Vitamine GESTOLEN GOED ^agblaD Pe üïom Roomboter/ De vriendschapspijp gaat naar Hammarskjoeld ÏIMS1M I Meningen en Commentaren Demonstratie in Parijs „Ik eet toch roomboter op mijn brood!" Een storm van protesten AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO 2 TWEEDE BLAD VRIJDAG 27 APRIL 1956 IN BROZE VATEN' VERSCHUIVING ZES PROCENT DE GRENS EEN STEILE LADDER Kind verdronken in een waterput Een federatie van schoenwinkeliers Promotie-primeur te Groningen Staking met een romantische tint Alles smaakt beter met Wereldpijprookdag 1956 Een Wereldcongres in voorbereiding Friese beschuit door Clarence Budington Kelland Sterilisatie j TELEVISIEPROGRAMMA'S Een vliegtuig met twee verdiepingen CAMERAS 9 uur: The Dijck 7.30 ollar. I uur: Het )e bruggen jove me or 8 uur: Tar- pia 8 uur: iuw 8 uur: xor 8 uur: zijn. aldus het kaderblad, terwijl anderzijds de rust in de prijzen- sector er bepaald niet door bevor derd wordt. .j^^^O^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Ix^ooooooooooooooocxxxxxxxxxxxxxxxx&oooooooooooo P\E president van de Nederlandse Bank dr. Holtrop is er in het geheel niet gerust op, dat de laatste regeringsbesluiten, welke de weg openden voor een nieuwe loons verhoging goed zullen uitpakken. Onder zeer gunstige omstandighe den, zo meent hij, is het mogelijk, dat deze zonder noemenswaardige nadelen kan worden opgevangen. Onder ook maar enigszins ongun stige omstandigheden zullen nade lige gevolgen echter niet kunnen uitblijven. De president van de Ne derlandse Bank is er in het geheel niet gerust op, dat die zeer gun stige omstandigheden zich zullen voordoen. In Nederland was de stij ging van de lonen gedurende de laatste twee jaar groter dan de toeneming van de arbeidsprodukti- viteit in tegenstelling met landen als de V.S., west-Duitsland, België en Zwitserland. De noodzakelijke huuraanpassing met een daaraan te verbinden looncompensatie hangt ook als een dreigend zwaard boven onze volkshuisvesting. Zo ziet dr. Holtrop voor onze conjunctuur ge varen opdoemen, waardoor de loonsverhogingen door prijsstijgin gen aan inhoud zouden verliezen, waardoor de investeringsnoodzaak in gevaar komt en onze export positie wordt bedreigd. Het is van belang, dat deze waarschuwing wordt geuit vanuit een centrale uitkijkpost. We mogen ons als volk niet overgeven aan een stemming van „het kan niet op". De welvaart, waarop we groot gaan, is in broze vaten vervat. Voorzichtigheid is ook de moeder van deze porseleinkast. TNTUSSEN komt bij dit alles ook deze vraag aan de orde, of bij de verdeling van de opbrengsten dier produktie de verhouding tus sen de aandelen daarin van arbeid en kapitaal (winsten en investerin gen) van vóór de oorlog tot strikt richtsnoer dient te wor den genomen. Zal enige ver schuiving ten gunste van de arbeid beslist funest werken? Men kan die verschuiving ten gunste van de ar beid dan ook nog inkleden in winst aandelen en spaarmogelijkheden, welke de investeringen evenzeer dienen. Men kan bij een vaststelling van onze welvaartspositie ook de arbeidsvrede gerust als een belang rijke kredietpost aanmerken. We hebben in landen als Frankrijk en Italië gezien, hoe arbeidsonlusten alle schone welvaartsprognoses om ver wierpen. Wel echter dient te worden overwogen, geloven we, of de loonhoogte nog niet meer kan worden gemeten aan de arbeids- produktiviteit. Ook in dit opzicht ware de loonpolitiek wel wat vrijer te maken, uiteraard altijd voor ogen houdend, dat op dit terrein excessen