PULLMAN PONTIAC horloges Van Sprang H.D.Z. verlovingsringen Hulster Reinaertoptochtgeestige en artistieke stoet t FIRMA A. TEMPELAARS JAN TEMPELAARS 4 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 27 APRIL 1956 4 Een kans om van te watertanden Ontwerper C. Verdonschot maakte een evenement met talloze mogelijkheden Show van mode en allerlei te Goes Mooi initiatief middenstandsvrouwen JOHANNA RAAYMAKERS personeel gevr. te^kooFgevraagd te koop aangeb. huizen "vÊrloretT huwelijken auto's-motoren Een Pullman schoen kent geen jaargetijden! woningruil diversen REPARATIES AAN ALLE UURWERKEN IN GOUD EN ZILVER BERGEN OP ZOOM ROOSENDAAL VLISSINGEN De Reinaertstoet... neen, er is met geen mogelijkheid een evenement jij elkaar te verzinnen dat meer perspectief biedt, meer kansen bezit of dankbaarder onderwerpen heeft dan juist die intussen helaas veelom streden Reinaertstoet. De stoet waarvan men, aanvankelijk, toen de plannen nog pril waren, dacht dat Hulst hiervan iets groots zou maken, omdat Hulst onder zijn vele tradities toch vooral de reputatie van kundige en fantasierijke op tochtenmaker heeft, de stoet die misschien thans nog juist gered kan worden MAAR NU: IETS DOEN! Het lijkt wel alsof een of andere kwade geest, in een extra nare lui, besloten heeft dat Hulst nooit meer een optocht zal mogen houden en la ten uittrekken. En wat er ook al ge daan is om die betovering te doen breken, het wilde maar niet lukken. Dat was altijd jammer. Des te meer betreurenswaardig zou het zijn als juist deze stoet er niet komt. Omdat juist het déze de gebeurtenis zal blij ken te zijn welke Hulst naam zal geven, een naam welke uitgegroeid tot faam over vele grenzen zal vlie gen en er duizenden toe zal brengen dit te gaan zien. Fantasie? Ook fantasie kan werke lijkheid worden. En hoe! Wie kennis gemaakt heeft met de fantasie van de talentvolle heer C. Verdonschot, die een Reinaertoptocht ontwierp waar van alle Reinaertkenners, alle folklo risten en verder allen die weten wat een artistiek verantwoorde optocht waard is, letterlijk hun vingers aflik ken, wie dit gezien heeft weet dat die fantasie werkelijkheid kan worden. En zal hevig moeten treuren indien er wéér niets van komt. Want dit is ze ker: als het nu misloopt, is alles voor goed naar de maan. Het ontwerp van de heer Verdon schot is al geruime tijd gereed. In november 1955 begon 't optochtcomité met zijn werk en het heeft in stilte veel gedaan. De heer Verdonschot maakte de stoet en de heren W. P. A. Colsen en C. Vercauteren trachtten de organisatie op touw te zetten, ze be gonnen met de enthousiaste mede werking van de heer A. van Ravels koppen te boetseren, modellen te ma ken van rekwisieten die men in klei nere of grotere aantallen nodig zou hebben, kortom, de formering van de grandiose stoet vorderde. Intussen nam het gemeentebestuur het verheugende besluit duizend gul den uit te trekkken voor de aankoop van stoffen ter vervaardiging van kos tuums en die kostuums in de hand- werkregeling te doen vervaardigen door werkloze kleermakers. Intussen ook werd gepoogd de nodige midde len want zonder geld kan men niet werken bijeen te krijgen. En toen begor. het optochtschip langzaam minder knopen te lopen om stilaan in de richting van de ge vaarlijke klippen te drijven. Het lukte niet. Men praatte en confereerde, maar dat levert geen geld op. Wat nu al de redenen geweest mogen zijn, waarom het overleg strandde en waaruit de geringe samen- en mede werking moge zijn voortgekomen, daarover te praten heeft geen nut meer. Van meer belang is het feit dat men nu weer actief bezig is. De da tum is verschoven. Niet met de Pink sterdagen tijdens de Reinaertfeesten. doch bij het bevrijdingsfeest van Hulst, half september, zal de stoet uit trekken. De medewerking begint klaarblijkelijk te komen en wellicht slaat straks toch nog ineens al het enthousiasme los, dat enthousiasme dat Hulst het verleden bewees het zo gemakkelijk kan opbrengen. FRAAIE VONDSTEN Te verwezenlijken is de optocht zeker. Er rijden enkele grote wagens in mee, maar aangezien zowel het Janser.ius Lyceum als de Technische School er een voor hun rekening ne men (hulde voor dit initiatief!) blijft er piet zo veel wagenbouwers- werk over dan dat de grootste wij ken van Hulst dit niet aan zouden kunnen. De