Veel Algerijnen blijken trots op hun Franse paspoort 10 Franse communistische partij takelt af Bloed in Algerië Beroemde diamanten in Amsterdam te pronk gelegd OVERALLS 95 Wereldomroep breidde zich regelmatig uit SANAT0GEH Frankrijk bracht toch een zekere welvaart EXTREMISTEN HEBBEN AL TE VEEL VEROVERD Scheuring is nauwelijks te voorkomen De zingende drieling De Cullinan nog steeds aan de spits f* DERDE BLAD Pe j§feitt VRIJDAG 27 APRIL 1956 (Advertentie)Mannen zochten Alleen morgen ZATERDAG VROOM Gr DREESMANN eigen recht Wie hebben er gelijk? Men draalde te lang Nog ongeveer 300.000 leden Houding der G. G. T. beslissend Uitzendingen in zestal talen Identiteit geheim De keuken is in....de kast Maar...ze zijn van bergkristal Voorjaarsmoeheid Nieuw trio in de lila-reeks Er is oorlog in de nalatenschap van de Barbarijse zee rovers en heel noord-Afrika dreigt in brand te vliegen. Nie mand kent nog het begin en niemand kan het einde voorspel len. De toekomst is donker als het graf en de kuilen zijn ge maakt. Er wordt geschoten. Er ronken vliegtuigen boven ons hoofd. Wie kent het heden Niemand. Frankrijk zal 500.000 man sturen en het moordenaarshol uitmesten. Eén neef van Abd-el-Krim zit met tachtig duizend man in de Atlas. Algerië, Marokko en Tunis zullen gezamenlijk de Fransen in zee drijven, want Egypte heeft enorme hoeveelheden Tsje chische wapenen beloofd. Geruchten liegen altijd behalve als ze over moorden spreken. Daarom is het heden onbetrouwbaar en dodelijk. Voor de moeder van Jean-Louis is het heden rouw. Voor de jonge Bossert, die we gebroken over de doodskist van zijn vader vonden eveneens. En voor de Europeanen bij Palestro is er geen heden meer: ze werden overvallen door een klein legertje „opstande lingen", die mannen, vrouwen en kinderen dood martelden. Bespaar me de beschrijving van de wijze waarop. Hun zeven boerderijen werden leeggeplunderd en wat de misdadigers niet konden meeroven werd in brand gestoken. Toen we eï kwamen smeulden de hopen nog. Iets ver der lagen drie in stukken gebroken kruisbeelden \f kunt U profiteren van deze speciale FABRIEKSPARTIJ verkoop ïjzersterk „Sanfor" (krimpvrij) 3-naads gestikt in alle maten Deze OVERALLS zijn gemaakt van de beste kwaliteit blauwe keper Normale prijs 15.90 Maaralleen morgen zaterdag 28 april voor de f a b rie k s p rijs van slechts profiteert hiervan! A haast U! Breda - Bergen op Zoom Monsieur Chatenay en zijn vrouw konden ontsnappen. Zij sprongen in z'n auto en reden dwars door het vuur vau de moordenaars heen. Beter dood geschoten dan dood gemarteld. De be woners van de boerderij Mary ont sprongen de dans, omdat ze afwezig waren. Alle anderen zijn dood. Men mest de schrale bodem met bloed en tranen, maar hier en daar komen gelukkig de Algerijnen zelf in opstand tegen de terreur, en men beweert zelfs, dat het drama van Sed- douk het prille begin is van een we deropstanding. De Franse troepen vonden er een massagraf met 18 ge wurgde muzelmannen in het rebellen- uniform. Men dacht eerst, dat de con currenten-van-de-misdaad: de Messa listen en de F.L.N. hier een rekening hadden vereffend maar de waarheid staat thans vast: het volk ontdeed zich zelf van de misdadigers. Op 12 maart was er een bende fellagahs het dorpje ingetrokken en het had de mannen en jongens meegesleept om „verdedigingswerken" aan te leggen en sabotage-acties uit te voeren. De helft van de bende