loeren. Van Stachanov-methodes moeten wij ook niets hebben. Het loonvraagstuk heeft onge twijfeld meer aspecten dan de lou- ter-economische, waarop dr. Hol trop uit de aard van zijn functie zo veel nadruk legt. Wat niet weg neemt, dat we hem dankbaar mo gen zijn voor zijn waarschuwingen. Bij de opstelling van een toekom stig regeringsprogram zullen ze ze ker ook een rol spelen. IN „Ruim Zicht", het kaderblad van de KAB, wordt tevredenheid geuit over de snelle wijze, waarop loonsverhogingen tot stand komen op bedrijfstakniveau. Het blad be treurt echter perspublikaties, met name ook in het eigen dagblad De Volkskrant, waarin de indruk wordt gewekt alsof in het algemeen ver betering van de secundaire arbeids voorwaarden mogelijk zou zijn, zon der dat deze in mindering zouden worden gebracht op het in het re geringscommuniqué genoemde ma ximum van 6 pet. Dergelijke publi- katies wekken bij de arbeiders ver wachtingen, die niet te realiseren Er is onder bemiddeling door mi nister Suurhoff afgesproken, dat de 6 pet. inderdaad als een maximum moet worden gezien, maar dat, in gevallen waarin duidelijk kan wor den aangetoond, dat een achterstand is ontstaan 'op de mogelijkheden, die reeds sinds oktober 1954 aan wezig zijn, een afwijking naar bo ven kan worden toegestaan, zij het ook slechts in zeer beperkte mate. Niemand is tenslotte gebaat met hogere lonen, als tegelijkertijd de prijzen in gelijke mate zouden stij gen, zo houdt dit KAB-blad de leden voor. Het spreken van deze verstandige taal kan dr. Holtrop misschien eni germate gerust stellen. De arbei dersleiders zien de gevaren van een overdreven loonsverhoging best in. ]~)E PvdA koppelt haar propagan- dakraeht voor de aanstaande verkiezingen aan de werkzaamheid van Drees en Suurhoff op het so ciale vlak. Deze twee hebben veel gedaan of goede initiatieven ontwikkeld op dit terrein en omdat zij PvdA'ers zijn, zo wordt in hun laatste ver kiezingspamflet geoordeeld, is de PvdA de ware partij. Zij proberen dus de kiezers mee te krijgen op de ladder, voorafge gaan door Drees en Suurhoff. Na tuurlijk is dit een onware methode. Die twee toch zijn Nederlandse ministers; ministers van de demo cratisch bestuurde staat Nederland. Zij hebben dus als ministers van die staat hun taak te vervullen. En wij mogen ons, als Nederlanders, verheugen, dat zij dit naar veler opvatting goed gedaan hebben en wij hopen allen dat zij dit zullen blijven doen. Wat is er gelukkiger en geruststellender voor ieder Ne derlander te weten dat er flinke mannen het staatsbestuur in han den hebben! En daaraan zal ieder een te zijner tijd en ter gerede plaats uiting aan willen geven. De christelijke gesteltenis van het ka tholieke hart maakt dit ons, katho lieken, als iets van zelf sprekends. Wat stemt het de mens gelukkig als hij een ander mens eren kan! Mensen te euen ook al zijn ze lid van de PvdA, een politieke groe pering die niet de onze is, mag ons daarvan niet weerhouden. Want wij zeggen van hen niet iets goeds, om dat zij PvdA-ers zijn, maar mens en bestuurder. Het is dus misbruik maken van deze goede, menselijke en bestuur lijke verhoudingen, in politieke pamfletten gebruik te maken van deze welwillende menselijkheid om de katholieke bevolking te mislei den. Het is niet alleen een gebruik maken, maar een misbruik maken. Zoals dit gebeurt in het PvdA-ge- schrift „Samen op mars" van april en verspreid in het katholieke zui den. Men wil de PvdA optrekken langs de ladder in de loop der jaren op