vorige week plotseling in het nieuws door de overdonderende zege op Virtus, zal zondag a.s. daar wel niet in slagen tegen bezoeker WSC, temeer omdat deze Waalwijkers nog uitstekende kampioenspapieren bezitten. Als zij zondag winnen zullen zij BSC tot op twee punten (en een wedstrijd minder gespeeld) zijn genaderd. Daar houden we hét vooralsnog op! Vier ontmoetingen zijn vastgesteld in 3 D. Nieuw-Borgvliet heeft RKFC op be zoek, een plaatselijke wedstrijd, die vaak tot hoogst interessante dingen aanleiding geeft. De thuisclub heeft behoorlijke winstkansen. Steen zien we zegevieren over Hontenisse, even als Biervliet over Odio. Zeelandia- RCS is de big match dit keer; het zal de thuisclub niet gemakkelijk vallen om kampioenskandidaat num mer twee met sukses van het lijf te houden. De vierde klassers Ook in de regionen der vierde klas sers deze zondag eveneens een klein programma. In 4 E is Ons Vios- Oisterwi.jk verreweg de interessantste wedstrijd. Ons Vios bliift kandidaat voor het kampioenschap als het be zoeker Oisterwijk een nederlaag be zorgt: hetgeen wel lukken zal. Wit- Zwart daarentegen heeft nog niet van SVG gewonnen. Nevelo daarentegen (Advertentie) komt met de volle buit van hekken sluiter Haarsteeg terug. In 4 F staat Gilze op het punt de leiding over te nemen van Madese Boys. Immers, op bezoek bij PCP nummer laatst wordt daarvan de gehele winst mee teruggebracht. SCO zien we eveneens zegevieren, thuis van Groen- Wit. Hoogspanning is er overmor gen in 4 G en wel voorname lijk wat betreft DEVO-Burgh en Steenbergen - Grenswach ters. Grenswachters en DEVO staan aan de kop met resp. 26 en 25 punten en het is hun laatste wedstrijd. Zou Grens wachters bij Steenbergen ver liezen, wat altijd mogelijk blijft, maar niet zeker is van zelfsprekend, en DEVO klopt op eigen grond Burgh, wat nogal voor de hand liggend is, dan mag DEVO de vlag uitste ken. Wat een slot, wat een slot! SC Gastel heeft nog niet van Hal steren gewonnen en HSC zeker niet van Kaaise Boys. In 4 H prijkt Hansweertse Boys nog altijd aan de leiding, met 27 punten uit 18 wed strijden, op de voet gevolgd door Breskens met 25 punten uit 17 ont moetingen. Ook hier dus een geweldig span nende eindrush. Zondag moet Hans weertse Boys op bezoek b(j Clinge; daar hebben de koplopers nog niet gewonnen! Breskens heeft het heel wat gemak kelijker met Luctor als gast. Eens kijken hoe zich deze situatie ontwik kelt. Koewacht heeft geringe kansen tegen Ria. Sluiskil-Aardenburg wordt een gelijkopgaande wedstrijd. Een veertigtal personen zijn woens dag gewond toen onaanraakbaren de tempel van Visjwanath in de Indi sche heilige stad Benares trachtten binnen te dringen. Er bestond al lang een conflict over deze tempel, die door de Hin does als het bolwerk van de ortho doxen wordt beschouwd. Ondanks talrijke pogingen slaagden de onaanraakbaren er niet in binnen te komen in de tempel. De strijden de partijen werden tenslotte door de politie uiteen gedreven. Dit citroentje pittig en puur is overheerlijk en niet duur. Het beste paard van (de Schiedamse) stal. Smeets, de artistieke directeur van de Eindhovense Middelbare Kunstnijver heidsschool, zijn waar aanprijzen. De oudste deelnemer aan deze kunst markt is de 76-jarige beeldhouwer H. F. v. Melick, de jongste de 16-jarige Bert Kruidering, tekenaar uit Hel mond. De Eindhovense zieken zullen op de verjaardag van onze vorstin be zoek ontvangen van diverse Eindho vense fanfares. Terwijl die met opge wekte klanken licht zullen trachten te brengen in het eentonige bestaan van de bedpatiënten. offreren fleuri ge meisjes alle zieken bloemenrui- kers. Aan de viering van Koninginnedag uordt in F^indhoven rtistieke luister bijgezet door een kunstmarkt, waar aan 65 scheppende kunstenaars hun medewerking zullen verlenen. Eén van hen is dr» bekende auteur uit Aalst-Waalre, Antoon Coolen. Fotos' zullen aan de man worden gebracht door Brabants bekendste fotograaf Martien Coppens. Met veel verve zal zonder twijfel ook René

de Stem | 1956 | | pagina 7