was in het dorp achter gebleven en had de vrouwen en meisjes getyraniseerd. De terug gekeerde mannen maakten korte metten met de bedrijvers, wurg den de daders en smeten hun lijken in een diepe kuil De strijd dateert al uit de zestiende eeuw maar werd een oorlof! in 1827., Abd-el-Kader verzette zich hevig maar werd tenslotte vernietigend geslagen in 1844 (slag bij Isly), Onmiddellijk daarna begon de immigratie van Pa- rijse werklozen en Algerië werd een deel van Frankrijk, verdeeld in drie departementen. „Het is dus van ons" zeggen de Fransen, „wij hebben er bloed en geld geïnvesteerd". Zelfs Poujade is het daar mee eens. En dan antwoorden de Algerijnen: „We hébben jullie nooit gevraagd ons over hoop te schieten. Wat kwa men jullie in de vorige eeuw hier doen? Je hebt ons toen ons land ontstolen. We behoeven er geen „mer ci" voor te zeggen, dat jullie op onze grond olijven, citroenen, tarwe, mais, rogge, haver en groenten hebben ge teeld. want de centen zijn in je eigen beurs gebleven „Pardon, wij hebben van die cen ten scholen gebouwd, ziekenhuizen, fabrieken, wegen en huizen. We heb ben mijnen aangelegd. Wij hebben welvaart gebracht. We zetelen al drie en vier generaties in het gebied „Zo. Toon ons dan die welvaart eens? We moeten leven van een geit en een zestal kippen. Onze mannen zijn naar Parijs getrokken om er te werken. Maar «e kunnen er geen werk vinden. Ze hokken met twaalf man in één kamertje van zestien vierkante meter. Ze kreperen. Jullie hotels wil len hen niet huisvesten. Jullie café's weigeren hen een glas te schenken". „Dat is een leugen. De Algerijnen in Parijs zijn zo vrij als een vogel in de lucht. Ze krijgen geen mes in de rug zoals wjj, Fransen in Algerië. Ze worden niet vermoord. Als ze van goede wil zijn en werken willen, kun nen ze werken. Hoevele Algerijnen werken er niet aan de aanleg van de wegen in Frankrijk? Ze verdienen prima hun brood. Maar die te lui zijn om te werken en liever een voorbij ganger nee-rknuppelen rijkeren na tuurlijk de gevangenis. En is het zo vreemd, dat de hotelhouder geen kamer aan een Algerijn wil verhuren als hij tevoren weet, dat de man er nog elf andere mensen laat slapen". Het is te goedkoop om de Fransen, die tot over de oren in de zorgen zitten een trap na te geven, maar ook de lieden, die zonder meer het Alge rië van nu van Frankrijk willen los rukken moeten toegeven, dat er ih 1830 niet de minste welvaart was. Nu is er een welvarende landbouw, diet helaas een agrarisch proletariaat kweekte. Algerië levert nu 67000 hec toliter olijfolie en 18 miljoen hecto liter wijn. Jaarlijks teelt het 30.000 ton tabak, die evenals de rest van de produktie vrijwel geheel wordt af genomen door Frankrijk. Dank zij de Franse voorlichting ontwikkelt zich ook de veeteelt in gunstige zin: er zijn zes miljoen schapen, drie miljoen geiten, een miljoen runderen, 200.000 varkens, 180.000 kamelen. De wolpro- duktie bedraagt al 17.000 ton en men heeft zes duizend kilometer spoor lijnen. De steden zijn moderne woon oorden met ruime schoollokalen, hy giënische ziekenhuizen, bibliotheken, zuivelfabrieken, voedselcontrolediens- ten etc. En percentsgewijze zijn er meer burgers in Algerië. die kunnen lezen en schrijven dan in Egypte en Irak. Men kan met een overvloed van cijfermateriaal aantonen, dat de so ciale en economische situatie in Al gerië belangrijk beter is dan die in Egypte, Syrië, Irak