gericht ter ere van enige PvdA- voormannen. Maar men. heeft in die kringen niet in de gaten dat die ladder steil gezet is: alleen maar ten bate van Drees en Suurhoff: de grond slag der PvdA-levensbeginselen is immers te smal; heel wat smaller dan de christelijke levensbeginselen die aan de KVP ten grondslag lig gen. En bij zo'n steile ladder, als daar langs maar steeds man aan man naar boven stijgen, wordt de wan kele stand voelbaar. Het evenwicht van de massa kan er niet bewaard blijven en eens schuift die ladder op zij en vermorzelt de massa. Dit zij 'n waarschuwing voor de PvdA propaganda om de massa niet op te trekken aan de enkele verdiensten van een klein aantal. Het bijna tweejarige jongetje H. Kievit is woensdagmiddag omstreeks half vijf, toen het aan het spelen was in een put met water gevallen. Toen omwonenden het kind vonden, mocht kunstmatige ademhaling niet meer baten. De Chr. vereniging van schoenwin keliers in Nederland, de Ned. Kath. bond van schoenwinkeliers en de Ned. Vereniging van schoenwinkeliers heb ben besloten een federatie van schoen winkeliers op te richten, daar naar hun mening de huidige ontwikkeling op economisch en sociaal gebied een zo nauw mogelijke samenwerking noodzakelijk maakt. Politietroepen hebben woensdagavond in Parijs een eind gemaakt aan een demonstratie van ongeveer 50 Alge rijnse studenten die trachtten op te marcheren naar de Egyptische am bassade teneinde te protesteren tegen de Franse politiek ten aanzien van Algerije. De demonstranten gingen rustig uiteen toen zij door de politie werden tegengehouden. Aan de rijksuniversiteit te Gronin gen is woensdagmiddag een bijzon dere promotieplechtigheid geweest. Voor het eerst is een doctorandus in de tandheelkunde op grond van de nieuwe opleiding gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Het was de heer F. von Bartheld. geboren te Malang, die een proefschrift ver dedigde, getiteld ontwikkeling en be tekenis van glazuurknoop en glazuur- streng bij het melkgebit van het var ken". Dit proefschrift is bewerkt in het anatomisch-embryologisch labora torium van de universiteit te Gronin gen. (Advertentie) Niet te scherp, niet te zuur; heerlijlc pittig en... niet duur B.o.Z. Ir. J. Niets is zo gemakkelijk als het leed van een ander dapper te dragen. Meer dan 250 jeugdige mijnwerkers te Denaby in Yorkshire hebben be sloten om de andere week te staken als zij middagdienst hebben. De mijn werkers wier leeftijd varieert van 16 tot 22 jaar, willen de middagdienst een uur vroeger laten beginnen, zo dat zij op tijd thuis zijn om nog met hun vriendinnetjes te kunnen uitgaan. De directie heeft de eis verworpen. (Advertentie) Mil Het is verontrustend, dat wij Nederlanders niet wat meer over hebben voor kwalitatief betere maaltijden. Wat hebben wij aan onze welvaart als wij niet meer aandacht besteden aan de beste, gezonde voeding? Ik zeg met opzet „wij in Nederland", want in het buitenland heeft men heel wat meer over voor een werkelijk fijne en vitaminenrijke maaltijd. Daar wordt b.v. veel meer roomboter gebruikt. Zelfs 2 xtot bijna 3 xzoveel als bij ons!* Gelukkig komen de laatste tijd steeds meer Nederlanders tot de overtuiging, dat het belangrijk is om gezonder te eten met room boter. U hoort dan ook steeds vaker zeggen „Ik eet toch roomboter op mijn bröod!" Beter eten met room boter kost weliswaar meer, maar het is deze extra kosten dubbel en dwars waard De nauwkeurige cijfers zijn: in Denemarken 2,87 x zoveel België 3,63 x Duitsland. 