opzet van de stoet is als volgt. Na de openende herautgroepen en een gedragen spandoek met „Van den Vos Reinaerde" (een permanent vaandel) komt de Kon. Stedelijke Harmonie, voor de gelegenheid voor zien van gezellige varkenskoppen. Daarna komen de respectieve groe pen, ieder de belangrijke episoden uit het Reinaertepos uitbeeldend. Eerst de „hofdag", waar Reinaert wordt aangeklaagd, bestaande uit 'n grote groep (de belangrijkste dieren uit het verhaal) en een wagen, waar op Nobel, Bruun enz. Daarachter een komisch deel dat de dood van Coppe tot onderwerp heeft, waarbij een wagen die het garf van de arme vermoorde kip voorstelt. Daaraan gaan eerst de baar voor af en een plechtige rij rouwende kippen en kiekens, keurig in jacqi et, maar mat onvervalste kippekoppen Dan volgt Bruun die de vos gaat ha len. met achter hem het hele dorp dat hem betrapt bij het weinig suk- sesvolle honing stelen, vervolgens 'n wagen die de even weinig uithalende missie var. Th.vbaert de kater tot onderwerp heeft en dan eindelijk de in de stoet opduikende Reinaert zelf, samen met zijn neef Grimbeert, die erin geslaagd is de vos naar het hol te loodsen. Een kippenballet en een kippenmuziek geeft uiting aan de vreugde over het komende vonnis dat de moordenaar zal treffen. Daar achter heeft een wagen de biecht van Reinaert tot onderwerp (een kostelijk scène, vol geestigheid) en dan ziet men Reinaert, samen met Cuwaert en Bolijn naar Malpertuus wandelen, „gevolgd" door het bos van echte wandelende bomen. De slotwagen is een vondst op zich: Nobel en zijn gemalin zien vol afschuw hoe Belijn in plaats van de verwachte brief de kop van de arme Cuwaert uit zijn tas haalt: Reinaert heeft de hele menigte te pakken. Bijzonder geslaagd is de trouvaille van de ontwerper door het achterste deel van deze zelfde wagen het huis van Reinaert te doen voorstellen, waar deze met zijn gezin, met voldane gezichten boven verwachtingsvol omgeknoop te servetten, rond de dis zit ten einde datgene wat aan Cuwaert's kop gezeten had, naar de hongerige vossenmagen te doen verhuizen. traditie met inhoud Hoewel de opzet dus niet te groot is, kan men beamen dat het ontwerp goed in elkaar zit en bovendien in alle opzichten volkomen verant woord is. Uiteraard is de stoet voor uitbreiding mogelijk. Het eerste jaar zal ze het duurst zijn, maar daarna weinig grote uitgaven meer vergen. En er zit een enorme mogelijkheid in. Een Reinaerttraditie, met een Reinaertoptocht, Is niet zo maar een feest. Het heeft zin en inhoud, om dat het is gebaseerd op een acht eeuwen oud verhaal, dat een literair meesterwerk is en dat ons nog altijd hetzelfde te zeggen heeft als toen het werd geschreven. Kortom: hier ligt de grootste kans voor Hulst. Aan Hulst die kans te benutten... De leden van de Goese midden standsvrouwenvereniging hebben in de „Prins van Oranje" een mode show georganiseerd die klonk als een klok. Door de echtgenote van de burge meester, mevr. ten Kate geopend, trok deze show de belangstelling, wel ke zij ruimschoots verdiende. De show bestond uit twee delen, n.l. de traditionele „revue" van kle ding en al wat daarbij behoort, die gebracht werd door uitstekend „ge drilde" en opgemaakte mannequins uit eigen kring en een expositie met twintig stands van de leden, die een bont en fleurig tafereel opleverden en alleen standhoudsters kenden. KEURCOLLECTIE. Op de eigenlijke show werd een keurcollectie van dames-, heren- en kinderkleding getoond, alsmede hoed jes, schoenen en tassen tot zonnebril len toe. Medewerkenden waren de volgen de acht firma's „Berco"; modehuis Dominicus; Janse van Noordwijk; Kampman; Verburg; Eversdijk- Schrijver; het „Parapluhuis" en v. Eijsden. Alles werd vakkundig en smaak vol gebracht, zodat disharmonie uit bleef en de vele toeschouwsters een hoge indruk kregen van hetgeen de Goese middenstand vermag te pres teren. Het klassieke glanspunt was na iedere show de stralend - mooie bruidsstoet, welke geheel verzorgd was door de fa. Dominicus en een sprookje gelijk was. In de pauze konden de twintig stands in de andere zaal worden be keken en de sfeer was daar even gezellig. Heerste de mode bij de show: hier werden weer heel ande re zaken op hun voordeligst getoond en kon men een keuze maken uit meubelen, huishoudelijke artikelen, levensmiddelen, rookwaren