en Saoudie-Ara- bië. Onze Franse woordvoerder, een bekend bestuursambtenaar zei ons: „Ik garandeer U, dat er miljoenen Algerijnen trots zijn op hun Frans paspoort. Als we onze notities na kijken moe ten we toegeven, dat er heel wat Al gerijnen in Algerië zijn, die voor geen geld willen, dat de Fransen weg trekken, omdat ze terecht de chaos vrezen. Maar de extremisten snoeren hun kelen dicht want de sombere waarheid is- dat ze al ongeveer 200.000 vierkante kilometer van de 570.000 onder controle hebben. Het gaat hier allemaal nog veel sneller dan in Indo-China. In januari 1955 waren er nog slechts van elkaar geïsoleerde, weinig krachtige verzets. haarden, waarvan die van Tlemcen en Arris de bekendste waren. In to taal waren de extremisten toen ge deeltelijk de baas over gebieden met een bevolking van ongeveer honderd duizend. Nu zijn ze heer en meester in enorme oppervlaken. Aan de Tu nesische grens terroriseren ze een gebied zo groot als Nederland. Aan de zijde van Marokko hebben ze wei nig vorderingen gemaakt, hoewel de omstreken van Tlemcen en El Aricha gevaarlijk zijn. In het midden-oosten opereren ze aan weerskanten van de hoofdstad Algiers. Maar hun spionnen zitten overal. Hoeveel Algerijnen durven nog zeg gen wat ze menen? De Fellagahs zijn machtig. Ze hebben zakken vol geid, schepen vol wapenen. Met Arabische wreedheid ruimen ze Fransen en vrienden van de Fransen uit de weg. En de ibsissen fluisteren en de mu ren hebben oren Advertentie i De Franse communistische partij staat voor een bankroet. Met iedere post regent het opzeggingen. Men meent te weten, dat zich de laatste drie «eken ongeveer 40.000 leden lieten schrappen, hetgeen zou betekenen, dat nu noS ee" Roede driehonderdduizend Fransen lid zijn van de C.P. Hun dagblad ,,1 Humanlte draait de laatste «eken 45000 nummers hr'd rn rvprkep'rt °ilpn geheim, dat de krant in moeilijke omstandig- In 1946 bezat de C.P. ongeveer 1.100.000 betalende leden. In 1950 was hun aantal geslonken tot 680.000. Vanaf 1 januari 1951 tot 1 januari 1956 daalde het verder tot ongeveer 350.000. Hierbij moet worden vast gesteld, dat de basis 350.000 werd bereikt medio 1954 en vrijwel con stant bleef tot enige weken terug. Thans regent het nog steeds opzeg gingen. Wat is hiervan de oorzaak? Ver scheidene overwegingen spelen een rol. Allereerst de tweedracht in de partij, die al begon met het uitsto ten van de communistische profes sor Hervé. Deze riep het geweten Radio - Nederland Wereldomroep heeft vorig jaar het tweede lustrum sinds de bevrijding gevierd en het jaarverslag 1955, dat zojuist is ver schenen en waarin ok een terugblik op de afgelopen jaren wordt gegeven geeft dan ook een illustratie van de groei van dit apparaat totnutoe. Tegenover het begin *an de uitzen dingen. die destijds anderhalf uur pei duurden en uitsluitend in de Nederlandse taal geschiedden, staat nu een aantal van 6»/, zenduren per etmaal, zodat de PCJ in 1955 6101 uur in de lucht was. De zendtijd was verdeeld in 17 zenduren per dag, waarvan 6 in het Nederlands. 4 in het Engels. 3 in het Spaans, 2 in het Arabisch. 