2,3 x Frankrijk 2,45 x Zwitserland 2,13 x PuBlikatie: Het Nederlands Zuivelbureau, 's-Gravenhage De Purmerender pijprokersclub ,,De Gesellighe Dampkring" heeft op de woensdag gehouden wereldpijprook- dag de vriendschapspijp aangeboden, aan de secretaris - generaal der Ver enigde Naties, de heer Dag Ham marskjoeld, die naar de mening van de pijprokersclub in 1955 de vriend schap en de vrede in de wereld het meest heeft gediend. Tevens is meegedeeld, dat in het jaar 1957 een wereldcongres van pijp rokersclubs in Purmerend zal worden gehouden, waaraan is verbonden een internationale pijprookwedstrijd om de titel van wereldkampioen pijpro- ker en een internationale tabaksten toonstelling in de meest uitgebreide zin. De tabaksindustrie in de gehele wereld en pijprokersclubs uit alle lan den ter wereld worden hiervoor uitge nodigd. Van de president der internationale organisatie van pijprokers te New York, de heer C. Piercy, ontving de Purmerender pijprokersclub een telegram, waarin alle rokers een ge zellige avond werd toegewenst. Voor de derde maal is de wedstrijd gehouden tussen vertegenwoordigers van pers, radio en film. Ieder kreeg VA gram Hollandse baaitabak en twee lucifers toegewezen. Een mi nuut tijd werd gegeven om de korte Goudse pijpen, z.g. „Joodjes" aan te steken. Van de elf deelnemers werd de heer C. Hoogeboom uit Purmerend winnaar in 45 min en 10 sec. Barbaarse godsdienst Leden van een sekte aanbidders van een slangengod hebben in het noordoosten van de Indische staat Assam vijf jongens gedood omdat deze weigerden zich bloed te laten aftappen om aan deze slangengod te offeren. Twee van de slachtoffers werden levend verbrand. De anderen kwamen bij hun verzet om het leven. (Advertentie) FABRIEKEN TE LEEUWARDEN 43) „Hemeltje", riep ze uit. „Ik had zo maar niet mogen binnen vallen. U hebt bezoek. En mijnheer Mixis nog wel!" Portmans gezicht zag grauwgeel. Hij scheen gebukt te gaan onder zwa re zorgen. „Wat heb je?" vroeg hij. Toen zag hij Roger Newsome en hij wierp hem een valse blik toe. „Ik moet zeggen je hebt lef Newsome, om hier binnen te komen zonder kloppen." ,,Dat is een gunst", zei Sherry. ,.Een gunst voor mijnheer Mixis. We dachten dat hij wel benieuwd zou zijn. Makkelijk dat we U allebei te gelijk treffen. Want u zult allebei wel benieuwd zijn." „Waar heb je het over?" vroeg Portman nors. „Over mijnheer "lixis zijn com pagnon", zei Sherry, 't schijnt nogal ernstig te zijn. Mijnheer Clem was helemaal bewusteloos." P*ePte Mixis. „Wat is er had0" kü een ongeluk ge- „Nou eh" zei Sherry aarzelend, „er is hem wel iets overkomen. Mijn heer Newsome weet er meer van' Portman zat met zijn handen op zijn lessenaar uitgespreid. De kleine mijnheer Mixis scheen nog kleiner te worden en zijn rose tongetje ging snel van de ene mondhoek naar de andere. Toen Sherry naar mijnheer Portman keek, moest ze denken aan een ter dood veroordeelde. „Het was boven in het magazijn" zei ze en verbrak daarmee de stilte, die in de kamer heerste. „In dat vak met die consignatie handdoeken en lakens, mijnheer Portman. Alleen is er een kleine vergissing gemaakt want het was erg duur Iers linnen. Erg handig en brutaal mijnheer Port man om het hierheen te brengen. Dat moet het plan geweest zijn van een vermetel iemand, dus niet van u." Portman kwam niet van zijn stoel. Hij verroerde zich nauwelijks. Sherry zag de radeloze blik in zijn ogen en het was geen prettig gezicht. Mixis had zich teruggetrokken in een hoek van het