en boe ken. Het zweemde naar de Zeeuwsch- Vlaamse braderies en vormde een flink stuk reclame. Niet zonder reden had mevrouw ten Kate het initiatief der midden standsvrouwen geprezen alsmede hun durf en energie en de geest van sa menwerking die alles bundelde Heden overleed tot onze diepe droefheid zacht en kalm, na een geduldig gedragen lijden, meerma len voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze innig geliefde echtgenote, moeder, behuwdmoeder en grootmoeder, mevrouw Echtgenote van de heer Desiderins Ferket. Overtuigd van Uwe deelneming, bevelen wij de ziel van onze dierbare overleden? in Uwe god vruchtige gebeden aan. Boschkapelle: D. Ferket O. BralFerket G. Bral Jeanneken en Anneliesje. Boschkapelle, 24 april 1956. De plechtige uitvaartdienst, gevolgd door de be grafenis, zal plaats vinden op zaterdag 28 april a.s. om half elf in de kerk van de H.H. Petrus en Paulus te Boschkapelle. Rozenkransgebed op vrijdagavond 7 uur in de parochiekerk. Zij die geen kennisgeving hebben ontvangen ge lieve dit als zodanig te willen beschouwen. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Overleden: Catharina van den Heuvel-Kuijpers 68 jaar. Eindhoven. Pater Ar nold Bosman W.P. 62 jaar Ki .renbeek. Petr. Lemmens 42 jaar, Rotterdam. Een aankomende jongen gevr. als leerling-huisknecht. - Hotel Ambassadeur, Nieuwstr. 56 Ter. neuzen 294 Opvouwbaar wandelwagentje te koop gevraagd, in prima staat. Th. de Bakker, Irenestr. 28 Ter- neuzen. 295 Boussac katoenstoffen vertegen woordigen hedendaagse mode. - Poley Goes. 31 Kijk toch even uit met het ko pen van groenten en fruit. Ver gelijk prijs en waar en gaat dan naar: Vervaert's Groenten- Fruit en Conservenhandel. Notendijk 45, Terhole. 589 'n Schrijfmachine zonder geld. Geen vooruitbetaling, niets, geen cent. 'n Nieuwe schrijfmachine gratis 5 dagen op proef. - Bij koop gaat U (ongelooflijk) pas betalen in juni of juli f 3 p. w. of 24 mnd. Br. no. B 2. Nieuwe baby-box met verhoogde vlonder en telraam f 17,75. Plasiic boxkleed f 7,95. Emma- stra&t la, tel. 537-1, Breda. Prima 2e hands naaimachine te koop. Kortemeestraat 17 - Ber gen op Zoom. Vrijstaande middenstandswoning te koop (onder voorbehoud), m. schuur, vóór en achtertuin, leeg te Hansweert, Boomdijk 4, Te bezichtigen: 4 mei van 3 tot 5 u. Brieven. Williamstraat 15, Ber gen op Zoom. 8318 Op de weg Philippine n. Zelzate verloren 'n ged. v. 'n stalen schuttersb. m. handv. Teg. bel. ter. bez. Dumoleyn, D47 Philip pine. 6572 R.-k. jongeman, 31 jr, fabrieks arbeider, zoekt kennismaking m. r.-k. meisje of jonge weduwe (1 kind geen bezwaar) van on geveer dezelfde leeftijd, om na wederzijds goedvinden een hu welijk aan te gaan. Huisprobleem geen bezwaar. 6532 Flinke werkman 45 j. r.-k. zoekt kennismaking met r.-k. jonge dochter of wed., 1 of 2 kinderen geen bezwaar, uit oost of west Zeeuwsch-Vlaanderen. Brieven onder no. 158 De Stem, Oostburg Iedereen die werkt, kan 'n eigen prachtige motor, scooter of brommer bezitten! Ongenaak baar gunstig in prijs, perfecte garantie. Vraag ook direct gratis merkenboek St en of crediet- schema (3-30 maanden) en'of AW motorspaarpolis brochures (3 pet. rente) aan Motor- en Scooter-import voor Nederland N.V. ..Motim" Maassluis, tel. 652 X1899 6533 De kenmerken van iedere Pullman schoen zijn: het vlotte model, de moderne leest en de soepelheid van het Goodyear hondwerksysteem. Pullman schoenen zijn een „steun" v- voor Uw voeten. Zo'n schoen geeft Sportief! Pullman herenmoliire een sportief genoegen Zeer comfortabel door brede leest In Zwart en bruin, wel rubberen vorm- of leren zool. de schoen waar uw voet zich in thuis voelt RIDDERSTRAAT 6 Tel. 7528 WILHELMINASTR. 32 Tel. 7730 Amsterdam-Goes. Aangeb. In Nieuw-West le etage: 3 kamers, keuken, douche, balkon box en zolder. Gevraagd in Goes: ge lijke of grotere woning. Br. 6574 Padvinders-markt. Zaterdag 28 april. Geopend van 2.309 u. - plaats: Vismarkt Middelburg. Padvindersmarkt. Lustrumvie ring Middelburgse Padvinderij op de Vismarkt. 28 Padvindersmarkt. Leuke aparte attracties. De gehele dag demon straties. 29 Padvindersmarkt. Wij zien U toch ook a.s. zaterdag op de Vis markt??!! 30 modieus jeugdig in zeer mooi Sibeline- ondulé in grijs, l.-camel en orange, maten 4046, reclameprijs

de Stem | 1956 | | pagina 4