1 in het Indonesisch en 1 in het Afrikaans. Inmiddels is in 1955 niet de wens in vervuiling gegaan, dat de eerste 100 KW zender in gebruik zou wor den genomen. Men hoopt nu deze zen der in juni van dit jaar gereed te hebben en de drie ndere korte tijd later. Maar het is niet te verwach ten, dat het vraagstuk van de studio- ruimte binnen afzienbare tijd zal zijn opgelost. van de leden wakker. De samenloop van omstandigheden wilde, dat hij werd geschrapt als ud van de C.P., enige weken voor het partijcongres in Moskou Stalin verloochende. Vele Hervé-vrienden zegden toen eveneens hun lidmaat schap op. De klap kwam evenwel pas toen er na de nieuwe direktieven uit Moskou onenigheid ontstond in de top van de Franse C.P. Het werd duidelijk, dat men zich wilde ont doen van de Stalinistische secre taris-generaal Maurice Thorez. Het koordansen van Duclos, die zich tijdens de jongste vergadering van het hoofdbestuur niet wilde bloot geven of hij wel of niet aan de zijde van Thorez stond, heeft er evenmin toe bijgedragen het ge schokte prestige te herstellen. Ve le Thorez-vrienden stuurden hun lidmaatschapskaart op. Voor een andere groep, die eerder als niet-Stalinistisch bekend staat, was de jongste ontwikkeling een be wijs voor 't hun toen blijkbaar nog niet bekende feit, dat de Franse communisten inderdaad door Mos kou worden bevolen, hetgeen even eens tot gevolg had dat enige tien duizenden van verdere deelname af zagen. Men gelooft, dat een scheuring nog nauwelijks is te voorkomen want de leiders van de vijf vleugels hebben Marx en Lenin nu helemaal verge ten voor de strijd om de leiding. De eerste groep is die van het be taalde kader. Haar volgelingen ver dienen hun boterham dank zij de partij. Ze blijven erg voorzichtig en wagen zich niet op het gladde ijs. Leider van hen is Duclos. Om zich vooral niet in de vingers te snijden geven ze de cellen geen direktieven meer. Deze vleugel hoopt voordeel t* halen uit <3e strijd en tijdig de zijde van de overwinnaar te kunnen kiezen. Zij rekenen vooral op de steun van het communistische dag blad. De volgelingen van Thorez vormen een zwakke eenheid. Ze kunnen niet verwerken, dat ze nu plotseling hun spreektaal moeten wijzigen. Ze zul len het nimmer nemen dat men hen Maurice Thorez ontneemt. Zij zijn ver in de minderheid en verzwak ken nog dagelijks in aantal. Hun kracht is evenwel, dat ze machtige posten bezetten in de communisti sche vakbond de C.G.T. De derde vleugel bestaat uit Tito- isten, die van de Franse C.P. een nationale beweging willen maken. Hun aantal groeit gestadig. Zeer klein is de vierde groep, die der Hervé-isten, volgelingen van de professor, in het algemeen kunste naars. Hun leider is uit de partij ge smeten maar men vermoedt dat zijn macht daardoor eerder groter is ge worden. De machtigste groepering is bui ten kijf die van Benoit-Franchon. Hij is genegen de nieuwe voorschriften van Moskou nauwkeurig op te vol gen en de politiek van de fluwelen handschoenen toe te passen. Zijn po litiek is duidelijk: verzoening met professor Hervé. samenwerking met de Titoisten, uitbanning van de kliek Thorez. waarna het betaalde kader hem wel zal volgen. Het staat echter te bezien of hij zijn programma zo gemakkelijk zal kunnen afwerken. De C.P. be schikt over een legertje van hon derdduizend militanten die in het algemeen trouw zijn aan Thorez. Er heerst in hun kringen al gerui me tijd openlijke ontevredenheid en al twee maal hebben ze gewei gerd bepaalde orders, die niet rechtstreeks van Thorez kwamen op te volgen. De secretaris-gene raal klampt zich aan hen vast. WAT DOET DE C.G.T.7 Als enig land ter wereld kan Ne derland zich beroemen op een zin gende drieling. Amerika mag