vertrek. Sherry had niet an ders verwacht. „En mijnheer Mixis is ook niet de ontwerper geweest van dat vermetele plan. Tot zoiets is hij niet in staat. Mijnheer Clem heeft wel durf, maar zijn intelligentie schiet te kort. Mijn heer Clem is meer het type dat de mensen van achteren aanvalt en ze op hun hoofd slaat met zware voor werpen en zo." „Het is niet waar." Mijnheer Port mans stem scheen van heel ver te komen. „Het is niet waar. Ze hebben me gedwongen. Ik kon niet anders Ik „Natuurlijk" zei Sherry. „Toen u eenmaal met uw voeten in de stroop zat, kon u niet meer terug. Maar voor diefstal en oplichterij en zwende- larij en al die dingen meer, gaat een mens alleen maar naar de gevange nis. Het kost je je leven niet. Maar moord of medeplichtigheid aan moord dat is nog heel iets anders niet waar? Ik bedoel Elsie Whipple en haar arme man. Probeer daar maar eens onderuit te komen." Portman maakte krampachtige be wegingen met zijn "ingers. Opeens keek hij wild om zich heen en sprong overeind. „Nee", zei Sherry ernstig. „Mijn heer Newsome staat voor de deur en hij zou u niet laten passeren. Het is vreselijlk mijnheer Portman, maar het is nu onvermijdelijk. Voor u ook, mijnheer Mixis." Z" had moeite haar tranen terug te houden. „Het enige wat jullie nog kunnen redden" zei ze „is je leven. En daarvoor lijkt het me het verstandigste als je alles be kent." Portman liet zich weer in zijn stoel zakken. Hij draaide zijn hoofd om en keek naar Mixis. Mixis op zijn beurt keek naar hem met grote verschrikte ogen. „En het lijkt me vooral verstandig ging Sherry voort, „als jullie alles vertelt wat je weet over madame De Spain. Ik verafschuw zulke vrou wen". Ze deed een stap naar de tele foon. „Het is maar een raadgeving" zei ze „voordat ik Pat Evans bel. Hij zal erg verheugd zijn u hier te vin den, mijnheer Mixis. En denk eens aan de politie. Wat een gemak Het is maar het beste dat jullie niets achterhoudt." Ze stak haar hand uit naar de telefoon. „Ik moet nu dade lijk Pat Evans waarschuwen" zei ze. Ze keek Mixis aan. „Wat ben je van plan?" vroeg ze. „Ik beken" zei Mixis en hij slikte heftig. „Ik zal alles vertellen. Het is met mijn schuld." „Dat zal voor iedereen het beste zijnzei Sherry.... „Hallo, mijnheer Evans? Met Sherry Madigan. Mijn heer Mixis is hier op kantoor. Hij heeft het een en ander te vertellen." HOOFDSTUK 23 Het kantoor van de bedrijfsleider van Prothero leek die avond wel een h( „fdbureau van politie. In de aan grenzende kamers resideerden ver schillende inspecteurs en hoofdinspec teurs. In een der kamers werd mijn Een storm van katholieke protes ten is gevolgd op het voorstel van de minister van volksgezondheid uit Ma dras, A.B. Shetty, tot invoering van sterilisatie op grote schaal. In ge heel zuid-India organiseerden de ka tholieken meetings om in het open baar te protesteren tegen deze „aan slag" op de menselijke waardigheid. Minister Shetty heeft het voorstel tot sterilisatie voor vrouwen en va- sectomie voor mannen in het parle ment van Madras ingediend om de overbevolking, waarvan in India spra ke zou zijn, tot staan te brengen. Op verschillende bezwaren, door katholieken geuit, antwoordde de mi nister. dat de sterilisatie en de va- sectomie wenselijk zijn en alleen wor den toegepast bij pe-sonen, die daar toe bereid zijn. Intussen heeft dr. J.C. Ghosh, lid van de Indiase Planning Commissie het nieuwe program van de actie voor geboortebeperking uiteengezet. On der bescherming van de regering be reiden een groot aantal sociale wer kers en experts op het gebied dei- geboortebeperking de actie voor. TOCHT Een Hongaarse vluchteling waardeerde de waarde van zijn vrijheid niet meer. Nadat f hij vorig jaar in Oostenrijk J aangekomen was als uitgewe- kene, werd hij onlangs zo door heimwee overmand, dat hij de mijnenvelden en prik- keidraadversperringen trot- t seerde om naar huis te gaan. J Nadat hij enkele uren in zijn geboortedorp met bloedver wanten had gepraat, had hij het daar al weer wel gezien en veranderde hij van mening. Hij maakte rechtsomkeert en trotseerde de achtervolging van Hongaarse grenspolitie. Nu zit hij weer in Oostenrijk, waar hij de vrijheid terug vond. Uitspraak „Vijfduizend jaar heeft het ge duurd voor deze drie groten werden verenigd," zo wees Serge Lifar, een bekende Franse balletdanser, naar een foto, waarop hij gefotografeerd stond tussen een pyramide en een sfinx. Met deze woorden liet de dan ser deze foto zien aan de directeur van de ParUse Opera. Brommers Vier Fransen, die pogen met brom fietsen de reusachtige afstand Pa- rijs-Moskou-Peking af te leggen, zijn de Poois-Duitse grens gepas seerd. De mannen hebben sinds zij 31 maart uit Parijs vertrokken gemid deld 250 tot 300 km per dag afge legd. Zij hebben vier dagen ge bruikt voor het verrichten van re paraties en om een beetje rust te kunnen nemen. Het viertal wil zijn reis voortzet ten via Polen, de Sovjet-Unie, Af ghanistan. Iran. westelijk Pakistan, India, oost-Pakistan en Birma. Zij willen in een half jaar weer thuis zijn. Rendier Na vier dagen op een ijsschots te hebben rondgedreven, is een rendier door inwoners van het Noorse kustplaatsje Beistadt Fjord gered. Eerdere pogingen om het dier te redden waren mislukt, door de tegenstand die het rendier zelf bood. Het weigerde aan boord van een reddingboot te gaan en wilde ook niet naar de kust zwemmen. Na vier dagen vergeefse pogin gen slaagde men er echter in het dier op een kleinere ijsschots te jagen. Deze schots sleepte men met een motorbootje naar de kant. Zodra de kust was bereikt sprong het dier aan land en galoppeerde het 't bos in. Kruisen Het Westduitse kabinet heeft goedgevonden, dat ijzeren kruisen uit de tweede wereldoorlog gedragen worden, indien daarvan de haken kruisen verwijderd zijn. Stijging Het is een hele tijd geleden, dat een kruidenier uit Gaevle, in noord- Zweden, op een veiling voor 250 kronen, dat is ongeveer 180 gulden, een schilderij kocht, dat hem wel beviel. Nu, meer dan 25 jaar later, is men tot de ontdekking gekomen, dat het stuk een originele Rubens blijkt te zijn, waarvan de. waarde op een miljoen kronen (720.000 gul den) wordt geschat. Mars Drie dagen na elkaar stierven Lord Harrowby, die 91 jaar oud werd en zijn vrouw, Lady Harrow by, die 89 jaar werd. Tijdens de be grafenis van het echtpaar werd de zelfde huwelijksmars gespeeld, die 68 jaar geleden hun huwelijksvol trekking opfleurde. Zo gaat het makkelijker... ZATERDAG 28 APRIL HILVERSUM I 402 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Koorzang 7,45 Morgen gebed en liturg, kal. 8,00 Nws. en weer- ber. 8,15 Gram. 9,00 V. d. vrouw 10,00 V. d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 1,1,00 V. d. zieken 12,00 Angelus 12,03 Gram. (12,30-12,33 Land- en tuinb. meded.) 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Lichte muz. 13,45 Gram. 14,00 Boekbespr. 14,10 Lichte muz. 14,20 Engelse les 14,40 Amateursuitz. 