dan wolkenkrabbers hebben en Zwitser land zijn Alpen wij hebben onze zingende drieling! Duizenden stonden versteld tijdens de KRO-uitzending van deze knaapjes; een grammofoon plaat met de Trappelzak boogie" en ,,'k Heb een baby-sit" staat op het punt van verschijnen. Behalve een gebeurtenis van nationaal belang be tekent dit het einde van de enthousi aste wedloop der platenfabrikanten over de gehele wereld, om steeds jon gere en meer kinderlijke stemmetjes in het schellak vast te leggen. De identiteit van deze drieling wordt als een kostbaar geheim be waard door de artiesten, die hen ont dekten: Jack Buiterman en twee vo calisten uit de Jonkers-en-joffers" combinatie: Jenny Roda en Marcel Thielemans. Bij een luisteraar op be zoek, hoorden zij in een nevenvertrek kinderen zingen. Al was de zang niet perfect, toch meende Jenny dat dit „wel iets was voor een plaatje", vooral in combinatie met Wim Pop- pink, die zo'n donkere ,,Pa"-stem heeft. Toen Wim later iets over Jen ny's ,,Ma"-stem zei, kreeg zij de rol van Ma toebedeeld. Na ampele besprekingen met de alt Yvonne Oostveen (pedagogisch-tech- nisch adviseuse), met de ritme-sectie en de swing-organist Eddie de Jong werden twee werkjes gecomponeerd, die gemakkelijk door kinderen ge leerd kunnen worden. Het maken van de opname viel overigens nog niet mee! Maar de moderne techniek, die met tape-recorders werkt, heeft ook dit karwei onder de knie gekregen. De oplossing; voor kleln-behuis- den is een Momenta Kitchenette, een keuken in de kast. Inderdaad een complete keuken in een kast van 1 m hoogte, 60 cm diepte en 1.05 m breed te. Wanneer men de grijze kast opent ziet men een roestvrij stalen aanrecht en gootsteen, twee elektrische kook platen, twee gaspitten, een bestekla de, een houten werkblad, kastjes voor pannen, planken voor servies goed, een kraan, rekjes voor hand doeken, plaats voor een ijskastje, TL- verlichting en een afzuigventilator. Niets wat men in iedere grote keu ken vindt, past niet in deze keuken kast. (Advertentie) In het 20-stuks doosje is King's Cross in 2 x 10 stuks apart in zilverpapier verpakt. Daardoor loopt King's Cross nooit leeg Daar liggen ze dan voor ons: 14 van 's wereld beroemdste diamanten, die stuk voor stuk een bewogen geschiedenis achter zich hebben. Ze brachten vreugde en diepe ontsteltenis; aan hun schittering is een verleden van strenge bewaking en vorstelijk ceremonieel, alsmede van moord en diefstal verbonden. Staan we dan hier op de permanente expositie van de N.V. A. van Moppes en Zn. de grootste diamantindustrie van Am sterdam waar 1000 man personeel werkt voor een niet te schatten vermogen? De alles beheersende vraag is evenwel: wat doet de communisti sche vakbond, de C.G.T. De vrouw van Thorez, Jeanette Vermeersch, heeft in het kader van de vakbond vele vrienden. Die hebben het Benoit- Franchon euvel geduid, dat hij Jea nette tijdens de laatste vergadering geen plaats meer toestond op het po dium. Hoéwei ook de sterkte van de vakbond sterk is teruggelopen (1947 3.800.00 leden) zijn er nog altijd 'n dikke twee miljoen Fransen georga niseerd. Ook Duclos is in het vak bondkader een machtig man. Opmerkelijk is. dat hoewel de C.P. steeds leden verliest, er bij het syn dicaat vrijwel geen opzeggingen bin nenkomen. Dit bewijst dat het zwaar tepunt van het Franse communisme van het publieke front verplaatst wordt naar de sociale strijd. Dat