15,15 Kro niek van letteren en kunsten 15,55 Gr. 16,30 V. d. kind. 17,00 V. d. jeugd 17.40 16,00 De schoonheid van het Gregoriaans Musette ork. 17,55 Schaken 18,00 Voetbal- rep. Holland-Frankrijk 18,15 Lichte muz. 18,30 Pari. overz. 18,40 Gram. 18,45 Re- geringsuitz.: Atlantisch allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact 19,00 Nws. 19,10 Ka- merork. en solist 20,00 Lichtbaken, caus. 20,20 Act. 20,35 De gewone man 20,40 Gevar. progr. 22,05 Cabaret 22,35 Wij lui den de zondag in. Aansluitend: Avond gebed en liturg, kalender 23,00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto 23,25 Dansmuz. 23,45- 24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,55 V. d. huisvr. 9,00 Gym. v. d. vrouw 9,10 Gram. VPRO: 10,00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10,05 Morgenwijding VARA: 10,20 V. d. arb. i. d. continubedr. 11,40 Viool en piano 12,00 Orgelspel 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws. 13,15 VARA-varia 13,20 Gram. 13,45 Sportpraatje 14,00 V. d. jeugd 14,35 Gram. 14,50 Dansmuz. 15,20 Boekbespr. 15,35 Kamerork. en söliste 16.25 Het volle pond, caus. 16,40 Gram, met comm. 17,05 Act. 17,35 Lichte muz. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Operamuz. 19,00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 De Bijbel in het kerkelijk jaar, caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Nelis Volle Vaart 20.10 Gevar. progr. 22,00 Soc. comm. 22,15 Weense muz. 22,40 Binnen zonder kloppen, hoor spel 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Muz. kaleidoscoop 14,30 Journ. 15.00 Gr. 15,15 Accordeonmuz. 15,30 Gram. 15,45 Accordeonmuz. 16,30 Gram. 16,45 Eng. les 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,20 Liturgi sche gezangen 17,30 Orgelconc. 18,15 Gr. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Cabaret 21,00 Gram. 21,15 Omroep- ork. 22,00 Nws. 22,15 Amus. ork. 22,45 Gram. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Gram. BRUSSEL 484 m: 12,15 Gram. 13,00 Nws. 16,00 Operamuz. 17,00 Nws. 17,15 Jazz- heer Portman onder handen geno men; mijnheer Mixis werd in een andere kamer ondervraagd; in weer een andere kamer volhardde mijn heer Clem in een koppig stilzwij gen. Madame De Spain was eveneens uitgenodigd en afgezonderd in een vertrek. De politie had beslag gelegd op het pand en de bezittingen van Maison Versailles n önkele accoun- tans waren doende de boeken van de illustere onderneming uit te plui zen. De hele zaak was glad en ge ruisloos georganiseerd. Diverse leden van het personeel van Maison Ver sailles werden uit hun huizen ge haald. Met enige moeite wist men ook mijnheer Speed op te sporen, waarna ook hem verzocht werd het nodige bij te dragen tot de verklarin gen der anderen. Sherry Madigan brandde al die tijd van nieuwsgierigheid. Ze had wel in alle kamers tegelijk willen zijn, en naar iedere vraaj n ieder antwoord willen luisteren, maar in plaats daar van mocht ze in geen enkele kamer komen en geen enkel gesprek aanho- ren* Evans had Roger Newsome op zijn hart gedrukt haar onder de duim te houden. Ze genoot niet de eer een aparte kamer toegewezen te krijgen, doch zat op een divan op de meubelafde ling. Ze zag mensen komen en gaan; ze voelde de geweldige sapnning mee en ze was er zich van bewust, dat er zich buiten haar om belangrijke dingen afspeelden. Het was om moe deloos te worden en om uit je vel te muz. 18,38 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22,15 Lichte muz. 22,55 Nws. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. ZATERDAG 28 APRIL VARA: 17,00-17,30 V. d. kind. NCRV: 20,00 Journ. en weeroverz. 20,13 Journ. der kleine dingen 20,30 Ricardo Odnoposoff, viool 20,45 Gevar. progr. 21,45 Dagsluiting. FRANS België: 18,45 Testbeeld 19,00 La Ohevauchée fantastique 19,30 Luchtvaart kroniek 20,00 Act. 20.15 Nws. 20,40 TV- spel Hierna Le carrousel aux images en wereldnws. VLAAMS België: 17,00-18,00 V. d. Jeugd 19,00 Testbeeld 19,15 Gram, 19.30 Ope ningsbeeld 19,31 De schat van Beersel, TV-strip 19,36 Nws. 19,45 De week in beeld 2<\15 De Mason-Dixon-Linie, film 20.45 NTS: Cabaret 21,45 Harpkwartet. Vanmorgen werd op Schiphol voor de eerste maal een Frans toestel met twee verdiepingen, de Breguet 763 „Provence" van Air France, ver wacht. Het is voor deze vlucht ge charterd door de Sikkens' lakfabrie ken N.V. te Warmond en zal niet minder dan 107 Franse huisschilders naar ons land brengen. In de boven ste verdieping zullen er 59. in de on derste 48 de reis meemaken. Dit zware toestel weegt 51 ton en kan een lading van 9000 kg vervoeren over een afstand van 1400 km met een gemiddelde snelheid van 360 km per uur. Het toestel zal zaterdagavond om 7 uur weer naar Parijs vertrekken. (Advertentie) springen. Ze voelde dat ze zich zo nuttig had kunnen maken en eigen lijk de ondervragingen had moeten leiden. Maar geen mens schonk aan dacht aan haar, zelfs Roger niet. Roger keek alleen af en toe naar haar en likte nu en dan zijn bebloede knokkels. Tegen middernacht kwam mijnheer Wente naar hen toe. Hij knikte tegen Roger en ging zitten naast Sherry. „Moe?" vroeg hij. „Totaal niet". antwoordde zij, „maar ik weet me geen raad van nieuwsgierigheid. Zou u hier de hele avond als een houten klaas kunnen blijven zitten? Hoe zou u zich dan voelen?" Mijnheer Wente grinnikte. „Hon ger?" vroeg hij. Haar gezicht klaarde op. „Echt?" vroeg zij. „Koffie met een paar brood jes met appeltaart en ijs na, en een zakje bonbons om op te zuigen?" „Ik geloof dat dat je wel toekomt" zei hij. „Ga zo maar door met eten, juffrouw Madigan. Tegen dat je veer tig bent, ben je dan zo dik als m'n tante Truus." „Gen sprake van", zei ze beslist. „Ik zet het allemaal om in energie en niet in vet. Ik vind het vresellijk oneerlijk dat ze zich van mij niets aantrekken. Ze hebben me voortdu rend genegeerd. Van het allereerste begin af. En aan wir hebben ze alles te danken? Aan wie, vraag ik u? Wie is er bijna gestikt voor de goede zaak? Maar nee hoor, geen mens ver telt me iets." „Ik vind het gemeen" zei Wente. „Prothero is oneerlijk" zei ze. „Ik ga morgen met een groot bord voor de ingang staan: PROTHERO IS ONEERLIJK TEGEN SHERRY MADIGAN Arm meisje door warenhuis verdrukt. „Ik durf anders wel te zeggen" zei hij, „dat Prothero zijn waardering zal weten te tonen." „Ik wil geen waardering!" zei Sher ry heftig, „ik wil weten wat er ge beurt. Ik wil weten of mijnheer Mixis alles verteld heeft en hoe madame De Spain zich houdt. En wat mijn heer Portman bekend heeft. Wat me er aan herinnert, dat het net iets voor Prothero zou zijn." „Wat?" vroeg Wente. „Om iemand van buiten aan te ne men om mijnheer Portmans plaats in te nemen, inplaats van Newsome promotie te laten maken." „Wees toch stil!" zei Roger boos. Mijnheer Wente onderdrukte een glimlach. „Doet het jou wat?" vroeg hij. „Het doet haar niets", zei Roger. „Integendeel, het is heel belangrijk voor mij" zei ze. „Denk je dat hij er geschikt voor is?" vroeg mijnheer Twente met een twinkeling in zijn ogen. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3