wil ook zeggen, dat geen der vijf vleugels de overwinning kan halen, i zonder de C.G.T. Neen dit is allerminst het geval, «'ant we hebben te doen met kundig uit bergkristal geslepen copieën, al ontbreekt on con ander .terrein ^et echte allerminst: men kan ook een aantal typisch Amsterdamse slijpsels bewonderen, die gezamenlijk een waarde van ongeveer 1 miljoen gulden vertegenwoordigen. Hieronder bevindt zich een uniek in eigen bedrijf vervaardigd werkstuk: het wapen van Amsterdam, opgebouwd uit 1816 briljanten tezamen 202 karaat of in geld uitgedrukt: f 100.000, Maar het is wel eens interessant om eens nader stil te staan bij de lot gevallen der kostbare „duiveëieren", die al naar gelang hun oorspronke lijke vorm geslepen werden tot een kegel, afgeplatte bol of ander fantasie- ontwerp, ten einde zomin mogelijk verlies te hebben. DE NOODLOTTIGE DIAMANT Het beroemdst is de Cullinan- stone of Great Premier: de grootste steen, die ooit gevonden werd. Op de gedenkwaardige dag van 26 januari 1905 deed de opzichter Fred Wells zijn gebruikelijke ronde door de Premier mijn in Zuid-Afrika en zag de enorme diamant (grootte: 10 bij 6 bij 3 cm!) ineens voor zijn voeten liggen. De steen bleek met uitzondering van enkele glessen en greinen zuiver te zijn; de karaatwaarde bereikte het re. cord van 3024 3/4 Nadat men besloten had. de vondst naar mr. T. M. Cullian te dopen, be stuurder van de Premiermijn, nam de wetgevende vergadering van Pretoria het voorstel van minister Louis Bo tha aan om de Cullian te kopen en deze ten geschenke te geven aan Ko ning Edward van Engeland, ter her innering aan het zelfbestuur van de kolonie. Vermelding verdient ïjog. dat de steen later gekloofd werd: men kreeg toen de befaamde Ko-hi-noor, die in de scepter van Koningin Elisabeth van Engeland geplaatst werd. Uniek is ook de zgn- Hope-diamar.t. die een zuiver blauwe saffierkleur heeft en 44 karaat weegt. Merkwaar dig is. dat deze steen, die afkomstig is uit het begin der 19e eeuw, stèeds in privé-handen was en ziin bezitters alsmaar verderf en ongeluk bracht, zodat hij de naam kreeg van ..nood lotsdiamant". Ondanks deze weinig opwekkende mythe prijkt 't origineel thans als dé grote blikvanger in de etalage van mr. Hvrv Winston "en der prominentste juweliers van New York. SPOORLOOS VERDWENEN We zullen ons maar niet aan een schatting wagen, hoe groot het be drag is. dat men ervoor zou moeten neertellen..- Enkele beroemde diamanten zijn overigens spoorloos verdwenen, alle jarenlange internationale politie-on. derzoekingen ten spijt. Het is ook de vraag, of ze ooit nog voor de dag zul len komen, want het is zeer goed mogelijk, dat zij inmiddels weer ge kloofd en als nieuwe creaties verder verhandeld werden. Zo trok de Jubilee of Rcitz, een be kende steen uit Jagersfontein, in 1990 op de wereldexpositie te Parijs nog zeer de aandacht. (Het gewicht be droeg oorspronkelijk 633 1/4 karaat en na slijping hield men 239 karaat over, terwijl er bovendien nog een pendeloque van 13 karaat uitkwam) Maar inmiddels weet geen mens meer te vertellen, waar de Jubilee zich bevindt. Zo is het ook gagaan met de be faamde Orloff il93 karaat), afko.mstig uit de kroonzetel van Nadir Shah, die in 1747 vermoord werd. De diamant werd in 1772 gekocht door de Rus sische vorst Orloff, die hem aan Kei zerin Katherina II ten geschenke gaf. Het laatste bevond zich de steen :n de scepter van een der oude Tsaren... en sedertdien kwam de Orloff op de lange lijst van 's werelds kostbaarhe den onder het motto: „Verblijfplaats onbekend." Met de zgn. Regent van 136 3/4 ka raat ook wel Pitt-diamant genaamd ging het echter beter: deze kwam in de 17e eeuw uit Indië en kwam via Thomas Pitt, gouverneur van het fort St-Madras in het bezit van Philippe, Hertog van Orleans, regent van Frankrijk. Gedurende de Franse re volutie was de steen verpand bij de koopman Treskow te Berlijn. Daarna sierde de Regent de degenknop van Napoleon Bonaparte en thans kan men de steen nog steeds in het Tower te Londen bewonderen. MINDER DAN 50 CENT Maar... de firma Moppes heeft de serie van 's werelds beroemdste dia mant n met één vergroot en wel met de kleinste geslepen steen Dit mees terwerkje van vakmanschap weegt slechts één kwart milligram en werd op 58 vlakjes geslepen het is dus kleiner dan een speldeknop en het verloop der verschillendee facetten is verloop der verschillende facetten is slechts onder een loep te zien. De oud-gediende Anton George Otming- huis, die meer dan 42 jaren het dia mantslijpwerk beoefent, heeft dit bij zondere werkstukje op zijn naam staan. Nu is dit steentje, dat zoals gezegd op de gebruikelijke 58 vlakjes gesle pen werd, in geld uitgedrukt maar weinig waard. Want 1 karaat diamant (waarvoor gemiddeld 250 ton ruwe steen moet worden gedolven en gezui. verd) heeft 'n waarde van -ptes-f- 400.— en indien men bedenkt, dat er 853 van deze „miniatuurtjes" in één karaat gaan. komt de zuiverde waarde nog onder de 50 cents te liggen! Maar zeker is, dat dit staaltje van verbluffend vakmanschap voor geen enkele prijs de deur uitgaat. In elk geval is het toe te juichen, dat men deze unieke expositie (waar nog veel meer ten aanzien van het •hoe en wat" van het diamantvak te zien is) heeft ingericht, zodat men niet slechts vele buitenlandse bezoe kers aantrekt, doch tevens een uit stekende propaganda voert voor een edel ambacht, waarvoor bij velen de belangstelling vergeleken bij vroe ger achteruit dreigde te gaan. (Advertentie) Zonder kracht om Uw dag met opgewektheid en energie te beginnen - te vermoeid en lusteloos om Uw aandacht op Uw werk te concentreren? Gij hebt Sanatogen nodig om Uw krachten te herstellen,want Sanatogen bouwt nieuwe krachten op en vergroot Uw weerstandsvermogen. Begin nog heden met het ge bruik er van en voorjaars moeheid zal voor U niet bestaan. Hal zenuwsterkend tonicum Bij de uitgeversmij NV Standaard Boekhandel in Amsterdam is «eer een drietal meisjesboeken van het betere genre uitgekomen. De Lila reeks, waarin ook dit trio past, heeft intussen een indrukwekkende lengte gekregen. De nieuwe aanwinsten zijn weer even fleurig uitgevoerd en ze ker niet minder lezenswaardig dan de vele voorgaande boeken. Van Dita Trio is het boek „Robeintje deserteert", een bakvissenverhaal, met een ernstig slot. „Bloesem in de storm" werd geschreven door Yvon ne Pauwels. Hier gaat het over een meisje, dat bevreesd is. de poort van het grote leven binnen te gaan. Ten slotte ligt voor ons „In het portaal tje van het leven" door Yolande Verhavert. Dit bock pretendeert niet meer te zijn dan een portret van een zeventienjarige. Duizenden jonge- meisjes. die juist op deze leeftijd een gevoel van exclusiviteit hebben, zul len ontdekken, dat zij niet alleen staan, na lezing van dit prettige boek.

de Stem | 1956 | | pagina 5